Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, teta2 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι...πότε ξεκίνησαν τα δικά σας να γυρίζουν; Γιατί εμένα είναι 4,5 μηνών και ακόμα τπτ..

Εμένα στους 4,5! Ο που να Ναι να το περιμένεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, teta2 said:

Οκ ευχαριστώ, να είμαι εγρήγορση δλδ!!

Εχε υπόψιν καποια μωρα αργούν ν ρολαρουν αλλα δεν σημαινει κατι. Πχ ο μεγαλος γιος μ δν εκανε τουμπες κ σιχαίνοταν ν τον βαζω μπρούμυτα. Παρ ολα αυτα ολα ειναι φυσιολογικα στν αναπτυξη τ..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Εχε υπόψιν καποια μωρα αργούν ν ρολαρουν αλλα δεν σημαινει κατι. Πχ ο μεγαλος γιος μ δν εκανε τουμπες κ σιχαίνοταν ν τον βαζω μπρούμυτα. Παρ ολα αυτα ολα ειναι φυσιολογικα στν αναπτυξη τ..

Κ εμένα είναι ακριβώς 5,5 τωρα κ μόλις ξεκίνησε να γυρνάει μπρούμυτα ενώ πριν δεν ήθελε καθόλου! Όπως κ το κεφαλάκι του τωρα το στηρίζει καμία δεκαριά μέρες.. κάθε παιδί εχει το ρυθμό του! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, teta2 είπε:

Οκ ευχαριστώ, να είμαι εγρήγορση δλδ!!

Ναι, Ναι!! Κι εμένα από ανάσκελα στο πλάι τη μια μέρα και την επόμενη και μπρούμυτα χωρίς καμία προειδοποίηση!! Έχει γίνει και δύσκολη και η αλλαγή πάνας! Όλο στριφογυρίζει, δε μ αφήνει να τη βάλω Πάντα σωστά!!

Καλημέρα κορίτσια!! Μιας που μίλαμε για μπρούμυτα και ανάσκελα, στους 6 μηνες πανω κατω δεν κάθονται τα μωρα χωρίς υποστήριξη; Και όταν λέμε χωρίς υποστήριξη εννοούμε να μη στηρίζει κατι την πλάτη τους;; Ή παιδίατρος μου χε πει ήδη από τον προηγούμενο μήνα να τη βάζω να κάθεται κι ας πέφτει, δεν το κάνω και τόσο συχνά η αλήθεια είναι αλλά ούτε κατά διάνοια δεν μπορεί να στηριχτεί μονη της ακομη 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, Polly1 said:

Ναι, Ναι!! Κι εμένα από ανάσκελα στο πλάι τη μια μέρα και την επόμενη και μπρούμυτα χωρίς καμία προειδοποίηση!! Έχει γίνει και δύσκολη και η αλλαγή πάνας! Όλο στριφογυρίζει, δε μ αφήνει να τη βάλω Πάντα σωστά!!

Καλημέρα κορίτσια!! Μιας που μίλαμε για μπρούμυτα και ανάσκελα, στους 6 μηνες πανω κατω δεν κάθονται τα μωρα χωρίς υποστήριξη; Και όταν λέμε χωρίς υποστήριξη εννοούμε να μη στηρίζει κατι την πλάτη τους;; Ή παιδίατρος μου χε πει ήδη από τον προηγούμενο μήνα να τη βάζω να κάθεται κι ας πέφτει, δεν το κάνω και τόσο συχνά η αλήθεια είναι αλλά ούτε κατά διάνοια δεν μπορεί να στηριχτεί μονη της ακομη 

Καλημερα!! Ναι γυρω στους 6 στηρίζονται χωρις υποστήριξη πισω τους κ συνηθως σκυφτα στην αρχη.. εχμ μελλον κ μεις πέφτει μπλουμ δεξια αριστερα ακομα χαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@teta2 τετα μου κ η δικια μου που ειναι 4,5 μηνων δεν γυρναει ακομα μπρουμυτα. και ο παιδιατρος μας και φιλη που εχω παιδιατρικη φυσικοθεραπευτρια δεν ανησυχουν παντως. μου λενε οτι θα το κανει οταν νιωσει ετοιμη νευρολογικα κι απο αποψη δυναμης. κι επισης εχε υποψη σου οτι ειδικα τα μεγαλοσωμα μωρα πολλες φορες καθυστερουν κινητικα, γιατι δυσκολευονται να κουμανταρουν τον ογκο τους. παρ ολ αυτα μπορει να κανει αλλα πραγματα, πχ καθεται με υποστηριξη απο πριν τους 4 μηνες και παιζει με παιχνιδακια μπροστα της, σηκωνει μπροστα το βαρος της οταν την εχω στο καροτσι η το ριλαξ (σαν να κανει κοιλιακους φαντασου). γενικως καθε μωρακι εχει τους ρυθμους του. μην ανησυχουμε οσο μπορουμε. το λεω και για να το ακουω κι εγω... :P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, teta2 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι...πότε ξεκίνησαν τα δικά σας να γυρίζουν; Γιατί εμένα είναι 4,5 μηνών και ακόμα τπτ..

