Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Δεν θέλει ξαφνικά μπιμπερό..


Recommended Posts

Κορίτσια  έχω μια μικρούλα  3μιση μηνών.  Από την αρχή θηλαζουμε κ παίρνουμε λίγο ξένο  συμπλήρωμα  με μπιμπερό.  Ένα με δύο γεύματα την μέρα.  Το τελευταίο  γεύμα το βράδυ  μετά το μπάνιο που της δίνω είναι ξένο με μπιμπερό.. Τις τελευταίες μέρες  αρνείται πεισματικά  να πάρει  μπιμπερό.  Μόλις της το βάζω στο στόμα κλαίει  και θέλει  μόνο  στήθος.  Δεν ξέρω αν είναι αντίδραση λόγω αλλαγής περιβάλλοντος γιατί ήρθαμε πρόσφατα  διακοπές  στους παππούδες  μας,  ή λόγω κάποιου  αλματος...  Δεν ξέρω τι να πω. Σας έχει τύχει,  να παίρνει  το μωρό απ την αρχή μπιμπερό  κ να μην το θέλει  ξαφνικά  σε μεικτη διατροφή; να δοκιμάσω να αλλάξω το γαλα;  αν κ είμαι σχεδόν σίγουρη ότι  δεν θέλει το μπιμπερό κ δεν φταίει  το γαλα.. 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Alex1989 είπε:

Κορίτσια  έχω μια μικρούλα  3μιση μηνών.  Από την αρχή θηλαζουμε κ παίρνουμε λίγο ξένο  συμπλήρωμα  με μπιμπερό.  Ένα με δύο γεύματα την μέρα.  Το τελευταίο  γεύμα το βράδυ  μετά το μπάνιο που της δίνω είναι ξένο με μπιμπερό.. Τις τελευταίες μέρες  αρνείται πεισματικά  να πάρει  μπιμπερό.  Μόλις της το βάζω στο στόμα κλαίει  και θέλει  μόνο  στήθος.  Δεν ξέρω αν είναι αντίδραση λόγω αλλαγής περιβάλλοντος γιατί ήρθαμε πρόσφατα  διακοπές  στους παππούδες  μας,  ή λόγω κάποιου  αλματος...  Δεν ξέρω τι να πω. Σας έχει τύχει,  να παίρνει  το μωρό απ την αρχή μπιμπερό  κ να μην το θέλει  ξαφνικά  σε μεικτη διατροφή; να δοκιμάσω να αλλάξω το γαλα;  αν κ είμαι σχεδόν σίγουρη ότι  δεν θέλει το μπιμπερό κ δεν φταίει  το γαλα.. 

Κοριτσι μου παθουσα κ γω. Δεν εκανα μεικτη, αλλα εδινα που κ που δικο μου γαλα με μπιμπερο. Στην αρχη ολα καλα, το επαιρνε το μπιμπερο και γω χαιρομουν γιατι ελεγα οτι και να τον αφηνα καπου, ολα καλα. Ξαφνικα μια μερα, δεν το ηθελε. Νομιζω στην ηλικια σας ηταν και ο δικος μου. Κ συνεχιζει να μην παιρνει και να μην δεχεται και ψαχνω τροπους εναλλακτικους γιατι αν παω για δουλεια πως θα γινει?? Βεβαια δεν τον εχω πιεσει πολυ, οταν αρχιζει κ κλαιει δεν το αντεχω και του δινω στηθος. Θα σου πω συνεχισε τις προσπαθειες να της δινεις μπιμπερο. Δωσε οταν θα ναι ψιλοκοιμισμενη, στον υπνο της και μην εγκαταλειπεις την προσπαθεια. Οσο το αφηνεις τοσο δυσκολοτερο θα ναι. Επισης υπαρχει πιθανοτητα να ειναι οντως φαση, αφου κανετε μεικτη διατροφη, οποτε το μπιμπερο ειναι στην καθημερινοτητα της. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Κοριτσι μου παθουσα κ γω. Δεν εκανα μεικτη, αλλα εδινα που κ που δικο μου γαλα με μπιμπερο. Στην αρχη ολα καλα, το επαιρνε το μπιμπερο και γω χαιρομουν γιατι ελεγα οτι και να τον αφηνα καπου, ολα καλα. Ξαφνικα μια μερα, δεν το ηθελε. Νομιζω στην ηλικια σας ηταν και ο δικος μου. Κ συνεχιζει να μην παιρνει και να μην δεχεται και ψαχνω τροπους εναλλακτικους γιατι αν παω για δουλεια πως θα γινει?? Βεβαια δεν τον εχω πιεσει πολυ, οταν αρχιζει κ κλαιει δεν το αντεχω και του δινω στηθος. Θα σου πω συνεχισε τις προσπαθειες να της δινεις μπιμπερο. Δωσε οταν θα ναι ψιλοκοιμισμενη, στον υπνο της και μην εγκαταλειπεις την προσπαθεια. Οσο το αφηνεις τοσο δυσκολοτερο θα ναι. Επισης υπαρχει πιθανοτητα να ειναι οντως φαση, αφου κανετε μεικτη διατροφη, οποτε το μπιμπερο ειναι στην καθημερινοτητα της. 

