Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Ααααα τρώει πολύ καλά το μωράκι σου! :D Εμείς 7400 κ 69 εκ.

Ευγενικά ευγενικά οποίος τον βλέπει μας λέει είναι μπαμπατσικο, πιασαρικο, ζουμπορλουδικο... Οπότε είναι κοινή ομολογία... Κοινώς ανθρωπάκι μισελεν. Για αυτό εκ του ασφαλούς δεν τον ζοριζω όταν σφραγίζει το στόμα στο φαγητό. 

  • Μου αρέσει 3

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2020 at 2:51 ΠΜ, Marthakat είπε:

 

Νομιζω επιασα δοντακι οπως εβαζα αλοιφη σμρ!! Τι τελειο!! Μεγαλωνουν τα μικρακια μας.. την εβαζα κ εγω απο 5 μηνων να καθεται, τωρα γκρινιαζει για να κατσει. Την βαζω στο καροτσι καθιστη και χαιρεται πολυ, χαιρομαι και εγω σαν χαζη. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Να χαίρεστε τις οικογένειες σας και όσους γιορτάζανε. Έχει 2 μέρες τωρα η ζουζούνα μας λέει μαα μαα , μπαα μπαα. Ίσως να είναι ιδέα μας σαν χαζοχαρουμενοι αλλα πραγματικά ακούγεται σαν να άρχισε να προφέρει τις λέξεις μαμά μπαμπά. Χαζεψε ο άντρας μου τελείως όταν το άκουσε , ήταν που ήταν αποτελείωσε. Εσείς που έχετε μεγαλύτερα παιδιά πότε άρχισαν να προφέρουν τις λέξεις αυτές και να ακούγεται καθαρά ότι λεει αυτό και οχι μπαα , μπου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Giota1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Να χαίρεστε τις οικογένειες σας και όσους γιορτάζανε. Έχει 2 μέρες τωρα η ζουζούνα μας λέει μαα μαα , μπαα μπαα. Ίσως να είναι ιδέα μας σαν χαζοχαρουμενοι αλλα πραγματικά ακούγεται σαν να άρχισε να προφέρει τις λέξεις μαμά μπαμπά. Χαζεψε ο άντρας μου τελείως όταν το άκουσε , ήταν που ήταν αποτελείωσε. Εσείς που έχετε μεγαλύτερα παιδιά πότε άρχισαν να προφέρουν τις λέξεις αυτές και να ακούγεται καθαρά ότι λεει αυτό και οχι μπαα , μπου. 

Μια χαρά το κορίτσι σου!!! Πολύ σωστά. Περίπου αυτή την περίοδο ξεκινούν συλλαβές. Απλά είναι ασυνείδητα όλα αυτά ακόμα... Δεν λέει μαμά και μπαμπά ακριβώς...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Να χαίρεστε τις οικογένειες σας και όσους γιορτάζανε. Έχει 2 μέρες τωρα η ζουζούνα μας λέει μαα μαα , μπαα μπαα. Ίσως να είναι ιδέα μας σαν χαζοχαρουμενοι αλλα πραγματικά ακούγεται σαν να άρχισε να προφέρει τις λέξεις μαμά μπαμπά. Χαζεψε ο άντρας μου τελείως όταν το άκουσε , ήταν που ήταν αποτελείωσε. Εσείς που έχετε μεγαλύτερα παιδιά πότε άρχισαν να προφέρουν τις λέξεις αυτές και να ακούγεται καθαρά ότι λεει αυτό και οχι μπαα , μπου. 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία. Ο δικός μου προφέρει μόνο το ντα ντα (χωρίς εννοείται να το έχει ακούσει ποτέ, μόνο εγώ τον πιπιλιζω στο μα-μα-μα μήπως και, αλλά τίποτα...) και ο άνδρας μου το ακούει ξεκάθαρο μπαμπά! Επίσης ξεπεταχθηκαν δύο μυτουλες από τα δοντάκια, αλλά όχι τα μπροστινά, από τους κοπτηρες, μάλλον είναι έτοιμος για αρνί...! Επιπροσθετως, χθες έφαγε την πρώτη του τούμπα, γιατί τον είχα ακόμα στο λίκνο (λάθος μου, γιατί είναι πολύ μπαμπατσικος και κόντευε να το γκρεμίσει), οπότε πήγαμε άρον άρον στη κουνια  στο δωμάτιο του και κοιμήθηκαμε κι εμείς στο πάτωμα δίπλα του σαν κουταβακια. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί έχει ζωηρεψει πολυ!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, My baby boy είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία. Ο δικός μου προφέρει μόνο το ντα ντα (χωρίς εννοείται να το έχει ακούσει ποτέ, μόνο εγώ τον πιπιλιζω στο μα-μα-μα μήπως και, αλλά τίποτα...) και ο άνδρας μου το ακούει ξεκάθαρο μπαμπά! Επίσης ξεπεταχθηκαν δύο μυτουλες από τα δοντάκια, αλλά όχι τα μπροστινά, από τους κοπτηρες, μάλλον είναι έτοιμος για αρνί...! Επιπροσθετως, χθες έφαγε την πρώτη του τούμπα, γιατί τον είχα ακόμα στο λίκνο (λάθος μου, γιατί είναι πολύ μπαμπατσικος και κόντευε να το γκρεμίσει), οπότε πήγαμε άρον άρον στη κουνια  στο δωμάτιο του και κοιμήθηκαμε κι εμείς στο πάτωμα δίπλα του σαν κουταβακια. Έχω αρχίσει να αγχώνομαι γιατί έχει ζωηρεψει πολυ!

