Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 13/1/2021 at 8:28 ΜΜ, Argyroula είπε:

Κορίτσι μου καταρχήν σου στέλνω την αμέριστη κατανόηση μου...και δύναμη και κουράγιο αν πιάνει από μακριά!! Ποιος ξερει τι μπορεί να την ενοχλεί... Θα σου πω όμως για το δικό μου μπεμπακι ότι υπάρχουν φορές  που κάνω πίσω και τον αναλαμβάνει ο μπαμπάς του γιατί έχω τόση ένταση που το κάνω χειρότερα. Καλά για τον πρώτο μήνα δεν θα μιλήσω.... Όλα ήταν ένα δράμα και μόνο δράμα...Όλο έκλαιγα και με το που έκλαιγε κι αυτός απελπιζομουν ακόμα πιο πολύ...ποσο μάλλον εσύ που εχεις κι άλλο ένα πλάσματακι να προσέχεις που η γλυκούλα τώρα θα σε θέλει πιο πολύ... Και τώρα μπορώ να πω ότι υπάρχουν μέρες που νιώθω ότι γυρνάμε στο μηδέν στο θέμα του θηλασμού. Τωρα για σας μην αρχίσω να υποθέτω...θέλει πιο πολύ γάλα...θελει πιο πολύ βυζι...Εσύ ξέρεις!! εμπιστεύσου το ένστικτο σου...Ήσουν πριν έρθει ήδη μια καταπληκτική μαμα. Είμαι πολύ σίγουρη ότι θα το βρείτε και τα δύο σας! Μέχρι τότε πραγματικά κάνε όσο μπορείς ένα βήμα πίσω και αναπνεύσει. Εγώ το ξέχναγα ακόμα κι αυτό. 

Γωγουλα θα πάμε την Παρασκευή κι εμείς για το εμβόλιο και θα ρώτησω. Μου φαίνεται περίεργο να κάνει εξετάσεις μετά το εμβόλιο...αλλα χωρίς να ξέρω, απλά υποθέτω! 

Αργυρώ μου προσπαθώ να χαλαρώσω κ να σκέφτομαι ότι ίσως έφταιξε αυτό κ θα πάνε καλά όλα στην επόμενη εξέταση κ χαλάλι το τρυπηματακι πάλι αρκεί να είναι καλύτερη η εξέταση.Αν έμαθες κάτι παραπάνω από τον δικό σου παιδίατρο πες μου σε ευχαριστώ πολύ

On 14/1/2021 at 1:08 ΠΜ, MumMaria είπε:

Γλυκάκια μου,σας διαβάζω φυσικά αλλά αποσπασματικά οπότε να με συγχωρέσετε αν δεν θα απαντάω με παραθέσεις.

 @fairy-maryδεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε καταλαβαινω.η δικιά μας η μικρή ζοριζεται με κολικούς οπότε ζοριζομαστε όλοι οικογενειακώς.νιωθω σχεδόν μονίμως κουρασμένη μιας κ οι υπνοι των παιδιών μου δεν συγχρονίζονται σχεδόν ποτέ.νιωθω πολλές φορές τύψεις για τον μεγάλο αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε τι δώρο τους κάνουμε.ενα αδελφακι να παίζουνε,να μοιράζονται στιγμές ,να μεγαλώνουν παρέα.θελω να σου πω ότι το πιστεύω ότι η κατάσταση θα στρώσει κ ήδη βλέπω διαφορά από τον πρώτο,τον δεύτερο κ τώρα τον τρίτο μήνα.οσον αφορά τον θηλασμό,σε παρακαλώ μην σε ρίχνει.οταν έμεινα έγκυος κ είχα αποκόλληση με αίμα κ έπρεπε να σταματησω να θηλάζω το είχα πάρει πολύ βαριά,είχα ανοίξει κ θέμα στο φόρουμ .τώρα έτυχε κ λόγω έντονης στεναχώριας μου κόπηκε το γάλα εν μια νυκτί ενώ είχα όσο δεν φαντάζεσαι,έτρεχε ποτάμι.δεν κοίταξα ποτέ πίσω.ειπα ο,τι καλύτερο για το παιδί μου συμφωνα με αυτό που έχω.κι εγώ με σκόνη μεγάλωσα κ δεν έπαθα τίποτα.την θήλασα μόνο έναν μήνα.δεν σου λέω φυσικά να κάνεις το ίδιο έτσι;αλλά αποκλειστικός ή μη,μεικτή διατροφή ή κ μόνο σκόνη,το πιο βασικό είναι να είσαι εσύ καλά.αληθεια στο λέω.ο,τι χρειαστείς να μου στέλνεις κ δεν στο λέω έτσι.

Γωγώ μου όλα καλά θα είναι ,είμαι σίγουρη αλλιώς θα είχε αλλά συμπτώματα το παιδί.εγω στον Βασίλη δεν είχα κάνει αιματολογικές.στην Υακίνθη λόγω μονονεφριας είχα κάνει.

