Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Δεν έχουν πάρει ακόμα, αλλά με ρώτησαν ποιο να πάρουν και δεν ξέρω ποιο δεν είναι βιδωτό.

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω πάντα στο νου μου να το κάνω, αλλά το πρόβλημά μας δεν είναι μόνο ποδαράκια...ξεχειλίζουν από την πλάτη, ενώ την έχω ψηλά. Την πατάμε το βράδυ που είναι πολλές ώρες με την ίδια πάνα. Είναι μούσκεμα. Σηκώνεται να φάει και δεν έχει υπομονή να αλλάξει πρώτα γιατί πατάει στριγκλιές, οπότε την ώρα που τρώει σφίγγεται κιόλας και ξαφνικά τα αμολάει και γίνεται χααααααλια.... Και δεν υπάρχει χειρότερο να ξεντύνεις και να ντύνεις ξημερώματα.:shock:

@boukitsa123 και της erredue είναι καλά αυτά που έχουν μέσα και πούδρα. Έχω κι εγώ λιπαρή επιδερμίδα. Βέβαια τα έχω καταργήσει τα καλλυντικά. Πέρυσι είχα βρει σε προσφορά το αντιηλιακό της apivita με χρώμα και φορούσα αυτό αντί για foundation. Τι σκαρφίζεται ο άνθρωπος ε;

Αν περνάει λέει ο καιρός; ΣΑν νερό. Πώς το ανακοινώσατε στο σύζυγο; Εμείς ήμαστε μαζί στο αυτοκίνητο και με πήρε η κοπέλα από το μικροβιολογικό, φώναζε από τη χαρά της και εμείς κλαίγαμε.  

Εγώ έκανα το τεστ ένα απόγευμα που έλειπε από το σπίτι κ μάλιστα επειδή είχα υποψίες πρώτα έκανα ένα τεστ ωορηξιας που είχα , είδα ότι βγήκε θετικό κ έτσι πήγα στο φαρμακείο κ πήρα τεστ εγκυμοσύνης! Όταν ήρθε καθόμουν στον καναπέ κ το είχα κρυμμένο κάτω από ένα μαξιλάρι αλλά φυσικά δεν άντεξα να πω πολλά απλά του το έδειξα σχεδόν αμέσως !! Τι αποστευτο συναίσθημα πόση ευτυχία!!

να κάτι τέτοια θυμάμαι κ ανυπομονώ να το ξανά ζησω!!

  • Μου αρέσει 3

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Δεν έχουν πάρει ακόμα, αλλά με ρώτησαν ποιο να πάρουν και δεν ξέρω ποιο δεν είναι βιδωτό.

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω πάντα στο νου μου να το κάνω, αλλά το πρόβλημά μας δεν είναι μόνο ποδαράκια...ξεχειλίζουν από την πλάτη, ενώ την έχω ψηλά. Την πατάμε το βράδυ που είναι πολλές ώρες με την ίδια πάνα. Είναι μούσκεμα. Σηκώνεται να φάει και δεν έχει υπομονή να αλλάξει πρώτα γιατί πατάει στριγκλιές, οπότε την ώρα που τρώει σφίγγεται κιόλας και ξαφνικά τα αμολάει και γίνεται χααααααλια.... Και δεν υπάρχει χειρότερο να ξεντύνεις και να ντύνεις ξημερώματα.:shock:

@boukitsa123 και της erredue είναι καλά αυτά που έχουν μέσα και πούδρα. Έχω κι εγώ λιπαρή επιδερμίδα. Βέβαια τα έχω καταργήσει τα καλλυντικά. Πέρυσι είχα βρει σε προσφορά το αντιηλιακό της apivita με χρώμα και φορούσα αυτό αντί για foundation. Τι σκαρφίζεται ο άνθρωπος ε;

Αν περνάει λέει ο καιρός; ΣΑν νερό. Πώς το ανακοινώσατε στο σύζυγο; Εμείς ήμαστε μαζί στο αυτοκίνητο και με πήρε η κοπέλα από το μικροβιολογικό, φώναζε από τη χαρά της και εμείς κλαίγαμε.  

