Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 49 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει κάποιες πολυβιταμινες για τη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων.Εχει δυόμιση χρόνια που έκοψα το τσιγάρο και σκέφτομαι να πάρω και βιταμίνες μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.Με αγχωνει το ότι είμαι και 39,έχω και χαμηλή ΑΜΗ..θα πάρει σίγουρα και ο άντρας μου βιταμίνες για το σπέρμα, αυτός έχει τρία χρόνια που έκοψε το τσιγάρο,αν και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,γιατί έχει ολιγοσπερμια και κάνουμε μικρογονιμοποιηση 

      Έχω διαβάσει για το coq10 ότι βοηθάει πάρα πολύ. Έπαιρνα ημερησιως 200mg,  τώρα θα το αυξήσω στα 600mg  είναι ακριβό δυστυχώς όμως. Αλλά κ για ωμέγα 3 λιπαρά πως χρειάζεται.

      Εγώ παίρνω το coq10, φολικο και μια πολυβιταμινη για πριν τη συλληψη, που βοηθάει δηλαδή.

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Καλησπέρα... είχε γκρίνια πυρετό δε μου έκανε αλλά μια δυο μέρες πριν σκάσει το δοντάκι είχε πολύ νερουλα κακα σαν διάρροια.

Εμένα το τρώει το κρέας και του αρέσει πιο πολυ το μοσχάρι αλλά ακόμα πιο πολύ τρελαίνεται για λαχανικά ειδικά για κολοκυθάκια ( εν τω μεταξύ σε όλη την εγκυμοσύνη τα κολοκυθάκια τα λιγουρευομουν συνέχεια). Εμάς η παιδίατρος μας την έδωσε καθαρά λόγω βάρους και ύψους παίρνει πολύ ύψος αλλά πολύ λίγο βάρος και χρειαζόμαστε τις θερμίδες. Μέχρι τώρα τι λαχανικά τρώτε;

Να σου ζήσει ο παιδαρος

Ακόμα στα βασικά είμαστε πατάτα καρότο κολοκύθι. Για δύο βδομάδες. Μετά ελευθερα. ενδεικτικά μου είπε σπανάκι, μελιτζάνα, καλαμπόκι, φασόλια...όχι μόνο ντομάτα

5 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

@boukitsa123 πότε αρχίσατε το μοσχαράκι; Μου είπε κι εμένα η παιδίατρος να δώσω, αλλά διστάζω. Μου φαίνεται βαρύ σαν κρέας ακόμα και για μένα οπότε το καθυστερώ προς το παρόν.

Κι εγώ το ξεκίνησα. Του άρεσει πολύ μάλιστα.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια, χαίρομαι πολύ που μεγαλώνουν τα μωράκια μας και τρώνε και φαγητακι! Εμείς κάθε πρωί ελάχιστες κουταλιές (πχ 5) φρουτοκρεμα με οποιοδήποτε φρούτο εποχής, συνήθως βάζω 2-3 διαφορετικά,όχι περισσότερα.το μεσημέρι οποιοδήποτε κρέας με λαχανικά (πατατα καρότο κολοκύθι κρεμμύδι φασολάκια πιπεριά ντομάτα έχω δώσει μέχρι τώρα) και την υπόλοιπη μέρα θηλασμό.. τώρα θα βάλουμε και απογευματινό,γιατί έχω την αίσθηση ότι δεν του αρκεί το γάλα.. ανυπομονώ να βάλουμε γιαούρτακι και αυγό γιατι θα βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια..


q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Ακόμα στα βασικά είμαστε πατάτα καρότο κολοκύθι. Για δύο βδομάδες. Μετά ελευθερα. ενδεικτικά μου είπε σπανάκι, μελιτζάνα, καλαμπόκι, φασόλια...όχι μόνο ντομάτα

Κι εγώ το ξεκίνησα. Του άρεσει πολύ μάλιστα.

Εμείς έχουμε φαει κρεμμυδι,φασολάκια,αρακά, σπανάκι ,και ντομάτα πέρα από τα βασικά καρότα πατατα κολοκυθι. Εμένα τη μελιτζάνα μου είπε να του τη δώσω μετά τους οκτω μήνες. Ο καθε γιατρός τα δικά του λέει.

