Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

@Alexia25190 κοπέλα μου καταρχήν θες να μου πεις που  να κοιτάξω στοθς δικούς μου υπέρηχους να καταλάβω τι είναι αυτό που κοιτάνε? Εμείς είχαμε κάτι κυστουλες απλά. Δεν νομίζω να έχει σχέση αλλά αν μπορώ να βοηθήσω πέρα από αυτό όπως σου λέει και η @Geo81 επανεκτιμηση και από άλλον και ακόμα και με αυτήν που σας φάνηκε όπως σας φάνηκε (κι εμένα ο εμββυολογος τραγικός ήταν πάντα) να κάνετε άλλη μια συζήτηση και να της εξηγήσεις την αναστάτωση που έχει προκαλέσει και να σου εξηγήσει ακριβώς τι συμβαίνει. Δεν έχω βρεθεί στην θέση σου αλλά ξέρω πολύ καλά πως είναι οι γιατροί να σου προκαλούν πιο πολύ άγχος απ ότι να σε ηρεμούν...

Κορίτσιααααα. Ήρθα για να γκρινιαξω!!! Δεν αντέχω άλλο δεν έχω κοιμηθεί πάνω από 2 ώρες συνεχόμενα ρε κορίτσια...δεν ξέρω κι εγώ πόσες μέρες. Δεν ξέρω τι έχει πάθει το μπεμπακι... Κλαίει.. Πονάει... Πειναει...δεν ρευεται... Κάνει και κάτι γουλιτσες που και που... Το δράμα μας είναι το βράδυ. Ρωτάω συνέχεια την γιατρο αν έχουμε γοπ. Αυτη μου λέει να κάνω υπομονή (έκοψα και τα γαλακτοκομικα για 10 μέρες βέβαια να δούμε τι παίζει) και να μην ανησυχώ γιατί λέει τα περισσότερα μπεμπακια έχουν παλλινδρομηση και μόνο αν κάνει κακά πράσινα εμετούς και χάνει βάρος θα ασχοληθούμε... Αλλά εγώ δεν κοιμάμαι κι αυτός βασανίζεται τα βράδια... Μουγκριζει και κλαίει στον ύπνο του και στα βραδινά γεύματα που γεμίζω (γιατί έχω και τα γνωστά τρελά βυζια) κάνει σαν τρελό στο στήθος. Κάνει τόξο και κλαιει. Αχ... 


yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Argyroula είπε:

@Alexia25190 κοπέλα μου καταρχήν θες να μου πεις που  να κοιτάξω στοθς δικούς μου υπέρηχους να καταλάβω τι είναι αυτό που κοιτάνε? Εμείς είχαμε κάτι κυστουλες απλά. Δεν νομίζω να έχει σχέση αλλά αν μπορώ να βοηθήσω πέρα από αυτό όπως σου λέει και η @Geo81 επανεκτιμηση και από άλλον και ακόμα και με αυτήν που σας φάνηκε όπως σας φάνηκε (κι εμένα ο εμββυολογος τραγικός ήταν πάντα) να κάνετε άλλη μια συζήτηση και να της εξηγήσεις την αναστάτωση που έχει προκαλέσει και να σου εξηγήσει ακριβώς τι συμβαίνει. Δεν έχω βρεθεί στην θέση σου αλλά ξέρω πολύ καλά πως είναι οι γιατροί να σου προκαλούν πιο πολύ άγχος απ ότι να σε ηρεμούν...

Κορίτσιααααα. Ήρθα για να γκρινιαξω!!! Δεν αντέχω άλλο δεν έχω κοιμηθεί πάνω από 2 ώρες συνεχόμενα ρε κορίτσια...δεν ξέρω κι εγώ πόσες μέρες. Δεν ξέρω τι έχει πάθει το μπεμπακι... Κλαίει.. Πονάει... Πειναει...δεν ρευεται... Κάνει και κάτι γουλιτσες που και που... Το δράμα μας είναι το βράδυ. Ρωτάω συνέχεια την γιατρο αν έχουμε γοπ. Αυτη μου λέει να κάνω υπομονή (έκοψα και τα γαλακτοκομικα για 10 μέρες βέβαια να δούμε τι παίζει) και να μην ανησυχώ γιατί λέει τα περισσότερα μπεμπακια έχουν παλλινδρομηση και μόνο αν κάνει κακά πράσινα εμετούς και χάνει βάρος θα ασχοληθούμε... Αλλά εγώ δεν κοιμάμαι κι αυτός βασανίζεται τα βράδια... Μουγκριζει και κλαίει στον ύπνο του και στα βραδινά γεύματα που γεμίζω (γιατί έχω και τα γνωστά τρελά βυζια) κάνει σαν τρελό στο στήθος. Κάνει τόξο και κλαιει. Αχ... 

Ποσο μηνων ειναι το μπεμπακι.;;; και εμενα εβγαζε γουλιες και ο παιδιατρος μας ειχε πει οτι ακριβως και σε εσενα.... μηπως εχει κολικους;;;; υπαρχουν κατι σταγονιτσες φυτικες νομιζω που βοηθανε. Να τον βαζεις στα γονατα σου μπρουμητα με την κοιλια δλδ και να τον χαιδευεις στην πλατη. ( μην εχει φαει εκεινη την ωρα) Επισης υπαρχει παντα η πιθανοτητα να θελει να πιπιλησει το στηθος ειναι θεμα.επαφης με τη μαμα. Εγω δεν εχω μεγαλη εμπειρια στο θηλασμο αλλα τονεχω ακουσει πολλες φορες! Θελει υπομονη αλλα πολλα μπεμπακια περνανε αυτη τη φαση 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexia25190 είπε:

Ποσο μηνων ειναι το μπεμπακι.;;; και εμενα εβγαζε γουλιες και ο παιδιατρος μας ειχε πει οτι ακριβως και σε εσενα.... μηπως εχει κολικους;;;; υπαρχουν κατι σταγονιτσες φυτικες νομιζω που βοηθανε. Να τον βαζεις στα γονατα σου μπρουμητα με την κοιλια δλδ και να τον χαιδευεις στην πλατη. ( μην εχει φαει εκεινη την ωρα) Επισης υπαρχει παντα η πιθανοτητα να θελει να πιπιλησει το στηθος ειναι θεμα.επαφης με τη μαμα. Εγω δεν εχω μεγαλη εμπειρια στο θηλασμο αλλα τονεχω ακουσει πολλες φορες! Θελει υπομονη αλλα πολλα μπεμπακια περνανε αυτη τη φαση 

