Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, charma91 είπε:

Κι εμενα κανει αναγωγες τελευταια τοσο στο δικο μου οσο κ στη φορμουλα. Εχει κ εμενα βηχαλακι που κ που κ βγαζει πολλα σαλια οποτε λεω μηπως κ ειναι απο την εντονη σιελορροια κ πνιγεται καπως ή στραβοκαταπινει. Εβαζα κ θερμομετρο να τσεκαρω αλλα ειναι μια χαρα. Επισης εχω την ιδια ανησυχια αν τρωει γιατι ξενο του δινω μονο 100μλ που δεν τα πινει ολα κ απο μενα δεν ξερω ποσο πινει. Γυρω στους 3 μηνες δηλαδη πινουν καπου 180 με 220; Πολλες φορες κανω την σκεψη να σταματησω να τον θηλαζω για να μην εχω ανασφαλεια για το ποσο τρωει...

Και εμένα έχει πολλά σάλια, και όλο βάζει τα χέρια της μπουνιές στο στόμα... μετά που μίλησα με παιδίατρο την βάζω σε 30 μοίρες και δεν το ξανά κάνε. Αυτό που είπες με το θερμόμετρο και εγώ έτσι κάνω... χαχαχα 

τι φόρμουλα δίνεις ; Θα τον ρωτήσω μήπως χρειάζεται να πάρουμε αντίαγωγικό αν και δεν κάνει τόξο στις αναγωγές. Και αν χρειάζεται να κάνουμε έναν υπέροχο για να δούμε για παλινδρόμηση 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 22/4/2020 at 10:33 ΜΜ, Sofaki00 είπε:

Εγώ ξεκίνησα αυτά τα χάπια με μαγιά Μπύρας για να αυξηθεί το γάλα μου και παρατηρώ πράσινες κενώσεις. Δεν θα το έλεγα ότι ζορίζεται στα κακα αλλά μου κάνει πράσινες κενώσεις όχι ιδιαίτερα βρωμερές. Βλέννες έχουμε αλλά λίγες αν και κάνω αποχή από τα γαλακτοκομικά 

Πράσινες κενωσεις έχει και ο μικρός μου και κάνω και εγώ αποχή από τα γαλακτοκομικα.. Πρόσεχε τα πάντα.. Εγώ πχ έτρωγα τοστ με γαλοπούλα και τυρι vegan και τελικά ανακάλυψα ότι στα αλλαντικά υπάρχει πρωτεΐνη γάλακτος.. Δεν είναι όμως απόλυτο ότι οι πράσινες κενωσεις οφείλονται εκεί.. Αν πχ το γάλα σου είναι πιο αραιό σε κάποια φάση της ημέρας είναι πιο πλούσιο σε σάκχαρα που κάνουν τα κακακια πρασινα...Η παιδίατρος μας βέβαια θεωρεί τα πράσινα κακακια φυσιολογικά και δεν τα συσχετίζει με όσα σου είπα.. 


askg.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Sofaki00 είπε:

Και εμένα έχει πολλά σάλια, και όλο βάζει τα χέρια της μπουνιές στο στόμα... μετά που μίλησα με παιδίατρο την βάζω σε 30 μοίρες και δεν το ξανά κάνε. Αυτό που είπες με το θερμόμετρο και εγώ έτσι κάνω... χαχαχα 

τι φόρμουλα δίνεις ; Θα τον ρωτήσω μήπως χρειάζεται να πάρουμε αντίαγωγικό αν και δεν κάνει τόξο στις αναγωγές. Και αν χρειάζεται να κάνουμε έναν υπέροχο για να δούμε για παλινδρόμηση 

Το σκεφτηκα κι εγω για αντιαναγωγικο αλλα το κανει κ στο στηθος. Φαντασου οτι σημερα το κανε ενω θηλαζε πανω στο στηθος μου.. σκεφτομαι μηπως κ απο αυτο που λες με τα χερια στο στομα προκαλει μονος του τις αναγωγες. Παντως μευα δειχνει χαρουμενος. Δεν δυσανασχετει!

Δινω sanilac ha της γιωτης

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Το σκεφτηκα κι εγω για αντιαναγωγικο αλλα το κανει κ στο στηθος. Φαντασου οτι σημερα το κανε ενω θηλαζε πανω στο στηθος μου.. σκεφτομαι μηπως κ απο αυτο που λες με τα χερια στο στομα προκαλει μονος του τις αναγωγες. Παντως μευα δειχνει χαρουμενος. Δεν δυσανασχετει!