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Γεια σας κορίτσια, χαίρομαι πολύ που μεγαλώνουν τα μωράκια μας και τρώνε και φαγητακι! Εμείς κάθε πρωί ελάχιστες κουταλιές (πχ 5) φρουτοκρεμα με οποιοδήποτε φρούτο εποχής, συνήθως βάζω 2-3 διαφορετικά,όχι περισσότερα.το μεσημέρι οποιοδήποτε κρέας με λαχανικά (πατατα καρότο κολοκύθι κρεμμύδι φασολάκια πιπεριά ντομάτα έχω δώσει μέχρι τώρα) και την υπόλοιπη μέρα θηλασμό.. τώρα θα βάλουμε και απογευματινό,γιατί έχω την αίσθηση ότι δεν του αρκεί το γάλα.. ανυπομονώ να βάλουμε γιαούρτακι και αυγό γιατι θα βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια..

Μια χαρά τα πάτε εμείς τρώμε κάποια απογεύματα γιαουρτάκι και του αρέσει πάρα πολύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Ακόμα στα βασικά είμαστε πατάτα καρότο κολοκύθι. Για δύο βδομάδες. Μετά ελευθερα. ενδεικτικά μου είπε σπανάκι, μελιτζάνα, καλαμπόκι, φασόλια...όχι μόνο ντομάτα

Κι εγώ το ξεκίνησα. Του άρεσει πολύ μάλιστα.

Μελιτζάνες και καλαμπόκι δεν με άφησε ακομα. Από 1 ετών μου εχει σημείωση γιατι είναι βαρύ λαχανικό. Σπανάκι και χόρτα γενικά δεν εχω δοκιμάσει ακομα γιατι νομίζω πως θα της φανούνε πίκρα. Κρέας μάλλον θα ξεκινήσει τον αλλο μήνα και δεν ξερω πως θα αντιδρασει αν και νομίζω ότι θα της αρέσει . Γενικά ειναι φαγανη τα περισσότερα της αρέσουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 εβδομάδες που αμφιταλαντευόμουν, έδωσα μοσχαράκι, το λάτρεψε! Ταυτόχρονα δοκίμασε για πρώτη φορά στη σουπίτσα και παντζάρι, πράσινη πιπεριά και ντομάτα. :-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Κορίτσια, εσείς που είστε 1 μήνα μπροστά από το μωρό μου, έχετε περπατούλα; Και γενικά τί χρειάζομαι από τον 7ο μήνα και μετά; 

Καλημέρα! Εννοείς το παιχνιδάκι που το σπρώχνει σωστά? Για εμάς θεωρώ είναι νωρίς ακόμα αλλά ήθελα να το πάρω για τις υπόλοιπες δραστηριότητες που έχει. Κουμπιά , μουσική , φωτάκια κλπ. Και αργότερα που θα ξεκινήσει να σηκώνεται και να περπατάει ίσως το χρησιμοποιήσει και ως περπατουρα. Γενικά ας μας πουν και τα υπόλοιπα κορίτσια τι προτείνουν για την ηλικία των εφτά μηνών. Εμένα μέχρι στιγμής τίποτα δεν τον έχει απασχολήσει πάνω από τέταρτο πέρα από ένα πλαστικό μπουκάλι νερού και ένα ξεφλουδισμενο αγγούρι...:D ότι παιχνιδάκι του έχουμε πάρει μέχρι στιγμης δεν τον ενθουσιάζει για πολύ. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Blue-entry said:

Καλημέρα! Εννοείς το παιχνιδάκι που το σπρώχνει σωστά? Για εμάς θεωρώ είναι νωρίς ακόμα αλλά ήθελα να το πάρω για τις υπόλοιπες δραστηριότητες που έχει. Κουμπιά , μουσική , φωτάκια κλπ. Και αργότερα που θα ξεκινήσει να σηκώνεται και να περπατάει ίσως το χρησιμοποιήσει και ως περπατουρα. Γενικά ας μας πουν και τα υπόλοιπα κορίτσια τι προτείνουν για την ηλικία των εφτά μηνών. Εμένα μέχρι στιγμής τίποτα δεν τον έχει απασχολήσει πάνω από τέταρτο πέρα από ένα πλαστικό μπουκάλι νερού και ένα ξεφλουδισμενο αγγούρι...:D ότι παιχνιδάκι του έχουμε πάρει μέχρι στιγμης δεν τον ενθουσιάζει για πολύ. 

