Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 48 λεπτά , bcd18 είπε:

      Καλησπέρα! Ναι εχεις δίκιο! Πρέπει να ρωτήσει αν η τιμη θα είναι για μια ή και για δεύτερη προσπάθεια.
      Τι άλλο να ρωτήσει;  Αραγε εδώ θα είναι Ελληνίδες ή μπορεί και από αλλη  χώρα; 

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Gogo1994 είπε:

Γεια σας κορίτσια βλέπω όλες λίγο πολύ έχουμε τις δυσκολίες μας.Θελω να σας πω το πόνο μου.Λοιπον αρχικά κάποια άλλη σας έχει πει ο παιδίατρος να κάνετε εξέταση αίματος? 

Εμείς κάναμε σήμερα κ τα πολύμορφο πυρήνα στα λευκά αιμοσφαιρια είναι πολύ χαμηλά.Και είναι πολύ επιρρεπής στις λοιμώξεις λέει.Η φαίνεται σαν να περνάει κάτι χωρίς συμπτώματα.Εκει το μυαλό μου πήγε αμέσως στο εμβόλιο κορίτσια που έχουν περάσει μόνο 4 ημέρες.Οτι ίσως αυτό του τα κατέβασε.

Ο παιδίατρος λοιπόν μια λέει να μην ανησυχούμε είναι συχνό μια ότι παραειναι λίγα.Μας τρέλανε λίγο Δευτερομενουλες έχετε καμμία ιδέα? Σας έχει τύχει? 

Πήγαμε κ σε ορθοπεδικό και σε ωριλα και είναι όλα καλά  

Δ έχουμε κάνει εξέταση αίματος !ουτε στον γιο μ ούτε στην κόρη μου !προφανως απο το εμβόλιο συμβαίνει αυτή η μείωση αλλα καλύτερα ν επαναλάβετε την εξέταση αργότερα !συμβουλεψου τον γιατρό σου !

  • Μου αρέσει 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

πως είστε;

εχω καιρό να γράψω αλλά ζω έναν εφιάλτη.

το μωρό είναι πολύ ανήσυχο δε κοιμάται με τίποτα τυχαίνει να είναι ξύπνιο απο τις 2 τη νύχτα μέχρι 7 το πρωί.

ξεκινησα να δίνω περισσότερο συμπλήρωμα μήπως πεινούσε τώρα έχουμε πάει στα 150-180 τη μέρα, όταν δίνω εμένα με πιάνουν οι τύψεις κάθομαι μετά και κλαίω και γενικά η ψυχολογία μου στα πατώματα.

εχω και τη μεγάλη που κάποιες μέρες πραγματικά δε προλαβαίνω να της δώσω σημασία καθόλου και μετά με πιάνουν οι τύψεις και γι αυτό.

παντως το μωρό δεν ηρεμεί κάποιες φορές ούτε με το γάλα, η γιατρός που ήρθε μου είπε πως δεν έχει κολικούς δε ξέρω τι άλλο να κάνω είμαι σε απόγνωση και δε θέλω να κόψω και το θηλασμό όχι ότι θεωρείται και αποκλειστικός θηλασμός πλέον αυτό...

 

Κορίτσι μου καταρχήν σου στέλνω την αμέριστη κατανόηση μου...και δύναμη και κουράγιο αν πιάνει από μακριά!! Ποιος ξερει τι μπορεί να την ενοχλεί... Θα σου πω όμως για το δικό μου μπεμπακι ότι υπάρχουν φορές  που κάνω πίσω και τον αναλαμβάνει ο μπαμπάς του γιατί έχω τόση ένταση που το κάνω χειρότερα. Καλά για τον πρώτο μήνα δεν θα μιλήσω.... Όλα ήταν ένα δράμα και μόνο δράμα...Όλο έκλαιγα και με το που έκλαιγε κι αυτός απελπιζομουν ακόμα πιο πολύ...ποσο μάλλον εσύ που εχεις κι άλλο ένα πλάσματακι να προσέχεις που η γλυκούλα τώρα θα σε θέλει πιο πολύ... Και τώρα μπορώ να πω ότι υπάρχουν μέρες που νιώθω ότι γυρνάμε στο μηδέν στο θέμα του θηλασμού. Τωρα για σας μην αρχίσω να υποθέτω...θέλει πιο πολύ γάλα...θελει πιο πολύ βυζι...Εσύ ξέρεις!! εμπιστεύσου το ένστικτο σου...Ήσουν πριν έρθει ήδη μια καταπληκτική μαμα. Είμαι πολύ σίγουρη ότι θα το βρείτε και τα δύο σας! Μέχρι τότε πραγματικά κάνε όσο μπορείς ένα βήμα πίσω και αναπνεύσει. Εγώ το ξέχναγα ακόμα κι αυτό. 

16 ώρες πρίν, Gogo1994 είπε:

Γεια σας κορίτσια βλέπω όλες λίγο πολύ έχουμε τις δυσκολίες μας.Θελω να σας πω το πόνο μου.Λοιπον αρχικά κάποια άλλη σας έχει πει ο παιδίατρος να κάνετε εξέταση αίματος? 

Εμείς κάναμε σήμερα κ τα πολύμορφο πυρήνα στα λευκά αιμοσφαιρια είναι πολύ χαμηλά.Και είναι πολύ επιρρεπής στις λοιμώξεις λέει.Η φαίνεται σαν να περνάει κάτι χωρίς συμπτώματα.Εκει το μυαλό μου πήγε αμέσως στο εμβόλιο κορίτσια που έχουν περάσει μόνο 4 ημέρες.Οτι ίσως αυτό του τα κατέβασε.

