Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

10 hours ago, Mikri Ollandeza said:

@myrina Έχω και το βιβλίο (παιδική έκδοση, και το διαβάζουμε τα βράδια).. Θα είναι η ρουτίνα μας!! Επίσης ο άντρας μου φοβάται ήδη ότι άλλος έχει κλέψει την καρδιά μου και έχει δίκιο :wub:

@Lottaki Εδώ και μερικές εβδομάδες τον νιώθω καθόλη την διάρκεια της μέρας! Αλλά έχω παρατηρήσει περισσότερο ότι ξυπνάμε μαζί το πρωί! Κ το βράδυ που ετοιμάζομαι για ύπνο τεντώνεται ο γλυκούλης μου .. Επίσης όταν πεινάω.. Είναι σας να μου λέει ότι πεινάει κ εκείνος.. Χαχαχα.. Γελάμε πολύ με τον άντρα μου.. Εν τω μεταξύ φαίνεται η κοιλιά μου που κουνιέται.. Απίστευτο συναίσθημα!

@Suzukaki Εμείς εδώ έχουμε μερικές μάρκες που υπάρχουν κ Ελλάδα αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ καλά ακόμη.. Απλά αγοράσαμε καινούριο πλυντήριο κ στεγνωτήριο για να αποστειρώνονται κιόλας τα ρούχα σε πιο υψηλές θερμοκρασίες.. Εεε κ να γλιτώσω κ λίγο σίδερο :P Κ όσο αφορά τον ύπνο έχω ήδη καταλήξει σε λίκνο δίπλα μου, το οποίο έχει ροδάκια κ μπορώ να το μετακινώ μέσα στο σπίτι.. Επίσης έχει ρυθμιστή ύψους όπου μπορείς να ανασηκώσεις κ την μία μεριά περισσότερο από την άλλη αν υπάρχει πρόβλημα παλλινδρόμησης..

@Dhmh4 Στείλε μου κορίτσι την κλινική ή το νοσοκομείο που θα γεννήσεις για να σε βάλω στο πινακάκι μας!

@Roula2021 Δεν είμαι γιατρός προς Θεού, ούτε διάγνωση κάνω.. Αλλά χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, έχω διαβάσει ότι είναι ένα από τα συμπτώματα διαβήτη κύησης. Έχεις κάνει την εξέταση? Εάν όχι, ίσως να μιλούσες με τον γιατρό σου να σε κατευθύνει?

@Mikri Ollandeza δεν εχω κάνει ακόμα εξέταση αρχές Νοεμβρίου θα κανω. Ξερω οτι μπορει να ειναι σύμπτωμα. Κάποιες μέρες ειναι θολη η όραση μου κάποιες άλλες ειναι τελεια. Προσέχω την διατροφή μου γενικοτερα. 

  • Μου αρέσει 1

xGjWm4.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Lottaki αν θηλάσεις δεν θα χρειαστείς τίποτα από όλα αυτά!! Εκτός αν επιστρέφεις δουλειά πολυ νωρίς και είναι απαραίτητο να αντλείς, διαφορετικά δεν χρειάζεται τίποτα απολύτως!!

@Roula2021 επειδή με αφορά άμεσα είχα διαβάσει τα συμπτώματα για προεκλαμψια, γιατί μου έβγαλαν μεγάλη πιθανότητα. Μεταξύ άλλων είχε και τη θολή όραση.. Μετράς καθόλου πίεση? Ειναι και το πρήξιμο στα άκρα επισης συμπτωμα της προεκλαμψιας οποτε κι αυτό μπορείς να το παρακολουθείς. Εν πάσει περιπτώσει θα έλεγα να μιλήσεις με τον γιατρό σου άμεσα και να μην το αμελήσεις. Μακάρι να είναι τυχαίο και απλα να εκανες αστιγματισμό εύχομαι!!


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Lottaki Ναι κορίτσι μου, μην αγχώνεσαι για μπιμπερό κτλ γιατί δεν ξέρεις αν θα έχεις γάλα από την αρχή ή θα χρειαστεί να δώσεις φόρμουλα από την αρχή.. Εγώ πήρα ήδη 2 μπιμπερό της Avent αν κ νομίζω ότι είναι λάθος οι θηλες αλλά τα είδα κ τα άρπαξα.. Χαχαχα.. Κ απλά θα πάρω να έχω κ φόρμουλα στο σπίτι για να είμαστε προετοιμασμενοι.. Επίσης μια φίλη μου έδωσε αποστειρωτή που μπαίνει στο μικροκυμάτων κ ένα μηχάνημα που βάζεις νεράκι το βάζεις στην πρίζα κ ζεσταίνει το γάλα.. Κ όταν είχα ραντεβού με τις μαιες μου είπαν να μην πάρω κάτι ακόμα γιατί μπορεί να μην τα χρησιμοποιήσω.. Αν έχεις γάλα στην αρχή μπορείς να νοικιάσεις το νοσοκομειακο θήλαστρο κ αν δεις ότι θα θηλάσεις αποκλειστικά τότε παίρνεις το δικο σου.. Αυτο θα κάνω κ εγώ.. Αν κ θα ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά αλλά στους 3 μήνες πρέπει να γυρίσω στην δουλειά οπότε θα πρέπει να αντλώ κτλ.. Ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να μπορέσουμε να το καθιερώσουμε.. 


