Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλό μήνα κορίτσια!! Τελευταίες γιορτές για μένα που στολίζω με ένα καρο διακοσμητικά υποθέτω το αγόρι μου του χρόνου θα είναι σε φάση μπουσουληματος.. εσείς στολίσατε;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα κ με το καλο να υποδεχτουμε τα Χριστουγεννα με φουσκωτες κοιλιτσες!! ^_^

Εμεις στολισαμε μικρο δεντρακι μαζι με τον μικρο μας κ ευτυχως δεν έχει πολυ δουλεια αν τα ρειξει ολα κ το χαρηκαμε κ το στολισμα! Θα δειξει του χρονου με δυο εξερευνητες στο σπιτι πως θα ναι χεχε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα γλυκες μανουλιτσες μαρτιου!!να εχουμε καλες γιορτες κ το 20 να μας φερει υγιη τα θαυματακια μας στην αγκαλια!!

@Murtw.st κ μεις στολισαμε χτες κ σκεφτομασταν πως θαναι τα πραγματα ακριβως σε ενα χρονο!!υπολογιζα ναναι η μικρη στο παρκο κ να μας κοιταει που θα φτιαχνουμε το δεντρο αλλα το πιθανοτερο ειναι ολες μας να στολιζουμε κ αυτα να ξεστολιζουν!!!χαχαααααα

Ειναι τα καλυτερα Χριστουγεννα μεχρι τωρα στη ζωη μου γτ εχω το μωρο μου μεσα μου..ονειρευομαι πως κ πως τα επομενα που θα την εχουμε στην αγκαλια μας με το μπαμπα της μπροστα στο δεντρο!!οπως καταλαβαινετε ζω μια φαση βαθιας συγκινησης..λογω αναγκης εξωσωματικης φοβομουν οτι θα αργησω να τα ζησω ολα αυτα..προχτες σκεφτομουν τη στιγμη που θα την παρω στα χερια μου πρωτη φορα κ θα την πω "παιδι ΜΟΥ"  κ ολα οσα θελω να της πω και εριξα κλαμα!!! Οποτε το σκεφτομαι το μικρο μου συγκινουμαι...

Κοριτσια μου ξερω με καταλαβαινετε κ οσες το παλεψατε αρκετα για να ερθει το μψρακι σας ισως με καταλαβαινετε λιγο παραπανω...

Σας φιλω ολες κ ολα τα μωρακια...(να παλι συγκινηθηκα...)

  • Μου αρέσει 6

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kathrin17 είπε:

Καλο μηνα γλυκες μανουλιτσες μαρτιου!!να εχουμε καλες γιορτες κ το 20 να μας φερει υγιη τα θαυματακια μας στην αγκαλια!!

@Murtw.st κ μεις στολισαμε χτες κ σκεφτομασταν πως θαναι τα πραγματα ακριβως σε ενα χρονο!!υπολογιζα ναναι η μικρη στο παρκο κ να μας κοιταει που θα φτιαχνουμε το δεντρο αλλα το πιθανοτερο ειναι ολες μας να στολιζουμε κ αυτα να ξεστολιζουν!!!χαχαααααα

Ειναι τα καλυτερα Χριστουγεννα μεχρι τωρα στη ζωη μου γτ εχω το μωρο μου μεσα μου..ονειρευομαι πως κ πως τα επομενα που θα την εχουμε στην αγκαλια μας με το μπαμπα της μπροστα στο δεντρο!!οπως καταλαβαινετε ζω μια φαση βαθιας συγκινησης..λογω αναγκης εξωσωματικης φοβομουν οτι θα αργησω να τα ζησω ολα αυτα..προχτες σκεφτομουν τη στιγμη που θα την παρω στα χερια μου πρωτη φορα κ θα την πω "παιδι ΜΟΥ"  κ ολα οσα θελω να της πω και εριξα κλαμα!!! Οποτε το σκεφτομαι το μικρο μου συγκινουμαι...

Κοριτσια μου ξερω με καταλαβαινετε κ οσες το παλεψατε αρκετα για να ερθει το μψρακι σας ισως με καταλαβαινετε λιγο παραπανω...

