Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Christinα είπε:

Ζουμπουρλουλα! Κι εγώ λέω τη δικιά μου παχουλοκομψη! Ο πιο τέλειος ήχος Ε? Μια γλύκα!!!

Το σκεπαζω απ την αρχή με κουβέρτα κανονική αλλά τα χεράκια έξω! Μα λίστα αυτές τις μέρες που έκανε πολύ κρύο έβαλα κ παπλωματακι (η κουβέρτα έφευγε κ τν έβρισκα ξεσκεπαστη )αν κ φοβόμουν πολύ αλλά μια χαρά, στέκεται καλύτερα από τη κουβέρτα! Ο υπνοσακος με βόλεψε μετά τον χρονο αλλά κ τότε έβαζα κουβέρτα από πανω γτ τα πατουσακια είναι έξω κ κάλτσες δν θέλω να φοράει στον ύπνο. 

Α καλά αυτό το autocorrect με έχει καταστρέψει...ρυζαλευρο ήθελα να γράψω! Αλλά Ναι κ ρυζογαλο φυσικά κ σπιτικό χωρίς ζάχαρη είναι σούπερ αλλά όχι από τόσο μικρό. Θα βρούμε συνταγές κ κόλπα απλά εγώ θέλω να βρω κάτι που θα μπορώ να το εχω έτοιμο από πριν ή και να κρατάει 2 μέρες γτ τα απογεύματα θα ειναι στη γιαγια. 

Μπορείς να ετοιμάζεις τον ζωμό του κρέατος από την προηγούμενη μέρα,να το μοιραζεις σε βαζακια κ να βράζεις εκεί μέσα τα λαχανικά την μέρα που είναι να το φάει! Εγώ αυτό έκανα!

 

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Anastasia05 είπε:

Μπορείς να ετοιμάζεις τον ζωμό του κρέατος από την προηγούμενη μέρα,να το μοιραζεις σε βαζακια κ να βράζεις εκεί μέσα τα λαχανικά την μέρα που είναι να το φάει! Εγώ αυτό έκανα!

 

Ναι με το Κρεατάκι αυτό έκανα! Για το απόγευμα λέω!

Just now, Elinita είπε:

Εχει τύχει να σηκώσει την κουβέρτα πανω απο το κεφάλι για αυτο την άλλαξα σε υπνοσακο. Προς το παρον την αφήνω χωρίς κουβέρτα και εχω αυξήσει λιγο την θερμοκρασία του σπιτιού. Ελπίζω να μην κρυώσει το μπουμπουκακι μου.

Με το πιτζαμακι της και τον υπνοσακος μια χαρά θα είναι μην φοβάσαι! Στο κρύο όπως νοιώθεις κι εσυ με τα σκεπάσματα! Εγώ είμαι κ κρυουλιαρα...

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Ναι με το Κρεατάκι αυτό έκανα! Για το απόγευμα λέω!

Με το πιτζαμακι της και τον υπνοσακος μια χαρά θα είναι μην φοβάσαι! Στο κρύο όπως νοιώθεις κι εσυ με τα σκεπάσματα! Εγώ είμαι κ κρυουλιαρα...

Ότι βάλαμε το πρώτο γεύμα κ κολλήσαμε στο δεύτερο???:lol:

Φρέσκο φρουτάκι! Τι καλύτερο??

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια.. Το σκ πέρασε δίνοντας εξετάσεις και ετσι θα με πάει και την αλλη εβδμ.

@Christina τι κουκλιά είναι αυτα!

Εμενα είναι ο μικρός της παρέας νομίζω (σε αγόρι) και ο πιο αδύνατος (5500).ρε γαμωτο αν δε του δωσω εγω να φάει δε θα γκρινιάξει ολιγοφαγο..δε ξέρω τι να κανω.. Ανοίξαμε βεβαια και τα βιβλιάρια το δικό μ και του αδερφού μ εγω 3μηνων 4500(γεννήθηκα 3150)  και ο αδερφός μ που ηταν ιδιος με τον μπεμπη στγν ηλικία των 3μηνων ήταν 200gr παραπάνω.. Αρα λέω το dna.. Τι να κάνω για να τρώει λίγο παραπανω καμία 30αρα ml παρακαλώ.. ακόμα δε γυρίζει, ωστόσο χαρακτηριστικά μ πε ο γιατρός να τον προσέχω γιατί ετοιμάζεται θέλει να ναι συνέχεια όρθιος και τον φωνάζουμε κουτσομπολη και μεις από ενός μηνος.... Για εισαγωγή και γω ξερω στους 6μηνες νομιζω και ο γιατρός μ αυτης της άποψης είναι αν σε συντρεχει άλλος λόγος. Σκεφτείτε εμας μας έβαζαν στο 3μηνα  σιγά σιγα.. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Christinα said:

