Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, ada32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ έχω απο τις 5 έναν πόνο στην μέση δεν περίοδου που έρχεται κ φεύγει. .. Κ αϋπνία ξανά. 

Είμαι σε δίλημμα κ δεν ξέρω τι να κάνω. Ο άντρας σε 2 ώρες φεύγει Ξάνθη  για δουλειά κ θα γυρίσει  απόγευμα.  Να του πω να φύγει η όχι??  Κ στην πρώτη γέννα με πόνο στην μέση ξεκίνησα άλλα είχα κ αίμα στην αρχή κ γέννησα μετά από 23 ωρες.  Τώρα είναι κ η δεύτερη κ φοβάμαι ότι θα εξελιχθεί πιο γρήγορα..

Καλημέρα!! Αν φύγει υπάρχει η δυνατότητα να γυρίσει πριν το απόγευμα;; Κ πριν φύγει μέτρα τα διαστήματα ανάμεσα στους πόνους- σίγουρα θα εξελιχθεί πιο γρήγορα αυτή τη φορά.. το σώμα θυμάται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 52 λεπτά , ada32 είπε:

@CometΌταν λες 6 ώρες , εννοείς συνεχόμενα στο στήθος??? 

Πω πω ακούω τόσα για τον θηλασμό στην αρχή που μου φαίνεται κ εμένα πολύ δύσκολο τελικά κ ας έχω θηλάσει τον γιο μου 16 μήνες.  Εγώ ούτε πόνεσα ούτε τον είχα τόσες ώρες στο στήθος.. Ίσως έπαιξε ρόλο ότι τον πήρα τν 7η μέρα σπίτι κ μέχρι τότε έμαθε μας πιάνει την θηλή από το μπιμπερό κ τν δική μου 2 φορές την μέρα κ εκπαιδεύτηκε..

Ωχ τη με περιμένει κ εμένα.. κουράγιο μανούλες!!!

Δεν έχει νόημα το κάθε μέρα όπως να σου πω δεν έχει νόημα που έκανα 2 φορές nst το πρωί (38η &39η) κ το απόγευμα πήγαινα σσυν γυναικολόγο για υπέρηχο( όπου αμνιακό κ πλακούντα αντέχει).. για να δει τι? Αν έχω συσπάσεις,Ε δεν είχα εκείνο το 20 λεπτό όπως κ τν πρώτη φορά το μωρό κοιμόταν κ εγώ δεν πατούσα κ το κουμπί όταν κουνηθηκε  κ ξαφνικά οι μάιες έβγαλαν Πόρισμα ότι κάτι τρέχει .. βέβαια μόλις τους είπα ότι είναι το 2ο κβ έχω έμπειρια κ φυσικά μια χαρά είναι το μωρό , Τότε δια μαγείας άλλαξαν κ είπαν Ναι όλα καλά!!!! χαχαχα , παίζει πολύ συνεννόηση με τους γιατρούς στις ιδιωτικές κλινικές από ότι κατάλαβα.  Εγώ δεν έχω επιβεβαιώσει στην γιατρό  ότι θα γεννήσω μαζί της σίγουρα κ προσπαθεί με τον τρόπο της να με πάει για πρόκληση.. άσε που αντί να μου πει την Πέμπτη περπατά όσο μπορείς , μου είπε ότι ότι έκανες έκανες  ..Δεν έχεις άλλο περιθώριο ..Ε όλα αυτά επειδή είναι το δεύτερο κ κάτι γνωρίζω , με εκνευρίσαν πολύ.

Σκέφτομαι να γεννήσω στο νοσοκομείο αν με πιάσουν οι πόνοι κ όχι μαζί της στην κλινική, (εκτος απροόπτου )Όπως κ το πρώτο .κ εκεί δεν κάνουν επισκληριδιο μόνο στην καισαρική. Αλλά δεν με ενοχλεί τόσο γτ αν είναι σαν την πρώτη γέννα , δεν έχω θέμα.  Η ταλαιπωρία που έχω τραβήξει 8 μήνες δεν σύγκρινεται με τον τοκετό στην δική μου περίπτωση. Άσε που φοβάμαι κ την επισκληριδιο . 

Θα δείξει, εύχομαι να πάνε όλα καλά όπως στο πρώτο!!

Σε ευχαρστω πολύ για την απάντηση σου!

