Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 3
      • Δύναμη! 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

Κορίτσια όσο μεγαλών θεωρώ ότι συνειδητοποιώ αυτά που λέγανε οι παλιές καλυτερα..δλδ γερό παιδι και Σιδερενοι και οι δυο..Μόνο αυτο να ναι γερά παιδιά και τιποτα αλλο :)

Έχει ξεκινήσει καμία κοπέλα να πλένει τς ρουχαλάκι ή να κάνατε αγορές ;;

Εύχομαι να πανε ολα καλα και να μείνει όσο το δυνατόν περισσότερο στην κοιλίτσα σου, για να αποφύγετε τυχόν τρεξίματα μετα. Οπως λες το σημαντικό είναι να ειστε και οι δύο γεροί! Κουράγιο και καλη τύχη!

Έχω κάνει μια παρορμητική αγορά, ενα φορμακι και ενα ολοσωμο μπουφάν. Τελη του μηνα θα παω να παραγγείλω τα "χοντρα", καρότσι, κρεβατάκι, κοκ.

Έκανα καμπύλη σακχάρου, 75γρ γλυκόζη. Τα αποτελέσματα μου (0, 60,120) ητανε 86, 153, και 93. Τα έστειλα στο γιατρό, δεν μου έχει απαντήσει ακομα, αλλα βάσει τιμών αναφοράς που γράφει απο το μικροβιολογικο ειμαι ΟΚ.

Κιλα δεν έχω βαλει ακομα, ειμαι μειον 1 απο οσα ξεκινησα (ξεκίνησα 110 και είμαι 109). Ως τώρα τα κατάφερνα να έχω έναν έλεγχο, ειτε εχανα ειτε εμένα σταθερή. Εδω και δύο τρεις βδομάδες όμως δεν μπορώ να κρατηθώ πλέον, με πιάνει και νοιώθω πείνα και δεν μπορώ να το ελέγξω. Το μονο που με σώζει είναι ότι με πιάνουν καουρες και καποια στιγμή σταματάω θελω δεν θέλω γιατί πιέζεται το στομαχι μου. Οι εξετάσεις μου γενικα βγαίνουν καλες, απλα πρεπει να προσέχω το βαρος μην βάλω κιλα.. Την πίεση επισης την έχουμε ρυθμισει, αλλα και πάλι αν πάρω κιλα δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί. 

@Mikri Ollandeza εσυ κορίτσι έγραψες καποια στιγμή για χιλιόμετρα, πως την παλεύεις? Κάνω κι εγω αρκετές διαδρομές για τα κορίτσια, σχολείο, δραστηριότητες, κοκ και μετα με πιάνουν συσπάσεις, χρειάζομαι ξαπλα κανα 2ωρο τουλάχιστον όταν μπαίνω σπίτι για να συνέλθω...

 

  • Ευχαριστώ 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!! Όπως το λέτε...γερές κ εμείς κ τα μωράκια.

Μπράβο που έχεις κρατηθεί σταθερή στα κιλά σου @myrina γνωρίζω καλά πόσο δύσκολο μπορεί να είναι. Κ εγώ τέτοια οδηγία έχω από γιατρό που ξεκίνησα 80 Κ ευτυχώς τόσο παραμένω. Το καλό με εμένα είναι ότι δε με έχει πιάσει ακόμα αυτη η πεινα. Εχω την κλασσική πείνα αν περάσουν κάποιες ώρες κ δεν έχω φάει. Οπότε με σώζει γιατί ξέρω από δίαιτες πόσο δύσκολο είναι να πεινάς κ να κρατιέσαι πόσο μάλλον τώρα στην εγκυμοσύνη που γιγαντώνεται. Επίσης μπράβο για την καμπύλη, εγώ επειδή πριν 2 χρόνια είχα θέμα με αντίσταση στην ινσουλίνη, τώρα το σκέφτομαι πολύ τι θα δείξει...που ο οργανισμός μας έτσι κ αλλιώς παθαίνει κοκο μπλόκο. Κοντοζυγωνει όμως οπότε θα μου λυθεί η απορία . 