Ο παιδίατρος λοιπόν μια λέει να μην ανησυχούμε είναι συχνό μια ότι παραειναι λίγα.Μας τρέλανε λίγο Δευτερομενουλες έχετε καμμία ιδέα? Σας έχει τύχει? 

Πήγαμε κ σε ορθοπεδικό και σε ωριλα και είναι όλα καλά  

Γωγουλα θα πάμε την Παρασκευή κι εμείς για το εμβόλιο και θα ρώτησω. Μου φαίνεται περίεργο να κάνει εξετάσεις μετά το εμβόλιο...αλλα χωρίς να ξέρω, απλά υποθέτω! 

  • Μου αρέσει 2

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

Κορίτσι μου καταρχήν σου στέλνω την αμέριστη κατανόηση μου...και δύναμη και κουράγιο αν πιάνει από μακριά!! Ποιος ξερει τι μπορεί να την ενοχλεί... Θα σου πω όμως για το δικό μου μπεμπακι ότι υπάρχουν φορές  που κάνω πίσω και τον αναλαμβάνει ο μπαμπάς του γιατί έχω τόση ένταση που το κάνω χειρότερα. Καλά για τον πρώτο μήνα δεν θα μιλήσω.... Όλα ήταν ένα δράμα και μόνο δράμα...Όλο έκλαιγα και με το που έκλαιγε κι αυτός απελπιζομουν ακόμα πιο πολύ...ποσο μάλλον εσύ που εχεις κι άλλο ένα πλάσματακι να προσέχεις που η γλυκούλα τώρα θα σε θέλει πιο πολύ... Και τώρα μπορώ να πω ότι υπάρχουν μέρες που νιώθω ότι γυρνάμε στο μηδέν στο θέμα του θηλασμού. Τωρα για σας μην αρχίσω να υποθέτω...θέλει πιο πολύ γάλα...θελει πιο πολύ βυζι...Εσύ ξέρεις!! εμπιστεύσου το ένστικτο σου...Ήσουν πριν έρθει ήδη μια καταπληκτική μαμα. Είμαι πολύ σίγουρη ότι θα το βρείτε και τα δύο σας! Μέχρι τότε πραγματικά κάνε όσο μπορείς ένα βήμα πίσω και αναπνεύσει. Εγώ το ξέχναγα ακόμα κι αυτό. 

Γωγουλα θα πάμε την Παρασκευή κι εμείς για το εμβόλιο και θα ρώτησω. Μου φαίνεται περίεργο να κάνει εξετάσεις μετά το εμβόλιο...αλλα χωρίς να ξέρω, απλά υποθέτω! 

Μακάρι κορίτσια μου να επιρρεασε αυτό.Ευχαριστω για το κουράγιο σας.Ημουν σίγουρη πως θα μου κάνετε πολύ καλό 


yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην το δείτε έτσι μεγάλο το σεντόνι μου και το προσπεράστε θέλω να μου πείτε εσείς αντίστοιχα πως περνάτε τις φάσεις ύπνου και φαγητού!!!! 

 

Κορίτσια μου καλά αχ πόσο χαίρομαι όταν βλέπω ότι έχετε γράψει πολλές... Να σας πω κι εγώ τα δικά μας!!! Ο μπεμπης χθες έγινε 2 μηνών, όνομα ακόμα δεν μπορούμε να του βρούμε έχουμε κολλήσει σε 2-3.Που λέτε εμείς δεν έχουμε καμία ρουτίνα και σταθερότητα ακόμα! Ίσως λίγο το ότι κοιμάται  11-3 περίπου κάθε βράδυ. Κάποιες μέρες όμως μπορεί να κοιμηθεί από τις 9 (μέχρι 2 το πολύ) και τότε είναι ένα δράμα η κατάσταση γιατί χορταίνει και μετά ξανά κοιμάται κατά τις 5. Οπότε κι εγω κοιμάμαι το πρωί όταν ξυπνάει ο μπαμπάς του. Εκεί είχαμε το μεγαλο μας πρόβλημα εμείς. Ο Σπύρος μπορεί να κάτσει ξύπνιος όσο θες και όλη την ημέρα κάνει τα πάντα αλλά άμα κοιμηθεί δεν ξυπνάει με τίποτα και ροχαλίζει και ατελείωτα οπότε σκοτωνομαστε. Τωρα τελευταία το έχουμε ψιλοβρει γιατί κοιμάμαι εγώ λίγο καλύτερα οπότε έχω λιγότερα νεύρα. Κατά τ άλλα με το θέμα του θηλασμού να σας πω ότι οποία συμβουλή κι αν προσπάθησα να ακολουθήσω το μόνο που έπιασε ήταν να κάνω υπομονή! Τώρα πια δνε πονάω καθόλου όχι επειδή δεν δαγκώνει ο μπεμπης ούτε επειδή μειώθηκε το γάλα, απλά επειδή οι θηλες έγιναν πιο σκληρές κ επειδή τον συνήθισα. Ακόμα δαγκώνει, τρώει πολύ λαίμαργα με μουγκρητα και πνίγεται γιατί το στήθος μου βγάζει πιδακες το γαλα (βγάζω με το χερι ένα 50αρι ml 2-3 φορές την ημέρα στο λεπτό και το αποθηκεύω στην κατάψυξη δεν ξέρω κι εγώ για πότε...) Εντωμεταξύ δεν μου δείχνει με κάποιον τρόπο ότι χόρτασε οπότε απλά τον βάζω και τον βγάζω συνέχεια... Ρευεται το πολύ σε 3 γεύματα από τα 10 την ημέρα. Οπότε έχουμε και αέρια και κολικούς κάθε απόγευμα 2-3 ώρες γκρίνια και κλάμα και αγκαλιές και μασαζακια και νεύρα ααα... Ετσι κυλάνε οι μέρες εδω στο όμορφο περιστερι! Κι εγώ για να περνάνε αυτές οι μέρες έχω λάβει συμμετοχή σε όλους τους διαγωνισμούς στο ινσταγκραμ και δεν κερδίζω ποτέ τίποτα.! Χαχα