Καλημέρα.Ναι,συνεχόμενα.Στον καναπέ με μαξιλάρια για ασφάλεια.Ηταν βράδυ και το ζησα πολλά βράδυα.Μαραθωνιοι θηλασμόι λέγονται.Με έπαιρνε ο ύπνος κάνα εικοσαλεπτο,ξυπνούσα για λίγο και μετά ξανά.Εβλεπα και ταινίες να περάσει η ώρα.Ευτυχως ο δεύτερος δεν μου το χέι κάνει.

Just now, ada32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ έχω απο τις 5 έναν πόνο στην μέση δεν περίοδου που έρχεται κ φεύγει. .. Κ αϋπνία ξανά. 

Είμαι σε δίλημμα κ δεν ξέρω τι να κάνω. Ο άντρας σε 2 ώρες φεύγει Ξάνθη  για δουλειά κ θα γυρίσει  απόγευμα.  Να του πω να φύγει η όχι??  Κ στην πρώτη γέννα με πόνο στην μέση ξεκίνησα άλλα είχα κ αίμα στην αρχή κ γέννησα μετά από 23 ωρες.  Τώρα είναι κ η δεύτερη κ φοβάμαι ότι θα εξελιχθεί πιο γρήγορα..

Τώρα είδα ότι έχεις πόνους.Σιγουρα θα εξελιχθεί πιο γρήγορα.Εμενα ο πρώτος κράτησε 5 ώρες κι ο δεύτερος 2.Οι πόνοι ήταν ακριβώς ίδιοι οπότε το κατάλαβα γρήγορα(δεν είχα αίμα ούτε σπάσαν τα νερά).Επειδή έχεις και άλλο παιδάκι φαντάζομαι υπάρχει κάποιος άλλος δικός σου αν γεννήσεις και λείπει ο άντρας σου.Εμενα στο πρώτο εφημερεύε και μας πρόλαβε μόλις έγινε τέλεια διαστολή 10 λεπτά πριν βγει.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gi@nn@ είπε:

Καλημέρα!! Αν φύγει υπάρχει η δυνατότητα να γυρίσει πριν το απόγευμα;; Κ πριν φύγει μέτρα τα διαστήματα ανάμεσα στους πόνους- σίγουρα θα εξελιχθεί πιο γρήγορα αυτή τη φορά.. το σώμα θυμάται!

Καλημέρα! Νωρίς κ εσύ ξύπνια!! Δεν μπορειτε να κοιμηθείτε??Κατά τις 4 θα είναι εδώ οπότε του ειπσ να φύγει, έφυγε ηδη. Κ εμένα μου σταμάτησε ο πόνος αλλά έχω πάει κ 3 φορές τουαλέτα.  Οπότε μάλλον ετοιμάζεται τοπ σώμα.  Είμαι κ λίγο ανεκτική στον πόνο γτ στην περίοδο υποφέρω κ απλά ανησυχώ μήπως φτάσω σε άριστη διαστολή κ μετά το πάρω χαμπάρι.. 

Just now, Comet είπε:

Καλημέρα.Ναι,συνεχόμενα.Στον καναπέ με μαξιλάρια για ασφάλεια.Ηταν βράδυ και το ζησα πολλά βράδυα.Μαραθωνιοι θηλασμόι λέγονται.Με έπαιρνε ο ύπνος κάνα εικοσαλεπτο,ξυπνούσα για λίγο και μετά ξανά.Εβλεπα και ταινίες να περάσει η ώρα.Ευτυχως ο δεύτερος δεν μου το χέι κάνει.

Τώρα είδα ότι έχεις πόνους.Σιγουρα θα εξελιχθεί πιο γρήγορα.Εμενα ο πρώτος κράτησε 5 ώρες κι ο δεύτερος 2.Οι πόνοι ήταν ακριβώς ίδιοι οπότε το κατάλαβα γρήγορα(δεν είχα αίμα ούτε σπάσαν τα νερά).Επειδή έχεις και άλλο παιδάκι φαντάζομαι υπάρχει κάποιος άλλος δικός σου αν γεννήσεις και λείπει ο άντρας σου.Εμενα στο πρώτο εφημερεύε και μας πρόλαβε μόλις έγινε τέλεια διαστολή 10 λεπτά πριν βγει.

Καλημέρα! Αυτό δν το εδώ ζήσει με τους θηλασμού ς..τι κουράγιο έχουν οι μανούλες!!!