Δινω sanilac ha της γιωτης

Εμένα ηρεμεί πολύ βγάλει, σήμερα που την είχα στο μαξιλάρι θηλασμού ξαπλωμένη δεν μου έβγαλε καθόλου ούτε εβηξε... εγώ δίνω το sensitive της nan. 
 

 

18 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Πράσινες κενωσεις έχει και ο μικρός μου και κάνω και εγώ αποχή από τα γαλακτοκομικα.. Πρόσεχε τα πάντα.. Εγώ πχ έτρωγα τοστ με γαλοπούλα και τυρι vegan και τελικά ανακάλυψα ότι στα αλλαντικά υπάρχει πρωτεΐνη γάλακτος.. Δεν είναι όμως απόλυτο ότι οι πράσινες κενωσεις οφείλονται εκεί.. Αν πχ το γάλα σου είναι πιο αραιό σε κάποια φάση της ημέρας είναι πιο πλούσιο σε σάκχαρα που κάνουν τα κακακια πρασινα...Η παιδίατρος μας βέβαια θεωρεί τα πράσινα κακακια φυσιολογικά και δεν τα συσχετίζει με όσα σου είπα.. 

Έχει μια ομάδα θηλασμός και αλλεργίες στο φμπ εκει θα δεις τι κάνει να τρώμε.. εγώ ούτε ψωμι του τοστ δεν τρωω έχει μέσα γαλακτόοιητες και ψωμι από έναν συγκεκριμένο φούρνο χωρίς μαγιά που έχει μέσα πρωτεΐνη γάλακτος ..ούτε ξύδι ούτε κρασί....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου καλή εβδομάδα!!! Η μικρούλα ξαναγύρισε στο σερί της. Σήμερα σηκώθηκε 5,30 για γάλα πάλι καλά κοιμήθηκα. Πως είστε εσείς; 

  • Μου αρέσει 3

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου καλή εβδομάδα!!! Η μικρούλα ξαναγύρισε στο σερί της. Σήμερα σηκώθηκε 5,30 για γάλα πάλι καλά κοιμήθηκα. Πως είστε εσείς; 

Καλημερα!!! Και εμάς μετά από κάποια βραδιά ανησυχίας χτες γύρισε στο σερί της . Παρόλο που της δίνω νωρίτερα το τελευταίο γεύμα... εσείς πως κόψατε το βραδινό γεύμα . Το είχαμε 3μιση το πήγαμε 1μιση και τα τελευταία βραδιά το δίνω νωρίτερα. Χτες το έδωσα 12μιση 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια... 

Να ρωτήσω όσες το προσπαθείτε η όσες θυμάστε από τα μεγαλύτερα παιδάκια σας σχετικά με την ρουτίνα ύπνου. Τι ρουτίνα ύπνου ακολουθείτε? Τι ώρα ξεκινάτε? Τι ώρα περίπου τα παίρνει ο ύπνος και πότε πια βγαίνετε το πρωί από το δωμάτιο. Έχουμε ξεκινήσει ένα πρόγραμμα ύπνου... Εννοείται ότι ξυπνάει ακόμα συχνά τα βράδια - (δεν είναι το ξύπνημα αυτό που θέλω να δουλέψω είναι μικρούλης κ χοντρουλης οπότε καταλαβαίνω). Απλά να ξέρω περίπου τι ώρα να ξεκινάω κλπ. Να υπενθυμίσω είναι 3,5 μηνών...να περιμένω βελτίωση στην "υπερένταση" που νιώθω ότι έχει το βράδυ με την ρουτίνα ύπνου η είναι ακόμη νωρίς? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Blue-entry είπε:

Καλημέρα κορίτσια... 

