Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Lila ki είπε:

      Έβαλα ένα λόγω ηλικίας 38 μ είπαν λόγω υψηλού κινδύνου θα βακω ένα 5 ΑΑ. Μ το χαρακτήρισαν άριστο τώρα ο θεός ξέρει ! Αχ μακάρι να τα λέμε τα ευχάριστα μαζί ! Εσυ ;;;

      Και εγώ ένα έβαλα, 5ΑΑ και είμαι 39. Φοβόμουν να τα βάλω και τα δύο,γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δυο και το άλλο εμβρυο είχε παλινδρομήσει.Ειχα τρομάξει τοσο πολύ,που είχα πει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω δύο μαζι.Θαυμαζω τις γυναίκες που γεννούν δίδυμα,είναι πολύ δύσκολη κύηση.Θα κάνεις τεστ τελικά αύριο η θα κάνεις μόνο χοριακη?

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

@KarMar84 @demifilol (κι αν ξεχνάω κ καμία άλλη ,σχωρατε με)Για πείτε κ οι υπόλοιπες ήδη μανουλες την δική τους εμπειρία από την γέννα..

Just now, μικρή_νεράιδα είπε:

Ο μικρός ειναι πολύ καλός!Ηρεμο σχετικά μωρό και βολικος αρκετά μονο μερικα βραδια δεν κοιμάται καθόλου!Για αδερφακι ειναι νωρίς ακομα αλλα εγω θελω ενα ακομα αλλα αργότερα.... Γενικά αν εξαιρέσεις τους εμετους περασα πολυ ωραία! Το χαρηκα πολύ,ο άντρας μου εννοείται οτι μου εκανε ολα τα χατίρια σαν βασίλισσα με είχε....

 

Ασε ηταν άθλος! Ευτυχώς το βράδυ κατα τις 8 σταματούσαν και ξαναρχιζαν το πρωί οποτε εκείνες τις ώρες έπινα νερό μπόλικο....Μεσα στην μερα επινα μια δυο γουλιες νερο καθε σαρανταλεπτο για να μην διψαω με πολυ προσοχή για να μην το βγάλω...

Εγώ αναγουλιαζω μέχρι κ όταν αλλάζω πλευρό στον ύπνο μου,τι να σου λέω τώρα;τα περασες κι εσύ..το ίδιο ,λίγο πιο light ήμουν κ στο γιο μου.το μόνο που ευελπιστώ τώρα είναι να μου τελειώσουν πάλι την 14η εβδομάδα κ να μην τραβήξει παραπάνω αυτήν την φορά...κ μου αρέσει που λένε ότι οι εμετοι κ οι αναγουλες σημαίνει ότι θα κάνεις κορίτσι!!εγώ μόνο μαμάδες που είχανε εμετούς κ κάνανε αγόρια ξέρω!χαχαχα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, MumMaria είπε:

Εγώ αναγουλιαζω μέχρι κ όταν αλλάζω πλευρό στον ύπνο μου,τι να σου λέω τώρα;τα περασες κι εσύ..το ίδιο ,λίγο πιο light ήμουν κ στο γιο μου.το μόνο που ευελπιστώ τώρα είναι να μου τελειώσουν πάλι την 14η εβδομάδα κ να μην τραβήξει παραπάνω αυτήν την φορά...κ μου αρέσει που λένε ότι οι εμετοι κ οι αναγουλες σημαίνει ότι θα κάνεις κορίτσι!!εγώ μόνο μαμάδες που είχανε εμετούς κ κάνανε αγόρια ξέρω!χαχαχα

Και μενα μου λέγανε ότι επειδη κανεις εμετούς θα κανεις κορίτσι!Χαιροταν ο άντρας μου γτ ηθελε να βγάλει την μανα του, εγω δεν ηθελα εν τω μεταξύ να πούμε το παιδί Σουλτάνα στην μανα του!Τελικα ηταν αγόρι παλι καλα!

