Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου.Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Paris.33 είπε:

Βρε κορίτσια εμεις πηγαμε γιατρο σήμερα 31w ακριβώς και μ την εβγαλε την μπεμπα καπου 1400, ειπε, πριν μια εβδομάδα ομως η εμβρυολογος μ την εβγαλε 1500.. Να πω την αλήθεια δεν ειπα στον γιατρό μ οτι εκανα Doppler απο δικη μ ανασφάλεια. Ξερω οι υπέρηχοι δεν ειναι ακριβώς και δεν θελω να κανω κ συγκριση μιας κ μιλαμε κ για διαφορετικα μηχανήματα, μήπως παραειμαι ανετη;; :rolleyes:

Δεν είσαι υποχρεωμένη να του το πεις.Λογικα η ακριβέστερη μέτρηση είναι του εμβρυομητρικού.Πολυ καλά έκανες κι έκανες ντοπλερ.Σχεδον όλοι οι γυναικολόγοι τη θεωρούν υποχρεωτική.

Άνετη να παραείσαι για ποιο πράγμα?

Just now, Mari@nna είπε:

Κορίτσια μου περαστικά σε ολες έχετε συσπασεις. Εύχομαι να πάνε ολα καλά!! Θετική σκέψη λίγο έμεινε!!! Ηθελα να σας ρωτήσω τι ακριβώς νιώθετε με τις συσπασεις αναρωτιέμαι αν έχω κ δεν το καταλαβαίνω. Μπορεί να σας φαίνεται λίγο άκυρη η ερώτηση μου αλλα επειδή ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη κ γενικά είμαι αρκετά ανθεκτική στον πόνο (δεν ξερω αν εχει κάποια σχέση αυτό) δεν ξερω αν οι πόνοι που κατα διαστήματα νιώθω ειναι συσπάσεις. 

Μα ούτε κι εγώ νομίζω το έχω νιώσει κι επίσης ακόμα ρωτάω.Επισης ανθεκτική στον πόνο,αλλά δε θα λεγα οτι εχω πονους...


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mari@nna είπε:

Κορίτσια μου περαστικά σε ολες έχετε συσπασεις. Εύχομαι να πάνε ολα καλά!! Θετική σκέψη λίγο έμεινε!!! Ηθελα να σας ρωτήσω τι ακριβώς νιώθετε με τις συσπασεις αναρωτιέμαι αν έχω κ δεν το καταλαβαίνω. Μπορεί να σας φαίνεται λίγο άκυρη η ερώτηση μου αλλα επειδή ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη κ γενικά είμαι αρκετά ανθεκτική στον πόνο (δεν ξερω αν εχει κάποια σχέση αυτό) δεν ξερω αν οι πόνοι που κατα διαστήματα νιώθω ειναι συσπάσεις. 

Εγώ έχω πετρώματα ψηλά στην κοιλιά, κυρίως πάνω από τον αφαλό, νιώθω και σαν «ηλεκτρισμό» - πόνο εσωτερικά μέσα στον κόλπο και πόνο μπροστά χαμηλά στην κοιλιά! Όχι όλα μαζί και ταυτόχρονα, αλλά διάσπαρτα αυτά τα συπτώματα! Τώρα που αύξησα σε 2 πρωί 2 βράδυ μαγνήσιο έχω μόνο τα πετρώματα! Θα το παρακολουθώ και θα ενημερώσω σχετικά τον γιατρό! Πάντως όλη μέρα ξαπλωμένη και με πιάνει όταν σηκώνομαι να πάω τουαλέτα, μονο τότε τα έχω! 
Μακαρι να περάσουν οι μέρες και οι εβδομάδες να μπούμε στο ασφαλές χρονικό διάγραμμα! 

Just now, Mari@nna είπε:

 

Αυτα που λέτε καπως τα εχω νιώσει κ εγώ αλλα δεν πολύ δίνω σημασία. Επίσης κάποιες φορες νιώθω πόνο αρκετά χαμηλά αλλα μετα από λίγη ωρα περνάει. Εσάς το μέτρησε κάπως  ο γυναικολόγος ότι έχετε συσπασεις ή εσεις το περιγράψετε;

Εγώ περιέγραψα όλα τα συμπτώματα, αλλά μέτρησε τράχηλο και ακόμα είναι μακρύς! Οπότε μου έδωσε ελπίδες! 
 