Δεν έχω κάνει ψώνια ακόμα πολλά 1 φορμακι κ 1 φορεματάκι έχω πάρει. Αλλά τα πολλά πράγματα τα έχουμε έπιπλα κλπ. Προς το παρόν παραγγέλνω πάτωμα για το δωμάτιο της, μες τις επόμενες εβδομάδες θα φτιαχτεί. Κ μίλησα με φίλη διακοσμητρια για κάτι ιδέες που έχω αν έχει χρόνο για project μωρουδιακο. Αλλιώς βρήκα χθες ένα τέλειο site που τα κάνεις μόνος σου κ ικανοποιήθηκα με το αποτέλεσμα γιατί αλλιώς να τα βλέπεις στο pinterest...εκεί έβαλα το δωμάτιο με τις διαστάσεις του κ έπαιζα με χρώματα,διάταξη επιπλων κλπ κλπ αν θέλετε σας το λέω. 

Τέλος η αδερφή μου σαν τρελαμένη θεία που περίμενε χρόνια ένα κοριτσάκι αν έκανα παιδί χαχαχαχαχα, έχει πάει λέει ήδη για ψώνια κ έχει πάρει προίκα, μπουρνούζι, φορμακια χαχαχαχα, βλέπετε έχει έναν έφηβο 12 χρόνων οπότε τώρα βγάζει το άχτι της. Χαχαχαχα. 

Να ρωτήσω κάτι εγώ βρε κορίτσια; τι δωμάτιο σκέφτεστε να μπείτε στο μαιευτήριο;

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, myrina είπε:

Εύχομαι να πανε ολα καλα και να μείνει όσο το δυνατόν περισσότερο στην κοιλίτσα σου, για να αποφύγετε τυχόν τρεξίματα μετα. Οπως λες το σημαντικό είναι να ειστε και οι δύο γεροί! Κουράγιο και καλη τύχη!

Έχω κάνει μια παρορμητική αγορά, ενα φορμακι και ενα ολοσωμο μπουφάν. Τελη του μηνα θα παω να παραγγείλω τα "χοντρα", καρότσι, κρεβατάκι, κοκ.

Έκανα καμπύλη σακχάρου, 75γρ γλυκόζη. Τα αποτελέσματα μου (0, 60,120) ητανε 86, 153, και 93. Τα έστειλα στο γιατρό, δεν μου έχει απαντήσει ακομα, αλλα βάσει τιμών αναφοράς που γράφει απο το μικροβιολογικο ειμαι ΟΚ.

Κιλα δεν έχω βαλει ακομα, ειμαι μειον 1 απο οσα ξεκινησα (ξεκίνησα 110 και είμαι 109). Ως τώρα τα κατάφερνα να έχω έναν έλεγχο, ειτε εχανα ειτε εμένα σταθερή. Εδω και δύο τρεις βδομάδες όμως δεν μπορώ να κρατηθώ πλέον, με πιάνει και νοιώθω πείνα και δεν μπορώ να το ελέγξω. Το μονο που με σώζει είναι ότι με πιάνουν καουρες και καποια στιγμή σταματάω θελω δεν θέλω γιατί πιέζεται το στομαχι μου. Οι εξετάσεις μου γενικα βγαίνουν καλες, απλα πρεπει να προσέχω το βαρος μην βάλω κιλα.. Την πίεση επισης την έχουμε ρυθμισει, αλλα και πάλι αν πάρω κιλα δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί. 

@Mikri Ollandeza εσυ κορίτσι έγραψες καποια στιγμή για χιλιόμετρα, πως την παλεύεις? Κάνω κι εγω αρκετές διαδρομές για τα κορίτσια, σχολείο, δραστηριότητες, κοκ και μετα με πιάνουν συσπάσεις, χρειάζομαι ξαπλα κανα 2ωρο τουλάχιστον όταν μπαίνω σπίτι για να συνέλθω...

 

@myrina Καλημερα το ζάχαρο είναι στα κανονικά όρια μαι χαρά...με τς συσπάσεις να προσεχείς όμως μην κουράζεσαι πολυ!!Να μαστε καλα όλες μας και όλα τα μωράκια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Lottaki ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά λόγια!! Η αλήθεια σε καποια φάση έκανα και διατροφή με διαιτολόγο, γιατί μου έβγαλαν υψηλή πιθανότητα για προεκλαμψια, και στον 4ο ανέβαζα και πίεση (αρκετά νωρίς). Μετα βέβαια που έστρωσαν ολα (πίεση, καλή β'επιπεδου, κυκλοφορία στις μητριαιες αρτηριες κοκ) λίγο αφέθηκα, και φοβάμαι ότι τωρα με έχει πάρει η κάτω βόλτα. Πρέπει να επανέλθω μαλλον δυναμικά στη διατροφη γιατί αλλιώς δεν με βλέπω καλα..

