Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Ναι, είμαι Κύπρο στους γονείς μου τώρα. Άσε το μωρό με το ζόρι κάθεται στο καρότσι για βόλτα, τρώει αποκλειστικά στο κρεβάτι μου :lol: Μπράβο πάντως που πάτε θάλασσα, εγώ είμαι στα 100 μέτρα από την παραλία και δεν πήρα το μωρό ούτε για 1 μπανάκι. Εχει τόσο λεπτό δέρμα και τόσο ασπρούλικο που φοβάμαι ότι και με αντηλιακό, ακόμα και στη σκιά θα καεί. Δεν πειράζει, του χρόνου εμείς :P

Μμμ...η μαμά μπαίνει...ο μικρός φοβάται και δεν τον ζορισω. Πάμε στις 6.30 που έχει σκιά στη συγκεκριμένη παραλία οπότε είναι οκ. Κάθε παιδί τα δικά του. Ο μικρός εχει συνδέσει το μεσημεριανό ύπνο με θηλάσμο  και τρώει το φαγητό θηλαζει κιόλας θα σκάσει καμία ώρα.

  • Μου αρέσει 4

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα, χτες το απόγευμα, 6 μηνών ακριβώς, σκάσανε τα πρώτα μας δοντάκια! Ενθουσιάστηκααααα!! Μεγαλώνει το μωρό μου :wub:

Επειδή όμως δεν κάθεται ακόμα μόνο του, εξακολουθώ να το ταΐζω ημιξαπλωτό. Εσείς πώς ταΐζετε τα μπεμπάκια σας; Δε θέλω να το βάλω σε καρέκλα για να μη βλάψω τη σπονδυλική του στήλη, αλλά ούτε αυτό που κάνω το θεωρώ πολύ σωστό. 

Εγώ απο 5 μηνων την εχω σε καρεκλάκι να καθεται κ οταν τρωμε εμεις για να μας βλεπει αλλα κ για να την ταιζω.. εχω αυτο απο τα τζαμπο που εχει 2-3 σκαλες στην πλατη αλλα κ στο υψος ανεβοκατεβαινει.. Την εχω ημιξαπλωτή αλλα σηκωνεται μονη της μπροστα κ πιανεται απο το τραπεζάκι του κ μολις κουραστει ακουμπάει παλι πισω μονη της.. Εμενα η παιδίατρος μου ειπε πως το παιδι μονο του σου δειχνει τι θελει.. πλεον ειναι κ λιγο πιο προχωρημένα.. Δεν τη ζορίζω αλλα κ ούτε την κατεβάζω οταν προσπαθεί να σηκωθεί ή να καθίσει.. Τωρα ειμαστε 6 μηνων.. Γενικά πολλα πραγματα τα εχει κανει πιο μπροστα απο την ηλικια της..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marthakat είπε:

Εγώ απο 5 μηνων την εχω σε καρεκλάκι να καθεται κ οταν τρωμε εμεις για να μας βλεπει αλλα κ για να την ταιζω.. εχω αυτο απο τα τζαμπο που εχει 2-3 σκαλες στην πλατη αλλα κ στο υψος ανεβοκατεβαινει.. Την εχω ημιξαπλωτή αλλα σηκωνεται μονη της μπροστα κ πιανεται απο το τραπεζάκι του κ μολις κουραστει ακουμπάει παλι πισω μονη της.. Εμενα η παιδίατρος μου ειπε πως το παιδι μονο του σου δειχνει τι θελει.. πλεον ειναι κ λιγο πιο προχωρημένα.. Δεν τη ζορίζω αλλα κ ούτε την κατεβάζω οταν προσπαθεί να σηκωθεί ή να καθίσει.. Τωρα ειμαστε 6 μηνων.. Γενικά πολλα πραγματα τα εχει κανει πιο μπροστα απο την ηλικια της..

