Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Angot είπε:

      κορίτσια 30+1 σήμερα και φτιάχνω τη τσάντα του μαιευτηρίου μου, ανάμεικτα συναισθήματα ! χάρα, άγχος,ανυπομονησία ,αβεβαιότητα για το τι θα προκύψει ,συγκίνηση , κλάμα (πραγματικά λες και εχω ανοίξει βρύση είναι)  , αναδρομή στο τι εχω περάσει , όνειρα, φοβος, περηφάνεια , και πολλά αλλά που ούτε καν ξεχωρίζω τι είναι  …. δε περίμενα ποτέ μια βαλιτσουλα mom’s bag να μου  δημιουργήσει τόσα πολλά συναισθήματα ! για το μόνο που ειμαι σίγουρη είναι ότι εχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ για να έρθει αυτό το μωράκι στον κόσμο ! στο βρεφακι μ  θα πάρω μόνο μια αλλαξιά στην περιπτωση εστω 1% να το πάρω μαζί μ φεύγοντας  και μια εικονίτσα από την παναγια της τσαμπίκα! με κάποιες κοπέλες ξεκινήσαμε παρέα , κάποιες είστε πιο καινούριες!! καλή επιτυχία να ευχηθώ σε όλες μας, ευχαριστώ που με ακούγατε να σας πρήζω ( θα το κάνω μέχρι να γεννήσω βέβαια , ελπιζω για βδομαδες ακόμα 😉) γερά μωράκια να φέρουμε στον κόσμο και ας ταλαιπωρούμαστε!  να μου πείτε καλή τύχη από τώρα 🥰

      Με συγκίνησες τρελοκόριτσο. Τι απίστευτα συναισθήματα...Καλή τύχη Angot μας, όλα θα πάνε καλά. Θα ευχηθώ να παραμείνεις στο σπιτάκι σου κι άλλες εβδομάδες και μετά να γυρίσεις σπίτι σου με το αφράτο καρβελάκι σας. Τα πήγες πολύ καλά κορίτσι μου 🥲

      πρίν από 21 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια, δυστυχώς 54 η δεύτερη χοριακη...Δεν είμαι καθόλου καλά,όμως πρέπει να σταθώ στα πόδια μου και να συνεχίσω την προσπάθεια.Ενα ακόμα έχουμε στην κατάψυξη και ελπίζω να πιάσει .Θα κάνω μια μεγάλη αγκαλιά την κόρη μου και θα συνεχίσω!

      Καλή επιτυχία σε όλες ❤️ 

      Λυπάμαι τόσο πολύ. Πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι για να επεξεργαστείς τη θλίψη σου. Σου στέλνω αγκαλιά ❤

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

@Opheliav Όχι αυτή τη φορά δεν θα πάρω Γτ θα πάμε κατευθείαν καισαρική οπότε θα κάνω επισκληριδιο κι σε 20 λεπτά πρώτα ο Θεός το νινί θα βγει. Στην πρώτη την πήρα πρώτον γτ είναι οικογενειακή φίλη κι είχαμε πει ότι θα προσπαθήσουμε πολύ για φυσιολογικό αλλά μετά από 17 ώρες το μωρό ήταν πολύ ψηλά εγώ είχα κουραστεί πάρα πολύ κι είπα εγώ να πάμε για καισαρική. Δεν ξέρω τώρα τι γίνεται κιόλας με αυτό τον ιό. Επίσης το κακο τώρα είναι ότι τώρα δεν κάνουν κι ξεναγήσεις στις κλινικές για να γνωρισει1 κι καμία μαία. Οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω στο Διαβαλκανικό κι στη Γενική για Άγιο Λουκά ξέρω ότι είναι πιο οικονομικο.

Αν θες για αφρόλουτρο πάρε τις frezyderm το 2 σε 1 που έχει κι απλικατερ κι την κρέμα την ταλκ για μετά το μπάνιο που είναι σκέτη μωρουδιλα ! 