Η δικιά μου γεννα ηταν πολύ δύσκολη... Ηθελα να γεννησω φυσιολογικά...με πιασαν οι πονοι χαλαρα στην αρχη στις 7 το απόγευμα μεχρι της μια και κατι το βράδυ ηταν χαλαρά....εκει στης μια τρεξαν κατι υγρα,νομιζα σπασαν τα νερα (κατουρηθηκα τελικά) και φυγαμε αμεσως για κλινική!Μεχρι να φτασουμε ερχοταν πονοι αρκετα δυνατοι!Φτασαμε με εξετασαν διαστολη στο 2!Μου βαζουν και λίγους πόνους και περιμέναμε να κανω διαστολή αλλα τπτ....Στις 6 το πρωι η γιατρός αποφασισε να μου σπασει τελικά τα νερά μπας και κάνω καθόλου διαστολή,γτ δεν εκανα καθόλου παρολο που πονουσα φουλ σε σημειο να χανομαι....μεχρι τις 5 το απόγευμα δεν αλλαξε τπτ παρολο που μου βαλαν και πόνους και υπόθετο.... εγώ διαστολή δεν έκανα... τελικά έκανα καισαρική!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα ιδιαίτερα καλή εμπειρία αλλά σε αυτό έφτιαξαν δύο παράγοντες, πρώτον ότι η μικρή ήταν δεμένη με τον λώρο αλλά στα πλευρά με αποτέλεσμα να μην φανεί οπότε εγώ έσπρωχνα και αυτό δεν κουνιόταν καθόλου κ άρχισαν να πέφτουν οι παλμοί της κ δεύτερον είχα δύο εσωτερικούς κυρσους οι οποίοι έσπασαν κ είχα αιμορραγία οπότε έμεινα στην ανάνηψη πριν πάω στο δωμάτιο 4 ώρες αντί για 2...Έσπασαν τα νερά κατά τις 12 παρά το μεσημέρι, πήγα νοσοκομείο κατά τις 12.30 με διαστολή 1 κ οι μεγάλοι πόνοι ξεκίνησαν κατά τις 16.30 ώσπου γέννησα με φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληριδιο στις 22.25 με την χρήση βεντούζας...

Πάντως εγώ έχω ακούσει ότι όσες έχουν πολλούς εμετούς έχουν αγοράκια :-?

  • Λυπημένη/-ος 2

Link to comment
Share on other sites

Just now, KarMar84 είπε:

Εγώ δεν είχα ιδιαίτερα καλή εμπειρία αλλά σε αυτό έφτιαξαν δύο παράγοντες, πρώτον ότι η μικρή ήταν δεμένη με τον λώρο αλλά στα πλευρά με αποτέλεσμα να μην φανεί οπότε εγώ έσπρωχνα και αυτό δεν κουνιόταν καθόλου κ άρχισαν να πέφτουν οι παλμοί της κ δεύτερον είχα δύο εσωτερικούς κυρσους οι οποίοι έσπασαν κ είχα αιμορραγία οπότε έμεινα στην ανάνηψη πριν πάω στο δωμάτιο 4 ώρες αντί για 2...Έσπασαν τα νερά κατά τις 12 παρά το μεσημέρι, πήγα νοσοκομείο κατά τις 12.30 με διαστολή 1 κ οι μεγάλοι πόνοι ξεκίνησαν κατά τις 16.30 ώσπου γέννησα με φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληριδιο στις 22.25 με την χρήση βεντούζας...

Πάντως εγώ έχω ακούσει ότι όσες έχουν πολλούς εμετούς έχουν αγοράκια :-?

Άρα και τώρα για αγοράκι με κόβω πάλι:P

Πω πω κοπέλα μου μπράβο πάντως,με όλα αυτά κ χωρίς επισκληριδιο!θηρίο είσαι εσύ!τώρα στο δεύτερο θα σου φανεί παιχνιδάκι κ σου εύχομαι να το απολαύσεις λίγο περισσότερο:x

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Άρα και τώρα για αγοράκι με κόβω πάλι:P

Πω πω κοπέλα μου μπράβο πάντως,με όλα αυτά κ χωρίς επισκληριδιο!θηρίο είσαι εσύ!τώρα στο δεύτερο θα σου φανεί παιχνιδάκι κ σου εύχομαι να το απολαύσεις λίγο περισσότερο:x

Να είσαι καλά Μαράκι, μακάρι όλες μας να το απολαύσουμε! (Δεν είχα επιλογή για επισκληριδιο γτ γέννησα σε δημόσιο)

