Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Gi@nn@ είπε:

Διανύω τη 39η.. ναι αν όλα πάνε καλά θα γεννήσω φυσιολογικά. Για αυτό κ το άγχος μου με το τέστ. Εσύ;;

  Έγω είμαι 39 + 2 κ περιμένω.. Είναι το δεύτερο κ πάμε πάλι για φυσιολογικά σλλα θα δείξει.  Με εκνεύρισε λίγο η γιατρός προχθές γτ ήθελε να κλείσουμε από Τώρα στις 40 εβδ ακριβώς , την Τετάρτη δλδ για πρόκληση κ όταν την είπα να περιμένουμε μέχρι 40 +5 δεν της άρεσε.. μάλλον έχει  κανονισμένα χειρουργεία κ δεν θέλει να με περιμένει.. τεσπα θα περιμένω έως την άλλη Κυριακή κ μετά θα πάω για πρόκληση

Just now, Ellie S είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας παρακολουθώ από την αρχή,αλλα σημερα ένιωσα την ανάγκη να γράψω και εγώ καθώς ειμαι πολύ προβληματισμενη και αγχωμένη! Ειμαι 39+3 και ΠΗΤ 23/9 είχα επισκεψη σήμερα στον γιατρό και μου λέει πως είμαι σχεδόν 40 εβδομάδων και ηθελε να δει αν εχω διαστολή, όποταν με έλεγξε κολπικά με το χέρι,αλλα δεν παρέμεινε μόνο να δει αν εχω διαστολή,μου είπε πως θα με βοηθησει λιγάκι με το χέρι να με κάνει να γεννήσω οποταν εβαλε δυνατά το χέρι βαθυα,δεν περιγράφω τον πόνο! Λέει ξέρω πονάς αλλά πρέπει να σε βοηθήσω είσαι  σχεδον 40 εβδομαδων,εχω διαστολή 2 είπε. πιστεύω πως εχω ακομα περιθώριο και ειμαι της αποψης οτι δεν χρειάζονται τέτοιες παρεμβασεις,επισης μου είπε πως θα δω λίγο αίμα και είναι φυσιολογικο,ειδα αίμα και τωρα νιώθω σαν να έχω πόνους περιόδου. Μου είπε θα με δει ξανά σε μια εβδομάδα  εκτός κι αν σπάσουν τα νερά μου η εχω πόνους καθε 2-3 λεπτα. Πια η άποψη σας; Ηταν φυσιολογικό αυτό που έκανε; Ως τώρα ημουν θετική με τον φυσιολογικό τοκετο αλλά μετά από αυτο φοβάμαι πολύ και οσο πλησιάζει η ωρα φοβάμαι δεν θελω τέτοιον πόνο με παρεμβάσεις χεριών! Επίσης των ρώτησα αν στον τοκετό θα κάνουμε επισκληρίδειο,μου λέει θα το δούμε με τον αναισθησιολογο. Έχω μπερδευτεί τοσο πολύ που δεν ξέρω τι να κάνω. 

Καλησπέρα ! Έχουμε την ίδια πητ! Έγω αυτή την φορά δν άφησα να με δει από κάτω με το χέρι γτ δεν ήθελα να κάνει κάτι. Με αυτό που σου έκανε σου πείραξε τον τράχηλο μάλλον για να ξεκινήσει ο τοκετός.. το καλό είναι ότι έχεις κλείσει την 39η οπότε το μωρό είναι τελειομηνο.  Βέβαια εγώ δεν συμφωνώ με αυτό που κάνουν οι γιατροί  να βάζουν χέρι στην γυναίκα γτ πονάει όντως .. σε δημόσιο θα γεννήσεις η ιδιωτικό? Γτ αν πας σε ιδιωτικο να ζητήσεις επισκληριδιο , Εσύ αποφασίζεις Όχι ο γιατρός...

