Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Βλαστοκύστες ή Έμβρυα 3ης ημέρας;


Μεγιστο ποσοστο επιτυχιας;   

44

  1. 1. Μεγιστο ποσοστο επιτυχιας;

    • Εμβρυο 3ης μερας
      10
    • Βλαστοκυστη
      34


Recommended Posts

Just now, Nephelie said:

@island1Η ωοληψια εγινε τη πεμπτη και το μοριδιο 12 κυτταρων (φρεσκο) το μετεφεραν τη δευτερα. το ιδιο ειχε γινει και με τα 2 κατεψυγμενα 3ης μερας πεμπτη δηλαδή ειχα  ωοληψια(στην οποια τελικα δεν πηραμε κανενα φρεσκο δεν ηταν καλά)και αποψυξαμε 2 εμβρυα κατ. και τα μεταφερανε παλι δευτερα.τωρα εκανα και το ερα τεστ και αναμενω αποτελεσμα.εχω μονο 1 καταψυξη παλι 3ης μερας 10 κυτταρων αλλα μετα απο αυτο δε σου κρυβω σημερα ξυπνησα με αγχος και πανικό.και καθε μηνα παιρνω το ενα ωαριο με φυσικό οποτε καταλαβες τι σκεφτηκα..οτι  αν τα αφησω για βλαστοκυστες δε θα φτασουν ποτε ,οποτε κ αυτα που μαζευω ισως ειναι χαλια ειμαι κ 42.

Καλημέρα κοριτσι! έχουμε μιλήσει πολλές φορές, την ιστορία μου ίσως τη θυμάσαι κ έχουμε κ την ίδια ηλικια. Και οι δυο προηγούμενοι γιατροί μου έλεγαν  οτι πρέπει οπωσδήποτε να φτάσουν τα έμβρυα σε βλαστοκυστες γιατί εχουν καλύτερη δυναμική, γιατί αν κάποιο έμβρυο φτάσει στην 5η μερα εχει καλυτερες πιθανότητες να εμφυτευτεί κ διαφορά αλλα. Ημουν τυχερή κ έπαιρνα ενα ικανοποιητικό αριθμό ωαριων μετα την διέγερση που γονιμοποιούνταν, οποτε τα αφήναμε να φτάσουν στην 5η ημέρα κ τα έβαζα. Αυτο το έκανα 3 φορές, με 3 διεγέρσεις γιατί δεν περίσσευαν έμβρυα απο τις προηγούμενες κ όμως το αποτέλεσμα ηταν πάντα αρνητικό. Αν κ στην 3η μου διέγερση, δεν πήγε καλα, είχα μόνο 3 ωαρια κ παλι ομως το ρίσκαραν να τα αφήσουμε μέχρι την 5η μερα, αλλα την 5η δεν είχαν καταφέρει να γίνουν βλαστοκυστες, ηταν μοριδια, οποτε κ μου τα έβαλαν. Οποτε αν ρωτάς εμενα απο την προσωπική μου εμπειρία, η βλαστοκύστη δε σου εξασφαλίζει εγκυμοσύνη. Ο γιατρός τωρα μου πρότεινε να παμε με 3ης ημέρας, παρόλο που θα μπορούσα να ρισκάρω να τα αφήσω παλι για βλαστοκυστες. Νομιζω οτι αξίζει να τα αφήσεις έως 5η ημέρα μόνο αν  υπάρχουν πολλα έμβρυα για να γινει ενα «ξεσκαρτάρισμα» ας πουμε, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτη τη λέξη.

Νομιζω οτι η αξιολόγηση των εμβρύων γίνεται  μόνο  στο στάδιο της βλαστοκυστης, πιο πριν μπορούν να σου πουν ποσα κύτταρα εχουν... κ εγω τους πιέζω στο τηλ να μου πουν διαιρέσεις γιατί απο μόνοι τους δε λένε τπτ

 

Just now, Nephelie said:

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με τα εμβρυα..εψαχνα συνεχως να κανω εξετασεις και δε κοιταζα το πιο σημαντικο για αυτο ψιλοφρικαρα.και στο γενεσεις δεν αναφερουν αν ειναι ΑΑ δε ξερω πως και τι.τη τελευταια φορα που το παγωσανε με το ζορι μου ειπανε το ποσο κυτταρων ειναι γιατί εγω ρωτησα  και της λεω τι grade κλπ με το τσιγκελι δηλαδη κ μου ειπε εξαιρετικο.οποτε λογικό δεν ειναι να εχω γινει δυςπιστη ; Εγω φταιω;λες και το κρυβει ελεος 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Καντι είπε:

Όντως δεν λένε , τον γιατρο σου μονο άμα ζορίσεις και στην ετ θα πάρεις φωτογραφία τι βάλατε.