  • Μου αρέσει 1

u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Marian91 είπε:

@myrina Καλημέρα η ξάπλα είναι για τους πόνους κι τις ενοχλήσεις, κάναμε κι ενέσεις για τα πνευμόνια σε περίπτωση πρόωρου τοκετού,  ο τράχηλος που τον είδε είναι σχετικά καλός αλλά ποτέ δεν ξέρεις μου είπε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καθόλου βοήθεια κι αυτό με αγχωσε κι άλλο όλοι δουλεύουν ακόμα. Τώρα για την θέση δεν αγχώνομαι για την γέννα γτ με καισαρική θα πάμε λόγω ότι είναι κοντά κοντά τα μωρά κι δεν θέλει να θέσει σε κίνδυνο την μήτρα μου , αλλά με ζοριζει πολύ το μωρό με τα πόδια του εκεί κάτω κι είναι λες κι θέλει να βγει, πολύ κλοτσιδι.

συμφωνώ απόλυτα με τα δώρα εμένα η νονά του μωρού μας έκανε μόνη της τουρτοπανα είχε κ agnotis για το πλυντηριο και κάτι κουδουνιστρες κι αφρόλουτρο κι κατά χάρηκα, αυτό κι μια φόρμα εξόδου που την βάζαμε κάθε μέρα που κάναμε βόλτα με το καρότσι. Εγώ τώρα από δική μου εμπειρία τα δώρα σε μανούλες ή κι σε βαφτίσεις είναι η σετ κρέμες αφρόλουτρα Η φόρμα εξόδου η σεντόνια κι λευκά είδη που πάντα χρειάζονται. Ρουχα κι εγώ τώρα που έβαζα μέσα στη ντουλάπα τα καλοκαιρινά βρήκα ακόμα με ετικέτες σετ από την βάφτιση.

Τώρα που είπες κι για το μαιευτήριο μου είπε ότι αν θες σύνοδο είναι μόνο αν πάρεις μόνοκλινο κι κάνει το τεστ κι μπείτε κι βγείτε μαζί, αλλιώς μόνο μπαμπάς (Μέχρι τώρα δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί μέχρι να γεννησουμε) στο επισκεπτήριο ούτε μισή ώρα.οποτε αυτό που λες για την ηρεμία θα το έχουμε , εγώ δεν είχα πολύ επισκεπτήριο αλλά η διπλανή μου πάρτυ που δεν κάναν ήμουν κι από καισαρική κι δεν είχα ηρεμία καθόλου.

Τώρα που ειμαι ξάπλα βρήκα το βιβλίο που σημείωνα τι είχα πάρει μαζί κι με βοήθησε τι όχι, κι είδα ότι γι τους πόνους μετά την καισαρική δεν με έπιανε το lonarit που μου δίναν κι με είπε η μαία μου voltaren υποθέτα για τις 3 4 μέρες που ήμουν στην κλινική με βοήθησε πάρα πολύ, έχουν  ψιλό αποσυρθεί αλλά αν τα πετύχετε πάρτε ένα κουτί 1,50 ή 2 € κάνουν κι φυσικά ρωτήστε το γιατρό ή την μαία σας.

Πάνες είναι πιο οικονομικές στα σούπερ μάρκετ γτ κάθε εβδομάδα βγάζουν προσφορές στο ίντερνετ είναι σχεδόν διπλή τιμή. Κι ο μασουτη βγάζει πολύ συχνά τα agnotis σε προσφορά για το πλυντήριο εγώ μαλακτικό δεν βάζω νομίζω χάνετε,  βάζω μισό καπάκι απορρυπαντικό μέσα στο καδο κι μοσχοβολάει,  κι τα proderm μυρίζουν ωραία αλλά δεν τα έχουν βγάλει ποτέ προσφορά κι είναι λίγο ακριβά.