Όσο για τον θηλασμό θήλασα 13 μήνες αποκλειστικά αλλά οι πρώτοι 4 - 5 μήνες ήταν απελπισία, δεν φανταζομουν ότι θα μπορούσε να είναι τόσο δύσκολος, από τον 5ο - 6ο μήνα έστρωσε και ήταν παιχνιδάκι :)

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κοριτσιααα πάντως έχω παραξενεύτειι.τιοοτα από εμετούς.ζαλαδες μόνο και συχνοουρια.αντε και καούρες στο στομάχι.δν το περίμενα τόσο καλααα.καθε φορά ρωτάω τη γιατρό μα είναι φυσιολογικό; 

  • Μου αρέσει 4

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, KarMar84 είπε:

Να είσαι καλά Μαράκι, μακάρι όλες μας να το απολαύσουμε! (Δεν είχα επιλογή για επισκληριδιο γτ γέννησα σε δημόσιο)

Όσο για τον θηλασμό θήλασα 13 μήνες αποκλειστικά αλλά οι πρώτοι 4 - 5 μήνες ήταν απελπισία, δεν φανταζομουν ότι θα μπορούσε να είναι τόσο δύσκολος, από τον 5ο - 6ο μήνα έστρωσε και ήταν παιχνιδάκι :)

Στο Δημόσιο  δεν κανουν επισκληριδιο?


oXECp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, InaRina είπε:

Απο βιβλια κυκλοφορουν διαφορα στο εμποριο αν θες να περναει η ωρα σου , για την εγκυμοσυνη αφου θα σε συμβουλεύει ο γιατρος τι αλλο θα ηθελες να μαθεις , θεωρω πιο σημαντικο,χρησιμο και πρακτικο να βρεις καποιο που να λεει για το μωρο απο 0 εως 12 μηνων για αρχη ,,, συνηθως λενε

(Ισως αν μπορεισ να δεισ τα περιεχόμενα να βρεις ποιο ειναι πιο ενδιαφερον )

-την προετοιμασιας της νεασ μαμας στο μαιευτήριο 

- πως να φτιαξεις ενα ασφαλες παιδικο δωματιο 

- ποια ειναι τα πραγματα ρουχα κ αξεσουαρ που χρειαζεται ενα μωρο 

_ψυχολογια για νέους γονείς 

_μικροατυχηματα κ πρωτες βοηθειες 

_παιδικες ασθένειες (ανεμοβλογια κα) 

_Γέννησή μωρου_τοκετος

_μεθοδοι φαγητου/θηλασμού 

_Σταδια αναπτυξης βρεφους ανα μηνα 

(Σωματικα _ψυχικα)

_ παιχνιδια ανα μηνα

 

Πολλα βεβαια μπορει να υπαρχουν στο ίντερνετσε καποιο αρθρο ...

άλλα σημαντικα πραγματα θα τα μαθεις σε σεμιναρια δωρεαν που κανουν στα νοσοκομεια ,,, 

Εγω εχω μια σειρα απο το Nutricia διαφημιστικη που εχει 3 τομους και τα λεει ολα αυτα αλλα ειναι 30 χρονια , σιγουρα θα υπαρχουν κ πιο συγχρονα ...απλα βρες κατι να σου ταιριαζει και να διαβάσεισ κατι ουσιαστικό!!

 

Σε ευχαριστω πολυ 

14 ώρες πρίν, Despoina Mar είπε:

Καλημέρα κορίτσι μ εγώ επειδή βαριέμαι στ σπίτι κ είναι τ πρωτο μωράκι μ έκανε μια έρευνα στ public κ παρήγγειλα τη βίβλο της εγκυμοσύνης ψαξτο αν θες:)

Ναι αυτο το παράγγειλα και εγω και το περιμένω σε ευχαριστω 

14 ώρες πρίν, Despoina Mar είπε:

Καλημέρα κορίτσι μ εγώ επειδή βαριέμαι στ σπίτι κ είναι τ πρωτο μωράκι μ έκανε μια έρευνα στ public κ παρήγγειλα τη βίβλο της εγκυμοσύνης ψαξτο αν θες:)

Ναι αυτο το παράγγειλα και εγω και το περιμένω σε ευχαριστω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Να είσαι καλά Μαράκι, μακάρι όλες μας να το απολαύσουμε! (Δεν είχα επιλογή για επισκληριδιο γτ γέννησα σε δημόσιο)