Όσο για τους πόνους που νιώθεις , αν αρχίσουν να γίνονται πιο έντονοι κ πιο συχνοί , τοτε σημαίνει ότι ξεκινάει ο τοκετός


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ada32 είπε:

  Έγω είμαι 39 + 2 κ περιμένω.. Είναι το δεύτερο κ πάμε πάλι για φυσιολογικά σλλα θα δείξει.  Με εκνεύρισε λίγο η γιατρός προχθές γτ ήθελε να κλείσουμε από Τώρα στις 40 εβδ ακριβώς , την Τετάρτη δλδ για πρόκληση κ όταν την είπα να περιμένουμε μέχρι 40 +5 δεν της άρεσε.. μάλλον έχει  κανονισμένα χειρουργεία κ δεν θέλει να με περιμένει.. τεσπα θα περιμένω έως την άλλη Κυριακή κ μετά θα πάω για πρόκληση

Καλησπέρα ! Έχουμε την ίδια πητ! Έγω αυτή την φορά δν άφησα να με δει από κάτω με το χέρι γτ δεν ήθελα να κάνει κάτι. Με αυτό που σου έκανε σου πείραξε τον τράχηλο μάλλον για να ξεκινήσει ο τοκετός.. το καλό είναι ότι έχεις κλείσει την 39η οπότε το μωρό είναι τελειομηνο.  Βέβαια εγώ δεν συμφωνώ με αυτό που κάνουν οι γιατροί  να βάζουν χέρι στην γυναίκα γτ πονάει όντως .. σε δημόσιο θα γεννήσεις η ιδιωτικό? Γτ αν πας σε ιδιωτικο να ζητήσεις επισκληριδιο , Εσύ αποφασίζεις Όχι ο γιατρός...

Όσο για τους πόνους που νιώθεις , αν αρχίσουν να γίνονται πιο έντονοι κ πιο συχνοί , τοτε σημαίνει ότι ξεκινάει ο τοκετός

Σε ιδιωτικό είμαι Κύπρο,είναι η πρώτη μου φορά και δεν ήξερα πως να το χειριστω,αλλα πόνεσα τόσο πολύ με το χέρι εκεί να σε τραβάει,τωρα εχω πόνους λιγο πιο έντονους απο το απόγευμα ... Ποσό καλά έκανες που δεν άφησες να σε δουν από κάτω και να βάλουν χέρι η κάτι 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellie S είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας παρακολουθώ από την αρχή,αλλα σημερα ένιωσα την ανάγκη να γράψω και εγώ καθώς ειμαι πολύ προβληματισμενη και αγχωμένη! Ειμαι 39+3 και ΠΗΤ 23/9 είχα επισκεψη σήμερα στον γιατρό και μου λέει πως είμαι σχεδόν 40 εβδομάδων και ηθελε να δει αν εχω διαστολή, όποταν με έλεγξε κολπικά με το χέρι,αλλα δεν παρέμεινε μόνο να δει αν εχω διαστολή,μου είπε πως θα με βοηθησει λιγάκι με το χέρι να με κάνει να γεννήσω οποταν εβαλε δυνατά το χέρι βαθυα,δεν περιγράφω τον πόνο! Λέει ξέρω πονάς αλλά πρέπει να σε βοηθήσω είσαι  σχεδον 40 εβδομαδων,εχω διαστολή 2 είπε. πιστεύω πως εχω ακομα περιθώριο και ειμαι της αποψης οτι δεν χρειάζονται τέτοιες παρεμβασεις,επισης μου είπε πως θα δω λίγο αίμα και είναι φυσιολογικο,ειδα αίμα και τωρα νιώθω σαν να έχω πόνους περιόδου. Μου είπε θα με δει ξανά σε μια εβδομάδα  εκτός κι αν σπάσουν τα νερά μου η εχω πόνους καθε 2-3 λεπτα. Πια η άποψη σας; Ηταν φυσιολογικό αυτό που έκανε; Ως τώρα ημουν θετική με τον φυσιολογικό τοκετο αλλά μετά από αυτο φοβάμαι πολύ και οσο πλησιάζει η ωρα φοβάμαι δεν θελω τέτοιον πόνο με παρεμβάσεις χεριών! Επίσης των ρώτησα αν στον τοκετό θα κάνουμε επισκληρίδειο,μου λέει θα το δούμε με τον αναισθησιολογο. Έχω μπερδευτεί τοσο πολύ που δεν ξέρω τι να κάνω. 