Σας φιλω ολες κ ολα τα μωρακια...(να παλι συγκινηθηκα...)

ο Θεός να σου δινει στηβ ζωή σου οτι επιθυμείς!! μόνο χαρές και ευτυχία στο σπίτι σου. ολόψυχα σου εύχομαι να πάνε όλα καλά

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kathrin17 είπε:

Καλο μηνα γλυκες μανουλιτσες μαρτιου!!να εχουμε καλες γιορτες κ το 20 να μας φερει υγιη τα θαυματακια μας στην αγκαλια!!

@Murtw.st κ μεις στολισαμε χτες κ σκεφτομασταν πως θαναι τα πραγματα ακριβως σε ενα χρονο!!υπολογιζα ναναι η μικρη στο παρκο κ να μας κοιταει που θα φτιαχνουμε το δεντρο αλλα το πιθανοτερο ειναι ολες μας να στολιζουμε κ αυτα να ξεστολιζουν!!!χαχαααααα

Ειναι τα καλυτερα Χριστουγεννα μεχρι τωρα στη ζωη μου γτ εχω το μωρο μου μεσα μου..ονειρευομαι πως κ πως τα επομενα που θα την εχουμε στην αγκαλια μας με το μπαμπα της μπροστα στο δεντρο!!οπως καταλαβαινετε ζω μια φαση βαθιας συγκινησης..λογω αναγκης εξωσωματικης φοβομουν οτι θα αργησω να τα ζησω ολα αυτα..προχτες σκεφτομουν τη στιγμη που θα την παρω στα χερια μου πρωτη φορα κ θα την πω "παιδι ΜΟΥ"  κ ολα οσα θελω να της πω και εριξα κλαμα!!! Οποτε το σκεφτομαι το μικρο μου συγκινουμαι...

Κοριτσια μου ξερω με καταλαβαινετε κ οσες το παλεψατε αρκετα για να ερθει το μψρακι σας ισως με καταλαβαινετε λιγο παραπανω...

Σας φιλω ολες κ ολα τα μωρακια...(να παλι συγκινηθηκα...)

Με συγκίνησες  κι εμένα. Θυμήθηκα πόσο παράξενο μου είχε φαινοταν όταν μετά τη γέννα μου έλεγαν "η κόρη σου" και ηχουσε τόσο παράξενα στα αυτιά μου η φράση αυτή.. ολα καλα να μας πανε κοριτσια σε ολες. Εχουμε δρομο μπροστα μας ακομα.

Εγώ από στολισμό θα είναι λίγο υπερπαραγωγή φέτος κυρίως λόγω της μικρής που ανυπομονεί. Έχει και ένα δικό της δέντρο μικρό για το δωμάτιο της. Χθες πήγαμε και πήραμε και καινούργια στολίδια για το δεντράκι της Αλλά θα κατεβάσω τα υπόλοιπα από βδομάδα. Γράψαμε και το γράμμα στον Αη Βασίλη. Θυμάται από πέρυσι που ήταν 2 τα μπισκότα που είχαμε αφήσει στον Αη Βασίλη καθώς και τα αχλάδια για τα ελαφακια του και ανυπομονεί όχι τόσο για το δώρο αλλά για να δει αν θα τα φάνε και φέτος όλα.. Κατά τ αλλά θέλω να δω πως θα πάει η καμπύλη σακχάρου για να δω αν θα μπω στη διαδικασία για κουραμπιέδες και μελομακάρονα.. χαχα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες! Καλό μήνα! Με το καλό να πάρουμε όλες στις αγκαλιές μας τα μωράκια μας!

Κι εμείς στολίσαμε δέντρο το ΣΚ και έπεται συνέχεια με την υπόλοιπη διακόσμηση του σπιτιού και εξωτερικά φώτα!

Στη β επιπέδου πράγματι ούτε εμένα μέτρησε ύψος του μωρού, μάλλον είναι δυσκολάκι :)

Καμπύλη ζαχάρου μου είπε γύρω στην 27η εβδομάδα.