Στρωματσάδα ρομαντικά ρομαντικά :rolleyes: Όσο μεγαλώνουν έτσι είναι αποκτούν προσωπικότητα που να δεις όταν αρχίσουν να σου λένε μη μου μιλάς και μάνα φεύγω :tongue: 

  • Χαχα 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , boukitsa123 είπε:

Στρωματσάδα ρομαντικά ρομαντικά :rolleyes: Όσο μεγαλώνουν έτσι είναι αποκτούν προσωπικότητα που να δεις όταν αρχίσουν να σου λένε μη μου μιλάς και μάνα φεύγω :tongue: 

Χαχαχα, ενδιαφέρουσα οπτική, έτσι λοιπόν θα το βλέπω κι εγώ, ρομαντικά!!! Από προσωπικότητα πάντως ο μικρός άλλο τίποτα, έχει πάρει φόρα και μέρα παρά μέρα μας βγάζει και κάτι καινούριο! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια κ χρονια πολλά σε όλες! Εύχομαι να είστε όλες καλά! Εμείς ακόμα διακοπές με τη μικρή έχουμε βρει καλή ρέγουλα στο εξοχικό κ περνάμε πολύ ωραία! Έχουμε βγάλει εδώ κ 2 εβδομάδες τα δυο κάτω δοντάκια μας! Λέμε μαμαμαμαμαμα μπαμπαμπα κ τώρα πια κ τατατατατα!! Έχει τόση πλάκα !! Επίσης τσιρίζει οποτε χαίρεται τόσο δυνατά που νομίζω θα κλείσει η φωνή της!! 


Τι προγραμμα έχετε βρε κορίτσια στο φαγητό; Εμείς χθες γίναμε 7 μηνών! Ο γιατρός μου ειχε πει 5 γεύματα αλλά εμείς κάνουμε 6!

 θα σας γράψω ενδεικτικά το προγραμμα της!

στις 6 της δίνω στον ύπνο της 210μλ γάλα 

στις 11 τρώει την φρουτοκρεμα της

στις 14:00 τρώει την κρεατοσουπα 

στις 17:00 πίνει λίγο γαλατάκι (90μλ συνήθως αλλά άμα θέλει περισσότερο η λιγότερο της δίνω όσο θέλει)

στις 20:00 τρώμε ρυζαλευρο με φρούτα η φαγοπυρο με φρούτα 

στις 23:00 της δίνω στον ύπνο της περίπου 210 μλ κ πάλι η κ περισσότερο άμα δω ότι ζητάει! 
 

πως το βρίσκετε; Να της κόψω λέτε γεύμα για να κάνει 5 που είπε ο γιατρός ;;;


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κ χρονια πολλά σε όλες! Εύχομαι να είστε όλες καλά! Εμείς ακόμα διακοπές με τη μικρή έχουμε βρει καλή ρέγουλα στο εξοχικό κ περνάμε πολύ ωραία! Έχουμε βγάλει εδώ κ 2 εβδομάδες τα δυο κάτω δοντάκια μας! Λέμε μαμαμαμαμαμα μπαμπαμπα κ τώρα πια κ τατατατατα!! Έχει τόση πλάκα !! Επίσης τσιρίζει οποτε χαίρεται τόσο δυνατά που νομίζω θα κλείσει η φωνή της!! 


Τι προγραμμα έχετε βρε κορίτσια στο φαγητό; Εμείς χθες γίναμε 7 μηνών! Ο γιατρός μου ειχε πει 5 γεύματα αλλά εμείς κάνουμε 6!

 θα σας γράψω ενδεικτικά το προγραμμα της!

στις 6 της δίνω στον ύπνο της 210μλ γάλα 

στις 11 τρώει την φρουτοκρεμα της

στις 14:00 τρώει την κρεατοσουπα 

στις 17:00 πίνει λίγο γαλατάκι (90μλ συνήθως αλλά άμα θέλει περισσότερο η λιγότερο της δίνω όσο θέλει)

στις 20:00 τρώμε ρυζαλευρο με φρούτα η φαγοπυρο με φρούτα 

στις 23:00 της δίνω στον ύπνο της περίπου 210 μλ κ πάλι η κ περισσότερο άμα δω ότι ζητάει! 
 