Τώρα για το θηλασμό εγώ δεν είμαι ειδική δεν καταφέρα να θηλάσω πολύ μόνο για 1 μήνα κι αυτο έδινα κι συμπλήρωμα δεν είχα καθόλου γάλα, τον είχα στο στηθος κι μια ώρα αποκοιμοταν μόλις το έβγαζα ξυπνούσε κι έκλαιγε δεν είχε χορτάσει,  έτσι δανείστηκα ένα θήλαστρο να δω αν όντως έκλεγε γτ πεινούσε,  κι έβγαλα από κάθε σστήθ@ος ούτε 30 γραμμάρια μετά από το άγχος μου κόπηκε κι τελείως. Κι όντως κορίτσια είναι μεγάλο έξοδο το ξένο γάλα εμείς την εβδομάδα δίναμε 60 € γτ το κανονικό με το που έτρωγε το έβγαζε κι πήραμε υποαλλεργικο το hipp. 

Συγνωμη πάλι για το κατεβατό αλλά ότι θυμάμαι το γράφω.

@Marian91 Καλησπέρα ειμαστε σχεδόν στην ίδια φάση με αυτο που περιγραφής μόνο που δεν έχει πάρει θέση...Ένεσης κορτιζόνης για τα πνευμονία μου ειπε στην 26 εβδομάδα και επειδή έχω έντονες συσπάσεις μου δίνει κολπικά 8 χάπια πλέον υπομονή και θα μας πάνε σε ΟΛΕΣ καλα..Πόσες ημέρες έχεις τς συσπάσεις;;εμενα την Δευτέρα είναι 3 εβδομάδα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μου, πως γίνεται να έχετε τόσο έντονες συσπάσεις τόσο νωρίς?? Έχετε κ άλλα παιδάκια κ κουράζετε πολύ? Το λέω γιατί εγώ δεν έχω νιώσει κάτι μέχρι τώρα.. Απλά το έχω απορία.. 

  • Ευχαριστώ 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

@Maria mariaa 1 εβδομάδα είναι σχεδόν η έντονες με πετρώματα στη κοιλιά,  κι τις κάναμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Κολπικα δεν μου έδωσε κάτι αλλά μου αύξησε τα χάπια το μαγνήσιο κι για τις συσπάσεις. Φυσικά μου είπε ξάπλα αλλά όσο κι αν προσπαθώ μου είναι δύσκολο με το μωρό. Αμήν όλες μας να είμαστε γερές κι να γεννησουμε γερά μωρά.

@Mikri Ollandeza κι να χαίρεσαι που δεν έχεις, κοίτα στο πρώτο δεν είχα τίποτα από τον 5 μήνα που μου 2ιχαν σταματήσει η αναγουλες κι τα σχετικά μέχρι κι την μέρα που γέννησα δούλευα οδηγούσα μόνο το μωρό καταλάβαινα  που ήταν ενεργητικό ούτε συσπάσεις ούτε πονακια τίποτα. Τώρα τι να σου πω μάλλον η δεύτερες εγκυμοσύνες βγαίνουν τα κουσούρια (χαχαχα) κανονικά το σώμα τις γυναίκας Όταν γεννάει θέλει κοντά 1,5 χρόνο να επανέλθουν όλα στη θέση τους. 

  • Μου αρέσει 2

u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!!!υπομονή σε όσα κοριτσάκια είναι ξάπλα!!εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Κάπου διάβασα που λέγατε για αφρολουτρα και σαμπουάν. Εγώ από τη Μενν που είχαν τα μωράκια μου είχα δει ότι χρησιμοποιούσαν το chicco σαμπουάν αφρολουτρα και είχα ερωτευτεί τη μυρωδιά του!ακόμη αυτό τους χρησιμοποιώ! Και στην κρέμα συγκαματος την πιο τέλεια μυρωδιά νομίζω την είχε η frezyderm.

