Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Τουτουνι said:

Καλημέρα κορίτσια μου, εγώ χθες είχα μια πολύ δύσκολη μέρα!! Η κοιλιά μου ήταν συνέχεια τεντωμένη και είχα μια δυσφορία! Βέβαια πόνους δεν είχα!! Αλλά ευτυχώς σήμερα όλα καλύτερα!!!

@chris79 ελπίζω να πάνε γρήγορα όλα καλύτερα και να πας σπίτι σου να χαλαρώσεις.!!!! Βιαστικά τα μωράκια σου!!!

Τα μωράκια προς το παρόν είναι στη θέση τους .. είναι γενικα ενα θέμα ο πρόωρος τοκετός με τα διδυμάκια ... να προσεχείς κι εσυ πολύ και να απευθύνεσαι στο γιατρό για οποίο περίεργο σύμπτωμα. 

Just now, Ρια new mum said:

Αχ κορίτσι μου και εσύ τα ίδια.. Μόλις τελείωσα από το γιατρό και εμένα ο τράχηλος κρατάει καλά μου είπε! Μου αύξησε τη δόση του φαρμάκου για τις συσπασεις και μου είπε μέχρι 3 τη μέρα μπορούμε να φτάσουμε (τώρα θα παίρνω 2) αν δεν σταματήσουν μπαίνω και εγώ για νοσηλεία.. 

Το φάρμακο σου δίνει ; 
Γιατι αυτά που μπορείς να πάρεις εκτός νοσοκομείου είναι πολύ light. Γι αυτό με κρατάει. Να παίρνω τα «καλά» τα φάρμακα  ... χαχα

Ευχομαι να μη χρειαστεί να μπεις αλλά ακόμη κ έτσι όλα για το καλύτερο γίνονται κ για να είναι ασφαλή τα μωράκια μας! 

Just now, Ρια new mum said:

Με το καλό να δεις την κορούλα σου! Εγώ τυφλό ξύρισμα κάνω εδώ και καιρό! Και πάλι καλά είσαι που μέχρι τώρα μπορούσες :-P

Μήνες τώρα στην τύχη πάω κι εγώ... χαχα :) 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, chris79 είπε:

Τα μωράκια προς το παρόν είναι στη θέση τους .. είναι γενικα ενα θέμα ο πρόωρος τοκετός με τα διδυμάκια ... να προσεχείς κι εσυ πολύ και να απευθύνεσαι στο γιατρό για οποίο περίεργο σύμπτωμα. 

Το φάρμακο σου δίνει ; 
Γιατι αυτά που μπορείς να πάρεις εκτός νοσοκομείου είναι πολύ light. Γι αυτό με κρατάει. Να παίρνω τα «καλά» τα φάρμακα  ... χαχα

Ευχομαι να μη χρειαστεί να μπεις αλλά ακόμη κ έτσι όλα για το καλύτερο γίνονται κ για να είναι ασφαλή τα μωράκια μας! 

Μήνες τώρα στην τύχη πάω κι εγώ... χαχα :) 

Το glopir παίρνω, το έπαιρνα 3 φορές τη μέρα από μισό και τώρα θα το παίρνω τη μία από τις 3 ολόκληρο. Εσύ με τις συσπασεις είχες και πόνο ή μόνο σκληρή κοιλιά? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Τουτουνι είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, εγώ χθες είχα μια πολύ δύσκολη μέρα!! Η κοιλιά μου ήταν συνέχεια τεντωμένη και είχα μια δυσφορία! Βέβαια πόνους δεν είχα!! Αλλά ευτυχώς σήμερα όλα καλύτερα!!!

@chris79 ελπίζω να πάνε γρήγορα όλα καλύτερα και να πας σπίτι σου να χαλαρώσεις.!!!! Βιαστικά τα μωράκια σου!!!