Τώρα που το λες να σε ρωτήσω. Ο μικρός όταν είναι ξαπλωμένος κάνει κίνηση να σηκωθεί και ζοριζεται. Φοβάμαι μη του πεταχτεί καμία κήλη. Το κάνει και η δική σου;

  • Χαχα 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα, χτες το απόγευμα, 6 μηνών ακριβώς, σκάσανε τα πρώτα μας δοντάκια! Ενθουσιάστηκααααα!! Μεγαλώνει το μωρό μου :wub:

Επειδή όμως δεν κάθεται ακόμα μόνο του, εξακολουθώ να το ταΐζω ημιξαπλωτό. Εσείς πώς ταΐζετε τα μπεμπάκια σας; Δε θέλω να το βάλω σε καρέκλα για να μη βλάψω τη σπονδυλική του στήλη, αλλά ούτε αυτό που κάνω το θεωρώ πολύ σωστό. 

Και εμάς 6 μηνών ειναι αλλα δοντακια ακομα δεν έχουμε δει. Για την ακρίβεια σε 10 μέρες γίνεται 7 μηνων.  Πως εκανε ,, έκλαιγε οταν εβγαζε τα δόντια. Εγώ δεν καταλαβαίνω γκρίνια και μακάρι να μη γκρινιάξει πολυ.  

Στο καρεκλάκι τη βαζω κανονικά με ελαφρά ανάκλιση. Δεν νομίζω πως δυσκολεύει την μεση της καθως για αυτο το λόγο βγήκαν για να ταιζουμε τα παιδιά πιο εύκολα. Ειδικά οταν συμπίπτει η ωρα του φαγητού της και η ωρα που τρώμε εμεις της αρέσει πολυ και γελάει.   όταν τη βαζω διπλα μου στον καναπέ να κατσει σηκώνεται μονη της και κανει μπροστά αλλα ακόμα δεν την αφήνω μονη της γιατι γέρνει στο πλαι και πεφτει.

Καθε παιδί αναπτυσεται διαφορετικά δεν χρειάζεται να πανικοβαλλομαστε ουτε να ανυσηχουμε αν κατι που συνήθως ενα μωρο 6-7 μηνων κάποιας φιλης  το εχει κανει ενω το δικό μας δεν το κατάφερε ακόμα. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

E@Blue-entry  @Ele@n  σε ζηλεύω . Δεν μπορούμε να παμε διακοπές λογω οικονομικών αλλα ελπίζουμε τον επομενο χρόνο να πάμε. 

@Stelloudia δεν το γνωριζα αυτο. Καο εγώ ανάποδα γεννήθηκα αλλα δεν ανέπτυξα κάποιο πρόβλημα . 

Αυτό με το οικονομικό ξανά πες το! Πλησιάζει και το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας που δεν το λες και φτηνό. Αλλά είπαμε...την υγεία τους να έχουν και όλα τα άλλα βρίσκονται! Χαχαχχα κ εμείς ελπίζουμε για του χρόνου! 

17 ώρες πρίν, Christy32 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Καλα να περνατε οσες ειστε διακοπες, να κανετε βουτιες και για εμας τις υπολοιπες. 7 μηνων το κοριτσι μου σημερα. Απιστευτο μου φαινεται. Εμεις δοντι δεν εχουμε βγαλει ακομα και με το φαγητο μας ακομα δεν τα παμε πολυ καλα. Τα βραδια ξυπναει ανα 2ωρο εδω και 1 μηνα, αν δεν της δωσω στηθος δεν σταματαει το κλαμα. Να ρωτησω για οσες δινετε, το αυγο ποση ωρα το βραζετε; το ασπραδι δεν το τρωει γτ οσο και να το πατησω με το πηρουνι παλι κομματακια μενουν. Επισης, ποια γιαουρτια δινετε; λεω να τις τα αρχισω.

Ωωωχχχχχ εγω δεν έχω δώσει ακόμα ουτε αυγό ούτε γιαούρτι. Γενικά σε ότι αφορά τις στέρεες δεν μπορώ να πω ότι ο παιδίατρος μας ήταν πολύ κατατοπιστικός. Πάντως για γιαουρτακι έλεγα ότι όταν θα το ξεκινήσουμε να του δίνω το πρόβειο να το συνηθίζει που τον χειμώνα θα μπορεί να μου το φτιάχνει ο πατέρας μου.... 