  • Μου αρέσει 3

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Angelvas είπε:

Εγώ μπήκα στην 25η βδομάδα και η μπουμπού είναι 760γραμμαρια,δε νομίζω να είναι πολύ μεγάλο.ο γιατρός δε σου είπε αν είναι φυσιολογικό βάρος για την εβδομάδα του;

Οσο για τη διατροφή μην σε αγχωνει απλά να τρως σνακ κάθε 2-3 ώρες ότι θα κάναμε φυσιολογικά δλδ.5 μικρά γεύματα το 24 ωρο.Θα σε καθοδήγησει αν θέλεις και μια ενδοκρινολόγος αν την επισκεφτείς.Ολα καλά θα πάνε 

Κορίτσια επειδή βλέπω ότι πολλές είστε με Πητ 20/1 σας θελω να είστε με ένα κινητό στο χέρι να γράφετε στο φόρουμ εντυπώσεις από την έναρξη τοκετού....live. ενημέρωση και δωρεάν μαθήματα ανώδυνου τοκετού χαχαχα

Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό τι βάρος,εαν υπάρχει πρόβλημα φαίνεται μετά τις 27 εβδομάδες...ξεκινάω πρόγραμμα διατροφής για να μην πάρω και άλλο βάρος (έχω πάρει 10 κιλά)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Μου είπε ότι είναι φυσιολογικό τι βάρος,εαν υπάρχει πρόβλημα φαίνεται μετά τις 27 εβδομάδες...ξεκινάω πρόγραμμα διατροφής για να μην πάρω και άλλο βάρος (έχω πάρει 10 κιλά)

Ομοιοπαθουσα....και εγώ στα 10 είμαι και είπα να προσέξω λίγο γτ αλλά 5-6 θα είναι του μωρού σίγουρα.Ο γιατρός βέβαια δε Μ είπε κάτι μια χαρά είσαι μου είπε.Ξεκινησα βέβαια και νορμάλ κιλά πριν μείνω έγκυος ίσως και αυτό παίζει ρόλο.Καμπυλη σακχάρου θα κάνω την άλλη βδομάδα.Εσενα η καμπύλη δε βγήκε καλή?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marian91 είπε:

Τις chicco Δεν το ξέρω αλλά μωρουδιακο αφρόλουτρο κι άσχημο δεν νομιζω!!!! 

Εμένα 27 εβδομάδων κι είναι 1300 γραμμάρια από εδώ κι πέρα ξεκινανε να παίρνουν πολύ βάρος! 

Ουαου!!!!!μεγάλωσε πολύ το μπεμπακι σου!!!!!!!!ολόκληρο μωρό!!!!!

Κι εγώ ρε γμτ άρχισα να παίρνω πολύ ξαφνικά βάρος. Βέβαια τρώω σαν τρελή!! :-P Αλλα μέσα σε ένα μήνα πήρα 4 κιλά. Μαλλον πρέπει να μπει λίγο φερμουάρ!!!

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marian91 είπε:

@Maria mariaa 1 εβδομάδα είναι σχεδόν η έντονες με πετρώματα στη κοιλιά,  κι τις κάναμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Κολπικα δεν μου έδωσε κάτι αλλά μου αύξησε τα χάπια το μαγνήσιο κι για τις συσπάσεις. Φυσικά μου είπε ξάπλα αλλά όσο κι αν προσπαθώ μου είναι δύσκολο με το μωρό. Αμήν όλες μας να είμαστε γερές κι να γεννησουμε γερά μωρά.

@Mikri Ollandeza κι να χαίρεσαι που δεν έχεις, κοίτα στο πρώτο δεν είχα τίποτα από τον 5 μήνα που μου 2ιχαν σταματήσει η αναγουλες κι τα σχετικά μέχρι κι την μέρα που γέννησα δούλευα οδηγούσα μόνο το μωρό καταλάβαινα  που ήταν ενεργητικό ούτε συσπάσεις ούτε πονακια τίποτα. Τώρα τι να σου πω μάλλον η δεύτερες εγκυμοσύνες βγαίνουν τα κουσούρια (χαχαχα) κανονικά το σώμα τις γυναίκας Όταν γεννάει θέλει κοντά 1,5 χρόνο να επανέλθουν όλα στη θέση τους. 