Καλημέρα.  Έχω διαβάσει τα νέα σου από τις άλλες ομάδες.  Οντως σε καταλαβαίνω είναι δύσκολο.  Γιατί κ γω δεν μπορώ να την πιεσω,  Προσπαθώ μια δυο φορές να το βάλω στο στόμα  της αλλά όταν κλαιει  την βάζω στο στήθος..  Κ μένα το γεγονός αυτό είναι που με αγχώνει  ότι σε λίγο καιρό  θα ξεκινήσω  δουλειά  και ο αντρας  μου που θα την κρατάει  δεν θα μπορεί να τα φέρει  βόλτα! Κ ακομα σκέφτομαι  ότι μπορεί να μην χορταινει  καλά  τα βράδια τουλάχιστον  όπως πριν που ήξερα ότι επαιρνε  και 60 ml συμπλήρωμα.  Μέχρι να πάμε παιδίατρο να ζυγιστουμε  θα έχω και αυτό το άγχος ..  Απλά δεν περίμενα να  συμβεί αυτό αφού όπως λες το μπιμπερό  το είχε δεχτεί απο την πρώτη στιγμή και έπαιρνε  κάθε μέρα  ένα γεύμα με αυτό..  Ελπίζω να είναι πάροδο..  Θα δοκιμάσω εκτός το βράδυ να της το δώσω και άλλες στιγμές μέσα στην μέρα να δω...  Σε ευχαριστώ  πολύ  για την ανταπόκριση και καλή δύναμη  στην προσπάθεια  σου! 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Κορίτσια  έχω μια μικρούλα  3μιση μηνών.  Από την αρχή θηλαζουμε κ παίρνουμε λίγο ξένο  συμπλήρωμα  με μπιμπερό.  Ένα με δύο γεύματα την μέρα.  Το τελευταίο  γεύμα το βράδυ  μετά το μπάνιο που της δίνω είναι ξένο με μπιμπερό.. Τις τελευταίες μέρες  αρνείται πεισματικά  να πάρει  μπιμπερό.  Μόλις της το βάζω στο στόμα κλαίει  και θέλει  μόνο  στήθος.  Δεν ξέρω αν είναι αντίδραση λόγω αλλαγής περιβάλλοντος γιατί ήρθαμε πρόσφατα  διακοπές  στους παππούδες  μας,  ή λόγω κάποιου  αλματος...  Δεν ξέρω τι να πω. Σας έχει τύχει,  να παίρνει  το μωρό απ την αρχή μπιμπερό  κ να μην το θέλει  ξαφνικά  σε μεικτη διατροφή; να δοκιμάσω να αλλάξω το γαλα;  αν κ είμαι σχεδόν σίγουρη ότι  δεν θέλει το μπιμπερό κ δεν φταίει  το γαλα.. 

Καλημερα!Να σου ζησει το μωρακι σου!Εμενα οταν συνεβει αυτο αρχισε να τρωει μονο στον υπνο του αλλιως εκλαιγε.Ανακαλυψαμε με τα πολλα οτι ειχε παλινδρομιση.Εσενα δε θελει μπιμπερο αλλα με τοστηθος ειναι οκ?Εαν ειναι ετσι τοτε απλως προτιμα εσενα.Εαν δυσανασχετει γενικοτερα κοιταξε το για παλινδρομιση.Εμενα δεν εβγαζε γουλιες και ετσι αργησαμε να το καταλαβουμε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Agki* είπε:

Καλημερα!Να σου ζησει το μωρακι σου!Εμενα οταν συνεβει αυτο αρχισε να τρωει μονο στον υπνο του αλλιως εκλαιγε.Ανακαλυψαμε με τα πολλα οτι ειχε παλινδρομιση.Εσενα δε θελει μπιμπερο αλλα με τοστηθος ειναι οκ?Εαν ειναι ετσι τοτε απλως προτιμα εσενα.Εαν δυσανασχετει γενικοτερα κοιταξε το για παλινδρομιση.Εμενα δεν εβγαζε γουλιες και ετσι αργησαμε να το καταλαβουμε.

