Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

1 hour ago, mommytobe είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Πήρα τα αποτελέσματα μου τελικά σήμερα.. Εντάξει έχω απελπιστεί τι να πω.. Όλες οι εξετασεις (tsh, αιματοκρίτη, κτλπ) είναι τέλειες και η καμπύλη βγήκε χειρότερη από την προηγούμενη φορά.. Πως γίνεται αυτό αφού οι μετρησεις μου είναι καλές? Και οι γιατροί μου είναι ευχαριστημένοι με τις μετρήσεις...στι νηστείας μου στο σπίτι που μέτρησα είχα 90, εκεί με το αίμα που μου πήραν για να συγκρίνω το μηχάνημα το δικό μου έβγαλε 93 και αυτοί μου βγάλαν 102...τι να πω.. 

Αχ τι να πω παράλογο εντελώς! Μήπως να έκανες επανάληψη σε άλλο εργαστήριο; Μήπως πηγές καθόλου αγχωμενη;

Just now, mommytobe είπε:

Μίλησα με τον γιατρό μου και δεν με πήρα τηλ από πιο νωρίς γιατί δεν τον ανησύχησε καθόλου η καμπύλη.. Λέει δεν υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο το οποίο να ορίζει ότι η καμπύλη πρέπει να ξανά γίνει και δεν καταλαβαίνει γιατί η ενδοκρινολογος το ζήτησε.. Είπε ότι γίνεται σε κάποιες συγκεκριμένες βδομάδες η καμπύλη γιατί όσο προχωράει η κύηση αυτό θα ανεβαίνει και δεν γίνεται μια κοπέλα; πχ εγώ που έχει ήδη διαβήτη να βγάζει καλή καμπύλη από την στιγμή που της χορηγούν 75μλ γλυκόζη.. Λέει είναι πολύ λογικό και δεν περίμενε και κάτι άλλο.. Οπότε λέει εγώ συνεχίζω κανονικά τις μετρήσεις μου οι οποίες είναι καλές και την διατροφή μου και όλα καλά...ξεαγχωθηκς ευτυχώς και συνεχίζω ετσι

Τώρα το διάβασα! Όποτε μια χαρά κορίτσι μου!

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mommytobe είπε:

Μίλησα με τον γιατρό μου και δεν με πήρα τηλ από πιο νωρίς γιατί δεν τον ανησύχησε καθόλου η καμπύλη.. Λέει δεν υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο το οποίο να ορίζει ότι η καμπύλη πρέπει να ξανά γίνει και δεν καταλαβαίνει γιατί η ενδοκρινολογος το ζήτησε.. Είπε ότι γίνεται σε κάποιες συγκεκριμένες βδομάδες η καμπύλη γιατί όσο προχωράει η κύηση αυτό θα ανεβαίνει και δεν γίνεται μια κοπέλα; πχ εγώ που έχει ήδη διαβήτη να βγάζει καλή καμπύλη από την στιγμή που της χορηγούν 75μλ γλυκόζη.. Λέει είναι πολύ λογικό και δεν περίμενε και κάτι άλλο.. Οπότε λέει εγώ συνεχίζω κανονικά τις μετρήσεις μου οι οποίες είναι καλές και την διατροφή μου και όλα καλά...ξεαγχωθηκς ευτυχώς και συνεχίζω ετσι

συμφωνώ με γιατρό κ εμένα δεν μου ζήτησαν επανάληψη καμπύλης. μάλλον σε οριακές καμπύλες ζητάνε επανάληψη. κεγώ δεν βρίσκω νόημα. τώρα αν δουνε οτι οι μετρήσεις αρχίζουν κ χαλάνε τότε θα επέμβουν φαντάζομαι με ινσουλίνη. ή στο μωρό αν δουν να αυξάνεται το αμνιακό ή το μέγεθος

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Έχει καμμία σας πρόβλημα με τα ούλα της; Εγώ ως τώρα δεν είχα θέμα μάλιστα πριν δύο μήνες είχα κάνει και μια απονεύρωση επείγον αλλά τα ούλα ήταν μια χαρά.  Τελευταία όμως στο πλύσιμο ματώνουν πολύ και τα νοιώθω φουσκωμένα..  είναι της εγκυμοσύνης άραγε;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχει καμμία σας πρόβλημα με τα ούλα της; Εγώ ως τώρα δεν είχα θέμα μάλιστα πριν δύο μήνες είχα κάνει και μια απονεύρωση επείγον αλλά τα ούλα ήταν μια χαρά.  Τελευταία όμως στο πλύσιμο ματώνουν πολύ και τα νοιώθω φουσκωμένα..  είναι της εγκυμοσύνης άραγε;

Είναι πολύ κλασσική παρενέργεια της εγκυμοσύνης. Εγώ ανέκαθεν είχα θέμα αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη η κατάσταση είναι τραγική. Με το που ακουμπάω τη βούρτσα στα δόντια αρχίζει να τρέχει αίμα από παντού. Υπομονή.

