Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

πρίν από 41 λεπτά , Athenaa είπε:

Εμάς έπεσε όταν ήταν 8 ημερών!! Πόσο είστε εσείς τώρα;

Εμείς είμαστε 11 ημερών και εκεί δε λέει να πέσει έτσι με είχε ταλαιπωρήσει κ στο πρώτο πφφφ είχα φτάσει να κανουμε καυστηριασμο...:(κ δε θέλω πάλι.

Όσο για το θηλασμό κάπου το έχω ακούσει κ εγώ για τα 15 λεπτά αλλά δε ξέρω τι ισχύει. Νομίζω στο τέλος σε καθοδηγεί το παιδί το 15λεπτο μοιάζει όνειρο τρελό ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna3 said:

Εμείς είμαστε 11 ημερών και εκεί δε λέει να πέσει έτσι με είχε ταλαιπωρήσει κ στο πρώτο πφφφ είχα φτάσει να κανουμε καυστηριασμο...:(κ δε θέλω πάλι.

Όσο για το θηλασμό κάπου το έχω ακούσει κ εγώ για τα 15 λεπτά αλλά δε ξέρω τι ισχύει. Νομίζω στο τέλος σε καθοδηγεί το παιδί το 15λεπτο μοιάζει όνειρο τρελό ...

Πωπω ελπίζω να του πέσει μωρέ μην πονέσει κι αυτό..

Πραγματικά!! Ωραία θα ταν το 15λεπτο από κάθε στήθος αλλά εμένα κάθεται ώρα..και αν το βγάλεις και ψάχνει πάλι και κλαίει τι να κάνεις να μην το ξαναβάλεις;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Ellie S  να σου ζήσει. Γερό κ καλοτυχο να είναι!! Τελικά σου προκάλεσε όντως τοκετό.. ευτυχώς γέννησε γρήγορα κ είστε καλά . 

Καλημέρα κορίτσια ! Έγω μπόρεσα κ κοιμήθηκα λίγο.  Με άφησε ο πόνος της μέσης που τον είχα ανά 55 λεπτά κ να πηγαίνω τουαλέτα κάθε μια ώρα.  Η αλήθεια είναι ότι αν  καθόμουν ορθια κ περπατούσα μπορεί κ να προκαλουσα τοκετό αλλά δεν άντεχα , ήθελα να κοιμηθώ λιγάκι..διάβασα ότι οι πόνοι της μέσης είναι συσπάσεις τελικά.  

Ποια από σας είχε πόνους στην μέση μόνο   κ μετά γέννησε? Κ σφίξιμο  στην κοιλιά κ η μπέμπα πολύ κινητική ..Σαν πρωταρα ρωτάω αλλά είναι διαφορετικά από το πρώτο τώρα. Κ να πω την αλήθεια χθες συνειδητοποίησα όριο γενναω πλέον κ αγχώθηκα λιγάκι..

  • Μου αρέσει 3

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

@Ellie S  να σου ζήσει. Γερό κ καλοτυχο να είναι!! Τελικά σου προκάλεσε όντως τοκετό.. ευτυχώς γέννησε γρήγορα κ είστε καλά . 

Καλημέρα κορίτσια ! Έγω μπόρεσα κ κοιμήθηκα λίγο.  Με άφησε ο πόνος της μέσης που τον είχα ανά 55 λεπτά κ να πηγαίνω τουαλέτα κάθε μια ώρα.  Η αλήθεια είναι ότι αν  καθόμουν ορθια κ περπατούσα μπορεί κ να προκαλουσα τοκετό αλλά δεν άντεχα , ήθελα να κοιμηθώ λιγάκι..διάβασα ότι οι πόνοι της μέσης είναι συσπάσεις τελικά.  

Ποια από σας είχε πόνους στην μέση μόνο   κ μετά γέννησε? Κ σφίξιμο  στην κοιλιά κ η μπέμπα πολύ κινητική ..Σαν πρωταρα ρωτάω αλλά είναι διαφορετικά από το πρώτο τώρα. Κ να πω την αλήθεια χθες συνειδητοποίησα όριο γενναω πλέον κ αγχώθηκα λιγάκι..

Καλημέρα κορίτσι, 

Καλα έκανες και κοιμήθηκες λιγάκι, θα το είχες πολυ ανάγκη.... Εγώ δε μπορω να σε βοηθήσω για είχα κ. Τ... Λογικό το άγχος, αλλά σκέψου ότι έχεις μπουσουλα από το πρώτο κ θα τα πας μια χαρά.... 