Είμαι στους γονείς από χθες γτ θ α τον αφήσω εδώ σήμερα το βράδυ τον γιο μου  . Ναι έχω συγγενείς,αδερφή, ξαδέρφια έχω είναι όλοι.  Έφυγε ο άντρας , Κατά τις 4 θα είναι πίσω . Νιώθω μόνο πόνο στην μέση που τώρα υποχώρησε. Όταν λες 2 ώρες  κράτησε ο τοκετός, τι εννοείς? Από την ώρα π ο υ σε έπιασαν οι πόνοι ανά20 λεπτό? 

Δεν είχες τίποτα εε? Καμία ένδειξη πέρα από πόνους περιόδου κ στην μέση?


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Καλημέρα! Νωρίς κ εσύ ξύπνια!! Δεν μπορειτε να κοιμηθείτε??Κατά τις 4 θα είναι εδώ οπότε του ειπσ να φύγει, έφυγε ηδη. Κ εμένα μου σταμάτησε ο πόνος αλλά έχω πάει κ 3 φορές τουαλέτα.  Οπότε μάλλον ετοιμάζεται τοπ σώμα.  Είμαι κ λίγο ανεκτική στον πόνο γτ στην περίοδο υποφέρω κ απλά ανησυχώ μήπως φτάσω σε άριστη διαστολή κ μετά το πάρω χαμπάρι.. 

Καλημέρα! Αυτό δν το εδώ ζήσει με τους θηλασμού ς..τι κουράγιο έχουν οι μανούλες!!!

Είμαι στους γονείς από χθες γτ θ α τον αφήσω εδώ σήμερα το βράδυ τον γιο μου  . Ναι έχω συγγενείς,αδερφή, ξαδέρφια έχω είναι όλοι.  Έφυγε ο άντρας , Κατά τις 4 θα είναι πίσω . Νιώθω μόνο πόνο στην μέση που τώρα υποχώρησε. Όταν λες 2 ώρες  κράτησε ο τοκετός, τι εννοείς? Από την ώρα π ο υ σε έπιασαν οι πόνοι ανά20 λεπτό? 

Δεν είχες τίποτα εε? Καμία ένδειξη πέρα από πόνους περιόδου κ στην μέση?

Τίποτα δεν είχα και τις 2 φορές πριν.Ξεκινησε ακριβώς το ίδιο.Ξυπνησα με πόνο λίγο στην κοιλιά για τουαλέτα.Πηγα 2 φορες και μετά ξεκίνησαν πόνοι περιόδου αλλά ανεκτοί που έρχονταν και έφευγαν ,ξεκινούσαν από τη μέση και έρχονταν μπροστά στη κοιλιά έκαναν ένα πικ και υποχωρούσαν.Την πρώτη φορά έμεινα έτσι στο σπίτι 3 ώρες,δεν θεωρούσα ότι γεννάω γιατί οι πόνοι ήταν ότι να ναι σε συχνότητα και διάρκεια .Πήγα με διαστολή 7 στην κλινική για το καρδιοτοκογραφημα (είχα ραντεβού) χωρίς βαλίτσες.Σε λιγότερο από 2 ώρες εκεί γέννησα.Εκανα επισκληριδιο στο 8 για να συντονιστούν οι συσπάσεις,δεν πρόλαβα να πονέσω πολύ.Τοτε μου πε ο γιατρός ότι το επόμενο θα βγει σε 2 ώρες και να μην περιμένω στο σπίτι.

Ξεκίνησε ακριβώς το ίδιο ξύπνησα και πήγα 2 φορές τουαλέτα και μόλις άρχισαν οι ίδιοι πόνοι κατάλαβα ότι γεννάω.Απλα από την αρχή έρχονταν πολύ συχνά,πονούσα πολύ και όταν μετά μισή ώρα έφτασα στην κλινική μου ειπάνε ότι ξεκίνησε ο τοκετός αλλά ακόμη δεν έχω διαστολή(λέω πλάκα μου κάνουν) και θα πούνε στο γιατρό να μην βιάζεται να έρθει.Εκανα εμμετο 2-3 φορές και σε 10 λεπτά είχα διαστολή 4. Η μαία εκεί αγχώθηκε και ξαναπήρε το γιατρό να βιαστεί .Ανά 10 λεπτά ανέβαινε ανά 2 βαθμούς η διαστολή.Στο 8 ζήτησα επισκληριδιο.Τοτε σπάσαν και τα νερα.Οταν ήρθε η αναισθησιολογος δεν μπορούσα να κάτσω από τον πόνο να την κάνει.Εβλεπα στο μόνιτορ 100 στη διαστολή για λεπτά ολόκληρα κατέβαινε στο 97 και ξανά 100.Επιανα το χέρι της μαίας μου που είχε έρθει κι έλεγα δεν θα σταματήσει;Να κάνει μια παύλα.Εκανα επισκληριδιο και δεν έπιασε ,πονούσα πολύ,πήγαν να με γυρίσουν στο πλάι για να με πιάσει κι άρχισε να βγαίνει το κεφαλάκι.Ενιωσα τα πάντα.2 φορές έσπρωξα και όταν βγήκε το κεφάλι μου είπαν να μην ξανασπρωξω και τον τράβηξε με τα χέρια ο γιατρός για να μην κάνουμε ρήξη μήτρας κι αιμοραγια.Ενιωσα και τα ράμματα  και τα πόδια μου μούδιασαν μετά.

