Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , Ellie S είπε:

Κορίτσια Καλημερα,τελικα με έπιασαν πόνοι τα μεσανυχτα,εσπασαν και τα νερά και γέννησα  χωρίς επισκληρίδειο,νταξει περιττό να πω πως πήγα στον άλλον κόσμο και ήρθα. Αλλα ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά... Πολυς πόνος... αλλά τι να κάνουμε; Ζήτησα επισκληριδειο και η απάντηση τους ήταν οτι δεν είναι μεσα λείπει ο αναισθησιολογος...   

Να σου ζήσει!! Λένε ότι όσες γεννάνε χωρίς επισκληριδειο μετά το τοκετό είναι πολύ καλύτερα, ελπίζω να ισχύει κ για σένα..

Τώρα ιδιωτική κλινική κ να μην έχουν αναισθησιολογο..... ασχολίαστο! 

Just now, Eirini_ka είπε:

Είμαι 38+2 και κυρίως από χθες έχω κάτι ενοχλήσεις ή πιο σωστά πόνο στους προσαγωγούς και ανάμεσα στο αιδοίο αν το προσδιορίζω σωστά, σε σημείο που πονάω όταν πάω να γυρίσω πλευρό, να σηκωθώ και μαλιστα δεν μπορώ καλά καλά να περπατήσω λόγω πόνου.. ο γιατρός Μ πε είναι φυσιολογικο.. το χει νιώσει καμία κορίτσια μου; Εκεί που ήθελα να περπατάω τώρα ειδικά δεν μπορώ με το τίποτα.. 

Ναι κι εγώ είχα πόνους εκεί που λες + χαμηλά στη κοιλιά. Μου είπε να μην ανησυχώ κ για να μη ταλαιπωρούμαι να ξεκουραστώ κ να περάσω όσο χρόνο μπορώ στο κρεβάτι. Την επόμενη μέρα ήμουν μια χαρά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Gi@nn@ είπε:

Να σου ζήσει!! Λένε ότι όσες γεννάνε χωρίς επισκληριδειο μετά το τοκετό είναι πολύ καλύτερα, ελπίζω να ισχύει κ για σένα..

Τώρα ιδιωτική κλινική κ να μην έχουν αναισθησιολογο..... ασχολίαστο! 

Πες και εσυ.. Έφαγα όλους τους πονους,ευτυχως έκανα γρήγορα διαστολή αλλά πόνεσα τρομερά. Δεν σε ρωτάνε απλα κάνουν οτι θέλουν αυτοί..και επειδή είμαστε σε τέτοια φάση εμείς που δεν μπορούμε ούτε να αντιδράσουμε  

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Κοριτσια πως είστε????Εγώ δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία....δεν ξέρω ζοριζομαι με το θηλασμό πολύ.Ο άντρας μου, μου λέει να το αφήσω κ αυτό σκέφτομαι να κάνω.απλα αύριο βγαίνουμε κ είμαι πελαγωμενη κλαίω και σκέφτομαι τι θα κάνω με το μωρό στο σπίτι.