Νομίζω δίνουν πιο νωρις στα μωράκια που έχουν θέμα με το γαλατακι κ τις αναγογες αλλά ας πουν οι ειδικευμένες σε αυτά μανούλες!

Βαριά η βρώμη Ε? Χμμ λογικό μ φαίνεται! Εγώ την έβαζα πιο μετα στη φρουτοκρεμα για να είναι πιο κρεμωδης κ χορταστική αντί για τα μπισκότα που έβαζαν παλιά. Πάντως να σου πω κ ρυζογαλο θα ξαναδωσω κι αυτές τις κρεμουλες γτ βολεύουν πολύ αν δν έχεις χρόνο για να ετοιμάσεις. Για απογευματινό το έδινα εναλλάξ με γιαούρτι.

Γάλα βρώμης δν έχω δοκιμάσει έλεγα θα είναι χαλί σαν τα αλλά αλλά θα το πάρω κι εγώ από περιέργεια!

Εγώ στη φρουτόκρεμα σκέφτομαι να βάζω και ταχίνι για να είναι πιο θρεπτική και χορταστική! 

 

7 hours ago, Anastasia05 said:

Έτσι ξεκίνησα με τον πρώτο,έτσι κ με τον δεύτερο!!

Στους 5,5 μήνες..τώρα θα δούμε! Δεν το έχουμε συζητήσει καθόλου με την παιδίατρο. 

Η βρώμη του είχε πέσει πολύ βαριά του πρώτου μου γιου κ δεν είχαμε κάνει εισαγωγή πολύ νωρίς..γύρω στους 8 μήνες. Τον ενόχλησε αρκετά. Τίποτα άλλο δεν τον έχει ενοχλησει ξανά.

Βρήκα γάλα για μενα! Αυτό με τη βρώμη! Εξαιρετικό!!! Δεν ξέρω αν όντως είναι αλλεργικό το παιδί μου,όσο μπορώ όμως θα απέχω από γαλακτοκομικά. Έχει ηρεμήσει αυτές τις μέρες συνεχίζει ομως να ζοριζεται σε χαμηλότερο βαθμό:unsure: είναι κ το άλμα τώρα..από πού να το πιασειςκ που να το αφήσεις... Θα περιμένω να περάσουν οι μέρες να δω αν έχει αποτέλεσμα η αποχή

 

Τρελαίνομαι με την κορδέλα! Κοριτσάκι γλυκάκι!

Τι υπέροχη φωτογραφία??? Λιώνω!!

Ωραία, αφού σου άρεσε είναι καλή επιλογή γιατί δεν έχει περίεργη γεύση όπως του αμυγδάλου ή της καρύδας... αν δεν έχει και πολλά πρόσθετα και ζάχαρη, τέλεια!

 

6 hours ago, Elinita said:

Ναι ναι, εμενα κ παιδογαστρεντερολογος μου είπε να ξεκινήσουμε νωρίτερα, δηλαδή στον 5ο μηνα.