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

@Lottaki Αν κ θα ήθελα να θηλάσω αποκλειστικά αλλά στους 3 μήνες πρέπει να γυρίσω στην δουλειά οπότε θα πρέπει να αντλώ κτλ.. Ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να μπορέσουμε να το καθιερώσουμε.. 

Στη μικρή επέστρεψα στη δουλειά όταν ήταν 2 μηνών, θηλαζε αποκλειστικά, και αποθηλασε 22 μηνών. Θα συμβούλευα να επενδύσεις σε θήλαστρο διπλής άντλησης (αντλείς και από τα δύο στήθη ταυτόχρονα) για καλύτερη διαχείριση χρόνου. Κάθε τρεις ωρες κλειδωνομουν κάπου στο γραφείο με κλειστά όλα και αντλούσα. Έκανα και μια άντληση το βράδυ μολις την κοιμιζα. Ξεκινησα "τράπεζα" 2 βδομάδες πριν επιστρέψω, τόσο για να υπάρχει απόθεμα όσο και για να συνηθίσει το στήθος στο θήλαστρο. Όλα γίνονται,  αρκεί να υπάρχει θέληση. Επίσης ητανε υποστηρικτικό το περιβάλλον στην τοτε δουλειά μου, είναι κι αυτό πολυ σημαντικό. Αυτό το έκανα ως τον 8ο μήνα, αφού μετά έτρωγε τροφές πλεον και δεν υπήρχε ανάγκη να αφηνω γαλα όσο λείπω. 

  • Ευχαριστώ 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς κορίτσια μου δε θα αγχωθω απο τώρα για αυτά,όταν έρθει θα δω πως θα τα καταφέρω κ πως μου βγαίνει. Ότι με βολέψει βλέποντας κ κάνοντας όπως λέμε.... θα τηλ τις επόμενες μέρες κ στη μαια για να κανονίσουμε ραντεβού. Εφόσον συνεχίσω με εκείνη θα έχω κ απο εκεί συμβουλευτική.

Μετά το ραντεβού θα σας πω εντυπώσεις! 


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lottaki είπε:

Ακριβώς κορίτσια μου δε θα αγχωθω απο τώρα για αυτά,όταν έρθει θα δω πως θα τα καταφέρω κ πως μου βγαίνει. Ότι με βολέψει βλέποντας κ κάνοντας όπως λέμε.... θα τηλ τις επόμενες μέρες κ στη μαια για να κανονίσουμε ραντεβού. Εφόσον συνεχίσω με εκείνη θα έχω κ απο εκεί συμβουλευτική.

Μετά το ραντεβού θα σας πω εντυπώσεις! 

@Lottaki είναι καλό να έχεις μια καθοδήγηση. Εγώ χρειάστηκα και στις 2, τόσο στην πρώτη επειδή νοσηλεύτηκε για 15 μέρες στα νεογνά και ήτανε πραγματικά ένας άθλος να εδραιώσουμε τον θηλασμό, εκεί είχα σύμβουλο θηλασμου που ήρθε και σπίτι 2 φορές να μου δείξει κάποια πράγματα. Και στην μικρή αν και είχαμε πολύ ομαλή εδραίωση θηλασμού και όλα πήγαν καλα πάλι χρειάστηκα καθοδήγηση γιατί επέστρεψα νωρίς στη δουλειά και ήθελα να το παλέψω, εκεί δεν χρειάστηκε να έρθει, με υποστήριζε διαδικτυακά. Γενικά επειδή ο θηλασμός δεν είναι στις εικόνες και στα βιώματα μας δυστυχώς καλό είναι να έχουμε υποστήριξη και καθοδήγηση, τουλάχιστον στην αρχή για να μη γίνουν λάθη που θα μας δυσκολέψουν. Ακόμα κι αν γίνουν λάθη βέβαια τίποτα δεν είναι μη αναστρέψιμο, απλά θα δυσκολευτούμε χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος. 