Δέσποινα ανταποδίδω τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς.κι εδώ κολικούς κ ζωηρή τσουπρα αλλά τι να κάνουμε;;;;έχε χάρη που τις αγαπάμε τις κορακλες μας:x

Αργυρουλα μου όπως διάβασες παραπάνω για διατροφή νομίζω σε κάλυψα παραπάνω.σκονη σκόνη σκόνη.μην φανταστείς ότι κ με αυτό τα πάμε καλά.μια μέρα τρώει καλά ,την επόμενη σφίγγεται από κολικούς κ ή τα βγάζει ή κάνει απεργία πείνας.το μόνο καλο,μπορεί κ δίνει μπουκάλι κ ο άντρας μου.τωρα με τον ύπνο..μεγάλο κεφάλαιο.κοιμομαστε ακόμα αγκαλιτσα,θέλω όμως να το κόψω γιατί δεν ξεκουραζομαι καθόλου έτσι,σαν σίγμα τελικό έχω γίνει κ επειδή κάνει άστατο ύπνο(έχει πονακια η καημένη) εγώ είμαι δίπλα της σε μια εγρήγορση.κοντεψα να καταρρευσω ώσπου κάναμε ντιλ με τον άντρα μου 6-8 έστω ένα 2ωρο πριν φύγει αυτός στην δουλειά μου την κρατάει κ κοιμάμαι στο υπνοδωμάτιο μας σαν άνθρωπος.ως τώρα κοιμόμασταν στον καναπέ στο σαλόνι για να είμαστε μακριά από το παιδικό του Βασίλη,να μην τον ξυπνήσει με τις γκαρίδες της αλλά τώρα φτιάξαμε κ την αποθήκη σε δεύτερο παιδικό κ θα μεταφερθούμε εκεί.στοχος μου είναι στο 6 μηνο να κοιμάται μόνη της όπως ο μεγάλος.για αρχή θέλω να κοιμάται λίκνο κ εγώ δίπλα της απλά δεν το παίρνω απόφαση να κάνω αυτό το βήμα λόγω σκατοκολικων.δεν θέλω να την ζορισω κ εγώ παραπάνω.αυτο που μας βοηθάει πολύ είναι ήχος απορροφητήρα στο κινητό ή κλιματιστικού.κατεβασε app .μπορεί κ να σε σώσει.ηρεμει πολλές φορές μονη της κ την κρατάει κ στον ύπνο.ετσι κοιμηθήκαμε το πρώτο 6ωρο μας.το παρηγορο είναι ότι όταν δεν πονάει είναι το καλύτερο παιδί οπότε περιμένω καρτερικά να περάσουν οι κολικοί.λες να το ρίξω κ εγώ στους διαγωνισμούς;;;:P

Πείτε κ άλλες κοπέλες τα νεακια σας.αντε σιγά σιγά να ξανά συντονιζομαστε:-D

Ναι Μαρία μου το ελπίζω και εγώ θα δούμε τη παρασκευή μάλλον θα ξανακάνουμε 

2 ώρες πρίν, Depykal είπε:

Καλημερα κοριτσια μου...νομιζω οτι παρα τις δυσκολιες μας οταν τα κοιταμε τα ξεχναμε ολα κ σε λιγο καιρο ολα αυτα που μας ειναι βουνο τωρα θα ειναι μια γλυκια αναμνηση...

Εμεις σε 23 μερες απο 2950 πηγαμε 4205..εχει μαγουλακια κ προγουλι ο μικρος μου μπομπος...εχει μια κηστουλα στο λαιμο μαλλον με σμηγμα..η παιδιατρος μας ειπε οτι στο σημειο που ειναι δεν ειναι κατι επειγον αλλα μολις μεγαλωσει λιγο να κανουμε εναν υπερηχο..τωρα πρεπει να κλεισω κ σε ωριλα..προσπαθησα να του καθαρισω κ την μυτουλα με ορο αλλα δεν τα πολυ καταφερα, που θα παει ομως θα το μαθουμε κ αυτο...

Κοριτσια μου εχετε ολες ρηλαξ; σας βολευει;; ειμαι σε αναζητηση...

Κοριτσάκι μου εμείς έχουμε κ σε στιγμές που κλαίει χωρίς λόγο κ δεν ηρεμεί ούτε με αγκαλίτσα τον βάζουμε.ειναι καλή επιλογή γιατί με έχει βοηθήσει να τον έχω κοντά μου να με βλέπει κ αυτός μέσα στο χώρο και να κάνω καμμία δουλίτσα.Υοατχουν κάποια ριλαξ που είναι από 0+ αλλά ο γιατρός μας είπε καλύτερα μετά τους 2 μηνες κ όντως στηρίζεται καλύτερα το κεφαλάκι τους παρόλο που έχει ειδικό μαξιλαράκι το δικό μας πχ εμάς η μάρκα είναι ingenuity

  • Μου αρέσει 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 είπε:

Αργυρώ μου προσπαθώ να χαλαρώσω κ να σκέφτομαι ότι ίσως έφταιξε αυτό κ θα πάνε καλά όλα στην επόμενη εξέταση κ χαλάλι το τρυπηματακι πάλι αρκεί να είναι καλύτερη η εξέταση.Αν έμαθες κάτι παραπάνω από τον δικό σου παιδίατρο πες μου σε ευχαριστώ πολύ

