Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Τι ωραία που τα ακούω όλα αυτά! Μπράβο βρε κοριτσάκια. Είναι μεγάλη χαρά τα ψώνια Κ που το ζούμε....

Εμένα πλέον μου μιλάνε στα μαγαζιά ,σούπερ μάρκετ ,φούρνο, : "Α! Είστε έγκυος!!! Τι ωραια με το καλο! " :grin: . Πάω προχθές ταχυδρομείο (χωρις να τους ξέρω) έβαζε στοίχημα ο προϊστάμενος μόλις μπήκα αν είναι κορίτσι το μωρό χαχαχα!

Εγώ έχω χαζέψει με τη διακόσμηση του δωματίου, τι έχουν βγάλει βρε παιδιά!! Δε ξέρεις τι να πρωτοπαρεις!!! Είδα κ κάτι ριλαξ...Πωπωπω! Τι γλύκα!!!! 

  • Μου αρέσει 2

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

Αχ τι ωραία που είναι τα ψώνια!!

Εμείς λέμε να πάμε την Παρασκευή για καρότσι κ τα συναφή.. Κ μάλλον θα πάρουμε από Ικέα μία ντουλάπα κ μία συρταριέρα - αλλαξιέρα, για κούνια δεν ξέρω ακόμα, απλά τον πρώτο καιρό θα τον έχω σε λίκνο δίπλα μου, και από εκεί κ πέρα αναλόγως και το πόσο γρήγορα μεγαλώνει, μάλλον θα πάρουμε αυτά τα κρεβατάκια για νεαρά παιδάκια με τα κάγκελα, για να μπορεί να το χρησιμοποιήσει κ αφού μεγαλώσει λίγο.. Αλλά η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει.. Οπότε βλέπουμε.. Αλλά σίγουρα δεν θα πάρουμε ακρβά έπιπλα γιατί σίγουρα θα μετακομήσουμε και δεν θα ήθελα ακριβά έπιπλα να μου χαλάσουν..

Αλλά έχω κ την μαμά μου να του αγοράζει ένα σωρό πραγματάκια κ τρελαίνομαι!!

Του πήρε ένα παπλωματάκι με κάτι πειρατές πολύ όμορφο!!:wub:

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@myrina                  αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Αττική ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

 

 

Σύνολο Μανούλες - 6

Σύνολο Αντράκια - 4

Σύνολο Πριγκίπισσες - 2

 

**Πάμε να γεμίσουμε το πινακάκι μας με αγάπη :wub:

Τι τέλειο το πινακακι!!!!!!!!

Για τα κρεβατάκια αν και δεν είχα λίκνο ποτέ νομίζω είναι για τους πρώτους 6-8 μήνες. Μετά σκέψου ότι ίσως είναι λίγο νωρίς για να το βάλεις απλά σε κρεβατάκι με προστατευτικό γιατί τα μικρουλια αρχίζουν και πιάνονται από τα κάγκελα και χοροπηδάνε εκεί γύρω στους 8-10 μηνες.εμενα με βολεψαν πολύ οι κούνιες που μετά γίνονται προεφηβικο κρεβάτι μέχρι 10 χρόνων.στην αρχή ήταν κανονικά κούνια .μετά τα 2 βγάλαμε τα κάγκελα και βάλαμε προστατευτικό ώστε είναι σαν κρεβατάκι.

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έχω την κούνια μου,Ναι καλά διαβάσατε, την είχαν κρατήσει οι γονείς μου από φίλο τους επιπλοποιο κ είναι ξύλο, αθάνατο. Κ γω δεν το πιστεύω! Οπότε θα μπει εκεί Κ μετά στο κρεβατάκι που το έχω από αδερφή μου.

Νομίζω 28 εβδομάδα μπαίνουμε 7ο

  • Μου αρέσει 3

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lottaki είπε:

Εγώ κορίτσια έχω την κούνια μου,Ναι καλά διαβάσατε, την είχαν κρατήσει οι γονείς μου από φίλο τους επιπλοποιο κ είναι ξύλο, αθάνατο. Κ γω δεν το πιστεύω! Οπότε θα μπει εκεί Κ μετά στο κρεβατάκι που το έχω από αδερφή μου.

Νομίζω 28 εβδομάδα μπαίνουμε 7ο

Τοσο αργα μπαινει ο 7ος;πφφφφφ τι μπερδεμα κ αυτο με τους μηνες κ τις εβδομ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Suzukaki είπε:

Κοριτσια εχετε καταλαβει την 25η εβδομαδα ειμαστε στον 7ο μηνα;

27 βδομάδα μπαίνουμε στον 7

3 ώρες πρίν, Mikri Ollandeza είπε:

@butterfly1986 Είναι με πολύ αγάπη.. :wub:Για αυτό!!

Τότε ίσως κλατι τέτοιο θα προτιμήσω, μήπως έχεις κάποιο όνομα να ρίξω μια ματιά?

Κοίτα εγώ είχα πάρει από το mother baby εδώ στην Αθήνα .Αν κι έχει σχεδόν σε όλα τα μωρουδομαγαζα τέτοιες.οταν είναι μικρό το μωρό είναι η κούνια 1,20 κι έχει δίπλα συρτάρια κι αλλαξιερα.οταν μεγαλώσει το παιδάκι γίνεται 1,70 το κρεβάτι και αυτό με τα συρτάρια μπαίνει δίπλα σαν κομοδίνο.αν θες μπες στο site να πάρεις μια ιδέα. Εσύ όμως δεν θα πάρεις κάτι από εκεί?

Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

27 βδομάδα μπαίνουμε στον 7

Κοίτα εγώ είχα πάρει από το mother baby εδώ στην Αθήνα .Αν κι έχει σχεδόν σε όλα τα μωρουδομαγαζα τέτοιες.οταν είναι μικρό το μωρό είναι η κούνια 1,20 κι έχει δίπλα συρτάρια κι αλλαξιερα.οταν μεγαλώσει το παιδάκι γίνεται 1,70 το κρεβάτι και αυτό με τα συρτάρια μπαίνει δίπλα σαν κομοδίνο.αν θες μπες στο site να πάρεις μια ιδέα. Εσύ όμως δεν θα πάρεις κάτι από εκεί?

Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)

Πολυυ μπερδεμα εμενα  ο γιατρος μ.ειχε πει οτι ο μηνας δεν αλλαζει εχει 4 εβδομαδες.απλα σε μηνες παει10 μηνες σαν να λεμε.....για αυτο το μετρανε με εβδομαδες μ χε πει.αντε βγαλε ακρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Suzukaki είπε:

Βρε με το καλο σε ολες μας αλλα με ρωτανε κ δεν ξερω σε ποιον μηνα ειμαι χαχαχαχχααχ

Εγώ 2 τρόπους ξέρω. Η αυτόν που έβαλα και στο πινακακι. Η αλλιώς όπως τα μετραγαν από παλιά δηλαδή από την τελευταία σου περίοδο κάθε μήνα τέτοια μέρα αλλάζεις και μήνα εγκυμοσύνης.πχ είχα τεπ 28/4 άρα 28/10 θα κλείσω τους 6 μήνες και θα μπω στον 7.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Βρε με το καλο σε ολες μας αλλα με ρωτανε κ δεν ξερω σε ποιον μηνα ειμαι χαχαχαχχααχ

Στον 6 μήνα ειμαστε(υπολογίζεται ότι είναι 5 εβδομάδες) ο έβδομος μήνας είναι όταν μπούμε στν 27 ακριβώς εβδομάδα..https://images.app.goo.gl/DSBqQFMEZ2ctDUnS8 δν ξερω εάν μπορείτε να ανοίξετε το link 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@myrina                  αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

 

 

Σύνολο Μανούλες - 7

Σύνολο Αντράκια - 4

Σύνολο Πριγκίπισσες - 3

 

**Πάμε να γεμίσουμε το πινακάκι μας με αγάπη :wub:

12 hours ago, butterfly1986 said:

27 βδομάδα μπαίνουμε στον 7

Κοίτα εγώ είχα πάρει από το mother baby εδώ στην Αθήνα .Αν κι έχει σχεδόν σε όλα τα μωρουδομαγαζα τέτοιες.οταν είναι μικρό το μωρό είναι η κούνια 1,20 κι έχει δίπλα συρτάρια κι αλλαξιερα.οταν μεγαλώσει το παιδάκι γίνεται 1,70 το κρεβάτι και αυτό με τα συρτάρια μπαίνει δίπλα σαν κομοδίνο.αν θες μπες στο site να πάρεις μια ιδέα. Εσύ όμως δεν θα πάρεις κάτι από εκεί?

Για να υπολογίσετε τον ακριβή μήνα ακολουθείτε τα παρακάτω:
1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η εβδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η εβδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η εβδομάδα (εδώ υπολογίζετε μία παραπάνω)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)
9ος μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (υπολογίζετε μία παραπάνω)

Ναι από εδώ θα πάρω, απλά να έχω κ μια ιδέα τι παίζει γιατί είμαι πραγματικά άσχετη :roll:


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 6:36 ΜΜ, Mikri Ollandeza είπε:

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Suzukaki              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Αττική ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

 

**Πάμε να γεμίσουμε το πινακάκι μας με αγάπη :wub:

Κορίτσια πως μπορώ να βάλω και εγώ ημερομηνία ??

Link to comment
Share on other sites

 

Πινακάκι για τις μανούλες Ιανουαρίου 2021 :wub:

@Opheliav              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 09/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Θεσσαλονίκη ♡

@myrina                  αγοράκι -- ΠΗΤ 18/01 -- Νοσοκομείο Βενιζέλειο, Κρήτη ♡

@Suzukaki              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Mikri Ollandeza     αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- Κλινική Jeroen Bosch, Ολλανδία ♡

@Maria mariaa         αγοράκι -- ΠΗΤ 20/01 -- (Κλινική δεν έχει αποφασιστεί ακόμη) Αττική ♡

@Angelvas              ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 24/01 -- Κλινική Γαία, Αττική ♡

@Lottaki                  ♡ κοριτσάκι -- ΠΗΤ 27/01 -- Κλινική Μητέρα, Αττική ♡

@butterfly1986       ♡ αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Λητώ (εκτός απροόπτου :tongue:), Αττική ♡

@vivi24                     αγοράκι -- ΠΗΤ 28/01 -- Κλινική Ήρα, Κόρινθος ♡

 

 

Σύνολο Μανούλες - 9

Σύνολο Αντράκια - 5

Σύνολο Πριγκίπισσες - 4

  • Ευχαριστώ 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...