Κοριτσια άλλη ερώτηση. Εγω στον υπνο της έβαζα υπνοσακο κ οχι κουβέρτα γιατι λένε δεν κάνει. Τωρα ομως που έχει αρχίσει να προσπαθεί να γυρισει μ φαίνεται επικίνδυνος και ο υπνοσακος (εχω τον σακο χωρίς ποδια). Πηγα να δω για αυτούς με πόδια αλλα σε όλα τα μαγαζιά μου είπαν ξεκινάει από 1 και πάνω. Εσεις τι κανετε; τα σκεπαζετε;

Εγώ τον σκεπάζω με κουβερτούλα, αλλά σκεπάζεται από τα χέρια και κάτω. Τώρα τελευταία που έχει ενοχλήσεις κλωτσαει τα πόδια του και γυρνάει και στο πλάι/μπρούμυτα οπότε ξεσκεπάζεται που και που, αλλά τον ξανασκεπάζω και δεν πολυανησυχώ αν μείνει για λίγο ξεσκέπαστος γιατί πάντα έχουμε ζέστη στο σπίτι. Αργότερα αν κουνιέται ακόμα περισσότερο στον ύπνο του μάλλον θα του πάρω κι εγώ υπνόσακο.

 

6 hours ago, Anastasia05 said:

Μπορείς να ετοιμάζεις τον ζωμό του κρέατος από την προηγούμενη μέρα,να το μοιραζεις σε βαζακια κ να βράζεις εκεί μέσα τα λαχανικά την μέρα που είναι να το φάει! Εγώ αυτό έκανα!

 

Καλή ιδέα! Εγώ, ειδικά στην αρχή που θα πειραματίζεται και μπορεί να τρώει πολύυυ μικρές ποσότητες, σκέφτομαι να ετοιμάζω μια μεγάλη ποσότητα και την χωρίζω μικρές μερίδες σε βαζάκια στην κατάψυξη μόνο για εκείνον, για να τα έχω έτοιμα.

  • Μου αρέσει 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nina13 said:

Κορίτσια όσες έχετε μαρσιπο για πειτε που να κινηθώ. Λέω να παρω έναν για να τα βγάζω και τα δυο βόλτα, να μην περνω καροτσια κτλ... Για πειτε

Εγώ πήρα έναν από το αμαζον... έχει πάαααρα πολλούς online. Για καταστήματα στην Ελλάδα δε ξέρω να σου πω, αλλά από όπου και να το πάρεις να προτιμήσεις αυτούς που έχουν και το "καθισματάκι-μαξιλαράκι" που δένει με χοντρή ζώνη στη μέση-γοφούς. Ουσιαστικά αυτό στηρίζει όλο το βάρος του μωρού και κάθεται και εκείνο καλύτερα χωρίς να κρέμεται άβολα και εσένα δε σου πιάνεται τόσο η μέση σου.

  • Ευχαριστώ 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Κορίτσια όσες έχετε μαρσιπο για πειτε που να κινηθώ. Λέω να παρω έναν για να τα βγάζω και τα δυο βόλτα, να μην περνω καροτσια κτλ... Για πειτε

Καλημέρα! Θα σου πω! Εγώ είχα πάρει το mei tai κ μου έφεραν και το Kinderkraft nino. Θεωρώ πως το δεύτερο είναι καλύτερο και πολύ πιο λειτουργικό (εργονομικά κ τα δυο) 

Με το Mei Tai θέλεις και περισσότερο χρόνο μέχρι να το βρεις πως δένει και αν θέλεις να το κάνεις και γρήγορα με ένα ακόμη παιδί στο σπίτι τρέχα γυρευε στην αρχή τουλάχιστον. Δεν ξέρω εμένα με κούραζε, για όταν είναι πολύ βρεφακια είναι καλό αλλά για μετά όχι τόσο. 

Ενώ τώρα χρησιμοποιούμε το Kinderkraft το οποίο ενώ μοιάζει αρκετά έχει δύο κλιπ και γίνεται το κούμπωμα κατευθείαν χωρίς πολλά πολλά. Πολύ καλός ποιοτικά και μαλακό ύφασμα. Το μόνο αρνητικο εδώ είναι πως είναι για μωρά από 60εκ και άνω. 

Φυσικά στην κάθε μαμά και παιδάκι βολεύει κ κάτι άλλο. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Εγώ πήρα έναν από το αμαζον... έχει πάαααρα πολλούς online. Για καταστήματα στην Ελλάδα δε ξέρω να σου πω, αλλά από όπου και να το πάρεις να προτιμήσεις αυτούς που έχουν και το "καθισματάκι-μαξιλαράκι" που δένει με χοντρή ζώνη στη μέση-γοφούς. Ουσιαστικά αυτό στηρίζει όλο το βάρος του μωρού και κάθεται και εκείνο καλύτερα χωρίς να κρέμεται άβολα και εσένα δε σου πιάνεται τόσο η μέση σου.

