Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, ada32 είπε:

Ναι κοριτσι ! σε ευχαριστω παρα πολυ .τα ιδια παλι κ χαλια ψυχολογια .. παλι θα με παρει απο κατω. τελικα δεν ημουν ετοιμη για δευτερη εγκυμοσυνη .. απλα οταν αποκτας το μωρο , τα ξεχνας ολα ! και τωρα τα ξαναθυμηθηκα... ειναι πολυ δυσκολο γτ σκεφτομαι πως θα περασουν 8 μηνες ..

 

και εγω πρεπει να παρω αναψυκτικα μηπως δω λιγη βελτιωση .. βασικα θα παω το απογευμα να ψωνισω κρακερ φρυγανιες κτλ..

Γενικά αναψυκτικά δεν είναι υγιεινό.. απλά λίγη σοδα η ανθρακουχο μέτρο θα σε ανακουφίσει. Όπως επίσης παξιμάδια με λίγο γιαούρτι...είχες εύκολη πρώτη εγκυμοσύνη?


NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια δεν συμμετέχω πολύ γιατί τρέχω λίγο. Θα κάνουμε ανακαίνιση στο σπίτι ολική λέμε να ξεκινήσουμε σε ενα μηνα και τρέχουμε. Έχω και την μικρή που δεν κάθεται.. έχω αγχωθει και λίγο με το ζάχαρο..η γιατρός μου είπε να πάω να με δει μετά τις 8/2 και εκεί έχω άγχος αν είναι όλα καλά μέχρι τότε με την καρδούλα.. γενικά προσπαθώ να την παλέψω.. 


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , ΚατεριναΣκ είπε:

Κορίτσια δεν συμμετέχω πολύ γιατί τρέχω λίγο. Θα κάνουμε ανακαίνιση στο σπίτι ολική λέμε να ξεκινήσουμε σε ενα μηνα και τρέχουμε. Έχω και την μικρή που δεν κάθεται.. έχω αγχωθει και λίγο με το ζάχαρο..η γιατρός μου είπε να πάω να με δει μετά τις 8/2 και εκεί έχω άγχος αν είναι όλα καλά μέχρι τότε με την καρδούλα.. γενικά προσπαθώ να την παλέψω.. 

Κατερίνα μου καλησπέρα....στην ουσία αυτό που πρέπει να αλλάξεις είναι να τρως μόνο ότι έχει αλεύρι ολικής???

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Ναι κοριτσι ! σε ευχαριστω παρα πολυ .τα ιδια παλι κ χαλια ψυχολογια .. παλι θα με παρει απο κατω. τελικα δεν ημουν ετοιμη για δευτερη εγκυμοσυνη .. απλα οταν αποκτας το μωρο , τα ξεχνας ολα ! και τωρα τα ξαναθυμηθηκα... ειναι πολυ δυσκολο γτ σκεφτομαι πως θα περασουν 8 μηνες ..

 

και εγω πρεπει να παρω αναψυκτικα μηπως δω λιγη βελτιωση .. βασικα θα παω το απογευμα να ψωνισω κρακερ φρυγανιες κτλ..

Αυτή τη φορά μπορεί να είναι πιο ήρεμα τα πράγματα η μπορεί να σταματήσουν πιο νωρίς τα άσχημα συμπτώματα.μην σε πάρει από κάτω,τουλαχιατον όχι από τώρα,είναι πολύ νωρίς κ πρέπει να σκέφτεσαι ότι πιο θετικό για την κατάσταση κ το μικρό σπιτάκι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Ναι κοριτσι ! σε ευχαριστω παρα πολυ .τα ιδια παλι κ χαλια ψυχολογια .. παλι θα με παρει απο κατω. τελικα δεν ημουν ετοιμη για δευτερη εγκυμοσυνη .. απλα οταν αποκτας το μωρο , τα ξεχνας ολα ! και τωρα τα ξαναθυμηθηκα... ειναι πολυ δυσκολο γτ σκεφτομαι πως θα περασουν 8 μηνες ..

