Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

12 ώρες πρίν, katerinakk είπε:

αα τέλεια. να μας πεις εμπειρία χαχα. εγώ είμαι μανούλα Απριλίου οπότε θα είμαι από τις τελευταίες. εγωω έχω 10/1. θα την κάνω σπίτι

 

13 ώρες πρίν, katerinakk είπε:

κορίτσια εσείς πότε έχετε καμπύλη σακχάρου;

Εμένα μου την εχει γράψει να την κάνω έως 9/12 τωρα ειμαι 26η εβδομάδα... δεν είναι κάτι απλα σου κάνουν μια αιμοληψία πίνεις τη γλυκόζη (εγω αυτή π είχα πιει στην προηγούμενη ήταν σαν λίγο πιο γλυκιά φαντα) περιμένεις κ μετά κανεις αλλη μια αιμοληψία.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Murtw.st είπε:

 

Εμένα μου την εχει γράψει να την κάνω έως 9/12 τωρα ειμαι 26η εβδομάδα... δεν είναι κάτι απλα σου κάνουν μια αιμοληψία πίνεις τη γλυκόζη (εγω αυτή π είχα πιει στην προηγούμενη ήταν σαν λίγο πιο γλυκιά φαντα) περιμένεις κ μετά κανεις αλλη μια αιμοληψία.. 

εμένα όλοι μου λένε ότι δεν πίνεται σου φέρνει αναγουλα και ζαλη κλπ κλπ και έχω τρομάξει από τώρα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

 

Εμένα μου την εχει γράψει να την κάνω έως 9/12 τωρα ειμαι 26η εβδομάδα... δεν είναι κάτι απλα σου κάνουν μια αιμοληψία πίνεις τη γλυκόζη (εγω αυτή π είχα πιει στην προηγούμενη ήταν σαν λίγο πιο γλυκιά φαντα) περιμένεις κ μετά κανεις αλλη μια αιμοληψία.. 

εμενα πάντως εχτες μου είπε να το κάνω μετά τις γιορτές, μόλις μπήκα στην 25η. Μάλλον το έκανε για να με σταματήσει από το να φάω πολλά μελομακαρονα στις γιορτές! Με μαλωσε κιολας γιατί πήρα 4 κιλά τον τελευταίο  μήνα ενώ το νούμερο στα ρούχα μου δεν έχει αλλάξει! Δεν ξέρω που πάνε αυτά  τα κιλά! !

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinakk said:

εμένα όλοι μου λένε ότι δεν πίνεται σου φέρνει αναγουλα και ζαλη κλπ κλπ και έχω τρομάξει από τώρα... 

Κ γω οταν ειχα κανει ηταν σαν λεμοναδα γλυκια κ οχι παχυρευστη κ μου ηταν ευχαριστη, οντως ζαλιστηκα λιγακι οταν σηκωθηκα αλλα με αφησαν να φυγω με τον ανδρα μου να περπατησουμε κ μετα γυρισα κ εκανα την δευτερη αιμοληψια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

εμενα πάντως εχτες μου είπε να το κάνω μετά τις γιορτές, μόλις μπήκα στην 25η. Μάλλον το έκανε για να με σταματήσει από το να φάω πολλά μελομακαρονα στις γιορτές! Με μαλωσε κιολας γιατί πήρα 4 κιλά τον τελευταίο  μήνα ενώ το νούμερο στα ρούχα μου δεν έχει αλλάξει! Δεν ξέρω που πάνε αυτά  τα κιλά! !

Εγω συνολικά έως σήμερα έχω πάρει 5 κιλά. Μήνα μήνα τσίμπαγα κ απο ένα... κ εγω μπαίνω κανονικά σε ρούχα κτλ εντάξει εννοείται η κοιλιά είναι κοιλιά αλλα Κατα τα αλλα δεν νιώθω να έχω βαρύνει... νομίζω είναι φυσιολογικό βάρος... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Murtw.st είπε:

Εγω συνολικά έως σήμερα έχω πάρει 5 κιλά. Μήνα μήνα τσίμπαγα κ απο ένα... κ εγω μπαίνω κανονικά σε ρούχα κτλ εντάξει εννοείται η κοιλιά είναι κοιλιά αλλα Κατα τα αλλα δεν νιώθω να έχω βαρύνει... νομίζω είναι φυσιολογικό βάρος... 