ΚαΚαλημερα και ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!!! Είναι 60εκ ακριβώς η μπεμπα μας.. Άρα θα μας κάνει το κιντερκραφτ. Αυτό είχα δει κι εγώ ως τον νουμερο ένα σε πωλησεις κι ως τον πιο οικονομικό, καθώς έδωσα πολλά χρήματα για τα καροτσια, αλλά τώρα θα χρειαστώ μαρσιπο και για το σπίτι, όταν μενω μονη και με τα δυο δεν μπορώ να ανταπεξέλθω, και χρειάζομαι τα χέρια νουβελευθερα.. 

Ελένη να σε ρωτησω στον ο κιντερκραφτ γυρνάει και εμπρός το μωρό? Δλδ με το σώμα του προς τα εμπρός? 


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

ΚαΚαλημερα και ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!!! Είναι 60εκ ακριβώς η μπεμπα μας.. Άρα θα μας κάνει το κιντερκραφτ. Αυτό είχα δει κι εγώ ως τον νουμερο ένα σε πωλησεις κι ως τον πιο οικονομικό, καθώς έδωσα πολλά χρήματα για τα καροτσια, αλλά τώρα θα χρειαστώ μαρσιπο και για το σπίτι, όταν μενω μονη και με τα δυο δεν μπορώ να ανταπεξέλθω, και χρειάζομαι τα χέρια νουβελευθερα.. 

Ελένη να σε ρωτησω στον ο κιντερκραφτ γυρνάει και εμπρός το μωρό? Δλδ με το σώμα του προς τα εμπρός? 

Όχι δυστυχώς μόνο προς τα εσένα μπορεί να κοιτάει το μωρό. Αν είχε και αυτό πιστεύω θα ήταν ο τέλειος μάρσιπος :D

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, elenioz είπε:

Καλημέρα! Θα σου πω! Εγώ είχα πάρει το mei tai κ μου έφεραν και το Kinderkraft nino. Θεωρώ πως το δεύτερο είναι καλύτερο και πολύ πιο λειτουργικό (εργονομικά κ τα δυο) 

Με το Mei Tai θέλεις και περισσότερο χρόνο μέχρι να το βρεις πως δένει και αν θέλεις να το κάνεις και γρήγορα με ένα ακόμη παιδί στο σπίτι τρέχα γυρευε στην αρχή τουλάχιστον. Δεν ξέρω εμένα με κούραζε, για όταν είναι πολύ βρεφακια είναι καλό αλλά για μετά όχι τόσο. 

Ενώ τώρα χρησιμοποιούμε το Kinderkraft το οποίο ενώ μοιάζει αρκετά έχει δύο κλιπ και γίνεται το κούμπωμα κατευθείαν χωρίς πολλά πολλά. Πολύ καλός ποιοτικά και μαλακό ύφασμα. Το μόνο αρνητικο εδώ είναι πως είναι για μωρά από 60εκ και άνω. 

Φυσικά στην κάθε μαμά και παιδάκι βολεύει κ κάτι άλλο. 

Τι υπέροχος μάρσιπος ο κιντερκραφτ!

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες για το μει να Τάι.. 

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Όχι δυστυχώς μόνο προς τα εσένα μπορεί να κοιτάει το μωρό. Αν είχε και αυτό πιστεύω θα ήταν ο τέλειος μάρσιπος :D

Καλά για λίγους μήνες το χρειαζόμαστε εξαλλου... Είναι πολυ καλός συμφωνα με τις κριτικές που διάβασα και για να λες κι εσυ έτσι θα τον παρω .. Τι λες?? Τον έχετε δοκιμάσει στη μπουμπου σας? 

