Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍 μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά και υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

 

Κορίτσια ψυχραιμία.Καμια δε θα παθεί τίποτα αν φάει που και που ένα σουβλάκι ή πιτσα.

Για τα κιλά οι γυναικολόγοι είναι υποχρεωμένοι να τα παρακολουθούν.

Προσέχουμε τα κιλά.μας.πρωτιστως για εμάς,οχι επειδή μας κυνηγάει ο γυναικολόγος.

Επειδη εμεις αν πάρουμε.πολλα κιλά.δε.θα .μπορούμε.να κουνηθούμε, να περπατησουμε και θα πονάμε παντου.

Η εγκυμοσύνη έχει απενοχοποιηθει χρόνια τώρα.Δεν πρόκειται για περίοδο φοβική,στέρησεων και περιορισμών κι αν κάποιος γιατρός μας.πιεζει και μας.τρομοκρατει,τον αλλάζουμε.

Εγώ είμαι έγκυος πρωτη φορά 42.ετών μετα από πολλές.εξωσωματικές κι αν είχα και έχω πολλά άγχη.Δε.με κυριευσαν όμως αυτά,τους επιβλήθηκα εγώ.

Αν σε καθημερινή βάση δεν ξεφεύγουμε κατά πολύ από τη συνήθη διατροφή μας,δεν υπαρχει πρόβλημα να τρωμε το οτιδήποτε.Η συχνότητα και μεγάλες ποσότητες βλάπτουν.

Το θεμα.της εμφάνισης.ειναι το τελευταίο.

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια μου όλα καλά με την εξέταση σήμερα με το μωρό. 1400γρ λίγο αδύνατο μου είπε μόνο. Αλλά μαύρα χάλια ι τράχηλος.. τελικά όντως κι εγώ αυτό που ένιωθα ήταν συσπάσεις. Έπιασε και μια όσο κάναμε υπερηχογράφημα. Με έβαλε καρδιογράφο εκείνη την ώρα δεν έδειξε κάτι ευτυχώς. Αλλά ο τράχηλος έφτασε 2.3 και έκανε χοάνη.. θα με ξαναδεί σε δύο εβδομάδες. Αλλά μου αύξησε το μαγνήσιο και μου έδωσε αντιβίωση και μια κολπική αλοιφή. Μου είπε αν δεν δω διάφορα στις συσπάσεις να μιλήσουμε στο τηλέφωνο πριν το ραντεβού και το επόμενο είναι να πάρω το glopir που λέγατε παραπάνω. Φοβάμαι κορίτσια μην γεννήσω πρόωρα.. αφήστε που έχω και την μεγάλη πιθανότητα για προεκλαμψία που φάνηκε από την αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες.  Τώρα θα με έχει από κοντά ο γιατρός και μου είπε θα κάνουμε ότι μπορούμε να μην γεννήσω πολύ πρόωρα. Να μπω στον 9ο έστω πφφφ

Πρόσεχε πολύ κορίτσι! Να ξεκουράζεσαι και όλα καλα  θα πάνε!!!!

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, bcd18 είπε:

Πρόσεχε πολύ κορίτσι! Να ξεκουράζεσαι και όλα καλα  θα πάνε!!!!

 

Έχω φοβηθεί και στεναχωρηθεί πάρα πολύ! Ελπίζω να πάνε ολα καλά.  Τουλάχιστον να μείνει ακόμα 4-5 εβδομάδες..


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Χαχαχα ακριβώς έτσι! Και έμενα μόλις μου έφερε ο άντρας μου μελομακάρονα και ενώ τσακιζα 2 του φώναζα που τα πήρε και με έβαλε σε πειρασμό :razz:

Άσε άσε μονίμως ένα άγχος, ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να φτάσουμε τουλάχιστον σε μια ασφαλή βδομάδα! 

Πόσο είσαι?Δεν κοντεύεις τον 8ο μήνα?Σε ασφαλή βδομάδα είμαστε ήδη!!

