Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

1 hour ago, Mikri Ollandeza είπε:

@Opheliav Καλωσόρισες κορίτσι μου! Κ εσύ με το καλό να πάρεις στα χέρια σου το μωράκι σου!

Εδώ είμαστε για να καθησυχάζουμε και να λύνουμε η μία τις απορρίες τις άλλης! 

Για πες μας μερικά επιπλέον πράγματα για εσένα, για παράδειγμα είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη ή έχεις κ άλλα παιδάκια?

 

Σας ευχαριστώ όλες πολύ για το καλωσόρισμα! <3

Είναι η 1η μου εγκυμοσύνη, είμαι και φοβιτσιάρα γενικά και αγχωτική, οπότε καταλαβαίνετε... Μέχρι και πριν κανά 10 ημερο έκανα εμετούς, πέρασα πολύ μεγάλο ζόρι με αυτό το πράγμα, έχανα κιλά ουσιαστικά και τώρα που άρχισα να συνέρχομαι, ξαναπήρα όσα έχασα, και ουσιαστικά είμαι συν 3 κιλά από τα αρχικά μου.

Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω μάλλον την καμπύλη σακχάρου, αν και από ότι κατάλαβα οι περισσότερες ήδη την κάνατε. Δε ξέρω γιατί μου την καθυστέρησε τόσο.. Προχθές είχα πάει για υπέρηχο, και του ζήτησα να μου γράψει και το εμβόλιο της γρίπης, αν και φοβάμαι λίγο γιατί θα το κάνω για 1η φορά..

τι ωραία που ξεκινάμε και τις αγορές σιγά σιγά. εγώ μέχρι τώρα δεν έχω πάρει τίποτα εκτός από εσώρουχα για μένα, γιατί τα παλιά άρχισαν να ζορίζονται πολύ, χαχαχα. σήμερα ίσως πάμε καμία βόλτα να χαζέψουμε λίγο και είπα ότι θα πάρω και κανά ρουχαλάκι για τη μικρή, να αρχίσω να το συνειδητοποιώ ^^ να μας κάνετε όντως update να πέρνουμε ιδέες, ειδικά εμείς που θα γίνουμε για 1η φορά και χάνουμε τη μπάλα με τόσα που υπάρχουν!!

για τα υγρά που λέτε, τον ρώτησα και εγώ γιατί ξεκίνησαν τον τελευταίο καιρό, κ μου είπε αν θέλω να πάρω κάτι υπόθετα της φρεζυντερμ, για 2-3 φορές τη βδομάδα, έχει πάρει καμιά σας?

@Marian91 είδα πως θα γεννήσεις Διαβαλκανικό. έχεις εμπειρία από εκεί; είναι μία από τις επιλογές που σκέφτομαι αλλά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη...για όλα πάντως ακούμε και θετικά και αρνητικά...πφφφ αν καταλήξουμε εκεί, εντωμεταξύ είμαστε και με μία ημέρα διαφορά, μπορεί και να συμπέσουμε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Bellitsa! και @enjoy Καλώς ορίσατε!!! Με το καλό τα μωράκια σας!!! 

@Mikri Ollandeza θα στείλω αύριο update αφού αγοράσω!! Έτσι κι εγώ μικρό μου πρίγκιπα τον λέω!! Είναι αγαπημένος ήρωας κιολας από το βιβλίο  :-)

@Maria mariaa θα ρίξω μια ματιά στο site, σε ευχαριστώ! Στη μικρή μου όμως θυμάμαι είχε μεγάλη ευαισθησία, κοκκινιζε και συγκαβε, μόνο με τις babylino ητανε οκ, ακόμα και τα Pampers που είναι τα καλύτερα την πείραζαν. Επίσης ξεσυγκαβε μόνο με κεραλοιφη! Οτιδήποτε άλλο δεν βοηθούσε,  ούτε καν sudocream που υποτίθεται είναι δυνατή! Τα βρακια μιας χρησης τα είχα πάρει στην πρωτη γεννα που πήγαινα by-the-book, ότι έβλεπα online και τον πρότειναν το έπαιρνα  :-P αλλα δεν με είχαν εξυπηρετήσει καθόλου, έτσι στη δεύτερη γεννα προτίμησα τα TENA και για μένα λειτούργησαν καλύτερα!