  • Μου αρέσει 5
  • Χαχα 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/1/2021 at 1:55 ΜΜ, Φραουλίνο είπε:

Κοριτσάκια μου γλυκά καλημέρα!! Σας διαβάζω όλο αυτό τον καιρό και χαίρομαι τόσο μα τόσο πολύ με όσα γράφετε και που πήγαν όλα τέλεια για όλες και κρατάτε τα πολυπόθητα μωράκια σας αγκαλιά! ❤️ Ξέροντας πόσο θα χαρείτε για μένα ήθελα να σας πω ότι είμαι πάλι έγκυος και μόλις χθες ακούσαμε την καρδούλα του σκατουλίου που έχω στην κοιλίτσα μου! Έχω μία απίστευτη ηρεμία που δεν περίμενα να έχω μετά από όσα πέρασα και εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά και για μας και να κρατήσουμε ένα υγιέστατο μωρό στην αγκαλιά μας με το καλό τον Αύγουστο!! Σας φιλώ όλες μια μια, να χαίρεστε τα γλυκά σας μπεμπακια και να έχετε μια υπέροχη χρονια με υγεία για εσάς και τις οικογένειες σας, αγάπη και ότι μα ότι άλλο επιθυμείτε!!! ❤️❤️❤️

Φραουλινο μου!!απιθανα νεα!!χαρηκα παρα πολυ! Με το καλο το μπεμπακι το καλοκαιρινο!!Σου ευχομαι τα καλυτερα κ εννοειται θελουμε να μαθαινουμε τα νεα σου!!φιλακια πολλα!

Just now, Argyroula είπε:

Μην το δείτε έτσι μεγάλο το σεντόνι μου και το προσπεράστε θέλω να μου πείτε εσείς αντίστοιχα πως περνάτε τις φάσεις ύπνου και φαγητού!!!! 

 

Κορίτσια μου καλά αχ πόσο χαίρομαι όταν βλέπω ότι έχετε γράψει πολλές... Να σας πω κι εγώ τα δικά μας!!! Ο μπεμπης χθες έγινε 2 μηνών, όνομα ακόμα δεν μπορούμε να του βρούμε έχουμε κολλήσει σε 2-3.Που λέτε εμείς δεν έχουμε καμία ρουτίνα και σταθερότητα ακόμα! Ίσως λίγο το ότι κοιμάται  11-3 περίπου κάθε βράδυ. Κάποιες μέρες όμως μπορεί να κοιμηθεί από τις 9 (μέχρι 2 το πολύ) και τότε είναι ένα δράμα η κατάσταση γιατί χορταίνει και μετά ξανά κοιμάται κατά τις 5. Οπότε κι εγω κοιμάμαι το πρωί όταν ξυπνάει ο μπαμπάς του. Εκεί είχαμε το μεγαλο μας πρόβλημα εμείς. Ο Σπύρος μπορεί να κάτσει ξύπνιος όσο θες και όλη την ημέρα κάνει τα πάντα αλλά άμα κοιμηθεί δεν ξυπνάει με τίποτα και ροχαλίζει και ατελείωτα οπότε σκοτωνομαστε. Τωρα τελευταία το έχουμε ψιλοβρει γιατί κοιμάμαι εγώ λίγο καλύτερα οπότε έχω λιγότερα νεύρα. Κατά τ άλλα με το θέμα του θηλασμού να σας πω ότι οποία συμβουλή κι αν προσπάθησα να ακολουθήσω το μόνο που έπιασε ήταν να κάνω υπομονή! Τώρα πια δνε πονάω καθόλου όχι επειδή δεν δαγκώνει ο μπεμπης ούτε επειδή μειώθηκε το γάλα, απλά επειδή οι θηλες έγιναν πιο σκληρές κ επειδή τον συνήθισα. Ακόμα δαγκώνει, τρώει πολύ λαίμαργα με μουγκρητα και πνίγεται γιατί το στήθος μου βγάζει πιδακες το γαλα (βγάζω με το χερι ένα 50αρι ml 2-3 φορές την ημέρα στο λεπτό και το αποθηκεύω στην κατάψυξη δεν ξέρω κι εγώ για πότε...) Εντωμεταξύ δεν μου δείχνει με κάποιον τρόπο ότι χόρτασε οπότε απλά τον βάζω και τον βγάζω συνέχεια... Ρευεται το πολύ σε 3 γεύματα από τα 10 την ημέρα. Οπότε έχουμε και αέρια και κολικούς κάθε απόγευμα 2-3 ώρες γκρίνια και κλάμα και αγκαλιές και μασαζακια και νεύρα ααα... Ετσι κυλάνε οι μέρες εδω στο όμορφο περιστερι! Κι εγώ για να περνάνε αυτές οι μέρες έχω λάβει συμμετοχή σε όλους τους διαγωνισμούς στο ινσταγκραμ και δεν κερδίζω ποτέ τίποτα.! Χαχα

Ελπιζω να κερδισεις κατι χαχα!! Μονο υπομονη οπως το λες.αχ αυτο με το ροχαλητο το εχω κ εγω καποια βραδια κ πολυ νευριαζω :D αλλα τον ξυπναω μετα τον θηλασμο κ αναλαμβανει εκεινος για να κοιμηθω λιγο.οταν εχει κ εμας γκρινια το βραδυ το μονο που τον ηρεμει ειναι αγκαλια κ βολτες ορθιοι στο σπιτι κ λιγο απορροφητηρας.