πως το βρίσκετε; Να της κόψω λέτε γεύμα για να κάνει 5 που είπε ο γιατρός ;;;

Στις 5 δίνω το απογευματινό εγώ και πριν τον ύπνο γάλα. Βασικά γάλα της δίνω μόνο πρωί-βράδυ και αν ξυπνήσει την νύχτα. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Ακόμα στο εξοχικό και εμείς!!! Τα δόντια μας τρώνε αλλά δεν εμφανίστηκαν ακομα. Τις τσιριδες τις έχουμε ανακαλύψει μέρες τώρα... Σε λίγο θα είμαστε με πρόβλημα ακοής οι υπόλοιποι και λαρυγγίτιδα ο μπέμπης.

Και εμείς πέντε γεύματα κάνουμε. Εκτό προσθέτω μόνο όταν δεν φάει καλά κάτι από τα ενδιάμεσα... Γάλα μόνο πρωί και βράδυ. Το ρυζαλευρο το τρώει στις 6.30.

Κι αν πεινάει γιατί να κόψει; Ούτως η άλλως το ένα γαλα είναι λίγο. Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις τη σειρά του απογευματινου με κρέμα και βλέπεις αν χορταινει μέχρι το βραδινό γάλα.

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2020 at 6:12 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Μόνη χωρίς στήριξη καθόταν στο 5μηνο; Αν όχι, νομίζω δεν κάνει να τα βάζουμε εμείς να κάτσουν, είναι το μόνο που πρέπει να κάνουν χωρίς τη 'βοήθειά' μας αν δεν κάνω λάθος.

Έκλαιγε ασυνήθιστα, γκρινιάρικα για αυτό και σκέφτηκα να βάλω τζελ και έτσι ανακάλυψα ότι βγήκαν ή έβγαιναν δοντάκια εκείνη την ώρα περίπου. Το πρωί της ίδιας μέρας σίγουρα δεν τα είχε ακόμα.

Αναφορικά με το πώς αναπτύσσεται το κάθε παιδί, σίγουρα όλα είναι διαφορετικά. Χτες συνάντησα μια μαμά που έχουμε μωρά ίδιας ηλικίας (είναι 4 μέρες μπροστά το δικό της). Και αν το δείτε, είναι σαν 8 και όχι σαν 6 μηνών και δεν αναφέρομαι μόνο στην σωματική ανάπτυξη αλλά και νοητικά. Μπράβο στη μαμά του παιδιού, φαντάζομαι πόσο θα ασχολείται μαζί του για να είναι έτσι το μωρό της! 

Όχι μόνη της τα έκανε εγω καθολου δεν τη ζοριζω ίσα ίσα προσπαθούσα να την ξαπλωνω αλλα αυτή τιποτα.. Μπουσουλάει ήδη κ επισης επειδή της εχω τα αφρολέξ μπροστα από τον καναπε με τα παιχνιδια της να παιζει αρχισε να στηρίζεται στα γόνατα κ προσπαθεί να σηκωθεί πιάνοντας τον καναπέ.. όταν τη βλέπω την κατεβάζω αλλα η παιδίατρος μου ειπε το παιδί ειναι πιο μπροστά οπότε να την αφήνω να δοκιμάζει τις δυνατότητές της.. τι να σου πώ :)

On 13/8/2020 at 8:24 ΜΜ, Pagotoula είπε:

Καλησπερα. το ιδιο λεει κι ο δικος μας παιδιατρος. απο 4μηνων μου ειπε οτι μπορει να καθεται με υποστηριξη ειτε τα χερια/σωμα μου, ειτε μαξιλαρια, εφοσον δειχνει ανετη κι ευχαριστημενη στην συγκεκριμενη θεση. εξαλλου το παιδι αν δεν ειναι ετοιμο η δεν νιωθει ανετα με καποια σταση, θα δυσανασχετησει και θα το δειξει. οπως κι απο την αλλη δειχνει ποια θεση προτιμα και του αρεσει, ηρεμωντας και παραμενοντας εκει πολλη ωρα. και μην ξεχναμε οτι μια απο τις βασικοτερες προυποθεσεις για να γινει εισαγωγη στερεων τροφων ειναι το παιδι να μπορει να καθεται με υποστηριξη. ειδαλλως με την καταποση στερεων σε ημικλινη θεση υπαρχει μεγαλος κινδυνος πνιγμου.