Εγώ ήξερα ότι ήμουν στις γόνιμες όταν κάναμε τη λαδια αλλά επειδή είχα πόνους περιόδου λεω ε σιγα μην είμαι. Έτσι κι αλλιώς δεν ηθελα ακόμα αφού είχα και τον Ταρζάν. Στη σκέψη και μόνο για δεύτερο πάθαινα εγκεφαλικό. Το πρωί που περίμενα να αδιαθετησω ήρθε η  μικρή στο κρεβάτι μου και κοιμηθήκαμε λιγο. Είδα όνειρο ότι εκανα τεστ και βγήκε αμέσως θετικό. Την πήγα μια βόλτα και εκεί που είπα να πάρω ενα τεστ λέω αντε μωρέ πεταμενα λεφτα. Μετά το ξανασκέφτηκα και αποφάσισα να πάρω ένα. Και βγήκε αμέσως θετικό όπως στο όνειρο. Σοκ δεν το πίστευα. Πήρα τον άντρα μου τηλέφωνο και δε με πιστευε ο καημένος. Του έστειλα φωτογραφία το τεστ και πειστηκε. Και για το φύλο εγώ πάντα ηθελα αγοράκι και πριν μου πει ο γιατρός κορίτσι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη εγώ έβλεπα στον ύπνο μου αγόρια. Όταν έμαθα τι είχα είδα πάλι αγόρι και μέσα στον ύπνο μου σκέφτηκα αφού ξέρεις ότι έχεις κορίτσι τι βλέπεις αγόρι και τότε είδα και ένα μεγαλύτερο κοριτσάκι και το αγοράκι ήταν το δεύτερο μου. Προφητικο για το μπεμπη? Δεν ξέρω αλλά το θυμήθηκα όταν έμαθα το φύλο τη δεύτερη φορά.

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 3

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν υγεία σε όλα τα σπίτια και με το καλό να επιστρέψουμε πίσω στην καθημερινότητα. 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2020 at 11:51 ΜΜ, Sofaki00 είπε:

Βγάζεις τα αυτάκια έξω στο παμπερς γύρω από τα μπουτακια;;;

Χριστός Ανεστη!!! Και του χρονου με υγεια κ κοντα στους δικους μας!

Εγω τα βγαζω κ παλι καποιες φορες εχω διαρροες με τσισα στα παμπερς αλλα δεν τα αλλαζω. Ειναι μαλακα κ η γραμμη στα πριμιουμ βοηθα πολυ!

Δεν ξερω τι μπορει να πηγαινε λαθος ομως!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν υγεία σε όλα τα σπίτια και με το καλό να επιστρέψουμε πίσω στην καθημερινότητα. 

Αληθώς ο Κύριος!! Αμήν μακάρι να τελειώσει γρήγορα όλο αυτό!!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη. Και του χρονου με υγεια και ολοι μαζι οπως παντα. Υπομονη και κουραγιο ολα θα ξαναγινουν οπως πριν.Λιγο χρονο θελει. 

  • Μου αρέσει 3

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerina04 είπε:

Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη. Και του χρονου με υγεια και ολοι μαζι οπως παντα. Υπομονη και κουραγιο ολα θα ξαναγινουν οπως πριν.Λιγο χρονο θελει. 

Κρίμα για όσους χάθηκαν από τον ιό. Νομίζω το πήραμε το μάθημα μας. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2020 at 2:11 ΠΜ, Ele@n είπε:

 

@boukitsa123 

Αν περνάει λέει ο καιρός; ΣΑν νερό. Πώς το ανακοινώσατε στο σύζυγο; Εμείς ήμαστε μαζί στο αυτοκίνητο και με πήρε η κοπέλα από το μικροβιολογικό, φώναζε από τη χαρά της και εμείς κλαίγαμε.  