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

@myrina Είναι πολύ ωραίο να ακούμε εμπειρίες! Κάθε συμβουλή σου είναι καλοδεχουμενη! Όπως προανέφερα θα ήθελα πολύ να θηλάσω κ να εδραιωθεί ο θηλασμός για όσο περισσότερο γίνεται, εάν γίνει αυτό το θήλαστρο που θα προτιμήσω θα είναι τέτοιου τύπου, δηλαδή διπλό.. Κ στον δικό μου χώρο εργασίας είναι πολύ υποστηρικτικοι σε αυτό το ζήτημα.. Ξέρω στην αρχή θα είναι δύσκολο όσο αφορά τον προγραμματισμό αλλά όπως είπες με σωστή καθοδήγηση όλα γίνονται.. Ελπίζω οι μαιες που θα έρχονται στο σπίτι μετά την γέννα για 1 εβδομάδα να με βοηθήσουν διαφορετικα έχω μια γνωστή παιδίατρο και σύμβουλο μητρικού θηλασμού με την οποία μπορώ να κάνω κάποιες συνεδρίες ονλαιν.. Αλλά φοβάμαι κιόλας μήπως όλη αυτή η επιθυμία μου θα έχει αρνητικά αποτελέσματα, δηλαδή εγώ ή ίδια θα αγχωσω τον εαυτό μου κ θα το χάσω.. Οπότε είπα να έρθει με το καλό το μωράκι μου κ από εκεί κ πέρα όλα θα διευθετηθουν.. 


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες,Εγώ αυτή τη βδομάδα είχα πονακια κι ενοχλήσεις πήρα την γιατρό μου πήγα με είδε κι ο μικρός γύρισε με το κεφάλι επάνω κι τα πόδια χαμηλά με έχει ταράξει κι μου είπε για 15 μέρες μόνο ξάπλα κι μα μην κάνω τίποτα, απογοήτευση μεγάλη γτ είχα βρει ένα ρυθμό με καουρες μωρό κτλ κι τώρα μόνο καναπέ κι ένα μωρό να τρέχει κι να μην μπορώ να το συμαζεψω....

Τώρα για το Διαβαλκανικό @Opheliav

Δεν είναι 100% ευχαριστημένη είχα δικιά μου μαία από την Γενική κλινική κι στην αρχή δεν μου δίναν σημασία λόγω ότι γέννησα Αύγουστο κι ολοι οι δικοί μου δούλευαν κι ερχόντουσαν το πολύ για μια ώρα της χαρτζιλικωνε ο άντρας μου (Αυτό το έμαθα τωρα) κι με δίναν λίγη λίγη σημασία παντού τα ίδια είναι εγώ το επέλεξα λόγω της γιατρού μου ει αι μόνο εκεί αλλιώς θα πήγαινα γενική για την μαία μου. Ίσως να έπεσα κι σε εποχή (8 Αυγούστου) πριν το 15 Αύγουστο κι γινόταν χαμός 27 μωρά είχαν γεννηθεί. 

Τώρα η καλαθουνα μου φάνηκε άχρηστη τον πρώτο 3μηνο το μωρό βολεύτηκε στο πορτ μπεμπέ γτ εμένα στη μαμά μου κι δεν χορουσε νΑ πάρω το λίκνο εκεί κι βόλεψε γτ σηκωνόταν κι ήταν το μωρό σε κλιση...

Ρπυχακια ειλικρινά έχω κι από h&m mothercare m&s orchestra σαν του Λιντλ κανένα σκυλιά μαύρα πλύνε  βάλε τώρα έστειλα την μαμά μου κι μου πήρε 15 μακρυμανικα γτ δν είχα για τόσο μωρό κι παντελονακια γτ τα ολόσωμη εμένα δεν με πολυβολευαν κι τα κορίτσια έχουν δίκιο θέλουμε τα καλύτερα αλλά φοριούνται για πολύ λίγο στην αρχή.μαρσιπο έχω της inglesina Κι με βόλεψε πάρα πολύ μέχρι κι 8 μηνών. Μανουλ2ς που περίμενετε το πρώτο μωράκι ειλικρινά όχι υπερβολές στα ψώνια γτ θα σας φέρουν πολλά στην αρχή είναι άχρηστα. Ένα καλό στρώμα κι κρεβάτι κι ρουχακια , για την μεταφορά του από το μαιευτήριο στο σπίτι κάθισμα  κι καρότσι κι αυτό να είναι ελαφρύ κι να χωράει στο αμάξι που χρησιμοποιείται εσείς. Σόρρυ για το κατεβατό κι είναι η άποψη μου συγνωμη αν κάποιες διαφωνούν. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Marialena123 τι απεγινε τελικά με την καμπύλη?? Μίλησες με τον γιατρό σου??

