Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Just now, Smile89 είπε:

εμείς Αγάπη θα κάνουμε 8,5 μηνών αρχικά κρόκο και σιγά-σιγά θα αυξάνω μέχρι να φάει ολόκληρο το ασπράδι αυτό θα μας πάρει περίπου έξι ημέρες όμως δεν δίνει την ίδια οδηγία πάντα όλοι οι γιατροί να σου πω όμως γάλα δεν πίνει το παιδί εννοώ δεν του έχεις κάποιο υποαλλεργικό ή πίνει δικό σου?

Τον θηλαζα μεχρι 5 μηνων και εκανα αποχη.. και ενα μηνα τωρα του δινω θεραπευτικο γαλα το almiron pepti!  Και μενα η γιατρος μετα τον 8ο μου πε για αυγο και ισως να του δοκιμασω και κανα γιαουρτάκι να δουμε πως θα πάει..αν κ δεν ξερω αν θα το ρισκαρω γτ τωρα εχει φτιαξει το εντερακι του.. ισως περιμενω να κλεισει χρονο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sol_10 είπε:

Τον θηλαζα μεχρι 5 μηνων και εκανα αποχη.. και ενα μηνα τωρα του δινω θεραπευτικο γαλα το almiron pepti!  Και μενα η γιατρος μετα τον 8ο μου πε για αυγο και ισως να του δοκιμασω και κανα γιαουρτάκι να δουμε πως θα πάει..αν κ δεν ξερω αν θα το ρισκαρω γτ τωρα εχει φτιαξει το εντερακι του.. ισως περιμενω να κλεισει χρονο!

Εγώ θα περίμενα χρόνο. Την βρώμη Μ το γάλα που του δίνεις τη φτιάχνεις οπότε δεν έχεις θέμα. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, February17 είπε:

Καλημέρα.. Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια που ήδη απάντησαν..  Θα συμφωνώ κ εγώ για το πορτοκαλι.. 

Θα σου πω επίσης ότι τα μωρά μας δεν ξέρουν τι είναι φαγητό κ δεν ξέρουν πως να το διαχειριστούν.. Κ εμένα δεν είχε πάρει βάρος κ άρχισα με φαγητό το οποίο δεν έφαγε ποτέ.. το ότι θα ξεκινήσεις με ρυζααλευρο δεν θα γίνει κ τπτ για μην βδομάδα μόνο..  Είναι τόσο απαλό κ λείο που βοηθάει τα μωρά μας να μάθουν να καταπίνουν χωρίς να κρουφτουν κ να τρομάξουν με το φαγητό..  άρα ίσως αυτήν την εκπαίδευση την χρειάζονται για μια εβδομάδα.. Μετά το αντικαθιστας κ δεν θα πάθει τπτ.. Όλα καλά... Δεν χρειάζεται όλες εδώ μέσα να κάνουμε το ίδιο πράγμα στα μωρά μας γτ το κάθε μωρό είναι διαφορετικό.. θέλει το χρόνο του.. αν κάτι δεν σου αρέσει από όλα αυτά που σου είπε, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του να σου λύσει τις απορίες..  ή να ρωτήσεις για το πορτοκαλι.. Έχω ακούσει κ παιδιά που ξεκίνησαν με χυμό πορτοκάλι... Ο κάθε γιατρός ξέρει για να προτείνει... Κ για να τον διαλεξατε σίγουρα δεν είναι κανένας άσχετος..  εμείς τελικά είμαστε νοσοκομείο.. Δεν είχαμε 10τα από ίωση αλλά από την νόσο καβασακι.. πίνουμε μόνο γαλακι γτ κάνουμε θεραπεία.. Μόλις βγούμε πρώτα ο Θεός κ είμαστε καλά θα αρχίσουμε από την αρχή την εισαγωγή παρόλο που είχαμε ξεκινήσει σχεδόν 1μιση βδομάδα.. Κ μάλιστα θα ξεκινήσουμε με ρυζααλευρο που εννοείται κ θα το δώσω.. Κ ο μεγάλος μου έφαγε.. Κ έτοιμες κρέμες κ μπισκοτοκρεμες κ γιαουρτάκια advance κ μια χαρά μεγάλωσε κ τπτ δεν έπαθε.. Κ γερό παιδί έγινε..  έτρωγε βέβαια κ όλα τα φαγητά  κ τα πάντα.. Τώρα 2μιση χρόνων δεν έχει καμία εξάρτηση στα γλυκά.. Όπως επίσης αν του δώσει κάνεις σοκολάτα μόλις την βάλει στο στόμα ,θέλει να την φτύσει.. τα παιδιά χρειάζονται τα πάντα για να μεγαλώσουν..  άποψη μου.. Από κει κ πέρα ο καθένας εννοείται κ έχει τις δικές του απόψεις κ κάνει στο παιδί του ότι καλύτερο μπορεί...