Καλημερα κοριτσια., 

Γυρίσαμε σπίτι και προσπαθουμε να τον μάθουμε... 

Κοριτσια σε κάθε αλλαγή η πανα είχε ελάχιστα κακακια (λίγα όμως)... Είναι φυσιολογικό κάθε 4 ώρες περίπου η πανα να είναι λερωμένη από κακακια;;;θα ρωτησω κ την παιδιατρο αλλά αγχωθηκα λίγο... 

Επίσης σε κάθε αλλαγή ο μπεμπης κάνει τσίσα κ λερώνεται παντου.... Το βράδυ τον καθάρισα με μωρομαντηλα και στο Σώμα αλλά ήταν κρυα κ ίσως κρυωνε... Εσείς τι κάνετε για να μη λερώνει, υποσεντονο, φορμακι εσωτερικό κ γενικά το ίδιο τον εαυτό του;;;;

16 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Κοριτσια μου καλημέρα!!Χτες γυρίσαμε σπίτι κ εμείς...είχα αρκετό άγχος...ήρθε η μαμά μου το βράδυ....για να κοιμηθούμε λίγο γιατί είχαμε τα χάλια μας.αλλα μην φανταστείτε... Ο άντρας μου ξεράθηκε....εγώ πάλι λαγοκοιμομουν κ με το που άκουγα το παιδί πεταγομουν....ξυπνάει ανά τρίωρο περίπου τρώει κ μετά κοιμάται σχετικά εύκολα....είναι πιο ήρεμος εδώ από ότι στο νοσοκομείο.χτες δεν τον είχα βάλει καθόλου στο στήθος ήμουν σίγουρη ότι δεν είχα.... Κ χτες τη νύχτα γύρω στς 4 κ 30 που ξύπνησε τον κράτησα για να φτιάξει η μαμά μου το γάλα του....κ βλέπω τη μπλούζα μου βρεγμένη...λέω με κατούρησε....κ τελικά ήταν γάλα..το πρωί πάλι το ίδιο....προσπάθησα να του δώσω όταν ξύπνησε αλλά πεινάγε πολύ κ δεν είχε υπομονή....κ τελικά τώρα που ήταν ήρεμος του έδωσα....κ έφαγε!!!!κ το γάλα έτρεχε...κ δεν με πονούσε....λέτε να το πιασει βρε κορίτσια???χάρηκα λίγο ...όταν ξανά ξυπνήσει θα προσπαθήσω πάλι στήθος κ μετά θα του φτιάξω συμπλήρωμα.πινει πολύ ξένο όμως....γύρω στα 90...λέω αν αρχίσει να το πιάνει το στήθος ...να του το μειώνω σιγά σιγά....!!!!!

Άντε κορίτσι μου μάλλον έφτασε η ώρα!!!!!πως είσαι???

Φώφη μου πως τα πάτε εσείς?????

Μπραβο βρε κορίτσι... 

Σίγουρα μπορείς να το μειώσεις αν τρέχει....θα σε κατευθυνθεί και η παιδιατρος... 

Να σε ρωτησω... Σε ποια μέρα σου λερωθηκε Η μπλουζα, δηλαδηκατέβηκε;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Βρε κοριτσια και αλλος προβληματισμος...ο παιδιατρος μου λεει ενας καλος θηλασμος διαρκει 15 λεπτα στο ενα στηθος 15 λεπτα στο αλλο στηθος..οταν το θηλαζουμε παραπανω παιρνει αερα το στομαχακι νομιζει οτι ειναι χοετατο το αφηνουμε να κοιμηθει και σε μιση μια ωρα ξανα ξυπναει...και ποναει και η κοιλιτσα...εμενα καθεται παραπανω στο στηθος...τι λετε εσεις?

Καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Το μωρο θηλαζει οσο θελει . Αυτα ηθελα να ξερα που τα ειδε. Δεν θελω να τον θιξω ως επιστημονα μπορει να ναι εξαιρετικος αλλα αυτα καμια σχεση με την πραγματικοτητα του θηλασμού.

Το πρωτο μου χρειαζοταν μιση ωρα περιπου σε καθε στηθος η και παραπανω. Το δευτερο κατι λιγοτερο απο δεκα λέπτα. Καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Μαλιστα τα νεογεννητα πιο κοντα ειναι στο μισαωρο Παρα στο δεκαλεπτο- τεταρτο.

