Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

ΒΡε κοριτσια, ειμαι φοβιτσιαρα ναι το δέχομαι..χθες στον υπερηχο μου λεει ο ιατρός απο εδω κ περα ελεγχουμε παντα το ρυθμο ανάπτυξης αν ειναι φυσιολογικος λ μου κάτσε τωρα εμενα μήπως μου το πε για καποιο λογο βλεπει κάτι κ θελει να δει πως θα παει κ γι αυτο δε μου πε τπτ;! Παντως το μωρούλι μου 850γρ της 25κ3μ καλα δεν ειναι;;εννοω τα γρ του;!;! Πωπω ρε κορίτσια τελικα κάθε στάδιο την δικια του αγωνια..πφφφφ


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Emma9 είπε:

ΒΡε κοριτσια, ειμαι φοβιτσιαρα ναι το δέχομαι..χθες στον υπερηχο μου λεει ο ιατρός απο εδω κ περα ελεγχουμε παντα το ρυθμο ανάπτυξης αν ειναι φυσιολογικος λ μου κάτσε τωρα εμενα μήπως μου το πε για καποιο λογο βλεπει κάτι κ θελει να δει πως θα παει κ γι αυτο δε μου πε τπτ;! Παντως το μωρούλι μου 850γρ της 25κ3μ καλα δεν ειναι;;εννοω τα γρ του;!;! Πωπω ρε κορίτσια τελικα κάθε στάδιο την δικια του αγωνια..πφφφφ

Μια χαρα ειναι!!!καλα σ ειπε!αν γίνονται σωστοι ελεγχοι τα προλαβαίνουν ολα!εμας μας είπε ο γιατρος π ειχε περίπτωση μιας κοπελας που το μωρο αρχισε να μην λαμβανει αρκετο οξυγόνο κ την εστειλε σε νοσοκομειο(γτ ειναι ιδιωτης κ θα πληρωνε σε ιδιωτικη πολλα)κ 20 μερες εκανε καθε μερα ντοπλερ κ οταν ειδαν οτι πεφτει σε ανησυχητικό επιπεδο η καμπύλη που κοιταγαν το πηραν σε καισαρικη!!!κ φυσικα ολα καλα το παιδι (πλεον 7 χρονων)ειναι μια χαρα!παλαιοτερα με τα μηχανηματα που δεν υπηρχαν αυτο το παιδακι δεν θα τα ειχε καταφερει...οποτε να σκεφτεσαι οτι πλεον με εναν καλο έλεγχο ολα προλαβαινονται!

  • Ευχαριστώ 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια ;;; Την τρίτη έχω την Β επιπέδου και έχω αγωνία και άγχος!! Ήθελα να σας ρωτήσω για την μέτρηση του τραχήλου ξέρω ότι πρέπει να γίνει για να φανεί καλύτερα με ενδοκολπικο υπέρηχο . Αυτό πρέπει να το ζητήσω εγώ αν δεν μου πει κάτι ο γιατρός ;; Εσείς πως το κάνατε ;; 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βγήκαν οι εξετάσεις και όλα καλά με την καμπυλη σαγχαρου.. Μίλησα και με τον ενδοκρινολογο μου και με τον γυναικολογο μου.. Το μόνο που τους προβλημάτισε λίγο είναι τα λευκα μου αιμοσφαίρια που ήταν 16.000.. Μου ειπε ο γυναικολογος να την επαναλάβω την άλλη εβδομαδα.. Ούτε έχω αρρώστησει, ούτε πέρασα ίωση που με ρώτησαν..αγχωθηκα όμως γιατί ανέτρεξα στις προηγούμενες εξετάσεις που έχω κάνει έως τωρα και ειδα ότι τον πρώτο μήνα ξεκίνησα με 11.000 (που είναι το ανώτατο όριο), τον Φλεβάρη είχα 12.500 και τώρα 16.000.. Το έχετε ακούσει αυτό με την αύξηση των λευκών; ανησύχησα.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα.

Να κάνω μια ερώτηση σε πια εβδομάδα κάνετε NST? Λογικά είναι πολύ νωρίς για μένα απλά για ενημέρωση.

@evi1996 εμένα το προηγούμενο μήνα η γιατρός μου μου τον μέτρησε διακολπικα κ όταν πήγα για β επιπέδου μου τον μέτρησε από τη κοιλιά. Τώρα τη Τρίτη που θα ξαναπάω δε ξέρω αν τον ξαναμετρησει δε ξέρω πόσο συχνά πρέπει να τον μετράνε.

@Αντζελίνα 30 ωραία για τη καμπύλη κ εγώ την έχω τη Δευτέρα κ έχω πολύ αγωνία να βγει καλή. Τώρα για τα λευκά δε ξέρω να σε βοηθήσω σήμερα έκανα κ εγώ τις γενικές αλλά δεν τις έχω πάρει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, evi1996 είπε:

Τι κάνετε κορίτσια ;;; Την τρίτη έχω την Β επιπέδου και έχω αγωνία και άγχος!! Ήθελα να σας ρωτήσω για την μέτρηση του τραχήλου ξέρω ότι πρέπει να γίνει για να φανεί καλύτερα με ενδοκολπικο υπέρηχο . Αυτό πρέπει να το ζητήσω εγώ αν δεν μου πει κάτι ο γιατρός ;; Εσείς πως το κάνατε ;; 

Εγω κολπικα αλλα μου το πε ο ιατρος..ενταξει ο καθένας το κανει με το δικο του τροπο..οποτε αν εμπιστεύεσαι τον ιατρό σου μην εχεις αγχος..εκείνος ξερει!