Ο πόνος για τουαλέτα ήταν στις 4πμ.Οι άλλοι πόνοι ξεκίνησαν στις 4:30 και το μωρό βγήκε 6:30.Αυτο λέγεται οξύς τοκετός και τον περιμέναμε(είχαμε stand by 2 φιάλες αίμα,ευτυχώς δεν χρειάστηκαν).Γέννησα 39+3 και την άλλη μέρα είχα ραντεβού για πρόκληση για να ελέγξουμε τον τοκετό αλλά μας πρόλαβε,ευτυχώς όλα καλά.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Comet σε υπέρ Ευχαριστώ που μου τα περιέγραψε ς ακριβώς.  Πολύ γρήγορους τοκετούς, Ειδικά ο δεύτερος δεν περιγράφεται .. Εγώ νιώθω μόνο πόνο στην μέση ανά 1 -1,3ώρα κ τουαλέττα το ίδιο οπότε πλησιάζει.  Κοιμήθηκα 8.30 -10 πριν  κ ξύπνησα από τον πόνο στην μέση... για να δούμε.. καλά τους περισσότερους πόνους  θέλω να τόυς περάσω σπίτι κ όχι στο νοσοκομείο . 

Όσο για τη επισκληριδιο κ εγώ δεν έκανα κ δεν με πολύ πειράζει να μην ξανά κάνω.  Αρκεί να βγει καλά το μωρό

Just now, Anna3 είπε:

@ada32 ήρθε η ώρα;;;; Είσαι καλύτερα; Πώς είσαι;

Δεν ξέρω κορίτσι μου ακόμα αλλά μάλλον πλησιάζει.. Έχω πόνο ανά 1-1.3 ώρα στην μέση κ τώρα με πονάει κ μπροστά στην κοιλιά αλλά πολύ υποφερτο.. για να δούμε 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημέρα!!Χτες γυρίσαμε σπίτι κ εμείς...είχα αρκετό άγχος...ήρθε η μαμά μου το βράδυ....για να κοιμηθούμε λίγο γιατί είχαμε τα χάλια μας.αλλα μην φανταστείτε... Ο άντρας μου ξεράθηκε....εγώ πάλι λαγοκοιμομουν κ με το που άκουγα το παιδί πεταγομουν....ξυπνάει ανά τρίωρο περίπου τρώει κ μετά κοιμάται σχετικά εύκολα....είναι πιο ήρεμος εδώ από ότι στο νοσοκομείο.χτες δεν τον είχα βάλει καθόλου στο στήθος ήμουν σίγουρη ότι δεν είχα.... Κ χτες τη νύχτα γύρω στς 4 κ 30 που ξύπνησε τον κράτησα για να φτιάξει η μαμά μου το γάλα του....κ βλέπω τη μπλούζα μου βρεγμένη...λέω με κατούρησε....κ τελικά ήταν γάλα..το πρωί πάλι το ίδιο....προσπάθησα να του δώσω όταν ξύπνησε αλλά πεινάγε πολύ κ δεν είχε υπομονή....κ τελικά τώρα που ήταν ήρεμος του έδωσα....κ έφαγε!!!!κ το γάλα έτρεχε...κ δεν με πονούσε....λέτε να το πιασει βρε κορίτσια???χάρηκα λίγο ...όταν ξανά ξυπνήσει θα προσπαθήσω πάλι στήθος κ μετά θα του φτιάξω συμπλήρωμα.πινει πολύ ξένο όμως....γύρω στα 90...λέω αν αρχίσει να το πιάνει το στήθος ...να του το μειώνω σιγά σιγά....!!!!!

