Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μωρακια 9-12 μηνων


Comet

Recommended Posts

Just now, Angela123 είπε:

Γεια σας!προσπαθώ να ποστάρω όλη μέρα αλλά δε μπορώ!Επιτέλους τα κατάφερα.Πως είναι τα μωρά μας;Πώς τα περάσατε σήμερα;

Εμείς είχαμε καλο καιρό και βγήκαμε βόλτα πρωί και απόγευμα.Δυστυχως όμως δεν έφαγε πολύ σήμερα.Πιστευω ότι είναι από τα δόντια.Του έδωσα ντεπόν πάλι και του έβαλα αλοιφή στα ούλα.

mamasanty πως είναι η μικρη;

Comet μπορεί σήμερα να είναι η τυχερή σου νύχτα.εμενα κοιμαται συνήθως 8.30 με 7 σερί!

Τώρα που άρχισαν να περπατάνε τα μικρά σας σκέφτεστε μήπως να αγοράσετε κάτι σαν λουρακια που τα φοράτε στο παιδι και το κρατάτε ώστε να μην τρέχει ανεξέλεγκτο στο δρομο;

Εγώ τον αφήνω να περπατάει σε κάτι στενά δρομάκια που δεν έχει αμάξια,στο πάρκο και στις κούνιες αλλά βλέπω πως όσο περνάει ο καιρός αυτό δε του αρκεί και θέλει να κατέβει από το καρότσι στη μέση του δρόμου.Φοβαμαι όμως να τον αφήσω έτσι γιατί δε θέλει να κρατάει καν το χέρι μου και συνήθως δεν μ ακούει όταν του φωνάζω και κάνει τα δικά του

Γειααααααα... Ναι ειζαν και αλλα κοριτσια θεμα στο να γραψουν.. Τι να πω... Εμεις σπιτι την βγαλαμε γενικα αυγο το ΣΚ... Μπραβο που σας εκανε καλο καιρο και εμεις εδω ειχαμε σημερα 22 βαθμους.. Οταν δεν βγαινουμε εξω την βγαζω την αυλη που εχουμε.. Της αρεσει πολυ τωρα που περπαταει.. Παει παντου και επεξεργαζεται τα παντα!! Αυτο με το λουρακι δεν το εχω ξανα ακουσει. Προς το παρον δεν μου χρειαζεται γιατι δεν περπαταει ακομα γρηγορα και την ελεγχω.  Ειναι ενα θεμα παντως αυτο οταν ξεκηνανε να τρεχουν!!

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Γειααααααα... Ναι ειζαν και αλλα κοριτσια θεμα στο να γραψουν.. Τι να πω... Εμεις σπιτι την βγαλαμε γενικα αυγο το ΣΚ... Μπραβο που σας εκανε καλο καιρο και εμεις εδω ειχαμε σημερα 22 βαθμους.. Οταν δεν βγαινουμε εξω την βγαζω την αυλη που εχουμε.. Της αρεσει πολυ τωρα που περπαταει.. Παει παντου και επεξεργαζεται τα παντα!! Αυτο με το λουρακι δεν το εχω ξανα ακουσει. Προς το παρον δεν νου χρειαζεται γιατι δεν περπαταει ακομα γρηγορα και την ελεγχω.  Ειναι ενα θεμα παντως αυτο οταν ξεκηνανε να τρεχουν!!

Ηδη ξυπνησε μια φορα πριν μιση ωρα.Τον κουνησα λιγο και κοιμηθηκε.Εντωμεταξυ νυσταξα γιατι χτες κοιμηθηκα μονο 3 ωρες.Αν ξαναξυπνησει θα τον παρω μαζι μου στον καναπε.

Κι εγω τον ελεγχω ακομη στο περπατημα και στο καροτσι καθεται μια χαρα


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Πωωω κταλαβα... Δεν υπαρχει περιπτωση να το παει σερι??? Και εμενα κοιμηθηκε πριν 30 λεπτα αλλα θα ξυπνησει μια και καλη κατα τις 7:30 8 καπου εκει.. Που ξερεις μπορει να εισαι τυχερη...

Πως ειναι η μικρη????? Ειναι καλυτερα?????

 

Just now, Angela123 είπε:

Γεια σας!προσπαθώ να ποστάρω όλη μέρα αλλά δε μπορώ!Επιτέλους τα κατάφερα.Πως είναι τα μωρά μας;Πώς τα περάσατε σήμερα;

Εμείς είχαμε καλο καιρό και βγήκαμε βόλτα πρωί και απόγευμα.Δυστυχως όμως δεν έφαγε πολύ σήμερα.Πιστευω ότι είναι από τα δόντια.Του έδωσα ντεπόν πάλι και του έβαλα αλοιφή στα ούλα.

mamasanty πως είναι η μικρη;

Comet μπορεί σήμερα να είναι η τυχερή σου νύχτα.εμενα κοιμαται συνήθως 8.30 με 7 σερί!

