Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Καλημερα κορίτσια Μ όντως έχουμε φτάσει στο τέλος.. Μπαίνουμε στο μηνα μας σιγά σιγά κ ο περισσοτερος κίνδυνος έχει περασει.. Για ποτε θα τα κρατάμε στην αγκαλιά μας δεν θ καταλάβουμε.. Εγώ θα ήθελα ν μαθαίνω συμπτώματα η αλλά νέα σας σχετικά με τον τοκετό η τ θηλασμό παντως:-DΕσω στη Καβάλα κρυωσε λίγο ο καιρός σμρ έχει ψυχρά  20 βαθμους λέει κ στ σπιτι μέσα 26 

  • Μου αρέσει 6

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Despoina Mar είπε:

Καλημερα κορίτσια Μ όντως έχουμε φτάσει στο τέλος.. Μπαίνουμε στο μηνα μας σιγά σιγά κ ο περισσοτερος κίνδυνος έχει περασει.. Για ποτε θα τα κρατάμε στην αγκαλιά μας δεν θ καταλάβουμε.. Εγώ θα ήθελα ν μαθαίνω συμπτώματα η αλλά νέα σας σχετικά με τον τοκετό η τ θηλασμό παντως:-DΕσω στη Καβάλα κρυωσε λίγο ο καιρός σμρ έχει ψυχρά  20 βαθμους λέει κ στ σπιτι μέσα 26 

Καλημερα:-D κι εδώ δρόσισε,πολύ χαίρομαι γιατί δεν άντεχα άλλο να ιδρώνω τόσο πολύ..συμπτώματα τοκετού εγώ δεν είχα στον Βασίλη γιατί μπήκα με πρόκληση να γεννήσω κ εκεί μου σπασανε τα νερα.τωρα στην μικρή έχω πιο πολλά πονακια κ συσπασουλες,ίσως επειδή είναι δεύτερη εγκυμοσύνη,ίσως επειδή δεν κάθομαι στα αυγά μου,δεν ξέρω..γενικά συμπτώματα τοκετού λένε ότι είναι οι συσπάσεις δηλαδή πετρώματα στην κοιλιά που όμως είναι επώδυνα κ ανά τακτά χρονικά διαστήματα,το σπάσιμο των νερών,να έχεις λίγη ροζ/καφέ βλέννα στο σκούπισμα στην τουαλέτα κ επίσης αυτό που λένε ότι τις τελευταίες μέρες γίνεσαι πιο ευκολία στην τουαλέτα,μπορεί να έχεις κ διάρροια.τωρα για κάτι άλλο δεν ξέρω..για τον θηλασμό τι θα θελες να μάθεις;

Καλημέρα κ στα υπόλοιπα κορίτσια,καλή μας Κυριακή,εμείς ήρθε σε ένα πάρκο με τον άντρα μου κ κάθομαι εγώ όσο κάνει βόλτες τον μικρό να κοιμηθεί.περιμενουμε κάτι φίλους μας για καφεδάκι στο χέρι..

Έχει δύο μέρες που έχω κάνει τέλειους υπνους!!πόσο διαφορα μου κάνει να μην ιδρώνω σαν γουρούνι δεν λέγεται!!!χαχααχαχα!χθες έκλεισα κ την βαλίτσα μαιευτηρίου με τελευταία τα ρουχαλακια της μικρής.στον Βασίλη που ήταν καλοκαίρι είχα πάρει μόνο ένα κορμάκι ,τώρα στην μικρή πήρα κ δύο ζιπουνακια,ένα αμανικο κ ένα κοντομανικο να δω πως θα είναι ο καιρός τότε.κ κουβερτουλα πικέ εννοείται.

Σήμερα που είμαι ξεκούραστη λέω το απόγευμα μήπως κατεβάσω κάνα φθινοπωρινό/χειμωνιάτικο ρουχαλακι για μας γιατί μετά δεν ξέρω αν θα βρω το χρόνο με τα μωρά..από την αλλη σκέφτομαι μήπως παρασύρομαι από την αλλαγή του καιρού κ παίζει να το ξαναγυρίσει σε ζεστές..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Καλημερα:-D κι εδώ δρόσισε,πολύ χαίρομαι γιατί δεν άντεχα άλλο να ιδρώνω τόσο πολύ..συμπτώματα τοκετού εγώ δεν είχα στον Βασίλη γιατί μπήκα με πρόκληση να γεννήσω κ εκεί μου σπασανε τα νερα.τωρα στην μικρή έχω πιο πολλά πονακια κ συσπασουλες,ίσως επειδή είναι δεύτερη εγκυμοσύνη,ίσως επειδή δεν κάθομαι στα αυγά μου,δεν ξέρω..γενικά συμπτώματα τοκετού λένε ότι είναι οι συσπάσεις δηλαδή πετρώματα στην κοιλιά που όμως είναι επώδυνα κ ανά τακτά χρονικά διαστήματα,το σπάσιμο των νερών,να έχεις λίγη ροζ/καφέ βλέννα στο σκούπισμα στην τουαλέτα κ επίσης αυτό που λένε ότι τις τελευταίες μέρες γίνεσαι πιο ευκολία στην τουαλέτα,μπορεί να έχεις κ διάρροια.τωρα για κάτι άλλο δεν ξέρω..για τον θηλασμό τι θα θελες να μάθεις;

Καλημέρα κ στα υπόλοιπα κορίτσια,καλή μας Κυριακή,εμείς ήρθε σε ένα πάρκο με τον άντρα μου κ κάθομαι εγώ όσο κάνει βόλτες τον μικρό να κοιμηθεί.περιμενουμε κάτι φίλους μας για καφεδάκι στο χέρι..

