Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα εγω πήγα στο γιατρό μου σήμερα ειμαστε 500 γρμ αλλά ψηλό αγόρι :-) με τς συσπάσεις μου ειπε ότι έχω συσπάσεις μήτρας και από εδω και πέρα ξάπλα να μην κανει κανένα απότομο άνοιγμα η μήτρα...ο ταχηλος μου είναι κοντος..μου έβαλε στόχο τς 27 εβδομάδα ότι μάλλον πάμε σε πρόωρο τοκετό ιδανικά εάν φτάσουμε τς 30 εβδομάδες θα μαστε καλα!!Για την Β’επιπεδου από τι ξερω 21-25!!τωρα θα με παρακολουθεί κάθε 10 ημέρες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσακι εύχομαι να ξεπεράσετε και τις 30 εβδομάδες σε στόχο κ να προχωρήσεις κ άλλο!! Καλή δύναμη στην ξάπλα....είναι όντως ζόρι.  Να σε ρωτήσω κατι; πως ακριβώς νιώθεις όταν έχεις τις συσπάσεις; σε πονάει; Όσο για το βάρος του μια χαρά το παλικάρι! :)

  • Ευχαριστώ 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Βρε κορίτσακι εύχομαι να ξεπεράσετε και τις 30 εβδομάδες σε στόχο κ να προχωρήσεις κ άλλο!! Καλή δύναμη στην ξάπλα....είναι όντως ζόρι.  Να σε ρωτήσω κατι; πως ακριβώς νιώθεις όταν έχεις τις συσπάσεις; σε πονάει; Όσο για το βάρος του μια χαρά το παλικάρι! :)

Μια χαρα το βαρος του.τωρα τι εβδ εισαι;αν γεννησεις γυρω στις 30 εβδ μπαινει θερμοκοιτιδα το μωρο ε;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lottaki είπε:

Βρε κορίτσακι εύχομαι να ξεπεράσετε και τις 30 εβδομάδες σε στόχο κ να προχωρήσεις κ άλλο!! Καλή δύναμη στην ξάπλα....είναι όντως ζόρι.  Να σε ρωτήσω κατι; πως ακριβώς νιώθεις όταν έχεις τις συσπάσεις; σε πονάει; Όσο για το βάρος του μια χαρά το παλικάρι! :)

@Lottaki  Σε ευχαριστω πολυ :wub: ένιωθα από κατω σαν να με τραβάει κάτι και ταυτόχρονα έναν πονο στν ουρίτσα μου για δευτερόλεπτα επίσης πετρώνει και η κοιλιά μου.Για το βάρος του μου ειπε καλό είναι και ότι ένα  μωρό μπορεί σε μια έβδομαδα να πάρει και 500 γρμ 

Just now, Suzukaki είπε:

Μια χαρα το βαρος του.τωρα τι εβδ εισαι;αν γεννησεις γυρω στις 30 εβδ μπαινει θερμοκοιτιδα το μωρο ε;

Μου ειπε ότι όσο πιο μεγάλο το μωρό σε εβδομάδες και κιλά μπορεί να μείνει λιγότερες εφήμερες δλδ από 1  ημέρα μέχρι  1 εβδομάδα στην θερμοκοιτίδα 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

@Lottaki  Σε ευχαριστω πολυ :wub: ένιωθα από κατω σαν να με τραβάει κάτι και ταυτόχρονα έναν πονο στν ουρίτσα μου για δευτερόλεπτα επίσης πετρώνει και η κοιλιά μου.Για το βάρος του μου ειπε καλό είναι και ότι ένα  μωρό μπορεί σε μια έβδομαδα να πάρει και 500 γρμ 

Μου ειπε ότι όσο πιο μεγάλο το μωρό σε εβδομάδες και κιλά μπορεί να μείνει λιγότερες εφήμερες δλδ από 1  ημέρα μέχρι  1 εβδομάδα στην θερμοκοιτίδα 

Εγω αυτο δ το εχω κτλβ ρε παιδια αν γεννηθει προωρα ενα μωρο πχ 30 εβδ κ δ μπει πολυ καιρο θερμοκοιτιδα αλλα ειναι πολυυυ μικρουλι εδω τελειομηνα κ ειναι μια σταλια φαντασου τα προωρα τι κανουν στο δινουν να το πας σπιτι τοσο μικρουλι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Suzukaki είπε:

Εγω αυτο δ το εχω κτλβ ρε παιδια αν γεννηθει προωρα ενα μωρο πχ 30 εβδ κ δ μπει πολυ καιρο θερμοκοιτιδα αλλα ειναι πολυυυ μικρουλι εδω τελειομηνα κ ειναι μια σταλια φαντασου τα προωρα τι κανουν στο δινουν να το πας σπιτι τοσο μικρουλι;