Θαλεια μου ακριβως στο ιδιο σημειο βρισκομαι και εγω..μετα απο ενα ασχημο βραδυ λεω δεν θα τα παρατησω..σφιγγω τα δοντια..με βοηθησε πολυ ο παιδιατρος που μου ειπε πλυσεις με αλατονερο για να κλεισουν οι πληγες..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Thaliamp να ξέρεις ότι είναι όλα φυσιολογικά αυτά που νιώθεις. Στην κόρη μου την 2η μέρα προς 3η στο νοσοκομείου με έπιασε μια κρίση βασικά δεν μπορούσα να σταματήσω να κλαίω. Μου είπαν εκεί η μαίες ότι είναι φυσιολογικό να νιώθω έτσι όπως ένιωθα γιατί πέφτουν απότομα οι ορμόνες και σε πιάνει κάτι περίεργο. Έβαζα θυμάμαι την μικρή στο στήθος που μου είχε κάνει και εμένα πληγές μέχρι και αίμα έβγαζε και έκλαιγα μαζί με το μωρό που πεινούσε μέχρι να κάνει τα πρώτα πιπιλησμαγα και μετά πέρναγε ο πόνος. Ένα 10 ήμερο μου είχε πει η μαία μπορείς να αντέξεις?? Και μετά θα είναι μια χαρα. Και έτσι ήταν.. από ότι βλέπω πολλές κοπέλες περνάμε αυτή την φάση τις πρώτες μέρες και ειδικά όταν τα ζεις αυτά πρώτη φορά. Τώρα στην δεύτερη γέννα ήξερα τι με περιμένει... Και πόνεσαν πάλι οι θηλές μου αλλά τουλάχιστον δεν πρόλαβε να μου τις πληγώσει τόσο γιατί ήξερα και έβαλα την αλοιφή που μου είχαν πει. Αυτή που σου έχουν πεί τα κορίτσια πιο πάνω.καμια σχέση αυτή τη φορά με την πρώτη πιστεύω επειδή είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά. Επίσης έβγαζα λίγο γάλα μετά από κάθε θηλασμό με τα δάχτυλα μου και το άπλωμα πάνω στις θηλές και μόλις γύρισα σπίτι μου είχε πεί η μαία να μην φοράω τίποτα από πάνω γιατί επουλώνονται πιο γρήγορα οι πληγές άμα έρχεται σε επαφή με  αέρα το σημείο αυτό.

  • Μου αρέσει 4

%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2020 at 12:22 ΜΜ, Pagotoula είπε:

Γυρω στο 3ο 24ωρο. Δεν χρειαζεται συμπληρωμα. Το μωρο γεννιεται με ενα στομαχακι σε μεγεθος κερασιου που τις πρωτες μερες χρειαζεται απλα λιγες σταγονες πρωτογαλα για να τραφει. Εμενα ηταν στην μενν και τις πρωτες δυο μερες του εδιναν απλα σταγονιτσες που εβγαζα με το θηλαστρο με μια συριγγα. Ποτε δεν μου ειπαν για ξενο και μιλαμε και για μωρο στη μενν. Απο την τριτη μερα κατεβαινα και τη θηλαζα μονη μου. Και να σου πω οτι με αποκλειστικο θηλασμο το μωρο (κοριτσακι μαλιστα) τον 1ο μηνα πηρε 1.700. Χωρις ουτε μια φορα να δωσω ξενο. Η φυση προνοει, δεν χρειαζεται συμπληρωμα. ΕΙΔΙΚΑ τα πρωτα 24ωρα. Αυτο μονο στα νοσοκομεια της Ελλαδας το προωθουν φυσικα. Φροντισε να βαζεις το μωρακι στο στηθος, οσο εχει αναγκη θα το παρει. Μην ξεχνας οτι τις πρωτες μερες κυριως κοιμαται. Να σου ζησει!!

Σε ευχαριστώ πολυ πολυ για τις συμβουλές σου.... Προσπαθώ να το έχω στο στήθος οσο μπορώ... Πολυ δυσκολο αυτο που έκανες... Μπράβο σου... 

On 18/9/2020 at 12:37 ΜΜ, SasT είπε:

 

Κοπελα μου κατ αρχας ηρεμησε.   υπαρχει τροπος να επαναφερεις το θηλασμο και τωρα. Θελει λιγο κόπο βεβαια. Και μενα ανεβασε πολυ ικτερο στην αρχη και πηρε και συμπληρωμα για καλο και για κακο... τον κρατησαμε το θηλασμο βεβαια κ τωρα θηλαζουμε μονο. Αυτα ολα με σωστη καθοδηγηση... Αλλα καταλαβαινω οτι με λαθος καθοδηγηση σαν πρωτομανουλα και συ δεν ηξερες τι να κανεις. Δεν ειναι δικο σου θεμα δεν εφταιγες πουθενα. Κατ αρχας το οτι αντλεις εκατο μλ δεν λεει κατι. Και γω τοσα μπορω να βγαλω με το δικο μου. Πρωτες συμβουλες που εχω να σου πω, αν θες να θηλασεις, το μωρο στο στηθος συνεχως και συνεχως αντλησεις με ΔΙΠΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ. Επισης, βρισκεις αμεσα συμβουλο θηλασμου και ξεκινατε προσπαθεια να ανεβει η παραγωγη σου και να κοβεις σταδιακα και πολυ αργα το συμπληρωμα, ωστε να μην εχεις καμια τυψη οτι το μωρο δεν τρεφεται.