Να ρωτήσω όσες το προσπαθείτε η όσες θυμάστε από τα μεγαλύτερα παιδάκια σας σχετικά με την ρουτίνα ύπνου. Τι ρουτίνα ύπνου ακολουθείτε? Τι ώρα ξεκινάτε? Τι ώρα περίπου τα παίρνει ο ύπνος και πότε πια βγαίνετε το πρωί από το δωμάτιο. Έχουμε ξεκινήσει ένα πρόγραμμα ύπνου... Εννοείται ότι ξυπνάει ακόμα συχνά τα βράδια - (δεν είναι το ξύπνημα αυτό που θέλω να δουλέψω είναι μικρούλης κ χοντρουλης οπότε καταλαβαίνω). Απλά να ξέρω περίπου τι ώρα να ξεκινάω κλπ. Να υπενθυμίσω είναι 3,5 μηνών...να περιμένω βελτίωση στην "υπερένταση" που νιώθω ότι έχει το βράδυ με την ρουτίνα ύπνου η είναι ακόμη νωρίς? 

Καλημέρα!!

Καλό είναι μέχρι τις 8 να κοιμούνται τα παιδιά. Και τα μωρά μέσα σε αυτά. Χαλαρή δραστηριότητα 1 ώρα πρίν την έναρξη έλευσης του ύπνου. Και μπανάκι ένα δίωρο πριν γτ κάποια παιδιά τα εξιτάρει το μπάνιο. Οπότε δίνεις γάλα και μετά στο κρεβατάκι τους και νάνι. Και σταθερότητα στις ώρες και τα τελετουργικά. Ειδικά στις εργαζόμενες μανούλες που προλαβαίνουν την διαδικασία του ύπνου η σταθερότητα είναι εξαιρετική αφορμή σύνδεσης. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Blue-entry είπε:

Καλημέρα κορίτσια... 

Να ρωτήσω όσες το προσπαθείτε η όσες θυμάστε από τα μεγαλύτερα παιδάκια σας σχετικά με την ρουτίνα ύπνου. Τι ρουτίνα ύπνου ακολουθείτε? Τι ώρα ξεκινάτε? Τι ώρα περίπου τα παίρνει ο ύπνος και πότε πια βγαίνετε το πρωί από το δωμάτιο. Έχουμε ξεκινήσει ένα πρόγραμμα ύπνου... Εννοείται ότι ξυπνάει ακόμα συχνά τα βράδια - (δεν είναι το ξύπνημα αυτό που θέλω να δουλέψω είναι μικρούλης κ χοντρουλης οπότε καταλαβαίνω). Απλά να ξέρω περίπου τι ώρα να ξεκινάω κλπ. Να υπενθυμίσω είναι 3,5 μηνών...να περιμένω βελτίωση στην "υπερένταση" που νιώθω ότι έχει το βράδυ με την ρουτίνα ύπνου η είναι ακόμη νωρίς? 

Σταθερή ρουτίνα ύπνου και σταθερές ώρες ταΐσματος αν δεν θηλάζει. Τα παιδιά μετράνε γεύματα. Εμείς κάνουμε το μπάνιο στις 8μιση με 9 και πίνει αμέσως το γάλα της και μπαίνει στην κούνια. Σβήνουν όλα τα φώτα και κοιμάται μόνη της... αλλά πάλεψα πολύ για αυτό. Υπήρχαν φορές που δεν κοιμόταν που ήθελε κούνημα η  αγκαλιά η παιχνίδι και της το προσφέραμε τότε... τώρα έχει μάθει το προγραμμα της ευτυχώς και όσο μεγαλώνει βλέπω ότι και μέσα στην μέρα θέλει την ρουτίνα της...βέβαια δεν θηλάζουμε ίσως παίζει ρόλο αυτό και επίσης είναι ένα εύκολο μωρό 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

Καλημέρα κορίτσια... 

Να ρωτήσω όσες το προσπαθείτε η όσες θυμάστε από τα μεγαλύτερα παιδάκια σας σχετικά με την ρουτίνα ύπνου. Τι ρουτίνα ύπνου ακολουθείτε? Τι ώρα ξεκινάτε? Τι ώρα περίπου τα παίρνει ο ύπνος και πότε πια βγαίνετε το πρωί από το δωμάτιο. Έχουμε ξεκινήσει ένα πρόγραμμα ύπνου... Εννοείται ότι ξυπνάει ακόμα συχνά τα βράδια - (δεν είναι το ξύπνημα αυτό που θέλω να δουλέψω είναι μικρούλης κ χοντρουλης οπότε καταλαβαίνω). Απλά να ξέρω περίπου τι ώρα να ξεκινάω κλπ. Να υπενθυμίσω είναι 3,5 μηνών...να περιμένω βελτίωση στην "υπερένταση" που νιώθω ότι έχει το βράδυ με την ρουτίνα ύπνου η είναι ακόμη νωρίς? 