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Δεν είσαι υποχρεωμένη να του το πεις.Λογικα η ακριβέστερη μέτρηση είναι του εμβρυομητρικού.Πολυ καλά έκανες κι έκανες ντοπλερ.Σχεδον όλοι οι γυναικολόγοι τη θεωρούν υποχρεωτική.

Άνετη να παραείσαι για ποιο πράγμα?

Μα ούτε κι εγώ νομίζω το έχω νιώσει κι επίσης ακόμα ρωτάω.Επισης ανθεκτική στον πόνο,αλλά δε θα λεγα οτι εχω πονους...

Που δεν αγχωθηκα κ κρατηθηκα εκεινη τη στιγμή για το βαρος που μ το εβγαλε διαφορετικό..  Αλλα απο την αλλη το περιμενα,  η εμβρυολογος κανει πιο ακριβης μετρήσεις κ ξερω γενικα κ οι υπέρηχοι δεν ειναι κ ζυγαρια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Εγώ έχω πετρώματα ψηλά στην κοιλιά, κυρίως πάνω από τον αφαλό, νιώθω και σαν «ηλεκτρισμό» - πόνο εσωτερικά μέσα στον κόλπο και πόνο μπροστά χαμηλά στην κοιλιά! Όχι όλα μαζί και ταυτόχρονα, αλλά διάσπαρτα αυτά τα συπτώματα! Τώρα που αύξησα σε 2 πρωί 2 βράδυ μαγνήσιο έχω μόνο τα πετρώματα! Θα το παρακολουθώ και θα ενημερώσω σχετικά τον γιατρό! Πάντως όλη μέρα ξαπλωμένη και με πιάνει όταν σηκώνομαι να πάω τουαλέτα, μονο τότε τα έχω! 
Μακαρι να περάσουν οι μέρες και οι εβδομάδες να μπούμε στο ασφαλές χρονικό διάγραμμα! 

Εγώ περιέγραψα όλα τα συμπτώματα, αλλά μέτρησε τράχηλο και ακόμα είναι μακρύς! Οπότε μου έδωσε ελπίδες! 
 

Κατάλαβα, ίσως  έτσι που το περιγράφετε να έχω κ εγω κάποιες φορές, αλλά οι μετρήσεις στον τραχηλο ειναι καλές απ' οτι βλέπουν κ ο γυναικολόγος κ ο μαιευτήρας που έκανα το Doppler. Επίσης εγω δεν εχω πάρει καθόλου μαγνησιο. Ειχα ρωτήσει  κάπου στον 6ο αλλα μου είχε πει ότι δεν χρειάζομαι τωρα να φανταστείτε ειμαι 32 εβδομάδα. Εσείς παίρνετε ανεξαρτήτως αν έχετε συσπασεις; 

Just now, Paris.33 είπε:

Που δεν αγχωθηκα κ κρατηθηκα εκεινη τη στιγμή για το βαρος που μ το εβγαλε διαφορετικό..  Αλλα απο την αλλη το περιμενα,  η εμβρυολογος κανει πιο ακριβης μετρήσεις κ ξερω γενικα κ οι υπέρηχοι δεν ειναι κ ζυγαρια

Δεν νομίζω οτι ειναι κακό που πήγες για Doppler. Επίσης δεν πιστεύω ότι θα παρεξηγουσε ο γιατρός, εδώ υπάρχουν κοπέλες που κάνουν διπλή παρακολουθήση. Θα μπορούσες θεωρώ να του το πεις. Πάντως σε ότι αφορά την διαφορά, όπως είπες και εσύ δεν ειναι κ ζυγαριά. Το βάρος υπολογίζεται με βαση τις μετρήσεις πχ περίμετρο κεφαλιού κλπ επομένως δεν μπορεί να ειναι ακριβείς. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mari@nna είπε:

Κατάλαβα, ίσως  έτσι που το περιγράφετε να έχω κ εγω κάποιες φορές, αλλά οι μετρήσεις στον τραχηλο ειναι καλές απ' οτι βλέπουν κ ο γυναικολόγος κ ο μαιευτήρας που έκανα το Doppler. Επίσης εγω δεν εχω πάρει καθόλου μαγνησιο. Ειχα ρωτήσει  κάπου στον 6ο αλλα μου είχε πει ότι δεν χρειάζομαι τωρα να φανταστείτε ειμαι 32 εβδομάδα. Εσείς παίρνετε ανεξαρτήτως αν έχετε συσπασεις; 

Δεν νομίζω οτι ειναι κακό που πήγες για Doppler. Επίσης δεν πιστεύω ότι θα παρεξηγουσε ο γιατρός, εδώ υπάρχουν κοπέλες που κάνουν διπλή παρακολουθήση. Θα μπορούσες θεωρώ να του το πεις. Πάντως σε ότι αφορά την διαφορά, όπως είπες και εσύ δεν ειναι κ ζυγαριά. Το βάρος υπολογίζεται με βαση τις μετρήσεις πχ περίμετρο κεφαλιού κλπ επομένως δεν μπορεί να ειναι ακριβείς. 

Ναι εγώ παίρνω μαγνήσιο από την αρχή! Οι συσπασεις πρέπει να σε ανησυχησουν όταν είναι πολλές πχ πάνω από 5-6 τη μέρα, αν και είσαι σε προχωρημένη βδομάδα οπότε ίσως και λίγες παραπάνω να μην πειραζουν. Καλό είναι να σε βάλει στον καρδιοτοκογραφο καμιά φορά είναι το μηχάνημα που μετράει συσπασεις να είσαι και εσύ ήσυχη.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια ! 
Πριν λίγο πήρα το οκ να πάω σπίτι μου σήμερα !! Ειχα ένα σχετικά ήρεμο βράδυ και το καρδιοτοκογραφημα το πρωί ήταν οκ όπως και ο τράχηλος. 
Ο γιατρος μου είπε να πάω σπίτι και χαριτολογωντας ότι θέλει να του δώσω 3 εβδομάδες μίνιμουμ για τη γεννά και θα είμαστε εντάξει .. Αντε να δούμε !! 
Ειμαι πιο ήρεμη σήμερα... Αντε να δω και το αγοράκι μου που μου έλειψε :) 

Καλημέρα! Πολύ ωραία νέα! Να ξεκουραστείς κ όλα θα πάνε καλά!! 

:)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια ! 
Πριν λίγο πήρα το οκ να πάω σπίτι μου σήμερα !! Ειχα ένα σχετικά ήρεμο βράδυ και το καρδιοτοκογραφημα το πρωί ήταν οκ όπως και ο τράχηλος. 
Ο γιατρος μου είπε να πάω σπίτι και χαριτολογωντας ότι θέλει να του δώσω 3 εβδομάδες μίνιμουμ για τη γεννά και θα είμαστε εντάξει .. Αντε να δούμε !! 
Ειμαι πιο ήρεμη σήμερα... Αντε να δω και το αγοράκι μου που μου έλειψε :) 

Καλη επιστροφή στο σπιτακι! Να ξεκουραστεις σωματικα κ ψυχολογικα! Θα συνεχισεις φαρμακα;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια ! 
Πριν λίγο πήρα το οκ να πάω σπίτι μου σήμερα !! Ειχα ένα σχετικά ήρεμο βράδυ και το καρδιοτοκογραφημα το πρωί ήταν οκ όπως και ο τράχηλος. 
Ο γιατρος μου είπε να πάω σπίτι και χαριτολογωντας ότι θέλει να του δώσω 3 εβδομάδες μίνιμουμ για τη γεννά και θα είμαστε εντάξει .. Αντε να δούμε !! 
Ειμαι πιο ήρεμη σήμερα... Αντε να δω και το αγοράκι μου που μου έλειψε :) 

Τι ωραία νέα είναι αυτά πρωί πρωί... Αντε να πας σπιτάκι να ξεκουραστείς.. 