Μου ειπε να κάνω ενέσεις κορτιζόνης για τν πνεύμονα του μωρού αυτο λοιπόν βοηθάει όταν γεννηθεί εάν είναι  πρόωρο.Βεβαια έκλεισα και στο Έλενα Βενιζέλου να με δει και ένας άλλος να πάρω μια δεύτερη γνώμη.Μια φιλη μου γέννησε εκει και ήταν σε υψηλού κίνδυνο εγκυμοσύνη λόγο διαβήτη και δίδυμης κύησης...έχει καλή ΜΕΕΝ για τα πρόωρο..Ο δικός μου ο γιατρός είναι στο Γαία θα δω και θα πάρω την καλύτερη απόφαση..Σε περίπτωση προωρο τοκετού να έχει καλό νεογνολογικο(όπως με βλέπει τς συσπάσεις μου ειπε ότι δεν θα έχεις σίγουρα τελειομηνα)Για αυτο το λόγο θέλω να το ψαξω

πρίν από 33 λεπτά , Suzukaki είπε:

Εγω αυτο δ το εχω κτλβ ρε παιδια αν γεννηθει προωρα ενα μωρο πχ 30 εβδ κ δ μπει πολυ καιρο θερμοκοιτιδα αλλα ειναι πολυυυ μικρουλι εδω τελειομηνα κ ειναι μια σταλια φαντασου τα προωρα τι κανουν στο δινουν να το πας σπιτι τοσο μικρουλι;

Ναι γίνεται γιατί μου ειπε ότι σε θερμοκοιτίδα για να μπει δεν είναι μόνο τα κιλά του μωρό δλδ ένα πρόωρο γεννηθεί 1800 γρμ θα μπει σε θερμοκοιτίδα μέχρι να πιάσει τα δυο κιλά ,εάν γεννηθεί ένα αλλο και είναι 2020 θα μπει για ένα 24 ωρο για παρακολούθηση εκτός και εάν έχει αναπνευστικό πρόβλημα ή έχει ίκτερο που θα καθίσει παραπάνω όποτε όλο αυτο είναι σχετικο

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στο Λητώ επειδή και τα δικά μου προωρακια ήταν στις 32 βδομάδες είχε πολιτική το νοσοκομείο ότι μένουν θερμοκοιτίδα μέχρι να φτάσουν θεωρητικά τις 36 εβδομάδες και θα πρέπει να έχουν πιάσει και το 2200γρ. Αλλά αυτό είναι και στο κάθε νοσοκομείο.πχ σε γνωστή μου που γέννησε πρόωρα σε άλλο δημόσιο νοσοκομείο της τα έδωσαν τα μωρά στο σπίτι 1800 γραμμάρια

  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα για καλύτερο! Όταν πας για τη δεύτερη γνώμη πες μας από ενδιαφέρον να δούμε τι σου είπε κ άλλος γιατρός. Πολύ καλά κάνεις! Κ αν θες πας Κ αλλού....Εσεις κρίνετε ότι καλύτερο! Πώς είσαι με ολα αυτά τα νέα δεδομένα που έχεις να διαχειριστείς;

  • Ευχαριστώ 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Εμένα πάντως στο Λητώ επειδή και τα δικά μου προωρακια ήταν στις 32 βδομάδες είχε πολιτική το νοσοκομείο ότι μένουν θερμοκοιτίδα μέχρι να φτάσουν θεωρητικά τις 36 εβδομάδες και θα πρέπει να έχουν πιάσει και το 2200γρ. Αλλά αυτό είναι και στο κάθε νοσοκομείο.πχ σε γνωστή μου που γέννησε πρόωρα σε άλλο δημόσιο νοσοκομείο της τα έδωσαν τα μωρά στο σπίτι 1800 γραμμάρια

Και εγω έχω ακούσει  οτι το κάθε νοσοκομείο έχει έχει την δίκη του πολίτη  με τα κιλά!!Να σε ρωτήσω κάτι αφού έχεις προωρακια,σου έκανε ένεση κορτιζόνης;;

4 ώρες πρίν, Lottaki είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα για καλύτερο! Όταν πας για τη δεύτερη γνώμη πες μας από ενδιαφέρον να δούμε τι σου είπε κ άλλος γιατρός. Πολύ καλά κάνεις! Κ αν θες πας Κ αλλού....Εσεις κρίνετε ότι καλύτερο! Πώς είσαι με ολα αυτά τα νέα δεδομένα που έχεις να διαχειριστείς;