Του το ανακοινωσα βαζοντας του το τεστ σε ενα μακροστενο κουτι κοσμηματος που παρεπεμπε σε ρολοι κ του ειπα οτι του πηρα ενα δωρο για την επέτειο μας που ηταν σε 2 μερες (κλείναμε πολλά χρόνια σχέσης). Εκεινος αρχισε στα τι πηγες κ εκανες;; Που να ηξερε οτι δεν ηταν ρολόι μέσα! Γενικα περιμενα κ δεν ερχοταν η περιοδος περιπου 6-7 μερες αλλα ειχε ξανασυμβει κ δεν έδινα σημασία. Επισης δεν το πιστευα οτι το μπεμπε μας ήρθε τοσο σύντομα! Οταν ανοιξε το κουτι εμεινε κ δεν το πιστευε αν κ εκεινος έδινε περισσότερη σημασία στην καθυστέρηση της περιοδου μου!

Μου λειπει αυτη η χρονική στιγμή κ η εγκυμοσύνη...!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, boukitsa123 είπε:

Κρίμα για όσους χάθηκαν από τον ιό. Νομίζω το πήραμε το μάθημα μας

Το πήραμε αλλά δυστυχώς ξεχνάμε και εύκολα. Ελπίζω αυτό να μην το ξεχάσουμε. 

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες και τα μωράκια τους!! 

Ερωτησεις:1)Οσες έχετε κάνει καισαρική νιώθετε ακόμα μούδιασμα στην περιοχη

2)ο μικρός μου τις τελευταίες μέρες παρουσιάζει συχνά πράσινες κενωσεις με τριχιδια αιματακι.Το περιεργο είναι ότι το πρωί τα κακά του είναι φυσιολογικα και αυτό συμβαίνει από το μεσημέρι και μετά. Έκοψα γαλακτοκομικα και από ότι φαίνεται πάω για να κόψω και αυγό και ψάρι.Αν έχετε το ίδιο θέμα με το μωράκι σας τι άλλο σας συνέστησε ο παιδίατρος; 

3)Δυστυχως έμαθα τον μικρούλη να κοιμάται αγκαλιά και με κούνημα στο όρθιο.(μας έμεινε από την φάση με τους κολικούς) 

Καμια συμβουλή από τις πιο έμπειρες να το κόψω σιγά σιγά;; Ειστε γενικά υπέρ της συγκοιμησης; 

  • Μου αρέσει 2

askg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, MariaGS είπε:

Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες και τα μωράκια τους!! 

Ερωτησεις:1)Οσες έχετε κάνει καισαρική νιώθετε ακόμα μούδιασμα στην περιοχη

2)ο μικρός μου τις τελευταίες μέρες παρουσιάζει συχνά πράσινες κενωσεις με τριχιδια αιματακι.Το περιεργο είναι ότι το πρωί τα κακά του είναι φυσιολογικα και αυτό συμβαίνει από το μεσημέρι και μετά. Έκοψα γαλακτοκομικα και από ότι φαίνεται πάω για να κόψω και αυγό και ψάρι.Αν έχετε το ίδιο θέμα με το μωράκι σας τι άλλο σας συνέστησε ο παιδίατρος; 

3)Δυστυχως έμαθα τον μικρούλη να κοιμάται αγκαλιά και με κούνημα στο όρθιο.(μας έμεινε από την φάση με τους κολικούς) 

Καμια συμβουλή από τις πιο έμπειρες να το κόψω σιγά σιγά;; Ειστε γενικά υπέρ της συγκοιμησης; 

Κορίτσι καλησπέρα δοκίμασε να τον έχεις αγκαλιά με κουβέρτακι και να τον αφήνεις κάτω μετά μέσα σε αυτό να σε "μυρίζει". Επίσης είχα δει ένα βίντεο ενός εργοθεραπευτή στο YouTube που έλεγε να περιμένουμε πάντα 30 δευτερόλεπτα πριν πάρουμε το μωρό αγκαλιά. Βέβαια στην πράξη η θεωρία απέχει πάντα. Άμα νυστάζεις καλύτερα συγκοίμηση πάρα αϋπνία. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2020 at 12:43 ΜΜ, charma91 είπε:

Χριστός Ανεστη!!! Και του χρονου με υγεια κ κοντα στους δικους μας!