@Angelvas κι εγώ φοβάμαι ότι το αγοράκι μου θα είναι πάνω από 4 κιλα σίγουρα. Η μικρή μου που ήταν τελειομηνη γεννήθηκε 3870, τώρα αυτό που είναι αγόρι λογικά θα είναι πιο μεγάλο.. Θα μας ξεσκίσουν!! Όσον αφορά το κολπικό, έβαζα ουτρογκεσταν μέχρι καποια στιγμή, εμένα στην τουαλέτα με τα ούρα έβγαζα άσπρα κομματάκια,  για υγρά δεν θυμάμαι...

@Lottaki απο κλωτσιές είναι ανάλογα τη μέρα.. Υπάρχουν μερες που με ξεπατωνει, δεν ησυχάζει καθόλου, υπάρχουν άλλες που είναι πιο λίγες φορές. Κυρίως όταν είμαι σε κατάσταση ηρεμίας το "ακούω" περισσότερο..

@Suzukaki την μικρή μου για δύο μήνες σε portbebe την κοιμιζα, αλλα μετά μεγάλωσε και δεν χωρούσε πια. Η φωλίτσα δεν ξέρω τι ειναι.. Απορρυπαντικό και θερμοκρασίες κανονικα στους 40 και το δικό μας εβαζα στη μικρή. Στη μεγάλη που ητανε το πρώτο έβαζα το αρκαδι, είναι από πρασινο σαπούνι, και το έπαιρνα απο σούπερ μάρκετ, εδω στην Κρήτη το έχει παντού στα σ/μ δεν ξέρω για την υπόλοιπη Ελλάδα. Αλλα μετα το δεύτερο έκανα πολλες εκπτώσεις στα "πρωτόκολλα

@Opheliav κι εγώ δεν έβαλα κιλα, όχι τόσο από εμετούς (δεν είχα ιδιαίτερα) αλλα επειδή φοβήθηκα λίγο με την πίεση.. Καλό κουράγιο με τη γλυκόζη!!! Όσον αφορά το εμβολιο της γριπης κι εγώ πρώτη φορά το εκανα φέτος. Δύο μέρες έχουν περάσει και δεν είχα καμία παρενέργεια. Όλα καλά! Βρακια κι εγώ ήταν το πρώτο που πηρα!! Το πήρα απόφαση αφού κυκλοφορούσα ξεβρακωτη για αρκετές μέρες!! :-P 

Μαζευόμαστε πολλες παντως σιγά σιγά!!! :-D

  • Μου αρέσει 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθατε οι καινούργιες με το καλό τα μωράκια μας !!! Τις τελευταίες μέρες εχω αρχίσει και βλεπω λιγο θολά και δυσκόλευομαι στην εστίαση και νιώθω τα μάτια μου κουρασμένα.  Διαβασα οτι λόγω ορμονών επηρεάζεται η όραση. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα μάτια μου. Διαβασα οτι μετα την γεννα επανέρχονται στο φυσιολογικό τους . Το έχει πάθει καμια κοπέλα.? Εγω απο ρουχαλάκια μου έδωσαν κάτι φίλες αλλα εννοείται θα πάρω και αλλα. Μου δώσανε καρότσι όπως  ρελαξ και Πάρκο στο οποίο μπορεί να κοιμηθεί το μωρακι. Θα αγοράσω μεσα στον μήνα κρεβατάκι και θέση για το αμάξι η οποία θα προσαρμόζεται στο καρότσι. Από κιλα πήρα περίπου 7.5 ελπίζω να μην ξεπεράσω τα 12 κιλα μέχρι να γεννήσω. Η αλήθεια είναι ότι εχω αρχίσει να αγχώνομαι για πολλά θέματα.  Ο γιατρός μου είπε να κανω το εμβόλιο γρίπης και της διφθερίτιδας. 