@Maria mariaa τωρα γυρισα απο εξω παλι, ειχε η μεγάλη αγγλικά, και ζοριστηκα αρκετά.. Αν δω και δεν την παλεύω άλλο θα πρέπει να σταματήσω τις δραστηριότητες απο τις μικρές, και δεν θέλω... 

Ξεχασα να σας πω, Δευτέρα παμε οικογενειακώς για εμβολια γριπης.. Εχω κι αυτό το αγχος με τους ιους.. Ελπίζω να μας προστατεύσει..


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, myrina είπε:

Νωρις δεν είναι ακομα για να πάρει θέση? 

Γεια σας κοριτσια .και μενα νωρις μου φαινεται κ για θεση του μωρου κ για να πλυνουμε τα ρουχαλακια νομιζω .θα πρεπει να ναι φρεσκοπλυμμενα λογικα οποτε τελευτ στιγμη εγω ασε που δ τα εχω παρει ακομα χαχχαχχα εμενα η μανα μ της πηρε σεντονια κατι ρουχαλακια εγω τπτ ακομα.σχετικα με το εμβολιο γριπης σας ειπαν οι γιατροι σας να το κανετε;εμενα δεν μ ειπε τπτ αλλα δ ρωτησα κιολας να σας πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

σχετικα με το εμβολιο γριπης σας ειπαν οι γιατροι σας να το κανετε;εμενα δεν μ ειπε τπτ αλλα δ ρωτησα κιολας να σας πω την αληθεια.

Τον ρωτησα και μου είπε εννοείται να το κάνω, ειμαστε ευπαθης ομάδα οι εγκυμονούσες.

Επισης τον ρώτησα για ένα άλλο εμβόλιο που μου ειπε η παιδίατρος των κοριτσιών ότι υπάρχει νεα οδηγια ότι πρπεει να γίνεται μεταξύ 26 με 36 εβδομαδα κύησης, το τριπλό κοκκιτη τετανου διφθερίτιδας. Μου είπεο γιατρός μου ότι ισχύει και να το κάνουμε τον επόμενο μήνα, και εγώ και ο σύζυγός. Είναι για να προστατευτεί το νεογέννητο μετά. 

Εμεις είμαστε υπέρ των εμβολίων γενικά.


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, myrina είπε:

Τον ρωτησα και μου είπε εννοείται να το κάνω, ειμαστε ευπαθης ομάδα οι εγκυμονούσες.

Επισης τον ρώτησα για ένα άλλο εμβόλιο που μου ειπε η παιδίατρος των κοριτσιών ότι υπάρχει νεα οδηγια ότι πρπεει να γίνεται μεταξύ 26 με 36 εβδομαδα κύησης, το τριπλό κοκκιτη τετανου διφθερίτιδας. Μου είπεο γιατρός μου ότι ισχύει και να το κάνουμε τον επόμενο μήνα, και εγώ και ο σύζυγός. Είναι για να προστατευτεί το νεογέννητο μετά. 

Εμεις είμαστε υπέρ των εμβολίων γενικά.

Εγω δ ξερω ρε γμτ .ξερω για της γριπης γενικα οτι αν το ξεκινησεις πρεπει να το κανεις καθε χρονο κ περυσι το εκαναν οι δικοι μ κ αρρωσταιναν συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω να ρωτήσω για το εμβόλιο της γρίπης αν πρέπει να το κάνω. Δεν το έχω ξανακάνει ποτέ. Για τα μικρά μας είπε η παιδίατρος ότι αφού ξεκίνησαν σχολείο θα πρέπει να το κάνουν.εντωμεταξυ πριν 4 μέρες ξεκίνησαν σχολείο και είμαστε ήδη με καταρροη. :-( θα είναι δύσκολη χρονιά....