Πιστεύω πως εκείνη την ώρα κορίτσι μου έπρεπε να του πεις πως δε θες "βοήθεια " κ θες να περιμένεις λίγο ακόμη εφόσον ένιωσες άβολα..

Βέβαια κατανοώ ότι σε έπιασε εξ απηνης κ δε πρόλαβες να σκεφτείς για να αντιδράσεις..

Όπως κ να χει να μην αγχώνεσαι γτ όντως όπως είπε η φίλη @ada32 είναι τελειωμηνο το νινι σου κ είναι πλέον έτοιμο κ δυνατό να βγει(απλά έχει βολευτει λιγάκι!!)..

Όσο για την επισκληριδιο κ σε δημόσιο να είσαι πάλι σου κάνουν στο λέω σιγουρα!! Κ εγώ θα γεννήσω εκεί κ 3 φίλες μου προσωπικές έχουν ήδη γεννήσει σε δημόσιο με επισκληριδιο κ 2 κοπελες από την  ομάδα μου γέννησαν τώρα σε δημόσιο πάλι με επισκληριδιο! Οπότε μην αγχώνεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellie S είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας παρακολουθώ από την αρχή,αλλα σημερα ένιωσα την ανάγκη να γράψω και εγώ καθώς ειμαι πολύ προβληματισμενη και αγχωμένη! Ειμαι 39+3 και ΠΗΤ 23/9 είχα επισκεψη σήμερα στον γιατρό και μου λέει πως είμαι σχεδόν 40 εβδομάδων και ηθελε να δει αν εχω διαστολή, όποταν με έλεγξε κολπικά με το χέρι,αλλα δεν παρέμεινε μόνο να δει αν εχω διαστολή,μου είπε πως θα με βοηθησει λιγάκι με το χέρι να με κάνει να γεννήσω οποταν εβαλε δυνατά το χέρι βαθυα,δεν περιγράφω τον πόνο! Λέει ξέρω πονάς αλλά πρέπει να σε βοηθήσω είσαι  σχεδον 40 εβδομαδων,εχω διαστολή 2 είπε. πιστεύω πως εχω ακομα περιθώριο και ειμαι της αποψης οτι δεν χρειάζονται τέτοιες παρεμβασεις,επισης μου είπε πως θα δω λίγο αίμα και είναι φυσιολογικο,ειδα αίμα και τωρα νιώθω σαν να έχω πόνους περιόδου. Μου είπε θα με δει ξανά σε μια εβδομάδα  εκτός κι αν σπάσουν τα νερά μου η εχω πόνους καθε 2-3 λεπτα. Πια η άποψη σας; Ηταν φυσιολογικό αυτό που έκανε; Ως τώρα ημουν θετική με τον φυσιολογικό τοκετο αλλά μετά από αυτο φοβάμαι πολύ και οσο πλησιάζει η ωρα φοβάμαι δεν θελω τέτοιον πόνο με παρεμβάσεις χεριών! Επίσης των ρώτησα αν στον τοκετό θα κάνουμε επισκληρίδειο,μου λέει θα το δούμε με τον αναισθησιολογο. Έχω μπερδευτεί τοσο πολύ που δεν ξέρω τι να κάνω. 

Να ξέρεις ότι κι εγώ πιθανότερα δε θα μίλαγα- τώρα βέβαια με αυτό που περιεγραψες αν μου πει κάτι τέτοιο θα αρνηθώ...