Ναι, ναι, αυτό εννοώ! Τώρα διάβασα όμως ότι δεν είναι καλό για τα ισχία, όπως και ο μάρσιπος πχ αλλά υπάρχει κάτι αντίστοιχο σταθερό, σαν τραπεζάκι, μάλλον είναι αυτό που λες εσύ. Και το δικό μου μωρό βαριέται εύκολα, αλλά κι αυτά τα 15΄ αν μείνει απασχολημένο, κάποιες φορές είναι σωτήριο :P 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

Καλημέρα! Εννοείς το παιχνιδάκι που το σπρώχνει σωστά? Για εμάς θεωρώ είναι νωρίς ακόμα αλλά ήθελα να το πάρω για τις υπόλοιπες δραστηριότητες που έχει. Κουμπιά , μουσική , φωτάκια κλπ. Και αργότερα που θα ξεκινήσει να σηκώνεται και να περπατάει ίσως το χρησιμοποιήσει και ως περπατουρα. Γενικά ας μας πουν και τα υπόλοιπα κορίτσια τι προτείνουν για την ηλικία των εφτά μηνών. Εμένα μέχρι στιγμής τίποτα δεν τον έχει απασχολήσει πάνω από τέταρτο πέρα από ένα πλαστικό μπουκάλι νερού και ένα ξεφλουδισμενο αγγούρι...:D ότι παιχνιδάκι του έχουμε πάρει μέχρι στιγμης δεν τον ενθουσιάζει για πολύ. 

Μια από τα ίδια. Για ώρα μπορούμε να ασχοληθούμε με μπουκάλια, πιατακια, κουταλια, χαρτοπετσέτα... Με παιχνίδι γιοκ

  • Χαχα 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, Αθήνα κι εμείς και έχουμε τρελαθεί από τη ζέστη και τη κουφό βράση σήμερα. Ο μπέμπης δε ιδρώνει τόσο πολύ και μαζεύει όλα ταχνουδια του κόσμου που δεν ξέρω πόσες φορές να τον κάνω μπάνιο την ημέρα! 

3 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Kαλησπέρα κορίτσια σήμερα σαν κουφώβραση έχει κολλάνε συνέχεια τα ρούχα πάνω μας. Είναι καμιά άλλη από Αθήνα; 

 

8 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

Καλημέρα! Εννοείς το παιχνιδάκι που το σπρώχνει σωστά? Για εμάς θεωρώ είναι νωρίς ακόμα αλλά ήθελα να το πάρω για τις υπόλοιπες δραστηριότητες που έχει. Κουμπιά , μουσική , φωτάκια κλπ. Και αργότερα που θα ξεκινήσει να σηκώνεται και να περπατάει ίσως το χρησιμοποιήσει και ως περπατουρα. Γενικά ας μας πουν και τα υπόλοιπα κορίτσια τι προτείνουν για την ηλικία των εφτά μηνών. Εμένα μέχρι στιγμής τίποτα δεν τον έχει απασχολήσει πάνω από τέταρτο πέρα από ένα πλαστικό μπουκάλι νερού και ένα ξεφλουδισμενο αγγούρι...:D ότι παιχνιδάκι του έχουμε πάρει μέχρι στιγμης δεν τον ενθουσιάζει για πολύ. 

Κι ο δικός μου μπέμπης (έκλεισε τους 6 μήνες πριν 8 ημέρες) βαριέται όλα, μα όλα τα παιχνιδια, ασχολείται κι αυτός μόνο με κανένα πλαστικό μπουκάλι ή κυνηγάει το τηλεκοντρόλ, για να κάνω καμιά δουλειά τον βάζω στο πάρκο και μας ακούει όλη η γειτονιά. 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, My baby boy είπε:

Καλησπέρα, Αθήνα κι εμείς και έχουμε τρελαθεί από τη ζέστη και τη κουφό βράση σήμερα. Ο μπέμπης δε ιδρώνει τόσο πολύ και μαζεύει όλα ταχνουδια του κόσμου που δεν ξέρω πόσες φορές να τον κάνω μπάνιο την ημέρα! 