Καλημέρα και στην υπόλοιπη παρέα.. Σημερα το βράδυ έχουμε το Doppler επιτέλους.. Και πήρα χθες μια μαρμελάδα με στεβια και σήμερα έφαγα πρωινό και η μέτρηση μου ήταν τέλεια.. Οπότε πέρασε το τεστ και είμαι πολύ χαρούμενη που θα τρώω κάτι γλυκό χαχαχα.. Πήρα και μια πραλινα χωρίς ζάχαρη, θα την δοκιμάσω αύριο... 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 said:

Καλη επιστροφή στο σπιτακι! Να ξεκουραστεις σωματικα κ ψυχολογικα! Θα συνεχισεις φαρμακα;; 

Ευχαριστώ πολύ ! 
Ναι αλλά light φάρμακα. Αν είναι να προχωρήσει κάτι δηλ αυτά δεν το σταματάνε. Οι ενδείξεις είναι οκ αυτή τη στιγμή πάντως.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , chris79 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια ! 
Πριν λίγο πήρα το οκ να πάω σπίτι μου σήμερα !! Ειχα ένα σχετικά ήρεμο βράδυ και το καρδιοτοκογραφημα το πρωί ήταν οκ όπως και ο τράχηλος. 
Ο γιατρος μου είπε να πάω σπίτι και χαριτολογωντας ότι θέλει να του δώσω 3 εβδομάδες μίνιμουμ για τη γεννά και θα είμαστε εντάξει .. Αντε να δούμε !! 
Ειμαι πιο ήρεμη σήμερα... Αντε να δω και το αγοράκι μου που μου έλειψε :) 

Μπράβο ρε κορίτσι μου, τι καλά! Να πας σπιτάκι σου να ξεκουραστείς αλλά πρόσεχε μην πάρεις θάρρος και δεν ξαπλωνεις! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Ευχαριστώ πολύ ! 
Ναι αλλά light φάρμακα. Αν είναι να προχωρήσει κάτι δηλ αυτά δεν το σταματάνε. Οι ενδείξεις είναι οκ αυτή τη στιγμή πάντως.. 

Σου εύχομαι ετσι να συνεχίσουν οι ενδείξεις και να φτασεις χωρις αλλα αγχη μεχρι τέλους! 

Βρε κορίτσια να σας ρωτησω, εσας τι λενε οι ζυγαριες σας;;;;  ενω τρωω το ιδιο βλέπω παιρνει τραγικα τον ανηφορο κ ειμαι να σκασω:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες

@Paris.33 Καταρχην μπραβο σου που πήγες να κάνεις το Doppler απο μονη σου.. Από εκεί κ επειτα υπαρχουν μικροαλλαγες καμια φορα στα μηχανήματα..ειδικα στου Δημοσίου από τα ιδιωτικές εξετάσεις..

απο εκεί κ επειτα θεωρω πως βοηθάει να έχεις σχέση εμπιστοσύνης με τον γιατρό σου και να του λες τα πάντα.. παρόλο που καταλαβαινω γιατι δεν του το είπες.. πχ δεν παίρνεις μαγνήσιο? πες του γιατρέ το μαγνήσιο που το χρειαζομαστε;;;κτλ κτλ..

@chris79 Ωραια τα νέα σου! επιστροφή στο σπιτάκι σου διπλα στο δέντρο σου; να φανταστώ! Καλή ξεκούραση!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Σου εύχομαι ετσι να συνεχίσουν οι ενδείξεις και να φτασεις χωρις αλλα αγχη μεχρι τέλους! 

Βρε κορίτσια να σας ρωτησω, εσας τι λενε οι ζυγαριες σας;;;;  ενω τρωω το ιδιο βλέπω παιρνει τραγικα τον ανηφορο κ ειμαι να σκασω:(

Εγώ έχω να ζυγιστω καιρό γιατί πηγαίνω στη μαμά μου (δεν έχω ζυγαριά :p) την Κυριακή θα πάω και θα σας πω. Πάντως πριν 2 βδομάδες ημουν στα +7  ....αστα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Εγώ έχω να ζυγιστω καιρό γιατί πηγαίνω στη μαμά μου (δεν έχω ζυγαριά :p) την Κυριακή θα πάω και θα σας πω. Πάντως πριν 2 βδομάδες ημουν στα +7  ....αστα

Σε νιώθω..,χαχαχα την Τρίτη στις 15 παω γιατρό και θα ζυγιστώ μετα απο 1 μήνα χαχααχα κ ήμουν +8..εκει να δεις γέλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...