Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Lottaki είπε:

@Mikri OllandezaΚαλώς την!!! Χαχαχααχ με γερανο;;; οχι δα....σου κάνουν ακόμα τα τζιν βρε θηρίο!! Μπράβο, τη ξέρω την πατέντα που λες αλλά νιώθω ότι πιέζομαι πολύ οπότε δεν... Εγώ ήδη κοιτάω νυχτικες γιατί αυτά που έχω νιώθω ότι με πιέζουν στον ύπνο. 

Κορίτσια να ρωτήσω; παίρνετε ασβέστιο συμπλήρωμα;

Εγώ παίρνω από τον 3 μήνα..προληπτικά... έλλειψη δεν έχω... αν και δεν πίνεται είναι μασωμενο και έχει χάλια γεύση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κ εμενα μου έχει δώσει απο την αρχή ασβέστιο, ξεκίνησα έπαιρνα...Αλλά με το στομάχι στα χάλια του δε μπορούσα, κατάλαβα ότι με πείραζε παρααααα πολύ! Ξαναξεκινησα προχθές αυτό το μασωμενο που λες κ πάλι το στομάχι χάλια. Δεν το σηκώνει καθόλου! Τρώω βέβαια γαλακτοκομικά, πίνω γάλα, δεν είχα έλλειψη οπότε οκ. Το μωρό παίρνει από εμάς δεν υπάρχει φόβος , εμείς είναι να έχουμε επάρκεια...

Ταχυκαρδία δεν έχω...λαχανιαζω κάποιες στιγμές χωρίς να κάνω κάτι τρελά, τον θυρεοειδή σου τον έχεις κοιτάξει; αυτός φέρνει κάτι τέτοια. 

Από συμπληρώματα παίρνω σίδηρο γιατί ήταν χαμηλός κ η φεριτινη παρ όλο που αιματοκρίτη έχω 43. (Μου ανέλυσε ο γιατρός πόσο σημαντικός είναι ο σίδηρος για το μωρό Κ ότι δεν έχει σχέση τόσο ο αιματοκρίτης για το μωρό. )

Οπότε σας κάνω σύνοψη τα δικά μου t4 25,σίδηρο ,μαγνήσιο,ενεση αντιπηκτικη,φυλλικο ,πολυβιταμινη iofolen εγκυμοσύνης

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Κ εμενα μου έχει δώσει απο την αρχή ασβέστιο, ξεκίνησα έπαιρνα...Αλλά με το στομάχι στα χάλια του δε μπορούσα, κατάλαβα ότι με πείραζε παρααααα πολύ! Ξαναξεκινησα προχθές αυτό το μασωμενο που λες κ πάλι το στομάχι χάλια. Δεν το σηκώνει καθόλου! Τρώω βέβαια γαλακτοκομικά, πίνω γάλα, δεν είχα έλλειψη οπότε οκ. Το μωρό παίρνει από εμάς δεν υπάρχει φόβος , εμείς είναι να έχουμε επάρκεια...

Ταχυκαρδία δεν έχω...λαχανιαζω κάποιες στιγμές χωρίς να κάνω κάτι τρελά, τον θυρεοειδή σου τον έχεις κοιτάξει; αυτός φέρνει κάτι τέτοια. 

Από συμπληρώματα παίρνω σίδηρο γιατί ήταν χαμηλός κ η φεριτινη παρ όλο που αιματοκρίτη έχω 43. (Μου ανέλυσε ο γιατρός πόσο σημαντικός είναι ο σίδηρος για το μωρό Κ ότι δεν έχει σχέση τόσο ο αιματοκρίτης για το μωρό. )

Οπότε σας κάνω σύνοψη τα δικά μου t4 25,σίδηρο ,μαγνήσιο,ενεση αντιπηκτικη,φυλλικο ,πολυβιταμινη iofolen εγκυμοσύνης

Θυρεοειδή είχα κοιτάξει πριν 2 χρόνια  και ήταν μια χαρά... το Σάββατο έχω  καμπύλη και μετά γιατρό και θα το αναφέρω να δούμε... Εγώ παίρνω πρωί βράδυ σίδηρο πρωί ασβέστιο μεσημέρι φιλικό απόγευμα μαγνησιο...Όλα σε χάπια... Εσύ καμπύλη έχεις κάνει ?? δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα σχόλια... 