Όσο για τον θηλασμό θήλασα 13 μήνες αποκλειστικά αλλά οι πρώτοι 4 - 5 μήνες ήταν απελπισία, δεν φανταζομουν ότι θα μπορούσε να είναι τόσο δύσκολος, από τον 5ο - 6ο μήνα έστρωσε και ήταν παιχνιδάκι :)

Κι εμένα το πρώτο τρίμηνο ήταν δύσκολο..εγώ θα ήθελα ιδανικά μέχρι τον χρόνο να θηλάσω(θα εξαρτηθεί βέβαια κ από την εγκυμοσύνη) να κάνω ένα 2μηνο διάλειμμα κ άντε ξανά μανα!χαχαχαχα!

Καλημέρα κορίτσια!εδώ από το πρωί βρέχει καρεκλοποδαρα!ούτε στο μπαλκόνι μπορούμε να βγούμε!οπότε ξεκινήσαμε καθαριότητα στο σπίτι.εσεις τι κάνετε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

@KarMar84 @demifilol (κι αν ξεχνάω κ καμία άλλη ,σχωρατε με)Για πείτε κ οι υπόλοιπες ήδη μανουλες την δική τους εμπειρία από την γέννα..

Εγώ αναγουλιαζω μέχρι κ όταν αλλάζω πλευρό στον ύπνο μου,τι να σου λέω τώρα;τα περασες κι εσύ..το ίδιο ,λίγο πιο light ήμουν κ στο γιο μου.το μόνο που ευελπιστώ τώρα είναι να μου τελειώσουν πάλι την 14η εβδομάδα κ να μην τραβήξει παραπάνω αυτήν την φορά...κ μου αρέσει που λένε ότι οι εμετοι κ οι αναγουλες σημαίνει ότι θα κάνεις κορίτσι!!εγώ μόνο μαμάδες που είχανε εμετούς κ κάνανε αγόρια ξέρω!χαχαχα

Καλημέρα. Σορρυ που πετάγομαι στο θεμα σας εγώ γέννησα  17/12/19  τον γιο μου από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι που γέννησα έκαναν περίπου 20 εμετούς την ημέρα ακόμα και το πρωί που πηγα να γεννήσω έκανα. Κι  εγώ κοπέλες που ξέρω οτι είχαν πολλές αναγουλες αγόρια έκαναν.Αφού βγήκα από το νοσοκομείο 14κιλά πιο αδύνατη:).

  • Μου αρέσει 3
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia είπε:

Καλημέρα. Σορρυ που πετάγομαι στο θεμα σας εγώ γέννησα  17/12/19  τον γιο μου από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι που γέννησα έκαναν περίπου 20 εμετούς την ημέρα ακόμα και το πρωί που πηγα να γεννήσω έκανα. Κι  εγώ κοπέλες που ξέρω οτι είχαν πολλές αναγουλες αγόρια έκαναν.Αφού βγήκα από το νοσοκομείο 14κιλά πιο αδύνατη:).

Κ μετά σου λεει δίαιτα!!!χαχαχαχα!ο γιος σου σε ήθελε στικάκι!να τον χαίρεσαι!!

Εγώ έχω μια φίλη που δεν είχε κανένα σύμπτωμα σε όλη την εγκυμοσύνη παρά λίγη υπνηλία κ έκανε αγόρι.κ μια άλλη φίλη,είχε 3 ολόιδιες εγκυμοσύνες με πολλούς εμετούς κ έκανε ένα αγόρι κ δύο κορίτσια!όλα σχετικά ειναι!;-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Κι εμένα το πρώτο τρίμηνο ήταν δύσκολο..εγώ θα ήθελα ιδανικά μέχρι τον χρόνο να θηλάσω(θα εξαρτηθεί βέβαια κ από την εγκυμοσύνη) να κάνω ένα 2μηνο διάλειμμα κ άντε ξανά μανα!χαχαχαχα!

