Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Την Κυριακή ξανά και μου είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλό το νούμερο,όμως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ανέβει αρκετά 

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      • Ευχαριστώ 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Κι εγω και ο αντρας μου πιστεουμε πολυ στην ανεξαρτησία και την αυτονομία.Ειμαστε και οι ιδιοι τετοια ατομα.

Κι επειδη λογω δουλειάς εχω διαπιστωσει οτι αυτα τα χαρισματα λειπουν σημερα απ τα παιδια,σε γενικες γραμμες,θα δωσουμε μεγαλη εμφαση σε αυτο το κομματι.Θα προσπαθησουμε σιγουρα.

Οπως θα δωσουμε και απεριοριστη αγαπη φυσικα.

συμφωνώ. αυτό πιστεύω είναι η επιδίωξη όλων. απλά στην πράξη είναι δύσκολα. εγώ κρατάω πολύ μικρό καλάθι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Joka said:

Κι εγω και ο αντρας μου πιστεουμε πολυ στην ανεξαρτησία και την αυτονομία.Ειμαστε και οι ιδιοι τετοια ατομα.

Κι επειδη λογω δουλειάς εχω διαπιστωσει οτι αυτα τα χαρισματα λειπουν σημερα απ τα παιδια,σε γενικες γραμμες,θα δωσουμε μεγαλη εμφαση σε αυτο το κομματι.Θα προσπαθησουμε σιγουρα.

Οπως θα δωσουμε και απεριοριστη αγαπη φυσικα.

Απλά να σου πω ότι ανεξαρτησία και αυτονομία σε ένα βρεφάκι που ήταν μέσα σου για 9 μήνες από το πρώτο τρίμηνο δεν μπορεί να υπάρξει. Αν θες διάβασε για το 4ο τριμηνο των βρεφών

Θα δεις πολλά πράγματα που θεωρεις δεδομένα να αλλάζουν στην πορεία και θα προσαρμοστείς αναλόγως.

Το κάθε μωρό και η κάθε οικογένεια είναι διαφορετικά... άκου τους γύρω σου αλλά εσυ μαζί με το μωρό σου θα βρεις αυτό που ταιριάζει σε εσάς ... 

Αν κρατήσεις το απεριόριστη αγάπη και το να «ακούς» τις ανάγκες του μωρού σου θα τα πάτε μια χαρά! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Απλά να σου πω ότι ανεξαρτησία και αυτονομία σε ένα βρεφάκι που ήταν μέσα σου για 9 μήνες από το πρώτο τρίμηνο δεν μπορεί να υπάρξει. Αν θες διάβασε για το 4ο τριμηνο των βρεφών

Θα δεις πολλά πράγματα που θεωρεις δεδομένα να αλλάζουν στην πορεία και θα προσαρμοστείς αναλόγως.

Το κάθε μωρό και η κάθε οικογένεια είναι διαφορετικά... άκου τους γύρω σου αλλά εσυ μαζί με το μωρό σου θα βρεις αυτό που ταιριάζει σε εσάς ... 

Αν κρατήσεις το απεριόριστη αγάπη και το να «ακούς» τις ανάγκες του μωρού σου θα τα πάτε μια χαρά! 

εγω θα ηθελα να προσθεσω πως ο ανεξαρτητος  Γιος μου 2,5 χρονων ζητησε στις 8 το πρωι σημερα να του φτιαξω πιτσα.. :):) Τον ακουσα και ζημωνω τωρα χιχι! καλημερα και απο εμενα!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

ναι καλύτερα μου ακούγεται αυτό. γιατί μιας φίλης μου ο γιος έχει φτάσει δύο και χρονών και δεν έχει κοιμηθεί ποτέ μα ποτέ στο κρεββάτι του. αρνείται. εγώ θα είχα φοβερή αγωνία μήπως πατικώσω το παιδί στον ύπνο μου. 