Πηγα στο γιατρο μετα κατευθειαν ,πλεον δε μασαω ,δε μπορω να βαδιζω στα τυφλα με τοσα θεματα δεν μπορουμε να ειμαστε και μες την αναςφαλια.μου ειπε τα ιδια κ ησυχασα.φωτο παντα δινουν στην ετ.τωρα θα ρωτησω για για βλαστοκυστεσ να δω τι θα μου πει αν ειναι να ρισκαρω πχ τι να πω..αλλα για να μη τα αφηνουν ε κατι παραπανω θα ξερουν..

Just now, Moana είπε:

Καλημέρα κοριτσι! έχουμε μιλήσει πολλές φορές, την ιστορία μου ίσως τη θυμάσαι κ έχουμε κ την ίδια ηλικια. Και οι δυο προηγούμενοι γιατροί μου έλεγαν  οτι πρέπει οπωσδήποτε να φτάσουν τα έμβρυα σε βλαστοκυστες γιατί εχουν καλύτερη δυναμική, γιατί αν κάποιο έμβρυο φτάσει στην 5η μερα εχει καλυτερες πιθανότητες να εμφυτευτεί κ διαφορά αλλα. Ημουν τυχερή κ έπαιρνα ενα ικανοποιητικό αριθμό ωαριων μετα την διέγερση που γονιμοποιούνταν, οποτε τα αφήναμε να φτάσουν στην 5η ημέρα κ τα έβαζα. Αυτο το έκανα 3 φορές, με 3 διεγέρσεις γιατί δεν περίσσευαν έμβρυα απο τις προηγούμενες κ όμως το αποτέλεσμα ηταν πάντα αρνητικό. Αν κ στην 3η μου διέγερση, δεν πήγε καλα, είχα μόνο 3 ωαρια κ παλι ομως το ρίσκαραν να τα αφήσουμε μέχρι την 5η μερα, αλλα την 5η δεν είχαν καταφέρει να γίνουν βλαστοκυστες, ηταν μοριδια, οποτε κ μου τα έβαλαν. Οποτε αν ρωτάς εμενα απο την προσωπική μου εμπειρία, η βλαστοκύστη δε σου εξασφαλίζει εγκυμοσύνη. Ο γιατρός τωρα μου πρότεινε να παμε με 3ης ημέρας, παρόλο που θα μπορούσα να ρισκάρω να τα αφήσω παλι για βλαστοκυστες. Νομιζω οτι αξίζει να τα αφήσεις έως 5η ημέρα μόνο αν  υπάρχουν πολλα έμβρυα για να γινει ενα «ξεσκαρτάρισμα» ας πουμε, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτη τη λέξη.

Νομιζω οτι η αξιολόγηση των εμβρύων γίνεται  μόνο  στο στάδιο της βλαστοκυστης, πιο πριν μπορούν να σου πουν ποσα κύτταρα εχουν... κ εγω τους πιέζω στο τηλ να μου πουν διαιρέσεις γιατί απο μόνοι τους δε λένε τπτ

 

 

Αααα,μα εσενα ολα ομως φτανανε σε βλαστοκυστες οποτε λογικό μου ακουγεται τι να κανανε ,;εφοσον προχωραγανε τα αφηνανε..απο την αλλη ειναι επομενο μετα απο 3 φορες το ιδιο και εφοσον δεν εχει πετυχει να δοκιμαςτει κατι αλλο. Και ειναι καλο που εχεις την επιλογη και ετσι και αλλιως.αλλα μηπως σε σενα παιζει ρολο το παραθυρο εμφυτευσης;

Just now, Zoibil είπε:

Έχω και εγώ τον ίδιο προβληματισμό. Στην πρώτη εξωσωματική είχα αρκετά ωάρια και την 3η μερα είχα 6 έμβρυα, οπότε τα άφησαν για βλαστοκυστες και έφτασαν μόνο τα 2,τα οποία βάλαμε και είχα εγκυμοσύνη αλλά πάλινδρομη τελικά. Τώρα στη δεύτερη εξωσωαμτικη, η μία ωοθήκη έδωσε μόνο 1 ωάριο, η άλλη 5 και τώρα έχω 3 έμβρυα, θα βάλω τα 2 αύριο 3ης μέρας, τα οποία μου είπαν ότι έχουν ξεχωρίσει και το άλλο που πάει πιο αργά θα το αφήσουμε μηοως γίνει βλαστοκυστη και το καταψυξουμε μετά. Με προβλημάτισε αν έχω πιθανότητες με 3ης,αφου είχα εγκυμοσύνη με 5ης, αλλά θα το δοκιμάσω και αυτό..