Εμάς τώρα στην καραντίνα μας εξυπηρετεί που κοιμάται 11 μμ-11 πμ. Κάνει μπανάκι στις 9, μετά θηλάζει πολλή ώρα και κοιμάται κατά τις 11. Ξυπνάει συνήθως για φαγητό στις 4, μετά τις 8 και μετά στις 11 , όπου και ανοιγω παντζούρια κλπ. Μέσα στη μέρα κάνει 2 υπνους από 1,5 ώρα. Όταν ξεκινήσουμε δουλειά όμως θα πρέπει όλο το πρόγραμμα να το πάμε σίγουρα ένα τρίωρο νωρίτερα..

  • Μου αρέσει 1

q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Εμάς τώρα στην καραντίνα μας εξυπηρετεί που κοιμάται 11 μμ-11 πμ. Κάνει μπανάκι στις 9, μετά θηλάζει πολλή ώρα και κοιμάται κατά τις 11. Ξυπνάει συνήθως για φαγητό στις 4, μετά τις 8 και μετά στις 11 , όπου και ανοιγω παντζούρια κλπ. Μέσα στη μέρα κάνει 2 υπνους από 1,5 ώρα. Όταν ξεκινήσουμε δουλειά όμως θα πρέπει όλο το πρόγραμμα να το πάμε σίγουρα ένα τρίωρο νωρίτερα..

Ωωωωω...εσένα είναι υπναρουδικο μωρό!!!! Εμένα θα κοιμηθεί γύρω στις 21:00-21:30 , ξυπνάει ανά 2,5 ώρες περίπου (τώρα πια τα ξυπνήματα του κρατάνε λίγο γύρω στο τέταρτο) και θα ξυπνήσει γύρω στις οχτώ. Μέσα στην μέρα άστο είναι πόνος. Μόνο τώρα που έφτιαξε λίγο ο καιρός κ βγαίνουμε βόλτα θα κοιμηθεί στο καρότσι μισή ώρα... Για αυτό φροντίζω να βγαίνουμε δύο φορές την μέρα μπας και κοιμηθεί δύο μισαωρα τουλάχιστον. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια ζηλευω! Εγω δεν εχω παιδι, κοκορα εχω! Ξυπναει πολυ νωρις απο 5.30 ως 7. Σπανια εχει ξυπνησει 9. Το συνηθες ειναι 7 παρα. Μες στη νυχτα συνηθως ξυπναει κατα τις 3.30.

Το βραδυ κοιμοταν 7 αλλα τωρα το εχει παει απο μονος του 8- 8.30 κ καπου στις 7 κανουμε μπανιο. Τον ξυπναω γυρω στις 12 πριν πεσω για να φαει ομως

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Καλημέρα!!

Καλό είναι μέχρι τις 8 να κοιμούνται τα παιδιά. Και τα μωρά μέσα σε αυτά. Χαλαρή δραστηριότητα 1 ώρα πρίν την έναρξη έλευσης του ύπνου. Και μπανάκι ένα δίωρο πριν γτ κάποια παιδιά τα εξιτάρει το μπάνιο. Οπότε δίνεις γάλα και μετά στο κρεβατάκι τους και νάνι. Και σταθερότητα στις ώρες και τα τελετουργικά. Ειδικά στις εργαζόμενες μανούλες που προλαβαίνουν την διαδικασία του ύπνου η σταθερότητα είναι εξαιρετική αφορμή σύνδεσης. 

Νομίζω ότι η σταθερότητα τα βοηθάει. Έχεις δίκιο. Τα ωράρια που λες είναι τέλεια, αλλά δυστυχώς εγώ τα προσαρμόζω στα ωράρια της δουλειάς για να μείνουν όσο το δυνατόν σταθερά και το καλοκαίρι και το χειμώνα που θα σχολάω το αργότερο 9 και θα τρέχω πανικόβλητη. Δεν το έχει σταθεροποιήσει ακόμα, αλλά το παλεύει. 8.30-9 κάνουμε μπάνιο.  9.30 θηλάζει και μέχρι τις 10 έχει κοιμηθεί πάνω μου και τον βάζω στο λίκνο. Το βράδυ συνήθως ξυπνάει μεταξύ 4.30-5.30. Τρώει, τον αλλάζω και ξανακοιμάται και τώρα τελευταία επειδή ξενυχτάω και δεν την παλεύω και πολύ και στις 7.30-8 που ξαναξυπνάει τον ταίζω, τον αλλάζω και τον ξαναβάζω στο λίκνο με πιπίλα και ξανακοιμάται 1,5 ωρίτσα. Ανοίγω τα μπατζούρια μεταξύ 9.30-10. Μέσα στη μέρα κι εμένα το περισσότερο που θα κοιμηθεί είναι 2-3 δεκάλεπτα άντε το πολύ μισάωρα. Και όλη την ώρα θέλει διάδραση. 