Περαστικα στο παιδάκι σου και γρήγορη ανάρρωση να έχετε. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@February17 περαστικα του. Γρηγορα σπιτακι σας ευχομαι. Πως ειναι τωρα το μικρο σου;

@Alex1989 εγω απο αυτα που ειπες μενω στο οτι δεν ρωταει για την αναπτυξη του παιδιου. Δηλαδη αν χτυπα ξυλο κατι δεν παει οπως πρεπει εσυ πως θα το ξερεις; Δεν ειμαστε γιατροι, αυτα ειναι δικια τους δουλεια. Τωρα για τις κρεμες τις ετοιμες αν δεν θες να δωσεις ρωτα τον τι αλλη εναλλακτικη υπαρχει. Ρωτα τον για βρωμη κ κεχρι που εχω διαβασει. Βρωμη εβαλα εγω στα φρουτα της που ειχε μια μερα να ενεργηθει κ πολυ της αρεσε. Αν παλι δωσεις κ φαριν λακτε δεν χαθηκε κ ο κοσμος. Κ εμεις με τετοια μεγαλωσαμε ,που λεει ο λογος ,μια χαρα ειμαστε.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Εγώ θα περίμενα χρόνο. Την βρώμη Μ το γάλα που του δίνεις τη φτιάχνεις οπότε δεν έχεις θέμα. 

Σωστα εχεις δικιο.. και με αυτο μπορω.. ποσο φτιαχνεις περιπου ποσοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sol_10 είπε:

Σωστα εχεις δικιο.. και με αυτο μπορω.. ποσο φτιαχνεις περιπου ποσοτητα?

Το απογευματινό μας γεύμα πρέπει να είναι 120γρ οπότε βάζω 90 μλ νερό η γάλα, 30 γρ βρώμη και μιση μπανάνα. Αν βάλω νερό βάζω 1κγ ταχίνι. 

Ααααα βάζω την βρώμη μέσα στο νερό να απορροφήσει λίγο τα υγρά για ένα λεπτό κ ανακατεύω κ μέτα όλα μαζί μούλτι. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

9Κορίτσια  Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις. @February17 Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση εύχομαι. Μίλησα κ με τον δεύτερο  παιδιατρο μου που μας παρακολουθεί όταν πάμε στο πατρικό μου  και μου είπε να μην δώσω κρέμες και ότι είναι καθενός σε αυτό. Ο οποίος είναι κ πιστοποιημενος  σύμβουλος  θηλασμου. Εγώ δεν ειμαι απόλυτη με τις κρέμες κάποια στιγμή θα τύχει κ θα φάει κ έτοιμη κρέμα ..  Αλλά θεωρώ ορθοτερο  για αυτή την φάση που το βρέφος  έρχεται  σε γνωριμία με τις διαφορές γεύσεις  αναπτύσσει τους γευστικους  καλυκες,  και χτίζει τις διατροφικές συνήθειες  κ προτιμήσεις  του,  να έρθει πρώτα σε επαφή και να εξοικειωθει με τις γεύσεις φρέσκια τροφών,  και όχι από την αρχή με τις γλυκές γεύσεις των έτοιμες τροφών.   Χωρίς να συντρεχουν  άλλοι λόγοι που το καθιστούν αναγκαίο  για πρόσληψη πχ περισσότερων θερμίδων  κλπ. Δεν πιστεύω ότι θα πάθει τίποτα,  εννοείται πως όχι και μεις δεν παθαμε  κάτι,  αλλά δεν το θεωρώ χρήσιμο και  να τα τρώει σε καθημερινή βάση  αντί φρέσκια τροφών. Από άποψη θρεπτική συστατικών που προσφέρουν.. Η γνώμη μου φυσικά  είναι Αι αυτή  και ο γιατρός έχει την δική του τακτική, αλλά  θα  το  συζητησω  μαζί του κ θα του πω να μου βάλει μια εναλλακτική.. Όσο για το άλλο θέμα @evio θα συμφωνήσω μαζί σου.  Και γω αναρωτιέμαι  αυτό..  Εννοείται  πως ότι μας προβληματιζει στην συμπεριφορά  με το παιδί το συζητάμε  με τον γιατρό  κ εμεις θα τρέξουμε και θα ενδιαφερθουμε  πάντα περισσότερο  για το παιδί μας.  Αλλά και αυτός δε θα πρέπει να ρωτάει 5 στοιχειώδη πράγματα;  να μάθει κ να αξιολόγησει; εσάς δηλαδή η επίσκεψη σας περιορίζεται  μόνο στην μέτρηση βάρους ύψους έλεγχο ακροαστικων αυτιά  λαιμό κ εμβολιο;  εμένα αυτά κάνει μόνο κ σε ότι τον ρωτησω στο τέλος θα απαντήσει . 

