Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Κ εγώ το βλέπω προς το θετικό. Μήπως να πάρεις αυτό με τον Σταύρο? Είναι πιο ξεκάθαρο. Ή το ηλεκτρονικό που γράφει .. 

      Ναι θα πάρω κ τέτοια,απλά θα μπορούν να ανιχνεύσουν την ορμόνη? Είμαι έκτη μέρα από την εμβρυομεταφορά

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Gogo1994 είπε:

Το ίδιο έλεγα κ εγώ κορίτσι μου.Ειτε αμνιο είτε αυτό το τεστ πλέον είμαστε σε προχωρημένη εγκυμοσύνη.Αν όμως και αυτό το σύνδρομο φαίνεται στο τεστ αίματος κάντο εννοείται κ τώρα.Ειδε όμως κάτι άλλο? Γιατί από ένα μόνο εύρημα που δεν επιρρεαζει κ τη καρδούλα κ με πολύ καλή αυχενική να κάνεις αμνιο?είναι η έσχατη επιλογή.

Σε ενα διαγνωστικο που πηρα μου ειπαν οτι ανιχνευεται στο αιμα με ποσοστο 97,7% ο εμβρυολογος ειπε οχι παντως για το τεστ αιματος, οτι δε θα μου δωσει αξιοπιστα αποτελεσματα

 

Καποιο αλλο ευρημα δεν υπαρχει το μωρο κατα τα αλλα ειναι μια χαρα.

Εσενα τι σου ειχαν βρει εκανες τελικα καποιον ελεγχο;

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, fairy-mary είπε:

Σε ενα διαγνωστικο που πηρα μου ειπαν οτι ανιχνευεται στο αιμα με ποσοστο 97,7% ο εμβρυολογος ειπε οχι παντως για το τεστ αιματος, οτι δε θα μου δωσει αξιοπιστα αποτελεσματα

 

Καποιο αλλο ευρημα δεν υπαρχει το μωρο κατα τα αλλα ειναι μια χαρα.

Εσενα τι σου ειχαν βρει εκανες τελικα καποιον ελεγχο;

 

Υπερηχογενες κομβίο.(ασβεστωμα).Δεν επιρρεαζει καρδούλα όμως κ εμένα συνδέεται με σύνδρομο κ ουσιαστικά μείωσε το καλό αποτέλεσμα της αυχενικής.ομως  πάλι παραμένει καλό κ χωρίς άλλο ευρημα δε κανείς κάτι πια γιατί συνήθως φεύγει η πριν η μετα..ενώ με αγχωσε ο εμβρυολογος γιατί είναι υποχρεωμένος να τα πει όπως πρέπει κ τυπικα κ μπήκα σε σκέψεις όχι δε Μ πρότεινε αμνιο.Η γιατρός μου μου είπε να το ξεχάσω κ ότι εκείνη δε θα έκανε.Και έτσι πήρα την απόφαση να μη κάνω ούτε το τεστ αιματος για να μπορώ να διαχειριστώ τα άγχη κ τις φοβίες μου.ςσενα σου είπε αν είναι κάτι που υπάρχει κ πιθανότητα να φύγει? Η απλά μένει κ δεν επιρρεαζει?


yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοπέλα μ @fairy-mary έχε πιστη κ ολα θ είναι καλά.. Να πας σε εμβρυοκαρδιολογο σίγουρα ν τ δεις.. Από τ στιγμή π φάνηκε αυτό είναι ο κατάλληλος γιατρός.. Γτ υπόλοιπα μην τ σκέφτεσαι από τωρα, παρερη γνώμη τ πρώτα κ βλέπεις.. Κ αμνιο ν χρειαστεί ν κανεις, κανουν πολλες τοτε από ευρήματα στ Β επιπέδου.. Θετικές σκεψεις κ ευχομαι να πανε ολα καλα.. 


k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 είπε:

Υπεεηχογενες κομβίο.(ασβεστωμα).Δεν επιρρεαζει καρδούλα όμως κ εμένα συνδέεται με σύνδρομο κ ουσιαστικά μείωσε το καλό αποτέλεσμα της αυχενικής.ομως επειδή πάλι παραμένει καλό κ χωρίς άλλο ευρημα δε κανείς κάτι πια γιατί συνήθως φεύγει η πριν η μετα..ενώ με αγχωσε ο εμβρυολογος γιατί είναι υποχρεωμένος να τα πει όπως πρέπει κ τυπικα κ μπήκα σε σκέψεις όχι δε Μ πρότεινε αμνιο.Η γιατρός μου μου είπε να το ξεχάσω κ ότι εκείνη δε θα έκανε.Και έτσι πήρα την απόφαση να μη κάνω ούτε το τεστ αιματος για να μπορώ να διαχειριστώ τα άγχη κ τις φοβίες μου.ςσενα σου είπε αν είναι κάτι που υπάρχει κ πιθανότητα να φύγει? Η απλά μένει κ δεν επιρρεαζει?

Οχι εμενα ειναι κατι το οποιο δε φευγει.

Ειναι μια διαφοροποιηση στην ανατομια της καρδιας που ομως δεν επηρεαζει σε τιποτα στη λειτουργια της αλλα ουτε και στη ζωη του μωρου μετεπειτα.

Θα το διπλοτσεκαρω βεβαια και με τον εμβρυοκαρδιολογο αλλα και απ οσα διαβασα ετσι καταλαβα.

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Οχι εμενα ειναι κατι το οποιο δε φευγει.

Ειναι μια διαφοροποιηση στην ανατομια της καρδιας που ομως δεν επηρεαζει σε τιποτα στη λειτουργια της αλλα ουτε και στη ζωη του μωρου μετεπειτα.

Θα το διπλοτσεκαρω βεβαια και με τον εμβρυοκαρδιολογο αλλα και απ οσα διαβασα ετσι καταλαβα.

 

Ακριβώς...πάρε γνώμες ακόμα κ για το πότε θα κάνεις την αμνιο εάν τελικά το αποφασίσεις.Μηπως τη κάνεις νωρίτερα.οι γιατροί ξέρουν καλύτερα από εμάς φυσικά.Να έχεις εμπιστοσύνη στο μωράκι σου.Και εγώ όταν έκανα άσχημες σκέψεις μετά του ζητούσα συγνώμη που έχανα την εμπιστοσύνη μου.Ειναι πολύ πιο δυνατά από εμάς κορίτσι μου.

  • Μου αρέσει 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Despoina Mar είπε:

Καλημερα κοπέλα μ @fairy-mary έχε πιστη κ ολα θ είναι καλά.. Να πας σε εμβρυοκαρδιολογο σίγουρα ν τ δεις.. Από τ στιγμή π φάνηκε αυτό είναι ο κατάλληλος γιατρός.. Γτ υπόλοιπα μην τ σκέφτεσαι από τωρα, παρερη γνώμη τ πρώτα κ βλέπεις.. Κ αμνιο ν χρειαστεί ν κανεις, κανουν πολλες τοτε από ευρήματα στ Β επιπέδου.. Θετικές σκεψεις κ ευχομαι να πανε ολα καλα.. 

Απλα με αγχωνει γιατι εχω και προσθιο πλακουντα και ειναι πιο επικινδυνη η αμνιο.

Σιγουρα θα το επιβεβαιωσω πρωτα, θα παρω και μια αλλη γνωμη.

Εχω στεναχωρηθει υπερβολικα.

Ακομα και τιποτα να μην ειναι γιατι να υπαρχει αυτο το πραγμα στο παιδι μου;

Και μετα απο ολα αυτα που περασα στην πρωτη εγκυμοσυνη με εχει τσακισει.

