Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια..

@chris79 Καλή επιτυχία σήμερα, όλα να πάνε τέλεια!

Κορίτσια μου αυτές τις μέρες με ποναγε πολύ ένα δόντι και πάω στον οδοντίατρο χθες και έχει χαλάσει από τη ρίζα. Θέλει απονεύρωση.. Μου είπε δυστυχώς στον 1ο 3μηνο δεν μπορούμε να το φτιάξουμε οπότε μου το καθάρισε και μου το έκλεισε πρόχειρα να βγάλω τον Αύγουστο. Γιατί εγώ σε δύο βδομάδες περίπου τελειώνω το 1ο τρίμηνο αλλά ξανα ανοίγει Σεπτέμβρη. Τρώω από την μία πλευρά, το προσέχω και από Σεπτέμβρη κάνω απονεύρωση.

Θα ρωτήσω και το γιατρό την Τρίτη που έχω αυχενική. ΕΛπίζω όντως να επιτρέπεται γιατί δεν θα το αντέξω.

Δεν περνάνε και οι μέρες μέχρι να πάω να δω αν είναι καλά το μωράκι μας...


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια..

@chris79 Καλή επιτυχία σήμερα, όλα να πάνε τέλεια!

Κορίτσια μου αυτές τις μέρες με ποναγε πολύ ένα δόντι και πάω στον οδοντίατρο χθες και έχει χαλάσει από τη ρίζα. Θέλει απονεύρωση.. Μου είπε δυστυχώς στον 1ο 3μηνο δεν μπορούμε να το φτιάξουμε οπότε μου το καθάρισε και μου το έκλεισε πρόχειρε να βγάλω τον Αύγουστο. Γιατί εγώ σε δύο βδομάδες περίπου τελειώνω το 1ο τρίμηνο αλλά ξανα ανοίγει Σεπτέμβρη. Τρώω από την μία πλευρά, το προσέχω και από Σεπτέμβρη κάνω απονεύρωση.

Θα ρωτήσω και το γιατρό την Τρίτη που έχω αυχενική. ΕΛπίζω όντως να επιτρέπεται γιατί δεν θα το αντέξω.

Δεν περνάνε και οι μέρες μέχρι να πάω να δω αν είναι καλά το μωράκι μας...

Ποπό, ο πόνος στα δόντια δεν παλεύεται με τίποτα!!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Όσο για την αυχενική 6 μέρες έμειναν υπομονή!!! Όλα θα είναι υπέροχα!!!!!!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Ποπό, ο πόνος στα δόντια δεν παλεύεται με τίποτα!!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Όσο για την αυχενική 6 μέρες έμειναν υπομονή!!! Όλα θα είναι υπέροχα!!!!!!

Ασε ποτέ δεν μου έτυχε να χρειάζομαι απονεύρωση , κάθε χρόνο τα ελέγχω.. Τώρα που είμαι έγκυος βρήκε και αυτό... 

Καλά για την αυχενική με έχει πιάσει πολύ αγωνία , έχω να πάω και 2 βδομάδες ήδη και ανησυχώ να δω αν είναι καλά...


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Ασε ποτέ δεν μου έτυχε να χρειάζομαι απονεύρωση , κάθε χρόνο τα ελέγχω.. Τώρα που είμαι έγκυος βρήκε και αυτό... 

Καλά για την αυχενική με έχει πιάσει πολύ αγωνία , έχω να πάω και 2 βδομάδες ήδη και ανησυχώ να δω αν είναι καλά...

Δεν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω!!!! Κι εγώ έχω αγωνία μεγάλη!!!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Τουτουνι είπε:

Εγώ έχω στις 17.... Αλλά θα πάω την Τρίτη για υπέρηχο να δω πως πάνε τα πράγματα!

Καλά θα κάνεις αν σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα... Κι εγώ μέχρι την Τρίτη θα έχουν περάσει ακριβώς 3 εβδομάδες που έχω να πάω και έχω πολύ αγωνία... Δεν ξέρω πως κρατήθηκα...


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Καλά θα κάνεις αν σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα... Κι εγώ μέχρι την Τρίτη θα έχουν περάσει ακριβώς 3 εβδομάδες που έχω να πάω και έχω πολύ αγωνία... Δεν ξέρω πως κρατήθηκα...

Πραγματικά, χαρά στο κουράγιο σου!!! Εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω!!!!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια 

Φοβάμαι θα χαλάσω τα ποσοστά μας ... τα μωρά μας έχουν μεγαλώσει κανονικά. Αν και δεν έχει βγει η αιματολογική το ένα μωρό έχει τελειες μετρησεις και τέλεια ποσοστά (1:1300) όμως στο άλλο δεν είδε το ρινικό οστό και το ποσοστό είναι 1:13 για down .... αναμένουμε την αιματολογική αλλά είμαι στα πατώματα και κλαίω συνέχεια ... λογικα πάω για λήψη τροφό βλάστης άμεσα αλλά περιμένω και την αιματολογική... και τέλεια να είναι όμως ποσό θα ανεβάσει το 1:13;;;; 
Οι παλμοί έπεσαν και στα 2 και είναι φυσιολογικοί

Βασικα όλες οι μετρήσεις ήταν τέλειες εκτός από αυτό αλλά είναι πολύ βασικό ... εχω σκάσει και φοβάμαι παρά πολύ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!! 

@chris79 κορίτσι μου μην αγχώνεσαι και μην απογοητεύσαι!! Όλα καλά θα πάνε και αν χρειαστεί και βέβαια κάνε τροφοβλαστη! Εγώ ξέρω τουλάχιστον 2 που η αυχενική δεν ήταν καλή αλλά έκαναν τροφοβλαστη και τελικά ήταν μια χαρά! Το αγόρι είναι τώρα 6 ετών και η μικρή 7!! Θα δεις μια χαρά θα είναι!! 