xGjWm4.png

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα της κλοτσιές γιατί έχω πολλές μες τη μέρα κ ειδικά τώρα που έχει χώρο σε διάφορα σημεία κ γελάω σαν χαζούλα.  Έχω βρει κ συγκεκριμένες ώρες :-D

Όσο για τα κιλά καταλαβαίνω εσάς που αγχώνεστε, έχω συνέχεια τη φωνή μου του γιατρού να είμαι στα ίδια κιλά Κ είδα ότι έχω πάρει 1.5 Αλλά μόνο 500 ειναι το μωρό Κ τα άλλα υγρά, δεν έχω πρήξιμο τπτ αλλά επειδή παλιότερα είχα θέμα με ινσουλίνη προσέχω πολύ. Σάββατο θα κάνω καμπύλη Κ θα φανούν όλα!

Εγώ προς το παρόν με  το δωμάτιο ασχολούμαι κ σε κάνα μήνα τα μωρουδιακα. Αλλά κ γω βρίσκω σε όλα τα σούπερ μωρουδιακα απορρυπαντικά


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθατε καινούργια κοριτσάκια και με το καλό σας εύχομαι!!!!

Βλέπω ντέρμπυ έχουμε αγοράκια κοριτσάκια.Παλι καλά που έχετε και κανένα κοριτσάκι γιατί εμείς εδώ είμαστε αντροκρατουμενοι!

Εγώ για περίπου 2,5 χρόνια χρησιμοποιούσα το υγρό απορρυπαντικό Αρκάδι. Τώρα χρησιμοποιούμε baby ariel!

Για τις κλωτσιές που λέγατε εμένα πάντως είναι πάρα πολύ ήσυχος. Μέσα στη μέρα σπάνια τον ακούω. Μόνο το βράδυ που χαλαρώνω. Τι να πω;ίσως τρέχω τόσο με τα παιδιά που δεν το παρατηρώ.

Εμένα πάντως δεν μου έχει βάλει ακόμη να κάνω καμπύλη σακχάρου. Θυμάμαι και στην πρώτη εγκυμοσύνη κάπου στις 28 βδομάδες την είχα κάνει.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρω ότι έχει σημασία Κ ο πλακούντας, αν είναι οπίσθιος κλπ για τις κλοτσιές.  Πολλά παίζουν ρόλο. 

Μέσα στα όρια είσαι για την καμπύλη μια χαρά, 24 με 28 γίνεται, αλλά θα πάω τώρα γιατι το μεθεπόμενο θα λήξει το παραπεμπτικό.

Πραγματικά ντέρμπι αγόρια κορίτσια Χιχι


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Γεια σας κοριτσια καλως ηρθαν τα νεα μελη στην παρεα!

1.να ρωτησω σκεφτηκα για τον βραδινο υπνο να της δοκιμασω αρχικα το πορτ μπεμπε αν δ κοιμαται κ δ το θελει σκεφτηκα να βαλω φωλιτσα μεσα στην κουνια ξερετε αν στις φωλιτσες μπαινει στρωματακι αδιαβροχο για τυχον ατυχηματα;

2.οσες ξεκινησατε να πλενετε ρουχαλακια κ σεντονια κτλ ποιο βρεφικο απορρυπαντικο πηρατε;τα πλυνατε σε πολυ μεγαλη θερμοκρασια στο πλυντηριο γτ σκεφτομαι οτι μπορει να "μαζεψουν"αμα τα βαλω σε πολλους βαθμους.