Σ ευχαριστώ!! Σου έχω στείλει pm. Δυστυχώς το στηθος μου δεν πιπιλιεται γιατί πετάει κάτι σιντριβάνια που τον πνίγουν και εκνευρίζεται. Ουτε παρηγοριά δεν μπορώ να του δώσω.... Του χώνω το δάχτυλο μου και μου το πιπιλαει ο γλυκούλης μου! Πιπίλα ούτε να τν δει και τα δικά του δάχτυλα είναι μεγάλα και δεν τα συντονίζει χαχα!!  Έκλεισε πριν λίγες μέρες τους 2 μηνες! Τις σταγόνες τις πίνουμε για τους κολικούς! 


yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

Σ ευχαριστώ!! Σου έχω στείλει pm. Δυστυχώς το στηθος μου δεν πιπιλιεται γιατί πετάει κάτι σιντριβάνια που τον πνίγουν και εκνευρίζεται. Ουτε παρηγοριά δεν μπορώ να του δώσω.... Του χώνω το δάχτυλο μου και μου το πιπιλαει ο γλυκούλης μου! Πιπίλα ούτε να τν δει και τα δικά του δάχτυλα είναι μεγάλα και δεν τα συντονίζει χαχα!! 

Αν προσπαθησεις να αποσυμφορησεις λιγο το στηθος με τα χερια σου η για να αδειασει ελαχιστα και μετα να του ειναι πιο ευκολο;;;  δεν ειμαο και ειδικος βεβαια σιγουρα κοριτσια που θηλασαν θα σου δωσουν πιο εμπειροστατομενη γνωνμη! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

@Alexia25190 κοπέλα μου καταρχήν θες να μου πεις που  να κοιτάξω στοθς δικούς μου υπέρηχους να καταλάβω τι είναι αυτό που κοιτάνε? Εμείς είχαμε κάτι κυστουλες απλά. Δεν νομίζω να έχει σχέση αλλά αν μπορώ να βοηθήσω πέρα από αυτό όπως σου λέει και η @Geo81 επανεκτιμηση και από άλλον και ακόμα και με αυτήν που σας φάνηκε όπως σας φάνηκε (κι εμένα ο εμββυολογος τραγικός ήταν πάντα) να κάνετε άλλη μια συζήτηση και να της εξηγήσεις την αναστάτωση που έχει προκαλέσει και να σου εξηγήσει ακριβώς τι συμβαίνει. Δεν έχω βρεθεί στην θέση σου αλλά ξέρω πολύ καλά πως είναι οι γιατροί να σου προκαλούν πιο πολύ άγχος απ ότι να σε ηρεμούν...

Κορίτσιααααα. Ήρθα για να γκρινιαξω!!! Δεν αντέχω άλλο δεν έχω κοιμηθεί πάνω από 2 ώρες συνεχόμενα ρε κορίτσια...δεν ξέρω κι εγώ πόσες μέρες. Δεν ξέρω τι έχει πάθει το μπεμπακι... Κλαίει.. Πονάει... Πειναει...δεν ρευεται... Κάνει και κάτι γουλιτσες που και που... Το δράμα μας είναι το βράδυ. Ρωτάω συνέχεια την γιατρο αν έχουμε γοπ. Αυτη μου λέει να κάνω υπομονή (έκοψα και τα γαλακτοκομικα για 10 μέρες βέβαια να δούμε τι παίζει) και να μην ανησυχώ γιατί λέει τα περισσότερα μπεμπακια έχουν παλλινδρομηση και μόνο αν κάνει κακά πράσινα εμετούς και χάνει βάρος θα ασχοληθούμε... Αλλά εγώ δεν κοιμάμαι κι αυτός βασανίζεται τα βράδια... Μουγκριζει και κλαίει στον ύπνο του και στα βραδινά γεύματα που γεμίζω (γιατί έχω και τα γνωστά τρελά βυζια) κάνει σαν τρελό στο στήθος. Κάνει τόξο και κλαιει. Αχ... 

Μου θυμίζει την τραγανουλα μου η περιγραφή σου! Η οποία καημένη ταλαιπωρείται από κολικούς ! Κ έχουμε πολλές αναγωγές αλλά γοπ ( υπάρχει αυτή η ανωριμότητα του πεπτικού μέχρι τελος τρίτου τέταρτου μήνα)δεν είναι .. έχει φτάσει κ 7200 η γουρουνιτσα μου... πριν θηλάσεις βγάλε λίγο γάλα με το χέρι σου να αποφύγεις τον πηδακα (την έχω στραβώσει κ εγώ την καημένη) κ επίσης μάλλον περνάτε άλμα  αφού το αγόρι σου κ το κοριτσάκι μου έχουν λίγες ώρες διαφορά!! Όποτε θα σου πω κάτι που έχω βαρεθεί να ακούω κ εγώ κ με εκνευρίζει πλέον ΥΠΟΜΟΝΗ 

  • Μου αρέσει 2

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Geo81 είπε:

Μου θυμίζει την τραγανουλα μου η περιγραφή σου! Η οποία καημένη ταλαιπωρείται από κολικούς ! Κ έχουμε πολλές αναγωγές αλλά γοπ ( υπάρχει αυτή η ανωριμότητα του πεπτικού μέχρι τελος τρίτου τέταρτου μήνα)δεν είναι .. έχει φτάσει κ 7200 η γουρουνιτσα μου... πριν θηλάσεις βγάλε λίγο γάλα με το χέρι σου να αποφύγεις τον πηδακα (την έχω στραβώσει κ εγώ την καημένη) κ επίσης μάλλον περνάτε άλμα  αφού το αγόρι σου κ το κοριτσάκι μου έχουν λίγες ώρες διαφορά!! Όποτε θα σου πω κάτι που έχω βαρεθεί να ακούω κ εγώ κ με εκνευρίζει πλέον ΥΠΟΜΟΝΗ 