Ο ιδιος γιατρος φανταζομαι ε; Απο 6 εμειναν τα 2 τι κριμα να συμβαινει.οποτε σου λεει καλυτερα τα 2 να ειναι καλά και καλά βλαστοκυστη παρα τα 4 τριτης κ κακα (και καλά)...τωρα μου σκασε και αλλη απορια με αυτα που εγραψες. Αν τα παγωνανε 3ης μερας παιζει τα 4 στο ξεπαγωμα να μην αντεχανε,διοτι δεν αντεξανε και για βλαστοκυστη ή λεω μαλακιες;
 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie said:

Ο ιδιος γιατρος φανταζομαι ε; Απο 6 εμειναν τα 2 τι κριμα να συμβαινει.οποτε σου λεει καλυτερα τα 2 να ειναι καλά και καλά βλαστοκυστη παρα τα 4 τριτης κ κακα (και καλά)...τωρα μου σκασε και αλλη απορια με αυτα που εγραψες. Αν τα παγωνανε 3ης μερας παιζει τα 4 στο ξεπαγωμα να μην αντεχανε,διοτι δεν αντεξανε και για βλαστοκυστη ή λεω μαλακιες;

 

Ναι στον ίδιο γιατρό, στο ίδιο κέντρο. Αυτό που λες δεν το ξέρω, δεν το ρώτησα κιόλας, δεν θα με επειθε έτσι κ αλλιώς κάποια απάντηση γιατί δεν νομίζω να μπορούν και αυτοί να το ξέρουν. Τώρα, σε 15 μέρες που θα κάνω την χοριακη λογικά, θα έχω εικονα να σου πω πόσο ρόλο έπαιξε η μέρα. Εύχομαι να πήραμε τη σωστή απόφαση να τα βάλουμε 3ης..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie said:

Πηγα στο γιατρο μετα κατευθειαν ,πλεον δε μασαω ,δε μπορω να βαδιζω στα τυφλα με τοσα θεματα δεν μπορουμε να ειμαστε και μες την αναςφαλια.μου ειπε τα ιδια κ ησυχασα.φωτο παντα δινουν στην ετ.τωρα θα ρωτησω για για βλαστοκυστεσ να δω τι θα μου πει αν ειναι να ρισκαρω πχ τι να πω..αλλα για να μη τα αφηνουν ε κατι παραπανω θα ξερουν..

Αααα,μα εσενα ολα ομως φτανανε σε βλαστοκυστες οποτε λογικό μου ακουγεται τι να κανανε ,;εφοσον προχωραγανε τα αφηνανε..απο την αλλη ειναι επομενο μετα απο 3 φορες το ιδιο και εφοσον δεν εχει πετυχει να δοκιμαςτει κατι αλλο. Και ειναι καλο που εχεις την επιλογη και ετσι και αλλιως.αλλα μηπως σε σενα παιζει ρολο το παραθυρο εμφυτευσης;

Δε ξέρω τι φταίει αλλα θέλω να σου πω μη βασανίζεις το μυαλό σου με αυτο το θεμα γιατί ειδες κ την περίπτωση της luckystars, με 3ης ημέρας έμεινε εγκυος κ όταν τα άφηνε δε προχωρούσαν στο εργαστήριο, κ όμως εμφυτεύτηκε όταν το έβαλε... Κ ποσες αλλες περίτωςεις τα εχουν καταφέρει με 3ης! Δυστυχώς στην ηλικια μας ξέρουμε οτι οι πιθανότητες δεν ειναι υπέρ μας λόγω χρωμοσωμικών αλλα πρέπει να το παλέψουμε με αυτα που έχουμε 

Αν εχεις κανει άραγε προεμφυτευτικο κ βάλεις ενα υγιές έμβρυο, υπαρχει περίπτωση να μην προχωρήσει;

Just now, Zoibil said:

Ναι στον ίδιο γιατρό, στο ίδιο κέντρο. Αυτό που λες δεν το ξέρω, δεν το ρώτησα κιόλας, δεν θα με επειθε έτσι κ αλλιώς κάποια απάντηση γιατί δεν νομίζω να μπορούν και αυτοί να το ξέρουν. Τώρα, σε 15 μέρες που θα κάνω την χοριακη λογικά, θα έχω εικονα να σου πω πόσο ρόλο έπαιξε η μέρα. Εύχομαι να πήραμε τη σωστή απόφαση να τα βάλουμε 3ης..