16 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα, χτες το απόγευμα, 6 μηνών ακριβώς, σκάσανε τα πρώτα μας δοντάκια! Ενθουσιάστηκααααα!! Μεγαλώνει το μωρό μου :wub:

Επειδή όμως δεν κάθεται ακόμα μόνο του, εξακολουθώ να το ταΐζω ημιξαπλωτό. Εσείς πώς ταΐζετε τα μπεμπάκια σας; Δε θέλω να το βάλω σε καρέκλα για να μη βλάψω τη σπονδυλική του στήλη, αλλά ούτε αυτό που κάνω το θεωρώ πολύ σωστό. 

Ψαχουλευω κ εγώ μπας κ βρω δόντι αλλά τιιιιιποτα. Φαφουτης είναι ακόμα... 

13 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Τώρα που το λες να σε ρωτήσω. Ο μικρός όταν είναι ξαπλωμένος κάνει κίνηση να σηκωθεί και ζοριζεται. Φοβάμαι μη του πεταχτεί καμία κήλη. Το κάνει και η δική σου;

Χαχαχχαχαχα με έκανες κ γέλασα τόσο δυνατά που τρόμαξε ο μικρός! Το κάνουν όλα τα μωράκια αυτό... Θέλουν να σηκωθούν εμένα από το ζόρι του κοκκίνιζε το πρόσωπο του κ τα μάτια του! 

Σχετικά με την καθιστή θέση, από τον πέμπτο κιόλας μήνα οι παιδίατροι λένε να τα βάζουμε σε ημικαθιστη θέση από λίγο λίγο κάθε μέρα. ( Στον καναπέ με μαξιλάρια κοκ )στον έκτο αν δείτε στο βιβλιάριο υγείας παιδιού στην αναπτυξιακή παρακολουθηση έχει την ερώτηση αν κάθεται με υποστήριξη. Οπότε φαντάζομαι χωρίς να ξέρω ή να λέω με σιγουριά ότι το να τα έχουμε καθιστά κάθε μέρα από λίγο ίσα μέχρι να φάνε ή λίγο στο παιχνίδι ( άλλωστε όταν κουράζονται το δείχνουν ) δεν νομίζω να βλάπτει. Κάθε άλλο. 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα στις γλυκιές όμορφες μανούλες!!!! 

Όταν νυστάζει τραβάει το αυτί της με μανία η γλυκούλα μου :wub:

@Christy32 να σου ζήσει το μωράκι είδες για πότε πέρασε νερό ο καιρός; Οι μαύροι κύκλοι μας (μου) έμειναν :tongue:

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2020 at 3:59 ΜΜ, Ele@n είπε:

Μμμ...η μαμά μπαίνει...ο μικρός φοβάται και δεν τον ζορισω. Πάμε στις 6.30 που έχει σκιά στη συγκεκριμένη παραλία οπότε είναι οκ. Κάθε παιδί τα δικά του. Ο μικρός εχει συνδέσει το μεσημεριανό ύπνο με θηλάσμο  και τρώει το φαγητό θηλαζει κιόλας θα σκάσει καμία ώρα.

Eγω παντως τον εβαλα 5 μηνων στη θαλασσα και ξετρελαθηκε. Καλα η μεγαλη δεν βγηκε απο μεσα καθολου εμαθε και να κολυμπαει με τα μπρατσακια το γλυκο μου κοριτσακι. Περυσι δεν τα ηθελε ουτε το καπελο και φετος τα ζητησε μονη της

 

5 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

Αυτό με το οικονομικό ξανά πες το! Πλησιάζει και το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας που δεν το λες και φτηνό. Αλλά είπαμε...την υγεία τους να έχουν και όλα τα άλλα βρίσκονται! Χαχαχχα κ εμείς ελπίζουμε για του χρόνου! 