Αχ ρε κορίτσι τώρα θα σου έστελνα μιας που τα περάσατε με τον Γιωργάκη. Λες δεν είναι Ε?? Είστε κι εσείς τσίτα μπόμπα αυτές τις μέρες?? Εμείς είμαστε κάνα 10ημερο έτσι και ήρθε και το εμβόλιο και μας ξέκανε τελειωωως... Βγάζω ρε με το χερι αλλά ο πιδακας εκεί... Ασταμάτητος. Σταματάω να βγάζω με το χερι οταν αρχίζει να γίνεται πιο πηχτό. Να φύγει η νερουλιλα. Αυτες τις θέσεις θηλασμού τις πιο όρθιες δεν μπορώ να τις πετύχω με το μοσχαράκι μου. Καλέ εσείς είστε θηρία!! Φτου φτου! Ο μπεμπης είναι 5.700 στα φυσιολογικά όρια δηλαδή.. Πήρε ένα κιλό στον μήνα ακριβώς. Μακάρι να περάσει...γιατι έχω νεύρα τα βράδια και γίνεται εδώ μέσα χαμός... 


yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!έχω να σας γράψω πολλούς μήνες αλλά όπως και εσείς τα χασα και εγώ με την μπεμπουλα μου..εγώ θα σας πω με 2 λόγια την δική μου εμπειρία τοκετού..κόντευα να σκάσω γιατί πέρασα κατά 10 μέρες την ΠΗΤ μου αλλά ένα ωραίο πρωί στις 6 άρχισε να μου πονάει τρελά η μέση με συχνότητα σε συνδιασμό με πόνους μπροστά..η γιατρός μου μου είπε στις 10 να πάω από το ιατρείο να με εξετάσει, πρωτότοκη μου λέει είσαι έχουμε χρόνο..και πήγα στο ιατρείο με διαστολη 5!!μία ώρα να φτάσουμε Θεσσαλονίκη στο Γένεσις μου έκαναν κοβιντ τεστ και στον άντρα μου, έγινε εισαγωγή και είχα διαστολή 9!!!ούτε κατάλαβα τους πόνους και πότε φτάσαμε στο 10! Μέσα σε λίγη ώρα και αρκετό πόνο αλλά με τρομερή βοηθεια από την γιατρό μου γέννησα μέσα σε μία ώρα!3850 το κορίτσι μου 51 πόντους!θηλασαμε στο επόμενο 5λεπτο skin to skin και ήταν υπέροχα, γενικά στην κλινική όλα τέλεια..το μαρτύριο ήρθε στο σπίτι γιατί η μπέμπα μου καταεσκισε τις θηλές και είχα πληγές και αίματα,θήλαζα με τρελό πονο, έπαθα στις 15 μέρες μαστίτιδα και μετά από 10 μέρες μικητιαση..2 φορές πήρα αντιβίωση..αλλά το πάλεψα και πάλι, δεν σταματησα..και τώρα πια που σαραντησαμε παρατηρώ εδώ και 3-4 μέρες πως προσπαθεί να φάει ανά μία ώρα και δεν κάθεται στο στήθος τσιριζει και κλαίει και ξέρω πως δεν τρώει..απογοητεύτηκα άσχημα..πήρα σκονη και της δίνω συμπληρωμα από όταν έπαθα μαστίτιδα γιατί μου είχε πετρώσει το στήθος..κάθε μέρα βλέπω το κοριτσάκι μου να προσπαθεί να φάει και να υποφέρει και όντως κορίτσια σε ενα μήνα πήρε 200 γραμμάρια μόνο..είμαι να πεθάνω..μας είπε ο γιατρός να αρχίσουμε γεύματα 120γρ και παράλληλα θηλασμό όσο μπορώ γιατί έχει μείνει πολύ πίσω..ούτε 4 κιλά το καημένο..δεν το πιστεύω ότι ενώ πάλεψα τόσο κάθε νύχτα και μέρα, ατελείωτες ώρες με μαραθώνιους θηλασμούς και δεν κατάφερα τίποτα..ήθελα τόσο πολύ να θηλάσω αποκλειστικά!πάνω από όλα με νοιάζει η υγεία της και να πάρει τα πάνω της.. συγνώμη για την σεντοναρα αλλά ήθελα να σας τα πω κορίτσια μου, κάπου να μιλήσω..είμαι να σκάσω...:( αν περασε κάποια τα ίδια ας μου πει μια γνώμη, κυρίως μπας και ανέβω ψυχολογικά...σας φιλώ γλυκά και σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς...

 

  • Μου αρέσει 1

kEWVp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Sofaki_88 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!έχω να σας γράψω πολλούς μήνες αλλά όπως και εσείς τα χασα και εγώ με την μπεμπουλα μου..εγώ θα σας πω με 2 λόγια την δική μου εμπειρία τοκετού..κόντευα να σκάσω γιατί πέρασα κατά 10 μέρες την ΠΗΤ μου αλλά ένα ωραίο πρωί στις 6 άρχισε να μου πονάει τρελά η μέση με συχνότητα σε συνδιασμό με πόνους μπροστά..η γιατρός μου μου είπε στις 10 να πάω από το ιατρείο να με εξετάσει, πρωτότοκη μου λέει είσαι έχουμε χρόνο..και πήγα στο ιατρείο με διαστολη 5!!μία ώρα να φτάσουμε Θεσσαλονίκη στο Γένεσις μου έκαναν κοβιντ τεστ και στον άντρα μου, έγινε εισαγωγή και είχα διαστολή 9!!!ούτε κατάλαβα τους πόνους και πότε φτάσαμε στο 10! Μέσα σε λίγη ώρα και αρκετό πόνο αλλά με τρομερή βοηθεια από την γιατρό μου γέννησα μέσα σε μία ώρα!3850 το κορίτσι μου 51 πόντους!θηλασαμε στο επόμενο 5λεπτο skin to skin και ήταν υπέροχα, γενικά στην κλινική όλα τέλεια..το μαρτύριο ήρθε στο σπίτι γιατί η μπέμπα μου καταεσκισε τις θηλές και είχα πληγές και αίματα,θήλαζα με τρελό πονο, έπαθα στις 15 μέρες μαστίτιδα και μετά από 10 μέρες μικητιαση..2 φορές πήρα αντιβίωση..αλλά το πάλεψα και πάλι, δεν σταματησα..και τώρα πια που σαραντησαμε παρατηρώ εδώ και 3-4 μέρες πως προσπαθεί να φάει ανά μία ώρα και δεν κάθεται στο στήθος τσιριζει και κλαίει και ξέρω πως δεν τρώει..απογοητεύτηκα άσχημα..πήρα σκονη και της δίνω συμπληρωμα από όταν έπαθα μαστίτιδα γιατί μου είχε πετρώσει το στήθος..κάθε μέρα βλέπω το κοριτσάκι μου να προσπαθεί να φάει και να υποφέρει και όντως κορίτσια σε ενα μήνα πήρε 200 γραμμάρια μόνο..είμαι να πεθάνω..μας είπε ο γιατρός να αρχίσουμε γεύματα 120γρ και παράλληλα θηλασμό όσο μπορώ γιατί έχει μείνει πολύ πίσω..ούτε 4 κιλά το καημένο..δεν το πιστεύω ότι ενώ πάλεψα τόσο κάθε νύχτα και μέρα, ατελείωτες ώρες με μαραθώνιους θηλασμούς και δεν κατάφερα τίποτα..ήθελα τόσο πολύ να θηλάσω αποκλειστικά!πάνω από όλα με νοιάζει η υγεία της και να πάρει τα πάνω της.. συγνώμη για την σεντοναρα αλλά ήθελα να σας τα πω κορίτσια μου, κάπου να μιλήσω..είμαι να σκάσω...:( αν περασε κάποια τα ίδια ας μου πει μια γνώμη, κυρίως μπας και ανέβω ψυχολογικά...σας φιλώ γλυκά και σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς...