και εγώ συνολικά έχω πάρει 6 απλά τον 4ο μηνα εκανα πολλούς εμετούς και έχασα 3 κιλά.   Γενικά ο γιατρός  μου είναι κάπως αυστηρός  στα θέματα  διατροφής  δεν με αφήνει να τρωω καθόλου γλυκά και λιπαρά! !μου είπε χτες ότι 7 κιλά πρέπει να πάρω  συνολικά σε όλη την εγκυμοσύνη. ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, @teta2 @Murtw.st πείτε μας και σε ποια εβδομάδα είστε και αν ξεκινήσατε από νορμάλ βάση ή με λίγο παραπάνω ή παρακάτω...

Και γενικά και οι υπόλοιπες σε τι φάση είστε από κιλά σε σχέση με εβδομάδα, ύψος και αρχικά κιλά...;;

Για τις παλιές καραβάνες :P...Ισχύει αυτό που λένε ότι στο 3ο τρίμηνο μπαίνουν τα κιλά αβέρτα;;;

Α! Και γενικά οι γιατροί σας είναι αυστηροί; Σας ζυγίζουν-σας έχουν βάλει περιορισμούς; Κι αν ναι,γιατί;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια, @teta2 @Murtw.st πείτε μας και σε ποια εβδομάδα είστε και αν ξεκινήσατε από νορμάλ βάση ή με λίγο παραπάνω ή παρακάτω...

Και γενικά και οι υπόλοιπες σε τι φάση είστε από κιλά σε σχέση με εβδομάδα, ύψος και αρχικά κιλά...;;

Για τις παλιές καραβάνες :P...Ισχύει αυτό που λένε ότι στο 3ο τρίμηνο μπαίνουν τα κιλά αβέρτα;;;

Α! Και γενικά οι γιατροί σας είναι αυστηροί; Σας ζυγίζουν-σας έχουν βάλει περιορισμούς; Κι αν ναι,γιατί;

 

Εγω ξεκίνησα 3-4 κιλά παραπάνω απ το κανονικό μου δηλαδή στα 72 κ σήμερα ειμαι 77. Με 1.70 ύψος. Δεν είχα καθόλου αναγούλες όποτε έτρωγα κανονικά απλα δεν τρώω μεγάλες μερίδες... Δεν ειμαι κ φαν του βραδινού ίσως να βοηθάει κ αυτό αν κ κάτι ελαφρύ παντα πρέπει να τρώμε το βράδυ... ο γιατρός μου δεν εχει κανει κανενα σχόλιο για τα κιλά ούτε μου εχει πει ποσα να πάρω, ο στόχος μου είναι να μην ξεφύγω τα 11-12 κ πιστεύω θα τα καταφέρω.. απλα μου εχει απαγορεύσει τα αναψυκτικά αλλα δεν με νοιάζει καθόλου γιατι έτσι κ αλλιώς δεν έπινα κ ποτε... νομίζω οτι όσο ειμαστε υγιείς κ τρεφόμαστε με θρεπτικά πράγματα (κ η γουρουνια φυσικά μέσα στο προγραμμα) τα κιλά μιλώντας σε ένα φυσιολογικό πλαίσιο δεν είναι κάτι που πρέπει να μας τρελαίνουν. Κ εγω το έχω ακούσει αυτό πάντως οτι τον τελευταίο μήνα κ το σώμα αλλάζει απίστευτα κ το βάρος αυξάνεται με το παραμικρό.. ευτυχώς θα γεννήσω στις 36 εβδομαδες κ δεν θα τα προλάβω αυτααααα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ ήμουν από πάντα πολύ αδύνατη. 1.65 42κιλα.... Τώρα είμαι 21και4 και είμαι 47.5