εμενα εχει εδώ κ μια βδομαδα παει πέρα δοθε κ μπρούμυτα.. αλλα μηκ συγκρίνεις με αλλα παιδακια...μπορεί η δικια σ να κανει κατι αλλο πρώτα κ μετα αυτο....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

εμενα εχει εδώ κ μια βδομαδα παει πέρα δοθε κ μπρούμυτα.. αλλα μηκ συγκρίνεις με αλλα παιδακια...μπορεί η δικια σ να κανει κατι αλλο πρώτα κ μετα αυτο....

Μπα, όχι δε συγκρίνω ούτε ανησυχώ !! Έτσι κι αλλιώς η δικιά μου είναι πέρα από κανόνες και καλούπια έχω καταλάβει!!! Χαχαχα!!!Απλά δεν είχα ξεκαθαρίσει αν περιμένουμε γυρω στους 6 μηνες να κάθονται με ή χωρίς υποστήριξη!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Murtw.st είπε:

Κορίτσια να σας κάνω μια ερώτηση. Οι άδειες του θρησκευτικού γάμου ποσο κάνουν να εκδοθούν; Τι διαδικασία είναι; Μοιάζουν με του πολιτικού;

Καλησπέρα!!  ανακοινώνεις τον γαμο σε μια εφημερίδα 1 μήνα πριν την ημερομηνία που έχεις ορίσει και πας το απόκομμα στον παπά της εκκλησίας που θα παντρευτείς. Τα υπόλοιπα τα κανονίζει αυτος.Χοντρικά δηλαδη 1 μήνα. Φθηνή ανάρτηση θυμαμαι έχει η εφημερίδα κόκκινος πρωταθλητής (κατι τετοιο)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θα δώσει κάποια το μωρό σε παιδικό σταθμό; Σε λίγο επιστρέφω σπίτι και επειδή δεν έχω κανέναν να βασιστώ εκεί και η φύση τους δουλειάς του άντρα μου είναι τέτοια που θα λείπει κάποια 24ωρα κάθε μήνα, βλέπω τον σταθμό σαν μόνη λύση, αλλά συγχρόνως τραγική. Φοβάμαι και τις ιώσεις οπότε αποκλείεται να το δώσω σε παιδικό, αλλά η εναλλακτική τί είναι; Να πάρω νταντά; Είμαι επιφυλακτική..

Απλά το μωρό μου θέλει μόνο χέρια  κι αρχίζω να προβληματίζομαι για το πως θα τα προλαβαίνω όλα, ακόμα και το γάλα και φαγητό του να φτιάξω θέλει κάποιο χρόνο και δεν μένει λεπτό μόνο το μωρό όταν είναι ξύπνιο. Για πλυντήρια, σιδέρωμα, καθάρισμα δεν μιλάω καν, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δε θα τα προλαβαίνω. Πώς τα βγάζετε πέρα εσείς; Έχετε κάποια βοήθεια; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Κορίτσια, θα δώσει κάποια το μωρό σε παιδικό σταθμό; Σε λίγο επιστρέφω σπίτι και επειδή δεν έχω κανέναν να βασιστώ εκεί και η φύση τους δουλειάς του άντρα μου είναι τέτοια που θα λείπει κάποια 24ωρα κάθε μήνα, βλέπω τον σταθμό σαν μόνη λύση, αλλά συγχρόνως τραγική. Φοβάμαι και τις ιώσεις οπότε αποκλείεται να το δώσω σε παιδικό, αλλά η εναλλακτική τί είναι; Να πάρω νταντά; Είμαι επιφυλακτική..

Απλά το μωρό μου θέλει μόνο χέρια  κι αρχίζω να προβληματίζομαι για το πως θα τα προλαβαίνω όλα, ακόμα και το γάλα και φαγητό του να φτιάξω θέλει κάποιο χρόνο και δεν μένει λεπτό μόνο το μωρό όταν είναι ξύπνιο. Για πλυντήρια, σιδέρωμα, καθάρισμα δεν μιλάω καν, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δε θα τα προλαβαίνω. Πώς τα βγάζετε πέρα εσείς; Έχετε κάποια βοήθεια; 