Δεν το θεωρώ κακό. Θέλει το χρόνο του το παιδί. Όλα τα ζώα είναι μαζί με τα παιδιά τους μέχρι να φύγουν μόνα τους. Εμένα έφυγε κοντά στα 3 ο μεσαίος, κοντά στα 5 η μεγάλη. Ο 2.5 κοιμάται μαζί μας. Κ τα 3 είναι εξαιρετικά ανεξάρτητα πίστεψε με! Άσε που όταν με το καλο γίνεις μαμά θα δεις πως ακόμα κ σκόνη να πετάξει γυρω σου ξυπνάς, δε το πλακώνεις το μωρο εκτός κ αν είσαι με ουσίες... Αυτή η μυρωδιά κ η αγκαλιά στον ύπνο είναι άλλο πράγμα! 

Just now, Joka είπε:

Κι εγω και ο αντρας μου πιστεουμε πολυ στην ανεξαρτησία και την αυτονομία.Ειμαστε και οι ιδιοι τετοια ατομα.

Κι επειδη λογω δουλειάς εχω διαπιστωσει οτι αυτα τα χαρισματα λειπουν σημερα απ τα παιδια,σε γενικες γραμμες,θα δωσουμε μεγαλη εμφαση σε αυτο το κομματι.Θα προσπαθησουμε σιγουρα.

Οπως θα δωσουμε και απεριοριστη αγαπη φυσικα.

Ο ύπνος δεν έχει σχέση με ανεξαρτησία κ αυτονομία. Αυτά έχουν σχέση με άφθονη αγάπη κ καταννοηση αναγκών :)

  • Μου αρέσει 1

mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Το καλυτερο το ακουσα απο ενα φιλικο ζευγαρι προσφατα.Το μωρο εξαρχης στο δωματιο του και οι γονεις διπλα σε στρώμα για τους πρώτους 3 μηνες.Μετα το μωρο έμαθε και οι γονείς επέστρεψαν στο δωμάτιο τους!

Αυτο θα δοκιμάσουμε κι εμείς,όσο καιρό κι αν πάρει.

Χχαχαχα καλημέρα!! Το ειχα σκεφτει και εγω αυτο,  αλλα δεν τολμουσα να το πω παραεξω λεω θα με πουν τρελή, παλι καλα αλλοι το εκαναν και πραξη πετυχημένη κιολας!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geonutr-mama είπε:

Δεν το θεωρώ κακό. Θέλει το χρόνο του το παιδί. Όλα τα ζώα είναι μαζί με τα παιδιά τους μέχρι να φύγουν μόνα τους. Εμένα έφυγε κοντά στα 3 ο μεσαίος, κοντά στα 5 η μεγάλη. Ο 2.5 κοιμάται μαζί μας. Κ τα 3 είναι εξαιρετικά ανεξάρτητα πίστεψε με! Άσε που όταν με το καλο γίνεις μαμά θα δεις πως ακόμα κ σκόνη να πετάξει γυρω σου ξυπνάς, δε το πλακώνεις το μωρο εκτός κ αν είσαι με ουσίες... Αυτή η μυρωδιά κ η αγκαλιά στον ύπνο είναι άλλο πράγμα! 

Ο ύπνος δεν έχει σχέση με ανεξαρτησία κ αυτονομία. Αυτά έχουν σχέση με άφθονη αγάπη κ καταννοηση αναγκών :)

κ όμως το ζευγάρι έχει αρχίσει να έχει προβλήματα μεταξύ του. ο μπαμπάς θέλει να κοιμάται με την μαμά, θέλουν να προσπαθήσουν για δεύτερο και δεν μπορούνε, έχουν απορρυθμιστεί λίγο. δεν μπορεί ένα δίχρονο να σε κάνει μονίμως ότι θέλει. άλλο να είναι δική σου απόφαση κ πρωτοβουλία κ άλλο να γίνεται αυτό που θέλει αυτό. 

αυτό που λες οτι μπορεί να υπάρξει κίνδυνος αν το παιδί κοιμάται μόνο του, είσαι σίγουρη οτι μπορεί να συμβεί; γιατί πρώτη φορά το άκουσα. νομίζω οτι αφού φύγει το παιδί τον πρώτο καιρό από την καλαθούνα οι παιδίατροι συστήνουν κρεββατάκι. 

όλα θα τα δω στην πράξη, θα δω κ τι ένστικτα θα μου βγουν. αλλά από την στιγμή που άργησα να μείνω έγκυος έχω αυτό το πλεονέκτημα να παρατηρώ όσους έχουν γίνει ήδη γονείς κ να βγάζω τα συμπεράσματα μου.

