Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Opheliav είπε:

Θεσσαλονίκη!

έχω κοιτάξει στο ιντερνετ, παρακολούθησα ενα απο τη nutricia, είδα πως έχει και κανα 2 θεματικές ακόμη, δωρεάν για όποια ενδιαφέρεται. ειδα πως παλια γινοντουσαν εδω και σε καποιες κλινικες, αλλα δε ξερω τι γινεται τωρα λογω covid. εσεις τα κανετε κανονικα δια ζώσης;

Για θεσσαλονικη δ ξερω τι γινεται.στην θεση σου θα ρωταγα σε νοσοκομεια ιδιωτικα κ δημοσια στην μαιευτικη.εμεις τα κανουμε εκει μια χαρα με προσοχη βεβαια με μασκα αλλα καλο ειναι να ειναι live γτ μας δειχνουν ασκησεις στην μπαλα μας δινουν διαφημιστικα δωρακια κτλ.στην nutriciaειχα δηλωσει αλλα στα 2 δ με πηραν λογω πληροτητας στα αλλα 2 ηταν ημερονηνιες που δ μπορουσα μετα ειπα θα παω κ σ το νοσοκομ οποτε δ ξανασχοληθηκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ααα άσχετο κορίτσι πήρα από το oh baby στην Θεσσαλονίκη έναν αποστειρωτη πιπιλας φορητό,πλεκτη κουβέρτα,το πάντα τη αρκουδάκι με μουσική και φως,πολυ ομορφα σεντόνια με λάστιχο..Επίσης πήρα και από τα Ικεα κάτι σεντόνια που τα είχε πακέτο 2 μέσα το ένα 8€ και το άλλο σετ 13 πολυ ομορφα 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Opheliav said:

και εγω αρχικα καλαθουνα σκεφτομουν αλλα ειδα που παντου λενε το ιδιο, οτι ειναι κλειστοφοβικα και αντε να μεινει κανα μηνα μεσα...  η φωλια επισης δε ξερω αν εχει νοημα.. ειδα κατι γλυκουτσικες αλλα δε ξερω σε τι ακριβως εξυπηρετουν..πχ στην αρχη για ναναι μεσα στο κρεβατακι? ή αν θες να πας σε αλλο δωματιο και να το εχεις πχ σε καποιον καναπε? 

και εγω για καροτσι 3 σε 1 ελεγα, αλλα διαβασα οτι αυτα συνηθως ειναι πολυ βαρια και δυσκολα στο ανοιξε κλεισε, πχ αν θες να το βαλεις στο αμαξι, οποτε εχε το στο νου σου.

ναι σωστα, για ριλαξ και εγω διαβασα οτι μετα το πρωτο 3μηνο επιτρεπεται... 

χιχιχι σε καταλαβαινω!!!! εγω φοβομουν ως τωρα, αλλα νομιζω τωρα που μπαινουμε 3ο τριμηνο μπορουμε να αρχισουμε σιγα σιγα...

 

 

 

ναι ισχυει, τα πρωτα θα τα φορεσουμε σιγουρα για πολυ λιγο καιρο.. εγω ελεγα να παρω πιτζαμακια μονο και εσωρουχακια, πχ καμια 10ρια για νεογεννητα, και μετα καμια 15αρια το επομενο μεγεθος, σε αυτα που ειδα τουλαχιστον οτι εχουν νουμερο 0 και 1 (΄ή 50 και 56 αν θυμαμαι καλα), και να τα εχω πλυνε βαλε. παλι καλα περσι ειχαμε αγορασει στεγνωτηριο οποτε να γλιτωσω απο σιδερα κτλ.. βεβαια πρεπει να παρουμε πλυντηριο γιατι νομιζω εχει αρχισει να ψιλοχαλαει κ δε θελω να εχω τετοια ανασφαλεια, οτι δε πλενονται καλα και σε δυνατες θερμοκρασιες..

απο πιο καλα ρουχακια αντε να παρω 1 σετακι για καθε μεγεθος για αρχη, ισα ισα αν τυχει να παμε πουθενα , ειχε πχ με 10 ευρω κατι φανταστικα τυπου κολανακι φορεματακι κ κορδελακι... ξετρελαθηκα <3

 

 

κοριτσια σεμιναρια ή μαθήματα έχετε κανει καθολου; εγω θα ήθελα να βρω μια μαία για να μπορεί να ερχεται και σπιτι, αλλά δε ξερω απο που να βρω.. θα προτιμουσα δηλαδη καποια συστημενη, παρα να ψαξω τυχαια στο ιντερνετ..

