Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Αυτο δεν γνωριζω,αν ο κολπικος υπερηχος οντως επιβαρυνει τον τράχηλο?Υφισταται αυτο ιατρικα?Γιατι αν ισχυει ουτε γιατρος θα το ρισκαρε ετσι δεν είναι?

Πριν δε φαινοταν κατι?Στην αυχενικη?Λογικα ειναι μια διαδικασια σταδιακη φαντάζομαι που επιδέχεται κάποιας θεραπείας...

Η @linna τα είπε αρκετα σωστα! Ως ανεπάρκεια οριζεται η χωρις συμπτώματα εξάλειψη του τραχήλου. Το βαρος του μωρου το επιβαρυνει, στην αυχενικη δεν εχει αρκετο βαρος κ δεν εχει παρει κ θεση η μητρα να φανει κατι. Σίγουρα οταν εχεις πρόβλημα, είτε Ανεπάρκεια ειτε αιμορραγία καλο ειναι να μην το σκαλιζεις συνεχως εκει κατω,  ετσι μ ειχε πει ο γιατρος.. Αλλα φυσικα ειναι κ το δικο μου ψυχολογικο κομμάτι. Τωρα η εμβρυολογος μου ειπε αν θελω να το παω εναλλακτικα κ να το παρακολουθώ κολπικα καθε εβδομάδα κ αν φανει κατι να δούμε τοτε.  Κατα τη γνώμη μου απαραδεκτη! Μου εδωσε πιθανότητες 60% να το ξαναπαθω κ τωρα να το αφησω στη μοιρα του να πειραματιστω;; την προηγούμενη φορά μ συνεβει ειλικρινά σε μιση ωρα,  ειχα παει στο γιατρο πριν 5 μερες 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Paris.33 είπε:

Η @linna τα είπε αρκετα σωστα! Ως ανεπάρκεια οριζεται η χωρις συμπτώματα εξάλειψη του τραχήλου. Το βαρος του μωρου το επιβαρυνει, στην αυχενικη δεν εχει αρκετο βαρος κ δεν εχει παρει κ θεση η μητρα να φανει κατι. Σίγουρα οταν εχεις πρόβλημα, είτε Ανεπάρκεια ειτε αιμορραγία καλο ειναι να μην το σκαλιζεις συνεχως εκει κατω,  ετσι μ ειχε πει ο γιατρος.. Αλλα φυσικα ειναι κ το δικο μου ψυχολογικο κομμάτι. Τωρα η εμβρυολογος μου ειπε αν θελω να το παω εναλλακτικα κ να το παρακολουθώ κολπικα καθε εβδομάδα κ αν φανει κατι να δούμε τοτε.  Κατα τη γνώμη μου απαραδεκτη! Μου εδωσε πιθανότητες 60% να το ξαναπαθω κ τωρα να το αφησω στη μοιρα του να πειραματιστω;; την προηγούμενη φορά μ συνεβει ειλικρινά σε μιση ωρα,  ειχα παει στο γιατρο πριν 5 μερες 

Mαλιστα,καταλαβα κοριτσι μου.5 μερες πριν δλδ τι μηκος ειχε?Και στις προηγουμενες μετρησεις?Ουτροτζεσταν δεν επαιρνες?

Γιατι εμενα η γιατρος μου μου ειπε οτι γι αυτο το λογο αρχιζω προγεστερόνη απο 13η βδομαδα και με καλυπτει πληρως.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Mαλιστα,καταλαβα κοριτσι μου.5 μερες πριν δλδ τι μηκος ειχε?Και στις προηγουμενες μετρησεις?Ουτροτζεσταν δεν επαιρνες?

Γιατι εμενα η γιατρος μου μου ειπε οτι γι αυτο το λογο αρχιζω προγεστερόνη απο 13η βδομαδα και με καλυπτει πληρως.