Μην τρελαινεσαι ομως! Αν το θες προσπαθησε το. Αν τελικα αισθανεσαι κουρασμενη, σημασια εχει να εισαι εσυ καλα. 

Σε ευχαριστώ παρα Πολυ.. Γιατί λες/προτεινεις  θηλαστρο και όχι να δίνω στήθος στο μωρό;;;Για να βγει σίγουρα;;;Έχεις να μου προτεινεις κάποια συμβουλο που έχεις δοκιμάσει κ έχεις μείνει ευχαριστημενη;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Christine. S είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ πολυ για τις συμβουλές σου.... Προσπαθώ να το έχω στο στήθος οσο μπορώ... Πολυ δυσκολο αυτο που έκανες... Μπράβο σου... 

Σε ευχαριστώ παρα Πολυ.. Γιατί λες/προτεινεις  θηλαστρο και όχι να δίνω στήθος στο μωρό;;;Για να βγει σίγουρα;;;Έχεις να μου προτεινεις κάποια συμβουλο που έχεις δοκιμάσει κ έχεις μείνει ευχαριστημενη;;;

Ετσι που το λες ειναι,  κυριως το μωρο πρεπει να ναι στο στηθος αλλα τις ωρες που δεν ειναι η δεν θελει να καθησει μπορεις να κανεις εξτρα αντλησεις με θηλαστρο για να αυξησεις κ αλλο την παραγωγη σου. Το μωρο επισης θα παιρνει το δικο σου αντλημενο κ οχι συμπληρωμα ετσι .Θα στα πει καλυτερα ο συμβουλος γιατι δεν ξερω ακριβως σε τι φαση εισαι. Μηπως δεν χρειαζεσαι καν το θηλαστρο δηλαδη, δεδομενου οτι εισαι στην αρχη ακομα;;; Ειμαι επαρχια οποτε δεν ξερω ακριβως να σου πω συγκεκριμενα συμβουλο. Μπορεις να βρεις λιστα συμβουλων για την περιοχη που μενεις απο την σελιδα της la leche league gr. Επισης λογικα μπορεις να κανεις αναζητηση παιδιατρος συμβουλος θηλασμου αν εχει κανεναν εκει γυρω.  Δεν ξερω αν μπορει να βοηθησει και καμια αλλη κοπελα σ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

@Christine. S και εγώ επίσης όπως σου είπαν τα κορίτσια δεν έδωσα καθόλου ξένο γάλα. Τον είχανε και εμένα προληπτικά για 3 βράδυα στην μονάδα για να τον παρακολουθούν και επειδή με ρώτησαν αν θέλω να θηλάσω αποκληστικα κι τους είπα ναι κατέβαινα τα 3 24 ώρα κάτω στην μονάδα ανά 3 ώρες να θηλάσω. Το μόνο που μου είχαν πει και εμένα επειδή το ζάχαρο του έπεφτε αν πέσει κάτω από ένα όριο μπορει να χρειαστεί να δώσουν ξένο. Τους είπα ότι αν θα πρέπει να δώσουν θέλω πρώτα να με ενημερώσουν και θα τους έλεγα εγώ το οκ ή όχι. Μου είπε αυτή προσπάθησε να θηλάζει όσο μπορείς για να ανέβει το ζάχαρο και τελικά δεν χρειάστηκε..

Και στην μικρή μου με αποκληστικο θηλασμό η είχε πάρει τον πρώτο μήνα 1300...  