Θεωρώ ότι η φωλιές είναι υπερεκτιμημένες.. Αν μου την φέρουν δωράκι καλώς αν όχι δεν παίζει να την αγοράσω.. Ναι το έχω ακούσει αυτό για το βάρος, για αυτό θέλω να πάω να το δω από κοντά και να αποφασίσω, διαφορετικά ο άντρας μου θα το είχε ήδη παραγγείλει ονλαιν, επίσης δεν ξέρω αν απίζει ρόλο αλλά είναι από αυτά που διπλώνουν σαν φάκελος και δεν πιάνουν σχεδόν καθόλου χώρο.. Ααα επίσης θα πάρω και μάρσιπο, ειδικά αν θέλω να πεταχτώ κάπου κοντά για λίγο να το φοράω και να πάμε.. Αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να προσέξω οπωσδήποτε.. Αν έχει κάποια κοπέλα εμπειρία θα χαρώ να την ακούσω..

@Maria mariaa Έχεις δίκιο, γιατί στην αρχή ούτε που θα καταλαβαίνουμε για πότε μεγάλωσαν.. Δεν χρειάζεται να είναι και τα πιο ακριβά αλλά ποιοτικά κ οικονομικά.. Κ εγώ ακριβώς αυτής της άποψης είμαι!

  • Μου αρέσει 2

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Opheliav είπε:

Θεσσαλονίκη!

έχω κοιτάξει στο ιντερνετ, παρακολούθησα ενα απο τη nutricia, είδα πως έχει και κανα 2 θεματικές ακόμη, δωρεάν για όποια ενδιαφέρεται. ειδα πως παλια γινοντουσαν εδω και σε καποιες κλινικες, αλλα δε ξερω τι γινεται τωρα λογω covid. εσεις τα κανετε κανονικα δια ζώσης;

Για μαια ρωτα και του γιατρου σου.επισης στο.νοσοκομ.που θα γεννησεις καποια μπορει να πηγαινει κ να δειχνει.επισης κ απο τοyou tube  εγω εχω βοηθηθει πολυ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Mikri Ollandeza εγω πήρα από την αδερφή μου έναν που είχε Inglesina Front όλη την ώρα εκει το είχε μωρό όταν έβγαινε έξω αλλά ήταν καλοκαίρι.Επίσης έχω δει αλλά είναι ακριβω μπουφάν με ενσωματωμένο το μαρσιπο που αργότερα βγαίνει δεν έχω βρει κρητική έχει όμως στα 100 και κάτι ευρώ είναι τς εταιρίας pregnancy gift.gr

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Maria mariaa thank you!! θα το τσεκαρω το μαγαζι!

@Mikri Ollandeza α μπραβο, και εγω το εχω στα σος τον μαρσιπο. ειχα δει μια ωραια σελιδα στο fb (καπως αστερακι slings) , αλλα φανταζομαι οτι σε αυτα επιβαλλεται να τα δοκιμασεις κ να σου δειξουν πως δενουν κτλ, για να το δεις απευθειας στο σωμα σου. εγω που εχω και θεματα με τη μεση ειδικα.. φτου φτου ακομα δε με εχουν πιασει οι πονοι, μαλλον γιατι ακομη η κοιλια ειναι μικρη και πιο πλαδαρη..

@Suzukaki τον ρωτησα.. και ενω αρχικα με ειχε καθυσηχασει, οτι εχει καποια που παει και σε σπιτια για το 1ο καιρο μετα τη γεννα, τωρα μου τα μασουσε, κ ειδικα λογω της καταστασης λεει πιο δυσκολα κτλ, κ να μη με ανησυχει απο τωρα αυτο, και ενταξει δε χρειαζεσαι καποιον πανω απο το κεφαλι σου κ τετοια. εγω ομως θα ενοιωθα πολυ καλυτερα να ξερω οτι θα εχω ενα ατομο διπλα μου ειδικο, κ μετα στο σπιτι. γιατι πραγματικα και λογω καταστασης, πιστευω κανεναν δε θα αφηνω αρχικα να μπαινοβγαινει. αλλα εχεις δικιο θα κοιταξω και στις κλινικες που εχω στα υποψη. λεω να παω να τις δω και απο κοντα, κ θα ρωτησω και αυτο που λες για μαια. ισως ειναι η καλυτερη λυση.  thanks ^^

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

@Suzukaki περαστικα και σιδερένια και να πίνεις πολλά υγρά βοηθούν πολυ και χυμούς 

Ευχαριστωωω οι χυμοι απαγορευονται σε γαστρεντερικα μονο ο χυμος μηλου

Εχετε καταλαβει ο στραγκιχτηρας για τα μπιμπερο κ τις θηλες τι φαση;;;οταν τα βαζεις στον αποστειρωτη στεγνα βγαινουν απο μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πήραμε φορά είδα...χιχι !