Καλημέρα τουτουνάκι, δυστυχώς υπάρχουν και αυτές οι μέρες! Ευτυχώς πέρασαν! Μην ΞΕΧΝΑΣ ότι έχει και δύο τουτουνάκια μέσα σου και είναι πιό δύσκολο

Just now, Sofi8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα! Νομίζω είναι περίοδος που όλες περναμε κάτι περίεργο... Εδώ κ τρεις μέρες νομίζω έχει γυρίσει προς τα κάτω η μικρή κ με κλωτσαει κ πονάω ... Είναι λίγο ανατριχιαστικό... Την Δευτέρα έχω ντοπλερ κ ανυπομονώ να την δω 

Από κοιλίτσα πως τα πάτε; Εγώ έχω αρχίσει να μην βλέπω να ξυριστω στην ευαίσθητη περιοχή :p 

 

 

 

Καλημέρα, τώρα αρχίζουν τα δύσκολα! Κοιλιά λες και έχω καταπιεί ολόκληρο καρπούζι, ξύρισμα με καθρεπτάκι και όποιον πάρει ο χάρος :P... 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Καλημέρα τουτουνάκι, δυστυχώς υπάρχουν και αυτές οι μέρες! Ευτυχώς πέρασαν! Μην ΞΕΧΝΑΣ ότι έχει και δύο τουτουνάκια μέσα σου και είναι πιό δύσκολο

Καλημέρα, τώρα αρχίζουν τα δύσκολα! Κοιλιά λες και έχω καταπιεί ολόκληρο καρπούζι, ξύρισμα με καθρεπτάκι και όποιον πάρει ο χάρος :P... 

Χαχαχχαχαχα κι εγώ έτσι με.το ξύρισμα!!!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Sofi8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα! Νομίζω είναι περίοδος που όλες περναμε κάτι περίεργο... Εδώ κ τρεις μέρες νομίζω έχει γυρίσει προς τα κάτω η μικρή κ με κλωτσαει κ πονάω ... Είναι λίγο ανατριχιαστικό... Την Δευτέρα έχω ντοπλερ κ ανυπομονώ να την δω 

Από κοιλίτσα πως τα πάτε; Εγώ έχω αρχίσει να μην βλέπω να ξυριστω στην ευαίσθητη περιοχή :p 

 

 

 

Κοιλίτσα μικρή έχω για τον 8ο που μπαίνω σε μια βδομάδα πάντως... Χαχαχαχα πονεμένη ιστορία.. Επιχειρησα προχθές να ξυριστω... Εκεί που είπα τέλεια τα κατάφερα και τα έκανα, τσουπ κάτι τριχουλες εδώ, κάτι τριχουλες εκεί... Χαχαχαχα γενικά ένα δράμα.. Καθρέπτη καθρεπτακι μου από εδώ και πέρα χαχαχαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 minutes ago, Ρια new mum said:

Το glopir παίρνω, το έπαιρνα 3 φορές τη μέρα από μισό και τώρα θα το παίρνω τη μία από τις 3 ολόκληρο. Εσύ με τις συσπασεις είχες και πόνο ή μόνο σκληρή κοιλιά? 

Μμμ εμένα το ένα φάρμακο είναι ενδοφλέβιο και το άλλο που είναι το glopir μου είπε ότι δε θέλει να το πάρω σπίτι γιατί θέλει παρακολούθηση ιατρική. Κάνει αίσθημα παλμών και ρίχνει πίεση ... εντύπωση μου κάνει. 
Ανάλογα την περίπτωση. Κάποιες συσπάσεις είναι πιο χαμηλές απλά με σκληρή κοιλιά αλλα πχ όταν ήρθα την Κυριακή ειχα έντονες συχνές συσπασεις και με σκληρή κοιλιά και με πόνο χαμηλά. 
Επειδη έχω γεννήσει δεν ήταν σαν της γεννάς οι πόνοι αλλά δεν ήταν σκέτο σφίξιμο κοιλιάς όπως συνήθως. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@chris79 εύχομαι να πάνε όλα καλά και να επιστρέψετε άμεσα στο σπιτάκι σας! Να μας ενημερώνεις..

Εγώ είχα επίπονες συσπάσεις από τον 4ο μήνα όπου χρειάστηκε να πάω στα επείγοντα. Δεν μάθαμε ποτέ γιατί έγιναν αλλά με αγωγή σταμάτησαν μετά από μια εβδομάδα. Από τότε έχω κάθε μέρα αλλά δεν είναι επίπονες και είναι πιο πολύ πετρώματα ψηλά. Ο γιατρός δεν ανησυχεί, μου λέει ότι είναι προπαρασκευαστικές και αφού δεν έχουν ούτε συγκεκριμένη συχνότητα ούτε πόνο δεν τον πειράζει. Αύριο έχω και το Doppler επιτέλους!!

