Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

α!!!! Θα σε βολεψει όμως το μόνο??? Γιατί και δύο Κίνα να πάρεις πάλι δεν βολεύει!!! 

Ναι αυτό σκέφτηκα μήπως πάρω άλλο ένα μόνο...

Πφφ δεν ξέρω!!

Just now, @ngelina81 είπε:

Κοίτα μην στεναχωριέσαι...μόλις ξεπεταχτουν λίγο για βόλτα το ένα στο καρότσι και το αλλο στο μάρσιπο!!!! Εναλλάξ μια το ένα μια το άλλο. Εννοείται παρέα με κάποιον δικό σου. 

Επίσης κάτι που σκέφτηκα ήταν αυτό!!!! Και να μπαίνουν εναλλάξ! Εξάλλου ο μαρσιπος τους αρεσει πολυυ


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Efinikolaou said:

Ναι αυτό σκέφτηκα μήπως πάρω άλλο ένα μόνο...

Πφφ δεν ξέρω!!

Επίσης κάτι που σκέφτηκα ήταν αυτό!!!! Και να μπαίνουν εναλλάξ! Εξάλλου ο μαρσιπος τους αρεσει πολυυ

Όχι σε όλα ... εγώ που ειχα δε με βόλεψε ποτέ στο γιο μου 

Τίποτα δεν είναι στάνταρ για κανέναν .. ξέρω φίλες που πήραν ρηλάξ και το μωρό δεν έκατσε ποτέ μέσα 

Το βασικο είναι κούνια (ο πρώτος μας παιδίατρος μας είχε βάλει να βγάλουμε την καλαθουνα αμέσως μόλις την είδε γιατί τα στρωματακια μέσα είναι χάλια.

Τα υπόλοιπα αν έχετε από γνωστούς με παιδιά να δοκιμάσετε πριν τα αγοράσετε (μαρσιπο, ρηλάξ). 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2020 at 3:28 ΜΜ, Joka είπε:

Οντως δεν άλλαξε καμία από τις 3.Για προκλαμψια τι σου εβγαλε?Ποσο βγηκε η τριτη αιματολογική?

Ναι δεν άλλαξε καμία. Για προεκλαμψία ενώ τηλεφωνικά είχαμε πει να κάνουμε, δεν μου είπαν τίποτα εκεί και το ξέχασα κ εγώ!

  • Μου αρέσει 1

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας!! Εγώ θα σας προτείνω να δεχτείτε πράγματα που έχουν να σας δώσουν οι φίλοι σας ή οι συγγενείς σας για τα μωρά σας. Εμένα μου έδωσαν σχεδόν τα παντα για τα διδυμα. Κουνιες, ριλαξ, καθισματακια αυτοκινήτου, λικνα, κοροτσια, πάρκα, καρεκλακια φαγητού, παιχνίδια. Δεν αγόρασα σχεδόν τίποτα και ευτυχώς γιατί μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που τα περισσότερα δεν τα χρησιμοποιώ πια και είναι μόνο 9 μηνών. 

Για τα δίδυμα είναι πολλά τα έξοδα γιατί πρέπει να τα πάρεις όλα επί δύο. 

Επίσης εμένα με βόλεψε το διπλό καρότσι πολύ. Χωρίς αυτό δεν θα μπορούσα να βγω μόνη μου από το σπίτι. Φανταστείτε έχω και ένα διπλό καρότσι παλιό και για μέσα στο σπίτι να τις παίρνω μαζί μου όταν μαγειρεύω και κάνω δουλειές...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, @ngelina81 είπε:

Να είσαι καλά κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ!!! Εύχομαι να έχουμε όλες μας καλά αποτελέσματα!!!!

Κορίτσια κι εγώ εδώ είμαι δεν έχω πάει διακοπές... Απλά τώρα που νιώθω καλύτερα κάνω όλο δουλίτσες στο σπίτι...συμμαζευω και πετάω γιατί το σπίτι δεν έχει αποθήκη ούτε πατάρι οπότε δυσκολα τα πράγματα...τα έχω όλα μπροστά μου...

Καλησπέρα @Ani!!!!! Γιατί παίρνεις 2 φυλλικό οξύ;

Εμενα σιγά σιγά μου τα έκοψε όλα. Τώρα παίρνω μόνο 1 φυλλικό οξύ κάθε μέρα και 1 Βιτ d αλλά το οποίο εδώ και καιρό μου το έχει κάνει μέρα παρ' ημέρα γιατί δεν θέλουν να επιβαρύνουν τον οργανισμό. Μαγνήσιο και ασβέστιο μου είπε μετά τον 4ο μήνα, όχι νωρίτερα. Το λέω γιατί είχα ρωτήσει κι εγώ  λόγω κραμπων. Κάθε γιατρός βέβαια λέει τα δικά του. Για ρώτα για την lentogest (για την αποκόλληση) μήπως κανείς 1 κάθε εβδομάδα. Πάντως μην ανησυχείς από τα φάρμακα είναι κι εγώ έτσι ένιωθα. Μόλις τα έκοψα μια χαρά! 