Καλη επιτυχία να εχεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

Καλημέρα κοριτσι! έχουμε μιλήσει πολλές φορές, την ιστορία μου ίσως τη θυμάσαι κ έχουμε κ την ίδια ηλικια. Και οι δυο προηγούμενοι γιατροί μου έλεγαν  οτι πρέπει οπωσδήποτε να φτάσουν τα έμβρυα σε βλαστοκυστες γιατί εχουν καλύτερη δυναμική, γιατί αν κάποιο έμβρυο φτάσει στην 5η μερα εχει καλυτερες πιθανότητες να εμφυτευτεί κ διαφορά αλλα. Ημουν τυχερή κ έπαιρνα ενα ικανοποιητικό αριθμό ωαριων μετα την διέγερση που γονιμοποιούνταν, οποτε τα αφήναμε να φτάσουν στην 5η ημέρα κ τα έβαζα. Αυτο το έκανα 3 φορές, με 3 διεγέρσεις γιατί δεν περίσσευαν έμβρυα απο τις προηγούμενες κ όμως το αποτέλεσμα ηταν πάντα αρνητικό. Αν κ στην 3η μου διέγερση, δεν πήγε καλα, είχα μόνο 3 ωαρια κ παλι ομως το ρίσκαραν να τα αφήσουμε μέχρι την 5η μερα, αλλα την 5η δεν είχαν καταφέρει να γίνουν βλαστοκυστες, ηταν μοριδια, οποτε κ μου τα έβαλαν. Οποτε αν ρωτάς εμενα απο την προσωπική μου εμπειρία, η βλαστοκύστη δε σου εξασφαλίζει εγκυμοσύνη. Ο γιατρός τωρα μου πρότεινε να παμε με 3ης ημέρας, παρόλο που θα μπορούσα να ρισκάρω να τα αφήσω παλι για βλαστοκυστες. Νομιζω οτι αξίζει να τα αφήσεις έως 5η ημέρα μόνο αν  υπάρχουν πολλα έμβρυα για να γινει ενα «ξεσκαρτάρισμα» ας πουμε, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτη τη λέξη.

Νομιζω οτι η αξιολόγηση των εμβρύων γίνεται  μόνο  στο στάδιο της βλαστοκυστης, πιο πριν μπορούν να σου πουν ποσα κύτταρα εχουν... κ εγω τους πιέζω στο τηλ να μου πουν διαιρέσεις γιατί απο μόνοι τους δε λένε τπτ

 

 

Eννοειται ότι δε σου εξασφαλίζει .Ουσιαστικά τίποτα δε σου την εξασφαλίζει.Ωστοσω ερευνητικά δίνει μεγαλύτερα ποσοστα

Just now, Moana είπε:

Δε ξέρω τι φταίει αλλα θέλω να σου πω μη βασανίζεις το μυαλό σου με αυτο το θεμα γιατί ειδες κ την περίπτωση της luckystars, με 3ης ημέρας έμεινε εγκυος κ όταν τα άφηνε δε προχωρούσαν στο εργαστήριο, κ όμως εμφυτεύτηκε όταν το έβαλε... Κ ποσες αλλες περίτωςεις τα εχουν καταφέρει με 3ης! Δυστυχώς στην ηλικια μας ξέρουμε οτι οι πιθανότητες δεν ειναι υπέρ μας λόγω χρωμοσωμικών αλλα πρέπει να το παλέψουμε με αυτα που έχουμε 

Αν εχεις κανει άραγε προεμφυτευτικο κ βάλεις ενα υγιές έμβρυο, υπαρχει περίπτωση να μην προχωρήσει;

Μαρή θα σε πιάσω από το μαλλί με την ηλικία..η Κάντι τα έστειλε κι είδες ότι κατέρριψε τη στατιστική..είχε παραπάνω υγιή από ότι περίμεναν Επίσης εγώ στατιστικά θα έπρεπε στα 30-34 να έχω πόσα υγιή κ δεν είχα...βασικά εγώ έχω καταλήξει ότι εάν το εμβριο θέλει να εμφυτευτει θα εμφυτευτει κι έχω περιστατικό που έχω ξαναγράψει με εμβριο 2 μέρας με θραύσματα κτλ που έδωσε μονοζυγωτες διδυμους