Ακριβώς, εμένα ήδη μπουσουλάει κ αρχισε να στηρίζεται στα γόνατα κ πιάνεται απο τον καναπέ για να σηκωθεί.. η παιδιατρος μου είπε οτι το παιδί ειναι πιό μπροστά κ να την αφήνω να εξελιχθεί ( προχθές κλείσαμε τους 6 μηνες)

On 14/8/2020 at 7:28 ΜΜ, Christy32 είπε:

Νομιζω επιασα δοντακι οπως εβαζα αλοιφη σμρ!! Τι τελειο!! Μεγαλωνουν τα μικρακια μας.. την εβαζα κ εγω απο 5 μηνων να καθεται, τωρα γκρινιαζει για να κατσει. Την βαζω στο καροτσι καθιστη και χαιρεται πολυ, χαιρομαι και εγω σαν χαζη. 

Αυτό εχει σημασία να είναι χαρούμενα.. εμένα ήδη μπουσουλάει κ στηρίζεται στα γονατάκια της για να σηκωθεί στον καναπε.. (της εχω αφρολεξ στο πάτωμα μπροστα στον καναπέ με παιχνίδια) την αφήνω όπως μου είπε να προσπαθεί τι να κάνω.. :) Προχθές κλείσαμε τους 6 μηνες κ μου λέει ότι ειναι λιγο πιο μπροστά

2 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κ χρονια πολλά σε όλες! Εύχομαι να είστε όλες καλά! Εμείς ακόμα διακοπές με τη μικρή έχουμε βρει καλή ρέγουλα στο εξοχικό κ περνάμε πολύ ωραία! Έχουμε βγάλει εδώ κ 2 εβδομάδες τα δυο κάτω δοντάκια μας! Λέμε μαμαμαμαμαμα μπαμπαμπα κ τώρα πια κ τατατατατα!! Έχει τόση πλάκα !! Επίσης τσιρίζει οποτε χαίρεται τόσο δυνατά που νομίζω θα κλείσει η φωνή της!! 


Τι προγραμμα έχετε βρε κορίτσια στο φαγητό; Εμείς χθες γίναμε 7 μηνών! Ο γιατρός μου ειχε πει 5 γεύματα αλλά εμείς κάνουμε 6!

 θα σας γράψω ενδεικτικά το προγραμμα της!

στις 6 της δίνω στον ύπνο της 210μλ γάλα 

στις 11 τρώει την φρουτοκρεμα της

στις 14:00 τρώει την κρεατοσουπα 

στις 17:00 πίνει λίγο γαλατάκι (90μλ συνήθως αλλά άμα θέλει περισσότερο η λιγότερο της δίνω όσο θέλει)

στις 20:00 τρώμε ρυζαλευρο με φρούτα η φαγοπυρο με φρούτα 

στις 23:00 της δίνω στον ύπνο της περίπου 210 μλ κ πάλι η κ περισσότερο άμα δω ότι ζητάει! 
 

πως το βρίσκετε; Να της κόψω λέτε γεύμα για να κάνει 5 που είπε ο γιατρός ;;;

Μια χαρά διακοπούλες τέλεια!!

Εμεις είμαστε 6 μηνών βγάλαμε το ένα κατω δοντάκι κ ετοιμαζόμαστε για το 2ο :)

Εμένα τρώει στις 6 γάλα (180ml) πιο πανω με τίποτα

Στις 10 φρούτο

Στις 2 σουπίτσα

Στις 6 φαριν λακτέ ή ρυζάλευρο (γιαυρτι ακόμα δεν μας είπε)

Στις 10 γάλα (180ml) και ύπνο

Στον ενδιάμεσο της ημέρας πίνουμε πολύ νερό ή τσαγάκι

Αν ξυπνήσει μέσα στην νύχτα για να φάει πχ. Στις 4 (180ml) επειδή μετά θα ξυπνήσει 8 της δίνω περίπου 40ml γαλα κ νεράκι ή τσάι για να φαει το φρούτο της.. και να θέλω περισσότερο με τίποτα.. εμένα τρώει ανα 4 ωρες κ το βράδυ τις περισσότερες φορες το παίρνει μια κ εξω..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, εσάς σας δείχνουν με κάποιο τρόπο αν εχουν κάνει τσίσα ή κακά (πέρα απο θορύβους και μυρωδιά :-D)

Εμένα η μικρή (6 μηνών) έχω παρατηρήσει εδώ κ 10μέρες όταν κάνει τσίσα έστω κ λίγο πιάνει μπροστά την πάνα της κ την ξύνει ή ξύνει όσο μπορεί πίσω (πιανει μπουτι τα έχουμε μεγάλα) όταν έχει κάνει κακά.. και αν δεν το δίνω σημασία μου πιάνει το χέρι κ το βάζει αυτη αντίστοιχα στο τί έχει κάνει.. 

Νομίζω θα κόψω τις πάνες πιο νωρις από οτι υπολόγιζα :-D:-D:-D

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...