 

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Έχει αρχίσει καμία σας να κάνει αγορές για το μωράκι; Κι αν μπορεί καμιά έμπειρη μανούλα, ας μας δώσει τα φώτα της όσον αφορά τι είναι sos και θα χρειαστεί οπωσδήποτε να έχουμε (σε έπιπλα κι εξοπλισμό, πχ κούνια, αλλαξιέρα, μπανάκι, αποστειρωτή, καρότσι, κάθισμα αμαξιού τα θεωρώ σωστά must; Kι από εκεί κι έπειτα τι άλλο πρέπει όντως να έχουμε; Ακούω για ριλάξ-λίκνο-πορτ μπεμπέ-αυγό,που το ακούω χωρίς να ξέρω τι είναι-παρκοκρέβατο;;;) Πρέπει να μαζεύουμε το μπάτζετ σιγά σιγά, μην μας έρθει με τη μία και πάμε από συγκοπή...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Έχει αρχίσει καμία σας να κάνει αγορές για το μωράκι; Κι αν μπορεί καμιά έμπειρη μανούλα, ας μας δώσει τα φώτα της όσον αφορά τι είναι sos και θα χρειαστεί οπωσδήποτε να έχουμε (σε έπιπλα κι εξοπλισμό, πχ κούνια, αλλαξιέρα, μπανάκι, αποστειρωτή, καρότσι, κάθισμα αμαξιού τα θεωρώ σωστά must; Kι από εκεί κι έπειτα τι άλλο πρέπει όντως να έχουμε; Ακούω για ριλάξ-λίκνο-πορτ μπεμπέ-αυγό,που το ακούω χωρίς να ξέρω τι είναι-παρκοκρέβατο;;;) Πρέπει να μαζεύουμε το μπάτζετ σιγά σιγά, μην μας έρθει με τη μία και πάμε από συγκοπή...

pagotoyla ακου..ο αποστειρωτης για μενα νομιζω οτι ειναι πεταμενα λεφτα.....κατσαρολιτσα και μπλουμ βρασιμο...εγω θηλασα οποτε μου ηταν κ λιγο πιο ευκολα....εμενα το καροτσι ειχε καλαθουνα και τον κοιμιζα εκει..μετα απο ενα 2μηνο τον ξεκινησα κουνια..ριλαξ ειχα αυτο με τη δονηση με την ελπιδα να τον κοιμιζει...δεν ηθελε βεβαια να μπει...ειναι βολικο ομως..θα το προτεινα....αλλα νομιζω δεν το βαζεις οσο ειναι νεογεννητο.....

το αυγο ειναι το καθισμα αυτοκινητου που προσαρμοζεται και στο καροτσι..εγω πηρα καροτσι που ειχε αυγο-καλαθουνα-και μετατρεποταν και σε κανονικο καροτσι για οταν μεγαλωνε λιγο...με βολεψε πολυ και δεν πηρα ακριβο..γυρω στα 220 ευρω και ειχε και τσαντα αλλαξιερα κ ολα...

λικνο δεν αγορασα γιατι μετα ειναι πολλα..και καροτσι και κουνια....δεν νομιζω οτι χρησιμευει σε κατι...απ το μαευτηριο θα το βγαλεις το μωρακι με το αυγο για να το κουμπωσεις κατευθειαν στο αυτοκινητο ή με καλαθουνα....

παρκοκρεββατο ειναι για πιο μετα...δεν το χρειαζεσαι ακομα.....του βαζεις μεσα τα παιχνιδια και εχει και λαβες για να αρχιζει να πιανεται και να σηκωνεται....

πιπιλες-μπιμπερο εννοειται...πανες,κρεμα για συγκαματα...κρεμα σωματος ειδικη..θα σου δωσουν και απο το μαιευτηριο για τον πρωτο καιρο....επιθεματα για τις θηλες παρε να εχεις....σελτεδακια.....πετσετακια,μπουρνουζακια ειδικα για μωρα...πολλα φορμακια...πολλα ομως!!!!!

οτι χρειαστεις στειλε μου και προσωπικο μηνυμα....

