Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Paris.33 είπε:

Λοιπόν μονο ο κολπικος υπερηχος δινει ακριβες αποτέλεσμα,  αυτη τη φορα το ενημερωθηκα, βέβαια εμενα την προηγούμενη με κοιλιακο υπερηχο μου τον εβγαλαν 3,5. Τωρα λογω της ανεπάρκειας και της αποβολης την προηγούμενη ηθελε να μ κανει κολπικο,  αλλα δεν υπηρχε περίπτωση να την αφησω να μ σκαλισει εκει κατω με τετοιο ιστορικο.  Μαλλον δεν της αρεσε που δεν την αφησα και μ ειπε απλα ειναι φαίνεται πολυ καλος κ ψηλος χωρις να γραψει κάπου μέτρηση :neutral:

Γιατι ο κολπικος υπερηχος επιβαρυνει τον τραχηλο?Πρώτη φορά το ακούω.

Εμένα στην αυχενική μου έκανε και κολπικο υπερηχο και τον βρηκε 30χιλ οποτε μου ειπε οτι ειναι καλός αλλα η γυναικολόγος μου μου ειπε προληπτικά να βαζω ένα ουτροτζεσταν καθε βραδυ.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka said:

Κορίτσια,τον τράχηλο πόσο σας τον έβγαλαν στην αυχενική?

Διάβασα ότι πρέπει να είναι απο 30χιλ κι πάνω.

Αυτό δεν το βλέπει και η γιατρός σου ; 
Εμενα την προηγούμενη εβδομάδα τον μέτρησε.Δεν ήξερα ότι πρέπει να είναι πάνω από 30... εμένα ήταν 40κατι και δε μου είπε όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Αυτό δεν το βλέπει και η γιατρός σου ; 
Εμενα την προηγούμενη εβδομάδα τον μέτρησε.Δεν ήξερα ότι πρέπει να είναι πάνω από 30... εμένα ήταν 40κατι και δε μου είπε όλα καλά 

Στον τελευταίο υπέρηχο ήμουν αρχη 10ης βδομαδας και δε μου εκανα καποια παρατηρηση.Μου ειπε τωρα απλα οτι με το ενα ουτρο καλυπτομαι πλήρως.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka said:

Στον τελευταίο υπέρηχο ήμουν αρχη 10ης βδομαδας και δε μου εκανα καποια παρατηρηση.Μου ειπε τωρα απλα οτι με το ενα ουτρο καλυπτομαι πλήρως.

Μπορεί γι αυτό να μην το μέτρησε. Να ήταν νωρίς. Εγώ ήμουν 11+4 όταν τον μέτρησε και ήταν η πρώτη φορά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Γιατι ο κολπικος υπερηχος επιβαρυνει τον τραχηλο?Πρώτη φορά το ακούω.

Εμένα στην αυχενική μου έκανε και κολπικο υπερηχο και τον βρηκε 30χιλ οποτε μου ειπε οτι ειναι καλός αλλα η γυναικολόγος μου μου ειπε προληπτικά να βαζω ένα ουτροτζεσταν καθε βραδυ.

γεvικα ζητα της σε καθε υπερηχο vα στοv μετραει ο τραχηλος αρχιζει vα εμφαvιζει θεματα απο τηv 17 εβδομαδα που βαραιvει το μωρο. Δεv εχει μοvο σημασια το ποσο μακρυς ειvαι αλλα κ το ποσο μαλακος μπορει με τα 30 χιλ  vα βγαλεις ολη τηv εγκυμοσυvη. απλα επειδη εισαι στο οριο προσεχε λιγο παραπαvω με σκαλες περπατημα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka said:

Περνώντας οι βδομαδες μειωνεται νομίζω?

Θεωρητικά μεγαλώνοντας το μωρό πιέζει παραπάνω

Νομιζω το ζητούμενο είναι να μη μειώνεται. Προς το τέλος πια μειώνεται αλλά για να είμαι ειλικρινής και επειδη δε ειχα τέτοιο θέμα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν γνωρίζω. 
Εδω την ημέρα που πηγα με συσπάσεις να γεννήσω και πάλι 0 δεν ήταν ο τράχηλος ... αφού μου έλεγε ο γιατρός καμια βδομάδα πριν «αν θες να γεννήσεις μέσα στο 2014 ξεκινά να περπατάς!!» 
Ισως κάποια πιο έμπειρη ή παθούσα να ξέρει παραπάνω να σε κατατοπίσει 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Περνώντας οι βδομαδες μειωνεται νομίζω?