Ναι Μαρία μου το ελπίζω και εγώ θα δούμε τη παρασκευή μάλλον θα ξανακάνουμε 

Κοριτσάκι μου εμείς έχουμε κ σε στιγμές που κλαίει χωρίς λόγο κ δεν ηρεμεί ούτε με αγκαλίτσα τον βάζουμε.ειναι καλή επιλογή γιατί με έχει βοηθήσει να τον έχω κοντά μου να με βλέπει κ αυτός μέσα στο χώρο και να κάνω καμμία δουλίτσα.Υοατχουν κάποια ριλαξ που είναι από 0+ αλλά ο γιατρός μας είπε καλύτερα μετά τους 2 μηνες κ όντως στηρίζεται καλύτερα το κεφαλάκι τους παρόλο που έχει ειδικό μαξιλαράκι το δικό μας πχ εμάς η μάρκα είναι ingenuity

Εννοείται να χαλαρώσεις. Όπως σου είπε και η γιατρός σου δεν θα είναι τίποτα. Η γιατρός μου μου είπε ότι εξετάσεις κάνουμε συνήθως στον χρόνο αλλά κάποιοι γιατροί τις προτείνουν από την αρχή. Εγώ ήθελα να ρωτήσω για ωριλα και ορθοπεδικο είναι η πρώτη εξέταση που κάνετε?? Εμείς κάναμε στο μαιευτήριο όταν γεννήθηκε ένα πακέτο εξετάσεων το ίδιο να είναι? Ξέχασα να την ρωτήσω... 

Κορίτσια το εμβόλιο το κάναμε στις 9.00! Είμαστε αγκαλιά στο βυζι με κλάματα (και στον ύπνο του) από τις 11. 00. Δύσκολη μέρα θα έχουμε φαίνεται... Με το που πάω να τον αφήσω ουρλιάζει. Πυρετούλι ακόμα δεν έχει. Αυτά από μας!! 

  • Μου αρέσει 2

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

Εννοείται να χαλαρώσεις. Όπως σου είπε και η γιατρός σου δεν θα είναι τίποτα. Η γιατρός μου μου είπε ότι εξετάσεις κάνουμε συνήθως στον χρόνο αλλά κάποιοι γιατροί τις προτείνουν από την αρχή. Εγώ ήθελα να ρωτήσω για ωριλα και ορθοπεδικο είναι η πρώτη εξέταση που κάνετε?? Εμείς κάναμε στο μαιευτήριο όταν γεννήθηκε ένα πακέτο εξετάσεων το ίδιο να είναι? Ξέχασα να την ρωτήσω... 

Φυσικά και είναι το ίδιο και καλυτερο μη σου πω.. Εννοώ ότι εκεί σου έκαναν ένα πακετο με οοοο λες τις εξετάσεις και για τα μάτια και για μετά βολικά νοσήματα κτλ... Όποτε είστε καλυμμένοι. Εχω ρωτήσει παιδιατρο γι αυτες τις εξετάσεις και όλοι ήταν υπέρ στο να τις κάνουμε καθώς οι παιδίατρος έξω δεν κάνουν ακουογραμμα και ορθοπαιδικους ελέγχους κτλ... 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Gogo1994 said:

Αργυρώ μου προσπαθώ να χαλαρώσω κ να σκέφτομαι ότι ίσως έφταιξε αυτό κ θα πάνε καλά όλα στην επόμενη εξέταση κ χαλάλι το τρυπηματακι πάλι αρκεί να είναι καλύτερη η εξέταση.Αν έμαθες κάτι παραπάνω από τον δικό σου παιδίατρο πες μου σε ευχαριστώ πολύ

Ναι Μαρία μου το ελπίζω και εγώ θα δούμε τη παρασκευή μάλλον θα ξανακάνουμε 

Κοριτσάκι μου εμείς έχουμε κ σε στιγμές που κλαίει χωρίς λόγο κ δεν ηρεμεί ούτε με αγκαλίτσα τον βάζουμε.ειναι καλή επιλογή γιατί με έχει βοηθήσει να τον έχω κοντά μου να με βλέπει κ αυτός μέσα στο χώρο και να κάνω καμμία δουλίτσα.Υοατχουν κάποια ριλαξ που είναι από 0+ αλλά ο γιατρός μας είπε καλύτερα μετά τους 2 μηνες κ όντως στηρίζεται καλύτερα το κεφαλάκι τους παρόλο που έχει ειδικό μαξιλαράκι το δικό μας πχ εμάς η μάρκα είναι ingenuity

Γωγουλα μου καλη επιτυχια, ολα θα πανε καλα!!

Just now, Argyroula said:

Εννοείται να χαλαρώσεις. Όπως σου είπε και η γιατρός σου δεν θα είναι τίποτα. Η γιατρός μου μου είπε ότι εξετάσεις κάνουμε συνήθως στον χρόνο αλλά κάποιοι γιατροί τις προτείνουν από την αρχή. Εγώ ήθελα να ρωτήσω για ωριλα και ορθοπεδικο είναι η πρώτη εξέταση που κάνετε?? Εμείς κάναμε στο μαιευτήριο όταν γεννήθηκε ένα πακέτο εξετάσεων το ίδιο να είναι? Ξέχασα να την ρωτήσω... 