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

9Κορίτσια  Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις. @February17 Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση εύχομαι. Μίλησα κ με τον δεύτερο  παιδιατρο μου που μας παρακολουθεί όταν πάμε στο πατρικό μου  και μου είπε να μην δώσω κρέμες και ότι είναι καθενός σε αυτό. Ο οποίος είναι κ πιστοποιημενος  σύμβουλος  θηλασμου. Εγώ δεν ειμαι απόλυτη με τις κρέμες κάποια στιγμή θα τύχει κ θα φάει κ έτοιμη κρέμα ..  Αλλά θεωρώ ορθοτερο  για αυτή την φάση που το βρέφος  έρχεται  σε γνωριμία με τις διαφορές γεύσεις  αναπτύσσει τους γευστικους  καλυκες,  και χτίζει τις διατροφικές συνήθειες  κ προτιμήσεις  του,  να έρθει πρώτα σε επαφή και να εξοικειωθει με τις γεύσεις φρέσκια τροφών,  και όχι από την αρχή με τις γλυκές γεύσεις των έτοιμες τροφών.   Χωρίς να συντρεχουν  άλλοι λόγοι που το καθιστούν αναγκαίο  για πρόσληψη πχ περισσότερων θερμίδων  κλπ. Δεν πιστεύω ότι θα πάθει τίποτα,  εννοείται πως όχι και μεις δεν παθαμε  κάτι,  αλλά δεν το θεωρώ χρήσιμο και  να τα τρώει σε καθημερινή βάση  αντί φρέσκια τροφών. Από άποψη θρεπτική συστατικών που προσφέρουν.. Η γνώμη μου φυσικά  είναι Αι αυτή  και ο γιατρός έχει την δική του τακτική, αλλά  θα  το  συζητησω  μαζί του κ θα του πω να μου βάλει μια εναλλακτική.. Όσο για το άλλο θέμα @evio θα συμφωνήσω μαζί σου.  Και γω αναρωτιέμαι  αυτό..  Εννοείται  πως ότι μας προβληματιζει στην συμπεριφορά  με το παιδί το συζητάμε  με τον γιατρό  κ εμεις θα τρέξουμε και θα ενδιαφερθουμε  πάντα περισσότερο  για το παιδί μας.  Αλλά και αυτός δε θα πρέπει να ρωτάει 5 στοιχειώδη πράγματα;  να μάθει κ να αξιολόγησει; εσάς δηλαδή η επίσκεψη σας περιορίζεται  μόνο στην μέτρηση βάρους ύψους έλεγχο ακροαστικων αυτιά  λαιμό κ εμβολιο;  εμένα αυτά κάνει μόνο κ σε ότι τον ρωτησω στο τέλος θα απαντήσει . 

Όχι έμας πχ ρωτούσε αν πηγαίνει τα πράγματα από το ένα χέρι στο άλλο αν κάθεται διάφορα τέτοια αν λέει συλλαβές. Σε κάθε ραντεβού ρωτούσε κ κάτι. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Το απογευματινό μας γεύμα πρέπει να είναι 120γρ οπότε βάζω 90 μλ νερό η γάλα, 30 γρ βρώμη και μιση μπανάνα. Αν βάλω νερό βάζω 1κγ ταχίνι. 