Just now, Gogo1994 είπε:

Ακριβώς...πάρε γνώμες ακόμα κ για το πότε θα κάνεις την αμνιο εάν τελικά το αποφασίσεις.Μηπως τη κάνεις νωρίτερα.οι γιατροί ξέρουν καλύτερα από εμάς φυσικά.Να έχεις εμπιστοσύνη στο μωράκι σου.Και εγώ όταν έκανα άσχημες σκέψεις μετά του ζητούσα συγνώμη που έχανα την εμπιστοσύνη μου.Ειναι πολύ πιο δυνατά από εμάς κορίτσι μου.

Καλα δεν υπαρχει περιπτωση να κανω αμνιο στις 32 εβδομαδες οπως προτεινει αυτος.

Η τωρα θα την κανω η καθολου.

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Απλα με αγχωνει γιατι εχω και προσθιο πλακουντα και ειναι πιο επικινδυνη η αμνιο.

Σιγουρα θα το επιβεβαιωσω πρωτα, θα παρω και μια αλλη γνωμη.

Εχω στεναχωρηθει υπερβολικα.

Ακομα και τιποτα να μην ειναι γιατι να υπαρχει αυτο το πραγμα στο παιδι μου;

Και μετα απο ολα αυτα που περασα στην πρωτη εγκυμοσυνη με εχει τσακισει.

Καλα δεν υπαρχει περιπτωση να κανω αμνιο στις 32 εβδομαδες οπως προτεινει αυτος.

Η τωρα θα την κανω η καθολου.

 

έχε θετική σκέψη κ αν δεν είναι κάτι απλά ξέχασε το αφού δεν επιρρεαζει καρδούλα θα είναι μια χαρά το μωράκι σου.Και το ποσοστό του τεστ αίματος πάντως είναι αρκετά ψηλο εάν πάρεις απόφαση να μη κάνεις αμνιο κ λόγω του πλακούντα 


yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 είπε:

έχε θετική σκέψη κ αν δεν είναι κάτι απλά ξέχασε το αφού δεν επιρρεαζει καρδούλα θα είναι μια χαρά το μωράκι σου.Και το ποσοστό του τεστ αίματος πάντως είναι αρκετά ψηλο εάν πάρεις απόφαση να μη κάνεις αμνιο κ λόγω του πλακούντα 

Ναι ειναι υψηλο θεωρητικα.

Αυτος ειπε οτι δεν ανιχνευται καθολου.

Δε ξερω εχω μπερδευτει..

Πρεπει να το ψαξω πιο εντατικα.


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Ναι ειναι υψηλο θεωρητικα.

Αυτος ειπε οτι δεν ανιχνευται καθολου.

Δε ξερω εχω μπερδευτει..

Πρεπει να το ψαξω πιο εντατικα.

Καλημέρα κορίτσι μου όμορφο , λυπάμαι πολύ που περνάς στενάχωρα στην πιο ευτυχισμένη στιγμή της ζωής σου, και μάλιστα όταν έχεις ήδη άλλη μια όχι τόσο καλή εμπειρία στην προηγούμενη κύηση, το σημαντικό είναι ότι έχεις ήδη ένα γερό παιδάκι. Στο θέμα σου τώρα, το nipt τεστ δυστυχώς δεν ανιχνεύει το σύνδρομο digeorge μόνο με αμνιο και μοριακό καρυοτυπο μπορείς να το δεις! Ο έμβρυο καρδιολόγος θα επιβεβαιώσει την καλή λειτουργία της καρδούλας του μωρού σου! Ρώτησε κ σε άλλον εμβρυολογο για την άμνιο και τη θέση του πλακούντα! Αν θες βοήθεια τα υπόλοιπα σε pm (έχω προσωπική εμπειρία αλλά δεν θέλω να αναφερθώ δημόσια στην ομαδούλα μας). Είμαστε εδώ για σένα!