@Marian91 πόσο δύσκολο να είσαι ξαπλα με ενα μωρο, έχεις καθόλου βοηθεια μέσα στη μέρα? Αυτό τώρα για να πάρει θέση και να γυρίσει το κεφάλι κάτω ή για τους πόνους και τις ενοχλήσεις που νοιωθεις? Σχετίζονται τα 2 μεταξύ τους (θέση και πόνοι) ? Πάντως για τη θέση νομίζω είναι αρκετά νωρίς προλαβαίνει να γυρίσει, τι σου είπε και η γιατρός? Για τα ρουχαλάκια συμφωνώ, άσε που προσωπικά ότι ρουχαλάκια μου έφεραν στο μαιευτήριο άχρηστα ήταν (συνήθως φέρνουν φανταχτερά και αυτά είναι τα λιγότερο χρήσιμα) και δεν είχα και το χρόνο να πάω καν τα αλλάξω, και τα περισσότερα απλα δεν φορεθηκαν ή στην καλύτερη να φέρθηκαν 1-2 φορές. Το πιο χρήσιμο δώρο που μου έκανε κάνεις στο μαιευτήριο (χωρις πλακα) ητανε δύο πακέτα babylino! Αν και τώρα με την κατάσταση που επικρατεί πιστεύω δεν θα έχουμε καν επισκέψεις, και για μένα καλύτερα! Είναι αυτές οι πρώτες μέρες που εχεις να βρεις τους ρυθμούς σου με το μωρό, το να έρχονται κάθε τόσο είναι κουραστικό.. Βέβαια αλλες την θέλουν την παρέα, αλλα εγώ όταν είχα νεογέννητα δεν ήθελα κανέναν.

@Mikri Ollandeza Κοίτα κι εγώ στην πρώτη ήμουν πολύ αγχωμένη λόγω απειριας, και με όσα έτυχαν (πρόωρος τοκετός, νοσηλεία στα νεογνά, κοκ) η ψυχολογία μου ήταν άσχημη. Το είχα βάλει πείσμα ομως, εχεις δικιο ότι αυτό εμπεριεχει και πολλά ενοχικα. Δεν το μετάνιωσα πάρα την ταλαιπωρία γιατί τα οφέλη ήταν πολλά. Τα κυριότερα οφέλη για μένα είναι η ευελιξία και ευκολία (έχεις το φαι έτοιμο παντού και πάντα, εμεις βγαίναμε συνεχεια και πηγαίναμε και εκδρομές από όταν ητανε 2 εβδομάδων), στην υγεία που καμια από τις δύο δεν έκανε πυρετό όσο θήλαζαν, και φυσικά το οικονομικό, το να αγοράζεις σκονογαλατα εει ενα κοστος, εμένα ειδικά που η μεγάλη έκανε και αλλεργία στα γαλακτοκομικά θα έπρεπε να παίρνουμε υποαλλεργικο απο το φαρμακείο που από ότι έχω ακούσει είναι ακόμα πιο ακριβό. Οσον αφορά στην δευτερη τώρα παρά που υπήρχε κι εκεί μια ταλαιπωρία λόγω γρήγορης επιστροφής μου στη δουλειά δεν ήμουν αγχωμένη και έγιναν όλα πολυ φυσιολογικά γιατί το ειχα ξανακάνει και ήμουν άνετη.

Γενικά δεν θέλω να είμαι απόλυτη γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα, όπως και με τον φυσιολογικό τοκετό που υπάρχει μεγάλο "κίνημα". Έχω 2 φυσιολογικούς τοκετους στο ιστορικό μου όπου ολα πηγαν καλα, θήλασα και τα δύο μου παιδιά για μεγάλο διάστημα, αλλα τώρα οι συνθήκες είναι αλλιώς. Λογω της υψηλης πιθανότητας που μου έδωσαν για προεκλαμψια είμαι προετοιμασμένη ότι ενδέχεται να χρειαστεί να μου το πάρουν νωρίτερα με καισαρική, και αν γίνει αυτό και είναι πρόωρο οπως η πρώτη και νοσηλευτεί, με 2 παιδιά με τις δικές τους απαιτήσεις πλέον δεν θα έχω την δυνατότητα να ακολουθήσω το πρόγραμμα που είχα στην πρώτη μου για να εδραιωσω το θηλασμό ενώ δεν είχα το μωρό. Το σημαντικό είναι να έρθουμε ζωντανοί και γεροί και οι δύο στο σπίτι όσο αφορά τον τοκετο, και όσον αφορά το θηλασμό εάν δεν τα καταφέρουμε εντάξει μεγαλώνουν κι αλλιώς τα παιδιά δεν θα πεθάνουμε κιολας. Απλα αυτό που λέω είναι ότι όταν γίνονται πχ η καισαρική αναίτια επειδή θέλει να πάει διακοπές ο γιατρος, ή ο θηλασμός να μην πετύχει γιατί εχεις κακες επιρροές και λάθος οδηγίες (πχ δώσε χαμομήλι, νερό, κοκ) ειμαι κριμα κι άδικο κατά τη γνώμη μου. 