Σε σένα ότι έγινε έγινε.. μη το σκέφτεσαι και στεναχωριέσαι! Το μικρουλι σου είναι έτοιμο να αντιμετωπίσει το κόσμο κ σε λίγες ώρες μπορεί κ να το έχεις στα χέρια σου! Με ένα πόνο εύχομαι από εδώ κ πέρα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellie S είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας παρακολουθώ από την αρχή,αλλα σημερα ένιωσα την ανάγκη να γράψω και εγώ καθώς ειμαι πολύ προβληματισμενη και αγχωμένη! Ειμαι 39+3 και ΠΗΤ 23/9 είχα επισκεψη σήμερα στον γιατρό και μου λέει πως είμαι σχεδόν 40 εβδομάδων και ηθελε να δει αν εχω διαστολή, όποταν με έλεγξε κολπικά με το χέρι,αλλα δεν παρέμεινε μόνο να δει αν εχω διαστολή,μου είπε πως θα με βοηθησει λιγάκι με το χέρι να με κάνει να γεννήσω οποταν εβαλε δυνατά το χέρι βαθυα,δεν περιγράφω τον πόνο! Λέει ξέρω πονάς αλλά πρέπει να σε βοηθήσω είσαι  σχεδον 40 εβδομαδων,εχω διαστολή 2 είπε. πιστεύω πως εχω ακομα περιθώριο και ειμαι της αποψης οτι δεν χρειάζονται τέτοιες παρεμβασεις,επισης μου είπε πως θα δω λίγο αίμα και είναι φυσιολογικο,ειδα αίμα και τωρα νιώθω σαν να έχω πόνους περιόδου. Μου είπε θα με δει ξανά σε μια εβδομάδα  εκτός κι αν σπάσουν τα νερά μου η εχω πόνους καθε 2-3 λεπτα. Πια η άποψη σας; Ηταν φυσιολογικό αυτό που έκανε; Ως τώρα ημουν θετική με τον φυσιολογικό τοκετο αλλά μετά από αυτο φοβάμαι πολύ και οσο πλησιάζει η ωρα φοβάμαι δεν θελω τέτοιον πόνο με παρεμβάσεις χεριών! Επίσης των ρώτησα αν στον τοκετό θα κάνουμε επισκληρίδειο,μου λέει θα το δούμε με τον αναισθησιολογο. Έχω μπερδευτεί τοσο πολύ που δεν ξέρω τι να κάνω. 

Αχ αυτά τα πραγματα που κάνουν κάποιοι γιατροί δν τα καταλαβαίνω.. Δν εχει δικαίωμα να το κάνει αυτό.. Το μωρό σου κ η φυση ξέρουν καλυτερα ποτε είναι η κατάλληλη ώρα.. Μπορείς να αρνηθείς την επόμενη φορά.. Το σώμα είναι δικό σου..θυμωνω με τέτοια γτ ετσι έκαναν κ στην αδερφη μου στο πρωτο της παιδακι..Εγώ γέννησα ακριβώς 41εβδ ο γιατρός δν με πειραξε ποτε.. Οι περισσοτεροι παρουσιαζουν την πητ σαν τελική ημερομηνία που στην πραγματικοτητα ειναι ΠΙΘΑΝΗ..εσυ αποφασιζεις, αν διαφωνείς τότε μην αφήνεσαι να σε κάνουν ότι θέλουν.. 

Όσο για την επισκληριδιο, μπορεί να εννοουσε ότι αν πηγαίνει γρήγορα ο τοκετός ίσως να μην προλαβετε να κάνεις ή να μην προλάβει να σε πιασει.. Εγώ δν έκανα γτ εξελίχθηκε γρήγορα ο τοκετός μου..έφτασα μεσάνυχτα στο μαιευτήριο με διαστολή 3 κ μεχρι να με ετοιμάσουν κ να μπω στην αίθουσα τοκετού ήταν 7εκ διαστολή..2, 5 ώρες από την άφιξη στο μαιευτήριο είχα γεννήσει.. 