Just now, Christine. S είπε:

Καλημέρα κορίτσι, 

Καλα έκανες και κοιμήθηκες λιγάκι, θα το είχες πολυ ανάγκη.... Εγώ δε μπορω να σε βοηθήσω για είχα κ. Τ... Λογικό το άγχος, αλλά σκέψου ότι έχεις μπουσουλα από το πρώτο κ θα τα πας μια χαρά.... 

Καλημερα κοριτσια., 

Γυρίσαμε σπίτι και προσπαθουμε να τον μάθουμε... 

Κοριτσια σε κάθε αλλαγή η πανα είχε ελάχιστα κακακια (λίγα όμως)... Είναι φυσιολογικό κάθε 4 ώρες περίπου η πανα να είναι λερωμένη από κακακια;;;θα ρωτησω κ την παιδιατρο αλλά αγχωθηκα λίγο... 

Επίσης σε κάθε αλλαγή ο μπεμπης κάνει τσίσα κ λερώνεται παντου.... Το βράδυ τον καθάρισα με μωρομαντηλα και στο Σώμα αλλά ήταν κρυα κ ίσως κρυωνε... Εσείς τι κάνετε για να μη λερώνει, υποσεντονο, φορμακι εσωτερικό κ γενικά το ίδιο τον εαυτό του;;;;

Μπραβο βρε κορίτσι... 

Σίγουρα μπορείς να το μειώσεις αν τρέχει....θα σε κατευθυνθεί και η παιδιατρος... 

Να σε ρωτησω... Σε ποια μέρα σου λερωθηκε Η μπλουζα, δηλαδηκατέβηκε;;;

Οταν βγαζεις την πανα τα αγορακια στο επομενο πενταλεπτο κανουν συνηθως τσισα οποτε την ανοιγεις κ μετα την κρατας λιγο κλειστη και περιμενεις να κανουν... αυτο για να μη λερωνουν παντου. Η τα πας πολυ γρηγορα για πλυσιμο αν σκοπευεις να τα πλυνεις .κ τα κανουν εκει

Ειναι φυσιολογικο τα συχνα κακα απ ο,τι φαινεται. Το πρωτο μου παιδι εκανε πιο αραια αλλα αυτος εδω εχει σε καθε αλλαγμα κακα. 
 Εδω ειναι λινκ απο πολυ αξιοπιστο σαιτ για θηλασμο. Οποια μαμα ξερει αγγλικα και ξεκιναει να θηλαζει θα της λυθουν πολλες αποριες αν το διαβασει

https://kellymom.com/hot-topics/newborn-nursing/


εδω λεει για το ποτε ερχεται το γαλα για τις κοπελες που ανησυχουν

https://kellymom.com/ages/newborn/when-will-my-milk-come-in/

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Christine. S είπε:

Καλημέρα κορίτσι, 

Καλα έκανες και κοιμήθηκες λιγάκι, θα το είχες πολυ ανάγκη.... Εγώ δε μπορω να σε βοηθήσω για είχα κ. Τ... Λογικό το άγχος, αλλά σκέψου ότι έχεις μπουσουλα από το πρώτο κ θα τα πας μια χαρά.... 

Καλημερα κοριτσια., 

Γυρίσαμε σπίτι και προσπαθουμε να τον μάθουμε... 

Κοριτσια σε κάθε αλλαγή η πανα είχε ελάχιστα κακακια (λίγα όμως)... Είναι φυσιολογικό κάθε 4 ώρες περίπου η πανα να είναι λερωμένη από κακακια;;;θα ρωτησω κ την παιδιατρο αλλά αγχωθηκα λίγο... 

Επίσης σε κάθε αλλαγή ο μπεμπης κάνει τσίσα κ λερώνεται παντου.... Το βράδυ τον καθάρισα με μωρομαντηλα και στο Σώμα αλλά ήταν κρυα κ ίσως κρυωνε... Εσείς τι κάνετε για να μη λερώνει, υποσεντονο, φορμακι εσωτερικό κ γενικά το ίδιο τον εαυτό του;;;;

Μπραβο βρε κορίτσι... 

Σίγουρα μπορείς να το μειώσεις αν τρέχει....θα σε κατευθυνθεί και η παιδιατρος... 