Link to comment
Share on other sites

Κ γω τον είχα κοιτάξει πριν την εγκυμοσύνη γιατί έκανα γενικό check up κάθε χρόνο. Αλλά τώρα μου βγήκε στο όριο, επειδή στην εγκυμοσύνη αλλάζει τελείως ο Οργανισμός μας. Θα το δεις όμως με το γιατρό σου που θα το συζητήσετε. Καμπύλη σε κάνα 2 εβδομάδες θα κάνω . Κ γω έτσι πρωί βράδυ το σίδηρο κ τα άλλα που ανέφερα από μια φορά ευτυχώς χαχα

 


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lottaki είπε:

@Mikri OllandezaΚαλώς την!!! Χαχαχααχ με γερανο;;; οχι δα....σου κάνουν ακόμα τα τζιν βρε θηρίο!! Μπράβο, τη ξέρω την πατέντα που λες αλλά νιώθω ότι πιέζομαι πολύ οπότε δεν... Εγώ ήδη κοιτάω νυχτικες γιατί αυτά που έχω νιώθω ότι με πιέζουν στον ύπνο. 

Κορίτσια να ρωτήσω; παίρνετε ασβέστιο συμπλήρωμα;

Εγω παίρνω ασβέστιο που τι ρίχνεις μας το νερό αναβράζον 1 κάθε πρωί 

Just now, Lottaki είπε:

Κ εμενα μου έχει δώσει απο την αρχή ασβέστιο, ξεκίνησα έπαιρνα...Αλλά με το στομάχι στα χάλια του δε μπορούσα, κατάλαβα ότι με πείραζε παρααααα πολύ! Ξαναξεκινησα προχθές αυτό το μασωμενο που λες κ πάλι το στομάχι χάλια. Δεν το σηκώνει καθόλου! Τρώω βέβαια γαλακτοκομικά, πίνω γάλα, δεν είχα έλλειψη οπότε οκ. Το μωρό παίρνει από εμάς δεν υπάρχει φόβος , εμείς είναι να έχουμε επάρκεια...

Ταχυκαρδία δεν έχω...λαχανιαζω κάποιες στιγμές χωρίς να κάνω κάτι τρελά, τον θυρεοειδή σου τον έχεις κοιτάξει; αυτός φέρνει κάτι τέτοια. 

Από συμπληρώματα παίρνω σίδηρο γιατί ήταν χαμηλός κ η φεριτινη παρ όλο που αιματοκρίτη έχω 43. (Μου ανέλυσε ο γιατρός πόσο σημαντικός είναι ο σίδηρος για το μωρό Κ ότι δεν έχει σχέση τόσο ο αιματοκρίτης για το μωρό. )

Οπότε σας κάνω σύνοψη τα δικά μου t4 25,σίδηρο ,μαγνήσιο,ενεση αντιπηκτικη,φυλλικο ,πολυβιταμινη iofolen εγκυμοσύνης

Και εγω κάνω ινοχεπ κάθε πρωί,3 φορές την ημέρα μαγνήσιο,2 φακελάκι σίδηρο,1 χάπι ασβέστιο,1felicine και 6 την ημέρα κολπικά ουτερκεσταν επειδή έχω συσπάσεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ παίρνω πολυβιταμίνες που ενδείκνεινται και για την εγκυμοσύνη και για μετά, με φολικο, σίδηρο, ασβέστιο, μαγνήσιο και παίρνω έξτρα βιταμίνη D.

Είναι κάψουλες και δεν με δυσκολεύουν καθόλου, μόνο κάποιες φορές νιώθω περίεργα λόγω του σιδήρου αλλά μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με την πολυαγαπημένη μου τουαλετίτσα..:lol:

Και όσο αφορά τις ταχυκαρδίες, όχι δεν έχω νιώσει κάτι παρόμοιο ..

Το μόνο που με πονάει ανά διαστήματα είναι η μεσούλα μου κ μερικές φορές η πλάτη μου..