  • Ευχαριστώ 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

@myrina Καλημέρα η ξάπλα είναι για τους πόνους κι τις ενοχλήσεις, κάναμε κι ενέσεις για τα πνευμόνια σε περίπτωση πρόωρου τοκετού,  ο τράχηλος που τον είδε είναι σχετικά καλός αλλά ποτέ δεν ξέρεις μου είπε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καθόλου βοήθεια κι αυτό με αγχωσε κι άλλο όλοι δουλεύουν ακόμα. Τώρα για την θέση δεν αγχώνομαι για την γέννα γτ με καισαρική θα πάμε λόγω ότι είναι κοντά κοντά τα μωρά κι δεν θέλει να θέσει σε κίνδυνο την μήτρα μου , αλλά με ζοριζει πολύ το μωρό με τα πόδια του εκεί κάτω κι είναι λες κι θέλει να βγει, πολύ κλοτσιδι.

συμφωνώ απόλυτα με τα δώρα εμένα η νονά του μωρού μας έκανε μόνη της τουρτοπανα είχε κ agnotis για το πλυντηριο και κάτι κουδουνιστρες κι αφρόλουτρο κι κατά χάρηκα, αυτό κι μια φόρμα εξόδου που την βάζαμε κάθε μέρα που κάναμε βόλτα με το καρότσι. Εγώ τώρα από δική μου εμπειρία τα δώρα σε μανούλες ή κι σε βαφτίσεις είναι η σετ κρέμες αφρόλουτρα Η φόρμα εξόδου η σεντόνια κι λευκά είδη που πάντα χρειάζονται. Ρουχα κι εγώ τώρα που έβαζα μέσα στη ντουλάπα τα καλοκαιρινά βρήκα ακόμα με ετικέτες σετ από την βάφτιση.

Τώρα που είπες κι για το μαιευτήριο μου είπε ότι αν θες σύνοδο είναι μόνο αν πάρεις μόνοκλινο κι κάνει το τεστ κι μπείτε κι βγείτε μαζί, αλλιώς μόνο μπαμπάς (Μέχρι τώρα δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί μέχρι να γεννησουμε) στο επισκεπτήριο ούτε μισή ώρα.οποτε αυτό που λες για την ηρεμία θα το έχουμε , εγώ δεν είχα πολύ επισκεπτήριο αλλά η διπλανή μου πάρτυ που δεν κάναν ήμουν κι από καισαρική κι δεν είχα ηρεμία καθόλου.

Τώρα που ειμαι ξάπλα βρήκα το βιβλίο που σημείωνα τι είχα πάρει μαζί κι με βοήθησε τι όχι, κι είδα ότι γι τους πόνους μετά την καισαρική δεν με έπιανε το lonarit που μου δίναν κι με είπε η μαία μου voltaren υποθέτα για τις 3 4 μέρες που ήμουν στην κλινική με βοήθησε πάρα πολύ, έχουν  ψιλό αποσυρθεί αλλά αν τα πετύχετε πάρτε ένα κουτί 1,50 ή 2 € κάνουν κι φυσικά ρωτήστε το γιατρό ή την μαία σας.

Πάνες είναι πιο οικονομικές στα σούπερ μάρκετ γτ κάθε εβδομάδα βγάζουν προσφορές στο ίντερνετ είναι σχεδόν διπλή τιμή. Κι ο μασουτη βγάζει πολύ συχνά τα agnotis σε προσφορά για το πλυντήριο εγώ μαλακτικό δεν βάζω νομίζω χάνετε,  βάζω μισό καπάκι απορρυπαντικό μέσα στο καδο κι μοσχοβολάει,  κι τα proderm μυρίζουν ωραία αλλά δεν τα έχουν βγάλει ποτέ προσφορά κι είναι λίγο ακριβά.

Τώρα για το θηλασμό εγώ δεν είμαι ειδική δεν καταφέρα να θηλάσω πολύ μόνο για 1 μήνα κι αυτο έδινα κι συμπλήρωμα δεν είχα καθόλου γάλα, τον είχα στο στηθος κι μια ώρα αποκοιμοταν μόλις το έβγαζα ξυπνούσε κι έκλαιγε δεν είχε χορτάσει,  έτσι δανείστηκα ένα θήλαστρο να δω αν όντως έκλεγε γτ πεινούσε,  κι έβγαλα από κάθε σστήθος ούτε 30 γραμμάρια μετά από το άγχος μου κόπηκε κι τελείως. Κι όντως κορίτσια είναι μεγάλο έξοδο το ξένο γάλα εμείς την εβδομάδα δίναμε 60 € γτ το κανονικό με το που έτρωγε το έβγαζε κι πήραμε υποαλλεργικο το hipp. 