Κορίτσια το εμβόλιο το κάναμε στις 9.00! Είμαστε αγκαλιά στο βυζι με κλάματα (και στον ύπνο του) από τις 11. 00. Δύσκολη μέρα θα έχουμε φαίνεται... Με το που πάω να τον αφήσω ουρλιάζει. Πυρετούλι ακόμα δεν έχει. Αυτά από μας!! 

Αργυρουλα μου υπομονη σημερα κοριτσι μου εμ το μωρο. Θα ηρεμησει λογικα, μια μερα ισως ειναι δυσκολη αλλα θα περασει!

Εμας ωριλα στο μαιευτηριο, μαζι με ενα πακετο εξετασεων εκει και ορθοπεδικο πηγαμε πανω στο μηνα να δει τα ισχια του. Μας εκαναν ενα υπερηχογραφημα στα ποδαρακια στον ορθοπεδικο.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nina13 είπε:

Φυσικά και είναι το ίδιο και καλυτερο μη σου πω.. Εννοώ ότι εκεί σου έκαναν ένα πακετο με οοοο λες τις εξετάσεις και για τα μάτια και για μετά βολικά νοσήματα κτλ... Όποτε είστε καλυμμένοι. Εχω ρωτήσει παιδιατρο γι αυτες τις εξετάσεις και όλοι ήταν υπέρ στο να τις κάνουμε καθώς οι παιδίατρος έξω δεν κάνουν ακουογραμμα και ορθοπαιδικους ελέγχους κτλ... 

Σωτα αυτο το πακέτο κάναμε εκτός από τα μετά βολικά νοσήματα δεν θυμάμαι γιατί... 

  • Μου αρέσει 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

**αν βαριεστε τα σεντόνια πλιιιζ πάτε τουλάχιστον στην τελευταία παράγραφο**

 

Κορίτσια μου, διάβασα μαζεμένα όσα είχα χάσει αλλα μου είναι αδύνατον να απαντήσω σε όλα.  Εμείς στις 8/1 γίναμε 2 μηνών και κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο με μόνη παρενέργεια την υπνηλία... και ήταν τέλεια!! 7,5 ώρες συνεχόμενα κοιμήθηκε εκείνο το βράδυ!!!! Γενικά όμως ξυπνάμε 2 φορές κάθε βράδυ αλλά ευτυχώς ξανακοιμαται σχετικά εύκολα. Το δύσκολο είναι μέχρι να κοιμηθεί που δεν θέλει καθόλου . Αλλά πλέον βρήκαμε ρυθμό. Κοιμάται 23:00-10:30 χοντρικά και σκοπεύω σιγά σιγά να το κάνω λίγο νωρίτερα γιατί όταν γυρίσουμε στην καθημερινότητα δεν μας παίρνει να ξυπνάμε τόσο αργά. Εξακολουθεί να θηλάζει αρκετά συχνά την ημέρα ( ανά 2-3 ώρες) αλλά δε με νοιάζει, είμαι στη μαμά μου και είμαι αργοσχολη.:) κι ας πονάει η μέση μου γιατί φτάσαμε 7 κιλά κι εγώ έχω 4 κήλες και δεν μπορώ να γυμναστώ τώρα.....(πολλά νεύρα για αυτό). 

Επίσης μέσα στη μέρα κοιμάται ακατάστατα ,άλλες φορές λίγο κι άλλες πολύ. Μέση λύση δεν έχουμε! Αλλά ούτε κι αυτό με νοιάζει όσο είναι ήρεμο και χαμογελαστό το παιδί. 

Γενικά ,διανύω μια περίοδο χαλαρότητας για πρώτη φορά κι ας μην πάνε όλα ρολόι. Με βοήθησε πολύ ένα βιβλίο που μου συστησανε και για αυτό μπήκα σήμερα να σας γράψω. "Τα μωρά είναι άνθρωποι της νύχτας". Αυτό θα σας πω μόνο . Αν θέλετε να απενοχοποιηθειτε για πολλά (ύπνο, χάδια , αγκαλιές κλπ) ψάξτε το! Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι αναφέρει πολύ το θηλασμό αλλά σίγουρα δεν απευθύνεται μόνο σε θηλάζουσες. Νομίζω πως έχει συντελέσει πολύ στην κατάσταση ΖΕΝ που βρίσκομαι και ήθελα να σας βοηθήσω! 

Σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς και την αισιοδοξία μου από τα παγωμένα Γιάννενα κι ελπίζω να είμαι πιο συνεπής και στην ομάδα μας από δω και πέρα. 

Φιλιά πολλά!!!