Για τις αγορές που λέτε εμείς έχουμε πάρει μόνο καρότσι. Βέβαια όλα τα υπόλοιπα τα έχουμε έτοιμα από τα δίδυμα αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμη να τα πλύνω. Μου φαίνεται πάρα πολύ νωρίς. 

Ακατανίκητη επιθυμία για φαι έχω κι εγώ. Νιώθω ότι δεν χορταινω με τίποτα. Ελπίζω να μην πάρω 800 κιλά γιατί μετά άντε να τα χάσεις.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Suzukaki είπε:

Γεια σας κοριτσια .και μενα νωρις μου φαινεται κ για θεση του μωρου κ για να πλυνουμε τα ρουχαλακια νομιζω .θα πρεπει να ναι φρεσκοπλυμμενα λογικα οποτε τελευτ στιγμη εγω ασε που δ τα εχω παρει ακομα χαχχαχχα εμενα η μανα μ της πηρε σεντονια κατι ρουχαλακια εγω τπτ ακομα.σχετικα με το εμβολιο γριπης σας ειπαν οι γιατροι σας να το κανετε;εμενα δεν μ ειπε τπτ αλλα δ ρωτησα κιολας να σας πω την αληθεια.

@Suzukaki Λέω να πλύνω μερικά χοντρά πράγματα γιατί τν ξερω ποτέ θα τα χρειαστώ...Εμενα ο δικός μου γυναικολόγος για το εμβόλιο μου ειπε να το κάνω κατά τς 15 του μήνα αλλά και όσοι θα ερχόνται σε άμεση επαφή με το μωρό(ο άντρας μου, γονείς)

Just now, butterfly1986 είπε:

Κι εγώ θέλω να ρωτήσω για το εμβόλιο της γρίπης αν πρέπει να το κάνω. Δεν το έχω ξανακάνει ποτέ. Για τα μικρά μας είπε η παιδίατρος ότι αφού ξεκίνησαν σχολείο θα πρέπει να το κάνουν.εντωμεταξυ πριν 4 μέρες ξεκίνησαν σχολείο και είμαστε ήδη με καταρροη. :-( θα είναι δύσκολη χρονιά....

Για τις αγορές που λέτε εμείς έχουμε πάρει μόνο καρότσι. Βέβαια όλα τα υπόλοιπα τα έχουμε έτοιμα από τα δίδυμα αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμη να τα πλύνω. Μου φαίνεται πάρα πολύ νωρίς. 

Ακατανίκητη επιθυμία για φαι έχω κι εγώ. Νιώθω ότι δεν χορταινω με τίποτα. Ελπίζω να μην πάρω 800 κιλά γιατί μετά άντε να τα χάσεις.

Και τα μικρα σου πρέπει αλλά για να το κανεις δν πρέπει να έχεις ούτε μπούκωμα ούτε ένα απλό συνάχι 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην 23και 3 δεν είπαμε και πολλά σημερα στης 15 έχω ραντεβού για β επιπέδου και θα που με περισσότερα... Εγώ καλός εχόντων των πραγμάτων μπαίνοντας στον μηνα μου θα κάνω ετοιμασίες πλύσιμο σιδέρωμα.... 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια δε μου είπε κάτι για εμβόλιο οπότε δεν το κάνω. Κ επίσης δεν το έχω ξανακάνει. Βέβαια δεν έχω κ μικρά παιδιά κλπ. Επίσης με όλο αυτό με τον κορονοιο ήδη προσέχουμε στο μέγιστο,δε βγαίνουμε όπως πριν,  με μάσκες είμαστε,  αντισηπτικα κλπ μόνο που δε λουζομαι με αυτά χαχαχα! Οπότε δεν ανησυχώ.

Εγώ όταν τρώω ακόμα θέλω να κάνω εμετό :(.


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Εγω δ ξερω ρε γμτ .ξερω για της γριπης γενικα οτι αν το ξεκινησεις πρεπει να το κανεις καθε χρονο κ περυσι το εκαναν οι δικοι μ κ αρρωσταιναν συνεχεια

Αυτό δεν ισχύει για το καθε χρόνο. Είχα κάνει στις μικρές πριν 3 χρόνια, μετα τα επόμενα 2 δεν τους έκανα, και φέτος θα κάνουμε όλοι οικογενειακώς.


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...