υγ..ισως χρειαστεις κρεμα για τις θηλες...εμενα δεν μου χρειαστηκε......της medela ειχα...μετα μου δωσανε και στο μαιευτηριο...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα! Όσον αφορά το ύψος του μωρού στν β επιπέδου δεν το αναφέρουν όπως ακομα κ ο γιατρός δεν το μετράει εγω ρώτησα κ μ είπε κατα εκτίμηση ήταν 26-27 εκ στην β.. όποτε μην σας αγχώνει! Στο θέμα αγορών! Εγω επειδή ψάχνομαι απ όταν έμεινα έγκυος, έχω αλλάξει πολλές φορές γνώμη. Τωρα ειμαι στη φάση που θελω να πάρω τα αυστηρώς απαραίτητα γιατι δεν θελω να φορτωθώ με περιττά πράγματα. Εννοείται καρότσι κ κάθισμα αυτοκινήτου, κ μετά απο κει κ πέρα η κάθε μια σκέφτεται που θέλει να εχει το μωρό της για ύπνο. Λίκνο/καλαθουνα είναι για τους πολύ πρώτους μήνες όποτε συγκαταλέγονται κ στα περιττά, μπορεί το μωράκι να πάει κατευθείαν κούνια. Απο ρουχακια εμένα επειδή θα βγει κ μικρούλης 36 εβδ θα του πάρω καμία δεκαριά δεκαπενταριά φορμάκια 0-3 κ λίγα 3-6, όχι πολλά πολλα ρουχα μεγαλώνουν ιλιγγιωδώς. Να δω πως θα συγκρατηθώ! Σελτεδακια, πετσέτες μπάνιου βολεύουν αρκετά έχω ακούσει αυτές με την κουκούλα (όχι μπουρνούζι όμως) , 3-4 σετ σεντονακια για αρχή, πάπλωμα, 1-2 παπλωματοθηκες για αλλαγές-πλυσίματα, κάποιο πιο χοντρό ρουχακι τύπου φόρμα εξόδου.. αποστειρωτη-θηλαστρα κτλ επειδή η καθεμία δεν ξέρει για ποσο θα θηλάσει κ κατα ποσο θα τς είναι αναγκαία μπορούν να αποφευχθούν για αρχή πιστεύω.. κ επίσης εγω θα αποφύγω φωλιά κ θα καθυστερήσω να πάρω παντα εξάλλου τους πρώτους μήνες δεν γυρνάει ακομα το μωρό... εγω απο επιλογή θα πάρω μαρσιπο κ για τις βόλτες κ για να τον έχω όταν κάνω δουλειές στο σπίτι κ γκρινιάζει λένε βοηθάει (ειμαι σε φάση έρευνας!)... κορίτσια δεν μου έρχεται κάτι άλλο... Α. Αλλαξιερα σαν έπιπλο έχω ήδη μια συρταριερα που μια  χαρά κανει, όποτε θα πάρω απλα στρωματακι. 

 

 

Just now, vals είπε:

pagotoyla ακου..ο αποστειρωτης για μενα νομιζω οτι ειναι πεταμενα λεφτα.....κατσαρολιτσα και μπλουμ βρασιμο...εγω θηλασα οποτε μου ηταν κ λιγο πιο ευκολα....εμενα το καροτσι ειχε καλαθουνα και τον κοιμιζα εκει..μετα απο ενα 2μηνο τον ξεκινησα κουνια..ριλαξ ειχα αυτο με τη δονηση με την ελπιδα να τον κοιμιζει...δεν ηθελε βεβαια να μπει...ειναι βολικο ομως..θα το προτεινα....αλλα νομιζω δεν το βαζεις οσο ειναι νεογεννητο.....

το αυγο ειναι το καθισμα αυτοκινητου που προσαρμοζεται και στο καροτσι..εγω πηρα καροτσι που ειχε αυγο-καλαθουνα-και μετατρεποταν και σε κανονικο καροτσι για οταν μεγαλωνε λιγο...με βολεψε πολυ και δεν πηρα ακριβο..γυρω στα 220 ευρω και ειχε και τσαντα αλλαξιερα κ ολα...

λικνο δεν αγορασα γιατι μετα ειναι πολλα..και καροτσι και κουνια....δεν νομιζω οτι χρησιμευει σε κατι...απ το μαευτηριο θα το βγαλεις το μωρακι με το αυγο για να το κουμπωσεις κατευθειαν στο αυτοκινητο ή με καλαθουνα....