Xr0Qp3.png

7yzup3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ioanna27 said:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

@chris79 κορίτσι μου μην αγχώνεσαι και μην απογοητεύσαι!! Όλα καλά θα πάνε και αν χρειαστεί και βέβαια κάνε τροφοβλαστη! Εγώ ξέρω τουλάχιστον 2 που η αυχενική δεν ήταν καλή αλλά έκαναν τροφοβλαστη και τελικά ήταν μια χαρά! Το αγόρι είναι τώρα 6 ετών και η μικρή 7!! Θα δεις μια χαρά θα είναι!! 

Μακαρι ... αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι μη χάσω και τα 2!! 

Ακομη κι αν δεν είναι καλά το ένα θα το αντιμετωπίσω , αλλά αν χάσω και τα 2 θα τρελαθώ ... μετά από τόσο κόπο , αγωνία και προσπάθεια .. να έχω φτάσει ως εδώ ... προσπαθω να σκέφτομαι θετικά αλλά ξέρω ότι ο γιατρός δεν έχει κάνει λάθος ... το έψαχνε πολληηηηη ώρα. Καταλάβαινα ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί επέμενε στο ένα μωρό πολλή ώρα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Μακαρι ... αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι μη χάσω και τα 2!! 

Ακομη κι αν δεν είναι καλά το ένα θα το αντιμετωπίσω , αλλά αν χάσω και τα 2 θα τρελαθώ ... μετά από τόσο κόπο , αγωνία και προσπάθεια .. να έχω φτάσει ως εδώ ... προσπαθω να σκέφτομαι θετικά αλλά ξέρω ότι ο γιατρός δεν έχει κάνει λάθος ... το έψαχνε πολληηηηη ώρα. Καταλάβαινα ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί επέμενε στο ένα μωρό πολλή ώρα... 

Κορίτσι μου γλυκό καταλαβαίνω την ανησυχία σου αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Αν όντως κάτι συμβαίνει( που δεν το πιστεύω) μετά πως αντιμετωπίζεται???


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Φοβάμαι θα χαλάσω τα ποσοστά μας ... τα μωρά μας έχουν μεγαλώσει κανονικά. Αν και δεν έχει βγει η αιματολογική το ένα μωρό έχει τελειες μετρησεις και τέλεια ποσοστά (1:1300) όμως στο άλλο δεν είδε το ρινικό οστό και το ποσοστό είναι 1:13 για down .... αναμένουμε την αιματολογική αλλά είμαι στα πατώματα και κλαίω συνέχεια ... λογικα πάω για λήψη τροφό βλάστης άμεσα αλλά περιμένω και την αιματολογική... και τέλεια να είναι όμως ποσό θα ανεβάσει το 1:13;;;; 
Οι παλμοί έπεσαν και στα 2 και είναι φυσιολογικοί

Βασικα όλες οι μετρήσεις ήταν τέλειες εκτός από αυτό αλλά είναι πολύ βασικό ... εχω σκάσει και φοβάμαι παρά πολύ 

"3ος «μύθος»: Η απουσία του ρινικού οστού συνεπάγεται ότι το έμβρυο έχει σύνδρομο Down. Στην πραγματικότητα στο 60-70% των εμβρύων με τρισωμία 21 και περίπου στο 2% των χρωμοσωμικά φυσιολογικών εμβρύων το ρινικό οστό δεν είναι ορατό κατά την υπερηχογραφική εξέταση στις 11-13+6 εβδομάδες."

Καλημερα κοριτσι.Ηρεμησε σε παρακαλώ!!!!

Βλεπεις τα ποσοστα?Εφοσον ολες οι αλλες μετρήσεις ειναι καλες η τροφοβλαστη θα δειξει οτι το μωρο ειναι καλά.Για το μικρο ή το μεγαλο προκειται?

 

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι said:

Κορίτσι μου γλυκό καταλαβαίνω την ανησυχία σου αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Αν όντως κάτι συμβαίνει( που δεν το πιστεύω) μετά πως αντιμετωπίζεται???

Αν βγει τροφοβλαστη που δείχνει ότι έχει θέμα τερματίζεις το ένα (δρν ξερ πως ...) και το αφήνεις εκεί ...  το άλλο συνεχίζει (και ελπίζεις να μην επηρεαστεί) 

Just now, Joka said:

"3ος «μύθος»: Η απουσία του ρινικού οστού συνεπάγεται ότι το έμβρυο έχει σύνδρομο Down. Στην πραγματικότητα στο 60-70% των εμβρύων με τρισωμία 21 και περίπου στο 2% των χρωμοσωμικά φυσιολογικών εμβρύων το ρινικό οστό δεν είναι ορατό κατά την υπερηχογραφική εξέταση στις 11-13+6 εβδομάδες."

Καλημερα κοριτσι.Ηρεμησε σε παρακαλώ!!!!

Βλεπεις τα ποσοστα?Εφοσον ολες οι αλλες μετρήσεις ειναι καλες η τροφοβλαστη θα δειξει οτι το μωρο ειναι καλά.Για το μικρο ή το μεγαλο προκειται?

 

 

Το διάβασα κι εγώ αυτό.
Το μικρουλι είναι. Βασικά το μικρό είναι 6,6 (157 παλμοί) και το μεγάλο 7,2 σχεδόν (160 παλμοί) 

Ανησυχουσα για τους παλμούς αλλά ήταν οκ ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...