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχει καμμία σας πρόβλημα με τα ούλα της; Εγώ ως τώρα δεν είχα θέμα μάλιστα πριν δύο μήνες είχα κάνει και μια απονεύρωση επείγον αλλά τα ούλα ήταν μια χαρά.  Τελευταία όμως στο πλύσιμο ματώνουν πολύ και τα νοιώθω φουσκωμένα..  είναι της εγκυμοσύνης άραγε;

Καλημέρα!!! Κι εμένα είναι σε ένα σημείο ερεθισμένα ... Ελπίζω να φτιάξουν μόλις γίνουμε μανουλες :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, butterfly1986 είπε:

Είναι πολύ κλασσική παρενέργεια της εγκυμοσύνης. Εγώ ανέκαθεν είχα θέμα αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη η κατάσταση είναι τραγική. Με το που ακουμπάω τη βούρτσα στα δόντια αρχίζει να τρέχει αίμα από παντού. Υπομονή.

Ναι και εμένα και τις τελευταίες μέρες βλέπω στα κάτω ούλα ότι έχουν λίγο πριστεί.

Just now, Sofi8 είπε:

Καλημέρα!!! Κι εμένα είναι σε ένα σημείο ερεθισμένα ... Ελπίζω να φτιάξουν μόλις γίνουμε μανουλες :)

Λογικά εφόσον είναι λόγω της κύησης θα φτιάξουν..  εγώ θα πάω μετά κ Οδοντίατρο γιατί μέσα στην κύηση είχα γενικά θέματα και με έχει δει αρκετές φορές.  Στο δεύτερο τρίμηνο χρειάστηκε και απονεύρωση γιατί πέθανα στο πόνο με ένα δόντι αλλά τώρα μου είπε μέχρι να γεννήσω δεν πειράζουμε τίποτε.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 said:

Καλημέρα κορίτσια! Έχει καμμία σας πρόβλημα με τα ούλα της; Εγώ ως τώρα δεν είχα θέμα μάλιστα πριν δύο μήνες είχα κάνει και μια απονεύρωση επείγον αλλά τα ούλα ήταν μια χαρά.  Τελευταία όμως στο πλύσιμο ματώνουν πολύ και τα νοιώθω φουσκωμένα..  είναι της εγκυμοσύνης άραγε;

Καλημέρα ! Νομίζω πως είναι της εγκυμοσύνης ναι .. και εμένα είναι κάπως έτσι αλλά όχι κάθε μέρα. Μια δυο φορές που έβαλα και στοματικό διάλυμα μετά το βούρτσισμα με βοήθησε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχει καμμία σας πρόβλημα με τα ούλα της; Εγώ ως τώρα δεν είχα θέμα μάλιστα πριν δύο μήνες είχα κάνει και μια απονεύρωση επείγον αλλά τα ούλα ήταν μια χαρά.  Τελευταία όμως στο πλύσιμο ματώνουν πολύ και τα νοιώθω φουσκωμένα..  είναι της εγκυμοσύνης άραγε;

Εγώ έχω πρόβλημα με τα ούλα μου απ την αρχή του δεύτερου τριμήνου! Η συμβουλή του οδοντιάτρου μου ήταν πολλές φορές βούρτσισμα κάθε μέρα και μπουκώματα με αλατόνερο!!!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα ! Νομίζω πως είναι της εγκυμοσύνης ναι .. και εμένα είναι κάπως έτσι αλλά όχι κάθε μέρα. Μια δυο φορές που έβαλα και στοματικό διάλυμα μετά το βούρτσισμα με βοήθησε 

Κι εγώ χθες έβαλα πρώτη φορά στοματικό διάλυμα να δω αν σε τρεις τέσσερις μέρες θα είναι καλύτερα! Εσύ κορίτσι μου πως είσαι καλύτερα με τις συσπάσεις; Εγώ δεν βλέπω ιδιαίτερα διαφορά και έχω και ακόμα πόνο χαμηλά οπότε θα το πω στο γιατρό μου και μάλλον θα πάρω κ το glopir. Όλη μέρα σκέφτομαι τον τράχηλο και έχω πάρα πολύ αγχωθεί :???:

Just now, Τουτουνι είπε:

Εγώ έχω πρόβλημα με τα ούλα μου απ την αρχή του δεύτερου τριμήνου! Η συμβουλή του οδοντιάτρου μου ήταν πολλές φορές βούρτσισμα κάθε μέρα και μπουκώματα με αλατόνερο!!!