@Suzukaki περαστικά για την αδιαθεσία σου! Εύχομαι να είναι γρήγορα περαστικά. Πάλι καλά που δεν είναι κάτι πιο ανησυχητικό.

Κ γω θα ήθελα να μάθω για μάρσιπο,θέλω να βγαίνω με το μωρό Κ το σκύλο έξω οπότε να έχω ελευθερία κινήσεων . Προσωπικά είμαι της άποψης ότι αν είναι καλά το μωράκι μπορεί να βγαίνει έξω από νωρίς ιδιαίτερα στη φύση. Οπότε ο μάρσιπος είναι από τα πρώτα που θέλω. Επίσης βλέπω κ άντρες που τα έχουν έτσι κ είναι μια χαρά λύση να ξεκουράζεται κ η μαμά.

Φωλίτσα τη σκεφτόμουν αλλά μάλλον επειδή τα βλέπω σε όλα τα σούπερ διακόσμησης nursery rooms κ έχω ξετρελαθει. 

Ριλαξ κοιτουσα κ γω προχθες να καθόμαστε για λίγο σαλόνι πχ  αλλά προβληματίζομουν για την κλίση κλπ όπως αναφέρετε κ εσείς,  θα πάρω όμως έτσι κ αλλιώς γιατί θα είναι Κ για μετά το 3μηνο οκ οπότε θα βολεύει. Θα εκπαιδεύσω κ το σκύλο να το κουνάει αχαχχααχαχαχ! Σοβαρολογω χαχαχα!

Σήμερα ήρθαν οι γονείς μου σπίτι κ μου είχε πάρει η μαμά μου φορμακια σε διάφορα μεγέθη ,ρουχαλάκια, πυζαμακια,φορεματάκι, καλσόν χαχαχα έχει ξετρελαθει γιατί μόνο ένα εγγονι από την αδερφή μου είχαν μέχρι στιγμής κ πάνε κ 13 σχεδον χρόνια απο τότε. Μου εγραψε κ μια ωραια καρτα...Συγκινήθηκα! Οι ορμόνες στο φουλ :x

Υ.γ.του 1 μήνα πόσο μικρά είναι τα φορμακια Πωπωπω!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πήραμε φορά είδα...χιχι !

@Suzukaki περαστικά για την αδιαθεσία σου! Εύχομαι να είναι γρήγορα περαστικά. Πάλι καλά που δεν είναι κάτι πιο ανησυχητικό.

Κ γω θα ήθελα να μάθω για μάρσιπο,θέλω να βγαίνω με το μωρό Κ το σκύλο έξω οπότε να έχω ελευθερία κινήσεων . Προσωπικά είμαι της άποψης ότι αν είναι καλά το μωράκι μπορεί να βγαίνει έξω από νωρίς ιδιαίτερα στη φύση. Οπότε ο μάρσιπος είναι από τα πρώτα που θέλω. Επίσης βλέπω κ άντρες που τα έχουν έτσι κ είναι μια χαρά λύση να ξεκουράζεται κ η μαμά.

Φωλίτσα τη σκεφτόμουν αλλά μάλλον επειδή τα βλέπω σε όλα τα σούπερ διακόσμησης nursery rooms κ έχω ξετρελαθει. 

Ριλαξ κοιτουσα κ γω προχθες να καθόμαστε για λίγο σαλόνι πχ  αλλά προβληματίζομουν για την κλίση κλπ όπως αναφέρετε κ εσείς,  θα πάρω όμως έτσι κ αλλιώς γιατί θα είναι Κ για μετά το 3μηνο οκ οπότε θα βολεύει. Θα εκπαιδεύσω κ το σκύλο να το κουνάει αχαχχααχαχαχ! Σοβαρολογω χαχαχα!

Σήμερα ήρθαν οι γονείς μου σπίτι κ μου είχε πάρει η μαμά μου φορμακια σε διάφορα μεγέθη ,ρουχαλάκια, πυζαμακια,φορεματάκι, καλσόν χαχαχα έχει ξετρελαθει γιατί μόνο ένα εγγονι από την αδερφή μου είχαν μέχρι στιγμής κ πάνε κ 13 σχεδον χρόνια απο τότε. Μου εγραψε κ μια ωραια καρτα...Συγκινήθηκα! Οι ορμόνες στο φουλ :x

Υ.γ.του 1 μήνα πόσο μικρά είναι τα φορμακια Πωπωπω!