Εγω τα βγαζω κ παλι καποιες φορες εχω διαρροες με τσισα στα παμπερς αλλα δεν τα αλλαζω. Ειναι μαλακα κ η γραμμη στα πριμιουμ βοηθα πολυ!

Δεν ξερω τι μπορει να πηγαινε λαθος ομως!

Αν είναι απλά νωπό το ρούχο είναι επειδή όταν είναι γεμάτη η πάνα και κρατησεις σφιχτά στην αγκαλιά σου το μωρό λειτουργεί σαν σφουγγάρι και βγαίνει λίγο

12 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες και τα μωράκια τους!! 

Ερωτησεις:1)Οσες έχετε κάνει καισαρική νιώθετε ακόμα μούδιασμα στην περιοχη

2)ο μικρός μου τις τελευταίες μέρες παρουσιάζει συχνά πράσινες κενωσεις με τριχιδια αιματακι.Το περιεργο είναι ότι το πρωί τα κακά του είναι φυσιολογικα και αυτό συμβαίνει από το μεσημέρι και μετά. Έκοψα γαλακτοκομικα και από ότι φαίνεται πάω για να κόψω και αυγό και ψάρι.Αν έχετε το ίδιο θέμα με το μωράκι σας τι άλλο σας συνέστησε ο παιδίατρος; 

3)Δυστυχως έμαθα τον μικρούλη να κοιμάται αγκαλιά και με κούνημα στο όρθιο.(μας έμεινε από την φάση με τους κολικούς) 

Καμια συμβουλή από τις πιο έμπειρες να το κόψω σιγά σιγά;; Ειστε γενικά υπέρ της συγκοιμησης; 

1) ναι είναι μουδιασμενο και θα είναι περίπου για εξάμηνο.

2) εμείς έχουμε λίγο πράσινες κενώσεις κάποιες μέρες αλλά είχα διαβάσει ότι είναι από την υπερπαραγωγή. Λες να πρέπει να κοιτάξω τη διατροφή;

3)εμάς κοιμόταν κουνιστα. Μετά για ένα διάστημα τον τάιζα ξαπλωτο και καθόμουν μέχρι να κοιμηθεί βαθιά και μετά τον έβαζα στο λίκνο. Βάλε ή ρούχο σου να σε μυρίζει ή ξάπλωσε δίπλα του να του κρατάς το χέρι. εγώ την θέλω τη συγκοιμηση αλλά δεν θέλω να συνηθίσει έτσι και να μην πηγαίνει στο κρεβάτι του. Κοιμόμαστε μαζί μετά τις οχτώ αν θέλω να κοιμηθώ λίγο ακόμα.

 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη! 
εγω είχα καθυστέρηση 4 μερες από την δεύτερη μέρα το υποψιαζόμουνα. Πηρα το τεστ αν και δεν το πίστευα είπα πεταμένα λεφτά σαν όλα τα αλλά. Έκανα το τεστ αργά το βραδυ του το έδειξα πριν το κάνω δεν το πίστευε! Ακόμα και τώρα δεν μπορεί να το πιστέψει!! Χαχαχα 

πως εννοείται ότι τους μαθαίνετε να κάθονται;; Εγώ την παίρνω στο τραπεζι μαζί μου και της δείχνω το φαγητό για να εξοικειώνεται. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...