Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσι μου υπομονή! Τι να πω όλες μαζί τα πάθαμε αυτά; Να σου πω ούτε εγώ ήμουν σίγουρη και τελικά ήταν συσπάσεις. Αφού μου λέει ο γιατρός τώρα είχες σύσπαση την ένοιωσες; Κι εγώ νόμιζα ότι κουνήθηκε το μωρό  φαντάσου.. πάντως μην ανησυχείς γιατί εσύ είσαι σε μια πολύ ασφαλή εβδομάδα ότι κι αν γίνει! Ελπίζω να είναι όλα καλά αύριο! Ξεκουράσου όσο πιο πολύ ! Γιατί εγώ έκανα και βλακείες και έλεγα καλά είμαι μωρέ και όλο και κάτι έκανα σπίτι και μετά με έπιανε πόνος.

Μα ναι αυτό το πράγμα! Όλες μαζί? Είναι δυνατόν! Τι μέρες κι αυτές! Υπομονή και ξεκούραση.... Κι εγώ τώρα τίποτα... Ξάπλα.. 

Πάντως πονάει η μέση μου... Αλλά και αυτό μπορεί να είναι από την υγρασία... 

 

Υπομονή κι εσύ πλησιάζεις στα πολύ ασφαλή.. γενικά είμαστε ασφαλείς αλλά σίγουρα καμία μας δεν θέλει να γεννήσει πρόωρα.. και εγώ έχω μικρό μωράκι γιατί δεν τρέφεται τέλεια από τις μητριαιες και με προβληματίζει το βάρος του. Στις 32 + 1 ήταν 1580 γρ. Τώρα πόσο να έχει πάει ο γλυκούλης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Hope.2019 είπε:

Κι εσύ ε; Ρε γαμωτο όχι μόνο κοντυνε ο τράχηλος αλλά έκανε και χοάνη! Θα το παρακολουθουμε και αν δεν δω διάφορα στις συσπάσεις και τον πόνο θα πάρω glopir. Φοβάμαι ότι στο επόμενο ραντεβού θα έχει κοντύνει κι άλλο . Έχω κ την προεκλαμψία που σκέφτομαι αν εμφανιστεί τελικά και λέω έλεος από που να το πιάσουμε! Επειδή ρώτησα ποτέ έχουμε ασφάλεια μουείπε βέβαια ότι αν φτάσουμε στις 32 αν και πρόωρα είναι ασφαλή τα μωράκια αλλά θα το παλέψουμε να μη βγει πρόωρο το μωράκι.. εσύ σε τι φάση είσαι;

Εγώ ούτε πόνους καθολου ουτε συσπασεις ως τώρα.Τουλαχιστον δεν καταλαβαινω εγώ συσπάσεις.

Αμνιακό υγρό κ τράχηλος οκ όπως κ πλακούντας και πίεση.

Υπομονή,μια χαρά θα είναι από δω και πέρα τα μωράκια.

Όλα αυτά αντίμετωπιζονται.Κι εγώ θέλω να πάω όσο πιο αργά γίνεται γιατί είναι μικρούλι το μωράκι μου.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

Μα ναι αυτό το πράγμα! Όλες μαζί? Είναι δυνατόν! Τι μέρες κι αυτές! Υπομονή και ξεκούραση.... Κι εγώ τώρα τίποτα... Ξάπλα.. 

Πάντως πονάει η μέση μου... Αλλά και αυτό μπορεί να είναι από την υγρασία... 

 

Υπομονή κι εσύ πλησιάζεις στα πολύ ασφαλή.. γενικά είμαστε ασφαλείς αλλά σίγουρα καμία μας δεν θέλει να γεννήσει πρόωρα.. και εγώ έχω μικρό μωράκι γιατί δεν τρέφεται τέλεια από τις μητριαιες και με προβληματίζει το βάρος του. Στις 32 + 1 ήταν 1580 γρ. Τώρα πόσο να έχει πάει ο γλυκούλης?

Κι εσύ θέμα με τις μητριαίες ε; Κι εγώ εχω.  Έχεις θέμα ως τώρα με την πίεση η οποιαδήποτε δείγμα προεκλαμψίας;

Just now, Joka είπε:

Εγώ ούτε πόνους καθολου ουτε συσπασεις ως τώρα.

Αμνιακό υγρό κ τράχηλος οκ όπως κ πλακούντας.