@Marian91 Έχω πέτρωμα στην κοιλιά και πόνους στην μέση (ουριτσα) μαγνήσιο 3 αμπούλες την ημέρα μου δίνει και εμενα μου ειπε ξάπλα και βάλαμε στόχο τν 27 εβδομάδα ιδανικά μου ειπε τς 32 εβδομάδες(30 Νοεμβρίου)εγω επίσης έχω και θρομβοφιλια 

@Marian91 εγω την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα ήταν 500 γρμ από κιλά  έχω πάρει 4 αλλά μου ειπε τν 7 μήνα να προσέχω γιατί μπορεί να πάρουμε πολλά 

11 ώρες πρίν, Mikri Ollandeza είπε:

Βρε κορίτσια μου, πως γίνεται να έχετε τόσο έντονες συσπάσεις τόσο νωρίς?? Έχετε κ άλλα παιδάκια κ κουράζετε πολύ? Το λέω γιατί εγώ δεν έχω νιώσει κάτι μέχρι τώρα.. Απλά το έχω απορία.. 

@Mikri Ollandeza εμενα είναι το πρώτο παιδάκι δν έκανα τιποτα από την αρχή γιατί λόγο θρομβοφιλιας είχα αποκόλληση και ήμουν όλοι ημέρα στο κρεβάτι ...και πάνω που ξεκίνησα να βγαίνω να κάνω απλά πράγματα ήρθαν οι συσπάσεις μου..και μου λέει πάλι ξάπλα μόνο στν γιατρό πηγαίνω,καναπέ κρεβάτι...Ποσο χαίρομαι όταν ακούω αλλλες κοπέλες ότι είναι όλα τελεια και φυσιολογικά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Angelvas είπε:

Ομοιοπαθουσα....και εγώ στα 10 είμαι και είπα να προσέξω λίγο γτ αλλά 5-6 θα είναι του μωρού σίγουρα.Ο γιατρός βέβαια δε Μ είπε κάτι μια χαρά είσαι μου είπε.Ξεκινησα βέβαια και νορμάλ κιλά πριν μείνω έγκυος ίσως και αυτό παίζει ρόλο.Καμπυλη σακχάρου θα κάνω την άλλη βδομάδα.Εσενα η καμπύλη δε βγήκε καλή?

Εμένα μ είπα ν κων διατροφή και για να προσέξω με τα κιλά και επειδή κ κάλυψη την 3η ώρα έπεσε στο 53 από 119,υπογλυκαιμία δηλαδή...εγώ ξεκίνησα με 63

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σκέφτομαι να κάνω 3d υπέρυχο για να δω το μουτράκι του.. Για πείτε μου εάν γνωρίζετε πότε θα είναι η κατάλληλη εβδομάδα για αυτό.. Εσείς μανούλες που έχετε κάνει ήδη περίπου πότε κάνατε κ αν κάνατε.. Εγώ λέω την επόμενη εβδομάδα που θα είμαι γύρω στις 26,5..

  • Μου αρέσει 2

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια εύχομαι όσες έχετε θέματα να περάσουν γρήγορα και να πάνε όλα καλά!! @Mikri Ollandeza εδώ κάνουν τον Β επιπέδου που γίνεται 22 εβδομάδων μέχρι την 23 και μετά η ντοπλερ εξέταση που γίνεται 32 με 34 εβδομάδες και είναι ο αναλυτικός υπέρηχος  εκεί δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα από εξετάσεις και τέτοια κάνετε β επιπέδου και ντοπλερ;  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Dhmh4 Δεν είναι ακριβώς όπως στην Ελλάδα τα πράγματα.. Εδώ έκανα έναν αναλυτικό υπέρυχο όταν ήμουν 20 εβδομάδων αλλά όχι 3d. Κ μετά υπάρχει παρακολούθηση κάθε 4 εβδομάδες μέχρι την 32η εβδομάδα κ μετά νομίζω πιο συχνα.. Αλλά για τον 3d πρέπει να κλείσω ραντεβού ξεχωριστά και δεν ξέρω πότε θα ήταν η καταλληλότερη εβδομάδα..

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...