Just now, ada32 είπε:

@Comet σε υπέρ Ευχαριστώ που μου τα περιέγραψε ς ακριβώς.  Πολύ γρήγορους τοκετούς, Ειδικά ο δεύτερος δεν περιγράφεται .. Εγώ νιώθω μόνο πόνο στην μέση ανά 1 -1,3ώρα κ τουαλέττα το ίδιο οπότε πλησιάζει.  Κοιμήθηκα 8.30 -10 πριν  κ ξύπνησα από τον πόνο στην μέση... για να δούμε.. καλά τους περισσότερους πόνους  θέλω να τόυς περάσω σπίτι κ όχι στο νοσοκομείο . 

Όσο για τη επισκληριδιο κ εγώ δεν έκανα κ δεν με πολύ πειράζει να μην ξανά κάνω.  Αρκεί να βγει καλά το μωρό

Δεν ξέρω κορίτσι μου ακόμα αλλά μάλλον πλησιάζει.. Έχω πόνο ανά 1-1.3 ώρα στην μέση κ τώρα με πονάει κ μπροστά στην κοιλιά αλλά πολύ υποφερτο.. για να δούμε 

Άντε κορίτσι μου μάλλον έφτασε η ώρα!!!!!πως είσαι???

20 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Θαλεια μου ακριβως στο ιδιο σημειο βρισκομαι και εγω..μετα απο ενα ασχημο βραδυ λεω δεν θα τα παρατησω..σφιγγω τα δοντια..με βοηθησε πολυ ο παιδιατρος που μου ειπε πλυσεις με αλατονερο για να κλεισουν οι πληγες..

Φώφη μου πως τα πάτε εσείς?????

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Κοριτσια μου καλημέρα!!Χτες γυρίσαμε σπίτι κ εμείς...είχα αρκετό άγχος...ήρθε η μαμά μου το βράδυ....για να κοιμηθούμε λίγο γιατί είχαμε τα χάλια μας.αλλα μην φανταστείτε... Ο άντρας μου ξεράθηκε....εγώ πάλι λαγοκοιμομουν κ με το που άκουγα το παιδί πεταγομουν....ξυπνάει ανά τρίωρο περίπου τρώει κ μετά κοιμάται σχετικά εύκολα....είναι πιο ήρεμος εδώ από ότι στο νοσοκομείο.χτες δεν τον είχα βάλει καθόλου στο στήθος ήμουν σίγουρη ότι δεν είχα.... Κ χτες τη νύχτα γύρω στς 4 κ 30 που ξύπνησε τον κράτησα για να φτιάξει η μαμά μου το γάλα του....κ βλέπω τη μπλούζα μου βρεγμένη...λέω με κατούρησε....κ τελικά ήταν γάλα..το πρωί πάλι το ίδιο....προσπάθησα να του δώσω όταν ξύπνησε αλλά πεινάγε πολύ κ δεν είχε υπομονή....κ τελικά τώρα που ήταν ήρεμος του έδωσα....κ έφαγε!!!!κ το γάλα έτρεχε...κ δεν με πονούσε....λέτε να το πιασει βρε κορίτσια???χάρηκα λίγο ...όταν ξανά ξυπνήσει θα προσπαθήσω πάλι στήθος κ μετά θα του φτιάξω συμπλήρωμα.πινει πολύ ξένο όμως....γύρω στα 90...λέω αν αρχίσει να το πιάνει το στήθος ...να του το μειώνω σιγά σιγά....!!!!!

Άντε κορίτσι μου μάλλον έφτασε η ώρα!!!!!πως είσαι???

Φώφη μου πως τα πάτε εσείς?????