Βρε κορίτσια μου τι πράγματα χρειαζόμαστε κανονικά; Έχω μπερδευτεί λιγάκι.... Βλέπω στο διαδίκτυο ένα σωρό πράγματα και χάθηκα... Θέλουμε μια κούνια σταθερή, ένα καρότσι και μια αλλαξιερα ; Α και ένα ριλαξ; Και μάρσιπο; 

Θα σου πω τι μετανιψσα που πήρα απ το πρώτο μου παιδί. Κούνια με οοοοολα τα προικια και καρότσι. Ευτυχώς δε πήρα αλλαξιερα χαχαχα. 

Τώρα θα μου πεις γιατί; γιατι τελικά με όλα τα παιδιά που έχω κάνει κοιμάμαι απ την αρχή μαζί τους (κ λόγω θηλασμού κ λόγω ασφαλειας - μείωση πιθανότητας αιφνιδιου θανάτου) μέχρι να πάνε στα κρεβάτια τους, γιατί τα αλλάζω πάνω στο κρεββάτι μας με την άνεση μου και γιατί πήγαινα παντού στη κυριολεξία (ακόμα κ σε κατσαβραχα) μέσα σε σλινγκ ή μει ται κ το παιδί έριχνε ύπνους με τις ώρες μιας κ ένιωθε μανούλα συνεχεια! 

  • Μου αρέσει 1

mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joann είπε:

Κορίτσια μου γεια σας!! Εγώ θα σας προτείνω να δεχτείτε πράγματα που έχουν να σας δώσουν οι φίλοι σας ή οι συγγενείς σας για τα μωρά σας. Εμένα μου έδωσαν σχεδόν τα παντα για τα διδυμα. Κουνιες, ριλαξ, καθισματακια αυτοκινήτου, λικνα, κοροτσια, πάρκα, καρεκλακια φαγητού, παιχνίδια. Δεν αγόρασα σχεδόν τίποτα και ευτυχώς γιατί μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που τα περισσότερα δεν τα χρησιμοποιώ πια και είναι μόνο 9 μηνών. 

Για τα δίδυμα είναι πολλά τα έξοδα γιατί πρέπει να τα πάρεις όλα επί δύο. 

Επίσης εμένα με βόλεψε το διπλό καρότσι πολύ. Χωρίς αυτό δεν θα μπορούσα να βγω μόνη μου από το σπίτι. Φανταστείτε έχω και ένα διπλό καρότσι παλιό και για μέσα στο σπίτι να τις παίρνω μαζί μου όταν μαγειρεύω και κάνω δουλειές...

Εγω τίποτα από τα βασικά δε θ αγοράσω!!Ας είναι καλά οι φίλες μου που μεγάλωσαν τα παιδάκια τους!!

Τα πιο πολλά απ αυτά τα θεωρώ πεταμένα λεφτά....


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geonutr-mama είπε:

Θα σου πω τι μετανιψσα που πήρα απ το πρώτο μου παιδί. Κούνια με οοοοολα τα προικια και καρότσι. Ευτυχώς δε πήρα αλλαξιερα χαχαχα. 

Τώρα θα μου πεις γιατί; γιατι τελικά με όλα τα παιδιά που έχω κάνει κοιμάμαι απ την αρχή μαζί τους (κ λόγω θηλασμού κ λόγω ασφαλειας - μείωση πιθανότητας αιφνιδιου θανάτου) μέχρι να πάνε στα κρεβάτια τους, γιατί τα αλλάζω πάνω στο κρεββάτι μας με την άνεση μου και γιατί πήγαινα παντού στη κυριολεξία (ακόμα κ σε κατσαβραχα) μέσα σε σλινγκ ή μει ται κ το παιδί έριχνε ύπνους με τις ώρες μιας κ ένιωθε μανούλα συνεχεια! 

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά όταν λες κοιμάσαι μαζί τους...ο άνδρας σου που κοιμάται; Καναπέ; 


1jUcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, @ngelina81 είπε:

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά όταν λες κοιμάσαι μαζί τους...ο άνδρας σου που κοιμάται; Καναπέ; 

αχ ολοι μαζι φανταζομαι κοιμουνται κ εκεινοι οπως κ εμεις κ η balou ο σκυλος μας σαν τουβλο στα ποδια μας ειδικα τις κρυες νυχτες του χειμωνα :)

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

αχ ολοι μαζι φανταζομαι κοιμουνται κ εκεινοι οπως κ εμεις κ η balou ο σκυλος μας σαν τουβλο στα ποδια μας ειδικα τις κρυες νυχτες του χειμωνα :)

Ο άνδρας μου είναι κάπως ατσουμπαλος στον ύπνο...απλώνει πόδια και χέρια...αφού αρκετές φορές με ξυπνάει...Ο δικός μου σίγουρα δεν θα τον γλυτώσει τον καναπέ...χαχαχα Τα σκυλάκια δεν με ενοχλούν μια ζωή είχαμε 3 ταυτόχρονα από μικρή έτσι μεγάλωσα.  