Και εμένα όλο χέρια θέλει και βόλτες ταυτόχρονα! Πολύ λίγο κάθετε μόνος του στο ριλαξ και αυτό κανένα 15' για να μαγειρέψω. Δουλειές κάνω το Σ/κ που είναι και ο άντρας μου σπίτι γιατί καθημερινες δουλεύει μέχρι το απόγευμα. Βοήθεια όχι δεν έχω κανέναν εκτός του άντρα μου. Δύσκολο πολύ αλλά υπομονή, μεγαλώνοντας θα μαθουνε και χωρίς αγκαλιά! Τώρα για νταντά αν μπορείς οικονομικα να ανταπεξέλθεις θα ήταν καλή βοήθεια αλλά τώρα με την κατάσταση με τον ιό δεν ξέρω... Ίσως αν έπαιρνες γυναίκα μια φορά την εβδομάδα για τις χοντρές δουλειές? 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Κορίτσια, θα δώσει κάποια το μωρό σε παιδικό σταθμό; Σε λίγο επιστρέφω σπίτι και επειδή δεν έχω κανέναν να βασιστώ εκεί και η φύση τους δουλειάς του άντρα μου είναι τέτοια που θα λείπει κάποια 24ωρα κάθε μήνα, βλέπω τον σταθμό σαν μόνη λύση, αλλά συγχρόνως τραγική. Φοβάμαι και τις ιώσεις οπότε αποκλείεται να το δώσω σε παιδικό, αλλά η εναλλακτική τί είναι; Να πάρω νταντά; Είμαι επιφυλακτική..

Απλά το μωρό μου θέλει μόνο χέρια  κι αρχίζω να προβληματίζομαι για το πως θα τα προλαβαίνω όλα, ακόμα και το γάλα και φαγητό του να φτιάξω θέλει κάποιο χρόνο και δεν μένει λεπτό μόνο το μωρό όταν είναι ξύπνιο. Για πλυντήρια, σιδέρωμα, καθάρισμα δεν μιλάω καν, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δε θα τα προλαβαίνω. Πώς τα βγάζετε πέρα εσείς; Έχετε κάποια βοήθεια; 

Μαρσιπο εχεις δοκιμασει; επισης, δεν καταλαβα, εσυ γυρνας δουλεια η ο αντρας σου; Γιατι αν εσυ εισαι σπιτι, γιατι να παρεις νταντα; Κι εγω εχω ενα πολυ απαιτητικο μωρο με γοπ κι αλλεργια που δυσχεραινουν την ανησυχια της και χωρις βοηθεια. Εχω αποφασισει οτι 1ον το σπιτι δεν θα ειναι στην εντελεια, 2ον μαγειρευω ανα δυο η τρεις μερες, τρωμε το ιδιο φαγητο κι αν θελει ο συζυγος καποια φορα παραγγελνει κατι απ εξω, 3ον πλεον απο ρουχα σιδερωνω μονο πριν φορεσουμε (οσο τραγικο κι αν ακουγεται), μπιτζαμες κι αθλητικα ρουχα μπαινουν κατευθειαν ντουλαπα. Επι της ουσιας κανω πετσετες, σεντονια, εσωρουχα και μετα κατα περιπτωση. Αν εχετε τη δυνατοτητα, μπορειτε να εχετε και μια γυναικα μια φορα τη βδομαδα για να κανει καποιες δουλειες. Τελος, λογω προβληματων υγειας της μητερας μου, μαλλον κι εγω θα καταφυγω σε νταντα  οταν επιστρεψω δουλεια (γιατι σταθμο λογω ιωσεων κλπ θα ηθελα μετα τα 2-3), οποτε η αληθεια ειναι οτι θα δουλευω για να πληρωνω τη νταντα, γιατι ζητανε περιπου 700ευρω το μηνα. Αυτο ειναι το μεγαλο αρνητικο της υποθεσης. Απο εκει κι επειτα θα βαλω καμερες στο σπιτι και θα της το πω ευθεως. Οσες γνωστες εχω αυτο εκαναν και παρακολουθουσαν τις κινησεις τους κι επισης καλο ειναι ή εσεις ή καποιος συγγενης/φιλος ανα διαστηματα να κανει "εφοδους" ωστε να ξερει οτι ανα πασα στιγμη μπορει καποιος να παει σπιτι.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Polly1 είπε:

Μπα, όχι δε συγκρίνω ούτε ανησυχώ !! Έτσι κι αλλιώς η δικιά μου είναι πέρα από κανόνες και καλούπια έχω καταλάβει!!! Χαχαχα!!!Απλά δεν είχα ξεκαθαρίσει αν περιμένουμε γυρω στους 6 μηνες να κάθονται με ή χωρίς υποστήριξη!!

σε εσενα εδωσα  απάντηση αγαπη??? χαχαχαχα στην τετα πηγαίνε.....τι κανει η σουρλουλου σ,??? κολπάκια??? φιλάκια μαγουλακια....φυσικά κ η κορη σ ειναι κατηγορία μονη της....κ καλα κανεις κ δεν ανησυχείς....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...