3.που τα βρισκουμε ;σε σουπερ μαρκετ δ εχω βρει μονο online οτι βλεπω

@Suzukaki Εγώ πήρα από τα Α-Β το υγρό απορρυπαντικό Planet Baby και Proderm μαλακτικο επίσης πήρα και το ντετολ καθαριστικο πλυντηρίου & θερμοκρασία στς 60 βαθμούς και 40 βαθμούς...Έχει στα τζάμπο εάν σε ενδιαφέρει κάτι σαν σεντόνι πιο μικρο με λάστιχο που από κατω έχει πλαστικο-αδιάβροχο..Πάντως η φωλίτσα που πήρα εγώ πλένεται στς 40 βαθμούς 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Mikri Ollandeza είπε:

@myrina Κάνε update με το τι θα ψωνίσεις αύριο!! Πωω κ εγώ θέλωπολύ να πάμε αυτή την εβδομάδα! Αλλά το πρόγραμμα μας είναι πολύ πιεσμένο κ ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες κ δεν είναι σίγουρο.. Αλλά θέλω κ εγώ πολύυυυ να ψωνίσω για τον πρίγκιπα μου!!

 

Γεια σας κοριτσια καλως ηρθαν τα νεα μελη στην παρεα!να ρωτησω σκεφτηκα για τον βραδινο υπνο να της δοκιμασω αρχικα το πορτ μπεμπε αν δ κοιμαται κ δ το θελει σκεφτηκα να βαλω φωλιτσα μεσα στην κουνια ξερετε αν στις φωλιτσες μπαινεο στρωματακι αδιαβροχο για τυχον ατυχηματα;

Καλημερα κοριτσια .εγω εχω αγχωθει σημερα εχω απο χθες  πονακια πεειοδου κ ποναω κ στην μεση πηρα τηλ τον γιατρο μ ειπε να ξεκουραστω κ να το παρακολουθω κ αν συνεχισει να παω να με δει...πφφφ τι ναι αυτο τωρα ρε γμτ και βλεπω οτι το εχω ακομα δηλαδη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια χαίρομαι που είστε όλες καλά!!!! Καλώς ήρθαν και τα νέα μέλη με το καλό εύχομαι Τα μωράκια σας!!!!! Εγώ τρέχω σαν τρελή από τότε που ξεκίνησαν τα σχολεία.. αγγλικά μπάλα  δεν προλαβαίνουμε!!!!! Είχα και ένα περιστατικό με είπε ο Γιάτρος οτι η μικρή μου είναι μια εβδομάδα πίσω οπότε αντί για 25 που θα έπρεπε να είμαι μετράω τώρα 24.. Δεν είναι κάτι σοβαρό λέει συμβαίνει αρκετές φορές αλλά όσο να ναι αγχώθηκα.. Η μικρή τελευταία φορά που την είδα ήταν 575 γραμμάρια και με είπε είναι μια χαρά..  Οπότε αντί για 4 Ιανουαρίου γένναω 20 τελικά θα πάω εδώ στο Διδυμότειχο πήγα άνοιξα καρτελα και ο γιατρός μου φάνηκε πολύ καλός.. Από ρούχα με έχουν δώσει κάποια άλλα είναι λίγο μεγάλα με ετοιμάζει και η αδερφή μου πακέτο από Ολλανδία με ένα σορό.. Οπότε ακόμα δεν έχω πάρει κάτι..  Εγώ σκέφτομαι για λίκνο να την έχω δίπλα μου αλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα. 

Μήπως κουραστικες κοπέλα μου έκανες τίποτα; ξάπλα όσο μπορείς σήμερα μην κάνεις τίποτα... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@myrina Έχω και το βιβλίο (παιδική έκδοση, και το διαβάζουμε τα βράδια).. Θα είναι η ρουτίνα μας!! Επίσης ο άντρας μου φοβάται ήδη ότι άλλος έχει κλέψει την καρδιά μου και έχει δίκιο :wub:

@Lottaki Εδώ και μερικές εβδομάδες τον νιώθω καθόλη την διάρκεια της μέρας! Αλλά έχω παρατηρήσει περισσότερο ότι ξυπνάμε μαζί το πρωί! Κ το βράδυ που ετοιμάζομαι για ύπνο τεντώνεται ο γλυκούλης μου .. Επίσης όταν πεινάω.. Είναι σας να μου λέει ότι πεινάει κ εκείνος.. Χαχαχα.. Γελάμε πολύ με τον άντρα μου.. Εν τω μεταξύ φαίνεται η κοιλιά μου που κουνιέται.. Απίστευτο συναίσθημα!