Υπομονή,μια χαρά θα είναι από δω και πέρα τα μωράκια.

Όλα αυτά αντίμετωπιζονται.Κι εγώ θέλω να πάω όσο πιο αργά γίνεται γιατί είναι μικρούλι το μωράκι μου.

Εγώ Joka μου στις 26  εβδομάδες είχα τράχηλο σχεδόν 3 εκ. και κλειστό.. τώρα τελευταία ξεκίνησαν οι συσπάσεις και φαντάσου δεν είναι και ξεκάθαρες πολλές φορές νόμιζα ότι ήταν το μωρό. Αλλά επειδή σήμερα πιασαμε μια ενώ ήμουν στο γιατρό εγώ απλά ενοιωσα σαν να κουνήθηκε το μωρό έντονα και φυσικά κατέληξα μέσα σε τέσσερις εβδομάδες όχι απλά να μειωθεί στο 2.3 αλλά άνοιξε το εξωτερικό στόμιο (χοάνη) . Αυτό με ανησυχεί πιο πολύ η χοάνη. Θέλω να το κρατήσω εκεί μέσα και να βγει πρόωρο δεν θέλω με τίποτα.  Για τα κιλακια του το χαρακτήρισε μικρό και θέλει να βεβαιωθεί στον επόμενο υπέρηχο ότι αναπτύσεται ικανοποιητικά.. αλλά μου είπε ότι πολύ πιθανό απλά να βγει ένα πιο αδύνατο μωράκι...


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κι εσύ θέμα με τις μητριαίες ε; Κι εγώ εχω.  Έχεις θέμα ως τώρα με την πίεση η οποιαδήποτε δείγμα προεκλαμψίας;

Εγώ Joka μου στις 26  εβδομάδες είχα τράχηλο σχεδόν 3 εκ. και κλειστό.. τώρα τελευταία ξεκίνησαν οι συσπάσεις και φαντάσου δεν είναι και ξεκάθαρες πολλές φορές νόμιζα ότι ήταν το μωρό. Αλλά επειδή σήμερα πιασαμε μια ενώ ήμουν στο γιατρό εγώ απλά ενοιωσα σαν να κουνήθηκε το μωρό έντονα και φυσικά κατέληξα μέσα σε τέσσερις εβδομάδες όχι απλά να μειωθεί στο 2.3 αλλά άνοιξε το εξωτερικό στόμιο (χοάνη) . Αυτό με ανησυχεί πιο πολύ η χοάνη. Θέλω να το κρατήσω εκεί μέσα και να βγει πρόωρο δεν θέλω με τίποτα.  Για τα κιλακια του το χαρακτήρισε μικρό και θέλει να βεβαιωθεί στον επόμενο υπέρηχο ότι αναπτύσεται ικανοποιητικά.. αλλά μου είπε ότι πολύ πιθανό απλά να βγει ένα πιο αδύνατο μωράκι...

Εμένα με είδαν στις 28 και 30 βδομάδες και μου είπαν τράχηλος 30,σταθερά.Τώρα για συσπάσεις δε ρώτησα,στην επόμενη επίσκεψη θα δω μήπως το αντιληφθεί η γιατρός.

Το ξέρω όμως οτι προς το τέλος τράχηλος και πλακούντας δοκιμάζονται.

Το θεμα είναι οτι κοντεύουμε τον 8ο μήνα και τα μωράκια είναι ασφαλή.Απο δω και πέρα ελπίζουμε να μείνουν στην κοιλίτσα όσο περισσοτερο γινεται.Μακαρι και στην ΠΗΤ.Καθε μέρα που μένουν στην κοιλιά είναι κέρδος απίστευτο για τα μωράκια.

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Εμένα με είδαν στις 28 και 30 βδομάδες και μου είπαν τράχηλος 30.Τώρα για συσπάσεις δε ρώτησα,στην επόμενη επίσκεψη θα δω μήπως το αντιληφθεί η γιατρός.

Το ξέρω όμως οτι προς το τέλος τράχηλος και πλακούντας δοκιμάζονται.

Το θεμα είναι κοντεύουμε τον 8ο μήνα και τα μωράκια είναι ασφαλή.Απο δω και πέρα ελπίζουμε να μείνουν στην κοιλίτσα όσο περισσοτερο γινεται.Μακαρι και στην ΠΗΤ.Καθε μέρα που μένουν στην κοιλιά είναι κέρδος απίστευτο για τα μωράκια.