 

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandra P. said:

**αν βαριεστε τα σεντόνια πλιιιζ πάτε τουλάχιστον στην τελευταία παράγραφο**

 

Κορίτσια μου, διάβασα μαζεμένα όσα είχα χάσει αλλα μου είναι αδύνατον να απαντήσω σε όλα.  Εμείς στις 8/1 γίναμε 2 μηνών και κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο με μόνη παρενέργεια την υπνηλία... και ήταν τέλεια!! 7,5 ώρες συνεχόμενα κοιμήθηκε εκείνο το βράδυ!!!! Γενικά όμως ξυπνάμε 2 φορές κάθε βράδυ αλλά ευτυχώς ξανακοιμαται σχετικά εύκολα. Το δύσκολο είναι μέχρι να κοιμηθεί που δεν θέλει καθόλου . Αλλά πλέον βρήκαμε ρυθμό. Κοιμάται 23:00-10:30 χοντρικά και σκοπεύω σιγά σιγά να το κάνω λίγο νωρίτερα γιατί όταν γυρίσουμε στην καθημερινότητα δεν μας παίρνει να ξυπνάμε τόσο αργά. Εξακολουθεί να θηλάζει αρκετά συχνά την ημέρα ( ανά 2-3 ώρες) αλλά δε με νοιάζει, είμαι στη μαμά μου και είμαι αργοσχολη.:) κι ας πονάει η μέση μου γιατί φτάσαμε 7 κιλά κι εγώ έχω 4 κήλες και δεν μπορώ να γυμναστώ τώρα.....(πολλά νεύρα για αυτό). 

Επίσης μέσα στη μέρα κοιμάται ακατάστατα ,άλλες φορές λίγο κι άλλες πολύ. Μέση λύση δεν έχουμε! Αλλά ούτε κι αυτό με νοιάζει όσο είναι ήρεμο και χαμογελαστό το παιδί. 

Γενικά ,διανύω μια περίοδο χαλαρότητας για πρώτη φορά κι ας μην πάνε όλα ρολόι. Με βοήθησε πολύ ένα βιβλίο που μου συστησανε και για αυτό μπήκα σήμερα να σας γράψω. "Τα μωρά είναι άνθρωποι της νύχτας". Αυτό θα σας πω μόνο . Αν θέλετε να απενοχοποιηθειτε για πολλά (ύπνο, χάδια , αγκαλιές κλπ) ψάξτε το! Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι αναφέρει πολύ το θηλασμό αλλά σίγουρα δεν απευθύνεται μόνο σε θηλάζουσες. Νομίζω πως έχει συντελέσει πολύ στην κατάσταση ΖΕΝ που βρίσκομαι και ήθελα να σας βοηθήσω! 

Σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς και την αισιοδοξία μου από τα παγωμένα Γιάννενα κι ελπίζω να είμαι πιο συνεπής και στην ομάδα μας από δω και πέρα. 

Φιλιά πολλά!!!

 

Αλεξανδρα μου ποσι χαιρομαι που βρηκες μια ηρεμια και παρα τις καθημερινες δυσκολιες εχεις ενα inner peace! Μπραβι στο βιβλιο και ευχαριστουμε  που μας το εγραψες!!

Το μπεμπακι σου τι βρισκω τελειοοοο!!! Και σε κιλακια και σε υπνο! Φτου φτου! Ειστε και στη μανουλα σου τωρα οποτε απολαμβανει και αυτη το εγγονακι της! Οσο για τη γυμναστικη, σιγα σιγα θα δειε θα βρεις χρονο.και γι'αυτο! Μιση ωριτσα ισως ξεκλεψεις για αρχη και σιγα σιγα θα γινει συνηθειο! 

Απειρα φιλακια στα υπεροχα Γιαννενα!!!

  • Μου αρέσει 3

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alexandra P. είπε:

**αν βαριεστε τα σεντόνια πλιιιζ πάτε τουλάχιστον στην τελευταία παράγραφο**

 

Κορίτσια μου, διάβασα μαζεμένα όσα είχα χάσει αλλα μου είναι αδύνατον να απαντήσω σε όλα.  Εμείς στις 8/1 γίναμε 2 μηνών και κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο με μόνη παρενέργεια την υπνηλία... και ήταν τέλεια!! 7,5 ώρες συνεχόμενα κοιμήθηκε εκείνο το βράδυ!!!! Γενικά όμως ξυπνάμε 2 φορές κάθε βράδυ αλλά ευτυχώς ξανακοιμαται σχετικά εύκολα. Το δύσκολο είναι μέχρι να κοιμηθεί που δεν θέλει καθόλου . Αλλά πλέον βρήκαμε ρυθμό. Κοιμάται 23:00-10:30 χοντρικά και σκοπεύω σιγά σιγά να το κάνω λίγο νωρίτερα γιατί όταν γυρίσουμε στην καθημερινότητα δεν μας παίρνει να ξυπνάμε τόσο αργά. Εξακολουθεί να θηλάζει αρκετά συχνά την ημέρα ( ανά 2-3 ώρες) αλλά δε με νοιάζει, είμαι στη μαμά μου και είμαι αργοσχολη.:) κι ας πονάει η μέση μου γιατί φτάσαμε 7 κιλά κι εγώ έχω 4 κήλες και δεν μπορώ να γυμναστώ τώρα.....(πολλά νεύρα για αυτό). 

Επίσης μέσα στη μέρα κοιμάται ακατάστατα ,άλλες φορές λίγο κι άλλες πολύ. Μέση λύση δεν έχουμε! Αλλά ούτε κι αυτό με νοιάζει όσο είναι ήρεμο και χαμογελαστό το παιδί. 