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, island1 said:

Eννοειται ότι δε σου εξασφαλίζει .Ουσιαστικά τίποτα δε σου την εξασφαλίζει.Ωστοσω ερευνητικά δίνει μεγαλύτερα ποσοστα

Μαρή θα σε πιάσω από το μαλλί με την ηλικία..η Κάντι τα έστειλε κι είδες ότι κατέρριψε τη στατιστική..είχε παραπάνω υγιή από ότι περίμεναν Επίσης εγώ στατιστικά θα έπρεπε στα 30-34 να έχω πόσα υγιή κ δεν είχα...βασικά εγώ έχω καταλήξει ότι εάν το εμβριο θέλει να εμφυτευτει θα εμφυτευτει κι έχω περιστατικό που έχω ξαναγράψει με εμβριο 2 μέρας με θραύσματα κτλ που έδωσε μονοζυγωτες διδυμους

χαχαχα... μα με εχουν τρελάνει με αυτη την ηλικια, εγω φταίω; Εχω γεράσει απότομα, το πιστεύεις; πριν ξεκινήσω εξωσωματικές ημουν τζοβενο, αφου δε πιστεύε κανεις την ηλικια μου, κ τωρα εχουν ασπρίσει τα μαλλια μου κ κυριολεκτικά ε! δε προλαβαίνω τις βαφές 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

Δε ξέρω τι φταίει αλλα θέλω να σου πω μη βασανίζεις το μυαλό σου με αυτο το θεμα γιατί ειδες κ την περίπτωση της luckystars, με 3ης ημέρας έμεινε εγκυος κ όταν τα άφηνε δε προχωρούσαν στο εργαστήριο, κ όμως εμφυτεύτηκε όταν το έβαλε... Κ ποσες αλλες περίτωςεις τα εχουν καταφέρει με 3ης! Δυστυχώς στην ηλικια μας ξέρουμε οτι οι πιθανότητες δεν ειναι υπέρ μας λόγω χρωμοσωμικών αλλα πρέπει να το παλέψουμε με αυτα που έχουμε 

Αν εχεις κανει άραγε προεμφυτευτικο κ βάλεις ενα υγιές έμβρυο, υπαρχει περίπτωση να μην προχωρήσει;

Καλη επιτυχία να εχεις!

Σωστη εισαι! Καταρχας η κοπελα που μου ειπε χτες αυτα για τις βλαστοκυστες μου ειπε οτι δεν μπορεις απο το νομο να κανεις προεμφυτευτικό σε ενα εμβρυο μονο και οτι πρεπει να ειναι βλαστοκυστη για να κανεις.δεν ξερω τιποτα δε το εψαξα καθολου αυτο.ποσα να ψαξω πια κουραστηκα να διαβαζω ουτε οατρικη να εδινα..αλλα θεωρω οτι αν βαλεις ενα τελειο ελεγμενο εμβρυο μπορει κ να μην εμφυτευτει τελικα γιατί μπορει να το εχεις βαλει λαθος μερα ,μπορει να εχεις Φλεγμονη ,να μη δημιουργεις πλακουντα , να μοιαζει το dna του αντρα σου και να απορριπτεται.αλλα θεματα που μου ειπε ο οικονομου οποτε τα εχω μπλεξει και με αυτα! Τρέλα!

Just now, Zoibil είπε:

Ναι στον ίδιο γιατρό, στο ίδιο κέντρο. Αυτό που λες δεν το ξέρω, δεν το ρώτησα κιόλας, δεν θα με επειθε έτσι κ αλλιώς κάποια απάντηση γιατί δεν νομίζω να μπορούν και αυτοί να το ξέρουν. Τώρα, σε 15 μέρες που θα κάνω την χοριακη λογικά, θα έχω εικονα να σου πω πόσο ρόλο έπαιξε η μέρα. Εύχομαι να πήραμε τη σωστή απόφαση να τα βάλουμε 3ης..