Καλημέρα κορίτσια!εδώ από το πρωί βρέχει καρεκλοποδαρα!ούτε στο μπαλκόνι μπορούμε να βγούμε!οπότε ξεκινήσαμε καθαριότητα στο σπίτι.εσεις τι κάνετε;

Καλημέρα κορίτσια.. Κ εγώ σμρ είμαι πιο καλά κ είπα να πλένω μια μια τις κουρτίνες μ κ ν στολισω κανένα πασχαλινό έτσι για την τρέλα χαχα

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και εδώ ο καιρός χάλια..να μπαίνουμε σιγά σιγά στο κλίμα του Πάσχα δεν θα το γιορτάσουμε όπως τις άλλες φορές αλλά καλά να είμαστε πρώτα και θα έχουμε την δυνατότητα να γιορτάσουμε αλλά Πάσχα όπως τα θέλουμε..αλλά αυγά τσουρέκια κουλουρακια έστω κάτι θα φτιάξουμε η κάθε μία :x την Δευτέρα έχω να πάω για κάποιες εξετάσεις πάλι ότι έχει να κάνει με το κολπικο έχω τώρα και Πέμπτη θα με ξαναδεί ο γιατρός να δω που βρίσκεται και αυτό το μωράκι πως τα πάει..και θα μου πει και για την αυχενικη..εντωμεταξυ τέλος Απριλίου μου έχει βάλει η ενδοκρινολογος μου εξετάσεις κ θέλει να με δει οπότε δεν γλιτώνω από τους γιατρούς κ από τις εξόδους ..αντε να δούμε να περάσει όλο αυτό με τον κορονοιο πια να συνεχίσουμε τις ζωές μας.

Να κάνω κ μια ερώτηση η να ξανακάνω μάλλον υπάρχει περίπτωση στην αυχενικη να φανεί το φύλο?η αργότερα κοριτσια?

η μπορεί να το δει και ο γιατρός από το κολπικο υπερηχογράφημα αλλά θα είμαι στη 10η εβδομάδα.

  • Μου αρέσει 2

i0cXp3.png?t=1&L0kq4ho6

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evitheodorou είπε:

Γειά σας κορίτσια και εδώ ο καιρός χάλια..να μπαίνουμε σιγά σιγά στο κλίμα του Πάσχα δεν θα το γιορτάσουμε όπως τις άλλες φορές αλλά καλά να είμαστε πρώτα και θα έχουμε την δυνατότητα να γιορτάσουμε αλλά Πάσχα όπως τα θέλουμε..αλλά αυγά τσουρέκια κουλουρακια έστω κάτι θα φτιάξουμε η κάθε μία :x την Δευτέρα έχω να πάω για κάποιες εξετάσεις πάλι ότι έχει να κάνει με το κολπικο έχω τώρα και Πέμπτη θα με ξαναδεί ο γιατρός να δω που βρίσκεται και αυτό το μωράκι πως τα πάει..και θα μου πει και για την αυχενικη..εντωμεταξυ τέλος Απριλίου μου έχει βάλει η ενδοκρινολογος μου εξετάσεις κ θέλει να με δει οπότε δεν γλιτώνω από τους γιατρούς κ από τις εξόδους ..αντε να δούμε να περάσει όλο αυτό με τον κορονοιο πια να συνεχίσουμε τις ζωές μας.

Να κάνω κ μια ερώτηση η να ξανακάνω μάλλον υπάρχει περίπτωση στην αυχενικη να φανεί το φύλο?η αργότερα κοριτσια?

η μπορεί να το δει και ο γιατρός από το κολπικο υπερηχογράφημα αλλά θα είμαι στη 10η εβδομάδα.

Αχ Πέμπτη ε;τέλεια!εγώ Δευτέρα θα πάρω τηλ τον γιατρό μου να μου μέσα στην εβδομάδα πότε να με δει..

Την 10η εβδομάδα δύσκολα να δει ο γιατρός κάτι.στην αυχενική εχεις πολλές πιθανότητες,αναλόγως κ την στάση του μωρού κ συνήθως όταν είναι αγοράκι φαίνεται.αν σου πει μα μου δεν είμαι σίγουρος,μάλλον κοριτσάκι!εμένα μου το είχε πει στην αυχενική στην 12η εβδομάδα ο εμβρυολογος κ μετά 14η μου το επιβεβαίωσε κ ο γυναικολόγος!έχεις καμιά προτίμηση; (Καλά εννοείται πρώτα απ' όλα να είναι γερό αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...