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Κορίτσια βγήκαν οι εξετάσεις και όλα καλά με την καμπυλη σαγχαρου.. Μίλησα και με τον ενδοκρινολογο μου και με τον γυναικολογο μου.. Το μόνο που τους προβλημάτισε λίγο είναι τα λευκα μου αιμοσφαίρια που ήταν 16.000.. Μου ειπε ο γυναικολογος να την επαναλάβω την άλλη εβδομαδα.. Ούτε έχω αρρώστησει, ούτε πέρασα ίωση που με ρώτησαν..αγχωθηκα όμως γιατί ανέτρεξα στις προηγούμενες εξετάσεις που έχω κάνει έως τωρα και ειδα ότι τον πρώτο μήνα ξεκίνησα με 11.000 (που είναι το ανώτατο όριο), τον Φλεβάρη είχα 12.500 και τώρα 16.000.. Το έχετε ακούσει αυτό με την αύξηση των λευκών; ανησύχησα.. 

Κ γω κορίτσι μου δεν ξερω κατι, ανεβαίνουν λιγο αν θυμαμαι καλα αλλα τι να σου πω..κανε υπονονη λιγο μεχρι την αλλη εβδομαδα κ βλεπεις παλι τι θα βγει..

  • Μου αρέσει 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Κορίτσια βγήκαν οι εξετάσεις και όλα καλά με την καμπυλη σαγχαρου.. Μίλησα και με τον ενδοκρινολογο μου και με τον γυναικολογο μου.. Το μόνο που τους προβλημάτισε λίγο είναι τα λευκα μου αιμοσφαίρια που ήταν 16.000.. Μου ειπε ο γυναικολογος να την επαναλάβω την άλλη εβδομαδα.. Ούτε έχω αρρώστησει, ούτε πέρασα ίωση που με ρώτησαν..αγχωθηκα όμως γιατί ανέτρεξα στις προηγούμενες εξετάσεις που έχω κάνει έως τωρα και ειδα ότι τον πρώτο μήνα ξεκίνησα με 11.000 (που είναι το ανώτατο όριο), τον Φλεβάρη είχα 12.500 και τώρα 16.000.. Το έχετε ακούσει αυτό με την αύξηση των λευκών; ανησύχησα.. 

Μόλις έψαξα λίγο εδώ στο φόρουμ και λέγαμε ότι ειναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη.ολες λεγανε ότι ο γιατρός τους της καθησύχασε και τους έλεγε ότι αυτό συμβαίνει.μαλιστα μια κοπέλα είχε συνέχεια από 16 έως 19.μην αγχωνεσαι Όλα καλά.

Εμένα έχει πέσει ο αιματοκρίτης στο 32:neutral:

 @Mvasi κοριτσάκι μου σου έχω στείλει προσωπικό μνμ.

  • Μου αρέσει 2

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, foroulina είπε:

Μόλις έψαξα λίγο εδώ στο φόρουμ και λέγαμε ότι ειναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη.ολες λεγανε ότι ο γιατρός τους της καθησύχασε και τους έλεγε ότι αυτό συμβαίνει.μαλιστα μια κοπέλα είχε συνέχεια από 16 έως 19.μην αγχωνεσαι Όλα καλά.

Εμένα έχει πέσει ο αιματοκρίτης στο 32:neutral:

 @Mvasi κοριτσάκι μου σου έχω στείλει προσωπικό μνμ.

Αλήθεια; που βρήκες αυτή την κουβέντα  στο φόρουμ να διαβάσω κι εγώ; Μακαρι να ισχύει γτ από το πουθενά τρόμαξα.. Κι εμένα ο αιματοκριτης είναι στο 33,5.. Σε ευχαριστώ κορίτσι μου.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , evi1996 είπε:

Τι κάνετε κορίτσια ;;; Την τρίτη έχω την Β επιπέδου και έχω αγωνία και άγχος!! Ήθελα να σας ρωτήσω για την μέτρηση του τραχήλου ξέρω ότι πρέπει να γίνει για να φανεί καλύτερα με ενδοκολπικο υπέρηχο . Αυτό πρέπει να το ζητήσω εγώ αν δεν μου πει κάτι ο γιατρός ;; Εσείς πως το κάνατε ;; 

Εμένα ο γιατρός που πήγα για Αυχενική και β επιπέδου κάνει ενδοκολπικα τη μέτρηση για τον τράχηλο, την κάνουν και κοιλιακα κάποιοι και αν δε φαίνεται καλά τότε ζητάνε και κολπικα..