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι εννοείται οτι θέλω να γεννήσω,αλλα δεν θα ήθελα να γίνει η έναρξη με αυτό τον τροπο. Ουτε κατάλαβα τι ακριβώς θα κάνει,εξαλου εχω περιθώριο ακόμα δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό οι γιατροί...   

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellie S είπε:

Ναι εννοείται οτι θέλω να γεννήσω,αλλα δεν θα ήθελα να γίνει η έναρξη με αυτό τον τροπο. Ουτε κατάλαβα τι ακριβώς θα κάνει,εξαλου εχω περιθώριο ακόμα δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό οι γιατροί...   

Έχεις απόλυτο δίκιο.. 

Just now, Ellie S είπε:

 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellie S είπε:

Ναι εννοείται οτι θέλω να γεννήσω,αλλα δεν θα ήθελα να γίνει η έναρξη με αυτό τον τροπο. Ουτε κατάλαβα τι ακριβώς θα κάνει,εξαλου εχω περιθώριο ακόμα δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό οι γιατροί...   

ΌΌτι κ να έγινε , έγινε.. Μην στενοχωριέσαι.. ξεχνα το τώρα..απλά κάποιοι γιατροί το κάνουν γτ μετά κανονίζουν κ το ραντεβού  για πρόκληση .. Όπως κ η δική μου που δεν θέλει να με περιμένει γτ λέει μετά τις 40 εβδ πρεπ ει να κάνω nst κάθε μέρα κ γτ να μπω στη ταλαιπωρία να πάω με μάσκα κάθε μέρα κ να το κάνω.. χαχα τι να τν έλεγα εκείνη την ώρα κ εγώ ..!!! λες κ θα πάει εκείνη! Εσύ περίμενε να ξεκινήσει ο τοκετός κ ζητά επισκληριδιο κατευθείαν.  Άνεφερα για δημόσιο γτ εδώ Θεσσ/ Νίκη  δεν κάνουν @RenezΔυστυχώς...Αν κ είμαι τόσο φοβιτσιαρα φοβοτσιαρα την επισκληριδιο που αν γεννήσω φυσιολογικά πάλι δεν θα την κάνω από επιλογή τώρα ενώ η γιατρός μου είναι υπέρ!

 

Just now, Kathrin17 είπε:

Αχ αυτά τα πραγματα που κάνουν κάποιοι γιατροί δν τα καταλαβαίνω.. Δν εχει δικαίωμα να το κάνει αυτό.. Το μωρό σου κ η φυση ξέρουν καλυτερα ποτε είναι η κατάλληλη ώρα.. Μπορείς να αρνηθείς την επόμενη φορά.. Το σώμα είναι δικό σου..θυμωνω με τέτοια γτ ετσι έκαναν κ στην αδερφη μου στο πρωτο της παιδακι..Εγώ γέννησα ακριβώς 41εβδ ο γιατρός δν με πειραξε ποτε.. Οι περισσοτεροι παρουσιαζουν την πητ σαν τελική ημερομηνία που στην πραγματικοτητα ειναι ΠΙΘΑΝΗ..εσυ αποφασιζεις, αν διαφωνείς τότε μην αφήνεσαι να σε κάνουν ότι θέλουν.. 

Όσο για την επισκληριδιο, μπορεί να εννοουσε ότι αν πηγαίνει γρήγορα ο τοκετός ίσως να μην προλαβετε να κάνεις ή να μην προλάβει να σε πιασει.. Εγώ δν έκανα γτ εξελίχθηκε γρήγορα ο τοκετός μου..έφτασα μεσάνυχτα στο μαιευτήριο με διαστολή 3 κ μεχρι να με ετοιμάσουν κ να μπω στην αίθουσα τοκετού ήταν 7εκ διαστολή..2, 5 ώρες από την άφιξη στο μαιευτήριο είχα γεννήσει.. 

 Πόσο συμφωνώ μαζί σου! Να σε ρωτήσω, μετά τη 40η εβδ , έκανες κάθε μέρα 'nst μέχρι που γεννησες?