Θα τα καταφέρεις είμαι σίγουρη..βάζε το μωρό στο στήθος όσο ζητάει και θα επανέλθει η παραγωγή που πρέπει.. 


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, SasT είπε:

Ετσι που το λες ειναι,  κυριως το μωρο πρεπει να ναι στο στηθος αλλα τις ωρες που δεν ειναι η δεν θελει να καθησει μπορεις να κανεις εξτρα αντλησεις με θηλαστρο για να αυξησεις κ αλλο την παραγωγη σου. Το μωρο επισης θα παιρνει το δικο σου αντλημενο κ οχι συμπληρωμα ετσι .Θα στα πει καλυτερα ο συμβουλος γιατι δεν ξερω ακριβως σε τι φαση εισαι. Μηπως δεν χρειαζεσαι καν το θηλαστρο δηλαδη, δεδομενου οτι εισαι στην αρχη ακομα;;; Ειμαι επαρχια οποτε δεν ξερω ακριβως να σου πω συγκεκριμενα συμβουλο. Μπορεις να βρεις λιστα συμβουλων για την περιοχη που μενεις απο την σελιδα της la leche league gr. Επισης λογικα μπορεις να κανεις αναζητηση παιδιατρος συμβουλος θηλασμου αν εχει κανεναν εκει γυρω.  Δεν ξερω αν μπορει να βοηθησει και καμια αλλη κοπελα σ αυτο.

Σε ευχαριστώ πολυ κ παλι... Θα μπω στη σελίδα να δω.... Να είσαι καλά! 

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

@Christine. S και εγώ επίσης όπως σου είπαν τα κορίτσια δεν έδωσα καθόλου ξένο γάλα. Τον είχανε και εμένα προληπτικά για 3 βράδυα στην μονάδα για να τον παρακολουθούν και επειδή με ρώτησαν αν θέλω να θηλάσω αποκληστικα κι τους είπα ναι κατέβαινα τα 3 24 ώρα κάτω στην μονάδα ανά 3 ώρες να θηλάσω. Το μόνο που μου είχαν πει και εμένα επειδή το ζάχαρο του έπεφτε αν πέσει κάτω από ένα όριο μπορει να χρειαστεί να δώσουν ξένο. Τους είπα ότι αν θα πρέπει να δώσουν θέλω πρώτα να με ενημερώσουν και θα τους έλεγα εγώ το οκ ή όχι. Μου είπε αυτή προσπάθησε να θηλάζει όσο μπορείς για να ανέβει το ζάχαρο και τελικά δεν χρειάστηκε..

Και στην μικρή μου με αποκληστικο θηλασμό η είχε πάρει τον πρώτο μήνα 1300...  

Θα τα καταφέρεις είμαι σίγουρη..βάζε το μωρό στο στήθος όσο ζητάει και θα επανέλθει η παραγωγή που πρέπει.. 

Σε ευχαριστώ πολυ πολυ....καταλαβα... Πολυ σημαντικό αυτό που έκανες...... 

On 18/9/2020 at 12:37 ΜΜ, Comet είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου,να σου ζήσει.Μην αγχώνεσαι για το ξένο και να πάρει λίγο δεν πειράζει.Οσο για το μαιευτηριο εμένα το φέρνανε κάθε 3 ώρες και το αφήνανε μία ώρα(αν ήθελες το κρατούσες λιγότερο η πιο πολύ). Κάθε φορά που τον φέρνανε μόλις τον σήκωνα έκλαιγε για στήθος και τον έβαζα και ρουφούσε σαν τρελό.Εννοειται δεν τον άφηνα μόνο 20 λεπτά αλλά μέχρι να αποκοιμηθεί στο στήθος. δύο -τρεις φορές η μαία που ήρθε να τον πάρει μου είπε να τον κρατήσω κι άλλο γιατί ακόμη ρουφουσε-πιπιλιζε και να την φωνάξω όταν σταματήσει.Την Δεύτερη μέρα βράδυ κατέβηκε το γάλα.Παντως δεν του δώσανε ξένο (φαινόταν έτσι όπως ούρλιαζε για στήθος) εκτός από μια φορά που σίγουρα είπιε γιατί ήρθε κοιμισμένος και δεν ξυπνούσε με τίποτα.Εννοειται δεν είπα κάτι γιατί δεν έγινε και κάτι.