  • Μου αρέσει 1

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 said:

@chris79 εύχομαι να πάνε όλα καλά και να επιστρέψετε άμεσα στο σπιτάκι σας! Να μας ενημερώνεις..

Εγώ είχα επίπονες συσπάσεις από τον 4ο μήνα όπου χρειάστηκε να πάω στα επείγοντα. Δεν μάθαμε ποτέ γιατί έγιναν αλλά με αγωγή σταμάτησαν μετά από μια εβδομάδα. Από τότε έχω κάθε μέρα αλλά δεν είναι επίπονες και είναι πιο πολύ πετρώματα ψηλά. Ο γιατρός δεν ανησυχεί, μου λέει ότι είναι προπαρασκευαστικές και αφού δεν έχουν ούτε συγκεκριμένη συχνότητα ούτε πόνο δεν τον πειράζει. Αύριο έχω και το Doppler επιτέλους!!

Ωραία ! Με το καλό το ντοπλερ να δεις το ζουζουνακι σου! 
Και εμένα μου είπε ότι συσπάσεις είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχουμε απλά όχι επίπονες ή συχνές. 
Αχ κορίτσια είμαι έδω και ακούω τα μωρουλια από τα διπλανά δωμάτια και λιγώνομαι... αλλά ειπαμε ... όχι ακόμη ! Να μεγαλώσουν πρώτα !! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Μμμ εμένα το ένα φάρμακο είναι ενδοφλέβιο και το άλλο που είναι το glopir μου είπε ότι δε θέλει να το πάρω σπίτι γιατί θέλει παρακολούθηση ιατρική. Κάνει αίσθημα παλμών και ρίχνει πίεση ... εντύπωση μου κάνει. 
Ανάλογα την περίπτωση. Κάποιες συσπάσεις είναι πιο χαμηλές απλά με σκληρή κοιλιά αλλα πχ όταν ήρθα την Κυριακή ειχα έντονες συχνές συσπασεις και με σκληρή κοιλιά και με πόνο χαμηλά. 
Επειδη έχω γεννήσει δεν ήταν σαν της γεννάς οι πόνοι αλλά δεν ήταν σκέτο σφίξιμο κοιλιάς όπως συνήθως. 

Περαστικά να ειναι να γυρισεις σύντομα σπιτακι σου! Τι ηταν κ αυτο που περασες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mommytobe είπε:

Κοιλίτσα μικρή έχω για τον 8ο που μπαίνω σε μια βδομάδα πάντως... Χαχαχαχα πονεμένη ιστορία.. Επιχειρησα προχθές να ξυριστω... Εκεί που είπα τέλεια τα κατάφερα και τα έκανα, τσουπ κάτι τριχουλες εδώ, κάτι τριχουλες εκεί... Χαχαχαχα γενικά ένα δράμα.. Καθρέπτη καθρεπτακι μου από εδώ και πέρα χαχαχαχα

Αα καλα εισαι,  εδω κ ενα μηνα το ξυραφακι παει στα τυφλα:-P για αυτο το λογο εχω κρατησει μερικα λιγο πιο παλια μην κοπω κιολας..  Πάντως εκει που μεχρι αρχες 7ου δεν ειχα κοιλια,  ξαφνικα..μ φαινεται βουνο.. Και μεγαλώνει κ προς τα μπρος κ πανω..  Φταιει η θεση του μωρου αραγε;;  τι να πω, αριστερά δεξια τίποτα.. :rolleyes:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Μμμ εμένα το ένα φάρμακο είναι ενδοφλέβιο και το άλλο που είναι το glopir μου είπε ότι δε θέλει να το πάρω σπίτι γιατί θέλει παρακολούθηση ιατρική. Κάνει αίσθημα παλμών και ρίχνει πίεση ... εντύπωση μου κάνει. 
Ανάλογα την περίπτωση. Κάποιες συσπάσεις είναι πιο χαμηλές απλά με σκληρή κοιλιά αλλα πχ όταν ήρθα την Κυριακή ειχα έντονες συχνές συσπασεις και με σκληρή κοιλιά και με πόνο χαμηλά. 
Επειδη έχω γεννήσει δεν ήταν σαν της γεννάς οι πόνοι αλλά δεν ήταν σκέτο σφίξιμο κοιλιάς όπως συνήθως. 

Καλή δύναμη κοπέλα μου! Εύχομαι όλα να ξεπεραστούν γρήγορα & να πας σπιτάκι σου! 
Γρήγορα περαστικά!!!