Εγω με τα καλτσακια κόλλησα που  είναι μια σταλιά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ στην πρωτη μου δεν ειχα μαρσιπο γιατί είναι πολύ σκληρός, ειδικά αν εχεις θεμα με μεση κλπ... αλλά είχα καταβολευτεί με το mei tai που μεγαλωσε άλλα τρία μωρα και θα ξαναγυρίσει στα χερια μου... τιξτε μια ματια στο αστεράκι slings... έχει και πολλά βιντεο πώς μπαινει..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , Suzukaki είπε:

Ευχαριστωωω οι χυμοι απαγορευονται σε γαστρεντερικα μονο ο χυμος μηλου

Εχετε καταλαβει ο στραγκιχτηρας για τα μπιμπερο κ τις θηλες τι φαση;;;οταν τα βαζεις στον αποστειρωτη στεγνα βγαινουν απο μεσα;

Δεν ξέρω τι είναι ο στραγγιχτηρας πάντως από τον αποστειρωτη όταν τελειώσει στην αρχή έχουν λίγο υδρατμούς . Εγώ έβγαζα λιγο το καπάκι και τα άφηνα η τα έβαζα πάνω σε ένα πανακι να στεγνώσουν. Μάρσιπο χρησιμοποιήσαμε αρκετά από 3 μηνών ως 9-10 μηνών. Μετά δεν αντέχαμε λόγω βάρους!!!ωραία φάση αλλά δεν είναι για πάρα πολύ ώρα γιατί πιάνεται η μέση.

Όσο για τα πρώτα ρουχαλακια όντως τα φοράνε τόσο λίγο που νομίζω δεν παίζει τόσο ρόλο η ποιότητα. Πχ είχα φορμακια mayoral που είναι πανάκριβα και jumbo που είναι πολύ οικονομικά. Και τα δυο είναι σαν αχρησιμοποίητα ακόμη.ποσο να χαλάσουν στους 2 -3 μήνες που φορανε το κάθε νούμερο. Μετά το χρόνο που κρατάνε το κάθε νούμερο πολύ καιρό εκεί παίζει όντως ρόλο η ποιότητα.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Δεν ξέρω τι είναι ο στραγγιχτηρας πάντως από τον αποστειρωτη όταν τελειώσει στην αρχή έχουν λίγο υδρατμούς . Εγώ έβγαζα λιγο το καπάκι και τα άφηνα η τα έβαζα πάνω σε ένα πανακι να στεγνώσουν. Μάρσιπο χρησιμοποιήσαμε αρκετά από 3 μηνών ως 9-10 μηνών. Μετά δεν αντέχαμε λόγω βάρους!!!ωραία φάση αλλά δεν είναι για πάρα πολύ ώρα γιατί πιάνεται η μέση.

Όσο για τα πρώτα ρουχαλακια όντως τα φοράνε τόσο λίγο που νομίζω δεν παίζει τόσο ρόλο η ποιότητα. Πχ είχα φορμακια mayoral που είναι πανάκριβα και jumbo που είναι πολύ οικονομικά. Και τα δυο είναι σαν αχρησιμοποίητα ακόμη.ποσο να χαλάσουν στους 2 -3 μήνες που φορανε το κάθε νούμερο. Μετά το χρόνο που κρατάνε το κάθε νούμερο πολύ καιρό εκεί παίζει όντως ρόλο η ποιότητα.

@butterfly1986 για την αποστειρωτη μου είχε πει η μαία όταν τελειώσουν κατευθείαν στο ψυγείο όλα για να κρατάει την αποστειρωση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Πω πω ζωη στην ομαδουλα μας!!!  :-)