  • Μου αρέσει 1

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Φραουλίνο said:

Πραγματικά φοβηθηκαμε πάρα πολύ και είμαστε πολύ ανακουφισμενοι τώρα!! Με αυτά και με αυτά ξέχασα και το άγχος μου για τη Β επιπέδου.. :rolleyes:

Κορίτσια μου αγαπημένα και πάλι σας υπερευχαριστω όλες!! Είναι τόσο όμορφο που μοιραζόμαστε τις χαρές αλλά και τις ανησυχίες μας και είμαστε εδώ η μία για την άλλη, σας είμαι ευγνώμων!!! 

@MumMaria περαστικά στη γιαγιά σου γλυκιά μου, να την πιάσει η αντιβιωση γρήγορα γρήγορα και όλα να πάνε καλά!! 

Θα σας πω τα νέα μας αύριο μεσημεράκι που θα τελειώσουμε με την εξέταση.. Σας φιλώ όλες!!! 

 

Φραουλινο μου διαβασα την λαχτάρα που πήρες χθες. Αχ αυτός ο πλακούντας τι μας κανει! Χαίρομαι που ο γιατρός σου σε εξέτασε αμεσως για να μην έχεις κ αυτό το αγχος όλη μέρα. Όπως κ να χει σήμερα είναι η μεγάλη μέρα!!!!! Να απολαύσετε το καμάρι κ ολόψυχα σου εύχομαι να είναι όλα καλά!!!

Just now, fairy-mary said:

Καλημέρα κορίτσια.

Έκανα τη β επιπέδου και ο γιατρός εντόπισε στην καρδιά του μωρού ένα εύρημα που ονομάζεται arsa (δεξιά αποκλεινουσα αρτηρια).

Αυτο από μόνο του δεν επηρεάζει σε κάτι τη ζωή του μωρού είναι απλά μια ανατομική παραλλαγή όμως επειδή συνδέεται με κάποιο σύνδρομο ( digeorge) μου πρότεινε αμνιοπαρακέντηση και μάλιστα στις 32 εβδομάδες γιατί επειδή έχω πρόσθιο πλακούντα και είναι πιο δλυσκολη η αμνιο εάν συμβεί κάτι το μωρό θα μπορέσει να σωθεί.

Γενικά είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα θέματα και γέννησα πρόωρα τελικά.

Την τετάρτη θα πάω για λεπτομερή έλεγχο της καρδιάς του μωρού σε εμβρυοκαρδιολόγο και μετά θα αποφασίσουμε τι θα κάνουμε.

Φοβάμαι πολύ οτι κάτι κακό συμβαίνει.

 

Κορίτσι μου είναι απόλυτα φυσιολογικό που είσαι στενοχωρημένη. Κρατάω το γεγονός ομως ότι δεν επηρεάζει τη ζωή του μωρού. Όπως είπες κ εσυ καλό είναι που θα πάρεις μια δεύτερη γνώμη κ από εμβρυοκαρδιολογο. Εύχομαι όλα να πάνε καλά κ να είναι!!!

@MumMaria εύχομαι να είναι ήδη καλύτερα η γιαγιάκα! 

Καλημέρα κ στα υπόλοιπα κορίτσια! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

DjQBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, fairy-mary said:

Ναι ειναι υψηλο θεωρητικα.

Αυτος ειπε οτι δεν ανιχνευται καθολου.

Δε ξερω εχω μπερδευτει..

Πρεπει να το ψαξω πιο εντατικα.