παρκοκρεββατο ειναι για πιο μετα...δεν το χρειαζεσαι ακομα.....του βαζεις μεσα τα παιχνιδια και εχει και λαβες για να αρχιζει να πιανεται και να σηκωνεται....

πιπιλες-μπιμπερο εννοειται...πανες,κρεμα για συγκαματα...κρεμα σωματος ειδικη..θα σου δωσουν και απο το μαιευτηριο για τον πρωτο καιρο....επιθεματα για τις θηλες παρε να εχεις....σελτεδακια.....πετσετακια,μπουρνουζακια ειδικα για μωρα...πολλα φορμακια...πολλα ομως!!!!!

οτι χρειαστεις στειλε μου και προσωπικο μηνυμα....

υγ..ισως χρειαστεις κρεμα για τις θηλες...εμενα δεν μου χρειαστηκε......της medela ειχα...μετα μου δωσανε και στο μαιευτηριο...

Επίσης όσες γεννάμε σε ιδιωτικό όντως εχει πολλά πολλά δείγματα δηλαδή εγω τα καλλωπιστικά του θα τα πάρω αφού εξαντλήσω τα δείγματα κ κατασταλαξω γιατι δεν είναι κ φθηνά... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Επίσης όσες γεννάμε σε ιδιωτικό όντως εχει πολλά πολλά δείγματα δηλαδή εγω τα καλλωπιστικά του θα τα πάρω αφού εξαντλήσω τα δείγματα κ κατασταλαξω γιατι δεν είναι κ φθηνά... 

ετσι ακριβως...αν και τα περισσοτερα μαιευτηρια δινουν της frezyderm....παντως μυριζουν τελεια!!!!μετα θα σας προτεινει κ η παιδιατρος..αν το μωρακι εχει ξηροδερμια ή νινιδα...κλπ..οταν ειπα μπουρνουζακια για μωρα αυτο εννοουσα...τις πετσετες που εχουν μονο κουκουλα..αχ τι ωραια αυτη η αναμονη σας βρε κοριτσια!!!!

και ενα φαρμακειο κοριτσια να ετοιμασετε....γαζες για το αφαλο και betadine και πολλα πολλα αλλα....εγω τα ειχα ολα ετοιμα απ τον 7ο μηνα γιατι ποτε δεν ξερεις!!αγχωνομουν πως και ποτε θα με βρει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ααα το αγαπημένο μου θέμα!!! Καταρχάς να πω ότι δεν έχω ψωνίσει τίποτε ακόμη, δηλ φορμάκια κλπ, θεωρώ ότι είναι νωρίς ακόμη. Λοιπόν, τα παρακάτω είναι όσα είχα πάρει εγώ και αναλόγως τα προσαρμόζετε στις δικές σας ανάγκες. 

Βασικά:

Αυγό αυτοκινήτου

Καρότσι (εγώ έχω το chicco urban στο οποίο το port bébé γίνεται το ίδιο κάθισμα για το καρότσι). Το καρότσι το χρησιμοποίησα και εντός σπιτιού με το port bébé.

Κούνια

Λίκνο (εγώ το χρησιμοποίησα για τους πρώτους 4 μήνες γιατί μετά δε χωρούσε το μωρό μέσα και το πήρα γιατί η κούνια δε χωρούσε δίπλα στο κρεβάτι μου.)

Μπανάκι - αλλαξιέρα (εγώ έχω τύπου τρόλει)

Σελτεδάκια

Πανάκια για την ευαίσθητη περιοχή (μου το είχε συστήσει η παιδίατρος στην κόρη μου και μέχρι σήμερα δεν έχει ερεθιστεί ποτέ το πιπί της)

Κρέμα συγκάματος (πολύ καλή της frezyderm και εννοείται το βαρύ πυροβολικό sudocrem)

Πανάκια για γουλίτσες

Πάνες αγκαλιάς

Πολλά κουτιά αποστειρωμένες γάζες

Λίμα ή βρεφικό ψαλιδάκι για τα νυχάκια

Μπουρνουζάκια - πετσέτες για το μπανάκι του

Θερμόμετρο νερού (εγώ δεν το χρησιμοποίησα ποτέ) 