πάντως αν μοιάσω της μάνας μου δεν βλέπω να ξεπερνάω τις φοβίες για τον ύπνο. εγώ στο δικό μου το κρεββατάκι την έβγαλα. βέβαια αν κ με θήλαζαν κοιμόμουν σερί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty είπε:

κ όμως το ζευγάρι έχει αρχίσει να έχει προβλήματα μεταξύ του. ο μπαμπάς θέλει να κοιμάται με την μαμά, θέλουν να προσπαθήσουν για δεύτερο και δεν μπορούνε, έχουν απορρυθμιστεί λίγο. δεν μπορεί ένα δίχρονο να σε κάνει μονίμως ότι θέλει. άλλο να είναι δική σου απόφαση κ πρωτοβουλία κ άλλο να γίνεται αυτό που θέλει αυτό. 

αυτό που λες οτι μπορεί να υπάρξει κίνδυνος αν το παιδί κοιμάται μόνο του, είσαι σίγουρη οτι μπορεί να συμβεί; γιατί πρώτη φορά το άκουσα. νομίζω οτι αφού φύγει το παιδί τον πρώτο καιρό από την καλαθούνα οι παιδίατροι συστήνουν κρεββατάκι. 

όλα θα τα δω στην πράξη, θα δω κ τι ένστικτα θα μου βγουν. αλλά από την στιγμή που άργησα να μείνω έγκυος έχω αυτό το πλεονέκτημα να παρατηρώ όσους έχουν γίνει ήδη γονείς κ να βγάζω τα συμπεράσματα μου.

πάντως αν μοιάσω της μάνας μου δεν βλέπω να ξεπερνάω τις φοβίες για τον ύπνο. εγώ στο δικό μου το κρεββατάκι την έβγαλα. βέβαια αν κ με θήλαζαν κοιμόμουν σερί. 

Όλες οι αποφάσεις σε ένα ζευγάρι πρέπει να είναι από κοινού. Με το σύζυγό είμαστε απολύτως σύμφωνοι σ αυτό. Γι αυτό κ πουλησαμε τη κούνια κ τώρα είμαι στο 4ο έγκυος. Ναι ένα παιδί όσο κοιμάται μόνο του, ειδικά τους πρώτους 9 μήνες αυξάνουν οι πιθανότητες για σύνδρομο αιφνιδιου θανάτου και δυστυχώς γνωρίζω 2 μανούλες που έχασαν έτσι τα μωράκια τους. :(

Το μωρο όσο κοιμάται με τη μαμά συντονίζει την αναπνοουλα του με της μαμάς, δε κινδυνεύει να γυρίσει ξαφνικά κ να μη μπορεί να αναπνεύσει, νιώθει ασφάλεια, σιγουριά, ηρεμία.  Αντιγράφω από σαιτ γιατρού. 

Ελεγχόμενες έρευνες ύπνου στο εργαστήριο
O Dr McKenna με τους συνεργάτες του έχει μελετήσει με πλήρη επιστημονική λεπτομέρεια σε εργαστηριακό περιβάλλον το μοίρασμα του κρεβατιού, και έχει βρει ότι τα βρέφη που κοιμόντουσαν στο ίδιο κρεβάτι με τη μητέρα είχαν περισσότερα ενδιάμεσα ξυπνήματα και λιγότερο χρόνο στο βαθύ ύπνο σταδίου 3 και 4. Αυτό μπορεί να έχει προστατευτική επίδραση ενάντια στο SIDS, γιατί ο βαθύς ύπνος και τα μη συχνά ενδιάμεσα ξυπνήματα του βρέφους τη νύχτα θεωρούνται πιθανοί παράγοντες κινδύνου για SIDS.
Παρόμοια έρευνα συνέκρινε τον ύπνο βρεφών που κοιμόντουσαν στο κρεβάτι των γονιών τους και εκείνο βρεφών που κοιμόντουσαν σε βρεφικό κρεβάτι, στο φυσικό περιβάλλον του σπιτιού τους. Η έρευνα συμπέρανε ότι τα βρέφη που μοιραζόντουσαν το κρεβάτι της μητέρας τους και δεν είχαν γνωστούς παράγοντες κινδύνου για SIDS βιώνουν αυξημένο άγγιγμα από τη μητέρα και περισσότερα βλέμματά της, αυξημένο θηλασμό και πιο γρήγορες και συχνές αποκρίσεις μητρικής φροντίδας. Αυτή η αυξημένη αλληλεπίδραση μεταξύ βρεφών και μητέρων μπορεί να έχει προστατευτική επίδραση ενάντια στο SIDS και ευεργετική επίδραση στην ψυχοκινητική τους ανάπτυξη