@Lottaki Σε ευχαριστω πολυ!!Η αληθεια είναι δν το έχω ξαναπεί ήμουν εγκυος και μετά από ένα τροχαίο που είχα έχασα το μωρό(ήμουν στς μανούλες Νοεμβρίου)και τελικά ένα μήνα μετά ξαναεμεινα εγκυος...Φόβο ένιωσα από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι είμαι εγκυος αλλά και τεράστια χαρά!!Προσπαθω και σκέφτομαι θετικά αφού ειμαστε στν 6 μήνα λέω ότι εντάξει πρέπει να ηρεμισω και θα πιάσουμε τν στόχο που πρέπει...Κάτι θετικό είναι ότι καναμε Β επιπέδου βγήκαν όλες οι μετρήσεις τέλειες ευτυχώς ο τράχηλος είναι κλειστός...Μου ειπαν να κλείσω για την Doppler αλλά επειδή μπορεί να χρειαστεί να την κάνω και νωρίτερα από τς 28 εβδομάδες που μπορείς να τν κανεις...Θα παω στο γιατρό και θα μου πει αυτός ημερομηνία..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

Και εγω έχω ακούσει  οτι το κάθε νοσοκομείο έχει έχει την δίκη του πολίτη  με τα κιλά!!Να σε ρωτήσω κάτι αφού έχεις προωρακια,σου έκανε ένεση κορτιζόνης;;

@Lottaki Σε ευχαριστω πολυ!!Η αληθεια είναι δν το έχω ξαναπεί ήμουν εγκυος και μετά από ένα τροχαίο που είχα έχασα το μωρό(ήμουν στς μανούλες Νοεμβρίου)και τελικά ένα μήνα μετά ξαναεμεινα εγκυος...Φόβο ένιωσα από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι είμαι εγκυος αλλά και τεράστια χαρά!!Προσπαθω και σκέφτομαι θετικά αφού ειμαστε στν 6 μήνα λέω ότι εντάξει πρέπει να ηρεμισω και θα πιάσουμε τν στόχο που πρέπει...Κάτι θετικό είναι ότι καναμε Β επιπέδου βγήκαν όλες οι μετρήσεις τέλειες ευτυχώς ο τράχηλος είναι κλειστός...Μου ειπαν να κλείσω για την Doppler αλλά επειδή μπορεί να χρειαστεί να την κάνω και νωρίτερα από τς 28 εβδομάδες που μπορείς να τν κανεις...Θα παω στο γιατρό και θα μου πει αυτός ημερομηνία..

Ναι είχα κάνει 2 ενέσεις κορτιζόνης περίπου μία βδομάδα πριν γεννήσω.

  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχει πρωτόκολλο ότι όσα μωρά  γεννιούνται κάτω από 2.200 μπαίνουν θερμοκιτιδα...τουλάχιστον ο δικό μ έτσι μου είπε τώρα με εβδομάδες κτλπ δεν έτυχε να τον ρωτήσω...σου έχει αυξήσει το μαγνήσιο ??? 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Ναι είχα κάνει 2 ενέσεις κορτιζόνης περίπου μία βδομάδα πριν γεννήσω.

Εμενα μου ειπε στην 26 εβδομάδα σε ευχαριστω 

2 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Υπάρχει πρωτόκολλο ότι όσα μωρά  γεννιούνται κάτω από 2.200 μπαίνουν θερμοκιτιδα...τουλάχιστον ο δικό μ έτσι μου είπε τώρα με εβδομάδες κτλπ δεν έτυχε να τον ρωτήσω...σου έχει αυξήσει το μαγνήσιο ??? 

Μου δίνει 2 αμπούλες mag2 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

Εμενα μου ειπε στην 26 εβδομάδα σε ευχαριστω 

Μου δίνει 2 αμπούλες mag2 

Προφανώς επειδή ξερετε ήδη ότι θα γεννήσεις πρόωρα. Εγώ μέχρι τις 30 βδομάδες δεν ήξερα ότι θα γεννήσω πρόωρα. Τότε μου εμφανίστηκε το πρόβλημα έκανα τις ενέσεις και μετά 2 βδομάδες περιπου γεννησα.

  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσο μεγαλών θεωρώ ότι συνειδητοποιώ αυτά που λέγανε οι παλιές καλυτερα..δλδ γερό παιδι και Σιδερενοι και οι δυο..Μόνο αυτο να ναι γερά παιδιά και τιποτα αλλο :)

Έχει ξεκινήσει καμία κοπέλα να πλένει τς ρουχαλάκι ή να κάνατε αγορές ;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...