Καλημερα γλυκια μου. Καταρχην λυπαμια παρα πολυ που εχεις μπει στη διαδικασια αυτη και στεναχωριεσαι...Αυτο το "γιατι να υπαρχει στο παιδι μοθ" μου σπαραξε την καρδια...Βεβαια κοριτσακι μου το θεμα ειναι οτι δεν επηρεαζεται η ποιοτητα ζωης στο παιδι. Και αυτο ειναι που πρεπει να κρατησεις. Τωρα επειδη σου μιλησε για συνδρομο, εγω θα ελεγα να πας στον εμβρυοκαρδιολογο για αρχη να σου μιλησει.εκεινος εξειδικευμενα και αναλυτικα. Ο εμβρυολογος ειναι υποχρεωμενος να πει ολεε τις πιθανοτητες αλλα ο καρδιολογος ει αι αυτος νομιζω που θα ξεκαθαρισει υο τοπιο..παρε το χρονο σου λιγο να το χωνεψεις, να βρεις τον καταλληλο καρδιολογο και αν τελικα χρειαστει αμνιο θα το.δεις πώς θα κινηθεις. Μια μικρη ταλαιπωρια τωρα το ξερω αλλα εχε πιστη κοριτσι μου στο μωρακι σου. Γενικα οι γιατροι παντα λενε και το χειροτερο σεναριο αλλα να δεις θα εκναο ολα.καλα! Ειμαστε εδω για σενα!!!

Καλημερα κοριτσακια μου να εχετε ολες μια υπεροχη μερα!!! Εδω απο τη ζεστη πηγε στο κρυο ξαφνικα και νομιζω με γαργαλαει λιγο ο λαιμος! Αυριο με το καλο θα δω τον μπεμπη μου μετα απο κοντα 2 μηνες και ανυπομονω!

@Geo81η εικονα χτες με το πατινι αλλα και το μπονους φουσκωμενης κοιλιτσας ειναι το σκηνικο απολυτης κουρασης αλλα απολυτης ευτυχιας!!! 

@Φραουλίνομου με το.καλο σημερα! Περιμενουμε νεα!

@MumMariaσυμπεθερουλα μου να ειναι ολα καλα.με.τη γιαγιακα σημερα ευχομαι και να υποχωρησε ο πυρετος.

@Alkyoni καλημερα γλυκουλα μου! Πώς εισαι; Σε σκεφτομουν με το που ξυπνησα! Ευχομαι να εισαι.μια χαρουλα και σιγα σιγα να επανερχεστε σε φυσιολογικους ρυθμους!!!

  • Μου αρέσει 5

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Υβόννη είπε:

Καλημερα γλυκια μου. Καταρχην λυπαμια παρα πολυ που εχεις μπει στη διαδικασια αυτη και στεναχωριεσαι...Αυτο το "γιατι να υπαρχει στο παιδι μοθ" μου σπαραξε την καρδια...Βεβαια κοριτσακι μου το θεμα ειναι οτι δεν επηρεαζεται η ποιοτητα ζωης στο παιδι. Και αυτο ειναι που πρεπει να κρατησεις. Τωρα επειδη σου μιλησε για συνδρομο, εγω θα ελεγα να πας στον εμβρυοκαρδιολογο για αρχη να σου μιλησει.εκεινος εξειδικευμενα και αναλυτικα. Ο εμβρυολογος ειναι υποχρεωμενος να πει ολεε τις πιθανοτητες αλλα ο καρδιολογος ει αι αυτος νομιζω που θα ξεκαθαρισει υο τοπιο..παρε το χρονο σου λιγο να το χωνεψεις, να βρεις τον καταλληλο καρδιολογο και αν τελικα χρειαστει αμνιο θα το.δεις πώς θα κινηθεις. Μια μικρη ταλαιπωρια τωρα το ξερω αλλα εχε πιστη κοριτσι μου στο μωρακι σου. Γενικα οι γιατροι παντα λενε και το χειροτερο σεναριο αλλα να δεις θα εκναο ολα.καλα! Ειμαστε εδω για σενα!!!

Θυμαμαι και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ολοι μου ελεγαν πως θα πανε ολα καλα και οτι οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μου και τελικα τιποτα δε πηγε σωστα.

Τελοσπαντων μη σας μαυριζω την ψυχη!

Σας ευχαριστω πολυ πολυ ολες για τα λογια σας!