Έχεις δίκιο ναι τουλάχιστον κοντεύουμε τον 8ο... Πάντως αφού σε εξέτασε και στην 30η όλα καλά! Θα το είχατε αντιληφθεί αν είχες συσπάσεις και αν δεν το καταλάβεις εσύ ξέρει η γιατρός, όποτε όλα καλά! Έχεις όλες τις προϋποθέσεις για να πας μέχρι τέλους ευτυχώς είσαι πολύ τυχερή σε αυτό το κομμάτι!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Hope.2019 είπε:

Έχεις δίκιο ναι τουλάχιστον κοντεύουμε τον 8ο... Πάντως αφού σε εξέτασε και στην 30η όλα καλά! Θα το είχατε αντιληφθεί αν είχες συσπάσεις και αν δεν το καταλάβεις εσύ ξέρει η γιατρός, όποτε όλα καλά! Έχεις όλες τις προϋποθέσεις για να πας μέχρι τέλους ευτυχώς είσαι πολύ τυχερή σε αυτό το κομμάτι!

Ας είμαι τυχερή στο κομμάτι της εγκυμοσύνης τουλαχιστον κι εγώ,γιατί μέχρι να τα καταφέρω έφτυσα αίμα πολλά χρόνια!!!

Υπομονή και ψυχραιμια,ολες θα τα καταφέρουμε!!!

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ρια new mum said:

Σε 2 μέρες κλείνω την 29! Ο γιατρός μου είπε να φτάσω τουλάχιστον 32 και μετά θα είμαστε πιο ασφαλείς.. 

Και εμένα μου είπε το μαξιλαράκι είναι οι 32 ... και το επόμενο σημαντικό να πάνε πάνω από 2 κιλά τα μωρά .. αχ λίγο έμεινε ακόμη. Υπομονή 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Ας είναι τυχερή στο κομμάτι της εγκυμοσύνης τουλαχιστον κι εγώ,γιατί μέχρι να τα καταφέρω έφτυσα αίμα πολλά χρόνια!!!

Υπομονή και ψυχραιμια,ολες θα τα καταφέρουμε!!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κορίτσι μου κι εγώ με εξωσωματική έπιασα το θαυματάκι μου! Υπομονή κι όλα καλά θα μας πάνε! Τον φάγαμε το γάιδαρο!

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Hope.2019 said:

Κορίτσια μου όλα καλά με την εξέταση σήμερα με το μωρό. 1400γρ λίγο αδύνατο μου είπε μόνο. Αλλά μαύρα χάλια ι τράχηλος.. τελικά όντως κι εγώ αυτό που ένιωθα ήταν συσπάσεις. Έπιασε και μια όσο κάναμε υπερηχογράφημα. Με έβαλε καρδιοτοκογράφο εκείνη την ώρα δεν έδειξε κάτι ευτυχώς. Αλλά ο τράχηλος έφτασε 2.3 και έκανε χοάνη.. θα με ξαναδεί σε δύο εβδομάδες. Αλλά μου αύξησε το μαγνήσιο και μου έδωσε αντιβίωση και μια κολπική αλοιφή. Μου είπε αν δεν δω διάφορα στις συσπάσεις να μιλήσουμε στο τηλέφωνο πριν το ραντεβού και το επόμενο είναι να πάρω το glopir που λέγατε παραπάνω. Φοβάμαι κορίτσια μην γεννήσω πρόωρα.. αφήστε που έχω και την μεγάλη πιθανότητα για προεκλαμψία που φάνηκε από την αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες.  Τώρα θα με έχει από κοντά ο γιατρός και μου είπε θα κάνουμε ότι μπορούμε να μην γεννήσω πολύ πρόωρα. Να μπω στον 9ο έστω πφφφ

Πάντως κορίτσια εκτός από συσπάσεις νοιώθω συχνά πολύ πόνο από κάτω στον κόλπο και χαμηλά και μου είπε είναι λίγο τραχήλου. Από δω και πέρα δεν κάνω τίποτα από δουλειές ούτε περπάτημα επιτρέπει..