  • Μου αρέσει 4

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

Μην το δείτε έτσι μεγάλο το σεντόνι μου και το προσπεράστε θέλω να μου πείτε εσείς αντίστοιχα πως περνάτε τις φάσεις ύπνου και φαγητού!!!! 

 

Κορίτσια μου καλά αχ πόσο χαίρομαι όταν βλέπω ότι έχετε γράψει πολλές... Να σας πω κι εγώ τα δικά μας!!! Ο μπεμπης χθες έγινε 2 μηνών, όνομα ακόμα δεν μπορούμε να του βρούμε έχουμε κολλήσει σε 2-3.Που λέτε εμείς δεν έχουμε καμία ρουτίνα και σταθερότητα ακόμα! Ίσως λίγο το ότι κοιμάται  11-3 περίπου κάθε βράδυ. Κάποιες μέρες όμως μπορεί να κοιμηθεί από τις 9 (μέχρι 2 το πολύ) και τότε είναι ένα δράμα η κατάσταση γιατί χορταίνει και μετά ξανά κοιμάται κατά τις 5. Οπότε κι εγω κοιμάμαι το πρωί όταν ξυπνάει ο μπαμπάς του. Εκεί είχαμε το μεγαλο μας πρόβλημα εμείς. Ο Σπύρος μπορεί να κάτσει ξύπνιος όσο θες και όλη την ημέρα κάνει τα πάντα αλλά άμα κοιμηθεί δεν ξυπνάει με τίποτα και ροχαλίζει και ατελείωτα οπότε σκοτωνομαστε. Τωρα τελευταία το έχουμε ψιλοβρει γιατί κοιμάμαι εγώ λίγο καλύτερα οπότε έχω λιγότερα νεύρα. Κατά τ άλλα με το θέμα του θηλασμού να σας πω ότι οποία συμβουλή κι αν προσπάθησα να ακολουθήσω το μόνο που έπιασε ήταν να κάνω υπομονή! Τώρα πια δνε πονάω καθόλου όχι επειδή δεν δαγκώνει ο μπεμπης ούτε επειδή μειώθηκε το γάλα, απλά επειδή οι θηλες έγιναν πιο σκληρές κ επειδή τον συνήθισα. Ακόμα δαγκώνει, τρώει πολύ λαίμαργα με μουγκρητα και πνίγεται γιατί το στήθος μου βγάζει πιδακες το γαλα (βγάζω με το χερι ένα 50αρι ml 2-3 φορές την ημέρα στο λεπτό και το αποθηκεύω στην κατάψυξη δεν ξέρω κι εγώ για πότε...) Εντωμεταξύ δεν μου δείχνει με κάποιον τρόπο ότι χόρτασε οπότε απλά τον βάζω και τον βγάζω συνέχεια... Ρευεται το πολύ σε 3 γεύματα από τα 10 την ημέρα. Οπότε έχουμε και αέρια και κολικούς κάθε απόγευμα 2-3 ώρες γκρίνια και κλάμα και αγκαλιές και μασαζακια και νεύρα ααα... Ετσι κυλάνε οι μέρες εδω στο όμορφο περιστερι! Κι εγώ για να περνάνε αυτές οι μέρες έχω λάβει συμμετοχή σε όλους τους διαγωνισμούς στο ινσταγκραμ και δεν κερδίζω ποτέ τίποτα.! Χαχα

Χαχα τρελή.. Πόσο σε καταλαβαίνω.. Κ εμένα το βυζί εκεί λάστιχο και συντριβάνι το ένα βέβαια γτ τ άλλο δεν τονπροτιμαμαι κ κλαίμε στα 5 λεπτά.. Εμένα δεν κοιμάται καθόλου όλη μέρα έχω απελπιστεί δέκα λεπτά κ ξυπνάει.. Κάνω υπομονή κ προσπαθω να σκέφτομαι ότι είναι ένα μωράκι π εξαρτάται από εμένα κ ότι κ εγώ έτσι ήμουν κ προσπαθω να ελενξω την ένταση π έχω.. Είναι κ πολυ ζωηρή γενικά τι να πω πια.. Αγωνιστικούς χαιρετισμους ελπίζω μπαίνοντας στ 3 να ηρεμήσουν.. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γλυκάκια μου,σας διαβάζω φυσικά αλλά αποσπασματικά οπότε να με συγχωρέσετε αν δεν θα απαντάω με παραθέσεις.

 @fairy-maryδεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε καταλαβαινω.η δικιά μας η μικρή ζοριζεται με κολικούς οπότε ζοριζομαστε όλοι οικογενειακώς.νιωθω σχεδόν μονίμως κουρασμένη μιας κ οι υπνοι των παιδιών μου δεν συγχρονίζονται σχεδόν ποτέ.νιωθω πολλές φορές τύψεις για τον μεγάλο αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε τι δώρο τους κάνουμε.ενα αδελφακι να παίζουνε,να μοιράζονται στιγμές ,να μεγαλώνουν παρέα.θελω να σου πω ότι το πιστεύω ότι η κατάσταση θα στρώσει κ ήδη βλέπω διαφορά από τον πρώτο,τον δεύτερο κ τώρα τον τρίτο μήνα.οσον αφορά τον θηλασμό,σε παρακαλώ μην σε ρίχνει.οταν έμεινα έγκυος κ είχα αποκόλληση με αίμα κ έπρεπε να σταματησω να θηλάζω το είχα πάρει πολύ βαριά,είχα ανοίξει κ θέμα στο φόρουμ .τώρα έτυχε κ λόγω έντονης στεναχώριας μου κόπηκε το γάλα εν μια νυκτί ενώ είχα όσο δεν φαντάζεσαι,έτρεχε ποτάμι.δεν κοίταξα ποτέ πίσω.ειπα ο,τι καλύτερο για το παιδί μου συμφωνα με αυτό που έχω.κι εγώ με σκόνη μεγάλωσα κ δεν έπαθα τίποτα.την θήλασα μόνο έναν μήνα.δεν σου λέω φυσικά να κάνεις το ίδιο έτσι;αλλά αποκλειστικός ή μη,μεικτή διατροφή ή κ μόνο σκόνη,το πιο βασικό είναι να είσαι εσύ καλά.αληθεια στο λέω.ο,τι χρειαστείς να μου στέλνεις κ δεν στο λέω έτσι.