Συγνωμη πάλι για το κατεβατό αλλά ότι θυμάμαι το γράφω.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα σε όλες και καλό μας ΣΚ!!

 

@Marian91 έχει πλάκα να ήταν η μαμά σου αυτή που πετυχα στα LIDL (γιατί πήγα και εγώ να τσεκάρω και να πάρω αυτά απο τη βρεφική βδομάδα) και ψωνίζαμε μαζί και με βοήθησε! χιχιχι. 

αυτό για τη θέση δε το κατάλαβα.. γιατί και εγώ Δευτέρα που πήγα για υπέρηχο μου είπε ΄ότι το κεφαλάκι είναι πάνω (κάπου πάνω απο τον αφαλό μου) και τα πόδια κάτω, αλλά δε μου είπε τίποτα για ξάπλες κτλ, και το θεώρησα και εγώ νορμαλ, με την έννοια ότι έχουμε ακόμα 2,5-3 μήνες μπροστά μας... κουράγιο πάντως με τη ξάπλα και τους πόνους..ελπίζω γρήγορα να είσαι καλύτερα!

 

πάντως κορίτσια μπράβο σε όλες ! διαβάζω τις εμπειρίες σας, ειδικά για εσάς που έχετε ήδη παιδάκια, και είστε όλες αγωνίστριες! δίνετε κουράγιο και σε εμας!

 

εμείς είδαμε κάποια λίκνο και μας άρεσαν πολύ τα chicco next to me. και χθες το βραδυ στο ινσταγκραμ μου εβγαλε μια προσφορα για καρότσι 3 σε 1 που δίνει δώρο και το λίκνο και κάτι αλλα πραγματάκια, και το σκέφτομαι.. φοβαμαι όμως μην ειναι βαρυ το καροτσι. ισως να παμε να τα δουμε απο κοντά σημερα.. γιατι αν κατσει αυτό, θα έχουμε ξενοιάσει με όλα όσα χρειάζονται για το πρώτο εξαμηνο περιπου.. αντε ένα ριλαξ να παρουμε αλλά προς την ανοιξη, και κουνια μετά προς καλοκαίρι..

 

είδα που αναφέρατε κάποιες και τα agnotis, μου τα πετάει και αυτά συχνά σε διαφήμιση, είναι καλά γενικά; γιατί βλέπω και σε αυτά τοσες πολλες μαρκες που εχω μπερδευτεί.. πχ για αφρολουτρα κτλ κτλ. φρεζυντερμ, προδερμ, χαμουλης..

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Opheliavθα ήταν κάποια άλλη μανούλα,  εμείς μένουμε επαρχία στη σιθωνια Χαλκιδική.  Μου είπε ξάπλα για τους πόνους κι τις συσπάσεις που είχα γτ με έβαλε και καρδιοτοκογραφο κι είχα λίγες.εχουμ2 ακόμα καιρό να πάρουν θέση τα μικρούλια. 

Ελαφρύ κι βολικό να είναι το καρότσι κι αν πέτυχες κι προσφορά με δωράκια να πας να τα δεις.μην ντραπεις κι να το κλείσεις κι να γυρίσεις γύρω γύρω στο μαγαζί, όλα να τα δεις. Για απορρυπαντικά εγώ παίρνω τα agnotis από την αρχή κι αφρόλουτρα έπαιρνα τα frezyderm κι τώρα το pharmasept 2 σε 1 που είναι 1 λίτρο, όλα τα καλλυντικά μωρού τα παίρνω από το ίντερνετ γτ στα φαρμακεία είναι τουλάχιστον 5 ευρώ πιο ακριβά. Εσύ που σκέφτεσαι να γεννήσεις ο γιατρός σου πάει παντου;


u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marian91 είπε:

@Opheliavθα ήταν κάποια άλλη μανούλα,  εμείς μένουμε επαρχία στη σιθωνια Χαλκιδική.  Μου είπε ξάπλα για τους πόνους κι τις συσπάσεις που είχα γτ με έβαλε και καρδιοτοκογραφο κι είχα λίγες.εχουμ2 ακόμα καιρό να πάρουν θέση τα μικρούλια. 