Σήμερα τον βγάλαμε βόλτα με το καρότσι το απόγευμα. Είχε αρκετή δροσιά και λίγο άεράκι του έβαλα μακρυμάνικο φανελάκι, μακρυμάνικο φορμάκι, ζακετάκι ζεστούλικο και ένα βαμβακερό σκουφάκι και στα πόδια του είχα βάλει μια κουβερτούλα που είχε γουνάκι από μέσα. Αλλά μετά από 15 λεπτά άρχισε ξαφνικά να κλαίει και γυρίσαμε. Λέτε να ζεσταινόταν;  Εγώ ήμουν με ένα φούτερ και ήμουν οκ δεν κρύωνα αλλά δεν ζεσταινόμουν κιόλας. Πώς τα βγάζετε έξω;

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, charma91 είπε:

Βρε κοριτσια ζηλευω! Εγω δεν εχω παιδι, κοκορα εχω! Ξυπναει πολυ νωρις απο 5.30 ως 7. Σπανια εχει ξυπνησει 9. Το συνηθες ειναι 7 παρα. Μες στη νυχτα συνηθως ξυπναει κατα τις 3.30.

Το βραδυ κοιμοταν 7 αλλα τωρα το εχει παει απο μονος του 8- 8.30 κ καπου στις 7 κανουμε μπανιο. Τον ξυπναω γυρω στις 12 πριν πεσω για να φαει ομως

Ωχ ναι.... αυτό το 5:30 αν φτιάξετε θα είναι ο ύπνος και των δύο σας τέλειος! 

Just now, Ele@n είπε:

Νομίζω ότι η σταθερότητα τα βοηθάει. Έχεις δίκιο. Τα ωράρια που λες είναι τέλεια, αλλά δυστυχώς εγώ τα προσαρμόζω στα ωράρια της δουλειάς για να μείνουν όσο το δυνατόν σταθερά και το καλοκαίρι και το χειμώνα που θα σχολάω το αργότερο 9 και θα τρέχω πανικόβλητη. Δεν το έχει σταθεροποιήσει ακόμα, αλλά το παλεύει. 8.30-9 κάνουμε μπάνιο.  9.30 θηλάζει και μέχρι τις 10 έχει κοιμηθεί πάνω μου και τον βάζω στο λίκνο. Το βράδυ συνήθως ξυπνάει μεταξύ 4.30-5.30. Τρώει, τον αλλάζω και ξανακοιμάται και τώρα τελευταία επειδή ξενυχτάω και δεν την παλεύω και πολύ και στις 7.30-8 που ξαναξυπνάει τον ταίζω, τον αλλάζω και τον ξαναβάζω στο λίκνο με πιπίλα και ξανακοιμάται 1,5 ωρίτσα. Ανοίγω τα μπατζούρια μεταξύ 9.30-10. Μέσα στη μέρα κι εμένα το περισσότερο που θα κοιμηθεί είναι 2-3 δεκάλεπτα άντε το πολύ μισάωρα. Και όλη την ώρα θέλει διάδραση. 