Αλάτονερο ε; Δεν το ήξερα!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κι εγώ χθες έβαλα πρώτη φορά στοματικό διάλυμα να δω αν σε τρεις τέσσερις μέρες θα είναι καλύτερα! Εσύ κορίτσι μου πως είσαι καλύτερα με τις συσπάσεις; Εγώ δεν βλέπω ιδιαίτερα διαφορά και έχω και ακόμα πόνο χαμηλά οπότε θα το πω στο γιατρό μου και μάλλον θα πάρω κ το glopir. Όλη μέρα σκέφτομαι τον τράχηλο και έχω πάρα πολύ αγχωθεί :???:

Αλάτονερο ε; Δεν το ήξερα!

Ναι γιατί σφυγγουν τα ούλα έτσι!!!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Τουτουνι είπε:

Εγώ έχω πρόβλημα με τα ούλα μου απ την αρχή του δεύτερου τριμήνου! Η συμβουλή του οδοντιάτρου μου ήταν πολλές φορές βούρτσισμα κάθε μέρα και μπουκώματα με αλατόνερο!!!

Και εμένα μου είπε να βουρτσιζω πολύ καλά και οδοντικο νήμα και ας ματωνουν είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη, δεν μας ανησυχεί.. 

Just now, Hope.2019 είπε:

Κι εγώ χθες έβαλα πρώτη φορά στοματικό διάλυμα να δω αν σε τρεις τέσσερις μέρες θα είναι καλύτερα! Εσύ κορίτσι μου πως είσαι καλύτερα με τις συσπάσεις; Εγώ δεν βλέπω ιδιαίτερα διαφορά και έχω και ακόμα πόνο χαμηλά οπότε θα το πω στο γιατρό μου και μάλλον θα πάρω κ το glopir. Όλη μέρα σκέφτομαι τον τράχηλο και έχω πάρα πολύ αγχωθεί :???:

Αλάτονερο ε; Δεν το ήξερα!

Και εγώ έχω αγχωθεί πολύ, παίρνω τη μέγιστη δόση glopir και πάλι συνεχίζουν, δεν νομίζω να γλυτώσω τη νοσηλεία.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Τι φάρμακα παίρνετε για την εγκυμοσύνη??? Εγώ filicine σίδηρο και salospir, λόγο της αδερφής μου έπαθε προεκλαμψία Κ γέννησε την μικρή της 30 εβδομάδων!!! Κ θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που έχουν συσπάσεις τι νοιώθετε??? Μήπως έχω Κ εγώ Κ δεν το έχω καταλάβει!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Και εμένα μου είπε να βουρτσιζω πολύ καλά και οδοντικο νήμα και ας ματωνουν είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη, δεν μας ανησυχεί.. 

Και εγώ έχω αγχωθεί πολύ, παίρνω τη μέγιστη δόση glopir και πάλι συνεχίζουν, δεν νομίζω να γλυτώσω τη νοσηλεία.. 

Εγώ έχω και ένα μόνιμο πόνο χαμηλά σαν βάρος που φτάνει μέχρι τον κόλπο, μου είπε ότι είναι από τον τράχηλο που έχει κοντύνει και έχει χοάνη! Θα του πω αύριο ότι συνεχίζει ο πόνος να δούμε! Πάντως εμένα μέχρι αύριο μου έδωσε και παίρνω και zinadol και κολπική αλοιφή γιατί λέει η συσπάσεις μπορεί να είναι και από κάποιο μικρόβιο και φυσικά από δύο μαγνησια μου τα έκανε τρία. Αλλά ο πόνος καλά κρατεί και φοβάμαι μήπως κοντύνει κι άλλο ο τράχηλος! Ελπίζω να μας πάνε όλα καλά μέχρι τέλους! Θα τον πάρεις αύριο τηλέφωνο εσύ;