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Renez είπε:

Ποτέ γεννάω ε?? Μακάρι να ήξερα Χριστίνα μου!! Τώρα είμαι 37η..

Τον περιμένω δλδ από μέρα σε μέρα!! Εσύ πόσο ήσουν όταν γεννησες? 

Πόνο δεξιά δλδ στη κοιλιά ένιωσες? Όχι πόνο περιόδου που λένε άλλες ή στη μέση ε..? 

Είστε καλύτερα σήμερα στο θέμα θηλασμού? 

Άργησα να σου απαντήσω γιατί δεν είμαι πολυ καλα όπως κατάλαβες... Ένιωσα πονο αλλά ήταν το εμβρυο, δεν ξεκίνησαν οι πόνοι.... Όσο Με το θέμα θηλασμου,καταλαβες, χάλια...Σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον!!Με Το καλο ευχομαι!!

18 ώρες πρίν, Dinakim είπε:

Καλημερα κ να σου ζησει το μωρο σου!!Εγω κ στις 3 καισαρικες δεν εδωσα καθολου ξενο κ μου κατεβηκε το γαλα κανονικοτατα!!!Τη 2η μερα το βραδυ συγκεκριμενα!Ειναι λογικο στην αρχη να θελει συνεχεια στηθος ειδικα αν ειναι μεγαλο μωρο!!

Καταλαβααα... Σε ευχαριστώ κορίτσι!! Εμένα δεν κατεβαίνει για κάποιο λόγο... Μόνο πρωτογαλα έχω... Πως κατάλαβες οτι κατεβηκε;;;Ετρεχε μόνο του;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Άργησα να σου απαντήσω γιατί δεν είμαι πολυ καλα όπως κατάλαβες... Ένιωσα πονο αλλά ήταν το εμβρυο, δεν ξεκίνησαν οι πόνοι.... Όσο Με το θέμα θηλασμου,καταλαβες, χάλια...Σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον!!Με Το καλο ευχομαι!!

Καταλαβααα... Σε ευχαριστώ κορίτσι!! Εμένα δεν κατεβαίνει για κάποιο λόγο... Μόνο πρωτογαλα έχω... Πως κατάλαβες οτι κατεβηκε;;;Ετρεχε μόνο του;;

Εμενα κατεβηκε την πρωτη φορα τεταρτη μερα αν βοηθαει αυτο καπου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια Καλημερα,τελικα με έπιασαν πόνοι τα μεσανυχτα,εσπασαν και τα νερά και γέννησα  χωρίς επισκληρίδειο,νταξει περιττό να πω πως πήγα στον άλλον κόσμο και ήρθα. Αλλα ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά... Πολυς πόνος... αλλά τι να κάνουμε; Ζήτησα επισκληριδειο και η απάντηση τους ήταν οτι δεν είναι μεσα λείπει ο αναισθησιολογος...   

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, SasT είπε:

Εμενα κατεβηκε την πρωτη φορα τεταρτη μερα αν βοηθαει αυτο καπου...

Εννοείται ότι με βοηθάει κορίτσι... Σε ευχαριστώ... Με καισαρική γέννησες;;;πως κατάλαβες οτι ηταν γάλα κ οχι πρωτογαλα;;ετρεχε πολυ;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Εννοείται ότι με βοηθάει κορίτσι... Σε ευχαριστώ... Με καισαρική γέννησες;;;πως κατάλαβες οτι ηταν γάλα κ οχι πρωτογαλα;;ετρεχε πολυ;;

Αρχισε να γεμιζει το στηθος . Βαρυνε σταδιακα και φουσκωσε μεσα σε λιγες ωρες. Δεν ξερω αν σε μενα ομως ηταν πιο εντονο γτ εχω μικρο στηθος και η διαφορα ηταν μεγαλη οταν γεμισε με γαλα, σαν να ανεβηκα ενα αρχικα και μετα απο δυο μερες δυο νουμερα σουτιεν. Με καισαρικη ειχα γεννησει.