 

Σοφία μου καλησπέρα,να ξέρεις σε τόσα πολλά από αυτά που λες ταυτίζομαι.κ στα δύο μου παιδάκια πέρασα δύσκολα με τον θηλασμό .για διαφορετικούς λόγους.αυτο με την ψυχολογία σου που λες κ με το πόσο θέλεις αποκλειστικό θηλασμο το είχα στον γιο μου.ισως κ σαν πρωτομανουλα με είχαν επηρεάσει όλα όσα διάβαζα για το μητρικό γάλα κ όλες οι φίλες/γνωστές που προωθούσαν ότι το καλύτερο ππυ έχεις να κάνεις είναι να δώσεις μόνο στήθος κ πότε μα ποτέ σκόνη.θα σου πω πως πήγε με εμένα πέρσι στον γιο μου κ φέτος στην κόρη μου.αποφασισμενη λοιπόν ότι θα θηλάσω αποκλειστικα από το μαιευτήριο ακόμα έδινα μόνο στήθος,ίκτερο το παιδί ,εγώ εκεί,μόνο στήθος ,έτσι με συμβούλευαν ολοι,δεν θα πάθει τίποτα,γεννήθηκε κ 4 κιλα ο δικός μου.ο ίκτερος να μην πεφτει,αφού δεν έτρωγε ικανοποιητικά,δεν κατουρουσε κ δεν έπεφτε ο ίκτερος.φτανουμε να νοσηλευτουμε σχεδόν από αφυδάτωση γιατί η τότε παιδίατρος μου συνέχιζε να υποστηρίζει τον αποκλειστικό θηλασμό κ 'ελα μωρέ είναι μεγάλο μωρο' να μην στα πολυλογω ο Βασιλάκος μου έφτασε στα κιλά της γέννησης του αφού σαραντησε κ μετά κ γενικά πάντα ήταν αφαγο παιδάκι στο γάλα.ειτε μητρικό είτε σκόνη.τοτε για ένα διαστημα είχα κάνει κ μεικτή ώσπου ανακάλυψα το θηλαστρο το νοσοκομειακό κ σώθηκα.με είχε ρίξει πολύ ψυχολογικά όταν έδινα σκόνη αλλά το ξεπέρασα γιατί έλεγα ότι θέλω απλά το μωρό μου χορτατο κ εμένα ήρεμη.καλα αυτό με τις θηλές άστο.ματωμενες,ξεσκισμενες,με λανολινη όλη την ώρα,να έχω φωνάξει μαία,παιδίατρο,μαστίτιδα τρεις φορές,καταλαβαίνεις...φέτος στην μικρή που έπιασε κατευθείαν στήθος κ χωρίς τραυματισμο,μόλις μου είπαν στην κλινική ότι έχασε αρκετό βάρος κ ανέβασε ίκτερο ,δεν το σκέφτηκα στιγμή.εδωσα συμπληρωμα όπου το κράτησα κ στο σπίτι.να σου πω ότι εμένα μου κόπηκε το γάλα στον μήνα της πάνω.οχι όμως επειδή έδινα συμπλήρωμα.η μικρή μου μπήκε λόγω ουρολοίμωξης νοσοκομείο,ούρλιαζε όλη την ώρα,είχε κ κολικούς,την τρυπούσαν κάθε τρεις κ λίγο ,ήμουν μακριά από το άλλο μου το παιδάκι,δεν ήθελε κ πολύ.μου κόπηκε το γάλα.αν προσπαθούσα περισσότερο ,ίσως να μπορούσε να επανέλθει το γάλα μου αλλά δεν είχα το κουράγιο κ δεν το προσπάθησα.αυτην την φορά δεν είχα πάνω μου κανένα ψυχολογικό φορτίο.κανω το καλύτερο που μπορώ έτσι κι εσύ.κ με μεικτή να συνεχίσεις,μπράβο σου θα σου πω.κ σκόνη τελικά μόνο να δώσεις ,το ίδιο μπράβο θα σου αξίζει. Το μωρό σου θα είναι μια χαρά, γερό κ χαρούμενο.αυτο να σκέφτεσαι.ο,τι χρειαστείς,να μου στέλνεις.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Σοφία μου καλησπέρα,να ξέρεις σε τόσα πολλά από αυτά που λες ταυτίζομαι.κ στα δύο μου παιδάκια πέρασα δύσκολα με τον θηλασμό .για διαφορετικούς λόγους.αυτο με την ψυχολογία σου που λες κ με το πόσο θέλεις αποκλειστικό θηλασμο το είχα στον γιο μου.ισως κ σαν πρωτομανουλα με είχαν επηρεάσει όλα όσα διάβαζα για το μητρικό γάλα κ όλες οι φίλες/γνωστές που προωθούσαν ότι το καλύτερο ππυ έχεις να κάνεις είναι να δώσεις μόνο στήθος κ πότε μα ποτέ σκόνη.θα σου πω πως πήγε με εμένα πέρσι στον γιο μου κ φέτος στην κόρη μου.αποφασισμενη λοιπόν ότι θα θηλάσω αποκλειστικα από το μαιευτήριο ακόμα έδινα μόνο στήθος,ίκτερο το παιδί ,εγώ εκεί,μόνο στήθος ,έτσι με συμβούλευαν ολοι,δεν θα πάθει τίποτα,γεννήθηκε κ 4 κιλα ο δικός μου.ο ίκτερος να μην πεφτει,αφού δεν έτρωγε ικανοποιητικά,δεν κατουρουσε κ δεν έπεφτε ο ίκτερος.φτανουμε να νοσηλευτουμε σχεδόν από αφυδάτωση γιατί η τότε παιδίατρος μου συνέχιζε να υποστηρίζει τον αποκλειστικό θηλασμό κ 'ελα μωρέ είναι μεγάλο μωρο' να μην στα πολυλογω ο Βασιλάκος μου έφτασε στα κιλά της γέννησης του αφού σαραντησε κ μετά κ γενικά πάντα ήταν αφαγο παιδάκι στο γάλα.ειτε μητρικό είτε σκόνη.τοτε για ένα διαστημα είχα κάνει κ μεικτή ώσπου ανακάλυψα το θηλαστρο το νοσοκομειακό κ σώθηκα.με είχε ρίξει πολύ ψυχολογικά όταν έδινα σκόνη αλλά το ξεπέρασα γιατί έλεγα ότι θέλω απλά το μωρό μου χορτατο κ εμένα ήρεμη.καλα αυτό με τις θηλές άστο.ματωμενες,ξεσκισμενες,με λανολινη όλη την ώρα,να έχω φωνάξει μαία,παιδίατρο,μαστίτιδα τρεις φορές,καταλαβαίνεις...φέτος στην μικρή που έπιασε κατευθείαν στήθος κ χωρίς τραυματισμο,μόλις μου είπαν στην κλινική ότι έχασε αρκετό βάρος κ ανέβασε ίκτερο ,δεν το σκέφτηκα στιγμή.εδωσα συμπληρωμα όπου το κράτησα κ στο σπίτι.να σου πω ότι εμένα μου κόπηκε το γάλα στον μήνα της πάνω.οχι όμως επειδή έδινα συμπλήρωμα.η μικρή μου μπήκε λόγω ουρολοίμωξης νοσοκομείο,ούρλιαζε όλη την ώρα,είχε κ κολικούς,την τρυπούσαν κάθε τρεις κ λίγο ,ήμουν μακριά από το άλλο μου το παιδάκι,δεν ήθελε κ πολύ.μου κόπηκε το γάλα.αν προσπαθούσα περισσότερο ,ίσως να μπορούσε να επανέλθει το γάλα μου αλλά δεν είχα το κουράγιο κ δεν το προσπάθησα.αυτην την φορά δεν είχα πάνω μου κανένα ψυχολογικό φορτίο.κανω το καλύτερο που μπορώ έτσι κι εσύ.κ με μεικτή να συνεχίσεις,μπράβο σου θα σου πω.κ σκόνη τελικά μόνο να δώσεις ,το ίδιο μπράβο θα σου αξίζει. Το μωρό σου θα είναι μια χαρά, γερό κ χαρούμενο.αυτο να σκέφτεσαι.ο,τι χρειαστείς,να μου στέλνεις.