Και εμένα έκανε μια μικρή χοάνη ο τράχηλος παρότι είναι μακρύς σχετικά ακόμη. Και έχω κι εγώ ροζ. 
Και ενώ μου είχε πει όχι glopir με είδε καρδιολόγος πριν βγω σήμερα και μου είπε αυτή να το παίρνω γιατί έχω και πίεση ... είναι η εβδομάδα τι να πω ...Δε σου κρύβω ότι κι εγώ είμαι με το φόβο αλλά ελπιζω ότι θα καταφέρουμε να πάρουμε λίγο ακόμη να μεγαλώσουν τα ζουζούνια! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Κι εσύ ε; Ρε γαμωτο όχι μόνο κοντυνε ο τράχηλος αλλά έκανε και χοάνη! Θα το παρακολουθουμε και αν δεν δω διάφορα στις συσπάσεις και τον πόνο θα πάρω glopir. Φοβάμαι ότι στο επόμενο ραντεβού θα έχει κοντύνει κι άλλο . Έχω κ την προεκλαμψία που σκέφτομαι αν εμφανιστεί τελικά και λέω έλεος από που να το πιάσουμε! Επειδή ρώτησα ποτέ έχουμε ασφάλεια μουείπε βέβαια ότι αν φτάσουμε στις 32 αν και πρόωρα είναι ασφαλή τα μωράκια αλλά θα το παλέψουμε να μη βγει πρόωρο το μωράκι.. εσύ σε τι φάση είσαι;

Εμένα ο τράχηλος μου ακόμα είναι μακρύς από ότι μου είπε ο γιατρός αλλά έχω απίστευτες κράμπες και πόνους σε όλη την κοιλιά και ας είμαι όλη μέρα ξαπλωμένη!  οπότε ξεκίνησα φάρμακα! τίποτα άλλο! όμως μη στεναχωριέσαι γιατί μια φίλη μου είχε προεκλαμψία και Μπορεί να γέννησε και τις δύο φορές  προωράκια αλλά τα αγοράκια της είναι μια χαρά! 
Οπότε μην αγχώνεσαι καθόλου, ηρεμία, ξεκούραση και ότι είναι να γίνει, θα γίνει!

Just now, mommytobe είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε και εμείς από τον γιατρό.. Κάναμε Doppler και όλα τέλεια με τον μπέμπη μου.. 30εβδ ακριβώς σήμερα και ο μικρός είναι 1647γρ.. Φάνηκε κάποιες μέρες μεγαλύτερος αλλά η κοιλιακή χώρα που παίζει ρόλο  για μακροσωμια είναι πολύ καλή.. Γενικά όλα πολύ καλά.. Πήρα μόνο 900γρ μέσα σε ένα μήνα δηλαδή το βάρος του μωρού μόνο.. Με τις μετρήσεις μου και ο γιατρός μου είναι πολύ ευχαριστημένος οπότε συνεχίζω κανονικά με διατροφή..αύριο θα κάνω και μια μικρή καμπύλη και τις αιματολογικες..Αυτά τα νέα από εμάς 

Υπέροχα τα νέα σου και τα νούμερα φανταστικά! Μπράβο σου!!!

  • Μου αρέσει 3

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Και εμένα έκανε μια μικρή χοάνη ο τράχηλος παρότι είναι μακρύς σχετικά ακόμη. Και έχω κι εγώ ροζ. 
Και ενώ μου είχε πει όχι glopir με είδε καρδιολόγος πριν βγω σήμερα και μου είπε αυτή να το παίρνω γιατί έχω και πίεση ... είναι η εβδομάδα τι να πω ...Δε σου κρύβω ότι κι εγώ είμαι με το φόβο αλλά ελπιζω ότι θα καταφέρουμε να πάρουμε λίγο ακόμη να μεγαλώσουν τα ζουζούνια! 

Κι εσύ χοάνη ε; Εγώ θα δω πως θα πάω κι αν σε τέσσερις πέντε μέρες έχω ακόμα συχνά συσπάσεις μου είπε θα πάρω glopir. Ελπίζω να μας πάνε όλα καλά για τα μωράκια μας να μείνουν όσο πιο πολύ γίνεται μέσα! Εγώ κατάλαβα ότι κάτι γίνεται με τον τράχηλο γιατί ένιωθα απίστευτο πόνο από κάτω σαν να ανοίγει ο κόλπος... 