Καλησπερα θαλεια μου...εμεις χθες δοξα το θεο ημασταν ηρεμες..ενα δυο μιση ωρες την ξυπναω για να την αλλαξω και να φαμε...οι θηλες μου λιγο καλυτερα..χθες αγχωθηκα γιατι καθοταν μονη της στο πορτ μπεμπε ησυχη και ελεγα γιατι δεν κοιμαται αλλα μου ειπε ο παιδιατρος οτι οσο περνανε οι μερες θα καθεται ολο και πιο πολυ ξυπνια..επισης βρε κοριτσια σε καθε ταισμα μου εχουν πει πλυσιμο και αλλαγμα..το κανετε εσεις αυτο?εγω χθες το βραδυ στο γευμα των 3 δεν την αλλαξα γιατι ηταν καθαρη..αλλα φοβομουν μηπως συγγαει...αλλα ηταν οκ το πρωι...απλα επειδη και αυτη ξαγρυπναει και ξεσηκωνουμε τον τοπο μεχρι να την τελειωσω για να φαει..επισης απο χθες εχω παρει ενα ειδικο σαπουνακι το οποιο δεν θελει ξεβγαλμα για να την πλενω το βραδυ επιτοπου στην αλλαξιερα και να μην την πηγαινω στην βρυση..και αυτο βοηθαει πολυ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Καλησπερα θαλεια μου...εμεις χθες δοξα το θεο ημασταν ηρεμες..ενα δυο μιση ωρες την ξυπναω για να την αλλαξω και να φαμε...οι θηλες μου λιγο καλυτερα..χθες αγχωθηκα γιατι καθοταν μονη της στο πορτ μπεμπε ησυχη και ελεγα γιατι δεν κοιμαται αλλα μου ειπε ο παιδιατρος οτι οσο περνανε οι μερες θα καθεται ολο και πιο πολυ ξυπνια..επισης βρε κοριτσια σε καθε ταισμα μου εχουν πει πλυσιμο και αλλαγμα..το κανετε εσεις αυτο?εγω χθες το βραδυ στο γευμα των 3 δεν την αλλαξα γιατι ηταν καθαρη..αλλα φοβομουν μηπως συγγαει...αλλα ηταν οκ το πρωι...απλα επειδη και αυτη ξαγρυπναει και ξεσηκωνουμε τον τοπο μεχρι να την τελειωσω για να φαει..επισης απο χθες εχω παρει ενα ειδικο σαπουνακι το οποιο δεν θελει ξεβγαλμα για να την πλενω το βραδυ επιτοπου στην αλλαξιερα και να μην την πηγαινω στην βρυση..και αυτο βοηθαει πολυ..

Γιατί να την αλλάξεις αν είναι καθαρή το βράδυ;Άλλο τη μέρα,άσε που τα δικά μου λόγω θηλασμού κάνανε από λίγο κακά κάθε 2 ώρες περίπου οπότε αλλάζαμε πολύ συχνά.Ωραιο ακούγεται αυτό το σαπουνακι

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Καλησπερα θαλεια μου...εμεις χθες δοξα το θεο ημασταν ηρεμες..ενα δυο μιση ωρες την ξυπναω για να την αλλαξω και να φαμε...οι θηλες μου λιγο καλυτερα..χθες αγχωθηκα γιατι καθοταν μονη της στο πορτ μπεμπε ησυχη και ελεγα γιατι δεν κοιμαται αλλα μου ειπε ο παιδιατρος οτι οσο περνανε οι μερες θα καθεται ολο και πιο πολυ ξυπνια..επισης βρε κοριτσια σε καθε ταισμα μου εχουν πει πλυσιμο και αλλαγμα..το κανετε εσεις αυτο?εγω χθες το βραδυ στο γευμα των 3 δεν την αλλαξα γιατι ηταν καθαρη..αλλα φοβομουν μηπως συγγαει...αλλα ηταν οκ το πρωι...απλα επειδη και αυτη ξαγρυπναει και ξεσηκωνουμε τον τοπο μεχρι να την τελειωσω για να φαει..επισης απο χθες εχω παρει ενα ειδικο σαπουνακι το οποιο δεν θελει ξεβγαλμα για να την πλενω το βραδυ επιτοπου στην αλλαξιερα και να μην την πηγαινω στην βρυση..και αυτο βοηθαει πολυ..

Μπράβο κορίτσι μου....εγώ το βράδυ που τα κάνε δύο φορές δεν τον έπλυνα γιατί θα ξυπνούσε πολύ....την μέρα τον πλένω...πειράζει????ποιο σαπουνακι έχεις πάρει???επίσης το βράδυ όταν κοιμάται κοιμάσαι????νομίζω δεν θα κλείσει πότε το μάτι μου......είμαι συνέχεια στη τσίτα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Thaliamp είπε:

Κοριτσια μου καλημέρα!!Χτες γυρίσαμε σπίτι κ εμείς...είχα αρκετό άγχος...ήρθε η μαμά μου το βράδυ....για να κοιμηθούμε λίγο γιατί είχαμε τα χάλια μας.αλλα μην φανταστείτε... Ο άντρας μου ξεράθηκε....εγώ πάλι λαγοκοιμομουν κ με το που άκουγα το παιδί πεταγομουν....ξυπνάει ανά τρίωρο περίπου τρώει κ μετά κοιμάται σχετικά εύκολα....είναι πιο ήρεμος εδώ από ότι στο νοσοκομείο.χτες δεν τον είχα βάλει καθόλου στο στήθος ήμουν σίγουρη ότι δεν είχα.... Κ χτες τη νύχτα γύρω στς 4 κ 30 που ξύπνησε τον κράτησα για να φτιάξει η μαμά μου το γάλα του....κ βλέπω τη μπλούζα μου βρεγμένη...λέω με κατούρησε....κ τελικά ήταν γάλα..το πρωί πάλι το ίδιο....προσπάθησα να του δώσω όταν ξύπνησε αλλά πεινάγε πολύ κ δεν είχε υπομονή....κ τελικά τώρα που ήταν ήρεμος του έδωσα....κ έφαγε!!!!κ το γάλα έτρεχε...κ δεν με πονούσε....λέτε να το πιασει βρε κορίτσια???χάρηκα λίγο ...όταν ξανά ξυπνήσει θα προσπαθήσω πάλι στήθος κ μετά θα του φτιάξω συμπλήρωμα.πινει πολύ ξένο όμως....γύρω στα 90...λέω αν αρχίσει να το πιάνει το στήθος ...να του το μειώνω σιγά σιγά....!!!!!

Άντε κορίτσι μου μάλλον έφτασε η ώρα!!!!!πως είσαι???

Φώφη μου πως τα πάτε εσείς?????

Όταν τα μωρά πεινανε και κλαίνε δεν έχουν υπομονή να κάτσουν στο στήθος πόσο μάλλον αν έχουν μάθει στο μπουκάλι.Εγω λέω να τον βάζεις πριν πεινάσει πολύ.Αν ξέρεις ότι τρώει στο 3ωρο ανά 2,5 ώρες βαζε τον,επίσης μπορείς να τον βάζεις κι όταν θέλει να κοιμηθεί για να πιπιλισει.Βεβαια έτσι μπορεί να μάθει στήθος για νάνι αλλά με το πιπιλισμα θα σου αυξήσει το γάλα κι επίσης δεν χρειάζεται να το κάνεις κάθε φορά.Απλα αν θέλεις να παλέψεις τον θηλασμό βαζε τον συχνά.

Πάντως είναι πολύ ενθαρρυντικό αυτό.Μπραβο,στο σπίτι θα βρείτε και τους ρυθμούς σας και όταν κοιμάται να κοιμάσαι κι εσύ.

Just now, Thaliamp είπε:

Μπράβο κορίτσι μου....εγώ το βράδυ που τα κάνε δύο φορές δεν τον έπλυνα γιατί θα ξυπνούσε πολύ....την μέρα τον πλένω...πειράζει????ποιο σαπουνακι έχεις πάρει???επίσης το βράδυ όταν κοιμάται κοιμάσαι????νομίζω δεν θα κλείσει πότε το μάτι μου......είμαι συνέχεια στη τσίτα....

Καλησπέρα.Μετα από λίγες μέρες που θα τα χεις παίξει από την αϋπνία θα κοιμάσαι πιο εύκολα...Όλες έτσι κάνουμε.

Κι εγώ δεν τον πλένω βράδυ.Εχω μωρό μαντήλα 99%νερο και τον κάνω με αυτά.Ετσι και ξυπνήσει καλά την πατησαμε

  • Μου αρέσει 4

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2020 at 1:33 ΠΜ, nairobi είπε:

 

 

 

 

 

 

 

 

Να σου ζησει Θαλεια μου!! Γερος και δυνατος!!! 

