Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ναι ναι θα παω μέσα στο ΣΚ. Το ότι η κοιλιτσα μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει είναι νορμαλ; Τα πρωινά ξυπνάω ξεφούσκωτη και όσο προχωρά η μέρα (ίσως επειδή τρώω κιόλας) αρχίζει και φουσκώνει..

      Ναι συμβαίνει αυτό.. Δεν ξέρω γιατί, να πω την αλήθεια.. Αλλά το βράδυ κ εγώ φαινομουν "περισσοτερο έγκυος" σε σχέση με το πρωί..

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

πρίν από 25 λεπτά , evio είπε:

5,5 μηνων και 10 κιλα; Φτου φτου σκορδα! Μειωσε του τα πιτογυρα χαχαχα!

Αλεξ θα δωσεις κατι σε δημητριακο. Η δικια μου μου ειχε πει να δινω ζυμαρικο χωρις αυγο μαγειρεμενο στο ζουμι απο το κρεας. Ακομη δεν της εχω δωσει... 

Κοριτσια πρωτο βραδυ που κοιμηθηκε με τον υπνοσακο κ κοιμηθηκε τελεια! Ουτε μια φορα δεν ξυπνησε ,ουτε ιδρωσε κ δεν ειχα κ εγω το αγχος μην κρυωσει ή μην τυλιχτει με την κουβερτα μου. Απο τον αλλο μηνα θα παρω κ δυο χειμωνιατικους απο h&m , αυτος που πηρα τωρα για δοκιμη ειναι lightly padded κ υποθετω φθινοπωρινος.

Εβιο τι του φορούσες απο κατω? Εχω εναν υπνοσακο κ δεν γραφει κατι για να ξερω πως ναντον ντυσω. Και εγω ολο ξυπναω κ τον σκεπάζω και μια ζεσταίνεται μια κρυωνει. 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Κορίτσια  όσες δίνετε απογευματινα γεύμα στα μωρακια,  τι δίνετε; πρωί =φρούτα,  μεσημέρι =λαχανικά και κρέας,  απόγευμα =; 

Εγώ συνήθως το υπόλοιπο από το μεσημεριανό δίνω. Εάν δεν έχει περισσέψει ,πράγμα σπάνιο, της δίνω λαχανικά ή ζυμαρικό και λαχανικά.

9 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Εμεις τωρα θα ξεκινήσουμε κ μου ειπε η παιδίατρος να βάλουμε δημητριακά. Βρωμη πχ με καποιο φρουτο 

Εγώ τη βρώμη την βάζω με το φρούτο το πρωί αλλά δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνεται. Ελπίζω να ξεκινήσουμε γιαουρτάκι εμεις σιγά σιγά για απόγευμα. 

1 hour ago, evio είπε:

5,5 μηνων και 10 κιλα; Φτου φτου σκορδα! Μειωσε του τα πιτογυρα χαχαχα!

Αλεξ θα δωσεις κατι σε δημητριακο. Η δικια μου μου ειχε πει να δινω ζυμαρικο χωρις αυγο μαγειρεμενο στο ζουμι απο το κρεας. Ακομη δεν της εχω δωσει... 

Κοριτσια πρωτο βραδυ που κοιμηθηκε με τον υπνοσακο κ κοιμηθηκε τελεια! Ουτε μια φορα δεν ξυπνησε ,ουτε ιδρωσε κ δεν ειχα κ εγω το αγχος μην κρυωσει ή μην τυλιχτει με την κουβερτα μου. Απο τον αλλο μηνα θα παρω κ δυο χειμωνιατικους απο h&m , αυτος που πηρα τωρα για δοκιμη ειναι lightly padded κ υποθετω φθινοπωρινος.

Εμεις από πέρυσι το χειμώνα χρησιμοποιούσαμε υπνόσακο και είναι πολύ καλή λύση. Ακόμη και στη βόλτα της φοραγα καμία φορά για να μην ξεσκεπάζεται στο καροτσι. 

Just now, Nicol_ είπε:

Εβιο τι του φορούσες απο κατω? Εχω εναν υπνοσακο κ δεν γραφει κατι για να ξερω πως ναντον ντυσω. Και εγω ολο ξυπναω κ τον σκεπάζω και μια ζεσταίνεται μια κρυωνει. 