Εγώ τρώω πολλά γλυκά και δεν μπορώ  να τα σταματήσω.. κάθε μέρα λέω αντε σήμερα δεν θα φαω αλλά δεν..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Εγω ξεκίνησα 3-4 κιλά παραπάνω απ το κανονικό μου δηλαδή στα 72 κ σήμερα ειμαι 77. Με 1.70 ύψος. Δεν είχα καθόλου αναγούλες όποτε έτρωγα κανονικά απλα δεν τρώω μεγάλες μερίδες... Δεν ειμαι κ φαν του βραδινού ίσως να βοηθάει κ αυτό αν κ κάτι ελαφρύ παντα πρέπει να τρώμε το βράδυ... ο γιατρός μου δεν εχει κανει κανενα σχόλιο για τα κιλά ούτε μου εχει πει ποσα να πάρω, ο στόχος μου είναι να μην ξεφύγω τα 11-12 κ πιστεύω θα τα καταφέρω.. απλα μου εχει απαγορεύσει τα αναψυκτικά αλλα δεν με νοιάζει καθόλου γιατι έτσι κ αλλιώς δεν έπινα κ ποτε... νομίζω οτι όσο ειμαστε υγιείς κ τρεφόμαστε με θρεπτικά πράγματα (κ η γουρουνια φυσικά μέσα στο προγραμμα) τα κιλά μιλώντας σε ένα φυσιολογικό πλαίσιο δεν είναι κάτι που πρέπει να μας τρελαίνουν. Κ εγω το έχω ακούσει αυτό πάντως οτι τον τελευταίο μήνα κ το σώμα αλλάζει απίστευτα κ το βάρος αυξάνεται με το παραμικρό.. ευτυχώς θα γεννήσω στις 36 εβδομαδες κ δεν θα τα προλάβω αυτααααα

Κι εγώ κάνω τις γουρουνίτσες μου...Και το πιτογυράκι και το burgerακι και το εκμεκάκι και το προφιτερολάκι...:P Κι ένα αναψυκτικάκι τη βδομάδα...

Βασικά ότι έκανα και πριν...Απλά πριν την εγκυμοσύνη τύχαινε να παραλείπω γεύματα, γιατί βαριόμουν να μαγειρέψω κι αυτό πλέον δεν το κάνω. Τρώω περισσότερες φορές τη μερά κι έχω βάλει και μοσχάρι μια φορά τη βδομάδα και μια κοτόπουλο (είχα να φάω κρέας 7 χρόνια) κι επίσης 3 ή και 4 φρούτα τη μέρα.. Το ένα από τα 3, μπορεί να είναι 5-6 μανταρίνια βέβαια... :P 

Πάντως κι εμένα ο γιατρός μου δεν είναι αυστηρός, ούτε μου απαγόρευσε τίποτα, ούτε μου έβαλε όριο κιλών.  Ξεκίνησα όμως αρκετά κάτω, 50 κιλά με 1,72 ύψος. Οπότε και τώρα στις 23 βδομάδες που είμαι 54-55 μου λέει ότι τόσα θα έπρεπε να είμαι ακόμα και όχι έγκυος. Εγώ να πω την αλήθεια φοβάμαι τι θα γίνει μετά τον 7ο, γιατί έχω ακούσει διάφορα από φίλες και γνωστές, για πολλά μαζεμένα κιλά. Όσο για την κοιλιά μου, είναι ακόμα πολύ μικρή. Ακόμα και φίλοι και συνάδελφοι που δεν το ξέρουν, δεν με καταλαβαίνουν ακόμα. Φοράω βέβαια και πιο χαλαροφαρδιά ρουχαλάκια από πάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια, @teta2 @Murtw.st πείτε μας και σε ποια εβδομάδα είστε και αν ξεκινήσατε από νορμάλ βάση ή με λίγο παραπάνω ή παρακάτω...

Και γενικά και οι υπόλοιπες σε τι φάση είστε από κιλά σε σχέση με εβδομάδα, ύψος και αρχικά κιλά...;;

Για τις παλιές καραβάνες :P...Ισχύει αυτό που λένε ότι στο 3ο τρίμηνο μπαίνουν τα κιλά αβέρτα;;;

Α! Και γενικά οι γιατροί σας είναι αυστηροί; Σας ζυγίζουν-σας έχουν βάλει περιορισμούς; Κι ανεγω ξεκινηση