Στην αυχενικη ειχα 3,5 μετα απο 20 μερες πηγα γιατρο δεν μ ειπε μηκος μου είπε ότι ειναι καλο ομως και μετα απο 5 μερες.... Προγεστερονη επαιρνα φουλ γιατι ειχα κ αποκολληση κ εκανα κ ενεσεις μάλιστα. Αν ειναι να το παθεις καμια προγεστερονη δεν σε καλύπτει πληρως! Κ αν το σκεφτεις, εχω μαλακο τραχηλο,  ειναι δυνατον επειδή παιρνω 2 3 χαπακια κ το μωρο εχει φτασει 1 κιλο, να μην μου ανοιξει;; αλλα να σ πω κατι μην το σκέφτεσαι..  Αυτο που μου συνεβει εντοπιζεται σε 1% των γυναικών.. Μην τρελαινεις το μυαλο σου! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Στην αυχενικη ειχα 3,5 μετα απο 20 μερες πηγα γιατρο δεν μ ειπε μηκος μου είπε ότι ειναι καλο ομως και μετα απο 5 μερες.... Προγεστερονη επαιρνα φουλ γιατι ειχα κ αποκολληση κ εκανα κ ενεσεις μάλιστα. Αν ειναι να το παθεις καμια προγεστερονη δεν σε καλύπτει πληρως! Κ αν το σκεφτεις, εχω μαλακο τραχηλο,  ειναι δυνατον επειδή παιρνω 2 3 χαπακια κ το μωρο εχει φτασει 1 κιλο, να μην μου ανοιξει;; αλλα να σ πω κατι μην το σκέφτεσαι..  Αυτο που μου συνεβει εντοπιζεται σε 1% των γυναικών.. Μην τρελαινεις το μυαλο σου! :huh:

Ναι το ξερω,συμβαινει σε 1 στις 100 εγκυμοσυνες και δεν εχει να κανει μονο με το μήκος αλλα και με τη σύσταση του τραχήλου.

Δυστυχως καποια πραγματα ειναι τυχερά ή μαλλον άτυχα,εμενα να σου πω μου εδιναν μεχρι και 50% πιθανοτητες αποβολης στο πρωτο τριμηνο λογω ηλικιας και παρολα αυτα δεν ειδα αιμα ούτε τρόμαξα ούτε 1 φορα,τώρα θα κολώσω?!

Είμαι μαχήτρια γενικά,εχω περασει και ξεπεράσει πολλά και το ιδιο πιστευω και για το μωρο μου.Εχω οπλιστει με σιδερενια θεληση,ψυχραιμια και θετικη διαθεση και πιστευω οτι αφου εφτασα ως εδω,ολα θα πανε καλα.μεχρι τελους!!

Ευχομαι κοριτσι μου να σου πανε ολα τελεια αυτη τη φορα και θα σου πάνε!Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη!

  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

τουτουνακι παλι τα ιδια θα λεμε? εσυ πρεπει αν ευχαριστηθεις και αυτην την υπεροχη ηρεμη Δευτερα! ολα καλα ειναι βρε μην ανησυχεις!! φτου φτου να λεμε!! θα προτιμουσα να ειμαι στη θεση σου αχχχχ

Μια κρίση ήταν και πέρασε μια κρίση ήταν και πάει!!! Χαχαχχαχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Ναι το ξερω,συμβαινει σε 1 στις 100 εγκυμοσυνες και δεν εχει να κανει μονο με το μήκος αλλα και με τη σύσταση του τραχήλου.

Δυστυχως καποια πραγματα ειναι τυχερά ή μαλλον άτυχα,εμενα να σου πω μου εδιναν μεχρι και 50% πιθανοτητες αποβολης στο πρωτο τριμηνο λογω ηλικιας και παρολα αυτα δεν ειδα αιμα ούτε τρόμαξα ούτε 1 φορα,τώρα θα κολώσω?!

Είμαι μαχήτρια γενικά,εχω περασει και ξεπεράσει πολλά και το ιδιο πιστευω και για το μωρο μου.Εχω οπλιστει με σιδερενια θεληση,ψυχραιμια και θετικη διαθεση και πιστευω οτι αφου εφτασα ως εδω,ολα θα πανε καλα.μεχρι τελους!!

Ευχομαι κοριτσι μου να σου πανε ολα τελεια αυτη τη φορα και θα σου πάνε!Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη!