Επίσης πως τα ντυθουμε ρε κορίτσια για να μην κρυωνουν όταν τα βγάζουμε με μαρσιπο έξω? Για τώρα τον χειμώνα εννοω

Just now, elenioz είπε:

Όχι δυστυχώς μόνο προς τα εσένα μπορεί να κοιτάει το μωρό. Αν είχε και αυτό πιστεύω θα ήταν ο τέλειος μάρσιπος :D

Είμαι ανάμεσα σε αυτόν και έναν babybjorn

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Καλά για λίγους μήνες το χρειαζόμαστε εξαλλου... Είναι πολυ καλός συμφωνα με τις κριτικές που διάβασα και για να λες κι εσυ έτσι θα τον παρω .. Τι λες?? Τον έχετε δοκιμάσει στη μπουμπου σας? 

Επίσης πως τα ντυθουμε ρε κορίτσια για να μην κρυωνουν όταν τα βγάζουμε με μαρσιπο έξω? Για τώρα τον χειμώνα εννοω

Ναι ήδη έχουμε βγει μαζί του 3-4 φορές! Η μικρή κάθισε πολύ καλά την περισσότερη ώρα κοιμόταν. Και δεν με κούρασε καθόλου στην μέση που το είχα ένα φόβο. Πιστεύω θα το ευχαριστηθείτε κ εσείς! 

Εγώ της φοράω αυτές τις ολόσωμες φόρμες εξόδου (όχι τις πολύ χοντρές που είναι σαν να πηγαίνεις στα χιόνια) είχα πάρει από το lidl δύο, πολύ οικονομικά. Είναι ότι πρέπει για τώρα τον χειμώνα.

Η μία είναι και χνουδωτη & φαίνεται σαν να κουβαλάω ένα αρκουδάκι! Έχει πολύ πλάκα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Ναι ήδη έχουμε βγει μαζί του 3-4 φορές! Η μικρή κάθισε πολύ καλά την περισσότερη ώρα κοιμόταν. Και δεν με κούρασε καθόλου στην μέση που το είχα ένα φόβο. Πιστεύω θα το ευχαριστηθείτε κ εσείς! 

Εγώ της φοράω αυτές τις ολόσωμες φόρμες εξόδου (όχι τις πολύ χοντρές που είναι σαν να πηγαίνεις στα χιόνια) είχα πάρει από το lidl δύο, πολύ οικονομικά. Είναι ότι πρέπει για τώρα τον χειμώνα.

Η μία είναι και χνουδωτη & φαίνεται σαν να κουβαλάω ένα αρκουδάκι! Έχει πολύ πλάκα. 

Σε ευχαριστώ καλή μου.. Το παραγγειλα ήδη ελπίζω να ρθει συντομα γιατί μόνη με τα δυο παιδια δεν τη παλευω, αγκαλιά το ένα και να τρέχει το άλλο σα σίφουνας μέσα στο σπίτι.... 

Το πινκ πηρα γιατι άρεσε στον άντρα μου, μη παρεξηγηθω, τα θέλει όλα ροζ για την κόρη χαχαχαχ

Θα ψάξω να βρω κιεγω τέτοιο φορμακι... Ακουγεται γλυκααα


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Ναι ήδη έχουμε βγει μαζί του 3-4 φορές! Η μικρή κάθισε πολύ καλά την περισσότερη ώρα κοιμόταν. Και δεν με κούρασε καθόλου στην μέση που το είχα ένα φόβο. Πιστεύω θα το ευχαριστηθείτε κ εσείς! 

Εγώ της φοράω αυτές τις ολόσωμες φόρμες εξόδου (όχι τις πολύ χοντρές που είναι σαν να πηγαίνεις στα χιόνια) είχα πάρει από το lidl δύο, πολύ οικονομικά. Είναι ότι πρέπει για τώρα τον χειμώνα.

Η μία είναι και χνουδωτη & φαίνεται σαν να κουβαλάω ένα αρκουδάκι! Έχει πολύ πλάκα. 

Έχω κι εγώ τη κλασική που είναι για τα χιόνια κ άλλη μια που είναι μπουκλε,σαν προβατάκι! Αυτή του φοράω τώρα γιατί έχει μικρότερη φόρμα ! 

Δεν έχω βγει με τον μικρό στον μάρσιπο κ τον μεγάλο στο χέρι γιατί φοβάμαι.. στην επόμενη βόλτα όμως που θα είναι κάποιος μαζί μας, θα το επιχειρήσω!

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...