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Α ναι!! Κ βιταμίνη d3 παίρνω κ γω...με τόσα, ξεχνάω κ κάτι. Ωραία παίρνουμε όλες τα πάντα! Ευτυχώς δεν μένω με καμία γιαγιά, από κεκτημένη ταχύτητα να παίρνω κ τα δικά της χαχαχαχα. 

  • Χαχα 3

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

@vivi24

Σε ποιο στάδιο της κύησης γίνεται το υπερηχογράφημα β – επιπέδου;

Το υπερηχογράφημα β – επιπέδου διενεργείται μεταξύ των 21 και 25 εβδομάδων κύησης. Φαίνεται όμως, πως η βέλτιστη απεικόνιση της ανατομίας του εμβρύου επιτυγχάνεται μεταξύ των 23 και 24 εβδομάδων της κύησης.

Αν το υπερηχογράφημα αυτό γινόταν νωρίτερα από τις 21 εβδομάδες της κύησης, η υπερηχογραφική απεικόνιση των οργάνων δεν θα ήταν η καλύτερη δυνατή. Αντίθετα, αν γινόταν αργότερα από τις 25 εβδομάδες κύησης, η πυκνότητα των οστών του κρανίου θα είχε αυξηθεί τόσο, ώστε θα παρεμποδιζόταν σε σημαντικό βαθμό ο έλεγχος του εγκεφάλου.

Η δυνατότητα των υπερήχων να διαπεράσουν τους διάφορους ιστούς είναι αντιστρόφως ανάλογη με την πυκνότητα των ιστών αυτών. Με άλλα λόγια, όσο πιο πυκνός είναι ένας ιστός, τόσο περισσότερο εμποδίζει τη διέλευση των υπερήχων.

 


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.εγω πηγα σημερα γιατρο 770 η μικρη πηρε 270 σε εξι μερες.μας ειπε πολυ χοντρα μπουτια βλεπει κ γενικα θα βγει μεγαλο μωρο το πιο πιθανον.ολα καλα ευτυχως και μου εγραψε την καμπυλη με τα 75  ml την διωρη μου ειπε δεν γραφεται πια η 3ωρη αλλα δ χρειαζεται να κανω την τριωρη ουτως η αλλως.2 κιλα πηρα τελικα σε ενα μηνα ευτυχως γτ πιστευα οτι εχω παρει πολλα αλλα ειμαι 67.μου εδωσε να παρα κ μια κρεμα για ραγαδες της  fresyderm(πως λεγεται δ ξερω)για να προλαβω να μην βγαλω γτ εχω θεμα με το δερμα μου εγω.αυτα τα νεα μου.

Γεια σας κοριτσια.εγω πηγα σημερα γιατρο 770 η μικρη πηρε 270 σε εξι μερες.μας ειπε πολυ χοντρα μπουτια βλεπει κ γενικα θα βγει μεγαλο μωρο το πιο πιθανον.ολα καλα ευτυχως και μου εγραψε την καμπυλη με τα 75  ml την διωρη μου ειπε δεν γραφεται πια η 3ωρη αλλα δ χρειαζεται να κανω την τριωρη ουτως η αλλως.2 κιλα πηρα τελικα σε ενα μηνα ευτυχως γτ πιστευα οτι εχω παρει πολλα αλλα ειμαι 67.μου εδωσε να παρα κ μια κρεμα για ραγαδες της  fresyderm(πως λεγεται δ ξερω)για να προλαβω να μην βγαλω γτ εχω θεμα με το δερμα μου εγω.αυτα τα νεα μου.

Just now, vivi24 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ξέρει κάποια μέχρι πότε μπορούμε να κάνουμε την β' ?

Εμενα στο χαρτι μου γραφει απο 21η μεχρι 24η αλλα σε ημερομηνιες διπλα με παει εως 10 οκτβ που θα μαι κοντα στην 26η οποτε μαλλον μεχρι 26η

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vivi24 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ξέρει κάποια μέχρι πότε μπορούμε να κάνουμε την β' ?

Γειά σου κορίτσι! Εγώ είμαι απ τις Μανούλες Μαρτίου αλλά τελικά υπερηχογραφικα έχω Πητ 1-3. Αν θυμάμαι καλά από 21εβδ έως 25 είναι το ιδανικό για β επιπεδου. 