Βρε κορίτσια να σας πω κάτι αλλο...τώρα που έκανα μπανάκι όπως σκουπιστηκα με την πετσέτα σαν να με πόνεσε μια ελίτσα που έχω χαμηλά στην πλάτη. Έχω μεγάλη ανησυχία μην είναι κάτι κακό.... 


1jUcp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, @ngelina81 είπε:

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά όταν λες κοιμάσαι μαζί τους...ο άνδρας σου που κοιμάται; Καναπέ; 

Με ένα τη φορά κοιμάμαι. Αν κ στα πρώτα δύο υπήρξε περίοδος που ειμασταν 4 στο κρεββάτι. Μετά έφυγε η μεγάλη κ μείναμε 3.το παιδί πάντα στην άκρη με ένα κάγκελο που βάλαμε γι αυτή τη δουλειά. Ο άντρας μου είναι απολύτως σύμφωνος, μάλιστα το θεωρεί δεδομένο. 

Όταν θηλάζεις κ ξυπνάει 34 φορές τη νύχτα πίστεψε με είναι ο μοναδικός τρόπος να μπορέσεις να κοιμηθείς. Κ έχεις κ το νου σου στο μωρό. 

  • Μου αρέσει 1

mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, @ngelina81 είπε:

Ο άνδρας μου είναι κάπως ατσουμπαλος στον ύπνο...απλώνει πόδια και χέρια...αφού αρκετές φορές με ξυπνάει...Ο δικός μου σίγουρα δεν θα τον γλυτώσει τον καναπέ...χαχαχα Τα σκυλάκια δεν με ενοχλούν μια ζωή είχαμε 3 ταυτόχρονα από μικρή έτσι μεγάλωσα.  

Βρε κορίτσια να σας πω κάτι αλλο...τώρα που έκανα μπανάκι όπως σκουπιστηκα με την πετσέτα σαν να με πόνεσε μια ελίτσα που έχω χαμηλά στην πλάτη. Έχω μεγάλη ανησυχία μην είναι κάτι κακό.... 

Δεν πειραζει να προσαρμοστει πες του αλλιως θα βουλιαξει ο καναπες..Οσο για την Ελιτσα πηγαινε δες την ενδεχομενος αν χρειαστει βγαλτη..ειναι επεμβαση ρουτινας.. μηπως βεβαια απλα την τραυματησες κατα λαθος;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο το ακουσα απο ενα φιλικο ζευγαρι προσφατα.Το μωρο εξαρχης στο δωματιο του και οι γονεις διπλα σε στρώμα για τους πρώτους 3 μηνες.Μετα το μωρο έμαθε και οι γονείς επέστρεψαν στο δωμάτιο τους!

Αυτο θα δοκιμάσουμε κι εμείς,όσο καιρό κι αν πάρει.

  • Μου αρέσει 3

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Το καλυτερο το ακουσα απο ενα φιλικο ζευγαρι προσφατα.Το μωρο εξαρχης στο δωματιο του και οι γονεις διπλα σε στρώμα για τους πρώτους 3 μηνες.Μετα το μωρο έμαθε και οι γονείς επέστρεψαν στο δωμάτιο τους!

Αυτο θα δοκιμάσουμε κι εμείς,όσο καιρό κι αν πάρει.

ναι καλύτερα μου ακούγεται αυτό. γιατί μιας φίλης μου ο γιος έχει φτάσει δύο και χρονών και δεν έχει κοιμηθεί ποτέ μα ποτέ στο κρεββάτι του. αρνείται. εγώ θα είχα φοβερή αγωνία μήπως πατικώσω το παιδί στον ύπνο μου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

ναι καλύτερα μου ακούγεται αυτό. γιατί μιας φίλης μου ο γιος έχει φτάσει δύο και χρονών και δεν έχει κοιμηθεί ποτέ μα ποτέ στο κρεββάτι του. αρνείται.

Κι εγω και ο αντρας μου πιστεουμε πολυ στην ανεξαρτησία και την αυτονομία.Ειμαστε και οι ιδιοι τετοια ατομα.

Κι επειδη λογω δουλειάς εχω διαπιστωσει οτι αυτα τα χαρισματα λειπουν σημερα απ τα παιδια,σε γενικες γραμμες,θα δωσουμε μεγαλη εμφαση σε αυτο το κομματι.Θα προσπαθησουμε σιγουρα.

Οπως θα δωσουμε και απεριοριστη αγαπη φυσικα.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...