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Έχω φοβηθεί και στεναχωρηθεί πάρα πολύ! Ελπίζω να πάνε ολα καλά.  Τουλάχιστον να μείνει ακόμα 4-5 εβδομάδες..

Θα εχεις από κοντά το γιατρό όπως σου είπε! Και θα προσέχεις πάρα πάρα πολυ γιατί είναι ακόμα μικρούλι το μωράκι!! Ακριβως πρέπει  να μεγαλώσει ακόμα καποιες εβδομάδες και μετά να γεννηθεί με το καλο!!!!  όλα καλα θα πανε!!!! 
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Πόσο είσαι?Δεν κοντεύεις τον 8ο μήνα?Σε ασφαλή βδομάδα είμαστε ήδη!!

Σε 2 μέρες κλείνω την 29! Ο γιατρός μου είπε να φτάσω τουλάχιστον 32 και μετά θα είμαστε πιο ασφαλείς.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Έχω φοβηθεί και στεναχωρηθεί πάρα πολύ! Ελπίζω να πάνε ολα καλά.  Τουλάχιστον να μείνει ακόμα 4-5 εβδομάδες..

Μην Στεναχωριέσαι καθόλου, ούτε να αγχώνεσαι και εγώ στην ίδια φάση είμαι! Ξεκίνησα πάλι τα utrogestan Γιατί πόναγα συνέχεια! Πολλή Ξεκούραση και πολλή υπομονή! Μάλλον τα Ζουζουνάκια μας βιάζονται να τα πάρουμε γρήγορα αγκαλίτσα 


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Σε 2 μέρες κλείνω την 29! Ο γιατρός μου είπε να φτάσω τουλάχιστον 32 και μετά θα είμαστε πιο ασφαλείς.. 

Εννοεί να μπεις στον 8ο δλδ.Σιγουρα ακόμα καλύτερα,αλλά σκέψου ότι μωράκια 7μηνιτικα γεννιοντουσαν εδώ και 30.χρόνια και μια χαρά επιβίωναν,απλά σίγουρα με θερμοκοιτιδα κλπ.

Εγώ είμαι 31+2.Κοντευουμε!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Μην Στεναχωριέσαι καθόλου, ούτε να αγχώνεσαι και εγώ στην ίδια φάση είμαι! Ξεκίνησα πάλι τα utrogestan Γιατί πόναγα συνέχεια! Πολλή Ξεκούραση και πολλή υπομονή! Μάλλον τα Ζουζουνάκια μας βιάζονται να τα πάρουμε γρήγορα αγκαλίτσα 

Κι εσύ ε; Ρε γαμωτο όχι μόνο κοντυνε ο τράχηλος αλλά έκανε και χοάνη! Θα το παρακολουθουμε και αν δεν δω διάφορα στις συσπάσεις και τον πόνο θα πάρω glopir. Φοβάμαι ότι στο επόμενο ραντεβού θα έχει κοντύνει κι άλλο . Έχω κ την προεκλαμψία που σκέφτομαι αν εμφανιστεί τελικά και λέω έλεος από που να το πιάσουμε! Επειδή ρώτησα ποτέ έχουμε ασφάλεια μουείπε βέβαια ότι αν φτάσουμε στις 32 αν και πρόωρα είναι ασφαλή τα μωράκια αλλά θα το παλέψουμε να μη βγει πρόωρο το μωράκι.. εσύ σε τι φάση είσαι;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια μου όλα καλά με την εξέταση σήμερα με το μωρό. 1400γρ λίγο αδύνατο μου είπε μόνο. Αλλά μαύρα χάλια ι τράχηλος.. τελικά όντως κι εγώ αυτό που ένιωθα ήταν συσπάσεις. Έπιασε και μια όσο κάναμε υπερηχογράφημα. Με έβαλε καρδιοτοκογράφο εκείνη την ώρα δεν έδειξε κάτι ευτυχώς. Αλλά ο τράχηλος έφτασε 2.3 και έκανε χοάνη.. θα με ξαναδεί σε δύο εβδομάδες. Αλλά μου αύξησε το μαγνήσιο και μου έδωσε αντιβίωση και μια κολπική αλοιφή. Μου είπε αν δεν δω διάφορα στις συσπάσεις να μιλήσουμε στο τηλέφωνο πριν το ραντεβού και το επόμενο είναι να πάρω το glopir που λέγατε παραπάνω. Φοβάμαι κορίτσια μην γεννήσω πρόωρα.. αφήστε που έχω και την μεγάλη πιθανότητα για προεκλαμψία που φάνηκε από την αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες.  Τώρα θα με έχει από κοντά ο γιατρός και μου είπε θα κάνουμε ότι μπορούμε να μην γεννήσω πολύ πρόωρα. Να μπω στον 9ο έστω πφφφ