Ελαφρύ κι βολικό να είναι το καρότσι κι αν πέτυχες κι προσφορά με δωράκια να πας να τα δεις.μην ντραπεις κι να το κλείσεις κι να γυρίσεις γύρω γύρω στο μαγαζί, όλα να τα δεις. Για απορρυπαντικά εγώ παίρνω τα agnotis από την αρχή κι αφρόλουτρα έπαιρνα τα frezyderm κι τώρα το pharmasept 2 σε 1 που είναι 1 λίτρο, όλα τα καλλυντικά μωρού τα παίρνω από το ίντερνετ γτ στα φαρμακεία είναι τουλάχιστον 5 ευρώ πιο ακριβά. Εσύ που σκέφτεσαι να γεννήσεις ο γιατρός σου πάει παντου;

Κουράγιο και πάλι κορίτσι μου @Marian91.  Ναι λέγαμε να το αφήσουμε για πιο μετά το καρότσι αλλά αν μας βολέψει το συγκεκριμένο αυτή η προσφορά αξίζει πολύ (πρεναταλ το είδαμε αν θέλουν κ αλλά κορίτσια να το τσεκαρουν). 

Και εγώ τώρα από ένα ηλεκτρονικό φαρμακείο θέλω να πάρω κάποια πραγματάκια για μένα και βιταμίνες για τον άντρα μου, κ έλεγα για να πιάσω τα δωρεάν μεταφορικά να πάρω κ κάνα πραγματάκι από τώρα για το μωρό,  έτσι κάνα αφρολουτρακι κτλ γιατι όντως είναι πολύ πιο φτηνά από τα ηλεκτρονικά!!

Ναι πάει παντού, του ειπα οτι ειμαι αναμεσα σε διαβαλκανικο - γενεσις και Άγιο λουκα. Είπε ότι θέλω εγώ, τον ρώτησα αν θεωρεί κάτι καλύτερο,  δεν μου είπε. Το μόνο σαν διάφορα ότι στα 2 πρώτα αν χτυπά ξύλο συμβεί κάτι έχουν πιο οργανωμένες μοναδες για έκτακτα περιστατικά..  αλλά επίσης για τα 2 πρώτα έχω ακούσει πολλά θετικά κ πολλά αρνητικά. Και κυρίως αυτό που μου ανέφερες και εσύ, ότι οι μαιες δεν πολύ ασχολούνται μαζί σου..  του το είπα κιόλας Αλλά λέει όχι ότι θες θα σε βοηθάνε κτλ.. Για αυτό θέλω να βρω μια δική μου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..  εσύ είπες θα έχεις δική σου ? Ρώτησες αν επιτρέπεται ? Γιστι μου είπε κ ο γιατρός ότι λόγω κορωνοιου ίσως να μην έχουμε τέτοιες ανέσεις.. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, myrina είπε:

@Marialena123 τι απεγινε τελικά με την καμπύλη?? Μίλησες με τον γιατρό σου??

@Marian91 πόσο δύσκολο να είσαι ξαπλα με ενα μωρο, έχεις καθόλου βοηθεια μέσα στη μέρα? Αυτό τώρα για να πάρει θέση και να γυρίσει το κεφάλι κάτω ή για τους πόνους και τις ενοχλήσεις που νοιωθεις? Σχετίζονται τα 2 μεταξύ τους (θέση και πόνοι) ? Πάντως για τη θέση νομίζω είναι αρκετά νωρίς προλαβαίνει να γυρίσει, τι σου είπε και η γιατρός? Για τα ρουχαλάκια συμφωνώ, άσε που προσωπικά ότι ρουχαλάκια μου έφεραν στο μαιευτήριο άχρηστα ήταν (συνήθως φέρνουν φανταχτερά και αυτά είναι τα λιγότερο χρήσιμα) και δεν είχα και το χρόνο να πάω καν τα αλλάξω, και τα περισσότερα απλα δεν φορεθηκαν ή στην καλύτερη να φέρθηκαν 1-2 φορές. Το πιο χρήσιμο δώρο που μου έκανε κάνεις στο μαιευτήριο (χωρις πλακα) ητανε δύο πακέτα babylino! Αν και τώρα με την κατάσταση που επικρατεί πιστεύω δεν θα έχουμε καν επισκέψεις, και για μένα καλύτερα! Είναι αυτές οι πρώτες μέρες που εχεις να βρεις τους ρυθμούς σου με το μωρό, το να έρχονται κάθε τόσο είναι κουραστικό.. Βέβαια αλλες την θέλουν την παρέα, αλλα εγώ όταν είχα νεογέννητα δεν ήθελα κανέναν.