Just now, Renaki80 είπε:

Εμένα ο τράχηλος μου ακόμα είναι μακρύς από ότι μου είπε ο γιατρός αλλά έχω απίστευτες κράμπες και πόνους σε όλη την κοιλιά και ας είμαι όλη μέρα ξαπλωμένη!  οπότε ξεκίνησα φάρμακα! τίποτα άλλο! όμως μη στεναχωριέσαι γιατί μια φίλη μου είχε προεκλαμψία και Μπορεί να γέννησε και τις δύο φορές  προωράκια αλλά τα αγοράκια της είναι μια χαρά! 
Οπότε μην αγχώνεσαι καθόλου, ηρεμία, ξεκούραση και ότι είναι να γίνει, θα γίνει!

Είναι πολύ σημαντικό που είναι μακρύς ο τράχηλος σου.. ευτυχώς... Ελπίζω να μείνουν μέσα στη κοιλίτσα μας για πολύ ακόμα! 

 

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 said:

Κι εσύ χοάνη ε; Εγώ θα δω πως θα πάω κι αν σε τέσσερις πέντε μέρες έχω ακόμα συχνά συσπάσεις μου είπε θα πάρω glopir. Ελπίζω να μας πάνε όλα καλά για τα μωράκια μας να μείνουν όσο πιο πολύ γίνεται μέσα! Εγώ κατάλαβα ότι κάτι γίνεται με τον τράχηλο γιατί ένιωθα απίστευτο πόνο από κάτω σαν να ανοίγει ο κόλπος... 

Είναι πολύ σημαντικό που είναι μακρύς ο τράχηλος σου.. ευτυχώς... Ελπίζω να μείνουν μέσα στη κοιλίτσα μας για πολύ ακόμα! 

 

Εσένα η χοάνη είναι χαμηλά ; Προς την έξοδο δηλαδή ; Εμένα είναι από την πάνω μεριά.. 

Ναι , είναι σημαντικό να μείνουν λίγο ακόμη μέσα. Όσο γίνεται να μεγαλώσουν μέσα στη μήτρα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Εμένα με είδαν στις 28 και 30 βδομάδες και μου είπαν τράχηλος 30,σταθερά.Τώρα για συσπάσεις δε ρώτησα,στην επόμενη επίσκεψη θα δω μήπως το αντιληφθεί η γιατρός.

Το ξέρω όμως οτι προς το τέλος τράχηλος και πλακούντας δοκιμάζονται.

Το θεμα είναι οτι κοντεύουμε τον 8ο μήνα και τα μωράκια είναι ασφαλή.Απο δω και πέρα ελπίζουμε να μείνουν στην κοιλίτσα όσο περισσοτερο γινεται.Μακαρι και στην ΠΗΤ.Καθε μέρα που μένουν στην κοιλιά είναι κέρδος απίστευτο για τα μωράκια.

Έχεις απόλυτο δίκιο! Όσο περισσότερο μείνουν στην κοιλίτσα μας, τόσο καλύτερο για το μωράκι μας! 

Just now, Paris.33 είπε:

Βρε κορίτσια τι γινεται με την ομαδουλα μας;; υπομονή σε ολες τις κοπελες και ευχομαι τα καλύτερα δυνατα αποτελέσματα! Τελικα δεν ησυχαζουμε ποτε..  

Αυτή δεν είναι εγκυμοσύνη, τρέλα είναι! Σε κάθε στάδιο και κάτι νέο!  Ευτυχώς που συμπάσχουμε πολλές στην ομαδούλα και δίνει η μία κουράγιο στην άλλη! 

Αν και νωρίς έφτιαξα και βαλίτσα!! Ποτέ δεν ξέρεις! Καλύτερα να τα έχω έτοιμα, παρά να έχω και τον πανικό να μαζεύω ρούχα και πράγματα! 

  • Μου αρέσει 2

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Εσένα η χοάνη είναι χαμηλά ; Προς την έξοδο δηλαδή ; Εμένα είναι από την πάνω μεριά.. 

Ναι , είναι σημαντικό να μείνουν λίγο ακόμη μέσα. Όσο γίνεται να μεγαλώσουν μέσα στη μήτρα.

Δεν ξέρω! Απλά μου είπε ο τράχηλος κοντυνε στο 2.3 και έχει κάνει χοάνη :-? Στον υπέρηχο το έχω, να δω προς τα πού κάνει άνοιγμα λες;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...