Θερμόμετρο δωματίου (21-22 βαθμοί η ιδανική θερμοκρασία)

Επιθέματα στήθους (δεν με βόλεψαν)

Πανάκια για αποστείρωση στήθους (δεν είναι απαραίτητα)

Βρεφικό σαπουνάκι (το fissan είναι μια χαρά το προδέρμ ξεραίνει το δέρμα)

Ενυδατική κρέμα για τη ξηροδερμία

Baby oil για τη νινίδα

Βούρτσα με τρίχες βρεφική

Μπλέντερ από τους 6 μήνες

Αποστειρωτής (εγώ θήλασα αποκλειστικά 4 μήνες οπότε πήρα αποστειρωτή μπιμπερό και θηλές για 5ο και 6ο μήνα, εναλλακτικά βράσιμο στην κατσαρόλα. Βάλτε λίγο ξύδι μέσα για να μη γεμίζουν άλατα)

Μπιμπερό γυάλινα κατά προτίμηση

(Αγίες!!!) Πιπίλες!!!

Βρεφικό απορρυπαντικό ρούχων

Σεντονάκια

Υπνόσακος (μετά τον 4ο-5ο μήνα)

Εγώ έβαζα παπλωματάκι στο λίκνο, κάποιοι δεν το συνιστούν.

Κουβερτούλες διάφορες

Στην κούνια ή στο λίκνο δεν έβαζα τίποτα μέσα πέρα από το σκέπασμα του μωρού

Γαντάκια αν θέλετε για να μη γρατζουνίζεται

Σκουφάκι γιατί Μάρτης γδάρτης!

 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Ααα το αγαπημένο μου θέμα!!! Καταρχάς να πω ότι δεν έχω ψωνίσει τίποτε ακόμη, δηλ φορμάκια κλπ, θεωρώ ότι είναι νωρίς ακόμη. Λοιπόν, τα παρακάτω είναι όσα είχα πάρει εγώ και αναλόγως τα προσαρμόζετε στις δικές σας ανάγκες. 

Βασικά:

Αυγό αυτοκινήτου

Καρότσι (εγώ έχω το chicco urban στο οποίο το port bébé γίνεται το ίδιο κάθισμα για το καρότσι). Το καρότσι το χρησιμοποίησα και εντός σπιτιού με το port bébé.

Κούνια

Λίκνο (εγώ το χρησιμοποίησα για τους πρώτους 4 μήνες γιατί μετά δε χωρούσε το μωρό μέσα και το πήρα γιατί η κούνια δε χωρούσε δίπλα στο κρεβάτι μου.)

Μπανάκι - αλλαξιέρα (εγώ έχω τύπου τρόλει)

Σελτεδάκια

Πανάκια για την ευαίσθητη περιοχή (μου το είχε συστήσει η παιδίατρος στην κόρη μου και μέχρι σήμερα δεν έχει ερεθιστεί ποτέ το πιπί της)

Κρέμα συγκάματος (πολύ καλή της frezyderm και εννοείται το βαρύ πυροβολικό sudocrem)

Πανάκια για γουλίτσες

Πάνες αγκαλιάς

Πολλά κουτιά αποστειρωμένες γάζες

Λίμα ή βρεφικό ψαλιδάκι για τα νυχάκια

Μπουρνουζάκια - πετσέτες για το μπανάκι του

Θερμόμετρο νερού (εγώ δεν το χρησιμοποίησα ποτέ) 

Θερμόμετρο δωματίου (21-22 βαθμοί η ιδανική θερμοκρασία)

Επιθέματα στήθους (δεν με βόλεψαν)

Πανάκια για αποστείρωση στήθους (δεν είναι απαραίτητα)

Βρεφικό σαπουνάκι (το fissan είναι μια χαρά το προδέρμ ξεραίνει το δέρμα)

Ενυδατική κρέμα για τη ξηροδερμία

Baby oil για τη νινίδα

Βούρτσα με τρίχες βρεφική

Μπλέντερ από τους 6 μήνες

Αποστειρωτής (εγώ θήλασα αποκλειστικά 4 μήνες οπότε πήρα αποστειρωτή μπιμπερό και θηλές για 5ο και 6ο μήνα, εναλλακτικά βράσιμο στην κατσαρόλα. Βάλτε λίγο ξύδι μέσα για να μη γεμίζουν άλατα)

Μπιμπερό γυάλινα κατά προτίμηση

(Αγίες!!!) Πιπίλες!!!