Just now, Σοφκα7 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Τι φάρμακα παίρνετε για την εγκυμοσύνη??? Εγώ filicine σίδηρο και salospir, λόγο της αδερφής μου έπαθε προεκλαμψία Κ γέννησε την μικρή της 30 εβδομάδων!!! Κ θα ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που έχουν συσπάσεις τι νοιώθετε??? Μήπως έχω Κ εγώ Κ δεν το έχω καταλάβει!!!:)

Κορίτσι μου εγώ gynotardyferon που είναι σίδηρος με φυλικό μαζί, Calcioral που είναι ασβέστιο , mag2 που είναι μαγνήσιο γιατί έχω συσπάσεις αυτά! Εγώ που κάνω συσπάσεις νοιωθεις σαν να μαζεύει στιγμιαία η κοιλιά σου από μέσα ,σαν να σκληραίνει και μετά από λίγα δευτερόλεπτα ηρεμεί είναι μια δυσάρεστη αίσθηση. Κάποιες φορές έρχεται και ένας στιγμιαίος πόνος αλλά σπάνια.. πάντως επειδή εγώ όταν πήγα στο ραντεβού μου κατά τύχη ο γιατρός έπιασε μια σύσπαση όταν κάναμε υπερηχογράφημα εγώ ενοιωσα σαν να κουνιέται το μωρό νόμιζα και με πόνεσε αλλά τελικά ήταν σύσπαση! Νομίζω θα το καταλαβεις γιατί είναι μια δυσάρεστη αίσθηση..

 

 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Hope.2019 εγώ το μόνο που έχω νοιώσει καμία φορά είναι ότι σκληραίνει η κοιλιά μόνο σε ένα σημείο!!!Πότε δεν έχω νοιώσει να σκληρύνει όλη η κοιλιά!!  Αύριο έχω dopler Κ θα ρωτήσω τον γιατρό!! Μαγνήσιο έπαιρνα στο δεύτερο τρίμηνο για κάνα μήνα γιατί είχα πόνους περιόδους μετά τα σταμάτησα για δεν είχα ποια!!!Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Εγώ έχω και ένα μόνιμο πόνο χαμηλά σαν βάρος που φτάνει μέχρι τον κόλπο, μου είπε ότι είναι από τον τράχηλο που έχει κοντύνει και έχει χοάνη! Θα του πω αύριο ότι συνεχίζει ο πόνος να δούμε! Πάντως εμένα μέχρι αύριο μου έδωσε και παίρνω και zinadol και κολπική αλοιφή γιατί λέει η συσπάσεις μπορεί να είναι και από κάποιο μικρόβιο και φυσικά από δύο μαγνησια μου τα έκανε τρία. Αλλά ο πόνος καλά κρατεί και φοβάμαι μήπως κοντύνει κι άλλο ο τράχηλος! Ελπίζω να μας πάνε όλα καλά μέχρι τέλους! Θα τον πάρεις αύριο τηλέφωνο εσύ;

Κορίτσι μου εγώ gynotardyferon που είναι σίδηρος με φυλικό μαζί, Calcioral που είναι ασβέστιο , mag2 που είναι μαγνήσιο γιατί έχω συσπάσεις αυτά! Εγώ που κάνω συσπάσεις νοιωθεις σαν να μαζεύει στιγμιαία η κοιλιά σου από μέσα ,σαν να σκληραίνει και μετά από λίγα δευτερόλεπτα ηρεμεί είναι μια δυσάρεστη αίσθηση. Κάποιες φορές έρχεται και ένας στιγμιαίος πόνος αλλά σπάνια.. πάντως επειδή εγώ όταν πήγα στο ραντεβού μου κατά τύχη ο γιατρός έπιασε μια σύσπαση όταν κάναμε υπερηχογράφημα εγώ ενοιωσα σαν να κουνιέται το μωρό νόμιζα και με πόνεσε αλλά τελικά ήταν σύσπαση! Νομίζω θα το καταλαβεις γιατί είναι μια δυσάρεστη αίσθηση..

 

 

Ναι θα τον πάρω να κλείσω ραντεβού να μετρήσουμε τράχηλο και να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε.. Πάντως εσύ καλό είναι να τον πάρεις για να ξεκινήσεις τα glopir μην μένεις με συσπασεις και επιβαρύνεις τον τράχηλο σου.. Και εγώ όταν είδα ότι συνεχίζουν με τη μειωμένη δόση glopir αμέσως τον πήρα για να την αυξήσουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...