Γωγώ μου όλα καλά θα είναι ,είμαι σίγουρη αλλιώς θα είχε αλλά συμπτώματα το παιδί.εγω στον Βασίλη δεν είχα κάνει αιματολογικές.στην Υακίνθη λόγω μονονεφριας είχα κάνει.

Δέσποινα ανταποδίδω τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς.κι εδώ κολικούς κ ζωηρή τσουπρα αλλά τι να κάνουμε;;;;έχε χάρη που τις αγαπάμε τις κορακλες μας:x

Αργυρουλα μου όπως διάβασες παραπάνω για διατροφή νομίζω σε κάλυψα παραπάνω.σκονη σκόνη σκόνη.μην φανταστείς ότι κ με αυτό τα πάμε καλά.μια μέρα τρώει καλά ,την επόμενη σφίγγεται από κολικούς κ ή τα βγάζει ή κάνει απεργία πείνας.το μόνο καλο,μπορεί κ δίνει μπουκάλι κ ο άντρας μου.τωρα με τον ύπνο..μεγάλο κεφάλαιο.κοιμομαστε ακόμα αγκαλιτσα,θέλω όμως να το κόψω γιατί δεν ξεκουραζομαι καθόλου έτσι,σαν σίγμα τελικό έχω γίνει κ επειδή κάνει άστατο ύπνο(έχει πονακια η καημένη) εγώ είμαι δίπλα της σε μια εγρήγορση.κοντεψα να καταρρευσω ώσπου κάναμε ντιλ με τον άντρα μου 6-8 έστω ένα 2ωρο πριν φύγει αυτός στην δουλειά μου την κρατάει κ κοιμάμαι στο υπνοδωμάτιο μας σαν άνθρωπος.ως τώρα κοιμόμασταν στον καναπέ στο σαλόνι για να είμαστε μακριά από το παιδικό του Βασίλη,να μην τον ξυπνήσει με τις γκαρίδες της αλλά τώρα φτιάξαμε κ την αποθήκη σε δεύτερο παιδικό κ θα μεταφερθούμε εκεί.στοχος μου είναι στο 6 μηνο να κοιμάται μόνη της όπως ο μεγάλος.για αρχή θέλω να κοιμάται λίκνο κ εγώ δίπλα της απλά δεν το παίρνω απόφαση να κάνω αυτό το βήμα λόγω σκατοκολικων.δεν θέλω να την ζορισω κ εγώ παραπάνω.αυτο που μας βοηθάει πολύ είναι ήχος απορροφητήρα στο κινητό ή κλιματιστικού.κατεβασε app .μπορεί κ να σε σώσει.ηρεμει πολλές φορές μονη της κ την κρατάει κ στον ύπνο.ετσι κοιμηθήκαμε το πρώτο 6ωρο μας.το παρηγορο είναι ότι όταν δεν πονάει είναι το καλύτερο παιδί οπότε περιμένω καρτερικά να περάσουν οι κολικοί.λες να το ρίξω κ εγώ στους διαγωνισμούς;;;:P

Πείτε κ άλλες κοπέλες τα νεακια σας.αντε σιγά σιγά να ξανά συντονιζομαστε:-D

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Γλυκάκια μου,σας διαβάζω φυσικά αλλά αποσπασματικά οπότε να με συγχωρέσετε αν δεν θα απαντάω με παραθέσεις.

 @fairy-maryδεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε καταλαβαινω.η δικιά μας η μικρή ζοριζεται με κολικούς οπότε ζοριζομαστε όλοι οικογενειακώς.νιωθω σχεδόν μονίμως κουρασμένη μιας κ οι τόνοι των παιδιών μου δεν συγχρονίζονται σχεδόν ποτέ.νιωθω πολλές φορές τύψεις για τον μεγάλο αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε τι δώρο τους κάνουμε.ενα αδελφακι να παίζουνε,να μοιράζονται στιγμές ,να μεγαλώνουν παρέα.θελω να σου πω ότι το πιστεύω ότι η κατάσταση θα στρώσει κ ήδη βλέπω διαφορά από τον πρώτο,τον δεύτερο κ τώρα τον τρίτο μήνα.οσον αφορά τον θηλασμό,σε παρακαλώ μην σε ρίχνει.οταν έμεινα έγκυος κ είχα αποκόλληση με αίμα κ έπρεπε να σταματησω να θηλάζω το είχα πάρει πολύ βαριά,είχα ανοίξει κ θέμα στο φόρουμ .τώρα έτυχε κ λόγω έντονης στεναχώριας μου κόπηκε το γάλα εν μια νυκτί ενώ είχα όσο δεν φαντάζεσαι,έτρεχε ποτάμι.δεν κοίταξα ποτέ πίσω.ειπα ο,τι καλύτερο για το παιδί μου συμφωνα με αυτό που έχω.κι εγώ με σκόνη μεγάλωσα κ δεν έπαθα τίποτα.την θήλασα μόνο έναν μήνα.δεκ σου λέω φυσικά να κάνεις το ίδιο έτσι;αλλά αποκλειστικός ή μη,μεικτή διατροφή ή κ μόνο σκόνη,το πιο βασικό είναι να είσαι εσύ καλά.αληθεια στο λέω.ο,τι χρειαστείς να μου στέλνεις κ δεν στο λέω έτσι.