Εγώ το χειμώνα Νικολ μέσα στο σπίτι με υπνόσακο 2,5 της φορούσα ζιπουνακι κοντομάνικο και από πάνω φορμάκι ολόσωμο με μακρύ μανίκι και από πάνω τον υπνόσακο. Βέβαια στο σπίτι είχαμε πάντα αναμένουμε καλοριφέρ. 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Εβιο τι του φορούσες απο κατω? Εχω εναν υπνοσακο κ δεν γραφει κατι για να ξερω πως ναντον ντυσω. Και εγω ολο ξυπναω κ τον σκεπάζω και μια ζεσταίνεται μια κρυωνει. 

Νικολ αυτην την εποχη εχουμε γυρω στους 21 βαθμους στο σπιτι. Της φορεσα μακρυμανικο ζιπουνακι κ καλτσες μονο. Υπεθεσα οτιειναι 1tog ο υπνοσακος. Βρηκα ενα πινακακι στο νετ που λεει πως τα ντυνουμε. Αν μππρεις να το βρεις ειναι πολυ βοηθητικο.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , palmoira είπε:

Εγώ συνήθως το υπόλοιπο από το μεσημεριανό δίνω. Εάν δεν έχει περισσέψει ,πράγμα σπάνιο, της δίνω λαχανικά ή ζυμαρικό και λαχανικά.

Εγώ τη βρώμη την βάζω με το φρούτο το πρωί αλλά δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνεται. Ελπίζω να ξεκινήσουμε γιαουρτάκι εμεις σιγά σιγά για απόγευμα. 

Εμεις από πέρυσι το χειμώνα χρησιμοποιούσαμε υπνόσακο και είναι πολύ καλή λύση. Ακόμη και στη βόλτα της φοραγα καμία φορά για να μην ξεσκεπάζεται στο καροτσι. 

Εγώ το χειμώνα Νικολ μέσα στο σπίτι με υπνόσακο 2,5 της φορούσα ζιπουνακι κοντομάνικο και από πάνω φορμάκι ολόσωμο με μακρύ μανίκι και από πάνω τον υπνόσακο. Βέβαια στο σπίτι είχαμε πάντα αναμένουμε καλοριφέρ. 

Αυτά τα φορούσατε την μέρα η την νύχτα; Γιατί πήρα και εγώ έναν ύπνοσακο 2.5tog και λέει για το βράδυ μόνο ένα μακρυμανικο ζιπουνακι για θερμοκρασίες 18-21. Και μου φαινόταν λιγο. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μιλησα κ εγω με την εξυπ πελατων του h&m  κ ο υπνοσακος που πηρα κ αυτοι που εχουν τωρα στο σαιτ ειναι 2,5 tog. Η δικια μου με το μακρυμανικο ζιπουνακι κ καλτσουλες σημερα με θερμοκρασια 20-21 στο δωματιο κοιμηθηκε πολυ καλα. Αργοτερα που θα εχουμε γυρω στους 18-19 λογικα θα της βαλω κ ενα μπλουζακι ακομη. Αλλα βλεποντας κ κανοντας. 


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Κορίτσια  όσες δίνετε απογευματινα γεύμα στα μωρακια,  τι δίνετε; πρωί =φρούτα,  μεσημέρι =λαχανικά και κρέας,  απόγευμα =; 

Το απόγευμα του άρχισα βρώμη. Μάλιστα πίτουρο βρώμης και του προσθέτω και μισή λιωμένη μπανάνα με το πιρούνι. Οπότε δεν θέλει μίξερ. Του αρέσει πολύ. Αν θες βάζεις και γάλα μέσα.  Αργότερα θα του κάνω κανένα άλλο δημητριακό.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Xioni είπε:

Το απόγευμα του άρχισα βρώμη. Μάλιστα πίτουρο βρώμης και του προσθέτω και μισή λιωμένη μπανάνα με το πιρούνι. Οπότε δεν θέλει μίξερ. Του αρέσει πολύ. Αν θες βάζεις και γάλα μέσα.  Αργότερα θα του κάνω κανένα άλλο δημητριακό.

Πιτουρο Βρωμης δεν χρειαζεται δηλ.να το μουλιασουμε πρωτα στο νερο? 