 

Κοριτσια εξαφανιστηκα! Δεν ειμαι καλα ψυχολογικα! Εδωσα ξενο στο μωρο λογω ικτερου!! Δεν ηθελα αλλα μου το πλασαραν ως η μονη λυση για να φυγει ο ικτερος! Θηλασα λιγες μερες ελαχιστες φορες!! Δεν επιανε και ποτε εντελως καλα! Παντα του ξεγλιστρουσε η θηλη! Μαλακωνει και γινεται επιπεδη δεν ξερω τι να πω!! Τωρα αντλω με ενα οικιακο θηλαστρο κ αυριο θα νοικιασω νοσοκομειακο για να δω τι αλλο κπορει να γινει! Το μωρο εχει παθει συγχυση θηλων! Δεν θελει να μπει στηθος 3 μερες τωρα! Βγαζω ισα ισα 100ml το πολυ τη μερα και του τα δινω!! Ειμαι απογοητευμενη!! Με εχει παρει απο κατω!! Και ολο κλαιω!! Εχω τη μαμα και τον συζυγο για βοηθεια!!! Αλλα νιωθω ενα κενο!!! Μου κλεψανε κατι πολυτιμο!!! Δεν ηταν η μονη λυση το ξενο γαλα!! Μπορουσα να το σωσω με περισσοτερη καθοδηγηση!!! Δεν ξερω δεν θελω να πω αλλα!!! Ειμαι πολυ πληγωμενη!! 

Συγχαρητηρια σε οσες γεννησατε!!! Λυπαμαι που δεν ημουν στη συζητηση να σας ευχηθω και εχασα τοσες σελίδες!! 

Καλησπέρα κορίτσι μου τα ίδια πέρασα και εγώ.. και έκλαιγα και με πήρε από κάτω αλλά άκουσε με..μην απογοητεύεσαι με τον εαυτό σου και να ξέρεις ότι δεν είσαι η μόνη!! και εμένα η μικρή μου έπαθε ικτερο και δεν έπιανε θηλή γιατί ήταν επίπεδη και λόγω το ότι το στήθος μου είναι μεγάλο δεν μπορούσε να την βρει και έκλαιγε και παραλίγο να αφυδατωθεί. Εμένα μου πρότεινε επίσης ο παιδίατρος ξένο αφού έχω προσπαθήσει να την θηλάσω όμως.. την λύση μου την έδωσε η μαία «ψευδοθηλές medela No 1». Με έχουν σώσει!! Θέλει υπομονή και τρομερή επιμονή με το μωρό αλλά αν την πιάσει την ψευδοθηλη δεν θα σου προσφέρει τίποτα λιγότερο από την ικανοποίηση να θηλάσεις το μωρο σου. Δεν είναι ντροπή.. ίσα ίσα είναι μια πολύ καλή λύση. Επίσης εγώ θηλάζω πλέον φουλ. Την είχαμε υπό έλεγχο 2 μέρες αφού βγήκαμε από το μαιευτήριο για να πέσει ο ίκτερος και θήλαζα (προσπαθούσα πολύ ) και δίναμε ξένο, τώρα θηλάζω και αν κλάψει και ζητήσει επιπλέον τότε της δίνω συμπλήρωμα. Μετά από 1 εβδομάδα έχω να σου πω ότι στο 12ωρο της δίνω πλέον μια φορά αφού χορταίνει με το δικό μου και έχω αρκετό. Όσο βάζεις το μωρό σου στο στήθος τόσο θα έχεις γάλα!! Μην ακούς κανέναν και πίστεψε σε εσένα!!! 
Περιμένω νέα σου! Φιλιά:wub:

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Γιατί να την αλλάξεις αν είναι καθαρή το βράδυ;Άλλο τη μέρα,άσε που τα δικά μου λόγω θηλασμού κάνανε από λίγο κακά κάθε 2 ώρες περίπου οπότε αλλάζαμε πολύ συχνά.Ωραιο ακούγεται αυτό το σαπουνακι

Σε καθε ταισμα πλυσιμο και αλλαγμα...παντα θα εχει κατι η λιγα κακα η τσισα..

Just now, Thaliamp είπε:

Μπράβο κορίτσι μου....εγώ το βράδυ που τα κάνε δύο φορές δεν τον έπλυνα γιατί θα ξυπνούσε πολύ....την μέρα τον πλένω...πειράζει????ποιο σαπουνακι έχεις πάρει???επίσης το βράδυ όταν κοιμάται κοιμάσαι????νομίζω δεν θα κλείσει πότε το μάτι μου......είμαι συνέχεια στη τσίτα....

Εμενα μου εχουν πει οχι μωρομαντηλα..ενα της frezyderm που δεν χρειαζεται ξεβγαλμα..βραζω νερο το εχω σε ενα θερμο και με πον πον την καθαριζω το βραδυ..οταν κοιμαται βεβαια και κοιμαμαι..οπως επισης πολλες φορες δεν μου ρευεται αλλα την εχω στο πλαι οταν κοιμαται..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...