 

 

 

Φυσικά ο καθένας πράττει σε συνεννόηση με τον έτερον ήμισυ. Κ εννοείται κ με το ένστικτο κ τις ανάγκες του βρέφους. 

 

  • Μου αρέσει 2

mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη υπηρετω στην πρωτοβαθμια πολλα χρόνια,εχω κανει σπουδες παιδαγωγικων και ψυχολογιας κι εχω γνωρισει παρα πολλα παιδακια και οικογενειες το στοιχειο της ανεξαρτησιας και της αυτονομιας λειπει απο τα σημερινα παιδια.Οπως και τα καλά όρια.

Με το μωρακι του ζευγαριου πετυχε απο τους πρωτους μηνες η ανεξαρτησια οσον αφορα το δωμάτιο του.

Δε λεω οτι πετυχαινει με ολα τα μωρα,αυτο ομως που εχω διαπιστωσει κι απο φιλικά ζευγαρια ειναι οτι συνηθως τα παιδια ακολουθουν τις κατευθυνσεις που χαραζουν οι γονεις.Με εξαιρεσεις εννοειται,αλλα ειναι ο κανονας.

Όπως λέγανε κι οι παλιοί άλλωστε "το παιδι σου και το σκυλί σου όπως το μαθεις"!

Αγαπη απεριοριστη ναι,αλλά με τα απαραιτητα όρια,τα οποια θεσπιζονται ηδη απο την ηλικια των 2 ετων και νωριτερα ακόμη.

Αυτη θα ειναι η δικη μας φιλοσοφία ως οικογενεια.

 

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geonutr-mama είπε:

Όλες οι αποφάσεις σε ένα ζευγάρι πρέπει να είναι από κοινού. Με το σύζυγό είμαστε απολύτως σύμφωνοι σ αυτό. Γι αυτό κ πουλησαμε τη κούνια κ τώρα είμαι στο 4ο έγκυος. Ναι ένα παιδί όσο κοιμάται μόνο του, ειδικά τους πρώτους 9 μήνες αυξάνουν οι πιθανότητες για σύνδρομο αιφνιδιου θανάτου και δυστυχώς γνωρίζω 2 μανούλες που έχασαν έτσι τα μωράκια τους. :(

Το μωρο όσο κοιμάται με τη μαμά συντονίζει την αναπνοουλα του με της μαμάς, δε κινδυνεύει να γυρίσει ξαφνικά κ να μη μπορεί να αναπνεύσει, νιώθει ασφάλεια, σιγουριά, ηρεμία.  Αντιγράφω από σαιτ γιατρού. 

Ελεγχόμενες έρευνες ύπνου στο εργαστήριο
O Dr McKenna με τους συνεργάτες του έχει μελετήσει με πλήρη επιστημονική λεπτομέρεια σε εργαστηριακό περιβάλλον το μοίρασμα του κρεβατιού, και έχει βρει ότι τα βρέφη που κοιμόντουσαν στο ίδιο κρεβάτι με τη μητέρα είχαν περισσότερα ενδιάμεσα ξυπνήματα και λιγότερο χρόνο στο βαθύ ύπνο σταδίου 3 και 4. Αυτό μπορεί να έχει προστατευτική επίδραση ενάντια στο SIDS, γιατί ο βαθύς ύπνος και τα μη συχνά ενδιάμεσα ξυπνήματα του βρέφους τη νύχτα θεωρούνται πιθανοί παράγοντες κινδύνου για SIDS.
Παρόμοια έρευνα συνέκρινε τον ύπνο βρεφών που κοιμόντουσαν στο κρεβάτι των γονιών τους και εκείνο βρεφών που κοιμόντουσαν σε βρεφικό κρεβάτι, στο φυσικό περιβάλλον του σπιτιού τους. Η έρευνα συμπέρανε ότι τα βρέφη που μοιραζόντουσαν το κρεβάτι της μητέρας τους και δεν είχαν γνωστούς παράγοντες κινδύνου για SIDS βιώνουν αυξημένο άγγιγμα από τη μητέρα και περισσότερα βλέμματά της, αυξημένο θηλασμό και πιο γρήγορες και συχνές αποκρίσεις μητρικής φροντίδας. Αυτή η αυξημένη αλληλεπίδραση μεταξύ βρεφών και μητέρων μπορεί να έχει προστατευτική επίδραση ενάντια στο SIDS και ευεργετική επίδραση στην ψυχοκινητική τους ανάπτυξη