Πάντως τα νεογέννητα θηλάζουν συνέχεια,τον έβγαζα έκλαιγε και τον ξαναβαζα.Τον πρώτο μήνα πήρε 1.600 

Σε ευχαριστώ πολυ κορίτσι... Να είσαι καλά!!! Ναι και εγώ πιστευω οτι τους δίνουν κρυφά για να μη κλαίνε εκεί που τα κρατάνε.. 

Εχω διαβάσει κ ιστορία που βγάζει γουλια απο ξένο ενώ δεν είχε θηλασει  ... 

Θα δείξει πως θα παει.... Όταν  λες τον εβγαζες κ έκλαιγε κ τον ξανά έβαζες, δηλαδή πόση ώρα ήθελε να πίνει συνεχόμενα πχ;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ada32 είπε:

ΌΌτι κ να έγινε , έγινε.. Μην στενοχωριέσαι.. ξεχνα το τώρα..απλά κάποιοι γιατροί το κάνουν γτ μετά κανονίζουν κ το ραντεβού  για πρόκληση .. Όπως κ η δική μου που δεν θέλει να με περιμένει γτ λέει μετά τις 40 εβδ πρεπ ει να κάνω nst κάθε μέρα κ γτ να μπω στη ταλαιπωρία να πάω με μάσκα κάθε μέρα κ να το κάνω.. χαχα τι να τν έλεγα εκείνη την ώρα κ εγώ ..!!! λες κ θα πάει εκείνη! Εσύ περίμενε να ξεκινήσει ο τοκετός κ ζητά επισκληριδιο κατευθείαν.  Άνεφερα για δημόσιο γτ εδώ Θεσσ/ Νίκη  δεν κάνουν @RenezΔυστυχώς...Αν κ είμαι τόσο φοβιτσιαρα φοβοτσιαρα την επισκληριδιο που αν γεννήσω φυσιολογικά πάλι δεν θα την κάνω από επιλογή τώρα ενώ η γιατρός μου είναι υπέρ!

 

 Πόσο συμφωνώ μαζί σου! Να σε ρωτήσω, μετά τη 40η εβδ , έκανες κάθε μέρα 'nst μέχρι που γεννησες?

Οχι κάθε μέρα.. 2φορες την εβδομάδα.. Δευτέρα, πέμπτη κ μετα θα χα παλι Δευτέρα αλλά γεννήθηκε τα ξημερώματα η μπουμπου.. 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ κ παλι... Θα μπω στη σελίδα να δω.... Να είσαι καλά! 

Σε ευχαριστώ πολυ πολυ....καταλαβα... Πολυ σημαντικό αυτό που έκανες...... 

Σε ευχαριστώ πολυ κορίτσι... Να είσαι καλά!!! Ναι και εγώ πιστευω οτι τους δίνουν κρυφά για να μη κλαίνε εκεί που τα κρατάνε.. 

Εχω διαβάσει κ ιστορία που βγάζει γουλια απο ξένο ενώ δεν είχε θηλασει  ... 

Θα δείξει πως θα παει.... Όταν  λες τον εβγαζες κ έκλαιγε κ τον ξανά έβαζες, δηλαδή πόση ώρα ήθελε να πίνει συνεχόμενα πχ;;

Μπορεί και 2 ώρες να ταν στο στο στήθος ,δεν θηλάζε συνέχεια.Θηλαζε λίγο,αποκοιμιοταν και μόλις τον τραβουσα άρχισε να πιπιλαει και αν τον έβγαζα έκλαιγε οπότε τον ξαναβαζα.Και το πιπιλισμα βοηθάει να κατέβει το γαλα.Με τον πρώτο δε κάναμε κατι μαραθώνιους θηλασμός το βράδυ...6 ώρα χτυπούσαμε..