Σήμερα τον βγάλαμε βόλτα με το καρότσι το απόγευμα. Είχε αρκετή δροσιά και λίγο άεράκι του έβαλα μακρυμάνικο φανελάκι, μακρυμάνικο φορμάκι, ζακετάκι ζεστούλικο και ένα βαμβακερό σκουφάκι και στα πόδια του είχα βάλει μια κουβερτούλα που είχε γουνάκι από μέσα. Αλλά μετά από 15 λεπτά άρχισε ξαφνικά να κλαίει και γυρίσαμε. Λέτε να ζεσταινόταν;  Εγώ ήμουν με ένα φούτερ και ήμουν οκ δεν κρύωνα αλλά δεν ζεσταινόμουν κιόλας. Πώς τα βγάζετε έξω;

Εμείς εδώ στον Νότο έχουμε ήδη αρκετή ζέστη- με ελαφρύ αεράκι οπότε του φοράω κοντομανικο body το φορμακι του και η ένα αντιανεμικο μπουφανακι η ένα Φλις ( λεπτό όμως ) ζακετακι. Στα πόδια του έχω ένα ανοιξιάτικο πικε κουβερτακι. Η αλήθεια είναι ότι μου ακούγονται πολλά αυτά που του φορούσες αλλά δεν ξέρω πως εννοείς την αρκετή δροσιά και το αεράκι...Ίσως να μην του φορούσα το σκουφάκι από την στιγμή που ήταν στο καρότσι και προστατεύεται από τον αέρα και λένε ότι τα μωράκια ανεβάζουν θερμοκρασία από το κεφαλάκι τους και θα το σκέπαζαν με μια "πιο" εποχής κουβερτα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, charma91 είπε:

Βρε κοριτσια ζηλευω! Εγω δεν εχω παιδι, κοκορα εχω! Ξυπναει πολυ νωρις απο 5.30 ως 7. Σπανια εχει ξυπνησει 9. Το συνηθες ειναι 7 παρα. Μες στη νυχτα συνηθως ξυπναει κατα τις 3.30.

Το βραδυ κοιμοταν 7 αλλα τωρα το εχει παει απο μονος του 8- 8.30 κ καπου στις 7 κανουμε μπανιο. Τον ξυπναω γυρω στις 12 πριν πεσω για να φαει ομως

Βασικά κάπου διάβασα ότι ο ύπνος και το ξύπνημα του μωρού είναι μία διαδικασία που συμβαίνει σύντομα. Πριν 1,5 μήνα που δεν το ήξερα αν ξυπνούσε 7 σηκωνόμουν κι εγώ με αποτέλεσμα να κουτουλάω από τη νύστα. Και τώρα στις 7 όταν τον αλλάζω είναι μες στα γέλια και το μάτι χορτάτο από ύπνο, αλλά μόλις τον ξαναξαπλώσω γκρινιάζει λίγο, παίρνει πιπίλα και αμέσως νανουρίζεται, βάζω και παλάμη δίπλα στο μάγουλο να με νιώθει και σε μισή ώρα έχει ξανακοιμηθεί.

Just now, Blue-entry είπε:

Ωχ ναι.... αυτό το 5:30 αν φτιάξετε θα είναι ο ύπνος και των δύο σας τέλειος! 

Εμείς εδώ στον Νότο έχουμε ήδη αρκετή ζέστη- με ελαφρύ αεράκι οπότε του φοράω κοντομανικο body το φορμακι του και η ένα αντιανεμικο μπουφανακι η ένα Φλις ( λεπτό όμως ) ζακετακι. Στα πόδια του έχω ένα ανοιξιάτικο πικε κουβερτακι. Η αλήθεια είναι ότι μου ακούγονται πολλά αυτά που του φορούσες αλλά δεν ξέρω πως εννοείς την αρκετή δροσιά και το αεράκι...Ίσως να μην του φορούσα το σκουφάκι από την στιγμή που ήταν στο καρότσι και προστατεύεται από τον αέρα και λένε ότι τα μωράκια ανεβάζουν θερμοκρασία από το κεφαλάκι τους και θα το σκέπαζαν με μια "πιο" εποχής κουβερτα. 

Κρήτη κι εσύ; Λες ε; Το ζακετάκι του το φοράω και τώρα όταν βγαίνουμε στο μπαλκόνι αλλά δεν δυσανασχετεί. Δεν είμαι και μέτρο σύγκρισης για θερμοκρασία εγώ. Φοβήθηκα μην τον κρυώσω αλλά δεν ήθελα να χάσει και τη βόλτα του. Χωρίς σκουφάκι δεν πειράζει για τα αυτάκια του; Είμαστε ακόμα στις πρώτες βόλτες και ο γλυκός μου δεν έχει συνηθίσει ούτε να αναπνέει στον αέρα. Αν τα χέρια του είναι κρύα θα μπορώ να καταλάβω ότι κρυώνει πχ;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...