Ωωωχχχχχ εγω δεν έχω δώσει ακόμα ουτε αυγό ούτε γιαούρτι. Γενικά σε ότι αφορά τις στέρεες δεν μπορώ να πω ότι ο παιδίατρος μας ήταν πολύ κατατοπιστικός. Πάντως για γιαουρτακι έλεγα ότι όταν θα το ξεκινήσουμε να του δίνω το πρόβειο να το συνηθίζει που τον χειμώνα θα μπορεί να μου το φτιάχνει ο πατέρας μου.... 

Ψαχουλευω κ εγώ μπας κ βρω δόντι αλλά τιιιιιποτα. Φαφουτης είναι ακόμα... 

Χαχαχχαχαχα με έκανες κ γέλασα τόσο δυνατά που τρόμαξε ο μικρός! Το κάνουν όλα τα μωράκια αυτό... Θέλουν να σηκωθούν εμένα από το ζόρι του κοκκίνιζε το πρόσωπο του κ τα μάτια του! 

Σχετικά με την καθιστή θέση, από τον πέμπτο κιόλας μήνα οι παιδίατροι λένε να τα βάζουμε σε ημικαθιστη θέση από λίγο λίγο κάθε μέρα. ( Στον καναπέ με μαξιλάρια κοκ )στον έκτο αν δείτε στο βιβλιάριο υγείας παιδιού στην αναπτυξιακή παρακολουθηση έχει την ερώτηση αν κάθεται με υποστήριξη. Οπότε φαντάζομαι χωρίς να ξέρω ή να λέω με σιγουριά ότι το να τα έχουμε καθιστά κάθε μέρα από λίγο ίσα μέχρι να φάνε ή λίγο στο παιχνίδι ( άλλωστε όταν κουράζονται το δείχνουν ) δεν νομίζω να βλάπτει. Κάθε άλλο. 

Δοντι ουτε εμεις βγαλαμε  αλλα πολλα σαλια και το χερι συνεχεια στο στομα

  • Μου αρέσει 3

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerina04 είπε:

Eγω παντως τον εβαλα 5 μηνων στη θαλασσα και ξετρελαθηκε. Καλα η μεγαλη δεν βγηκε απο μεσα καθολου εμαθε και να κολυμπαει με τα μπρατσακια το γλυκο μου κοριτσακι. Περυσι δεν τα ηθελε ουτε το καπελο και φετος τα ζητησε μονη της

 

Δοντι ουτε εμεις βγαλαμε  αλλα πολλα σαλια και το χερι συνεχεια στο στομα

Μπράβο στα παιδάκια σου!!! Η θάλασσα είναι υγεία. Και μια χαρά απασχόληση. Γυρίζουν σπίτι κομμάτια. Για φέτος δεν μας βλέπω. Ελπίζουμε για του χρόνου. Τουλάχιστον κάνουμε εμείς...μετά από τρία χρόνια... Παραλίγο να ξεχάσω πώς κολυμπάνε.:D

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το αυτι το εχει και η δικη μου, οχι μονο οταν νυαταζει γενικα οταν κατι την ενοχλει. Οι μαυροι κυκλοι καλα κρατουν. Δεν βαριεσαι, καλα να ειναι τα παιδακια μας. 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2020 at 6:11 ΜΜ, Ele@n είπε:

Τώρα που το λες να σε ρωτήσω. Ο μικρός όταν είναι ξαπλωμένος κάνει κίνηση να σηκωθεί και ζοριζεται. Φοβάμαι μη του πεταχτεί καμία κήλη. Το κάνει και η δική σου;

Ναι, λογικό ειναι μωρέ αφού ακόμη προσπαθούν να κουμαντάρουν το σωματάκι τους κ το βάρος τους.. Το παιδί δεν θα κανει κάτι που το ενοχλεί πολύ.. Έχουν το αίσθημα της "αυτοσυντήρισης" κ αν δεν τα αφήνουμε να προσπαθούν κ μόνα τους κ να ανακαλύπτουν τις δυνατότητες τους ακόμη κ από τόσο μικρά τότε νομίζω τα καταπιέζουμαι από τώρα :-P

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Christy32 είπε:

Αυτο με το αυτι το εχει και η δικη μου, οχι μονο οταν νυαταζει γενικα οταν κατι την ενοχλει. Οι μαυροι κυκλοι καλα κρατουν. Δεν βαριεσαι, καλα να ειναι τα παιδακια μας. 