 

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Kathrin17 είπε:

Οχι κάθε μέρα.. 2φορες την εβδομάδα.. Δευτέρα, πέμπτη κ μετα θα χα παλι Δευτέρα αλλά γεννήθηκε τα ξημερώματα η μπουμπου.. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Κ εγώ δεν σκοπεύω να κάνω  κάθε μέρα.. 

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Κ εγώ δεν σκοπεύω να κάνω  κάθε μέρα.. 

Δν ξέρω αν εχει νόημα το κάθε μέρα..ο γιατρός μου έκανε επιπλέον υπέρηχο για να δει αμνιακο κ πλακουντα..μου χε πει ότι αφου αμνιακο οκ, ο πλακουντας οκ οποτε το παιδι τρέφεται κ απτον καρδιοτοκογραφο δε φαίνεται να ζοριζεται το μωρό, το αφήνουμε στην ησυχία..χαχαχα..Με το καλό να έρθει το ζουζουνάκι σου!! Κοντευεις.. .Ευχομαι να το ζήσεις όπως το επιθυμείς!! 

Όσο για την επισκληριδιο είναι μια επιλογή.. Αν δεις ότι δν αντέχεις να τη ζητήσεις.. Φυσικά μετράει κ η αντοχή της καθεμιάς στον πονο.. Εγώ με φοβόμουν σε αυτό διότι γενικά τον αντεχω τον πόνο κ Αν ο άντρας μου δε μου έλεγε ότι οι πονοι μου ήταν ανά 2λεπτο δε θα χα πιστεψει ότι γενναω.. Όταν με ρώτησαν για επισκληριδιο είπα οχι γτ άντεχα κ φυσικά γέννησα γρήγορα, αν μου έπαιρνε περισσοτερη ώρα ο τοκετός πιθανότατα να ζητουσα


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2020 at 12:02 ΜΜ, Dinakim είπε:

Υπαρχει κατι τετοιο σα μαρσιππο που λες που μπορει το μωρο κ να θηλαζει!!Κ εγω παντως δινω απο το ενα για οση ωρα θελει μεχρι να αφησει μονη της τη θηλη(εκτος αν δω οτι μονο πιπιλαει για πολλη  ωρα,τοτε τη βγαζω εγω)κ μετα προσφερω κ το αλλο μπας κ χορτασει καλυτερα κ κρατηθει περισσοτερη ωρα!!

Ξέρεις ποιο μάρσιπο είναι; Να κάνω μια έρευνα ;  Χαχα και εγώ το ίδιο κάνω έστω κ μια σταγονιτσα παραπάνω να κοιμηθώ κ εγώ λιγούλακι δε την αφήνω να πάει στο επόμενο γεύμα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@CometΌταν λες 6 ώρες , εννοείς συνεχόμενα στο στήθος??? 

Πω πω ακούω τόσα για τον θηλασμό στην αρχή που μου φαίνεται κ εμένα πολύ δύσκολο τελικά κ ας έχω θηλάσει τον γιο μου 16 μήνες.  Εγώ ούτε πόνεσα ούτε τον είχα τόσες ώρες στο στήθος.. Ίσως έπαιξε ρόλο ότι τον πήρα τν 7η μέρα σπίτι κ μέχρι τότε έμαθε μας πιάνει την θηλή από το μπιμπερό κ τν δική μου 2 φορές την μέρα κ εκπαιδεύτηκε..

Ωχ τη με περιμένει κ εμένα.. κουράγιο μανούλες!!!

1 ώρα πρίν, Kathrin17 είπε:

Δν ξέρω αν εχει νόημα το κάθε μέρα..ο γιατρός μου έκανε επιπλέον υπέρηχο για να δει αμνιακο κ πλακουντα..μου χε πει ότι αφου αμνιακο οκ, ο πλακουντας οκ οποτε το παιδι τρέφεται κ απτον καρδιοτοκογραφο δε φαίνεται να ζοριζεται το μωρό, το αφήνουμε στην ησυχία..χαχαχα..Με το καλό να έρθει το ζουζουνάκι σου!! Κοντευεις.. .Ευχομαι να το ζήσεις όπως το επιθυμείς!! 