Γενικά ,διανύω μια περίοδο χαλαρότητας για πρώτη φορά κι ας μην πάνε όλα ρολόι. Με βοήθησε πολύ ένα βιβλίο που μου συστησανε και για αυτό μπήκα σήμερα να σας γράψω. "Τα μωρά είναι άνθρωποι της νύχτας". Αυτό θα σας πω μόνο . Αν θέλετε να απενοχοποιηθειτε για πολλά (ύπνο, χάδια , αγκαλιές κλπ) ψάξτε το! Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι αναφέρει πολύ το θηλασμό αλλά σίγουρα δεν απευθύνεται μόνο σε θηλάζουσες. Νομίζω πως έχει συντελέσει πολύ στην κατάσταση ΖΕΝ που βρίσκομαι και ήθελα να σας βοηθήσω! 

Σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς και την αισιοδοξία μου από τα παγωμένα Γιάννενα κι ελπίζω να είμαι πιο συνεπής και στην ομάδα μας από δω και πέρα. 

Φιλιά πολλά!!!

 

Κορίτσι μου το μπεμπακι σου σε συνήθειες και ωραρια μοιάζει με το δικό μου.Σε ευχαριστούμε για το βιβλίο νομίζω πως θα μας βοηθήσει όντως λίγη απενεχοποιηση μας χρειάζεται νομίζω.

Όσο για τη γυμναστική κ εγώ ανυπομωνουσα να κάνω κ μόλις ξεκίνησα ελλειπτικό βαριέμαι τοσοοοοοο πολύ.χαχα από διατροφή όμως τα πάω καλά ξεκίνησα με τον διατροφολόγο μου κ σταθερά ξέρω ότι θα χάσω αφού κάνω το σωστό και όχι πειράματα.

Παρεπιπτόντως λατρεύω τα Γιάννενα από τα καλυτερα ταξιδακια μας.

  • Μου αρέσει 4

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Ηθελα να σας ρωτησω τις εμπειριες σας σχετικα με ενα θεμα που εχει προκυψει. Ας το παρω απο την αρχη..... Ειμαι εγκυος.και διανυω την 27η εβδομαδα κυησης. Κάνοντας την β επιπεδου μου λεει η εμβρυολογος ολα καλα αλλα παρατηρουμε λιγο πανω απο το μεσο ορο το υγρονστο εγκεφαλο του μωρου θα το δουμε ξανα στο ντοπλερ .... απο το αγχος μου της λεω να το δουμε σε ενα μηνα ..... μου λεει ενταξει! Στο μεταξυ με καθησυχαζε και εκεινη και ο γυναικολογος πως ειναι λατι συνηθες στα αγορια και σε ενα μηνα που θα παω ολα θα ειναι καλα! 

Ηρθε λοιπον η στιγμη της επανεξετασης.... και παω στις 26 εβδομαδες. Παλι εντος οριων αλλα πιο κοντα στις καμπυλες αυτη την φορα.... Με παρεπεμψαν για μαγνητικη οπου ειναι να την κανω την πεμπτη. Τωρα πια δεν υπαρχει καμια σιγουρια θεωρουν πως ναι μεν ολα θα ειναι καλα αλλα δεν μπορουν να μου πουν αν δεν κανω την β επιπεδου. 

Να πω επισης οτι εν τελει ηταν η τιμη της μεγαλης δεξαμενης. Στην β επιπεδου ηταν 6.7mm και στον υπερηχο.αναπτυξης 8.5mm με οριο το 10 mm. 

Ολα τα υπολοιπα φυσιολογικα λενε..... φοβαμαι παρα πολυ να κανω την εξεταση. Φοβαμαι τι θα μου πουν. Μου ειπαν πως αν ειναινκατι σοβαρο θα μπορουσε να γινει διακοπη της κυησης και σε προχωρημενη εγκυμοσυνη. 

Εχει καμια παρομοια εμπειρια με μεγαλη δεξαμενη στο οριο;;;; συγνωμη για το μεγαλο κειμενο

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Alexia25190 είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Ηθελα να σας ρωτησω τις εμπειριες σας σχετικα με ενα θεμα που εχει προκυψει. Ας το παρω απο την αρχη..... Ειμαι εγκυος.και διανυω την 27η εβδομαδα κυησης. Κάνοντας την β επιπεδου μου λεει η εμβρυολογος ολα καλα αλλα παρατηρουμε λιγο πανω απο το μεσο ορο το υγρονστο εγκεφαλο του μωρου θα το δουμε ξανα στο ντοπλερ .... απο το αγχος μου της λεω να το δουμε σε ενα μηνα ..... μου λεει ενταξει! Στο μεταξυ με καθησυχαζε και εκεινη και ο γυναικολογος πως ειναι λατι συνηθες στα αγορια και σε ενα μηνα που θα παω ολα θα ειναι καλα! 