Γωγώ μου όλα καλά θα είναι ,είμαι σίγουρη αλλιώς θα είχε αλλά συμπτώματα το παιδί.εγω στον Βασίλη δεν είχα κάνει αιματολογικές.στξν Υακίνθη λόγω μονονεφριας είχα κάνει.

Δέσποινα ανταποδίδω τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς.κι εδώ κολικούς κ ζωηρή τσουπρα αλλά τι να κάνουμε;;;;έχε χάρη που τις αγαπάμε τις κορακλες μας:x

Αργυρουλα μου όπως διάβασες παραπάνω για διατροφή νομίζω σε κάλυψα παραπάνω.σκονη σκόνη σκόνη.μην φανταστείς ότι κ με αυτό τα πάμε καλά.μια μέρα τρώει καλά ,την επόμενη σφίγγεται από κολικούς κ ή τα βγάζει ή κάνει απεργία πείνας.το μόνο καλο,μπορεί κ δίνει μπουκάλι κ ο άντρας μου.τωρα με τον ύπνο..μεγάλο κεφάλαιο.κοιμομαστε ακόμα αγκαλιτσα,θέλω όμως να το κόψω γιατί δεν ξεκουραζομαι καθόλου έτσι,σαν σίγμα τελικό έχω γίνει κ επειδή κάνει άστατο ύπνο(έχει πονακια η καημένη) εγώ είμαι δίπλα της σε μια εγρήγορση.κοντεψα να καταρρευσω ώσπου κάναμε ντιλ με τον άντρα μου 6-8 έστω ένα 2ωρο πριν φύγει αυτός στην δουλειά μου την κρατάω κ κοιμάμαι στο υπνοδωμάτιο μας σαν άνθρωπος.ως τώρα κοιμόμασταν στον καναπέ στο σαλόνι για να είμαστε μακριά από το παιδικό του Βασίλη,να μην τον ξυπνήσει με τις γκαρίδες της αλλά τώρα φτιάξε κ την αποθήκη σε δεύτερο παιδικό κ θα μεταφερθούμε εκεί.στοχος μου είναι στο 6 μηνο να κοιμάται μόνη της όπως ο μεγάλος.για αρχή θέλω να κοιμάται λίκνο κ εγώ δίπλα της απλά δεν το παίρνω απόφαση να κάνω αυτό το βήμα λόγω σκατοκολικων.δεν θέλω να την ζορισω κ εγώ παραπάνω.αυτο που μας βοηθάει πολύ είναι ήχος απορροφητήρα στο κινητό ή κλιματιστικού.κατεβασε app .μπορεί κ να σε σώσει.ηρεμει πολλές φορές μονη της κ την κρατάει κ στον ύπνο.ετσι κοιμηθήκαμε το πρώτο 6ωρο μας.το παρηγορο είναι ότι όταν δεν πονάει είναι το καλύτερο παιδί οπότε περιμένω καρτερικά να περάσουν οι κολικοί.λες να το ρίξω κ εγώ στους διαγωνισμούς;;;:P

Πείτε κ άλλες κοπέλες τα νεακια σας.αντε σιγά σιγά να ξανά συντονιζομαστε:-D

Μαρία μου κουράγιο!!! Τα έχουμε πει πόσο σας θαυμάζουμε!!! Δεν μπορώ να φανταστώ πως τα περνάμε όλα αυτά με παιδάκι στο σπίτι... Αχ αυτοί οι κολικοι ταλαιπωρούν το κοριτσάκι σου μωρέ...θα τους βρείτε τους ρυθμούς σας και στον ύπνο. Λογικό να δυσκολεύεστε παραπάνω λόγω Βασίλη...πολυ διαφορετικά τα πράγματα με το πρώτο και το δεύτερο φαντάζομαι και σε αυτό. Εμάς το απόγευμα κυρίως ποναει. Το βράδυ ξυπνάει απλά καμία φορά χορτάτος και θέλει πάρεουλα... Χάχα. Δραμααα... Ελπίζω κατά τον τρίτο να κοιμάται παραπάνω. 

*εννοειται ότι έχουμε την εφαρμογή το παιδί μου όμως έχει αυτί. Κοιμάται κάτω από τον απορροφητηρα μας στο καρότσι αλλά όχι στο λίκνο με τον μουφα ήχο του απορροφητηρα. Χάχα. Δεν χωράει στο καρότσι και ξεκινήσαμε να τον κοιμιζουμε μόνο στο λίκνο όλη μέρα για συνηθίσει και το βράδυ. Επίσης να πω οτι μουγκριζει στον ύπνο του για κάποιον λόγο και εννοείται με ξυπνάει μαζί με το ροχαλητό του άντρος!! 