Όσο για την επισκληριδιο είναι μια επιλογή.. Αν δεις ότι δν αντέχεις να τη ζητήσεις.. Φυσικά μετράει κ η αντοχή της καθεμιάς στον πονο.. Εγώ με φοβόμουν σε αυτό διότι γενικά τον αντεχω τον πόνο κ Αν ο άντρας μου δε μου έλεγε ότι οι πονοι μου ήταν ανά 2λεπτο δε θα χα πιστεψει ότι γενναω.. Όταν με ρώτησαν για επισκληριδιο είπα οχι γτ άντεχα κ φυσικά γέννησα γρήγορα, αν μου έπαιρνε περισσοτερη ώρα ο τοκετός πιθανότατα να ζητουσα

Δεν έχει νόημα το κάθε μέρα όπως να σου πω δεν έχει νόημα που έκανα 2 φορές nst το πρωί (38η &39η) κ το απόγευμα πήγαινα σσυν γυναικολόγο για υπέρηχο( όπου αμνιακό κ πλακούντα αντέχει).. για να δει τι? Αν έχω συσπάσεις,Ε δεν είχα εκείνο το 20 λεπτό όπως κ τν πρώτη φορά το μωρό κοιμόταν κ εγώ δεν πατούσα κ το κουμπί όταν κουνηθηκε  κ ξαφνικά οι μάιες έβγαλαν Πόρισμα ότι κάτι τρέχει .. βέβαια μόλις τους είπα ότι είναι το 2ο κβ έχω έμπειρια κ φυσικά μια χαρά είναι το μωρό , Τότε δια μαγείας άλλαξαν κ είπαν Ναι όλα καλά!!!! χαχαχα , παίζει πολύ συνεννόηση με τους γιατρούς στις ιδιωτικές κλινικές από ότι κατάλαβα.  Εγώ δεν έχω επιβεβαιώσει στην γιατρό  ότι θα γεννήσω μαζί της σίγουρα κ προσπαθεί με τον τρόπο της να με πάει για πρόκληση.. άσε που αντί να μου πει την Πέμπτη περπατά όσο μπορείς , μου είπε ότι ότι έκανες έκανες  ..Δεν έχεις άλλο περιθώριο ..Ε όλα αυτά επειδή είναι το δεύτερο κ κάτι γνωρίζω , με εκνευρίσαν πολύ.

Σκέφτομαι να γεννήσω στο νοσοκομείο αν με πιάσουν οι πόνοι κ όχι μαζί της στην κλινική, (εκτος απροόπτου )Όπως κ το πρώτο .κ εκεί δεν κάνουν επισκληριδιο μόνο στην καισαρική. Αλλά δεν με ενοχλεί τόσο γτ αν είναι σαν την πρώτη γέννα , δεν έχω θέμα.  Η ταλαιπωρία που έχω τραβήξει 8 μήνες δεν σύγκρινεται με τον τοκετό στην δική μου περίπτωση. Άσε που φοβάμαι κ την επισκληριδιο . 

Θα δείξει, εύχομαι να πάνε όλα καλά όπως στο πρώτο!!

Σε ευχαρστω πολύ για την απάντηση σου!

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ έχω απο τις 5 έναν πόνο στην μέση δεν περίοδου που έρχεται κ φεύγει. .. Κ αϋπνία ξανά. 

Είμαι σε δίλημμα κ δεν ξέρω τι να κάνω. Ο άντρας σε 2 ώρες φεύγει Ξάνθη  για δουλειά κ θα γυρίσει  απόγευμα.  Να του πω να φύγει η όχι??  Κ στην πρώτη γέννα με πόνο στην μέση ξεκίνησα άλλα είχα κ αίμα στην αρχή κ γέννησα μετά από 23 ωρες.  Τώρα είναι κ η δεύτερη κ φοβάμαι ότι θα εξελιχθεί πιο γρήγορα..


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...