Να σε ρωτησω... Σε ποια μέρα σου λερωθηκε Η μπλουζα, δηλαδηκατέβηκε;;;

Καλημέρα.Φυσιολογικο είναι με τα κακακια.Μεχρι να στρώσει το έντερο.Οταν αλλάζεις πάνα πριν βάλεις την καινούργια θα κατεβάζεις προς τα κάτω το πουλάκι του με το δάχτυλο σου απαλά,κάτω και κέντρο.Αν είναι στο πλάι τότε θα βγαίνουν τα τσισα από κείνη τη μεριά.Οπως και μόλις την ανοίγεις θα την κρατας λίγο μπροστά του να κατουράει και μετά θα την βγάζεις.Τα αγοράκια το κάνουν αυτό.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Christine. S είπε:

Καλημέρα κορίτσι, 

Καλα έκανες και κοιμήθηκες λιγάκι, θα το είχες πολυ ανάγκη.... Εγώ δε μπορω να σε βοηθήσω για είχα κ. Τ... Λογικό το άγχος, αλλά σκέψου ότι έχεις μπουσουλα από το πρώτο κ θα τα πας μια χαρά.... 

Καλημερα κοριτσια., 

Γυρίσαμε σπίτι και προσπαθουμε να τον μάθουμε... 

Κοριτσια σε κάθε αλλαγή η πανα είχε ελάχιστα κακακια (λίγα όμως)... Είναι φυσιολογικό κάθε 4 ώρες περίπου η πανα να είναι λερωμένη από κακακια;;;θα ρωτησω κ την παιδιατρο αλλά αγχωθηκα λίγο... 

Επίσης σε κάθε αλλαγή ο μπεμπης κάνει τσίσα κ λερώνεται παντου.... Το βράδυ τον καθάρισα με μωρομαντηλα και στο Σώμα αλλά ήταν κρυα κ ίσως κρυωνε... Εσείς τι κάνετε για να μη λερώνει, υποσεντονο, φορμακι εσωτερικό κ γενικά το ίδιο τον εαυτό του;;;;

Μπραβο βρε κορίτσι... 

Σίγουρα μπορείς να το μειώσεις αν τρέχει....θα σε κατευθυνθεί και η παιδιατρος... 

Να σε ρωτησω... Σε ποια μέρα σου λερωθηκε Η μπλουζα, δηλαδηκατέβηκε;;;

ΑστΑ και εγώ με αυτη την απορία ζω πως δε λερώνονται και εγώ χάλια τα κάνω όλο μέσα στα τσισα τον βρίσκω βαρέθηκα να πλένω σεντόνια!!!

@ada32 πώς είσαι σήμερα ; Νιώθεις πινάκια;

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κορίτσια για τα τσισα στα αγοράκια ισχύει ότι είπαν κ τα αλλά κορίτσια.  Έγω είχα άλλο θέμα , έκανε κακα 1-2 φορές την μέρα αλλά έκανε πάρα πολλά κ είχα βαρεθεί να τον αλλάζω κ να πλένω τα ρούχα στο χέρι πρώτα κ μετά πλυντήριο.  Μέχρι πόυ πήρα ένα νούμερο μεγαλύτερο πανα κ κάπως σώθηκα με τα κακα. Γτ είχε Πέσει πολύ πλύσιμο στο χέρι με πράσινο σαπούνι..

@Anna3 @Christine. Sτώρα δεν έχω τίποτα απλά πόνο στην κοιλιά όταν σηκώνομαι.  Σκέφτομαι μήπως έκανα  βλακεία χθες που δεν έκατσα όρθια κ δεν περπάτησα  αλλά δεν είχα το κουράγιο.  Κ αν ήταν να ξεκινήσει ο τοκετός δεν θα ξεκινούσε ?? μάλλον έχω κάποιες μέρες ακόμα. ..

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2020 at 1:18 ΠΜ, Thaliamp είπε:

Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια όλες..  θα έρθει η μαμά μου για βοήθεια τις πρώτες μέρες....γιατί κ ο άντρας μου θα δουλεύει....κ δεν θέλω να είμαι τελείως μόνη μου μιας κ δουλεύει πολλές ώρες!!!Απλά ίσως τα περίμενα αλλιώς τα πράγματα στο μυαλό μου κ δεν ήρθαν βέβαια αυτά δεν τα υπολογίζουμε...!!!Το πρόβλημα με το θηλασμό είναι ότι πονάει πολύ το στήθος μου οι ρώγες μου αλλά κ το μωρό εκνευριζεται δεν κάθεται καθόλου....αλλά είναι κ η ψυχολογία μου άσχημη κ δεν έχω την υπομονή τη διάθεση δεν ξέρω να προσπαθήσω....ενώ από την άλλη στεναχωριέμαι που δινω ξένο....άντε να βγάλεις άκρη.....νομίζω πως όλα ξεκίνησαν από τη γέννα...έπαθα μεγάλο σοκ..κ στεναχωριέμαι γιατί δεν νιώθω χαρούμενη για το μωρό. Ελπίζω αύριο που θα πάω σπίτι μου να νιώσω καλύτερα κάπως... ευχαριστω όλες για τη συμπαράσταση!!!!

Θαλεια μου καταρχάς να σας ζησει!

Εχω χαθεί πλέον, αλλά κι εγώ δεν είμαι καλά...

Έχω τεραστιο θέμα ψυχολογικό, και μου έχει βγει απογοήτευση και επιθετικότητα στον άνδρα μου, ίσως γιατί δεν έχω καμία απολύτως βοήθεια από την πρώτη ημέρα και δεν προβλέπεται (αυτό με τρελαίνει περισσότερο)...

Αλλα... προσπαθώ παρά πολύ, και σκέφτομαι τι δώρο είναι η ίδια η μικρούλα μου! 
Αν δεν μπορείς να θηλάσεις, να δώσεις φόρμουλα! Μην αφήνεις την κακή ψυχολογία να σε τσακίσει. Η κούραση είναι μεγάλη και οι ορμόνες μας στα ύψη...

ειπες ότι ζορίστηκες πολύ στη γέννα και μπορώ να σε καταλάβω. Εγώ σοκαρίστηκα όσο δεν φαντάζεσαι με το ότι η μικρή μπήκε απευθείας στην εντατική που έκανα ένα 24ωρο σχεδόν να μιλήσω! Αυτό πιστεύω με τσακισε σε συνδυασμό με μια συμπεριφορά του άνδρα μου που με απογοήτευσε... Αλλά κάθε μέρα προσπαθώ να είμαι καλύτερα!

Μην αφήνεις τίποτα να σε πάρει από κάτω! 
Να θυμάσαι το εξής:

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΚΑΛΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΕΣΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!

  • Μου αρέσει 5

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

Καλημέρα κορίτσι, 

Καλα έκανες και κοιμήθηκες λιγάκι, θα το είχες πολυ ανάγκη.... Εγώ δε μπορω να σε βοηθήσω για είχα κ. Τ... Λογικό το άγχος, αλλά σκέψου ότι έχεις μπουσουλα από το πρώτο κ θα τα πας μια χαρά.... 

Καλημερα κοριτσια., 

Γυρίσαμε σπίτι και προσπαθουμε να τον μάθουμε... 

Κοριτσια σε κάθε αλλαγή η πανα είχε ελάχιστα κακακια (λίγα όμως)... Είναι φυσιολογικό κάθε 4 ώρες περίπου η πανα να είναι λερωμένη από κακακια;;;θα ρωτησω κ την παιδιατρο αλλά αγχωθηκα λίγο... 

Επίσης σε κάθε αλλαγή ο μπεμπης κάνει τσίσα κ λερώνεται παντου.... Το βράδυ τον καθάρισα με μωρομαντηλα και στο Σώμα αλλά ήταν κρυα κ ίσως κρυωνε... Εσείς τι κάνετε για να μη λερώνει, υποσεντονο, φορμακι εσωτερικό κ γενικά το ίδιο τον εαυτό του;;;;

Μπραβο βρε κορίτσι... 

Σίγουρα μπορείς να το μειώσεις αν τρέχει....θα σε κατευθυνθεί και η παιδιατρος... 

Να σε ρωτησω... Σε ποια μέρα σου λερωθηκε Η μπλουζα, δηλαδηκατέβηκε;;;

Γέννησα Τετάρτη κ κατέβηκε Σάββατο βράδυ!!!!!εσύ πως τα πας?????

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ada32 είπε:

Καλημέρα!