Τώρα που άρχισαν να περπατάνε τα μικρά σας σκέφτεστε μήπως να αγοράσετε κάτι σαν λουρακια που τα φοράτε στο παιδι και το κρατάτε ώστε να μην τρέχει ανεξέλεγκτο στο δρομο;

Εγώ τον αφήνω να περπατάει σε κάτι στενά δρομάκια που δεν έχει αμάξια,στο πάρκο και στις κούνιες αλλά βλέπω πως όσο περνάει ο καιρός αυτό δε του αρκεί και θέλει να κατέβει από το καρότσι στη μέση του δρόμου.Φοβαμαι όμως να τον αφήσω έτσι γιατί δε θέλει να κρατάει καν το χέρι μου και συνήθως δεν μ ακούει όταν του φωνάζω και κάνει τα δικά του

Κορίτσια και εγώ προσπαθούσα ώρα να ποσταρω και δεν μπορούσα ...η μικρή είναι απυρετη από το πρωί ..αλλά ο βήχας δυναμωσε και αύριο θα την πάω να την δει η γιατρός μας ..γενικά είναι πολύ ζωηρή μετά το απόγευμα τώρα κοιμάται αλλά συνέχεια βήχει ..


sLuap3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Ηδη ξυπνησε μια φορα πριν μιση ωρα.Τον κουνησα λιγο και κοιμηθηκε.Εντωμεταξυ νυσταξα γιατι χτες κοιμηθηκα μονο 3 ωρες.Αν ξαναξυπνησει θα τον παρω μαζι μου στον καναπε.

Κι εγω τον ελεγχω ακομη στο περπατημα και στο καροτσι καθεται μια χαρα

Ωχ... Ναι αμα ξυπνησει ξανα κπιμηθητε μαζι μπας και ξεκουραστεις λιγο...


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Ωχ... Ναι αμα ξυπνησει ξανα κπιμηθητε μαζι μπας και ξεκουραστεις λιγο...

Να σου πω ετοιμη ημουν να τον κρατησω διπλα μου αλλα λεω μηπως δεν ξυπνησει συντομα και τον αφησα στην κουνια.Σημερα του δωσα το πρωι αυγοφετα και μετα εφαγε και.λιγο απο το τοστ μου(γαλοπουλα-κασερι).Τι πλακα εχει που μασαει...

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Comet είπε:

Να σου πω ετοιμη ημουν να τον κρατησω διπλα μου αλλα λεω μηπως δεν ξυπνησει συντομα και τον αφησα στην κουνια.Σημερα του δωσα το πρωι αυγοφετα και μετα εφαγε και.λιγο απο το τοστ μου(γαλοπουλα-κασερι).Τι πλακα εχει που μασαει...

Ααα του δινεις τοστ?? Εγω δεν εχω δωσει ακομα.. Κανει??? Γιατι και η γαλοπουλα και το τυρι του τοστ εχουνε αλατι.. Δεν εχω ρωτησει το παιδιατρο ακομα... 


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, EleniKel είπε:

Ζηλεύω ρε κορίτσια.εμεις μόνο αλεσμένα. Μόνο όμως. Κ αλοιφή, όχι ο, τι κ ο, τι. 

Ελενη μου ψωμι τρωει?? Μπισκοτα?? Μονο το φαγητο το θελει αλεσμενο??


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, EleniKel είπε:

Ψωμί ελάχιστο. Μπισκοτάκια αγόρασα της nutricia για 6 μηνών αλλά δεν της αρέσουν. Για να φάει 1 περνάει 1 ώρα. Αυτά μόνο όμως. Ψωμί κ μπισκότα. Όλα τα άλλα αλεσμένα. 

Ο παιδιατρος τι σου εχει πει?? Να την αφησεις και οποτε θελει μονη της να φαει κομματια ή να προσπαθησεις να την πιεσεις??


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να της δίνω μπουκιτσες κ να μάθει σιγά σιγά. Ίσως φταίει ότι θηλάζει πολύ, τρώει κ 3 γεύματα στερεών τροφών, καλά σε ποσότητα, οπότε χορταίνει κ δεν έχει κίνητρο να δοκιμάσει κ κάτι ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, EleniKel είπε:

Ζηλεύω ρε κορίτσια.εμεις μόνο αλεσμένα. Μόνο όμως. Κ αλοιφή, όχι ο, τι κ ο, τι. 