Αχ Μαράκι Μ περασες δυσκολα κ δεν είχαμε ιδέα.. Ευχομαι να είστε καλά τώρα.. Για την ουρολοίμωξη τι συμπτώματα είχατε?? 

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Sofaki_88 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!έχω να σας γράψω πολλούς μήνες αλλά όπως και εσείς τα χασα και εγώ με την μπεμπουλα μου..εγώ θα σας πω με 2 λόγια την δική μου εμπειρία τοκετού..κόντευα να σκάσω γιατί πέρασα κατά 10 μέρες την ΠΗΤ μου αλλά ένα ωραίο πρωί στις 6 άρχισε να μου πονάει τρελά η μέση με συχνότητα σε συνδιασμό με πόνους μπροστά..η γιατρός μου μου είπε στις 10 να πάω από το ιατρείο να με εξετάσει, πρωτότοκη μου λέει είσαι έχουμε χρόνο..και πήγα στο ιατρείο με διαστολη 5!!μία ώρα να φτάσουμε Θεσσαλονίκη στο Γένεσις μου έκαναν κοβιντ τεστ και στον άντρα μου, έγινε εισαγωγή και είχα διαστολή 9!!!ούτε κατάλαβα τους πόνους και πότε φτάσαμε στο 10! Μέσα σε λίγη ώρα και αρκετό πόνο αλλά με τρομερή βοηθεια από την γιατρό μου γέννησα μέσα σε μία ώρα!3850 το κορίτσι μου 51 πόντους!θηλασαμε στο επόμενο 5λεπτο skin to skin και ήταν υπέροχα, γενικά στην κλινική όλα τέλεια..το μαρτύριο ήρθε στο σπίτι γιατί η μπέμπα μου καταεσκισε τις θηλές και είχα πληγές και αίματα,θήλαζα με τρελό πονο, έπαθα στις 15 μέρες μαστίτιδα και μετά από 10 μέρες μικητιαση..2 φορές πήρα αντιβίωση..αλλά το πάλεψα και πάλι, δεν σταματησα..και τώρα πια που σαραντησαμε παρατηρώ εδώ και 3-4 μέρες πως προσπαθεί να φάει ανά μία ώρα και δεν κάθεται στο στήθος τσιριζει και κλαίει και ξέρω πως δεν τρώει..απογοητεύτηκα άσχημα..πήρα σκονη και της δίνω συμπληρωμα από όταν έπαθα μαστίτιδα γιατί μου είχε πετρώσει το στήθος..κάθε μέρα βλέπω το κοριτσάκι μου να προσπαθεί να φάει και να υποφέρει και όντως κορίτσια σε ενα μήνα πήρε 200 γραμμάρια μόνο..είμαι να πεθάνω..μας είπε ο γιατρός να αρχίσουμε γεύματα 120γρ και παράλληλα θηλασμό όσο μπορώ γιατί έχει μείνει πολύ πίσω..ούτε 4 κιλά το καημένο..δεν το πιστεύω ότι ενώ πάλεψα τόσο κάθε νύχτα και μέρα, ατελείωτες ώρες με μαραθώνιους θηλασμούς και δεν κατάφερα τίποτα..ήθελα τόσο πολύ να θηλάσω αποκλειστικά!πάνω από όλα με νοιάζει η υγεία της και να πάρει τα πάνω της.. συγνώμη για την σεντοναρα αλλά ήθελα να σας τα πω κορίτσια μου, κάπου να μιλήσω..είμαι να σκάσω...:( αν περασε κάποια τα ίδια ας μου πει μια γνώμη, κυρίως μπας και ανέβω ψυχολογικά...σας φιλώ γλυκά και σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς...