Κορίτσια για τα τσισα στα αγοράκια ισχύει ότι είπαν κ τα αλλά κορίτσια.  Έγω είχα άλλο θέμα , έκανε κακα 1-2 φορές την μέρα αλλά έκανε πάρα πολλά κ είχα βαρεθεί να τον αλλάζω κ να πλένω τα ρούχα στο χέρι πρώτα κ μετά πλυντήριο.  Μέχρι πόυ πήρα ένα νούμερο μεγαλύτερο πανα κ κάπως σώθηκα με τα κακα. Γτ είχε Πέσει πολύ πλύσιμο στο χέρι με πράσινο σαπούνι..

@Anna3 @Christine. Sτώρα δεν έχω τίποτα απλά πόνο στην κοιλιά όταν σηκώνομαι.  Σκέφτομαι μήπως έκανα  βλακεία χθες που δεν έκατσα όρθια κ δεν περπάτησα  αλλά δεν είχα το κουράγιο.  Κ αν ήταν να ξεκινήσει ο τοκετός δεν θα ξεκινούσε ?? μάλλον έχω κάποιες μέρες ακόμα. ..

Όχι μωρέ αν ήταν θα είχε ξεκινήσει δε νομίζω να άλλαζε κάτι αν καθίσουν όρθια καλύτερα που κοιμήθηκες!!! Μάζευε δυνάμεις και όταν μπεις για γέννα απόλαυσε τη περιποίηση με δύο εγώ δε προλαβαίνω να φάω ήδη έχω χάσει 12κιλα από τη μέρα που γέννησα (και έχω μια βδομάδα στο σπίτι μόνο....!!!!)και φαεεε και απόλαυσε στην αγκαλιά σου το μικρουλι σου μετά απλά το έχεις αγκαλιά για να φάει και.μετα τρέχεις... Εκεί να δείτε τύψεις που με πιάνουν....

 

Just now, didi2 είπε:

Θαλεια μου καταρχάς να σας ζησει!

Εχω χαθεί πλέον, αλλά κι εγώ δεν είμαι καλά...

Έχω τεραστιο θέμα ψυχολογικό, και μου έχει βγει απογοήτευση και επιθετικότητα στον άνδρα μου, ίσως γιατί δεν έχω καμία απολύτως βοήθεια από την πρώτη ημέρα και δεν προβλέπεται (αυτό με τρελαίνει περισσότερο)...

Αλλα... προσπαθώ παρά πολύ, και σκέφτομαι τι δώρο είναι η ίδια η μικρούλα μου! 
Αν δεν μπορείς να θηλάσεις, να δώσεις φόρμουλα! Μην αφήνεις την κακή ψυχολογία να σε τσακίσει. Η κούραση είναι μεγάλη και οι ορμόνες μας στα ύψη...

ειπες ότι ζορίστηκες πολύ στη γέννα και μπορώ να σε καταλάβω. Εγώ σοκαρίστηκα όσο δεν φαντάζεσαι με το ότι η μικρή μπήκε απευθείας στην εντατική που έκανα ένα 24ωρο σχεδόν να μιλήσω! Αυτό πιστεύω με τσακισε σε συνδυασμό με μια συμπεριφορά του άνδρα μου που με απογοήτευσε... Αλλά κάθε μέρα προσπαθώ να είμαι καλύτερα!

Μην αφήνεις τίποτα να σε πάρει από κάτω! 
Να θυμάσαι το εξής:

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΚΑΛΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΕΣΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!

Το είχα.παθει και εγώ αυτό στο πρώτο γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι θα βοηθάνε αλλά ... Θεωρούν ότι βοηθάνε είναι ένα περίεργο πως το έχουν στο μυαλό τους ... Και όταν ακούς να σου λέει απαπα πτώμα είμαι σου έρχεται να τον πνίξεις χαχαχα

Απλά πάρε απόφαση ότι είσαι μόνη σου χωρίς να έχεις προσδοκίες και ότι κάνει ας είναι καλοδεχουμενο... Γιατί είναι αυτό που λες κούραση +ορμόνες=#@ ΤΡΕΛΑ.... Όλοι πιστεύουν ότι αφού γεννήσες δεν έχεις ανάγκη. 

Και εγώ μέσα στις τύψεις είμαι όλη μέρα μια με τη μικρή που τη σταμάτησα σχολείο αλλά δεν έχω επιλογή και όσο πήγαινε ήταν τόσο χαρούμενη... Μια με το μικρό που δεν τον έχω όπως το πρώτο ούτε αγκαλιες ούτε φιλία τόσο όσο θα θελα το σπιτι μονιμα  βομβαρδισμενεμο και ποιος τα ακούει; Ο άντρας μου.... 