Επισης εγραψα πιο πριν εδωσα συμπληρωμα με μπουκαλακι ετοιμο στην αρχη γιατι παρακαθυστερησε το γαλα κ το μωρο οριακα εβρεχε πανες. Το ειχα ολη μερα στο στηθος κυριολεκτικα και νομιζω γι αυτο δεν εκανε συγχυση θηλης. Και οχι πιπίλα εννοειται. Γενικα αν το θες πολυ νομιζω θα πετυχει. Στο πρωτο μου δεν ηξερα καν αν εχω γαλα, φοβομουν πχ μηπως δεν θα εχω γιατι εχω μικρο στηθος κτλ. Και αυτο παιζει, αλλα ειναι εξαιρετικα σπανιο, σε ανατομικες παραλλαγες του στηθους πχ

Τωρα στο δευτερο παιδι πανω κατω τα ιδια. Πλεον λεω καλος ο θηλασμος αλλα μη σκοτωνεσαι κιολας. Αν θες να το προσπαθησεις καντο με ολη σου την ψυχη αλλα οκ την ιδια αγαπη και ικανοποιηση παιρνει το μωρο απο το μπουκαλι οταν τρωει και νιωθει ασφαλεια μεσα στην αγκαλια σου. Επισης πλεον βλεπω οτι και η φορμουλα δεν ειναι κατι ευκολο... εγω τωρα αν κλαψει εχω ετοιμο γαλα να δωσω. Σκεφτομαι και τη μαμα με γαλα σκονη, προετοιμασιες, θερμος, αποστειρωσεις, να κλαιει το μωρο και να χτυπας γαλατα... δεν ειναι οτι αυτη η μαμα κοπιαζει λιγοτερο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellie S είπε:

Κορίτσια Καλημερα,τελικα με έπιασαν πόνοι τα μεσανυχτα,εσπασαν και τα νερά και γέννησα  χωρίς επισκληρίδειο,νταξει περιττό να πω πως πήγα στον άλλον κόσμο και ήρθα. Αλλα ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά... Πολυς πόνος... αλλά τι να κάνουμε; Ζήτησα επισκληριδειο και η απάντηση τους ήταν οτι δεν είναι μεσα λείπει ο αναισθησιολογος...   

 

Just now, Christine. S είπε:

Εννοείται ότι με βοηθάει κορίτσι... Σε ευχαριστώ... Με καισαρική γέννησες;;;πως κατάλαβες οτι ηταν γάλα κ οχι πρωτογαλα;;ετρεχε πολυ;;

Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας, γερα, δυνατά και υγιή να είναι!!