εγώ ξεκίνησα 70 κιλά με 1.75 ύψος και τώρα στην 26η είμαι 76 κιλά.  3ο και 4ο μηνα είχα πολλούς εμετούς  και ειχα  πέσει κάτω από τα 70 αλλά πήρα 6 κιλά τους τελευταίους  2 μήνες  κυρίως λόγω γλυκών!  Γενικά μου "φωνάζει" ο γιατρός  μου για τα κιλά κυρίως για να μην κανω ραγαδες,  γιατί  αυτό δεν διορθώνεται!  Είναι και ο ίδιος σαν άτομο υπέρ της υγιεινής  διατροφής  και της γυμναστικης και επιμένει  να περπαταω  όσο πιο πολύ γίνεται. Η αλήθεια είναι ότι με τα γλυκά το παρακανω  και θα αρχίσω σιγά σιγά να τα μειωνω, τουλάχιστον  να τρωω μια δυο φορές την εβδομάδα  και όχι κάθε μέρα  όπως κάνω τώρα! !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

εγώ ξεκίνησα 70 κιλά με 1.75 ύψος και τώρα στην 26η είμαι 76 κιλά.  3ο και 4ο μηνα είχα πολλούς εμετούς  και ειχα  πέσει κάτω από τα 70 αλλά πήρα 6 κιλά τους τελευταίους  2 μήνες  κυρίως λόγω γλυκών!  Γενικά μου "φωνάζει" ο γιατρός  μου για τα κιλά κυρίως για να μην κανω ραγαδες,  γιατί  αυτό δεν διορθώνεται!  Είναι και ο ίδιος σαν άτομο υπέρ της υγιεινής  διατροφής  και της γυμναστικης και επιμένει  να περπαταω  όσο πιο πολύ γίνεται. Η αλήθεια είναι ότι με τα γλυκά το παρακανω  και θα αρχίσω σιγά σιγά να τα μειωνω, τουλάχιστον  να τρωω μια δυο φορές την εβδομάδα  και όχι κάθε μέρα  όπως κάνω τώρα! !

4ο μήνα εμετούς;;; Πωωωω μανίκι....

Κι εγώ με τα γλυκά μια ζωή δεν μπορώ να το μαζέψω...Δεν μου προσφέρουν τίποτα...αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα...

προς το παρόν όλες πάνω κάτω στα 5 κιλά είμαστε..σούπερ μου ακούγεται...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

4ο μήνα εμετούς;;; Πωωωω μανίκι....

Κι εγώ με τα γλυκά μια ζωή δεν μπορώ να το μαζέψω...Δεν μου προσφέρουν τίποτα...αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα...

Εγω εχω υψος 1,67 με 51-51,5 κιλα πριν την εγκυμοσυνη..τωρα στην 24η βδομ ειμαι 56..

Ο γιατρος μου μου ειπε απο ολα να τρωω με μετρο..μεχρι 12κιλα να εχω το νου μου να παρω..ολοι με βλεπουν ιδια αλλα με μια κοιλιτσα..εγω βεβαια παρατηρω οτι τα μπουτακια μου εχουν γεμισει, ετσι κ αλλιως πριν σαν καλαμακια ηταν..ειδικα στο 1ο τριμ που πηγα 49κιλα πιο πολυ σα να εχω ανορεξια ημουν παρα εγκυος..οταν πεφτω κατω απο 50 κοβω πολυ..

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Εγω εχω υψος 1,67 με 51-51,5 κιλα πριν την εγκυμοσυνη..τωρα στην 24η βδομ ειμαι 56..

Ο γιατρος μου μου ειπε απο ολα να τρωω με μετρο..μεχρι 12κιλα να εχω το νου μου να παρω..ολοι με βλεπουν ιδια αλλα με μια κοιλιτσα..εγω βεβαια παρατηρω οτι τα μπουτακια μου εχουν γεμισει, ετσι κ αλλιως πριν σαν καλαμακια ηταν..ειδικα στο 1ο τριμ που πηγα 49κιλα πιο πολυ σα να εχω ανορεξια ημουν παρα εγκυος..οταν πεφτω κατω απο 50 κοβω πολυ..

Να ρωτήσω κάτι άσχετο, επειδή έχουμε ακριβώς την ίδια πητ, τώρα 23 και 1, θεωρείται 24η εβδομάδα; Εγώ νόμιζα 23η.... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Να ρωτήσω κάτι άσχετο, επειδή έχουμε ακριβώς την ίδια πητ, τώρα 23 και 1, θεωρείται 24η εβδομάδα; Εγώ νόμιζα 23η.... :confused:

όχι σημαίνει ότι έκλεισες τις 23 εβδομάδες και είσαι στην 24η

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...