Ηρθε λοιπον η στιγμη της επανεξετασης.... και παω στις 26 εβδομαδες. Παλι εντος οριων αλλα πιο κοντα στις καμπυλες αυτη την φορα.... Με παρεπεμψαν για μαγνητικη οπου ειναι να την κανω την πεμπτη. Τωρα πια δεν υπαρχει καμια σιγουρια θεωρουν πως ναι μεν ολα θα ειναι καλα αλλα δεν μπορουν να μου πουν αν δεν κανω την β επιπεδου. 

Να πω επισης οτι εν τελει ηταν η τιμη της μεγαλης δεξαμενης. Στην β επιπεδου ηταν 6.7mm και στον υπερηχο.αναπτυξης 8.5mm με οριο το 10 mm. 

Ολα τα υπολοιπα φυσιολογικα λενε..... φοβαμαι παρα πολυ να κανω την εξεταση. Φοβαμαι τι θα μου πουν. Μου ειπαν πως αν ειναινκατι σοβαρο θα μπορουσε να γινει διακοπη της κυησης και σε προχωρημενη εγκυμοσυνη. 

Εχει καμια παρομοια εμπειρια με μεγαλη δεξαμενη στο οριο;;;; συγνωμη για το μεγαλο κειμενο

Καλημέρα κορίτσι μου! Καταλαβαίνω το φόβο και την αγωνία σου, όμως πολλές φορές μια «μικρό ένδειξη» κοντά σε όρια δεν λέει κάτι! Το μόνο που έχεις να κανεις είναι να ακολουθήσεις τις εξετάσεις που σου προτείνουν οι ειδικοί (γυναικολόγος - Εμβρυολογος) ώστε να σιγουρευτείς! Δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με ένδειξη εγκεφάλου, αλλά όντως έχω διαβάσει εδώ για διαφορά ευρήματα τέτοιου είδους που το 90% είχε ευτυχή κατάληξη! Σου πρότειναν και άμνιο για να αποκλειστεί ενδεχόμενο γενετικής ανωμαλίας ; Πιστεύω πως μετά την μαγνητική θα έχεις πιο ολοκληρωμένη άποψη και όλα θα πάνε καλά! Έχει προχωρήσει τόσο πολύ η επιστήμη πλέον του προγεννητικού ελέγχου για να προφυλάσσει τόσο τα έμβρυα όσο κ τους μέλλοντες γονείς! 
Οσον αφορά την διακοπή κύησης ... γίνεται μέχρι κ τον 9ο «δυστυχώς» αν υπάρξει σοβαρή διαπιστωμένη αρνητική έκβαση :( ( περνάς επιτροπή κ ακολουθείτε συγκεκριμένη διαδικασία διακοπής)


vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo81 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Καταλαβαίνω το φόβο και την αγωνία σου, όμως πολλές φορές μια «μικρό ένδειξη» κοντά σε όρια δεν λέει κάτι! Το μόνο που έχεις να κανεις είναι να ακολουθήσεις τις εξετάσεις που σου προτείνουν οι ειδικοί (γυναικολόγος - Εμβρυολογος) ώστε να σιγουρευτείς! Δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με ένδειξη εγκεφάλου, αλλά όντως έχω διαβάσει εδώ για διαφορά ευρήματα τέτοιου είδους που το 90% είχε ευτυχή κατάληξη! Σου πρότειναν και άμνιο για να αποκλειστεί ενδεχόμενο γενετικής ανωμαλίας ; Πιστεύω πως μετά την μαγνητική θα έχεις πιο ολοκληρωμένη άποψη και όλα θα πάνε καλά! Έχει προχωρήσει τόσο πολύ η επιστήμη πλέον του προγεννητικού ελέγχου για να προφυλάσσει τόσο τα έμβρυα όσο κ τους μέλλοντες γονείς! 
Οσον αφορά την διακοπή κύησης ... γίνεται μέχρι κ τον 9ο «δυστυχώς» αν υπάρξει σοβαρή διαπιστωμένη αρνητική έκβαση :( ( περνάς επιτροπή κ ακολουθείτε συγκεκριμένη διαδικασία διακοπής)

Καλημερα. Οχι δεν μας ειπαν για αμνιο. Πταν ρωρησα εγω ειπε πως αν θες να κανεις για να εισαι ηρεμη κανε δεν μπορω  ομως  πως με τιμες εντος των φυσιολογικων να σε βαλω να κανεις μη λες μετα πως εγω σε εσπρωξα να κανεις. Γενικα η εμβρυολογος ειναι πολυ κυνικη και δεν ειναι καθολου υποστηρικτηκη. Εχω ακουσει καινεχω διαβασει τοσα πολλα που δεννξερω τι να περιμενω. Η αληθεια ειναι πως ειναι οτι χειροτερο εχω ζησει στη ζωη μου. Ειμαι 7 μηνων και δεν εχω παρει τπτ για το μωρο γτ δεν ξερω τι θα γινει. Ειναι να γεννησω σε 2 μηνες και δεν ξερω αν εν τελει θα το φερω σπιτι. Με κλωτσαει ολη μερα και εγω κλαιω. Μετα απο ολη αυτη την ταλαιπωροαναυτο που εχω αναγκη ειναι να εχω μια ξελαθαρηβαπαντηση για το τι θα γινει. Δεν θελω αλλα μοσολογα. Φοβαμαι οσο τπτ για τοντι θα ακουσω , αλλα θελω κιολας να ειναι ενα ξεκαθαρο αποτελεσμα και να μην μπουμε καινσε περαιτερω εξετασεις. Να τελειωσει εδω το μαρτυριο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexia25190 είπε:

Καλημερα. Οχι δεν μας ειπαν για αμνιο. Πταν ρωρησα εγω ειπε πως αν θες να κανεις για να εισαι ηρεμη κανε δεν μπορω  ομως  πως με τιμες εντος των φυσιολογικων να σε βαλω να κανεις μη λες μετα πως εγω σε εσπρωξα να κανεις. Γενικα η εμβρυολογος ειναι πολυ κυνικη και δεν ειναι καθολου υποστηρικτηκη. Εχω ακουσει καινεχω διαβασει τοσα πολλα που δεννξερω τι να περιμενω. Η αληθεια ειναι πως ειναι οτι χειροτερο εχω ζησει στη ζωη μου. Ειμαι 7 μηνων και δεν εχω παρει τπτ για το μωρο γτ δεν ξερω τι θα γινει. Ειναι να γεννησω σε 2 μηνες και δεν ξερω αν εν τελει θα το φερω σπιτι. Με κλωτσαει ολη μερα και εγω κλαιω. Μετα απο ολη αυτη την ταλαιπωροαναυτο που εχω αναγκη ειναι να εχω μια ξελαθαρηβαπαντηση για το τι θα γινει. Δεν θελω αλλα μοσολογα. Φοβαμαι οσο τπτ για τοντι θα ακουσω , αλλα θελω κιολας να ειναι ενα ξεκαθαρο αποτελεσμα και να μην μπουμε καινσε περαιτερω εξετασεις. Να τελειωσει εδω το μαρτυριο. 

Επανεξέταση σε άλλο Εμβρυολογο έχετε σκεφτεί να κάνετε; Να πάρετε μια δεύτερη γνώμη; Αθήνα βρίσκεσαι ;

Δυστυχώς έχω βρεθεί ακριβώς στην ίδια θέση με σένα και ξέρω πως νιώθεις κορίτσι μου ακριβώς...(με διαφορετικά ευρήματα όμως) προσπάθησε να κρατήσεις την ψυχραιμία σου! 


vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε απο χαλκιδα. Ειμαι δυσκολη η μετακινηση λογον της καταστασης που ζουμε και λογο της δουλειας του συζυγου μου. Ρωτησα αλλους δυο γυναικολογους ο ενας απο Αθηνα η αλλη απο εδω. Και οι δυο μου ειπαν πως απο τη στιγμη που το προτεινει η εμβρυολογος σεν μπορουμε να το παραλειψουμε ομως δεν κατανοουν γτ γινεται ολο αυτο αφου ολα ειναι εμτος οριων και δεν υπαρχουν αλλα ευρηματα. Για να καταλαβεις η πρωτη μετρηση στις 22 εβδομαδες ηταν 6.7 με οριο το 10 και στο πρωτο μου παιδακι ηταν 6.1 και δεν μ ανεφεραν ποτε τπτ για επανεξεταση. Το τελειο ηταννπως μολις στην πρωτη μετρηση με εισε να κλαιω μολις μ.το ανεφερε μου λεει εγω φταιω που μιλησα. Δλδ αν δεν επρεπε να μιλησει γτ το ειπε αν δεν ηταν κατι ανησυχητικο. Στην δευτερη μετρηση πξγε 8.5 ενω θεωρειται οτι ειναι εντος οριων η τιμη μου ειπε τα εξης. Επειδη εισαι αγχωτικη θα κανεις την ΜRI οταν ηρθε ο συζηγος μ τ ειπε πως η γυναικα σου δεν θα κοιμηθεια αν δεν λυθει αυτο καινθα κανετε την MRI. Τοτε ο συζυγος μου της λεει αφου εξαρχης ειχες πει να μας δεις στον 8ο ας κανουμε υπομονη να δουμε πως θα εξελιχθει. Οχι λεει θα πατε να κανετε την.εξεταση μην αναιβαι και μετα μ λετε πως σας καθυσηχαζα.... Ο γυναικολογος.κου δε συνεργαζεται μαζι της και την εχει Θεο.. δεν ακουει τππ. Οταν τον ρωτησα για την μετρηση του πρωτου μου παιδιου ειπε αλλο το ενα παιδι αλλο το αλλο μη συγκρινεις. Κακια επιστημονικη τεκμηριωση. Επισης στη  δευτερη εξεταση επειδη ειχα διαβασει για να ξερω τι μ λενε  καθως στην εκθεση δεν εγραφε τπτ μου ελεγε πολυ διαβασμενη εισαι σημερα ε;;; ειρωνικα. Τωρα μου λεει ο γυναικολογος πως και καλη να βγει η  μαγνητικη θα το παρακολουθουμε και δεν θελω να ξανα παω εκει. Ακομα και ο αντρας μου π ειναι πολυ ηρεμος μου λεει πως του φανηκε περιεργη και πως και εκεινος νευριασε 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...