Αχ μακαρι να πας καλά στο ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου ! Πω πω θα εχεις αγωνια τωρα εσυ. εδω εχω εγώ μολις μου το ειπες χαχα.αραξε και μη κανεις και πολλα.σου ειπε να περπατας ομως μεσα στο σπιτι για να αιματωνεται η μητρα; Μετα την ετ ειχες πανω τα ποδια σου; Σου ειπε μηπως να κανεις οβιτρελ μετά;ενταξει και σε 14 μερες ισως κ 13 μπορεις να κανεις χοριακη.Σε ποιο κεντρο εισαι; 

Just now, Moana είπε:

χαχαχα... μα με εχουν τρελάνει με αυτη την ηλικια, εγω φταίω; Εχω γεράσει απότομα, το πιστεύεις; πριν ξεκινήσω εξωσωματικές ημουν τζοβενο, αφου δε πιστεύε κανεις την ηλικια μου, κ τωρα εχουν ασπρίσει τα μαλλια μου κ κυριολεκτικά ε! δε προλαβαίνω τις βαφές 

Ε ναι αυτο! Δε φταιμε εμεις !! ασε και εγω τα ιδια και ημουν παντα χαρουμενη κ «τρελη»τωρα μονο σοβαρη ,μου λεει η αδερφη μου δε γελας πια και μονο αυτα σκεφτεσαι ξεκολλα οτι ειναι να γινει θα γινει..πως αλλαζει ο ανθρωπος..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κ εγω τα ίδια με εσενα κανω, διαβάζω, ξαναδιαβάζω τα εχω κανει ολα αχταρμά, ειμαι μες στο άγχος διαρκώς, κανω πολλές αρνητικές σκέψεις (αυτο ειναι στη φύση μου δυστυχώς) αλλα δε τα παράταω κιολας! ευτυχώς παθαίνω κ καλές αναλαμπές .... θα το παλεύουμε  οσο παει, κ θα γινει, που θα παει!

Πάντως να πω οτι η ξαδέρφη μου στα 44 πριν λίγους μήνες γέννησε το 2ο παιδάκι της με φυσιολογικοτατη σύλληψη και για να κουφαθείς, εχουν κ οι 2 στίγμα μεσογειακής αναιμίας κ εχουν κανει 2 παιδιά υγιέστατα χωρίς εξωσωματικές κ χωρίς προεμφυτευτικους, οποτε τι να λέμε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zoibil είπε:

@Nephelie αύριο θα πάω να τα βάλω! Θα σου πω αύριο τις συμβουλές για μετά, πόδια πάνω πάντως δεν νομίζω να μου πει! Μπρούμυτα μου είχε πει να κάτσω την προηγούμενη φορά! 

 Μπρουμυτα;;;μμμ ναι ναι να μας πεις ,ρωτα τον και τι γνωμη εχει για τα intralipids Ορό για καλυτερη εμφυτευση που λενε..ενταξει τοτε ναι 13μαιου θα εχεις καλά νεα!! :-) να ξερεις ο Μαιος ειναι πολυ θετικος μηναςσε ολα τα επιπεδα(αστρολογικα)Με το καλό αυριο ! Καλη επιτυχια!!!

Just now, Moana είπε:

κ εγω τα ίδια με εσενα κανω, διαβάζω, ξαναδιαβάζω τα εχω κανει ολα αχταρμά, ειμαι μες στο άγχος διαρκώς, κανω πολλές αρνητικές σκέψεις (αυτο ειναι στη φύση μου δυστυχώς) αλλα δε τα παράταω κιολας! ευτυχώς παθαίνω κ καλές αναλαμπές .... θα το παλεύουμε  οσο παει, κ θα γινει, που θα παει!

Πάντως να πω οτι η ξαδέρφη μου στα 44 πριν λίγους μήνες γέννησε το 2ο παιδάκι της με φυσιολογικοτατη σύλληψη και για να κουφαθείς, εχουν κ οι 2 στίγμα μεσογειακής αναιμίας κ εχουν κανει 2 παιδιά υγιέστατα χωρίς εξωσωματικές κ χωρίς προεμφυτευτικους, οποτε τι να λέμε;

Αχταρμα δε λες τιποτα ,αστα ,και αυριο παλι στον οικονομου θα παω ευχομαι μη φυγω προβληματισμενη κ χειροτερα.

ωωωωωω τι λες τωρα εμενα μου ειπανε ουτε 1 στο εκατομμυριο με τετοια fsh να μεινω φυσικολογικα. και με στιγμα κ 42  πωπω θεε μου ευτυχως οι ανθρωποι..νταξει δεν υπαρχει  ,απιστευτο !

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια.

Εγώ μάζευα για ένα χρόνο!  Μάζευα και τα καταψύχανε 3 ημερών.Οταν μαζέψαμε 9 έμβρυα, τ αφήσαμε να ξεπαγώσουν και να δούμε ποια θα φτάσουν βλαστοκυστες.Εφτασαν τα 7, από τα οποία βάλαμε τα 4. Απο τα 4 επιασε το 1 το οποίο και παλλινδρόμισε εφόσον είχαμε ακούσει και καρδούλα.