 

Κοριτσι Μ θα συμφωνήσω σε όλα με τη Μαρία.. Σημασία έχει να είναι το μωράκι σ καλά.. Κ εγώ όσο ήθελα να θηλασω αποκλειστικά δεν τα καταφερα Γ πολυ στον ένα μήνα έδωσα κ συμπλήρωμα  (ειμαι χαρουμενη όμως π έστω κ έτσι τ παλεψα,γτ η μικρή Μ έκανε 10 μέρες για να πιασει το στήθος κ αφου τ επιασε μετά απο πολυ κοπο κ υπομονη )αυτή τ στιγμή κάνουμε μεικτή διατροφή.. Μύκητες έπαθα κ εγώ στο στήθος κ υπέφερα από τ πονο..  Ξέρω ότι όσο τ βάζεις στο στήθος αυξάνεται κ η παραγωγη σ μπορείς να συνεχίσεις τ προαπαθεια δίνοντας κ συμπλήρωμα αρχικά κ όσο παει το λιγοστευει.. Κ εμένα πολυ κλάμα τότε στο στήθος ασε.. Υπομονή κ ευχομαι να γίνει ότι καλυτερο

On 19/1/2021 at 5:15 ΜΜ, Argyroula είπε:

@Alexia25190 κοπέλα μου καταρχήν θες να μου πεις που  να κοιτάξω στοθς δικούς μου υπέρηχους να καταλάβω τι είναι αυτό που κοιτάνε? Εμείς είχαμε κάτι κυστουλες απλά. Δεν νομίζω να έχει σχέση αλλά αν μπορώ να βοηθήσω πέρα από αυτό όπως σου λέει και η @Geo81 επανεκτιμηση και από άλλον και ακόμα και με αυτήν που σας φάνηκε όπως σας φάνηκε (κι εμένα ο εμββυολογος τραγικός ήταν πάντα) να κάνετε άλλη μια συζήτηση και να της εξηγήσεις την αναστάτωση που έχει προκαλέσει και να σου εξηγήσει ακριβώς τι συμβαίνει. Δεν έχω βρεθεί στην θέση σου αλλά ξέρω πολύ καλά πως είναι οι γιατροί να σου προκαλούν πιο πολύ άγχος απ ότι να σε ηρεμούν...

Κορίτσιααααα. Ήρθα για να γκρινιαξω!!! Δεν αντέχω άλλο δεν έχω κοιμηθεί πάνω από 2 ώρες συνεχόμενα ρε κορίτσια...δεν ξέρω κι εγώ πόσες μέρες. Δεν ξέρω τι έχει πάθει το μπεμπακι... Κλαίει.. Πονάει... Πειναει...δεν ρευεται... Κάνει και κάτι γουλιτσες που και που... Το δράμα μας είναι το βράδυ. Ρωτάω συνέχεια την γιατρο αν έχουμε γοπ. Αυτη μου λέει να κάνω υπομονή (έκοψα και τα γαλακτοκομικα για 10 μέρες βέβαια να δούμε τι παίζει) και να μην ανησυχώ γιατί λέει τα περισσότερα μπεμπακια έχουν παλλινδρομηση και μόνο αν κάνει κακά πράσινα εμετούς και χάνει βάρος θα ασχοληθούμε... Αλλά εγώ δεν κοιμάμαι κι αυτός βασανίζεται τα βράδια... Μουγκριζει και κλαίει στον ύπνο του και στα βραδινά γεύματα που γεμίζω (γιατί έχω και τα γνωστά τρελά βυζια) κάνει σαν τρελό στο στήθος. Κάνει τόξο και κλαιει. Αχ... 

Κοριτσι συμφωνώ με τη Γεωργία πιστεω είναι από τους κολικους γτ κ εμεις έτσι είμαστε.. Εμένα βέβαια είναι ανάποδη.. Όλη μέρα κοιμάται 10 λεπτά από τς 8 τ πρωι μέχρι τς 8 τ βράδυ.. Είμαι ένα κινουμενο ζόμπι.. Τ βράδυ έχει αρχίσει εδω κ 4 μέρες κ κοιμάται 6 ώρα αλλά λογικά είναι επειδή όλη μέρα είναι στο ποδι.. Να σας πω την αλήθεια θα προτιμουσα να ξυπνάω ανά 2 με 3 ώρες παρα αυτο π γίνεται όλη μέρα.. Δεν κάθομαι ουτε ενα λεπτο μακριά της.. Περπατημα μέσα στο σπίτι, με το καροτσιιι, στο γυμναστήριο μόνο κάθεται κανένα 10 λεπτό μόνο... Κλάμματα, δεν τρώει καλά όταν την πιανουν οι πονοι γενικά χαμός.. Κάποιες μέρες μου έβγαζε κ εμένα γουλιές συνέχεια κ είχε κάνει κ 2 φορές αναγωγή.. Νόμιζα κ εγώ ότι έχει γοπ αλλά τελικά ήταν επειδή δεν ρευτοταν καλά.. Μ είπε ο γιατρός να τη σταματάω όσο μπορώ στη μέση του γευματος είτε στήθος είτε μπουκάλι κ να τη Ρευω.. Πράγματι ελαχιστες φορές το παθαινει τώρα.. Πιστευω είναι επειδή δεν ρευεται π λες.. Δοκίμασε να σηκώνεσαι όρθια , εμένα ρευεται κατευθείαν όταν τ κάνω αυτό.. Κατά αλλά μπαίνουμε στο 3 ο μηνα κ Μ φαίνεται ότι δεν καλυτερουμε.. Μην πω το αντίθετο.. Υπομονή μανουλεςςςςςςςςς 

Ααα επίσης έχει αρχίσει και βάζει τρέλα τα χέρια της στο στόμα κ έχει πολλα σαλια

  • Μου αρέσει 2

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια.οντως ο θηλασμός είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα τελικά.και εγώ ζοριστικα αρκετά τις πρώτες σαράντα μέρες φουλ αϋπνία κ ο μικρός πάνω μου ώρες ατελείωτες.ποσες φορές έκλαιγα τα βράδια από απελπισία κ κούραση.τωρα ευτυχώς έχει στρώσει τέλεια η κατάσταση. @MumMaria συμφωνώ σε όλα το σημαντικό είναι να τρέφονται σωστά με όποιο τρόπο.τα δύσκολα πέρασαν τώρα κ σίγοα όλο αυτό θα ήταν φουλ ψυχοφθόρο για εσάς.εδω λίγο κλαίνε κ αναστατωνομαστε. @Argyroula έχεις δοκιμάσει να αντλείς κ να του δίνεις με μπουκάλι;


oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Despoina Mar είπε:

Αχ Μαράκι Μ περασες δυσκολα κ δεν είχαμε ιδέα.. Ευχομαι να είστε καλά τώρα.. Για την ουρολοίμωξη τι συμπτώματα είχατε?? 