  • Μου αρέσει 3

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

Μαρία μου κουράγιο!!! Τα έχουμε πει πόσο σας θαυμάζουμε!!! Δεν μπορώ να φανταστώ πως τα περνάμε όλα αυτά με παιδάκι στο σπίτι... Αχ αυτοί οι κολικοι ταλαιπωρούν το κοριτσάκι σου μωρέ...θα τους βρείτε τους ρυθμούς σας και στον ύπνο. Λογικό να δυσκολεύεστε παραπάνω λόγω Βασίλη...πολυ διαφορετικά τα πράγματα με το πρώτο και το δεύτερο φαντάζομαι και σε αυτό. Εμάς το απόγευμα κυρίως ποναει. Το βράδυ ξυπνάει απλά καμία φορά χορτάτος και θέλει πάρεουλα... Χάχα. Δραμααα... Ελπίζω κατά τον τρίτο να κοιμάται παραπάνω. 

*εννοειται ότι έχουμε την εφαρμογή το παιδί μου όμως έχει αυτί. Κοιμάται κάτω από τον απορροφητηρα μας στο καρότσι αλλά όχι στο λίκνο με τον μουφα ήχο του απορροφητηρα. Χάχα. Δεν χωράει στο καρότσι και ξεκινήσαμε να τον κοιμιζουμε μόνο στο λίκνο όλη μέρα για συνηθίσει και το βράδυ. Επίσης να πω οτι μουγκριζει στον ύπνο του για κάποιον λόγο και εννοείται με ξυπνάει μαζί με το ροχαλητό του άντρος!! 

Ααααα καλά είστε κι εσείς βλέπω,αχαχαχαχα!στον τρίτο θα δούμε την πρώτη μεγάλη αλλαγή στην συμπεριφορά τους.μετα θα μας λείψουν οι αγκαλίτσες τους,εμένα ο γιος μου μετά τον τρίτο με έδιωχνε στον ύπνο του με το χέρι του,ήθελε τον χώρο του.αυτην βέβαια την κόβω να αργεί λίγο παραπανω:wacko:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Despoina Mar είπε:

Χαχα τρελή.. Πόσο σε καταλαβαίνω.. Κ εμένα το βυζί εκεί λάστιχο και συντριβάνι το ένα βέβαια γτ τ άλλο δεν τονπροτιμαμαι κ κλαίμε στα 5 λεπτά.. Εμένα δεν κοιμάται καθόλου όλη μέρα έχω απελπιστεί δέκα λεπτά κ ξυπνάει.. Κάνω υπομονή κ προσπαθω να σκέφτομαι ότι είναι ένα μωράκι π εξαρτάται από εμένα κ ότι κ εγώ έτσι ήμουν κ προσπαθω να ελενξω την ένταση π έχω.. Είναι κ πολυ ζωηρή γενικά τι να πω πια.. Αγωνιστικούς χαιρετισμους ελπίζω μπαίνοντας στ 3 να ηρεμήσουν.. 

Συναγωνιστρια αυτό που το ένα βυζι τους βρωμάει κι εγώ δνε το καταλαβαίνω...εγώ εμφανισιακά θα διάλεγα το άλλο βέβαια αυτό που δεν πολυγουσταρει αλλά οκ αυτός διαλέγει το φαΐ του προς το παρόν.! : P

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 5

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, demifilol είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου !σημερα γίναμε τριών !!!απιστευτο κ όμως αληθινό !!!τρωμε καλα ,κοιμομαστε καλα ,επικοινωνούμε με κάποιο τρόπο ,γίνομαστε μικρές δεσποινίδες σιγά σιγά !!!θηλαζω βέβαια συχνά αλλα όταν θα μπουν οι στέρεες θα είμαστε ακόμα καλύτερα !!ευχομαι ολα τα μωράκια (εκτος της karmar που είναι ήδη )μόλις φτάσουν τους τρεις μήνες να έχουν προσαρμοστεί πλήρως κ στη διατροφή κ στον ύπνο !!

Σιγά σιγά απολαυσε τη κάθε στιγμή !!!χαιρομαι που είστε καλα καλη συνεχεια ν έχετε !!!

Ελπιζω κ εγώ ότι σε λίγο καιρό θα σταματήσουν τα πονάκια σας κ θα ηρεμήσει η τσουπρα σου !!

Φτου φτου έτσι κ καλύτερα να συνεχίσετε !επανηλθαν οι ορμόνες σου κ είσαι καλα ,ακούω !να χαρείς τη μητρότητα κοπέλα μ !ευτυχως βρήκες κόλπο με τον ύπνο του !

Κοπέλα μ ο παιδίατρος της κλινικής μας είχε πει ότι ένα μωρό κλαίει όταν πεινάει ,όταν θέλει άλλαγμα η όταν ποναει !σιγουρα δεν έχει κολικούς ;;μήπως ν έπαιρνες μια άλλη γνώμη ;;!καλη δύναμη ,καλη συνεχεια ,ας είσαι αισιόδοξη κ ολα θα στρώσουν με τον καιρό !

Πιο καλά δεν γίνεται νομίζω... Είναι υπέροχο να τα βλέπεις και τα δυο να μεγαλώνουν μαζί.. Έχουμε φτιάξει ένα ωραίο προγραμμα με τον άντρα μου και το τηρουμένων καθημερινά... Μέχρι να αυξηθούν παλι οι απαιτήσεις χαχαχα

Εσείς τα πατε θαυμάσια... Και εγώ περιμενω πως και πως τις κρέμες γιατι ειναι ενα κομματι που το λατρευω χαχαχα να μαγειρευω για τα παιδακια μου... 

Πλησιαζουμε το τρίμηνο και εμείς έχουμε στρωσει αισθητά...

  • Μου αρέσει 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου...νομιζω οτι παρα τις δυσκολιες μας οταν τα κοιταμε τα ξεχναμε ολα κ σε λιγο καιρο ολα αυτα που μας ειναι βουνο τωρα θα ειναι μια γλυκια αναμνηση...