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary said:

Θυμαμαι και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ολοι μου ελεγαν πως θα πανε ολα καλα και οτι οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μου και τελικα τιποτα δε πηγε σωστα.

Τελοσπαντων μη σας μαυριζω την ψυχη!

Σας ευχαριστω πολυ πολυ ολες για τα λογια σας!

Γλυκια μου...Εχεις δικιο γιατι εχεις ταλαιπωρηθει μια φορα και τωρα οι αντοχες σου δοκιμαζονται παλι. Ομως τωρα εχεις ενα γερο παιδακι αγκαλια και αυτο μετραει! Και ετσι θα γινει και μς το δευτερο. Ξεσπασε τωρα δεν πειραζει. Αν εσυ φοβασαι και κλονιζεται η πιστη σου, εχουμε αποθεμα εμεις για σενα! Παρε λιγο χρονο να ηρεμησεις και σηκωνουμε τα μανικια μετα.

  • Μου αρέσει 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Αγαπημένες μου ευχαριστώ τόσο πολύ για το ενδιαφέρον σας! Αρχικά όλα καλά!

Έβγαλα ξανά αίμα περισσότερο και πήρα πάλι το γιατρο μου. Μου είπε να φύγω για το μαιευτήριο και πήρε εκεί τηλέφωνο να με περιμένουν.. Ευτυχώς ήταν εκεί ο γιατρός που θα μου κάνει αύριο τη Β επιπέδου! Η μπεμπα μου είναι μια χαρά, ο πλακούντας και ο τράχηλος το ίδιο.. Με ρώτησαν και αυτοί για σεξ αλλά είχα κάνει την Παρασκευη τελευταία φορά οπότε μου είπαν δεν δικαιολογείται.. 

Ο πλακούντας μετανάστευσε πιο ψηλά μου είπε και αυτό καμιά φορά δημιουργεί μικρή αιμορραγία όπως αποκολλαται λίγο από το ένα σημείο για να πάει στο άλλο! Τίποτα παθολογικο.. Με πήρε μετά τηλέφωνο ο καλός μου ο γιατρός και μου είπε ότι φοβήθηκε μόνο μήπως είχε ανοίξει καθόλου ο τράχηλος και θα ήθελε άμεσα αντιμετώπιση! Ο τράχηλος ευτυχώς 33 και ερμητικά κλειστός! 

Δεν φαντάζεστε κοριτσακια μου τι τρομάρα πήραμε με τον άντρα μου, τουρμπίνες βάλαμε στο αμάξι να φτάσουμε στο μαιευτήριο! 

Α ξέχασα, είναι αυξημένο το αμνιακο μου 7,5 για την ακρίβεια και μου είπαν ότι τις περισσότερες φορές είναι φυσιολογικό γιατί αυξομειώνεται αλλά μπορεί να δείχνει και ότι δεν ρυθμίζεται καλά το σάκχαρο.. Άσχετο με το αίμα βέβαια, θα φανεί στην καμπυλη! 

Ουφ τέλος καλό όλα καλά!! Θα τη δούμε και αύριο με κάθε λεπτομέρεια την κορούλα μας! :)

Χαιρομαι που ολα πήγαν καλα !!!πηρες την λαχτάρα σου αλλα σήμερα να σκέφτεσαι τα θετικά και να απολαύσεις καλύτερα την μικρή σου !

Just now, fairy-mary είπε:

Θυμαμαι και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ολοι μου ελεγαν πως θα πανε ολα καλα και οτι οι πιθανοτητες ειναι με το μερος μου και τελικα τιποτα δε πηγε σωστα.

Τελοσπαντων μη σας μαυριζω την ψυχη!

Σας ευχαριστω πολυ πολυ ολες για τα λογια σας!