Και δε προλαβαίνω και να φάω/μαγειρέψω για όλους τοση πείνα ούτε  πριν χαχαχχα ας ευθυμισουμε κ λίγο ...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3 είπε:

Όχι μωρέ αν ήταν θα είχε ξεκινήσει δε νομίζω να άλλαζε κάτι αν καθίσουν όρθια καλύτερα που κοιμήθηκες!!! Μάζευε δυνάμεις και όταν μπεις για γέννα απόλαυσε τη περιποίηση με δύο εγώ δε προλαβαίνω να φάω ήδη έχω χάσει 12κιλα από τη μέρα που γέννησα (και έχω μια βδομάδα στο σπίτι μόνο....!!!!)και φαεεε και απόλαυσε στην αγκαλιά σου το μικρουλι σου μετά απλά το έχεις αγκαλιά για να φάει και.μετα τρέχεις... Εκεί να δείτε τύψεις που με πιάνουν....

 

Το είχα.παθει και εγώ αυτό στο πρώτο γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι θα βοηθάνε αλλά ... Θεωρούν ότι βοηθάνε είναι ένα περίεργο πως το έχουν στο μυαλό τους ... Και όταν ακούς να σου λέει απαπα πτώμα είμαι σου έρχεται να τον πνίξεις χαχαχα

Απλά πάρε απόφαση ότι είσαι μόνη σου χωρίς να έχεις προσδοκίες και ότι κάνει ας είναι καλοδεχουμενο... Γιατί είναι αυτό που λες κούραση +ορμόνες=#@ ΤΡΕΛΑ.... Όλοι πιστεύουν ότι αφού γεννήσες δεν έχεις ανάγκη. 

Και εγώ μέσα στις τύψεις είμαι όλη μέρα μια με τη μικρή που τη σταμάτησα σχολείο αλλά δεν έχω επιλογή και όσο πήγαινε ήταν τόσο χαρούμενη... Μια με το μικρό που δεν τον έχω όπως το πρώτο ούτε αγκαλιες ούτε φιλία τόσο όσο θα θελα το σπιτι μονιμα  βομβαρδισμενεμο και ποιος τα ακούει; Ο άντρας μου.... 

Και δε προλαβαίνω και να φάω/μαγειρέψω για όλους τοση πείνα ούτε  πριν χαχαχχα ας ευθυμισουμε κ λίγο ...

Χαχαχα τα είπες όλα!

Κοιτα εμένα όσο είναι εδώ κάτι κάνει, αλλά το θέμα μου είναι ότι δεν έχω βοήθεια για να μπορέσω να βγω, να πάω κάπου κλπ... και δεν προβλέπεται!


GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, didi2 είπε:

Χαχαχα τα είπες όλα!

Κοιτα εμένα όσο είναι εδώ κάτι κάνει, αλλά το θέμα μου είναι ότι δεν έχω βοήθεια για να μπορέσω να βγω, να πάω κάπου κλπ... και δεν προβλέπεται!

Ούτε εγώ χαχαχα και από αύριο γυρνάει ο σύζυγος δουλειά λογικά θα πετάνε και μυγουλες πάνω μου ούτε μπάνιο χαχαχαχα βόλτα (μανάβη φουρνον κτλ)φαντάζει πολυτελεία^_^ καλά δε φαντάζομαι να θες και μαγαζιά η καφέ;;;; Χαχαχαχα !!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Thaliamp είπε:

Γέννησα Τετάρτη κ κατέβηκε Σάββατο βράδυ!!!!!εσύ πως τα πας?????

Εγώ τα πάω χάλια... Φυσιολογικά ή με. Καισαρική;;;θυμισε μου;;;;

Δεν έχω κατεβάσει γάλα και το παιδι πειναει....  Κια. Πρέπει να. Δώσω ξένο συμφωνα με. την παιδιατρο.... 

 

Κορίτσια μια απογοήτευση κ κλάμα... 

Σήμερα ήρθε η δική μας παιδιατρος που είχε διαφωνήσει με τον παιδιατρο του μαιευτηριου να δίνουμε ξένο γάλα σε κάθε γευμα μετά το δικό μου και επειδή το μωρό ήπιε μπροστά της 50 ml ξένο και στην κυριολεξία το ρουφήξει, μας είπε να του δίνουμε ξένο 40 ml πρωί μεσημέρι και βράδυ.... Είπε ότι απομακρυνόμαστε βέβαια από τον αποκλειστικό θηλασμό, εγώ απλά τον διέγραψα από το μυαλό μου κ έσφιγγα τα δόντια μου να μη κλάψω.... 