@Αντζελίνα 30 δεν έχω ιδέα με τα λευκά τι γίνεται..  θα δω και εγώ αύριο τι λένε οι δικές μου εξετάσεις. Δλδ τι μπορεί να σημαίνει αυτό; σου ειπε κάτι; ή απλά να την επαναλάβεις;

  • Μου αρέσει 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Αλήθεια; που βρήκες αυτή την κουβέντα  στο φόρουμ να διαβάσω κι εγώ; Μακαρι να ισχύει γτ από το πουθενά τρόμαξα.. Κι εμένα ο αιματοκριτης είναι στο 33,5.. Σε ευχαριστώ κορίτσι μου.. 

Πατα στο google λευκά αιμοσφαίρια parents.org.gr ;-)

  • Μου αρέσει 1

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμένα μου είχαν βγει ανεβασμένα τα λευκά κορίτσια και ο γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη οπότε όλα καλά! 

Να εμπιστεύεστε τους γιατρούς σας εγκυουλες μου!! Όλα θα πάνε καλά!

Ερώτηση.. θηλαστρο πρέπει να πάρουμε από πριν γιατί πχ θα χρειαστεί τις πρώτες μέρες? Η δε χρειάζεται?

Κορίτσιαααααα μπήκα τρίτο τρίμηνο!! Σήμερα το συνειδητοποίησα!!

  • Μου αρέσει 5

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Αλήθεια; που βρήκες αυτή την κουβέντα  στο φόρουμ να διαβάσω κι εγώ; Μακαρι να ισχύει γτ από το πουθενά τρόμαξα.. Κι εμένα ο αιματοκριτης είναι στο 33,5.. Σε ευχαριστώ κορίτσι μου.. 

Καλησπέρα! Να μην ανησυχεις καθόλου είναι πολύ φυσιολογικό τα λευκά να ανεβαίνουν στην εγκυμοσύνη και γενικά οι τιμές είναι μια πάνω μια κάτω., :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vila είπε:

Κι εμένα μου είχαν βγει ανεβασμένα τα λευκά κορίτσια και ο γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη οπότε όλα καλά! 

Να εμπιστεύεστε τους γιατρούς σας εγκυουλες μου!! Όλα θα πάνε καλά!

Έχεις δίκιο.. απλά τηλεφωνικα μου είπε θα κάνουμε επανέλεγχο.. Και δεν το κουβεντιασαμε πολύ ώστε να μου εξηγησει.. Έχω έννοια.. Θα πάω την άλλη Πέμπτη που έχω υπέρηχο να το δω.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vila είπε:

Κι εμένα μου είχαν βγει ανεβασμένα τα λευκά κορίτσια και ο γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη οπότε όλα καλά! 

Να εμπιστεύεστε τους γιατρούς σας εγκυουλες μου!! Όλα θα πάνε καλά!

Ερώτηση.. θηλαστρο πρέπει να πάρουμε από πριν γιατί πχ θα χρειαστεί τις πρώτες μέρες? Η δε χρειάζεται?

Κορίτσιαααααα μπήκα τρίτο τρίμηνο!! Σήμερα το συνειδητοποίησα!!

οχι δεν χρειάζεται να αγορασεις...για αρχη αν χρειαστεί εχει μεσα στο νοσκομειο κ μετα αν θες παραγγέλνεις!

  • Ευχαριστώ 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Έχεις δίκιο.. απλά τηλεφωνικα μου είπε θα κάνουμε επανέλεγχο.. Και δεν το κουβεντιασαμε πολύ ώστε να μου εξηγησει.. Έχω έννοια.. Θα πάω την άλλη Πέμπτη που έχω υπέρηχο να το δω.. 

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι καθόλου...είναι πολύ φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη να έχεις υψηλά λευκά. 

Πιθανόν ο γιατρός να σου ζήτησε επανέλεγχο για να δει αν θα ανέβουν και άλλο..αλλά και να ανέβουν δε θα είναι κάτι σοβαρό...ίσως να περνάς μια ουρολοίμωξη χωρίς συμπτώματα. Εγώ αυτό είχα πάθει..

Just now, Vila είπε:

Κι εμένα μου είχαν βγει ανεβασμένα τα λευκά κορίτσια και ο γιατρός μου είπε πως είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη οπότε όλα καλά! 

Να εμπιστεύεστε τους γιατρούς σας εγκυουλες μου!! Όλα θα πάνε καλά!

Ερώτηση.. θηλαστρο πρέπει να πάρουμε από πριν γιατί πχ θα χρειαστεί τις πρώτες μέρες? Η δε χρειάζεται?

Κορίτσιαααααα μπήκα τρίτο τρίμηνο!! Σήμερα το συνειδητοποίησα!!

Και εγώ σήμερα σκεφτόμουν ότι μπορεί και σε εννιά εβδομάδες από σήμερα να γεννήσω ( αν γεννήσω στην 36η)... Και ένα μικρό πανικό τον έπαθα. 

Εσείς βρε κορίτσια με την όλη κατάσταση προλάβατε να ψωνίσετε για τα μωράκια σας;; Εγώ δεν έχω πάρει ούτε καροτσι, ούτε κούνια και γενικά τίποτα απο τον εξοπλισμό για το σπίτι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...