Είμαι 38+2 και κυρίως από χθες έχω κάτι ενοχλήσεις ή πιο σωστά πόνο στους προσαγωγούς και ανάμεσα στο αιδοίο αν το προσδιορίζω σωστά, σε σημείο που πονάω όταν πάω να γυρίσω πλευρό, να σηκωθώ και μαλιστα δεν μπορώ καλά καλά να περπατήσω λόγω πόνου.. ο γιατρός Μ πε είναι φυσιολογικο.. το χει νιώσει καμία κορίτσια μου; Εκεί που ήθελα να περπατάω τώρα ειδικά δεν μπορώ με το τίποτα.. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ellie S είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας παρακολουθώ από την αρχή,αλλα σημερα ένιωσα την ανάγκη να γράψω και εγώ καθώς ειμαι πολύ προβληματισμενη και αγχωμένη! Ειμαι 39+3 και ΠΗΤ 23/9 είχα επισκεψη σήμερα στον γιατρό και μου λέει πως είμαι σχεδόν 40 εβδομάδων και ηθελε να δει αν εχω διαστολή, όποταν με έλεγξε κολπικά με το χέρι,αλλα δεν παρέμεινε μόνο να δει αν εχω διαστολή,μου είπε πως θα με βοηθησει λιγάκι με το χέρι να με κάνει να γεννήσω οποταν εβαλε δυνατά το χέρι βαθυα,δεν περιγράφω τον πόνο! Λέει ξέρω πονάς αλλά πρέπει να σε βοηθήσω είσαι  σχεδον 40 εβδομαδων,εχω διαστολή 2 είπε. πιστεύω πως εχω ακομα περιθώριο και ειμαι της αποψης οτι δεν χρειάζονται τέτοιες παρεμβασεις,επισης μου είπε πως θα δω λίγο αίμα και είναι φυσιολογικο,ειδα αίμα και τωρα νιώθω σαν να έχω πόνους περιόδου. Μου είπε θα με δει ξανά σε μια εβδομάδα  εκτός κι αν σπάσουν τα νερά μου η εχω πόνους καθε 2-3 λεπτα. Πια η άποψη σας; Ηταν φυσιολογικό αυτό που έκανε; Ως τώρα ημουν θετική με τον φυσιολογικό τοκετο αλλά μετά από αυτο φοβάμαι πολύ και οσο πλησιάζει η ωρα φοβάμαι δεν θελω τέτοιον πόνο με παρεμβάσεις χεριών! Επίσης των ρώτησα αν στον τοκετό θα κάνουμε επισκληρίδειο,μου λέει θα το δούμε με τον αναισθησιολογο. Έχω μπερδευτεί τοσο πολύ που δεν ξέρω τι να κάνω. 

Κορίτσια πραγματικά ακούγεται τρομακτικό.εμενα η αλήθεια είναι πως με έλεγξε στις 40 εβδομάδες και αποφασίσαμε να μπω με πρόκληση αλλά δεν πόνεσα καθόλου, ούτε αίμα είδα ούτε άλλαξε κάτι, ούτε βοήθησε και τον τοκετό αφού μετά κάναμε 15 ώρες. Δεν ξέρω γιατί σε μένα δεν ήταν δυσάρεστη εμπειρία. Ευτυχώς βέβαια.

Για την Επισκληριδιο εγώ είμαι πολύ υπέρ μετά την εμπειρία μου.τοσες ώρες δεν ξέρω πως θα άντεχα χωρίς.τωρα αν σπάσουν τα νερά και γεννήσεις σε 2-3 ώρες φαντάζομαι θα παλεύεται .

Just now, Ellie S είπε:

Κορίτσια Καλημερα,τελικα με έπιασαν πόνοι τα μεσανυχτα,εσπασαν και τα νερά και γέννησα  χωρίς επισκληρίδειο,νταξει περιττό να πω πως πήγα στον άλλον κόσμο και ήρθα. Αλλα ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά... Πολυς πόνος... αλλά τι να κάνουμε; Ζήτησα επισκληριδειο και η απάντηση τους ήταν οτι δεν είναι μεσα λείπει ο αναισθησιολογος...   

Να σου ζήσει ,:)

15 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Κοριτσια πως είστε????Εγώ δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία....δεν ξέρω ζοριζομαι με το θηλασμό πολύ.Ο άντρας μου, μου λέει να το αφήσω κ αυτό σκέφτομαι να κάνω.απλα αύριο βγαίνουμε κ είμαι πελαγωμενη κλαίω και σκέφτομαι τι θα κάνω με το μωρό στο σπίτι.

Κ εγώ κάποιες μέρες δεν έχω καλή ψυχολογία. Νομίζω είναι φυσιολογικό. Μη στεναχωριέσαι για τον θηλασμό.αν δεν μπορείς μη το κάνεις. Μην αφήνεις να σε κάνουν να νιώσεις άσχημα για αυτό.

Το μωρό στο σπίτι είναι δύσκολο αλλά όχι τόσο όσο φαντάζεσαι.θα τα καταφέρεις μια χαρά. Πολύ πολύ να σου σπάει λίγο τα νεύρα. Υπομονή και θα τα καταφέρουμε όλες μια χαρά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...