Το μεγαλύτερο οπλο μας να ειναι η αισιοδοξία και η ψυχραιμια!!! Λιγο τα εχασα τελευταία, εσυ καλα τα λες ομως να τα βαλω στο μυαλο μου:wub: μακάρι να μας πανε ολα καλα κ σε λιγους μηνες να ανταλλασουμε μνμ μεσα στα ξενυχτια μας!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Λοιπόν μονο ο κολπικος υπερηχος δινει ακριβες αποτέλεσμα,  αυτη τη φορα το ενημερωθηκα, βέβαια εμενα την προηγούμενη με κοιλιακο υπερηχο μου τον εβγαλαν 3,5. Τωρα λογω της ανεπάρκειας και της αποβολης την προηγούμενη ηθελε να μ κανει κολπικο,  αλλα δεν υπηρχε περίπτωση να την αφησω να μ σκαλισει εκει κατω με τετοιο ιστορικο.  Μαλλον δεν της αρεσε που δεν την αφησα και μ ειπε απλα ειναι φαίνεται πολυ καλος κ ψηλος χωρις να γραψει κάπου μέτρηση :neutral:

Εμένα μου τον μετρησανε και κατά την διάρκεια της αυχενικής...και μετά κολπικά...πολύ μικρή απόκλιση...


1jUcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, @ngelina81 είπε:

Εμένα μου τον μετρησανε και κατά την διάρκεια της αυχενικής...και μετά κολπικά...πολύ μικρή απόκλιση...

Ελπίζω να ειχες τα επιθυμητα αποτελέσματα! :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Ελπίζω να ειχες τα επιθυμητα αποτελέσματα! :)

Ναι καλή ήταν η τιμή αλλά το μωράκι δεν έχει βάρος ακόμη.... Πιο μετά θέλει προσοχή νομίζω...θα ξαναμετρησουμε σε 2 βδομάδες περίπου θα είμαι 14+ κάτι... απ'ότι κατάλαβα θα μετράμε κάθε 2 εβδομάδες... 

  • Μου αρέσει 1

1jUcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, @ngelina81 είπε:

Ναι καλή ήταν η τιμή αλλά το μωράκι δεν έχει βάρος ακόμη.... Πιο μετά θέλει προσοχή νομίζω...θα ξαναμετρησουμε σε 2 βδομάδες περίπου θα είμαι 14+ κάτι... απ'ότι κατάλαβα θα μετράμε κάθε 2 εβδομάδες... 

Αφου ξεκινας με καλο μηκος κ θα το εχετε υπο παρακολούθηση, ολα είναι υπο ελεγχο! Ολα καλα θα πανε! ❤️ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, @ngelina81 είπε:

Ναι καλή ήταν η τιμή αλλά το μωράκι δεν έχει βάρος ακόμη.... Πιο μετά θέλει προσοχή νομίζω...θα ξαναμετρησουμε σε 2 βδομάδες περίπου θα είμαι 14+ κάτι... απ'ότι κατάλαβα θα μετράμε κάθε 2 εβδομάδες... 

Γιατί κάθε 2 βδομάδες?Τόσο στενή παρακολουθηση από τώρα?Ηταν κάτω από 30χιλ.?

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια !!! 
Ελπίζω να είστε όλες καλά :) 

καλημερα και σε εσενα κοριτσι μου! εγω μεχρι στιγμης καλα ξυπνησα! τωρα θα δω τι μου επιφυλλασει το στομαχι μου στο μελλον! 

εαυ εισαι καλα;;;

@ngelina81 ωραια τα νεα σου και αναμενουμε κ οι 2 για τον επομενο υπερηχο! μεχρι στιγμης κ εμενα κολπικο παντως μου εχουν κανει επειδη ημουν λιγων εβδομαδων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! said:

καλημερα και σε εσενα κοριτσι μου! εγω μεχρι στιγμης καλα ξυπνησα! τωρα θα δω τι μου επιφυλλασει το στομαχι μου στο μελλον! 

εαυ εισαι καλα;;;

@ngelina81 ωραια τα νεα σου και αναμενουμε κ οι 2 για τον επομενο υπερηχο! μεχρι στιγμης κ εμενα κολπικο παντως μου εχουν κανει επειδη ημουν λιγων εβδομαδων. 

Μια χαρά κι εγώ ... προς το παρόν 

Τα στομαχικά μου με πιάνουν αργότερα

Αυριο η μεγάλη μέρα και η αγωνία στα κόκκινα ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...