Εμεις σε 23 μερες απο 2950 πηγαμε 4205..εχει μαγουλακια κ προγουλι ο μικρος μου μπομπος...εχει μια κηστουλα στο λαιμο μαλλον με σμηγμα..η παιδιατρος μας ειπε οτι στο σημειο που ειναι δεν ειναι κατι επειγον αλλα μολις μεγαλωσει λιγο να κανουμε εναν υπερηχο..τωρα πρεπει να κλεισω κ σε ωριλα..προσπαθησα να του καθαρισω κ την μυτουλα με ορο αλλα δεν τα πολυ καταφερα, που θα παει ομως θα το μαθουμε κ αυτο...

Κοριτσια μου εχετε ολες ρηλαξ; σας βολευει;; ειμαι σε αναζητηση...

  • Μου αρέσει 5

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου όμορφα , μανούλες γλυκιές ❤️ Μέρες έχω να γράψω... σας διαβάζω όμως ανελλιπώς κάπου εκεί τα αγρια  βραδια που προσπαθώ να μείνω ξύπνια για να θηλάσω ... και έχω να πω πως ταυτίζομαι με όλες σας όμως!!! Όλες!!! Κ στα καλά κ στα ασχημούλικα που όσο πλησιάζει ο τρίτος ελπίζουμε να φύγουν κ να μην ξανάρθουν... να στρώσουν ύπνοι, θηλασμοί, κολικοι(αχ Παναγία μου μας έχει τεντώσει η Μπέμπα- στο Γιώργο δεν είχαμε τέτοια) οι αναγωγές (ευτυχώς δεν έχουμε φτάσει στα όρια της παλινδρόμησης) και να μένουν μόνο τα κατορθώματα τους να γελάκια τους και η τσαχπινιά τους!!! Ποτέ νομίζω δεν θα είναι ιδανικά τα πράγματα , ποτέ δεν θα στρώσουν απόλυτα γιατί έρχονται δοντάκια , άγχος αποχωρισμού κλπ κλπ αλλά η κάθε τους στιγμή είναι μοναδική κ δεν θα ξανά γυρίσει πίσω ... βλέπω το Γιώργο που είναι τριών πλέον ολόκληρο αντράκι κ λέω ποτέ πέρασε ο καιρός ... ποτέ κουρνιάζε στην αγκαλιά μου κ τώρα δεν χωράει... σας στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς , δώστε φιλάκια στα παιδάκια σας κ τι πρωτότυπο ..... ΥΠΟΜΟΝΗ... ξέρω έχετε βαρεθεί να το ακούτε αλλά εγώ πλέον το αποδέχτηκα ...  αχαχαχαχχα θα ξανά κοιμηθώ σε 3 χρόνια από τώρα (μάλλον) και θα βάλω πολλές φορές τα κλάμματα ακόμα από απελπισία... αλλά ελπίζω να έχω δυο γερά κ ευτυχισμένα παιδάκια!!!

  • Μου αρέσει 11

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια μου ομορφα, γλυκες μου μανουλες!!!! Οτι ηθελα να σας γραψω νομιζω το ειπε η @Geo81 μας! Συναισθηματα σαν τρενακι λουνα παρκ! Απο απελπισια οταν δεν ξερεις τι εχει και κλαιει, νευρα με τον αντρα σου επειδη σου λεει "ελα χαλαρωσε ολα ειναι μια χαρα" και για καποιο λογο ανετα του πετουσα το ρηλαξ στο κεφαλι, μεχρι απιστευτη χαρα και ευτυχια οταν ο μικρος χαμογελαει!!!! Νομιζω ειλικρινα με το μωρο τα νιωθω ολα πολυ εντονα! Παντως η εικονα της μαμας με τη σατεν ρομπα, το τελειο χαμογελο ευτυχιας και το πρωινο με τις τηγανιτες δεν υπαρχει στο σπιτι μας! Αχαχαχαχα!

@Argyroula μου εδω θηλαζουμε κι εμεις χωρις κανενα προγραμμα! Κοινως ειμαι με ενα βυζι διαθεσιμο.Το βραδυ εχει τυχει να κοιμηθει 8 ωρες σερι (1 φορα μονο σνιφ), να ξυπναει καθε 2 ωρες, να ξυπναει καθε 4...Δεν μπορω να καταλαβω τι αλλαζει αλλα το εχω αποδεχτει οτι ετσι θα παει! Θηλαστρο κανω πολυ σπανια γιατι με αγχωνει και δεν βγαζω πολυ γαλα, αλλα η αληθεια ειναι οτι με το μπιμπερο πινει πολυ πιο γρηγορα ενω στο βυζι καθεται και μιση ωρα καμια φορα! Προσωπικα μας εχει σωσει ο μαρσιπος, στον οποιο ο μικρος κοιμαται και κυριως κοιμαται με τον αντρα μου! Οποτε μεσα στη μερα αναλαμβανει καποιες ωρες να τον εχει εκεινος στο μαρσιπο.

@Depykal κοριτσακι μου εμεις εχουμε ρηλαξ, τον βολευει αλλα κουραζεται για πολλη ωρα-ειναι ακομη μικρουλια μωρε. Εχουμε ενα της bright stars, 30 ευρω περιπου το πηραμε. Ειχα σκεφτει να μην επενδυσω πολυ, γιατι δεν ηξερα αν θα θελει να καθεται και ποσο! Αν ειναι βαθυ αρκετα το ρηλαξ, για αρχη βαζε και μια κουβερτουλα για να ειναι πιο ανετος!

  • Μου αρέσει 7

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...