Έλα κοπέλα μου,είχε πυρετό η μικρή 38.6 κ αφαγια. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να κάνει πυρετό,αν δεις να μειώνεται η όρεξη της για γάλα ,να μην παίρνει βάρος κ εχει γκρίνια ,υπερένταση κτλ (για μέρες,έτσι; ) τότε καλό είναι να κάνετε μια καλλιέργεια.βασικα παίρνεις τηλ τον παιδίατρο κ σε παραπέμπει εκείνος. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Despoina MarΚι εμάς πολλά σάλια και μου είπε η γιατρός ότι μπορεί να είναι από τα δόντια (θα τρελαθώ) . Ελπίζω να μην είναι κάτι γαστρεντερικο. Γενικά ελπίζω να μην είναι όλα αυτά κατΙ αλλο και να περάσουν... Υπομονή λοιπόν σε όλες μας!!! 

@ΕΥΑ! Εννοείς για να κοιμηθώ η για να δω τι φταιει!? Δεν έχει χρειαστεί μέχρι στιγμής... Έχω στην κατάψυξη γύρω στα 800 ml και έχω πετάξει αρκετό...  θα πάω κομμωτήριο την Τετάρτη και θα κάνω γενικό ρεκτιφιέ κανά τρίωρο  οπότε αναγκαστικά θα πιει μπουκάλι να δούμε κ πως το πάρει...βέβαια έχω ένα άγχος γιατί αυτό το γάλα είναι αυτό που βγάζω το πρώτο και φοβάμαι μην τον φουσκώσει. 

  • Μου αρέσει 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Sofaki_88 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!έχω να σας γράψω πολλούς μήνες αλλά όπως και εσείς τα χασα και εγώ με την μπεμπουλα μου..εγώ θα σας πω με 2 λόγια την δική μου εμπειρία τοκετού..κόντευα να σκάσω γιατί πέρασα κατά 10 μέρες την ΠΗΤ μου αλλά ένα ωραίο πρωί στις 6 άρχισε να μου πονάει τρελά η μέση με συχνότητα σε συνδιασμό με πόνους μπροστά..η γιατρός μου μου είπε στις 10 να πάω από το ιατρείο να με εξετάσει, πρωτότοκη μου λέει είσαι έχουμε χρόνο..και πήγα στο ιατρείο με διαστολη 5!!μία ώρα να φτάσουμε Θεσσαλονίκη στο Γένεσις μου έκαναν κοβιντ τεστ και στον άντρα μου, έγινε εισαγωγή και είχα διαστολή 9!!!ούτε κατάλαβα τους πόνους και πότε φτάσαμε στο 10! Μέσα σε λίγη ώρα και αρκετό πόνο αλλά με τρομερή βοηθεια από την γιατρό μου γέννησα μέσα σε μία ώρα!3850 το κορίτσι μου 51 πόντους!θηλασαμε στο επόμενο 5λεπτο skin to skin και ήταν υπέροχα, γενικά στην κλινική όλα τέλεια..το μαρτύριο ήρθε στο σπίτι γιατί η μπέμπα μου καταεσκισε τις θηλές και είχα πληγές και αίματα,θήλαζα με τρελό πονο, έπαθα στις 15 μέρες μαστίτιδα και μετά από 10 μέρες μικητιαση..2 φορές πήρα αντιβίωση..αλλά το πάλεψα και πάλι, δεν σταματησα..και τώρα πια που σαραντησαμε παρατηρώ εδώ και 3-4 μέρες πως προσπαθεί να φάει ανά μία ώρα και δεν κάθεται στο στήθος τσιριζει και κλαίει και ξέρω πως δεν τρώει..απογοητεύτηκα άσχημα..πήρα σκονη και της δίνω συμπληρωμα από όταν έπαθα μαστίτιδα γιατί μου είχε πετρώσει το στήθος..κάθε μέρα βλέπω το κοριτσάκι μου να προσπαθεί να φάει και να υποφέρει και όντως κορίτσια σε ενα μήνα πήρε 200 γραμμάρια μόνο..είμαι να πεθάνω..μας είπε ο γιατρός να αρχίσουμε γεύματα 120γρ και παράλληλα θηλασμό όσο μπορώ γιατί έχει μείνει πολύ πίσω..ούτε 4 κιλά το καημένο..δεν το πιστεύω ότι ενώ πάλεψα τόσο κάθε νύχτα και μέρα, ατελείωτες ώρες με μαραθώνιους θηλασμούς και δεν κατάφερα τίποτα..ήθελα τόσο πολύ να θηλάσω αποκλειστικά!πάνω από όλα με νοιάζει η υγεία της και να πάρει τα πάνω της.. συγνώμη για την σεντοναρα αλλά ήθελα να σας τα πω κορίτσια μου, κάπου να μιλήσω..είμαι να σκάσω...:( αν περασε κάποια τα ίδια ας μου πει μια γνώμη, κυρίως μπας και ανέβω ψυχολογικά...σας φιλώ γλυκά και σας στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς...