 

και εγω πρεπει να παρω αναψυκτικα μηπως δω λιγη βελτιωση .. βασικα θα παω το απογευμα να ψωνισω κρακερ φρυγανιες κτλ..

Κοριτσακι μου λυπαμαι που ταλαιπωρησε.Ελπιζω να μην κρατησει πολυ.Ρωτα την γιατρο σου για το navatac.Ειναι χαπι φυτικο,το ξεκινησα ενω ειχα ηδη πολυ καιρο τους εμμετους και βοηθησε πολυ με τις αναγουλες.Κι αλλα κοριτσια στο φορουμ τα βοηθησε.Εγω παντως ειπια πολλα αναψυκτικα το πρωτο τριμηνο,μια σταγονα νερο κι εκανα εμμετο.Ο γιατρος μου ειπε σοδα για να μην εχει ζαχαρη αλλα δεν μπορουσα να πιω.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τι κάνετε??λοιπόν έχω να σας πω όσο αναφορά την Αυχενική διαφάνεια επειδή το έψαξα λίγο αυτό που μου προτείνει ο γιατρός ονομάζεται veracity test και είναι κάτι παραπάνω από την Αυχενική διαφάνεια με τα 150 ευρω για αυτό και το πιο μεγάλο κόστος...θέλετε να ρωτήσετε και εσείς τον γιατρό για αυτό για να πάρω και εγώ αλλά και εσείς μια ακόμη άποψη?


NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi29 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε??λοιπόν έχω να σας πω όσο αναφορά την Αυχενική διαφάνεια επειδή το έψαξα λίγο αυτό που μου προτείνει ο γιατρός ονομάζεται veracity test και είναι κάτι παραπάνω από την Αυχενική διαφάνεια με τα 150 ευρω για αυτό και το πιο μεγάλο κόστος...θέλετε να ρωτήσετε και εσείς τον γιατρό για αυτό για να πάρω και εγώ αλλά και εσείς μια ακόμη άποψη?

Αυτό που σου προτείνει ο γιατρός σου το veracity test είναι η εξέταση αίματος που σου είχαμε ξαναπεί κάποια στιγμή που το είχες αναφέρει!! Και το μόνο που σου δείχνει είναι πιθανότητες για κάποια σύνδρομα και έχει 98-99% ακρίβεια!!! Εγώ σαν 5 μηνών έγκυος επειδή βλέπω ότι έχεις τρομερό άγχος θα σου πρότεινα να κάνεις την αυχενική διαφάνεια σου σε πιστοποιημένο γιατρο, που έτσι κι αλλιώς πρέπει να κάνεις αυχενική διαφάνεια ( αν δεν είναι ο γιατρός σου πιστοποιημένος να μην την κάνεις σε αυτόν βασιζόμενη μόνο ότι του έχεις εμπιστοσύνη) αν η αυχενική σου διαφάνεια είναι τέλεια δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις τόσα λεφτά για μια εξέταση αίματος που δεν θα σου δώσει και 100% αποτέλεσμα!! Εμένα ο γιατρός μου δεν με άφησε να κάνω veracity test γιατί η αυχενική διαφάνεια είναι άψογη!! 

@Fofi29 μια απορία ο γιατρός σου, σου είπε να διαλέξεις ανάμεσα στην αυχενική διαφάνεια και στο veracity test? 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blonde είπε:

Αυτό που σου προτείνει ο γιατρός σου το veracity test είναι η εξέταση αίματος που σου είχαμε ξαναπεί κάποια στιγμή που το είχες αναφέρει!! Και το μόνο που σου δείχνει είναι πιθανότητες για κάποια σύνδρομα και έχει 98-99% ακρίβεια!!! Εγώ σαν 5 μηνών έγκυος επειδή βλέπω ότι έχεις τρομερό άγχος θα σου πρότεινα να κάνεις την αυχενική διαφάνεια σου σε πιστοποιημένο γιατρο, που έτσι κι αλλιώς πρέπει να κάνεις αυχενική διαφάνεια ( αν δεν είναι ο γιατρός σου πιστοποιημένος να μην την κάνεις σε αυτόν βασιζόμενη μόνο ότι του έχεις εμπιστοσύνη) αν η αυχενική σου διαφάνεια είναι τέλεια δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις τόσα λεφτά για μια εξέταση αίματος που δεν θα σου δώσει και 100% αποτέλεσμα!! Εμένα ο γιατρός μου δεν με άφησε να κάνω veracity test γιατί η αυχενική διαφάνεια είναι άψογη!! 

@Fofi29 μια απορία ο γιατρός σου, σου είπε να διαλέξεις ανάμεσα στην αυχενική διαφάνεια και στο veracity test? 

Ο γιατρός μου είπε ότι υπάρχουν 2 είδη αυχενικής το οποίο το ένα έχει 95 τοις εκατό αποτέλεσμα ενώ το άλλο 100 τοις εκατό.. να σε ρωτήσω για την Αυχενική διαφάνεια χρειάζεται κάποιο συγκεκριμενο μηχάνημα υπέρηχου?


NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi29 είπε:

Ο γιατρός μου είπε ότι υπάρχουν 2 είδη αυχενικής το οποίο το ένα έχει 95 τοις εκατό αποτέλεσμα ενώ το άλλο 100 τοις εκατό.. να σε ρωτήσω για την Αυχενική διαφάνεια χρειάζεται κάποιο συγκεκριμενο μηχάνημα υπέρηχου?

Δεν μπορώ να καταλάβω τον γιατρό σου αλήθεια!! Η αυχενική είναι μόνο μία η οποία αποτελείται από τον υπέρηχο και από το papp-A (εξέταση αίματος είναι το pappA) ο υπέρηχος θα κρατήσει μισή ώρα περίπου ανάλογα τη θέση του μωρού και βλέπει αναλυτικά το μωρο πρέπει να δει το ρινικό οστο, θα μετρησει το μωρο ( κρανίο, σπονδυλική στήλη, καρδούλα,το στομαχακι του,την ουροδόχο κύστη,τα άκρα του) θα δει την ποσότητα του αμνιακού υγρού!! Πόσα αγγεία έχει ο ομφάλιος λώρος ,που είναι ο πλακούντας πρέπει να δει την μητριαια αρτηρία ,τον τράχηλο σου πόσο είναι!! Είναι πολύ σημαντική εξέταση και είναι ο πρώτος μεγάλος υπέρηχος που πρέπει οπωσδήποτε να γίνει! 

Το veracity test είναι μη επεμβατική μέθοδος και είναι μόνο μία απλή εξέταση αίματος που θα σου δείξει αν το μωρό πάσχει από συγκεκριμένα σύνδρομα τίποτα άλλο απολύτως δεν μπορει να δει με αυτή την εξέταση!! Ναι χρειάζεται υπέρηχος που να φαίνεται πεντακάθαρα και χρειάζεται γιατρό που είναι πιστοποιημένος! Πολύ γιατροί λένε θα στην κάνω εγώ μην τρέχεις αλλού χωρίς να έχουν το δικαίωμα! Πάρε μια άλλη γνώμη από έναν άλλο γιατρό κοριτσάκι μου! 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Fofi29 είπε:

Ο γιατρός μου είπε ότι υπάρχουν 2 είδη αυχενικής το οποίο το ένα έχει 95 τοις εκατό αποτέλεσμα ενώ το άλλο 100 τοις εκατό.. να σε ρωτήσω για την Αυχενική διαφάνεια χρειάζεται κάποιο συγκεκριμενο μηχάνημα υπέρηχου?