Πόσο είναι το παιδάκι σου ειπαμε;θυμάμαι πριν καιρό σε ερώτηση που είχα κάνει στον παιδίατρο πότε κόβουμε τα αλεσμενα είχε πει ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένο ηλικία.Αλλα παιδιά είναι έτοιμα πχ 10 μηνών αλλά 1.5 χρόνων κτλ.

Δοκίμασες πατάτα,καρότο,παραβρασμενο μπρόκολο και κουνουπίδι,γλυκοπατατα,αβοκάντο πατημένα με το πηρούνι;

Όπως και να έχει δε ξέρω κανένα παιδάκι που να έμεινε εφ όρου ζωής στα αλεσμενα.Καποια στιγμή θα σταματήσει.Το ξέρω πως είναι δύσκολο να έχεις ένα μπλέντερ συνέχεια και ειδικά αν προγραμματιζεις εξόδους αλλά θα περάσει και αυτό το σταδιο

Link to comment
Share on other sites

Just now, EleniKel είπε:

Να της δίνω μπουκιτσες κ να μάθει σιγά σιγά. Ίσως φταίει ότι θηλάζει πολύ, τρώει κ 3 γεύματα στερεών τροφών, καλά σε ποσότητα, οπότε χορταίνει κ δεν έχει κίνητρο να δοκιμάσει κ κάτι ακόμα. 

Προσπαθησε καποιες μερες να της τα κανεις με το πιρουνι ή πολυ μαλακα κομματια και αφησε τα μπροστα της.. Και αστην να τα επεξεργαστει και ας πεταξει καποια κατω, καποια λογικα θα δοκημασει να τα βει στο στομα της.. Κανε πειραματα...απλα δοκημασε το οταν πειναει... Λογικα αμα πειναει θα τα φαει και ετσι... 

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Angela μου, η μικρή μου είναι 14.5 μηνών. Θα μάθει να τρώει, το μόνο σίγουρο, αλλά να, σε αυτό το θέμα είμαστε λίγο πίσω. Δοκιμαζω να της δίνω, αλλά είναι μονίμως Χορτιάτη γιατί επιμένω πολύ στο θηλασμό ακόμη, αλλά κ τα γεύματα της είναι καλά. Ίσως δε βγαίνω κ γω από τη ρουτίνα να μειώσω πχ τα γεύματα της ώστε να πεινάσει κ να ζηλέψει κ κάτι άλλο. Άσε που πίνει ελάχιστο νερό. Μπορεί κ γουλιες μέσα στη μέρα. Αλλά τσισακια κάνει λόγω του θβλασμου

Link to comment
Share on other sites

Just now, EleniKel είπε:

Angela μου, η μικρή μου είναι 14.5 μηνών. Θα μάθει να τρώει, το μόνο σίγουρο, αλλά να, σε αυτό το θέμα είμαστε λίγο πίσω. Δοκιμαζω να της δίνω, αλλά είναι μονίμως Χορτιάτη γιατί επιμένω πολύ στο θηλασμό ακόμη, αλλά κ τα γεύματα της είναι καλά. Ίσως δε βγαίνω κ γω από τη ρουτίνα να μειώσω πχ τα γεύματα της ώστε να πεινάσει κ να ζηλέψει κ κάτι άλλο. Άσε που πίνει ελάχιστο νερό. Μπορεί κ γουλιες μέσα στη μέρα. Αλλά τσισακια κάνει λόγω του 

Just now, EleniKel είπε:

Angela μου, η μικρή μου είναι 14.5 μηνών. Θα μάθει να τρώει, το μόνο σίγουρο, αλλά να, σε αυτό το θέμα είμαστε λίγο πίσω. Δοκιμαζω να της δίνω, αλλά είναι μονίμως Χορτιάτη γιατί επιμένω πολύ στο θηλασμό ακόμη, αλλά κ τα γεύματα της είναι καλά. Ίσως δε βγαίνω κ γω από τη ρουτίνα να μειώσω πχ τα γεύματα της ώστε να πεινάσει κ να ζηλέψει κ κάτι άλλο. Άσε που πίνει ελάχιστο νερό. Μπορεί κ γουλιες μέσα στη μέρα. Αλλά τσισακια κάνει λόγω του θβλασμου

Δοκίμασε την ώρα του φαγητού και ενώ πεινάει όπως είπε η Κατερίνα να της προσφέρεις το φαγητό πατημένο με το πιρούνι η σε πολύ μικρά κομματάκια και μην την πιέζεις.αστην να δεις τι θα κανει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...