Δεν νομίζω  να είναι  παλινδρομηση γιατί το στήθος το δέχεται  μια χαρά.  Απλά ξαφνικά  αρνείται  το μπουκάλι ή το ξένο  γάλα ή και τα δύο ενώ μεχρι πριν μια βδομάδα τα δεχόταν μια χαρά και τα δύο  σε συνδυασμό  με το μητρικό  γάλα από το στήθος μια χαρά.  Από την γέννηση  της... Θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί  κ θα μιλήσω  κ με τον παιδιατρο.. 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
13 ώρες πρίν, Marios1978 είπε:

Καλημερα ,τελικα τι εφταιγε? εχουμε το ιδιο θε,α εδω και 5 μερες και δεν ξερουμε τι να κανουμε !

Καλησπέρα. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εμένα τελικά δεν ξανά πήρε το μπιμπερο, το έκοψε κ μετά σταμάτησα κ γω να επιμενω κ κάναμε αποκλειστικο θηλασμό.. έτσι κι αλλιώς το πολύ δύο γεύματα ξένο έτρωγε... Μετά δοκιμαζα λίγο στα εκπαιδευτικά  ποτηράκια μετά τους 7 μήνες αλλα έπινε πολύ λίγο.. 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Marios1978 είπε:

Καλημερα ,τελικα τι εφταιγε? εχουμε το ιδιο θε,α εδω και 5 μερες και δεν ξερουμε τι να κανουμε !

Καλημέρα! Αν δεν έχει ΓΟΠ (φανερή ή κρυφή), εξέτασε το ενδεχόμενο μήπως έχει πάθει σύγχυση θηλών (αν παράλληλα θηλάζεις κιόλας). Επίσης, τα μωρά είναι πολύ έξυπνα! Αν, για κάποιο λόγο, το ενοχλεί η πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος, ίσως η αποστροφή του στο μπιμπερό να δηλώνει αυτήν τη δυσαρέσκεια ή τυχόν αλλεργία. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις αν τα κακά του μωρού έχουν βλέννες ή αιματάκι. Αν ισχύει αυτό, καλό θα ήταν να δοκιμάσεις γάλα με άλλη πρωτεΐνη (πχ κατσικίσιο γάλα) ή αν δίνεις δικό σου αντλημένο να απέχεις λίγο από μοσχάρι κρέας κι τα παράγωγα αυτού. Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις να το ταΐζεις με μπιμπερό με λευκούς ήχους (μερικές φορές παθαίνουν κάτι σας "απεργία ταΐσματος"). Εκεί θέλει υπομονή και ηρεμία. Αν θηλάζεις, μπορείς να το γυρίσεις σε αποκλειστικό θηλασμό (από ένα σημείο και μετά είναι πιο εύκολος, γλυτώνεις και αποστειρώσεις) ή να δεις μήπως τρώει με άλλους τρόπους (πχ εμένα ο δικός μου το αντλημένο του το έδινε ο μπαμπάς του με κουταλάκι, γιατί ως αποκλειστικά θηλάζον βρέφος δεν ήθελε ούτε μπιμπελό ούτε πιπίλα). Υπομονή!!! Να σου ζήσει! 

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2019 at 1:54 ΠΜ, Alex1989 είπε:

Κορίτσια  έχω μια μικρούλα  3μιση μηνών.  Από την αρχή θηλαζουμε κ παίρνουμε λίγο ξένο  συμπλήρωμα  με μπιμπερό.  Ένα με δύο γεύματα την μέρα.  Το τελευταίο  γεύμα το βράδυ  μετά το μπάνιο που της δίνω είναι ξένο με μπιμπερό.. Τις τελευταίες μέρες  αρνείται πεισματικά  να πάρει  μπιμπερό.  Μόλις της το βάζω στο στόμα κλαίει  και θέλει  μόνο  στήθος.  Δεν ξέρω αν είναι αντίδραση λόγω αλλαγής περιβάλλοντος γιατί ήρθαμε πρόσφατα  διακοπές  στους παππούδες  μας,  ή λόγω κάποιου  αλματος...  Δεν ξέρω τι να πω. Σας έχει τύχει,  να παίρνει  το μωρό απ την αρχή μπιμπερό  κ να μην το θέλει  ξαφνικά  σε μεικτη διατροφή; να δοκιμάσω να αλλάξω το γαλα;  αν κ είμαι σχεδόν σίγουρη ότι  δεν θέλει το μπιμπερό κ δεν φταίει  το γαλα.. 

Δεν έχω διαβάσει τις απαντήσεις για να είμαι ειλικρινής. Είχα κεγω θέμα.αλλαξα θηλές μεγαλύτερο νούμερο κ άρχισε να πίνει. Το ξανά έπαθα όταν ήταν 6 μηνών.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...