Ααααα βάζω την βρώμη μέσα στο νερό να απορροφήσει λίγο τα υγρά για ένα λεπτό κ ανακατεύω κ μέτα όλα μαζί μούλτι. 

Ωραια.. κ  νομιζω η βρωμη δν πρεπει να εχειι ιχνη οποτε θα μας κάνει και για την αλλεργια.. οταν ξεκινησω απογευματινό θα το δοκιμασω ! Ευχαριστώ παρα πολυ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Sol_10 είπε:

Ωραια.. κ  νομιζω η βρωμη δν πρεπει να εχειι ιχνη οποτε θα μας κάνει και για την αλλεργια.. οταν ξεκινησω απογευματινό θα το δοκιμασω ! Ευχαριστώ παρα πολυ!!

Δεν ξέρω καθόλου για ίχνη. Τίποτα βρε αγάπη. Καλημέρα!!

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sol_10 είπε:

Ωραια.. κ  νομιζω η βρωμη δν πρεπει να εχειι ιχνη οποτε θα μας κάνει και για την αλλεργια.. οταν ξεκινησω απογευματινό θα το δοκιμασω ! Ευχαριστώ παρα πολυ!!

Η βρωμη που της κανω εγω(αφοι χατζογλου) νυφαδες λεει οτι μπορει να περιεχει ιχνη απο φυστικια ή αλλου ξηρους καρπους,γαλα,σογια,λουπινο ή σουσαμι παντως!!! Ισως καποια αλλη να μην εχει ιχνη!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!

@Alex1989 η δικια μου ρωταει κ για την συμπεριφορα της. Αν λεει συλλαβουλες, αν καθεται κτλ αναλογα την ηλικια της κ τα σημειωνει στο βιβλιαριο. Εννοειται κ εμεις αν παρατηρησουμε κατι το αναφερουμε αλλα δεν ειναι μονο το βαρος κ το υψος που ελεγχουν εχεις δικιο. Κ για τις φρεσκιες τροφες δικιο εχεις κ εγω αυτης της αποψης ειμαι.

@Sol_10 το κλασσικο κουακερ που εχω εγω δεν εχει ιχνη απο γαλα ή σογια. Κανει κ καλο στο εντερακι τους αν εχουν λιγη δυσκοιλια!

  • Μου αρέσει 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Η βρωμη που της κανω εγω(αφοι χατζογλου) νυφαδες λεει οτι μπορει να περιεχει ιχνη απο φυστικια ή αλλου ξηρους καρπους,γαλα,σογια,λουπινο ή σουσαμι παντως!!! Ισως καποια αλλη να μην εχει ιχνη!

Νομίζω η βρωμη Quaker  αν θυμάμαι καλα δεν πρεπει να χει..θα το κοιτάξω!

Just now, evio είπε:

Καλημερα σε ολες!

@Alex1989 η δικια μου ρωταει κ για την συμπεριφορα της. Αν λεει συλλαβουλες, αν καθεται κτλ αναλογα την ηλικια της κ τα σημειωνει στο βιβλιαριο. Εννοειται κ εμεις αν παρατηρησουμε κατι το αναφερουμε αλλα δεν ειναι μονο το βαρος κ το υψος που ελεγχουν εχεις δικιο. Κ για τις φρεσκιες τροφες δικιο εχεις κ εγω αυτης της αποψης ειμαι.

@Sol_10 το κλασσικο κουακερ που εχω εγω δεν εχει ιχνη απο γαλα ή σογια. Κανει κ καλο στο εντερακι τους αν εχουν λιγη δυσκοιλια!

Ναι αυτο το συγκεκριμενο θυμαμαι και εγω γτ τα αλλα έχουν! Εσυ εβιο μου δινεις απογευματινο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sol_10 είπε:

Νομίζω η βρωμη Quaker  αν θυμάμαι καλα δεν πρεπει να χει..θα το κοιτάξω!

Ναι αυτο το συγκεκριμενο θυμαμαι και εγω γτ τα αλλα έχουν! Εσυ εβιο μου δινεις απογευματινο?

Κ εγω το κουακερ ειχα στο μυαλο να μην εχει!!!

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...