Πάντως κορίτσια εκτός από συσπάσεις νοιώθω συχνά πολύ πόνο από κάτω στον κόλπο και χαμηλά και μου είπε είναι λίγο τραχήλου. Από δω και πέρα δεν κάνω τίποτα από δουλειές ούτε περπάτημα επιτρέπει..

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα, εγώ μόλις μίλησα με το γιατρό μου γιατί πάρα την αύξηση στο glopir συνεχίζουν οι συσπασεις περίπου κάθε μισή με 1 ώρα. Μου είπε να το κάνω 3 χάπια τη μέρα που είναι η μέγιστη δόση, μαγνήσιο παίρνω 3 φορές τη μέρα και τελείως ξάπλα, μόνο για τουαλέτα και μπάνιο σηκώνομαι αντε και κανένα νεράκι να ξεμουδιασω. Μου είπε αν δεν σταματήσουν θα πάμε στην κλινική για ενδοφλέβια φάρμακα και παρακολούθηση.. Μην στεναχωριέσαι μας προσέχουν οι γιατροί μας! Μην σηκώνεσαι καθόλου και ξεκινα να μετράς τις συσπασεις σου, εγώ αυτό έκανα, ακόμα και αυτό που θα πεις έλα μωρέ να καθαρίσω αυτό δεν θα πάθω τίποτα μπορεί να είναι επιβλαβές.. 

Just now, Joka είπε:

Εννοεί να μπεις στον 8ο δλδ.Σιγουρα ακόμα καλύτερα,αλλά σκέψου ότι μωράκια 7μηνιτικα γεννιοντουσαν εδώ και 30.χρόνια και μια χαρά επιβίωναν,απλά σίγουρα με θερμοκοιτιδα κλπ.

Εγώ είμαι 31+2.Κοντευουμε!

Σαν αιώνας μου φαίνονται οι βδομάδες και οι μέρες! Μακάρι να φτάσω στη βδομάδα σου χωρίς να το καταλάβω! Εσύ πως τα πας? Αντέχεις? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γυρίσαμε και εμείς από τον γιατρό.. Κάναμε Doppler και όλα τέλεια με τον μπέμπη μου.. 30εβδ ακριβώς σήμερα και ο μικρός είναι 1647γρ.. Φάνηκε κάποιες μέρες μεγαλύτερος αλλά η κοιλιακή χώρα που παίζει ρόλο  για μακροσωμια είναι πολύ καλή.. Γενικά όλα πολύ καλά.. Πήρα μόνο 900γρ μέσα σε ένα μήνα δηλαδή το βάρος του μωρού μόνο.. Με τις μετρήσεις μου και ο γιατρός μου είναι πολύ ευχαριστημένος οπότε συνεχίζω κανονικά με διατροφή..αύριο θα κάνω και μια μικρή καμπύλη και τις αιματολογικες..Αυτά τα νέα από εμάς 

