Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, chris79 said:

Καλά μην τρελαίνεσαι θα του το πεις και απλά δε θα το ακούσετε ... 

Συγνώμη δεν κάνει ούτε καν ο υπέρηχος ή να βάλει να το ακούσεις ; 
Εγω το δεύτερο νόμιζα ...

Μάλιστα ο γιατρός μου αρχικά μου είχε πει να κλείνουμε ραντεβού κάθε εβδομάδα αλλά εγώ του ειπα 2 ... 

Στο πρώτο μας ραντεβού όμως δε μας έβαλε να ακούσουμε καρδούλες παρότι βλέπαμε να αναβοσβήνουν γιατί δεν έπρεπε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλά μην τρελαίνεσαι θα του το πεις και απλά δε θα το ακούσετε ... 

Συγνώμη δεν κάνει ούτε καν ο υπέρηχος ή να βάλει να το ακούσεις ; 
Εγω το δεύτερο νόμιζα ...

Ουτε ο υπέρηχος μου ειπαν εμενα.Ν ακουσεις καρδιά ασυζητιτί.Δεν ειναι τυχαια τα διαστηματα,ακολουθουν σχετικούς κανονες...Η δικη σου περίπτωση ειναι ιδιαζουσα,γι αυτο.Καποιες περιπτωσεις εξαιρουνται.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Σιγουρα πρεπει να ενημερωσεις.Δε μιλησες?Κλείστο σε 1 βδομαδα.

Το έκλεισε μέσω γνωστής πλατφόρμας.. θα το κλείσω Ναι ναι 

Just now, Balloo είπε:

Δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα να μεταφέρεις το ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα! Εξήγησε ότι έχεις τον τελευταίο υπέρηχο με τον εξωσωματικό σου αύριο.

Ναι έχεις δίκιο θα το κάνω!

Just now, chris79 είπε:

Καλά μην τρελαίνεσαι θα του το πεις και απλά δε θα το ακούσετε ... 

Συγνώμη δεν κάνει ούτε καν ο υπέρηχος ή να βάλει να το ακούσεις ; 
Εγω το δεύτερο νόμιζα ...

Τελικά τι ισχύει άραγε???


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό από mommy.gr

Τι λένε οι έρευνες;

Δεν έχει παρατηρηθεί καμία σύνδεση ανάμεσα στους υπερήχους και σε ελαττώματα κατά τη γέννηση ή αργότερα στην πορεία της ζωής. Οι περισσότερες έρευνες είχαν γίνει παλαιότερα και είναι δύσκολο πια να διεξαχθεί μια μελέτη, η οποία θα συγκρίνει βρέφη που δέχτηκαν υπέρηχο με άλλα που δεν δέχτηκαν, καθώς όλες οι εγκυμοσύνες πλέον περνούν από υπερηχογραφήματα.

Έχουν οι υπέρηχοι επιβλαβείς συνέπειες;

Ο υπέρηχος είναι σαν ένας συνηθισμένος ήχος, αλλά η συχνότητα είναι τόσο υψηλή που δεν μπορούμε να την ακούσουμε. Υπάρχουν μόνο δυο πιθανές επιβλαβείς συνέπειες. Η μια ονομάζεται σπηλαίωση, όπου μικρές φυσαλίδες σχηματίζονται μέσα στο σώμα. Παρ’όλα αυτά, η σπηλαίωση δεν είναι δυνατή κατά την εξέταση εγκύων, καθώς μπορεί να γίνει μόνο όταν υπάρχει παρουσία αέρα και μέσα στη μήτρα δεν υπάρχει καθόλου αέρας.

Επίσης, δεν υπάρχουν καθόλου διαθέσιμες έρευνες που να αποδεικνύουν ότι υπάρχει πιθανότητα να συμβεί κάτι στο έμβρυο. Η άλλη πιθανή επιβλαβής συνέπεια είναι η θέρμανση, καθώς ένα μέρος της υπέρηχης ενέργειας απορροφάται από το μέρος του σώματος που εξετάζεται.

Μπορεί η θέρμανση να προκαλέσει βλάβες στο μωρό μου;

Οι επιστήμονες ισχυρίζονται ότι η αύξηση της θερμοκρασίας στους ιστούς κατά την εξέταση κατά 4 βαθμούς Κελσίου, μπορεί να έχει επιβλαβείς συνέπειες. Στην πράξη, παρ’όλα αυτά, οι συνήθεις δισδιάστατες σαρώσεις που αποσκοπούν στο να αποσπάσουν εικόνες του μωρού, παράγουν πολύ μικρή θερμότητα (μικρότερη από 1 βαθμό Κελσίου) και είναι ασφαλείς να διεξάγονται για μεγάλη χρονική διάρκεια χωρίς να θερμαίνουν το έμβρυο. Αυτό συμβαίνει καθώς η ένταση που χρησιμοποιείται είναι χαμηλή και διαχέεται σε μεγάλη περιοχή. Το μωρό κινείται και το υγρό το οποίο το περιβάλει βοηθά ώστε να διασκορπίζεται η θερμότητα.