Συγγνώμη αλλά σκέφτηκα την κίνηση και μου φαίνεται αστείο όταν το κάνουν. Γενικά άμα τα πιάνει τσαντίλα δίνουν ρέστα.

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2020 at 5:11 PM, Marthakat said:

Εγώ απο 5 μηνων την εχω σε καρεκλάκι να καθεται κ οταν τρωμε εμεις για να μας βλεπει αλλα κ για να την ταιζω.. εχω αυτο απο τα τζαμπο που εχει 2-3 σκαλες στην πλατη αλλα κ στο υψος ανεβοκατεβαινει.. Την εχω ημιξαπλωτή αλλα σηκωνεται μονη της μπροστα κ πιανεται απο το τραπεζάκι του κ μολις κουραστει ακουμπάει παλι πισω μονη της.. Εμενα η παιδίατρος μου ειπε πως το παιδι μονο του σου δειχνει τι θελει.. πλεον ειναι κ λιγο πιο προχωρημένα.. Δεν τη ζορίζω αλλα κ ούτε την κατεβάζω οταν προσπαθεί να σηκωθεί ή να καθίσει.. Τωρα ειμαστε 6 μηνων.. Γενικά πολλα πραγματα τα εχει κανει πιο μπροστα απο την ηλικια της..

Μόνη χωρίς στήριξη καθόταν στο 5μηνο; Αν όχι, νομίζω δεν κάνει να τα βάζουμε εμείς να κάτσουν, είναι το μόνο που πρέπει να κάνουν χωρίς τη 'βοήθειά' μας αν δεν κάνω λάθος.

On 8/11/2020 at 9:31 PM, Giota1983 said:

Και εμάς 6 μηνών ειναι αλλα δοντακια ακομα δεν έχουμε δει. Για την ακρίβεια σε 10 μέρες γίνεται 7 μηνων.  Πως εκανε ,, έκλαιγε οταν εβγαζε τα δόντια. Εγώ δεν καταλαβαίνω γκρίνια και μακάρι να μη γκρινιάξει πολυ.  

Στο καρεκλάκι τη βαζω κανονικά με ελαφρά ανάκλιση. Δεν νομίζω πως δυσκολεύει την μεση της καθως για αυτο το λόγο βγήκαν για να ταιζουμε τα παιδιά πιο εύκολα. Ειδικά οταν συμπίπτει η ωρα του φαγητού της και η ωρα που τρώμε εμεις της αρέσει πολυ και γελάει.   όταν τη βαζω διπλα μου στον καναπέ να κατσει σηκώνεται μονη της και κανει μπροστά αλλα ακόμα δεν την αφήνω μονη της γιατι γέρνει στο πλαι και πεφτει.

Καθε παιδί αναπτυσεται διαφορετικά δεν χρειάζεται να πανικοβαλλομαστε ουτε να ανυσηχουμε αν κατι που συνήθως ενα μωρο 6-7 μηνων κάποιας φιλης  το εχει κανει ενω το δικό μας δεν το κατάφερε ακόμα. 

Έκλαιγε ασυνήθιστα, γκρινιάρικα για αυτό και σκέφτηκα να βάλω τζελ και έτσι ανακάλυψα ότι βγήκαν ή έβγαιναν δοντάκια εκείνη την ώρα περίπου. Το πρωί της ίδιας μέρας σίγουρα δεν τα είχε ακόμα.