Επίσης εγώ την τελευταία εβδομάδα έχω ταχυκαρδία. Και άμα κάνω και πολλές δουλειές λαχανιασμα. Έχω βγάλει το θυροειδη αλλά παίρνω τ4 137.Κανω εξετασεις κάθε 20 μέρες περίπου κι αναλόγως τον ρυθμίζω. Έχω διαβάσει ότι όσο περνάει ο καιρός τα νιώθουμε αυτά. Μεγαλώνει η κοιλιά ξκ:rolleyes:

Και πιέζει το διάφραγμα αλλά πες το και στο γιατρό σου. Σου μετράει πίεση; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Γειά σου κορίτσι! Εγώ είμαι απ τις Μανούλες Μαρτίου αλλά τελικά υπερηχογραφικα έχω Πητ 1-3. Αν θυμάμαι καλά από 21εβδ έως 25 είναι το ιδανικό για β επιπεδου. 

Επίσης εγώ την τελευταία εβδομάδα έχω ταχυκαρδία. Και άμα κάνω και πολλές δουλειές λαχανιασμα. Έχω βγάλει το θυροειδη αλλά παίρνω τ4 137.Κανω εξετασεις κάθε 20 μέρες περίπου κι αναλόγως τον ρυθμίζω. Έχω διαβάσει ότι όσο περνάει ο καιρός τα νιώθουμε αυτά. Μεγαλώνει η κοιλιά ξκ:rolleyes:

Και πιέζει το διάφραγμα αλλά πες το και στο γιατρό σου. Σου μετράει πίεση; 

Κ εγω λαχανιαζω δ εχω θεμα με θυροειδη βεβαια αλλα δυσκολευομαι πλεον να περπατησω ωρα κ να ανεβω σκαλες που πιο πριν ανεβαινα για πλακα γυμναζομουν κιολας αλλα πλεον  παιδια δυσκολα κ σκεψου μεχρι τελος τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Γειά σου κορίτσι! Εγώ είμαι απ τις Μανούλες Μαρτίου αλλά τελικά υπερηχογραφικα έχω Πητ 1-3. Αν θυμάμαι καλά από 21εβδ έως 25 είναι το ιδανικό για β επιπεδου. 

Επίσης εγώ την τελευταία εβδομάδα έχω ταχυκαρδία. Και άμα κάνω και πολλές δουλειές λαχανιασμα. Έχω βγάλει το θυροειδη αλλά παίρνω τ4 137.Κανω εξετασεις κάθε 20 μέρες περίπου κι αναλόγως τον ρυθμίζω. Έχω διαβάσει ότι όσο περνάει ο καιρός τα νιώθουμε αυτά. Μεγαλώνει η κοιλιά ξκ:rolleyes:

Και πιέζει το διάφραγμα αλλά πες το και στο γιατρό σου. Σου μετράει πίεση; 

Εγώ μόνο το βράδυ  έχω.... αν όμως το ελέγξω με τις αναπνοές ηρεμεί... Και παλιά με ταλαιπωρούσαν ταχυκαρδίες λόγω άγχους.... Έχω πάρει 1 κιλό και πολύ λέω.... Μόνο κοιλιά φενεται αλλά και τα αρμονικά μου δεν ήταν καλά από την αρχή κλάμα κλάμα κλάμα... πολύ πιθανόν να ειμαι πιο "ευαίσθητη"σε ταχυκαρδίες... πίεση Όχι μέχρι στιγμής  δεν μου μετράει... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Suzukaki ωραία τα νέα σου! Μια χαρά το μωρό που μεγαλώνει!!! Καλή συνέχεια :D

Η Ενδοκρινολογος μου είχε πει 24-28 γίνεται η καμπύλη, τώρα ο κάθε γιατρός ξέρει το ιστορικό της κάθε μιας κ προτείνει .Κ εμένα των 75γρ μου έγραψε. Την επόμενη εβδομάδα λέω να πάω...Κ βοήθεια μου Αχαχαχα

Καλά από ορμόνες κ κλάμα υπάρχει περίσσιο απόθεμα! Δεν είσαι η μόνη μην ανησυχείς!

Υ.γ. κ εγώ της frezyderm βάζω την prevenstria ,είναι πολύ καλή Κ επίσης μυρίζει φρεσκάδα. 

 


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...