  • Μου αρέσει 2

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσαρες! Είχα φύγει για 3ημερο να αλλάξω λίγο περιβάλλον κ διάβασα καμιά δεκαριά σελίδες με τα νέα σας ευτυχώς όλα καλα κ ας υπάρχουν ανησυχίες! Εγώ έχω αύριο τον δεύτερο υπέρηχο 9εβδ κ 5 ημ. και το γνωστό άγχος με επισκέφθηκε ξανά! Κάπως μου έχει καθίσει ότι δεν θα είναι καλός χωρίς να έχω καμία τέτοια ένδειξη.. Από ναυτίες τα πράγματα πάνε καλύτερα με το ψάρι κ το αυγό να παραμένουν εκτός λίστας! Αυχενική θα κάνω 28/7 στη Σούκα κ έχω αποφασίσει να αποσβεσω μέρος των εισφορών που δίνω από τα 18 μου στο ελληνικό δημόσιο, γεννώντας σε δημόσιο μαιευτήριο!! Θα σας πω αύριο για τον υπέρηχο, ελπίζω δηλαδή!

  • Μου αρέσει 3

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Καλησπέρα κοριτσαρες! Είχα φύγει για 3ημερο να αλλάξω λίγο περιβάλλον κ διάβασα καμιά δεκαριά σελίδες με τα νέα σας ευτυχώς όλα καλα κ ας υπάρχουν ανησυχίες! Εγώ έχω αύριο τον δεύτερο υπέρηχο 9εβδ κ 5 ημ. και το γνωστό άγχος με επισκέφθηκε ξανά! Κάπως μου έχει καθίσει ότι δεν θα είναι καλός χωρίς να έχω καμία τέτοια ένδειξη.. Από ναυτίες τα πράγματα πάνε καλύτερα με το ψάρι κ το αυγό να παραμένουν εκτός λίστας! Αυχενική θα κάνω 28/7 στη Σούκα κ έχω αποφασίσει να αποσβεσω μέρος των εισφορών που δίνω από τα 18 μου στο ελληνικό δημόσιο, γεννώντας σε δημόσιο μαιευτήριο!! Θα σας πω αύριο για τον υπέρηχο, ελπίζω δηλαδή!

Καλως την!Εκανες πααααρα πολυ καλα που εφυγες,εγω λαλησα μεσα!Κι εσυ στην ιδια για αυχενικη?Πολύ χαιρομαι!!Αλλά ναι μωρε,το είχαμε ξαναπει....Εχω ακουσει τα καλυτερα.Ποιο γιατρο εχεις στο δημοσιο και σε ποιο?Ψαχνομαι κι εγω...


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Efinikolaou said:

Το έκλεισε μέσω γνωστής πλατφόρμας.. θα το κλείσω Ναι ναι 

Ναι έχεις δίκιο θα το κάνω!

Τελικά τι ισχύει άραγε???

Να σου πω δεν είμαι σίγουρη αλλά γιατί να το ρισκάρεις .. 

Just now, Joka said:

Καλως την!Εκανες πααααρα πολυ καλα που εφυγες,εγω λαλησα μεσα!Κι εσυ στην ιδια για αυχενικη?Πολύ χαιρομαι!!Εχω ακουσει τα καλυτερα.Ποιο γιατρο εχεις στο δημοσιο και σε ποιο?Ψαχνομαι κι εγω...

Αυτή η Σούκα είναι μαζί με τον Πιλάλη; Εγώ σε αυτόν θα πάω ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Καλως την!Εκανες πααααρα πολυ καλα που εφυγες,εγω λαλησα μεσα!Κι εσυ στην ιδια για αυχενικη?Πολύ χαιρομαι!!Εχω ακουσει τα καλυτερα.Ποιο γιατρο εχεις στο δημοσιο και σε ποιο?Ψαχνομαι κι εγω...

Ξέρεις τι έχω καταλάβει; Όσο δεν προσπαθούμε να συνεχίσουμε την καθημερινότητα μας με όσες αλλαγές βέβαια έχει φέρει η εγκυμοσύνη, ο εγκέφαλος μας θεωρεί πως είμαστε σε κάποιου είδους έκτακτη ανάγκη.. κ δώστου το άγχος κ η απόγνωση κλπ.. Λοιπόν, αποφάσισα να πάω στο Έλενα , έκανα ένα ραντεβού με τον Σ.. (επιτρέπεται να το γράψω ολόκληρο;;) και μου άρεσε και ως άνθρωπος και ως γιατρός οπότε θα με αναλάβει. Τώρα αν κάτι αλλάξει στην πορεία που ελπίζω πως όχι θα σου πω!