 

 

 

Φυσικά ο καθένας πράττει σε συνεννόηση με τον έτερον ήμισυ. Κ εννοείται κ με το ένστικτο κ τις ανάγκες του βρέφους. 

 

θα συμφωνήσω απόλυτα με την τελευταία φράση σου. βέβαια παίζει ρόλο να βγάζεις κ καλή συνεννόηση με το έτερον ήμισυ. δυστυχώς όλα τα ζευγάρια δεν έχουν απόλυτη σύμπνοια κ από εκεί ξεκινάνε πολλά θέματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , Geonutr-mama είπε:

Με ένα τη φορά κοιμάμαι. Αν κ στα πρώτα δύο υπήρξε περίοδος που ειμασταν 4 στο κρεββάτι. Μετά έφυγε η μεγάλη κ μείναμε 3.το παιδί πάντα στην άκρη με ένα κάγκελο που βάλαμε γι αυτή τη δουλειά. Ο άντρας μου είναι απολύτως σύμφωνος, μάλιστα το θεωρεί δεδομένο. 

Όταν θηλάζεις κ ξυπνάει 34 φορές τη νύχτα πίστεψε με είναι ο μοναδικός τρόπος να μπορέσεις να κοιμηθείς. Κ έχεις κ το νου σου στο μωρό. 

Α κανατε μαγκιά με το κάγκελο...ναι έτσι βέβαια...στη μέση νομίζω είναι χειρότερα ειδικά αν ο μπαμπάς κάνει ανήσυχο ύπνο και μπορεί να το χτυπήσει κατά λάθος...!!!


1jUcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι said:

Καλημέρα κορίτσια κι από μένα! Συγνώμη που πετιεμαι να πω κάτι ασχέτως...αλλά.ανησυχω πολυ, γιατί μου πέρασαν όλα τα συμπτώματα???

Θα τρελαθούμε τελείως εμείς εδώ μέσα ... χαχαχα

Καλά νιώθεις καλύτερα και ανησυχείς ; 
Θα ήθελες να είσαι χειρότερα δηλαδή ; Σαν εμένα ...; Κάθε μέρα λίγο πιο χάλια ... 

Νομίζω ότι απλά στρώνεις όσο προχωράς. Αυτό για εμένα είναι φυσιολογικό... θα σου έλεγα να το απολαύσεις :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Ani!! είπε:

Δεν πειραζει να προσαρμοστει πες του αλλιως θα βουλιαξει ο καναπες..Οσο για την Ελιτσα πηγαινε δες την ενδεχομενος αν χρειαστει βγαλτη..ειναι επεμβαση ρουτινας.. μηπως βεβαια απλα την τραυματησες κατα λαθος;;

Ναι το έχει καταλάβει...χαχαχα....σήμερα δεν με ενοχλεί καθόλου...μάλλον κάτι έκανα χθες...με την πετσέτα ίσως την ετριψα...πάντως το έχω κατά νου να πάω άμεσα και μάλιστα θα ρωτήσω και για χαρτογράφηση σπιλων αν μπορεί να γίνει στην εγκυμοσύνη


1jUcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, @ngelina81 είπε:

Α κανατε μαγκιά με το κάγκελο...ναι έτσι βέβαια...στη μέση νομίζω είναι χειρότερα ειδικά αν ο μπαμπάς κάνει ανήσυχο ύπνο και μπορεί να το χτυπήσει κατά λάθος...!!!

Με καμία δύναμη στη μέση! Στην ακρουλα κ όλα οκ! 

  • Μου αρέσει 1

mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...