Τώρα έχω ξαναξεκινήσει .Έχω 2 έμβρυα 3 ημερων στην κατάψυξη.

Προχθές έκανα πάλι ωοληψία και είπα στον γιατρό."Εφόσον θέλουμε βλαστοκύστες γιατί δεν τ αφήνουμε κατευθείαν να δούμε αν θα φτάσουν ώστε να ξέρω από τώρα  τι θα έχω;"

Και μου είπε:Οκ!

Οπότε τώρα περιμένω να δω τι θα γίνει.Οταν μίλησα με την εμβρυολόγο ,(μάλλον όταν 'τσιγγέλιασα' την εμβρυολόγο μου πε ότι είναι κάπως καλύτερα να ναι βλαστοκύστες αλλά μένουν τα μισά αρχικά έμβρυα  στο τέλος.Και να μιλήσω με τον γιατρό να μου εξηγήσει διότι πάει σύμφωνα με την κάθε περίπτωση.Δεν μιλά παραπάνω η ίδια .

Δεν γνωρίζω αν έβαζα 3 ημερών αν θα έπιαναν περισσότερα...

Και πάντα αναρωτιέμαι πού πήγαν οι υπόλοιπες βλαστοκυστες; Δεν είχα και λίγες...

Πάντως όταν μου έβαζε τις 4, μου χε πει ο γιατρός μου εκείνη την στιγμή της ετ με απόλυτη βεβαιότητα ."Θα μείνεις έγκυος απλά να δούμε το μετά."

Θα ήθελα να σας ρωτήσω επίσης κορίτσια.Τωτα που έμεινα έγκυος με 5μερας γνωρίζω  ότι αυτή η μέρα είναι και το παράθυρο εμφύτευσης μου ,η αλλάζει κάθε φορά;

Λέτε αν έβαζα 3 ημερών,δεν θα πήγαιναν χαμένες τόσες βλαστοκύστες;

Πάντως και οι γιατροί λίγο στα κουτουρού πάνε.

Τελικά είναι θέμα Θεού ξεκάθαρα.

Οπότε ,ας κάνουμε τα γήινα από την πλευρά μας και έχει ο Θεός ,ότι είναι καλύτερο για την ζωή της καθεμιάς!

 

.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Όντως δεν λένε , τον γιατρο σου μονο άμα ζορίσεις και στην ετ θα πάρεις φωτογραφία τι βάλατε.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω... Γιατί δε λένε εννοώ. Κι εγώ όσες φορές ρωτούσα μου έλεγαν μόνο αν ήταν καλό το ωάριο η όχι για γονιμοποίηση και ποσότητα σπέρματος, βέβαια εγώ δεν είχα έμβρυο κάθε μήνα αλλά κ τότε που είχα με τα 1000 ζόρια οι πληροφορίες Κ με το σταγονόμετρο. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Αυτό δεν το καταλαβαίνω... Γιατί δε λένε εννοώ. Κι εγώ όσες φορές ρωτούσα μου έλεγαν μόνο αν ήταν καλό το ωάριο η όχι για γονιμοποίηση και ποσότητα σπέρματος, βέβαια εγώ δεν είχα έμβρυο κάθε μήνα αλλά κ τότε που είχα με τα 1000 ζόρια οι πληροφορίες Κ με το σταγονόμετρο. 

Δεν ξερω για ποιο λόγο το έχουν καθιερώσει ετσι....


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

κ εγω τα ίδια με εσενα κανω, διαβάζω, ξαναδιαβάζω τα εχω κανει ολα αχταρμά, ειμαι μες στο άγχος διαρκώς, κανω πολλές αρνητικές σκέψεις (αυτο ειναι στη φύση μου δυστυχώς) αλλα δε τα παράταω κιολας! ευτυχώς παθαίνω κ καλές αναλαμπές .... θα το παλεύουμε  οσο παει, κ θα γινει, που θα παει!