Αναφορικά με το πώς αναπτύσσεται το κάθε παιδί, σίγουρα όλα είναι διαφορετικά. Χτες συνάντησα μια μαμά που έχουμε μωρά ίδιας ηλικίας (είναι 4 μέρες μπροστά το δικό της). Και αν το δείτε, είναι σαν 8 και όχι σαν 6 μηνών και δεν αναφέρομαι μόνο στην σωματική ανάπτυξη αλλά και νοητικά. Μπράβο στη μαμά του παιδιού, φαντάζομαι πόσο θα ασχολείται μαζί του για να είναι έτσι το μωρό της! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Μόνη χωρίς στήριξη καθόταν στο 5μηνο; Αν όχι, νομίζω δεν κάνει να τα βάζουμε εμείς να κάτσουν, είναι το μόνο που πρέπει να κάνουν χωρίς τη 'βοήθειά' μας αν δεν κάνω λάθος.

Έκλαιγε ασυνήθιστα, γκρινιάρικα για αυτό και σκέφτηκα να βάλω τζελ και έτσι ανακάλυψα ότι βγήκαν ή έβγαιναν δοντάκια εκείνη την ώρα περίπου. Το πρωί της ίδιας μέρας σίγουρα δεν τα είχε ακόμα.

Αναφορικά με το πώς αναπτύσσεται το κάθε παιδί, σίγουρα όλα είναι διαφορετικά. Χτες συνάντησα μια μαμά που έχουμε μωρά ίδιας ηλικίας (είναι 4 μέρες μπροστά το δικό της). Και αν το δείτε, είναι σαν 8 και όχι σαν 6 μηνών και δεν αναφέρομαι μόνο στην σωματική ανάπτυξη αλλά και νοητικά. Μπράβο στη μαμά του παιδιού, φαντάζομαι πόσο θα ασχολείται μαζί του για να είναι έτσι το μωρό της! 

Έτσι είναι ο μικρός μου σωματικά τουλάχιστον. Νοητικά δεν έχω μετρο σύγκρισης. 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2020 at 5:11 ΜΜ, Marthakat είπε:

Εγώ απο 5 μηνων την εχω σε καρεκλάκι να καθεται κ οταν τρωμε εμεις για να μας βλεπει αλλα κ για να την ταιζω.. εχω αυτο απο τα τζαμπο που εχει 2-3 σκαλες στην πλατη αλλα κ στο υψος ανεβοκατεβαινει.. Την εχω ημιξαπλωτή αλλα σηκωνεται μονη της μπροστα κ πιανεται απο το τραπεζάκι του κ μολις κουραστει ακουμπάει παλι πισω μονη της.. Εμενα η παιδίατρος μου ειπε πως το παιδι μονο του σου δειχνει τι θελει.. πλεον ειναι κ λιγο πιο προχωρημένα.. Δεν τη ζορίζω αλλα κ ούτε την κατεβάζω οταν προσπαθεί να σηκωθεί ή να καθίσει.. Τωρα ειμαστε 6 μηνων.. Γενικά πολλα πραγματα τα εχει κανει πιο μπροστα απο την ηλικια της..

Καλησπερα. το ιδιο λεει κι ο δικος μας παιδιατρος. απο 4μηνων μου ειπε οτι μπορει να καθεται με υποστηριξη ειτε τα χερια/σωμα μου, ειτε μαξιλαρια, εφοσον δειχνει ανετη κι ευχαριστημενη στην συγκεκριμενη θεση. εξαλλου το παιδι αν δεν ειναι ετοιμο η δεν νιωθει ανετα με καποια σταση, θα δυσανασχετησει και θα το δειξει. οπως κι απο την αλλη δειχνει ποια θεση προτιμα και του αρεσει, ηρεμωντας και παραμενοντας εκει πολλη ωρα. και μην ξεχναμε οτι μια απο τις βασικοτερες προυποθεσεις για να γινει εισαγωγη στερεων τροφων ειναι το παιδι να μπορει να καθεται με υποστηριξη. ειδαλλως με την καταποση στερεων σε ημικλινη θεση υπαρχει μεγαλος κινδυνος πνιγμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...