Πράγματι το παιδι πεινουσε... Μου είπε επίσης ότι δεν έχει νόημα να αφήνω το παιδι πανω απο 15-20 λεπτά στο στήθος γιατί το κανει πιπιλα ενώ εγώ το αφήνω και μισάωρο στο κάθε στήθος... Επίσης επειδή καθισε μια ώρα μας ειδε κ αυτή ότι το παιδι δυσκολεύεται να πιει είτε Γιατί δεν έχω πολυ είτε αποκοιμάται επειδή δεν κατεβαίνει ευκολα και σταματα την προσαπθεια...... 

Πραγματικά εν ξέρω τι νόημα έχει να δίνω πρωο μεσημέρι βράδυ ξένο κ εγώ να προσπαθω τις άλλες φορές.... Αφου δεν προκςιται ποτε να καλυψω τα 120 ml του ξένου.... 

6 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλημέρα.Φυσιολογικο είναι με τα κακακια.Μεχρι να στρώσει το έντερο.Οταν αλλάζεις πάνα πριν βάλεις την καινούργια θα κατεβάζεις προς τα κάτω το πουλάκι του με το δάχτυλο σου απαλά,κάτω και κέντρο.Αν είναι στο πλάι τότε θα βγαίνουν τα τσισα από κείνη τη μεριά.Οπως και μόλις την ανοίγεις θα την κρατας λίγο μπροστά του να κατουράει και μετά θα την βγάζεις.Τα αγοράκια το κάνουν αυτό.

Σε ευχαριστώ για τις ιδέες! Να είσαι καλά!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Εγώ τα πάω χάλια... Φυσιολογικά ή με. Καισαρική;;;θυμισε μου;;;;

Δεν έχω κατεβάσει γάλα και το παιδι πειναει....  Κια. Πρέπει να. Δώσω ξένο συμφωνα με. την παιδιατρο.... 

 

Κορίτσια μια απογοήτευση κ κλάμα... 

Σήμερα ήρθε η δική μας παιδιατρος που είχε διαφωνήσει με τον παιδιατρο του μαιευτηριου να δίνουμε ξένο γάλα σε κάθε γευμα μετά το δικό μου και επειδή το μωρό ήπιε μπροστά της 50 ml ξένο και στην κυριολεξία το ρουφήξει, μας είπε να του δίνουμε ξένο 40 ml πρωί μεσημέρι και βράδυ.... Είπε ότι απομακρυνόμαστε βέβαια από τον αποκλειστικό θηλασμό, εγώ απλά τον διέγραψα από το μυαλό μου κ έσφιγγα τα δόντια μου να μη κλάψω.... 

Πράγματι το παιδι πεινουσε... Μου είπε επίσης ότι δεν έχει νόημα να αφήνω το παιδι πανω απο 15-20 λεπτά στο στήθος γιατί το κανει πιπιλα ενώ εγώ το αφήνω και μισάωρο στο κάθε στήθος... Επίσης επειδή καθισε μια ώρα μας ειδε κ αυτή ότι το παιδι δυσκολεύεται να πιει είτε Γιατί δεν έχω πολυ είτε αποκοιμάται επειδή δεν κατεβαίνει ευκολα και σταματα την προσαπθεια...... 

Πραγματικά εν ξέρω τι νόημα έχει να δίνω πρωο μεσημέρι βράδυ ξένο κ εγώ να προσπαθω τις άλλες φορές.... Αφου δεν προκςιται ποτε να καλυψω τα 120 ml του ξένου.... 

Σε ευχαριστώ για τις ιδέες! Να είσαι καλά!!!! 

Μην στενοχωριέσαι κοριτσάκι μου.Ο θηλασμός δεν είναι παντα τόσο εύκολος όσο νομίζουμε.Το μωράκι πως πάει από βάρος;

Αν κουράστηκες και αγχώνεσαι άφησε το τελείως Η κάνε μεικτή διατροφή.Βαζε το μωρό στο στήθος  και μετά δώσε ξένο κι όσο πάει.Ξερω ότι αλλιώς το σκεφτόσουν αλλά έτσι όπως ειναι τα πράγματα τι επιλογές έχεις;Δεν θα αφήσεις το μωρό να πειναει


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...