  • Μου αρέσει 13
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια μου όλα καλά με την εξέταση σήμερα με το μωρό. 1400γρ λίγο αδύνατο μου είπε μόνο. Αλλά μαύρα χάλια ι τράχηλος.. τελικά όντως κι εγώ αυτό που ένιωθα ήταν συσπάσεις. Έπιασε και μια όσο κάναμε υπερηχογράφημα. Με έβαλε καρδιοτοκογράφο εκείνη την ώρα δεν έδειξε κάτι ευτυχώς. Αλλά ο τράχηλος έφτασε 2.3 και έκανε χοάνη.. θα με ξαναδεί σε δύο εβδομάδες. Αλλά μου αύξησε το μαγνήσιο και μου έδωσε αντιβίωση και μια κολπική αλοιφή. Μου είπε αν δεν δω διάφορα στις συσπάσεις να μιλήσουμε στο τηλέφωνο πριν το ραντεβού και το επόμενο είναι να πάρω το glopir που λέγατε παραπάνω. Φοβάμαι κορίτσια μην γεννήσω πρόωρα.. αφήστε που έχω και την μεγάλη πιθανότητα για προεκλαμψία που φάνηκε από την αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες.  Τώρα θα με έχει από κοντά ο γιατρός και μου είπε θα κάνουμε ότι μπορούμε να μην γεννήσω πολύ πρόωρα. Να μπω στον 9ο έστω πφφφ

Πάντως κορίτσια εκτός από συσπάσεις νοιώθω συχνά πολύ πόνο από κάτω στον κόλπο και χαμηλά και μου είπε είναι λίγο τραχήλου. Από δω και πέρα δεν κάνω τίποτα από δουλειές ούτε περπάτημα επιτρέπει..

Πρώτον κ εγω στις 30 εβδομάδες ακριβως 1500 κ μ ειπε μια χαρα,  δεν νομίζω ότι 100γρ κανουν το μωρακι αδύνατο, μια χαρα ειναι..  Τωρα ο τραχηλος ειναι οντως ενα θεμα.  Αχ σε καταλαβαίνω γιατι κ εγω με την περιδεση ζω μ αυτο το αγχος..  Ξαπλα ξαπλα κ παλι ξαπλα, κ λιγο ποδαρακια πανω να μην πέφτει το βαρος του μωρου προς τα κατω..  Ηρεμια γιατι κ το αγχος συσπασεις προκαλει.  Σου ευχομαι να τα καταφερεις, και ειμαι σίγουρη οτι θα περάσετε και τις 32 εβδομάδες με τα φάρμακα κ την ξεκούραση! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα, εγώ μόλις μίλησα με το γιατρό μου γιατί πάρα την αύξηση στο glopir συνεχίζουν οι συσπασεις περίπου κάθε μισή με 1 ώρα. Μου είπε να το κάνω 3 χάπια τη μέρα που είναι η μέγιστη δόση, μαγνήσιο παίρνω 3 φορές τη μέρα και τελείως ξάπλα, μόνο για τουαλέτα και μπάνιο σηκώνομαι αντε και κανένα νεράκι να ξεμουδιασω. Μου είπε αν δεν σταματήσουν θα πάμε στην κλινική για ενδοφλέβια φάρμακα και παρακολούθηση.. Μην στεναχωριέσαι μας προσέχουν οι γιατροί μας! Μην σηκώνεσαι καθόλου και ξεκινα να μετράς τις συσπασεις σου, εγώ αυτό έκανα, ακόμα και αυτό που θα πεις έλα μωρέ να καθαρίσω αυτό δεν θα πάθω τίποτα μπορεί να είναι επιβλαβές.. 

Σαν αιώνας μου φαίνονται οι βδομάδες και οι μέρες! Μακάρι να φτάσω στη βδομάδα σου χωρίς να το καταλάβω! Εσύ πως τα πας? Αντέχεις? 

Τόσο συχνά κορίτσι μου έχεις συσπάσεις! Πω πω! Από τράχηλο πως πας; Εμένα αυτό με ανησυχεί πολύ που έπαθα !