@Suzukaki Εμείς εδώ έχουμε μερικές μάρκες που υπάρχουν κ Ελλάδα αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ καλά ακόμη.. Απλά αγοράσαμε καινούριο πλυντήριο κ στεγνωτήριο για να αποστειρώνονται κιόλας τα ρούχα σε πιο υψηλές θερμοκρασίες.. Εεε κ να γλιτώσω κ λίγο σίδερο :P Κ όσο αφορά τον ύπνο έχω ήδη καταλήξει σε λίκνο δίπλα μου, το οποίο έχει ροδάκια κ μπορώ να το μετακινώ μέσα στο σπίτι.. Επίσης έχει ρυθμιστή ύψους όπου μπορείς να ανασηκώσεις κ την μία μεριά περισσότερο από την άλλη αν υπάρχει πρόβλημα παλλινδρόμησης..

@Dhmh4 Στείλε μου κορίτσι την κλινική ή το νοσοκομείο που θα γεννήσεις για να σε βάλω στο πινακάκι μας!

@Roula2021 Δεν είμαι γιατρός προς Θεού, ούτε διάγνωση κάνω.. Αλλά χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, έχω διαβάσει ότι είναι ένα από τα συμπτώματα διαβήτη κύησης. Έχεις κάνει την εξέταση? Εάν όχι, ίσως να μιλούσες με τον γιατρό σου να σε κατευθύνει?

  • Μου αρέσει 3

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Dhmh4                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 04/01 -- Νοσοκομείο Διδυμότειχου, Διδυμότειχο ♡

@Marian91             αγοράκι -- ΠΗΤ 08/01 -- Νοσοκομείο Διαβαλκανικό, Θεσσαλονίκη ♡

@Opheliav              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡ 

@myrina                  αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Bellitsa!                ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 26/01 -- Αγγλία ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

 

 

Σύνολο Μανούλες - 11

Σύνολο Αντράκια - 6

Σύνολο Πριγκίπισσες - 5

 

@Dhmh4 Ναι ακριβώς κάτι τέτοιο εννοώ.. Μάλλον δεν το περιέγραψα σωστά! Καλέ εσύ είσαι πολύ νωρίς.. Φαντάζεσαι να μας την κάνει η μικρή σου την Πρωτοχρονιά?? Τι ωραία που θα ήταν!!

  • Μου αρέσει 2

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω καλέ κορίτσια καλημέρα! Προστεθηκαν κ αλλες εγκυούλες στην παρέα; Τι καλά!!!! Με το καλό κορίτσια!!! Εμείς εχουμε κατι θεματακια εδω με τα νοσοκομεία μας και τον κορονοιό και δεν προλαβαίνω να μπω πολύ. Εχω και τα διαβασματα της μικρής και τις δραστηριότητες χαμός!

Απο πραγματάκια εγώ της πρωτης μου τα είχα δώσει όλα στην κουμπάρα μου, τα εχει σε αριστη κατασταση και θα μου τα δωσει πίσω. Καρότσι, ρηλαξ, καθισματακι, καλαθούνα, πορτ μπεμπε, στράτα, αποστειρωτή μεχρι και mei tai. Εχει και ρουχαλακια, αλλα θα παρω κ εγώ ό, τι χρειαστεί.

Όσο για κλωτσομπουνίδια εμένα κοριτσια δεν ξερω τι παιδί είναι αυτό... πολύ κλωτσια!!! Πότε με βαραει στην κοιλιά , ποτε γυρνάει και βαραει το στομαχι, χαμός!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

@Fotini82 Τέλεια κορίτσι μου.. Δεν θα χρειαστεί να αγχωθείς σχεδόν καθόλου για τα ψώνια!! 

Στείλε μου σε πμ, ημερομηνιά, φύλλο και κλινική για να σε βάλω στο πινακάκι!


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...