Εγω ειχα στηv αυχεvικη 45 κ στηv β επιπεδου 31 πηγε μεχρι 28χιλ περιπου στις 27 εβδομαδες  κ εκει εμειvε μεχρι το τελος χωρις vα παρω τιποτα απλα προσεχα πολυ περισσοτερο ξεκουραση απλετη ελαχιστο περπατημα μεχρι τις 33 εβδομαδες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Joka είπε:

Γιατι ο κολπικος υπερηχος επιβαρυνει τον τραχηλο?Πρώτη φορά το ακούω.

Εμένα στην αυχενική μου έκανε και κολπικο υπερηχο και τον βρηκε 30χιλ οποτε μου ειπε οτι ειναι καλός αλλα η γυναικολόγος μου μου ειπε προληπτικά να βαζω ένα ουτροτζεσταν καθε βραδυ.

Εγω λόγω ιστορικου, που εμφανισα Ανεπάρκεια κ εξαλειφθηκε πληρως ο τραχηλος στις 16 εβδομάδες δεν ηθελα.  Αν δεν ειχα ιστορικο δεν θα ειχα θεμα,  αλλα με ενα μαλακό τραχηλο που δεν αντεχει βάρος, δεν ηθελα να το διακινδυνεψω,  εξαλλου Τετάρτη μπαινω για περιδεση 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Τουτουνι είπε:

Καλημέρα κορίτσια κι από μένα! Συγνώμη που πετιεμαι να πω κάτι ασχέτως...αλλά.ανησυχω πολυ, γιατί μου πέρασαν όλα τα συμπτώματα???

τουτουνακι παλι τα ιδια θα λεμε? εσυ πρεπει αν ευχαριστηθεις και αυτην την υπεροχη ηρεμη Δευτερα! ολα καλα ειναι βρε μην ανησυχεις!! φτου φτου να λεμε!! θα προτιμουσα να ειμαι στη θεση σου αχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Εγω λόγω ιστορικου, που εμφανισα Ανεπάρκεια κ εξαλειφθηκε πληρως ο τραχηλος στις 16 εβδομάδες δεν ηθελα.  Αν δεν ειχα ιστορικο δεν θα ειχα θεμα,  αλλα με ενα μαλακό τραχηλο που δεν αντεχει βάρος, δεν ηθελα να το διακινδυνεψω,  εξαλλου Τετάρτη μπαινω για περιδεση 

Αυτο δεν γνωριζω,αν ο κολπικος υπερηχος οντως επιβαρυνει τον τράχηλο?Υφισταται αυτο ιατρικα?Γιατι αν ισχυει ουτε γιατρος θα το ρισκαρε ετσι δεν είναι?

Πριν δε φαινοταν κατι?Στην αυχενικη?Λογικα ειναι μια διαδικασια σταδιακη φαντάζομαι που επιδέχεται κάποιας θεραπείας...


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Αυτο δεν γνωριζω,αν ο κολπικος υπερηχος οντως επιβαρυνει τον τράχηλο?Υφισταται αυτο ιατρικα?Γιατι αν ισχυει ουτε γιατρος θα το ρισκαρε ετσι δεν είναι?

Πριν δε φαινοταν κατι?Στην αυχενικη?Λογικα ειναι μια διαδικασια σταδιακη φαντάζομαι που επιδέχεται κάποιας θεραπείας...

Μονο ο κοντος τραχηλος φαινετε απο την αυχενικη . Αν ειναι μαλακος κ πεφτει αποτομα δεν φαινετε. Ο κολπικος υπερηχος δεν κανει κακο Οταν δεν υπαρχει προβλημα απλα οταν εχεις προβλημα το παραμικρο μπορει να δημιουργησει συσπασεις πιεση στην περιοχη γιαυτο γινετε με προσοχη οταν ειναι μονο απαραιτητος .γενικα κ κοπελες με προβλημα κολπικο υπερηχο κανουν απλα ολα γινονται μονο οταν το κρινει ο γιατρος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...