Just now, chris79 είπε:

Να σου πω δεν είμαι σίγουρη αλλά γιατί να το ρισκάρεις .. 

Αυτή η Σούκα είναι μαζί με τον Πιλάλη; Εγώ σε αυτόν θα πάω ... 

Ναι μαζί είναι!


Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Να σου πω δεν είμαι σίγουρη αλλά γιατί να το ρισκάρεις .. 

Αυτή η Σούκα είναι μαζί με τον Πιλάλη; Εγώ σε αυτόν θα πάω ... 

Τελεια!Η γιατρος μου συστησε και τους 2 ως εξαιρετικους!Μαλιστα κι εκεινη εκει εκανε την αυχενικη της!!

Just now, Katerina 11 είπε:

Ξέρεις τι έχω καταλάβει; Όσο δεν προσπαθούμε να συνεχίσουμε την καθημερινότητα μας με όσες αλλαγές βέβαια έχει φέρει η εγκυμοσύνη, ο εγκέφαλος μας θεωρεί πως είμαστε σε κάποιου είδους έκτακτη ανάγκη.. κ δώστου το άγχος κ η απόγνωση κλπ.. Λοιπόν, αποφάσισα να πάω στο Έλενα , έκανα ένα ραντεβού με τον Σ.. (επιτρέπεται να το γράψω ολόκληρο;;) και μου άρεσε και ως άνθρωπος και ως γιατρός οπότε θα με αναλάβει. Τώρα αν κάτι αλλάξει στην πορεία που ελπίζω πως όχι θα σου πω!

Ναι μαζί είναι!

Έχεις απολυτο δικιο!Κι εγω γι αυτο ζοριζομαι τοσο.Δεν είμαι καθολου ανθρωπος που θα κλειστώ σπιτι ολη μερα στην απραξια και μου εχει κοστίσει πολυ.Με εμποδιζαν καποιες μερες τα συμπτωματα αλλα πλεον θα τους επιβληθώ!

Νομιζω καταλαβα ποιον λες,εχω ακουσει τα καλυτερα....Κι εχω εξαιρετική αποψη για το Ελενα...

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Joka είπε:

Τελεια!Η γιατρος μου συστησε και τους 2 ως εξαιρετικους!Μαλιστα κι εκεινη εκει εκανε την αυχενικη της!!

Έχεις απολυτο δικιο!Κι εγω γι αυτο ζοριζομαι τοσο.Δεν είμαι καθολου ανθρωπος που θα κλειστώ σπιτι ολη μερα στην απραξια και μου εχει κοστίσει πολυ.Με εμποδιζαν καποιες μερες τα συμπτωματα αλλα πλεον θα τους επιβληθώ!

Και ειναι κι αλλη μια κοπελα που θα κανει αυχενικη στην ιδια γιατρο!!!Τι ωραια να ανταλλασσουμε εμπειρίες!!

Νομιζω καταλαβα ποιον λες,εχω ακουσει τα καλυτερα....Κι εχω εξαιρετική αποψη για το Ελενα...

Σκέψου πως εμένα είναι η δουλειά μου (ψυχολόγος) και ασχολούμαι κάθε με μέρα με ανθρώπους που παλεύουν με το άγχος και όχι μόνο αλλά όταν αφορά εσένα την ίδια τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά!! Σίγουρα το να μοιράζεσαι τις ανησυχίες σου είναι πολύ βοηθητικό!

  • Μου αρέσει 2

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Σκέψου πως εμένα είναι η δουλειά μου (ψυχολόγος) και ασχολούμαι κάθε με μέρα με ανθρώπους που παλεύουν με το άγχος και όχι μόνο αλλά όταν αφορά εσένα την ίδια τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά!! Σίγουρα το να μοιράζεσαι τις ανησυχίες σου είναι πολύ βοηθητικό!

Ωωωω πολυ χαίρομαι που έχουμε ψυχολόγο στην ομάδα!!!Ειμαστε πολύ τυχερες τελικα σ αυτη την ομάδα!!

Οσο για τον υπερηχο,τις ιδιες σκεψεις κανω ακριβως.Κι εχω μελλον ακομα για τον επομενο,άλλη 1 βδομαδα!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

Αχ τι θα δούμε άραγε; Εσύ σίγουρα δύο. Δεν έχεις φτάσει σε αυτό το σημείο γιατί μάλλον έχετε καλούς δρόμους στην Αθήνα.εμεις εδώ στην Σαλόνικα βασανιζομαστε.

Kαλς δεν μένω Αθήνα...!!!επαρχία ειμαι...Αθήνα είναι ο γιατρός!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

Οπουδήποτε αλλού πιστεύω ότι έχει καλύτερους δρόμους.χαχαχα

Χαχαχαχα....!!!!λες Ε????Αν και δεν νομίζω ότι στην όμορφη Θεσσαλονίκη μας σου φταίνε σε αυτή τη φάση οι δρόμοι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...