Just now, Paris.33 είπε:

Πρώτον κ εγω στις 30 εβδομάδες ακριβως 1500 κ μ ειπε μια χαρα,  δεν νομίζω ότι 100γρ κανουν το μωρακι αδύνατο, μια χαρα ειναι..  Τωρα ο τραχηλος ειναι οντως ενα θεμα.  Αχ σε καταλαβαίνω γιατι κ εγω με την περιδεση ζω μ αυτο το αγχος..  Ξαπλα ξαπλα κ παλι ξαπλα, κ λιγο ποδαρακια πανω να μην πέφτει το βαρος του μωρου προς τα κατω..  Ηρεμια γιατι κ το αγχος συσπασεις προκαλει.  Σου ευχομαι να τα καταφερεις, και ειμαι σίγουρη οτι θα περάσετε και τις 32 εβδομάδες με τα φάρμακα κ την ξεκούραση! 

Μακάρι γιατί φοβάμαι πολύ!! Να δούμε πώς θα πάω τώρα και βλέποντας και κάνοντας το πάμε! Πάντως τουλάχιστον σκέφτομαι ότι σε λιγότερο από δύο εβδομάδες θα είμαι στο πρώτο ασφαλές μαξιλαράκι!

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνετε? Διάβασα τα νέα σας! Κουράγιο σε όσες αντιμετωπίζουν δυσκολίες!! Υπομονή! Με ξεκούραση όλα θα περάσουν... 

Δυστυχώς και εγώ σήμερα είδα ροζ στο εσώρουχο στις 33+4. Βέβαια χτες είχα μια απώλεια κατοικίδιου και μου στοίχισε... 

Τέλος πάντων... Η γιατρός μου είπε ξάπλα, αν δω κόκκινο πάω μαιευτήριο. Αλλιώς θα με δει αύριο πρωί.. συσπάσεις δεν καταλαβαίνω αν έχω.. νομίζω όχι... Γενικά σκληραίνει η κοιλιά αλλά κουνιέται κιόλας και αισθάνομαι ότι είναι το μωρό...

Θα δούμε... Άγχος...

  • Μου αρέσει 3
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Διάβασα τα νέα σας! Κουράγιο σε όσες αντιμετωπίζουν δυσκολίες!! Υπομονή! Με ξεκούραση όλα θα περάσουν... 

Δυστυχώς και εγώ σήμερα είδα ροζ στο εσώρουχο στις 33+4. Βέβαια χτες είχα μια απώλεια κατοικίδιου και μου στοίχισε... 

Τέλος πάντων... Η γιατρός μου είπε ξάπλα, αν δω κόκκινο πάω μαιευτήριο. Αλλιώς θα με δει αύριο πρωί.. συσπάσεις δεν καταλαβαίνω αν έχω.. νομίζω όχι... Γενικά σκληραίνει η κοιλιά αλλά κουνιέται κιόλας και αισθάνομαι ότι είναι το μωρό...

Θα δούμε... Άγχος...

Κορίτσι μου υπομονή! Τι να πω όλες μαζί τα πάθαμε αυτά; Να σου πω ούτε εγώ ήμουν σίγουρη και τελικά ήταν συσπάσεις. Αφού μου λέει ο γιατρός τώρα είχες σύσπαση την ένοιωσες; Κι εγώ νόμιζα ότι κουνήθηκε το μωρό  φαντάσου.. πάντως μην ανησυχείς γιατί εσύ είσαι σε μια πολύ ασφαλή εβδομάδα ότι κι αν γίνει! Ελπίζω να είναι όλα καλά αύριο! Ξεκουράσου όσο πιο πολύ ! Γιατί εγώ έκανα και βλακείες και έλεγα καλά είμαι μωρέ και όλο και κάτι έκανα σπίτι και μετά με έπιανε πόνος.

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...