Μα καλά τι μας έπιασε όλες ξαφνικά με τις συσπάσεις; 
Και σήμερα έχω αλλά μόνο όταν σηκώνομαι! Οπότε την βγάζω ξάπλα....

 

  • Ευχαριστώ 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Μμμ εμένα το ένα φάρμακο είναι ενδοφλέβιο και το άλλο που είναι το glopir μου είπε ότι δε θέλει να το πάρω σπίτι γιατί θέλει παρακολούθηση ιατρική. Κάνει αίσθημα παλμών και ρίχνει πίεση ... εντύπωση μου κάνει. 
Ανάλογα την περίπτωση. Κάποιες συσπάσεις είναι πιο χαμηλές απλά με σκληρή κοιλιά αλλα πχ όταν ήρθα την Κυριακή ειχα έντονες συχνές συσπασεις και με σκληρή κοιλιά και με πόνο χαμηλά. 
Επειδη έχω γεννήσει δεν ήταν σαν της γεννάς οι πόνοι αλλά δεν ήταν σκέτο σφίξιμο κοιλιάς όπως συνήθως. 

Η αλήθεια είναι ότι μου τα είπε όλα αυτά και οντως μου ρίχνει την πίεση στο 4 με 8 αλλά μου είπε να πίνω πολλά υγρά και να το παλέψω έτσι αλλιώς θα μπω νοσοκομείο για να μου βάλουν ορό. Από το να έχουμε κανένα πρόωρο καλύτερα χαμηλή πίεση.. Βέβαια στη δόση που μου το έδωσε πάλι είχα πολλές συσπάσεις, θέλω να δω από σήμερα που θα το αυξήσω μήπως και ηρεμήσει η κατάσταση.. Αντε και εσύ υπομονή εκεί μέσα που είσαι, θα περάσει! Τώρα πως πας από συσπασεις? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum said:

Η αλήθεια είναι ότι μου τα είπε όλα αυτά και οντως μου ρίχνει την πίεση στο 4 με 8 αλλά μου είπε να πίνω πολλά υγρά και να το παλέψω έτσι αλλιώς θα μπω νοσοκομείο για να μου βάλουν ορό. Από το να έχουμε κανένα πρόωρο καλύτερα χαμηλή πίεση.. Βέβαια στη δόση που μου το έδωσε πάλι είχα πολλές συσπάσεις, θέλω να δω από σήμερα που θα το αυξήσω μήπως και ηρεμήσει η κατάσταση.. Αντε και εσύ υπομονή εκεί μέσα που είσαι, θα περάσει! Τώρα πως πας από συσπασεις? 

Τώρα είμαι χωρίς καθόλου ενδοφλέβιο από τις 3. Έχω συσπάσεις απλά όχι συχνές. Δεν ξέρω ... νομίζω δε θα πιάσει πάλι.. να έχω κάθε 10 λεπτά ;; Ας δούμε πως θα πάει το απόγευμα και το βράδυ ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Τώρα είμαι χωρίς καθόλου ενδοφλέβιο από τις 3. Έχω συσπάσεις απλά όχι συχνές. Δεν ξέρω ... νομίζω δε θα πιάσει πάλι.. να έχω κάθε 10 λεπτά ;; Ας δούμε πως θα πάει το απόγευμα και το βράδυ ..

Είχα συσπάσεις από την 14η εβδομάδα που πάλευα με το μαγνησιο.....Μπήκα στο νοσοκομείο με συσπάσεις της κλίμακας 100 ανά 1-2 λεπτά σταθερές τράχηλο 1.3 μετρημένος στην β(3εκ) και έκατσα μέσα 15μερες με 2ενδοφλέβια φάρμακα(θειικό μαγνήσιο και κάτι άλλο) και adalat από του στόματος ταυτόχρονα μέχρι που βγήκα από το νοσοκομείο 35&5 με τράχηλο 0.5 και διαστολή 1 και συσπάσεις ανά 5λεπτα οι οποίες ότι και να εκανα δεν σταμάτησαν ποτέ μέχρι την γεννα...γέννησα 39&3 στα γράφω όλα αυτά για να σου πω πως αν δεν έχει επηρεάστει ο τράχηλος σου μην φοβάσαι τίποτα όλα θα πάνε καλά...

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...