Βρεφικό απορρυπαντικό ρούχων

Σεντονάκια

Υπνόσακος (μετά τον 4ο-5ο μήνα)

Εγώ έβαζα παπλωματάκι στο λίκνο, κάποιοι δεν το συνιστούν.

Κουβερτούλες διάφορες

Στην κούνια ή στο λίκνο δεν έβαζα τίποτα μέσα πέρα από το σκέπασμα του μωρού

Γαντάκια αν θέλετε για να μη γρατζουνίζεται

Σκουφάκι γιατί Μάρτης γδάρτης!

 

 

συμφωνω σε ολα!!!:grin:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω:

Εγώ είχα πάρει πολλά βελουτέ ολόσωμα φορμάκια εξόδου/πιτζαμάκια και εσωρουχάκια βαμβακερά μακρυμάνικα με τρουκς στον καβάλο. Τώρα για Μάρτη, φαντάζομαι ακόμη κρύο θα έχει οπότε μια από τα ίδια. Ντύνουμε συν ένα ρούχο το μωρό σε σχέση με αυτά που φοράμε εμείς. 

Ολόσωμο μπουφανάκι εξόδου 

Bepanthol για ερεθισμούς

Φυσιολογικό ορό σε αμπούλες για ματάκια και μυτούλα

"Ρουφηχτήρι" για τις πολλές μυξούλες (εγώ έχω το otrisalin αλλά θέλει λίγη προσοχή στη χρήση)

Καλτσάκια βαμβακερά

Κουδουνίστρα ή άλλο παιχνιδάκι για το καρότσι (1-2 παιχνίδια το πολύ στην αρχή δε χρειάζονται παραπάνω)

Γυμναστήριο (μετά τον 4ο μήνα)

Παρκοκρέβατο (εγώ το χρησιμοποίησα από τον 3ο μήνα σαν κρεβάτι, έχει δίχτυ που μπαίνει ψηλά και βάζεις στρωματάκι - εγώ έβαλα πάπλωμα δικό μας διπλωμένο, από πάνω σεντονάκι και την κοίμιζα στο σαλόνι). 

Παιδικά τραγουδάκια κατεβασμένα στο κινητό (χιχιχι, σε μας είχαν αποτέλεσμα στο να ησυχάζει και να κοιμάται)

Μάθετε απέξω μερικά νανουρίσματα για το βράδυ (εμένα δούλεψε και το hello της adele χαχαχα!)

Μαξιλάρι θηλασμού δεν πήρα ποτέ, χρησιμοποιούσα κοινό μαξιλάρι οπότε δεν έχω γνώμη επ' αυτού.

Ούτε ρηλάξ πήρα δεν έχω άποψη.

Αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα σας πω.

Ααα, κουνουπιέρα και αδιάβροχο κάλυμμα για το καρότσι. Τον ποδόσακο δεν το χρησιμοποίησα.

Και πολύ βασικό: πάρτε μια άνετη, μεγάλη με πολλές θήκες τσάντα για τις βόλτες ή εξόδους σας. Εγώ σκέφτομαι να πάρω backpack γιατί έχω θέμα με τον αυχένα.

 

 

 

Είχα πάρει και βουρτσάκια ειδικά για να σαπουνίζονται καλά τα μπιμπερό στον πυθμένα. Έχει στο jumbo.

Πω πω κορίτσια συγγνώμη, ένα ένα μου έρχονται στο μυαλό!

Και σαλιάρες με βόλεψαν οι πλαστικές με θήκη από κάτω (πλένονται με ava και όχι στο πλυντήριο ρούχων!)

Θήλαστρο δε χρειάζεται να πάρετε εξαρχής. Βλέποντας και κάνοντας. Εγώ πήρα μετά τον 4ο μήνα της medela αλλά μεταξύ μας καλύτερα να νοικιάσετε από μαιευτήριο.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...