@Mikri Ollandeza Κοίτα κι εγώ στην πρώτη ήμουν πολύ αγχωμένη λόγω απειριας, και με όσα έτυχαν (πρόωρος τοκετός, νοσηλεία στα νεογνά, κοκ) η ψυχολογία μου ήταν άσχημη. Το είχα βάλει πείσμα ομως, εχεις δικιο ότι αυτό εμπεριεχει και πολλά ενοχικα. Δεν το μετάνιωσα πάρα την ταλαιπωρία γιατί τα οφέλη ήταν πολλά. Τα κυριότερα οφέλη για μένα είναι η ευελιξία και ευκολία (έχεις το φαι έτοιμο παντού και πάντα, εμεις βγαίναμε συνεχεια και πηγαίναμε και εκδρομές από όταν ητανε 2 εβδομάδων), στην υγεία που καμια από τις δύο δεν έκανε πυρετό όσο θήλαζαν, και φυσικά το οικονομικό, το να αγοράζεις σκονογαλατα εει ενα κοστος, εμένα ειδικά που η μεγάλη έκανε και αλλεργία στα γαλακτοκομικά θα έπρεπε να παίρνουμε υποαλλεργικο απο το φαρμακείο που από ότι έχω ακούσει είναι ακόμα πιο ακριβό. Οσον αφορά στην δευτερη τώρα παρά που υπήρχε κι εκεί μια ταλαιπωρία λόγω γρήγορης επιστροφής μου στη δουλειά δεν ήμουν αγχωμένη και έγιναν όλα πολυ φυσιολογικά γιατί το ειχα ξανακάνει και ήμουν άνετη.

Γενικά δεν θέλω να είμαι απόλυτη γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα, όπως και με τον φυσιολογικό τοκετό που υπάρχει μεγάλο "κίνημα". Έχω 2 φυσιολογικούς τοκετους στο ιστορικό μου όπου ολα πηγαν καλα, θήλασα και τα δύο μου παιδιά για μεγάλο διάστημα, αλλα τώρα οι συνθήκες είναι αλλιώς. Λογω της υψηλης πιθανότητας που μου έδωσαν για προεκλαμψια είμαι προετοιμασμένη ότι ενδέχεται να χρειαστεί να μου το πάρουν νωρίτερα με καισαρική, και αν γίνει αυτό και είναι πρόωρο οπως η πρώτη και νοσηλευτεί, με 2 παιδιά με τις δικές τους απαιτήσεις πλέον δεν θα έχω την δυνατότητα να ακολουθήσω το πρόγραμμα που είχα στην πρώτη μου για να εδραιωσω το θηλασμό ενώ δεν είχα το μωρό. Το σημαντικό είναι να έρθουμε ζωντανοί και γεροί και οι δύο στο σπίτι όσο αφορά τον τοκετο, και όσον αφορά το θηλασμό εάν δεν τα καταφέρουμε εντάξει μεγαλώνουν κι αλλιώς τα παιδιά δεν θα πεθάνουμε κιολας. Απλα αυτό που λέω είναι ότι όταν γίνονται πχ η καισαρική αναίτια επειδή θέλει να πάει διακοπές ο γιατρος, ή ο θηλασμός να μην πετύχει γιατί εχεις κακες επιρροές και λάθος οδηγίες (πχ δώσε χαμομήλι, νερό, κοκ) ειμαι κριμα κι άδικο κατά τη γνώμη μου. 

Πρέπει να κάνω διατροφή και να τρωω κάθε 3 ώρες...γενικά να μην μένει άδειο το στομάχι...και θα την επαναλάβω σε 2 εβδομάδες...πάντως φοβάμαι πολύ γιατί είμαι 26η εβδομάδα και το μωράκι μ ζυγίζει 860γραμμαρια ,θεωρώ πως είναι πολύ μεγάλο...και διαβάζω πως οφείλεται στο ότι έχω πολύ χαμηλό ζάχαρο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Πρέπει να κάνω διατροφή και να τρωω κάθε 3 ώρες...γενικά να μην μένει άδειο το στομάχι...και θα την επαναλάβω σε 2 εβδομάδες...πάντως φοβάμαι πολύ γιατί είμαι 26η εβδομάδα και το μωράκι μ ζυγίζει 860γραμμαρια ,θεωρώ πως είναι πολύ μεγάλο...και διαβάζω πως οφείλεται στο ότι έχω πολύ χαμηλό ζάχαρο 

Εγώ μπήκα στην 25η βδομάδα και η μπουμπού είναι 760γραμμαρια,δε νομίζω να είναι πολύ μεγάλο.ο γιατρός δε σου είπε αν είναι φυσιολογικό βάρος για την εβδομάδα του;

Οσο για τη διατροφή μην σε αγχωνει απλά να τρως σνακ κάθε 2-3 ώρες ότι θα κάναμε φυσιολογικά δλδ.5 μικρά γεύματα το 24 ωρο.Θα σε καθοδήγησει αν θέλεις και μια ενδοκρινολόγος αν την επισκεφτείς.Ολα καλά θα πάνε 

Κορίτσια επειδή βλέπω ότι πολλές είστε με Πητ 20/1 σας θελω να είστε με ένα κινητό στο χέρι να γράφετε στο φόρουμ εντυπώσεις από την έναρξη τοκετού....live. ενημέρωση και δωρεάν μαθήματα ανώδυνου τοκετού χαχαχα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...