καλησπέρα..συγνωμη που πετάγομαι αλλα όντως η Αυχενική είναι μια...δεν υπάρχει λατι άλλο..δε μπορώ κ γω ν καταλάβω ρι είναι αυτό που σ πε ο γιατρός σ...θα συμφωνήσω με την @Blonde

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Fofi29 και εγώ συμφωνώ με τα κορίτσια. Μια εξέταση ξέρω ότι είναι η αυχενική. Μετά αν θες κάνεις περαιτέρω εξετάσεις που δείχνουν παραπανωυ ακόμα πράγματα...

 

Τι κάνετε κορίτσια? Πως είστε? Κρατάνε γερά τα συμπτώματα?


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!Εγώ δεν έχω τίποτα ευτυχώς μόνο υπνηλία!!!Πήγα στο γιατρό ακούσαμε και το μωράκι....έκανα κ τις εξετάσεις σήμερα το πρωί!!Και εγώ πάντως ξέρω ότι μια είναι η αυχενική!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2020 at 8:38 ΜΜ, Thaliamp είπε:

Κατερίνα μου καλησπέρα....στην ουσία αυτό που πρέπει να αλλάξεις είναι να τρως μόνο ότι έχει αλεύρι ολικής???

Ναι αυτα που έχουν υδατάνθρακες βασικά που είναι μακαρόνια ρύζια κτλ. Εννοείται και τα γλυκά... 

Just now, Thaliamp είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!Εγώ δεν έχω τίποτα ευτυχώς μόνο υπνηλία!!!Πήγα στο γιατρό ακούσαμε και το μωράκι....έκανα κ τις εξετάσεις σήμερα το πρωί!!Και εγώ πάντως ξέρω ότι μια είναι η αυχενική!!!

Τέλεια κορίτσι μια χαρά!!! Αχ άκουσες το μωράκι... Τι ωραία.. από τις εξετάσεις αύριο θα έχεις τα αποτελέσματα?


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Ναι αυτα που έχουν υδατάνθρακες βασικά που είναι μακαρόνια ρύζια κτλ. Εννοείται και τα γλυκά... 

Τέλεια κορίτσι μια χαρά!!! Αχ άκουσες το μωράκι... Τι ωραία.. από τις εξετάσεις αύριο θα έχεις τα αποτελέσματα?

Ναιιι το ακούσαμε.....όχι μου είπαν Πέμπτη...ότι παίρνουν λίγες μέρες αυτές!!!!δεν ξέρω γιατί αλλά έχω αγχος...ότι κάτι δεν θα πάει καλά....ελπίζω να χαλαρωσω:sad:

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

@Fofi29 και εγώ συμφωνώ με τα κορίτσια. Μια εξέταση ξέρω ότι είναι η αυχενική. Μετά αν θες κάνεις περαιτέρω εξετάσεις που δείχνουν παραπανωυ ακόμα πράγματα...

 

Τι κάνετε κορίτσια? Πως είστε? Κρατάνε γερά τα συμπτώματα?

Καλησπέρα!!! Εγώ συνεχίζω με έντονα συμπτώματα ναυτία ζαλάδες υπνηλία πόνοι στη μέση και την πλάτη!! Σήμερα δεν πήρα το ασβέστιο που είναι σε μορφή πορτοκαλάδας γιατί με αναγουλιάζει και θα ζητήσω να μου το αλλάξει!!! Καλό κουράγιο με τη διατροφή!! Κανονικά κι εγώ πρέπει να τα αποφεύγω αυτά αλλά κάποιες φορές κάνω παρατυπίες!! Πεινάω συνέχεια!!

Just now, Thaliamp είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!Εγώ δεν έχω τίποτα ευτυχώς μόνο υπνηλία!!!Πήγα στο γιατρό ακούσαμε και το μωράκι....έκανα κ τις εξετάσεις σήμερα το πρωί!!Και εγώ πάντως ξέρω ότι μια είναι η αυχενική!!!

Καλησπέρα!! Χαίρομαι που ακούσατε καρδούλα!! Ανυπομονώ κι εγώ για τη Δευτέρα!! Ελπίζω να ακούσουμε κι εμείς!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...