Σε παρακαλώ κοριτσάκι μ γλυκό μην απελπίζεσαι ,,,το μωρό θα είναι μια χαρά κ θα στο επιβεβαιώσει ο έμβρυο καρδιολόγος !!!εχε πίστη στο μωράκι σου κ Ολα θα πανε καλα !εμεις είμαστε εδώ !!

  • Ευχαριστώ 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Έκανα τη β επιπέδου και ο γιατρός εντόπισε στην καρδιά του μωρού ένα εύρημα που ονομάζεται arsa (δεξιά αποκλεινουσα αρτηρια).

Αυτο από μόνο του δεν επηρεάζει σε κάτι τη ζωή του μωρού είναι απλά μια ανατομική παραλλαγή όμως επειδή συνδέεται με κάποιο σύνδρομο ( digeorge) μου πρότεινε αμνιοπαρακέντηση και μάλιστα στις 32 εβδομάδες γιατί επειδή έχω πρόσθιο πλακούντα και είναι πιο δλυσκολη η αμνιο εάν συμβεί κάτι το μωρό θα μπορέσει να σωθεί.

Γενικά είμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα θέματα και γέννησα πρόωρα τελικά.

Την τετάρτη θα πάω για λεπτομερή έλεγχο της καρδιάς του μωρού σε εμβρυοκαρδιολόγο και μετά θα αποφασίσουμε τι θα κάνουμε.

Φοβάμαι πολύ οτι κάτι κακό συμβαίνει.

 

Καλημέρα κοπέλα μου!! Ο άντρας μου έχει ανώμαλη εκβολή δεξιάς υποκλεινουσας αρτηρίας στην καρδιά του και επειδή χρειάστηκε μια επέμβαση στους πνεύμονες πριν ένα χρόνο το ανακαλύψαμε στην αξονική που έκανε για τα πνευμόνια! Δεν το ήξερε καν τόσα χρόνια και βρέθηκε τυχαία!

Ο καρδιοθωρακοχειρουργος που τον εγχείρησε στους πνεύμονες του είπε ότι αυτό δεν είναι τίποτα και πως είναι απλά μια συγγενής ανωμαλία που συνέβη κατά τη διαμορφωση του στην κοιλίτσα της μαμάς του και ούτε που να τον απασχολήσει! Να το ξέρει μόνο αν ποτέ χρειαστεί χειρουργείο στην καρδιά του  ώστε να το πει στους γιατρούς!

Αυτό που λες ότι συνδέεται με σύνδρομο δεν το ξέρω ούτε το έχω ξανά ακούσει αλλα φαντάζομαι ότι θα είναι όπως και τοοοοσα αλλά που συνδέονται με κάτι άλλα από μόνα τους δεν σημαίνουν τίποτα!

Ότι και να αποφασίσετε κορίτσι μου για την παρακέντηση θα είναι για να αποκλείσετε οτιδήποτε άλλο σοβαρό αλλά εγώ σου λέω από τη δική μας εμπειρία τι ξέρω! Δεν θα είναι κάτι και προσπάθησε να μην ανησυχείς τόσο! 

Ααχ μωρέ κορίτσια αν από όταν γεννιομασταν εμείς ή οι γονείς μας υπήρχαν οι β επιπέδου κλπ φανταστείτε πόσα θα έβρισκαν που τελικά εμείς τα μαθαίνουμε τυχαία στη ζωή μας! Η θεία μου πχ έχει ένα νεφρό και μια βαλβίδα διχαλωτη ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι στην καρδιά.. Είναι 60 χρονών μια χαρά αλλά σκεφτείτε τι άγχος θα τράβαγαν οι γονείς της αν αυτά φαινοντουσαν από την κοιλιά τότε.. Είναι πολύ σημαντικό που η επιστήμη έχει προχωρήσει και φυσικά μας σώζει από πολλά αλλά υπάρχει και αυτή η πλευρά.. Τόσα πολλά ζευγάρια αγχωμένα για κααατι που φάνηκε και τελικά όλα μια χαρά! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...