Καλημερα κοριτσια! Δηλαδη με τον υπνοσακο δεν φοραμε παντελονακι απο οτι καταλαβα τουλαχιστον τωρα που ακομα ειναι φθινοπωρο. Αλλα ακομα εχει αρκετη ζεστη εμεις μεσα στο σπιτι εχουμε σιγουρα 26. Και 1 Οκτωβριου ειδα θα φτασει σχεδον 30 η θερμοκρασια


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα 

@Nicol_ αν εχετε τοση ζεστη στο σπιτι εγω θα τον αφηνα ξεσκεπαστο. Τετοια θερμοκρασια ειχαμε το καλοκαιρι εμεις κ την ειχα μονο με το ζιπουνακι κ τη νυχτα. Εσυ χρειαζεσαι κουβερτα για να ζεσταθεις;

 

Αν βρεις ενα αρθρο απο το shape με τιτλο "Να βάλω υπνόσακο στο μωρό για να μην κρυώνει; Όλα όσα θες να γνωρίζεις" ειναι πολυ βοηθητικο

  • Μου αρέσει 2

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, evio είπε:

Καλημερα 

@Nicol_ αν εχετε τοση ζεστη στο σπιτι εγω θα τον αφηνα ξεσκεπαστο. Τετοια θερμοκρασια ειχαμε το καλοκαιρι εμεις κ την ειχα μονο με το ζιπουνακι κ τη νυχτα. Εσυ χρειαζεσαι κουβερτα για να ζεσταθεις;

 

Αν βρεις ενα αρθρο απο το shape με τιτλο "Να βάλω υπνόσακο στο μωρό για να μην κρυώνει; Όλα όσα θες να γνωρίζεις" ειναι πολυ βοηθητικο

αχ ασε γενικα εχουμε πολλη ζεστη το καλοκαιρι κ κρυο το χειμωνα στο σπιτι. με μια πικε σκεπαζομαι. θα το ψαξω το αρθρο ευχαριστω!

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Πιτουρο Βρωμης δεν χρειαζεται δηλ.να το μουλιασουμε πρωτα στο νερο? 

Καλημερα κοριτσια! Δηλαδη με τον υπνοσακο δεν φοραμε παντελονακι απο οτι καταλαβα τουλαχιστον τωρα που ακομα ειναι φθινοπωρο. Αλλα ακομα εχει αρκετη ζεστη εμεις μεσα στο σπιτι εχουμε σιγουρα 26. Και 1 Οκτωβριου ειδα θα φτασει σχεδον 30 η θερμοκρασια

Και εγώ 25-26 Εχω μέσα στο σπίτι και της φοράω ακόμα ζιπουνάκι αντε και καμία Καλτσούλα.

Το βράδυ ένα σεντονάκι της Ρίχνω, τις περισσότερες φορές δε το σπρώχνει. 

  • Μου αρέσει 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! Τι κανετε??

Κορίτσια εμενα άρχισε να μπουσουλαει! Πέφτει σηκώνεται αλλα μπουσουλαει και χθες πηγε απο το σαλονι στο παιδικο,αλλα είμαι συνεχεία μαζι του γιατί οταν πέφτει χτυπαει τα μούτρα του κατω. Από τη λαχταρα του να κάνει πράγματα ειναι πολυ επιρρεπής σε ατυχήματα, χθες χτύπησε λιγο το κεφαλι του στο καλοριφερ. 

 Ευτυχώς κοιμαται νωρις πλέον και εχω παρει μια ανασα

Εσεις πως πατε?

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....τα διδυμακια μου μπουσουλανε αρκετά :-Dκαλά εδώ και 3-4 μέρες πιο πολύ έρπουν με την κοιλιά βασικά αλλά δοκιμάζουν και τα γόνατα τους που και που και ο ένας πατάει και τα πατουσακια του κάποιες φορές , σαν αρκουδάκι.

Από γεύματα είμαστε στα τρία την ημέρα , φρούτο , φαγητό και γιαουρτακι ή δημητριακά , χθες φάγανε και αυγό με κολοκυθάκια ποσαρισμενα με άνηθο και μαϊντανό :grin:

Επίσης λόγω χώρου πια έπρεπε να τους μετακομίσω από την κούνια που ήταν και οι δύο μαζί, και τους έβαλα όπως έχω και το δίχρονο αδερφό τους σε montessori bed κοινώς στρωματακια στο πάτωμα.Περνανε τέλεια, κοιμουνται μια χαρά , άνετοι, και μόλις ξυπνούν γλυστρουν στο πάτωμα και παίζουν στα παιχνίδια τους.Κοριτσια , τα ωραία τώρα ξεκινάνε :razz:

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2019 at 7:25 ΜΜ, Anna17 είπε:

Αυτά τα φορούσατε την μέρα η την νύχτα; Γιατί πήρα και εγώ έναν ύπνοσακο 2.5tog και λέει για το βράδυ μόνο ένα μακρυμανικο ζιπουνακι για θερμοκρασίες 18-21. Και μου φαινόταν λιγο. 