Έχει δύο μέρες που έχω κάνει τέλειους υπνους!!πόσο διαφορα μου κάνει να μην ιδρώνω σαν γουρούνι δεν λέγεται!!!χαχααχαχα!χθες έκλεισα κ την βαλίτσα μαιευτηρίου με τελευταία τα ρουχαλακια της μικρής.στον Βασίλη που ήταν καλοκαίρι είχα πάρει μόνο ένα κορμάκι ,τώρα στην μικρή πήρα κ δύο ζιπουνακια,ένα αμανικο κ ένα κοντομανικο να δω πως θα είναι ο καιρός τότε.κ κουβερτουλα πικέ εννοείται.

Σήμερα που είμαι ξεκούραστη λέω το απόγευμα μήπως κατεβάσω κάνα φθινοπωρινό/χειμωνιάτικο ρουχαλακι για μας γιατί μετά δεν ξέρω αν θα βρω το χρόνο με τα μωρά..από την αλλη σκέφτομαι μήπως παρασύρομαι από την αλλαγή του καιρού κ παίζει να το ξαναγυρίσει σε ζεστές..

Σ ευχαριστώ Μαράκι Μου για τις πληροφοριες.. Γτ θηλασμό εννοουσα όταν έρθει η ώρα χαχα.. Κ εγώ αυτά κάνω σμρ έβγαλα ζακέτες κ ψιλά μπλουζακια αρχικά.. Κ μόλις μπω στ μήνα Μ κ τ χοντρά Γ ν μην έχω να κάνω με αυτά αργοτερα

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Despoina Mar είπε:

Σ ευχαριστώ Μαράκι Μου για τις πληροφοριες.. Γτ θηλασμό εννοουσα όταν έρθει η ώρα χαχα.. Κ εγώ αυτά κάνω σμρ έβγαλα ζακέτες κ ψιλά μπλουζακια αρχικά.. Κ μόλις μπω στ μήνα Μ κ τ χοντρά Γ ν μην έχω να κάνω με αυτά αργοτερα

Α ωραία τότε κι εγώ θα τα κάνω σιγά σιγα;-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!

Καλή Κυριακή σε όλες! Απίστευτη η δροσιά αυτές τις μέρες! Ο αγαπημένος μου καιρός... Είχαμε και παρεούλα κάτι φίλους και ήπιαμε καφεδάκι στο μπαλκόνι. Με τα ρούχα το σκέφτομαι κι εγώ ότι πρέπει να ξεκινήσω να τα βλέπω αλλά μόνιμα το αφήνω. Ποσά πράγματα να γίνουν μέχρι να έρθει ο μπέμπης...

  • Μου αρέσει 4

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

Καλή Κυριακή σε όλες! Απίστευτη η δροσιά αυτές τις μέρες! Ο αγαπημένος μου καιρός... Είχαμε και παρεούλα κάτι φίλους και ήπιαμε καφεδάκι στο μπαλκόνι. Με τα ρούχα το σκέφτομαι κι εγώ ότι πρέπει να ξεκινήσω να τα βλέπω αλλά μόνιμα το αφήνω. Ποσά πράγματα να γίνουν μέχρι να έρθει ο μπέμπης...

Ειρήνη σιγά σιγά,ξεκινά με ένα συρτάρι την φορά ή όπως λέει κ η Δέσποινα με τα πιο φθινοπωρινά.μπορει να έχεις κ ήσυχο μωράκι κ μια χαρά όλα θα γίνουν.κι εγώ πέρσι αυτά τα έκανα ενώ είχα τον βασιλη κ δεν ζοριστηκα καθόλου;) τον είχα στο ριλαξ κ με χαζευε:razz:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!! Μόλις ξάπλωσα στο κρεβατάκι μου! Σήμερα από τις 10 κάνουμε δουλειές εδώ με τον Σπύρο! Αποθήκη πατάρι και ντουλάπια ανασύσταση για να χωρέσουμε όλοι και να μην έχουμε σαβούρα στο σπίτι. Άδειασα χώρο για τον μπέμπη και έφτιαξα και τα χειμωνιάτικα σχεδόν όλα δεν έχω τελειώσει. Κάθε χρόνο το ίδιο πρόβλημα ενώ τα πλένω και τους βάζω και μπόλικο μαλακτικό όταν τα ανοιγω δνε μου μυρίζουν ωραία... Φετος ειδικά με αυτή την μύτη που έχω...! @MumMaria εννοείται ότι θα ξαναβάλει ζέστη αλλά και τι να κάνουμε? Εγώ και σήμερα με τις δουλειές δυσκολεύτηκα αρκετά. Πιο μετα δεν ξέρω τι θα κάνω. Δεν μπορώ να σκυψω πια. Τελείωσε κι αυτό! Τώρα ξάπλωσα γιατί μου έκανε κάτι σαν ρευματακια κάτω κατω χαμηλά και τρόμαξα... 2, 3. Πιστεύω θα είναι μια χαρά μέχρι αύριο! Φιλάκια σε όλες τις κοιλουμπες!!! Καλή εβδομάδα να έχουμε!! 