 

Κι ο δικός μου μπέμπης (έκλεισε τους 6 μήνες πριν 8 ημέρες) βαριέται όλα, μα όλα τα παιχνιδια, ασχολείται κι αυτός μόνο με κανένα πλαστικό μπουκάλι ή κυνηγάει το τηλεκοντρόλ, για να κάνω καμιά δουλειά τον βάζω στο πάρκο και μας ακούει όλη η γειτονιά. 

Τι πράγμα ήταν αυτό χθες. Και σήμερα το πρωί πάλι υγρασία είχε. Κι η δικιά μου στο πάρκο της μόνο φαγωμένη αντέχει αλλιώς κλάμα ζηλεύει τα αδέρφια της που παίζουν εκτός μου φαίνεται :wub:


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2020 at 8:24 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Κορίτσια, εσείς που είστε 1 μήνα μπροστά από το μωρό μου, έχετε περπατούλα; Και γενικά τί χρειάζομαι από τον 7ο μήνα και μετά; 

Περπατούρα ειναι ότι χειρότερο για τη μέση του μωρού! Μη πάρεις ποτέ ! Δεν ειναι εκπαιδευτικό παιχνίδι είναι μονο για να αφήνεις κάπου άβολα το παιδί οταν θες να κάνεις δουλειές. Είμαι βρεφοκομος και τα έχω μάθει. Ειναι καθαρα εμπορικό παιχνίδι όχι εκπαιδευτικό. Πάρε στράτα καλύτερα στο μωρο οταν αρχισει να κανει βηματάκια για να το βοηθήσει να περπατάει πιο καλά . Άκουσε με γιατι αυτο το εχω μαθει απο δασκαλες νηπιαγωγούς . Ακόμα και αυτο το εκπαιδευτικό τραπεζάκι με τους ήχους και τα παιχνίδια ειναι πολύ καλό. Αλλα να το πάρεις οταν αρχίσει να στέκεται μονη της και να κανει τα πρώτα βήματα. Δεν κάνει πολύ ωρα η μεσούλα τους να κουράζεται. Ακομα και αυτα τα 15 λεπτά που λες είναι οτι χειρότερο. Καλύτερα να το βάλεις στο πάρκο αν κάθεται παρά εκεί. 

Επεξεργάστηκαν by Giota1983
  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 said:

Περπατούρα ειναι ότι χειρότερο για τη μέση του μωρού! Μη πάρεις ποτέ ! Δεν ειναι εκπαιδευτικό παιχνίδι είναι μονο για να αφήνεις κάπου άβολα το παιδί οταν θες να κάνεις δουλειές. Είμαι βρεφοκομος και τα έχω μάθει. Ειναι καθαρα εμπορικό παιχνίδι όχι εκπαιδευτικό. Πάρε στράτα καλύτερα στο μωρο οταν αρχισει να κανει βηματάκια για να το βοηθήσει να περπατάει πιο καλά . Άκουσε με γιατι αυτο το εχω μαθει απο δασκαλες νηπιαγωγούς . Ακόμα και αυτο το εκπαιδευτικό τραπεζάκι με τους ήχους και τα παιχνίδια ειναι πολύ καλό. Αλλα να το πάρεις οταν αρχίσει να στέκεται μονη της και να κανει τα πρώτα βήματα. Δεν κάνει πολύ ωρα η μεσούλα τους να κουράζεται. Ακομα και αυτα τα 15 λεπτά που λες είναι οτι χειρότερο. Καλύτερα να το βάλεις στο πάρκο αν κάθεται παρά εκεί. 

Ευχαριστώ πολύ! Όντως διαβάζοντας κριτικές εκ των υστέρων, κατάλαβα ότι μπορεί να βλάψει. Να γράφεις συχνότερα εφόσον είσαι βρεφονηπιοκόμος, σε παρακαλώ :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κορίτσια ρωτήστε αυτό με την στράτα τον γιατρό σας γιατί εμείς όταν είχαμε πάει στην ορθοπεδικό για τον υπερηχο στα ισχια μας είπε συγκεκριμένα ότι η στράτα απαγορεύεται δια ροπάλου. Και δεν είναι καλό για τα ισχία του μωρού καθώς επισης δεν σημαίνει ότι έτσι θα μάθουν να περπατάνε νωρίτερα και είναι η αιτία για πολλά ατυχήματα. Εκτος και αν μπερδεψαμε την στράτα με την περπατουρα....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...