 

Κορίτσι μου να σου ζήσει το κορίτσι σου!! Διαβάζω για τέτοιες γέννες και χαίρομαι τόσο πολύ!! Τώρα για τα υπόλοιπα.... υπομονή!!! Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ! Ο θηλασμός το πρώτο διάστημα ήταν το πιο δύσκολο πράγμα που έχω κάνει ποτέ στην ζωή μου! Μέχρι πριν 20 μέρες σχεδόν μπορώ να πω...(και τώρα ακόμα κάποιες φορες) ήμουν χάλια. Αυτά που έπρεπε να κάνω για να γλιτώσω την μαστίτιδα ήταν τόσο κουραστικά...πονος κομμάτια στο στήθος είχα και μια φουσκαλα άσπρη πάνω στο στήθος (άλλοι μου έλεγαν ότι ήταν γάλα άλλοι πυον δεν κατάλαβα πότε) Υπέφερα και δεν κοιμόμουν καθόλου.. Ούτε 2 ώρες που κοιμάμαι τώρα. Εμάς ο μπεμπης άρχισε να παίρνει γρήγορα τα πάνω του και ήταν ο μόνος λόγος που επεμενα ενώ υπέφερα. Δεν ξέρω τι θα έκανα αν δεν έπαιρνε βάρος οπότε πραγματικά καταλαβαίνω το άγχος σου. Το να νοικιάσεις θήλαστρο και να της δίνεις το δικό σου το έχεις απορρίψει? Πάντως να ξέρεις ότι όταν στρώσετε μπορείς να προσπαθήσεις και πάλι στον αποκλειστικό αν το θες τόσο. Έτσι εχω διαβάσει τουλάχιστον (επαναγαλακτισμος νομίζω λέγεται). Ελπίζω να μην λέω βλακεια και μας διαβάζει και όλος ο κόσμος. Σημάσια έχει πως νιώθουμε πάντως μέσα σε όλο αυτό. Εγώ ακόμα νιώθω τύψεις που επεμενα με τοσο πείσμα και ήμουν τόσο χάλια ψυχολογικά. Τον τάιζα μόνο δεν έκανα τίποτα άλλο μαζί του. Μετά έβγαζα γάλα, έκανα κομπρεσές έβαζα κρέμες οινοπνευμα εκλαιγα ξαναεκλαιγα... Πφφφ. Θέλει τόσο πολύ προσπάθεια... Ο, τι κι αν τραβάμε το πιο σημαντικό όπως είπαμε είναι να παίρνουν βάρος και να είναι υγιή. Αλλά κάνε υπομονή θα φτιάξουν ολα!!! 

  • Μου αρέσει 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Σοφία μου καλησπέρα,να ξέρεις σε τόσα πολλά από αυτά που λες ταυτίζομαι.κ στα δύο μου παιδάκια πέρασα δύσκολα με τον θηλασμό .για διαφορετικούς λόγους.αυτο με την ψυχολογία σου που λες κ με το πόσο θέλεις αποκλειστικό θηλασμο το είχα στον γιο μου.ισως κ σαν πρωτομανουλα με είχαν επηρεάσει όλα όσα διάβαζα για το μητρικό γάλα κ όλες οι φίλες/γνωστές που προωθούσαν ότι το καλύτερο ππυ έχεις να κάνεις είναι να δώσεις μόνο στήθος κ πότε μα ποτέ σκόνη.θα σου πω πως πήγε με εμένα πέρσι στον γιο μου κ φέτος στην κόρη μου.αποφασισμενη λοιπόν ότι θα θηλάσω αποκλειστικα από το μαιευτήριο ακόμα έδινα μόνο στήθος,ίκτερο το παιδί ,εγώ εκεί,μόνο στήθος ,έτσι με συμβούλευαν ολοι,δεν θα πάθει τίποτα,γεννήθηκε κ 4 κιλα ο δικός μου.ο ίκτερος να μην πεφτει,αφού δεν έτρωγε ικανοποιητικά,δεν κατουρουσε κ δεν έπεφτε ο ίκτερος.φτανουμε να νοσηλευτουμε σχεδόν από αφυδάτωση γιατί η τότε παιδίατρος μου συνέχιζε να υποστηρίζει τον αποκλειστικό θηλασμό κ 'ελα μωρέ είναι μεγάλο μωρο' να μην στα πολυλογω ο Βασιλάκος μου έφτασε στα κιλά της γέννησης του αφού σαραντησε κ μετά κ γενικά πάντα ήταν αφαγο παιδάκι στο γάλα.ειτε μητρικό είτε σκόνη.τοτε για ένα διαστημα είχα κάνει κ μεικτή ώσπου ανακάλυψα το θηλαστρο το νοσοκομειακό κ σώθηκα.με είχε ρίξει πολύ ψυχολογικά όταν έδινα σκόνη αλλά το ξεπέρασα γιατί έλεγα ότι θέλω απλά το μωρό μου χορτατο κ εμένα ήρεμη.καλα αυτό με τις θηλές άστο.ματωμενες,ξεσκισμενες,με λανολινη όλη την ώρα,να έχω φωνάξει μαία,παιδίατρο,μαστίτιδα τρεις φορές,καταλαβαίνεις...φέτος στην μικρή που έπιασε κατευθείαν στήθος κ χωρίς τραυματισμο,μόλις μου είπαν στην κλινική ότι έχασε αρκετό βάρος κ ανέβασε ίκτερο ,δεν το σκέφτηκα στιγμή.εδωσα συμπληρωμα όπου το κράτησα κ στο σπίτι.να σου πω ότι εμένα μου κόπηκε το γάλα στον μήνα της πάνω.οχι όμως επειδή έδινα συμπλήρωμα.η μικρή μου μπήκε λόγω ουρολοίμωξης νοσοκομείο,ούρλιαζε όλη την ώρα,είχε κ κολικούς,την τρυπούσαν κάθε τρεις κ λίγο ,ήμουν μακριά από το άλλο μου το παιδάκι,δεν ήθελε κ πολύ.μου κόπηκε το γάλα.αν προσπαθούσα περισσότερο ,ίσως να μπορούσε να επανέλθει το γάλα μου αλλά δεν είχα το κουράγιο κ δεν το προσπάθησα.αυτην την φορά δεν είχα πάνω μου κανένα ψυχολογικό φορτίο.κανω το καλύτερο που μπορώ έτσι κι εσύ.κ με μεικτή να συνεχίσεις,μπράβο σου θα σου πω.κ σκόνη τελικά μόνο να δώσεις ,το ίδιο μπράβο θα σου αξίζει. Το μωρό σου θα είναι μια χαρά, γερό κ χαρούμενο.αυτο να σκέφτεσαι.ο,τι χρειαστείς,να μου στέλνεις.

Αχ βρε Μαρία! Τι τραβήξατε κι εσείς! Η γλυκούλα ταλαιπωρηθηκε. Είναι τόσο σημαντικό που το ξέρεις ότι κάνεις το καλύτερο που μπορείς και που το λες! Πρέπει να το θυμιζουμε συνέχεια στον εαυτό μας! Να το λέμε δυνατά! 

  • Μου αρέσει 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...