Λοιπόν ισχυει ότι θέλουν να είναι στενά, γι αυτό και τα φασκιωνουμε στην αρχή όταν είναι νεογέννητα. Για μένα καλύτερα κατευθείαν στο κρεβατάκι. Αυτή τη φορά σκέφτομαι να μην πάρω τελικά το τρίο, να γλυτώσω χρήματα, αφού το πορτ μπεμπέ στην ουσία μόνο η μια μου το βολεύτηκε κι αυτη για δυο μηνες. Η άλλη με το που την έβαζα σπαραζε. Βέβαια η άλλη με το που την άφηνα κάτω γενικότερα σπαραζε, και γι αυτό κι εγώ βολεύτηκα πολύ μει ται, αστεράκι sling κι εγω. Η κοπέλα είναι απίστευτα εξυπηρετική, έχει πολλά βιντεάκια, και μια χαρα τα κατάφερα και χωρίς να μου δείξει κάποιος από κοντά. Πήρα ένα κάπως ακριβουτσικο (αναλόγως), έδωσα 75 ευρώ αλλα δεν τα λυπήθηκα ποτε γιατί η μεγάλη μου που ητανε γρκινιαρικο μωρό δεν με αφηνε ήσυχη, οπότε ότι κι αν έκανα την είχα πανω μου, πχ σκούπισμα, σιδέρωμα, κοκ με την μικρή πανω μου στο μει ται.

Όσον αφορά μάρκες και ποιότητες, για μένα η καλύτερη ποιότητα σε βρεφικα είναι mothercare και Mark's&Spencer's, είναι όμως ακριβά επίσης, και πλέον στο τρίτο  παιδί, και με τόσα έξοδα των μεγάλων δεν έχω τη δυνατότητα για πολλά πολλά.. Από τα οικονομικά για μένα το lidl Έχει πολύ καλές ποιότητες, πλυνε βαλε. Εγώ τα ταλαιπωρώ γιατί μπαίνουν και στεγνωτηριο, το οποίο μου γλυτώνει σιδέρωμα για αποστείρωση, οπότε χαλάλι! Αλλα ποιότητες όπως του jumbo δεν επιβιώνουν μετά από 2-3 πλυσιματα, αρχίζουν και ξεφτιζουν, κοκ.

Επίσης, τα πρώτα δύο χρόνια αλλάζουν γκαρνταρομπα καθε 3 μηνες, χωρίς υπερβολή! Με την αλλαγή της εποχής έχουν σίγουρα αλλάξει και μεγεθος και χρειάζονται καινούργια. Οπότε δεν χρειάζονται πολλά γενικότερα, στην πρώτη που εκανα το λάθος και πήρα πολλα εξόδου επειδή τα έβλεπα χαριτωμένα πολλά δεν τα φόρεσε ουτε μια φορά! 

Σήμερα πηγα lidl και πήρα 10 εσωρουχακια με κοντό μανίκι στο 0-2 και αλλα 10 στο 2-6. Τα θυμάμαι και από τα κορίτσια και έχουν μεγάλη φόρμα, οπότε τα 0-2 πιστεύω να μας κάνουν. Αλλες εταιρεία τα 0 αν είναι μεγάλο το μωρό δεν μπαίνουν καν.. Πήρα επισης μακρομανικα εσωρουχακια 5 όμως μόνο από το καθένα, και 3 παντελονακια επίσης στο καθε νούμερο. Τελος και 2 υπνοσακους πηρα. Όλα μαζί ενα 80αρι περίπου. Τώρα θέλω να πάω κάποια στιγμή mothercare ή M&S να πάρω φορμακια ολοσωμα. Ρουχαλάκια εξόδου θα πάρω το πολυ 2 αλλαξιες, όχι παραπάνω,  γιατί ειδικά χειμώνα που θα γεννηθεί δεν πιστεύω να βγαίνουμε πολυ, και ένα παραπάνω με την πανδημία..

Τα "χοντρά" θα πάω τέλη Οκτώβρη να τα παραγγείλω! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

@butterfly1986 για την αποστειρωτη μου είχε πει η μαία όταν τελειώσουν κατευθείαν στο ψυγείο όλα για να κρατάει την αποστειρωση

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!αυτό το είχα ξεχάσει!γενικά επειδή είχαμε τα δίδυμα κι έκανα και θηλαστρο γινόταν ένας χαμός από Μπίμπερ ο.ειχαμε πάνω από 15 σε καθημερινή χρήση.οποτε έβαζα στο πανακι αυτά που ήθελα να χρησιμοποιήσω άμεσα και τα υπόλοιπα στο ψυγείο.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα πριν μει ται και τα έχω δει από πολύ κόσμο τα τελευταία χρόνια, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες όσες το χρησιμοποιήσατε! 

Ακόμα να σας πω την αλήθεια για αποστειρωτες κ όλα αυτά τα βοηθητικά για θηλασμό κ συσκευές δεν έχω κοιτάξει, μου φαίνεται ότι πρέπει να ρίξω πολύ διάβασμα για το τι χρειάζεται κ λέω προς το τέλος να το κάνω να τα έχω φρέσκα Αχαχα

Μεγεια σε όλα τα ψώνια που έχετε κάνει :)


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...