Νύχτα τα φορούσαμε. Ουσιαστικά φόραγε φανελάκι,πιτζάμες και από πάνω τον υπνόσακο αντί για σεντόνι και κουβέρτα. 

πρίν από 13 λεπτά , fairy-mary είπε:

Και εγώ 25-26 Εχω μέσα στο σπίτι και της φοράω ακόμα ζιπουνάκι αντε και καμία Καλτσούλα.

Το βράδυ ένα σεντονάκι της Ρίχνω, τις περισσότερες φορές δε το σπρώχνει. 

Και εγώ μόνο με σεντονάκι και τη μέρα ούτε καν σεντόνι.

πρίν από 1 λεπτό , Nicol_ είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τι κανετε??

Κορίτσια εμενα άρχισε να μπουσουλαει! Πέφτει σηκώνεται αλλα μπουσουλαει και χθες πηγε απο το σαλονι στο παιδικο,αλλα είμαι συνεχεία μαζι του γιατί οταν πέφτει χτυπαει τα μούτρα του κατω. Από τη λαχταρα του να κάνει πράγματα ειναι πολυ επιρρεπής σε ατυχήματα, χθες χτύπησε λιγο το κεφαλι του στο καλοριφερ. 

 Ευτυχώς κοιμαται νωρις πλέον και εχω παρει μια ανασα

Εσεις πως πατε?

Δεν την προλαβαίνω και εγώ Νικολ μέσα στο σπίτι. Φτιάξαμε το δωματιο της ευτυχως και κάπως την περιορίζω. Το Σαββατοκύριακο είπαμε με τον άντρα μου να ασφαλίσουμε το σπίτι. Αφρολέξ, πρίζες,ντουλάπια και να δέσουμε τα έπιπλα μην του πάρει κανενα πάνω της. Επίσης για τις πτώσεις έχω πλέον πάντα μικρές παγοκύστες στην κατάψυξη γιατί έχουμε χτυπήσει και εμεις αρκετές φορές. Τις τυλίγω σε πετσέτα και ακουμπάω στο χτύπημα απαλά. 

Σήμερα ξεκινήσαμε γιαουρτάκι το πρωί. Ξετρελάθηκε! Έρχεται το αυγό και το ψαρι στη συνέχεια. Κάναμε και την Τρίτη δόση πνευμονιόκοκκου χθες. Όλα καλά ευτυχως. Λίγο γκρίνια έχουμε σήμερα αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Επίσης μας είπε να ξεκινήσουμε να πλένουμε τα δόντια το βράδυ πριν τον ύπνο! Κλείσαμε και ραντεβού με παιδο καρδιολόγο γιατί από τη μονάδα μας είχαν συστήσει επανέλεγχο καρδιολογικό εντελώς προληπτικά αλλά πρέπει να γίνει. Βάρος και ύψος πάμε μια χαρά και γενικά μας είπε ότι έχουμε ένα πολύ συνεργάσιμο και χαρούμενο μωράκι. Μας εξήγησε ότι το διάστημα αυτό έχει πολλές συναισθηματικές αλλαγές, προσκόλληση στη μητέρα, άρνηση των ξένων, γίνεται απαιτητικό το παιδί και διεκδικεί...κοινώς μαζί με τα δόντια υπομονή στους γονείς! 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια εμενα δεν μου τρωει καθολου! Ουτε καν τα φρουτα που του αρεσαν. Δεν ξερω αν ειναι λογο δοντιων αλλα δεν ξερω τι να κανω. Εχετε καποιο τιπ να τον κανω να ενδιαφερθεί για το φαγητό? 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βαλτον στο καρεκλακι του φαγητού και άσε στο δίσκο το μπολακι με λίγη φρούτο κρέμα μέσα , να του κινήσει την περιέργεια να την πιάσει με τα χεράκια του να τη βάλει στο στόμα και λίγο λίγο θα ξαναφάει πάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...