Πάντως να πω οτι η ξαδέρφη μου στα 44 πριν λίγους μήνες γέννησε το 2ο παιδάκι της με φυσιολογικοτατη σύλληψη και για να κουφαθείς, εχουν κ οι 2 στίγμα μεσογειακής αναιμίας κ εχουν κανει 2 παιδιά υγιέστατα χωρίς εξωσωματικές κ χωρίς προεμφυτευτικους, οποτε τι να λέμε;

Όχι ότι το αποκλείω αλλά πολλα ζευγάρια δε λένε τι κάνουνε. Εγώ έχω φίλη που ξέρω πολύ καλά ότι έκανε εξωσωματική κι όμως λέει παντού ότι έπιασε φυσιολογικά και τόσα χρόνια δεν έκανε γιατί δεν ήθελε. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Moana είπε:

Δε ξέρω τι φταίει αλλα θέλω να σου πω μη βασανίζεις το μυαλό σου με αυτο το θεμα γιατί ειδες κ την περίπτωση της luckystars, με 3ης ημέρας έμεινε εγκυος κ όταν τα άφηνε δε προχωρούσαν στο εργαστήριο, κ όμως εμφυτεύτηκε όταν το έβαλε... Κ ποσες αλλες περίτωςεις τα εχουν καταφέρει με 3ης! Δυστυχώς στην ηλικια μας ξέρουμε οτι οι πιθανότητες δεν ειναι υπέρ μας λόγω χρωμοσωμικών αλλα πρέπει να το παλέψουμε με αυτα που έχουμε 

Αν εχεις κανει άραγε προεμφυτευτικο κ βάλεις ενα υγιές έμβρυο, υπαρχει περίπτωση να μην προχωρήσει;

Καλη επιτυχία να εχεις!

@Nephelie @Moana

Δεν ξερω τι εγινε με αυτα που σου έγραψα. Θα προσπαθησω να σου ξαναγραψω. 

Εν συντομια εκανα παραθεση απο τη @Moana συμφωνοντας σε οσα ανέφερε. Δεν εχω προλαβει να διαβασω οτι εχουν γραψει τα αλλα κορίτσια. Απο αυτα που βιωσα τοσα χρονια σου εγραφα πως δεν υπαρχει πανακεια για το ποιο πρωτοκολλο θα σε φερει στο ευτυχες γεγονος. Στατιστικα οι βλαστοκυστες εχουν μεγαλυτερο αριθμο διαιρεσεων και αρα αλλη δυναμικη. Τα εμβρυα μικροτερης ημερας σίγουρα υπολείπονται διαιρεσεων σε σχεση με τις βλαστοκυστες αλλα και αυτα εχουν την δυναμικη τους. Γενικοτερα να θυμασαι πως καθε εμβρυο εχει μοναδικοτητα στην δυναμική του.Η διαφορά τους ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση η διαδικασια διαίρεσης ελεγχεται εργαστηριακα σε ενα τεχνητό περιβάλλον, ενω στην δεύτερη περιπτωση αφηνεται στην φυση και στο περιβαλλον της μητρας να γινει αυτη η διαδικασια. Μια επιπλεον διαφορα του ενος πρωτοκολλου απο το αλλο είναι η ποσότητα των εμβρυων. Στις βλαστοκυστες χρειάζεται αριθμητικη υπεροχη, τουλαχιστον 6 εμβρυα γτ σταστιστικα τα μισα θα προχωρήσουν. Το πιο πρωτοκολλο θα αποδώσει και σε καθε οργανισμο πιστευω δε μπορει να στο εγγυηθεί κανεις. Διευρευνητικα και πιο στοχευμενα με τον γιατρο σου θα το συζητησετε και θα πραξετε αναλογως. Ο καθε οργανισμος ειναι ξεχωριστος και χρήζει εξατομίκευσης. Σου μεταφερω οτι βίωσα απο προσπάθειες παρα πολλων χρονων. Και μιλωντας εκτενως με εμβρυολογους. Εχω ξαναναφερει στο διλημμα που βρεθηκαμε. Γιατι και ηλικιακα δεν ειμασταν για πειραματα και ημουν και πολυ κουρασμενη σωματικα και ψυχολογικα. Σε εμας ηρθε το θαυμα σε δικη μου μεγαλη ηλικια. Και σκεψου ειχα τελειομηνη εγκυμοσυνη σε μεγαλη ηλικια και οχι σε πολυ μικροτερη που στατιστικά τα έμβρυα ηταν ποιοτικα ανώτερα.Το μονο διαφορετικο που καναμε στην επιτυχή εκβαση ηταν ετ κατεψυγμενων εμβρυων και οχι φρεσκων. Που και αυτο αν το καλοσκεφτεις ενέχει ρίσκο γιατι υπαρχει ένας βαθμος "ταλαιπωρίας " του εμβρυου στην απόψυξη.Και ομως σε αυτη την προσπάθεια ηρθε το θαυμα μας. 

Εν κατακλειδι, συνδυαστικα η καλύτερη ιατρικα προσεγγιση και το timing  πιστεύω αποδίδουν τα μέγιστα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...