  • Μου αρέσει 6

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπημενες...

Κρυουλι και εδώ κ μου αρέσει πάρα πολύ...τεμπελιά με έχει πιάσει χουζουρι κ πόνος στα πόδια.τευαρτη έχω ραντεβού πάλι να δούμε τον μπέμπη.εσεις πως είστε? 

  • Μου αρέσει 5

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 said:

Καλημέρα αγαπημενες...

Κρυουλι και εδώ κ μου αρέσει πάρα πολύ...τεμπελιά με έχει πιάσει χουζουρι κ πόνος στα πόδια.τευαρτη έχω ραντεβού πάλι να δούμε τον μπέμπη.εσεις πως είστε? 

Καλημέρα! Ο καιρός είναι τέλειος, την χρειαζόμασταν την δροσιά. Και μένα μου έχει πέσει η ενέργεια κατακόρυφα... Τετάρτη θα δούμε και μεις τον δικό μας μπέμπη, ίσως και σε 3D!! Ελπίζω να μην μας κρύβεται όπως την προηγούμενη φορά. 

  • Μου αρέσει 5

4DTxp3.png 47gQp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, MinakiG είπε:

Καλημέρα! Ο καιρός είναι τέλειος, την χρειαζόμασταν την δροσιά. Και μένα μου έχει πέσει η ενέργεια κατακόρυφα... Τετάρτη θα δούμε και μεις τον δικό μας μπέμπη, ίσως και σε 3D!! Ελπίζω να μην μας κρύβεται όπως την προηγούμενη φορά. 

Τι καλά κορίτσι μου θα ξετρελαθεις με το 3d αν δείτε φατσακι.με το καλό

  • Μου αρέσει 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια καλή εβδομάδα.. Κ εδώ κρυο σμρ τελικά ενώ έδειχνε υψηλή θερμοκρασία.. Καλή επιτυχία με τα ραντεβου σας θα περιμενουμε νέα.. Κ εγώ έχω ενοχλήσεις τ βράδυ κυρίως όταν κατουριεμαι κιόλας ποναω.. 

  • Μου αρέσει 2

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια μου και καλη μας εβδομαδα! Ευχομαι να ειστε καλα, αν και ολες μας εχουμε βαρυνει αρκετα νομιζω! Εδω φθινοπωριασε και ειμαστε με ζακετουλες αλλα το μεγαλο θεμα ειναι τί να φοραει κανεις απο κατω! Καλα ημασταν με τα φορεματα και τα ξεχειλωμενα σορτσακια μας το καλοκαιρι!

Καλη επιτυχια σε υπερηχους, σιδερα, προετοιμασιες γενικοτερα! Εγω εχω αυριο ραντεβου να δω το μπεμπακο μας και μετα τον αυριανο ραντεβου θα ξεκινησουμε ειπε να τα λεμε σε πιο συχνη βαση, μεχρι τον τοκετο! Τελικη ευθεια κοριτσια μου! Ολα να μας πανε καλα ευχομαι!

ΥΓ Οσες κανετε τις τσαντες μαιευτηριου μην ξεχασετε να βαλετε μεσα και σνακακια! Λογω ιου δεν ξερω ποσο ευκολο θα ειναι να μας φερει καποιος καμια λιγουδια!!

  • Μου αρέσει 8

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Υβόννη είπε:

Καλημερα κοριτσακια μου και καλη μας εβδομαδα! Ευχομαι να ειστε καλα, αν και ολες μας εχουμε βαρυνει αρκετα νομιζω! Εδω φθινοπωριασε και ειμαστε με ζακετουλες αλλα το μεγαλο θεμα ειναι τί να φοραει κανεις απο κατω! Καλα ημασταν με τα φορεματα και τα ξεχειλωμενα σορτσακια μας το καλοκαιρι!

Καλη επιτυχια σε υπερηχους, σιδερα, προετοιμασιες γενικοτερα! Εγω εχω αυριο ραντεβου να δω το μπεμπακο μας και μετα τον αυριανο ραντεβου θα ξεκινησουμε ειπε να τα λεμε σε πιο συχνη βαση, μεχρι τον τοκετο! Τελικη ευθεια κοριτσια μου! Ολα να μας πανε καλα ευχομαι!

ΥΓ Οσες κανετε τις τσαντες μαιευτηριου μην ξεχασετε να βαλετε μεσα και σνακακια! Λογω ιου δεν ξερω ποσο ευκολο θα ειναι να μας φερει καποιος καμια λιγουδια!!

 Χαχα είσαι φοβερή δεν τ είχα σκεφτεί αυτό με τ σνακ


k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...