Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Σοφκα7 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Δηλαδή αυτό που  γίνεται σαν καρούμπαλο στην κοιλιά είναι συσπάσεις Κ Όχι ας πούμε κάποιο χεράκι η ποδαράκι του μωρού???:( Αυτο είναι επικίνδυνο για την εγκυμοσύνη??? Κ εγώ έχω αϋπνίες ξυπνάω κατά της 4 για τουαλέτα κ μετά δεν μπορώ να ξανά κοιμηθώ!! :mellow:

Κάτι σκληρό που παραμένει για 20"-30" είναι σύσπαση!! Είναι πολύ φυσιολογικές οι συσπάσεις γιατί σκέψου ότι η μήτρα είναι μυς και κάθε μυς συσπάται. Στην προκειμένη προετοιμάζεται για τον τοκετό κ μάλιστα πολύ νωρίτερα από ότι το νιώθουμε! Εμένα έχουν αλλάξει αρκετά οι κινήσεις του μωρού.. είναι κάπως συνεχόμενες σαν κάτι να γλιστράει κάτω από την κοιλια μου και όχι τόσο κλωτσιές όπως στην αρχή..

Βλέπω πάντως με τον ύπνο κ τις ενοχλήσεις οι περισσότερες είμαστε στην ίδια μοίρα!!


Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Katerina 11Κ εγώ έτσι της νοιώθω τις κινήσεις του μωρού σαν να γλιστράει κάτι μέσα στην κοιλιά αλλά νοιώθω Κ κλοτσιές!!! Τι να πω δεν ξέρω!!! Πριν μια βδομάδα είχα επίσκεψή στη γυναικολόγο μου κ είπε ότι όλα είναι πολύ καλά κ ο τράχηλος Κ το αμνιακό υγρό στο πλακούντα!!! Ναι πολλές κοπέλες έχουν αϋπνίες!! Όλα καλά να πάνε να έχουμε όλες τελειόμηνες εγκυμοσύνες Κ ας έχουμε Κ αϋπνίες!! Γερά μωράκια να έχουμε!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κορίτσια που επιβεβαιωμενα εχουν συσπασεις,  τις νιωθουν σε ολη την κοιλιαα;  ειναι η 3η φορα σε διαστημα μιας εβδομάδας,  εχω πονο κ σκληρη κοιλια αλλα πανω πάνω, κατω απο το στομαχι δλδ

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2020 at 3:33 ΜΜ, mommytobe είπε:

Μίλησα με τον γιατρό μου και δεν με πήρα τηλ από πιο νωρίς γιατί δεν τον ανησύχησε καθόλου η καμπύλη.. Λέει δεν υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο το οποίο να ορίζει ότι η καμπύλη πρέπει να ξανά γίνει και δεν καταλαβαίνει γιατί η ενδοκρινολογος το ζήτησε.. Είπε ότι γίνεται σε κάποιες συγκεκριμένες βδομάδες η καμπύλη γιατί όσο προχωράει η κύηση αυτό θα ανεβαίνει και δεν γίνεται μια κοπέλα; πχ εγώ που έχει ήδη διαβήτη να βγάζει καλή καμπύλη από την στιγμή που της χορηγούν 75μλ γλυκόζη.. Λέει είναι πολύ λογικό και δεν περίμενε και κάτι άλλο.. Οπότε λέει εγώ συνεχίζω κανονικά τις μετρήσεις μου οι οποίες είναι καλές και την διατροφή μου και όλα καλά...ξεαγχωθηκς ευτυχώς και συνεχίζω ετσι

Μπράβο το μόνο που σου προτείνω να κοιτάξεις.. Είναι το μηχανάκι σου... Κάποια δεν είναι τόσο καλά... Στο λέω εκ πείρας και ίσως να σε πειράζουν και άλλα πράγματα που να μην το κτλβεις λόγω του λάθους αποτελέσματος που βγάζει. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

29?? Όχι βρε κορίτσι μου να πας νωρίτερα να σου μετρήσει τράχηλο! Δεν είναι να παίζεις με αυτά.. Σε ποια εβδομάδα είσαι? 

Είμαι 31 κλείνω μεθαύριο..


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Paris.33 είπε:

Τα κορίτσια που επιβεβαιωμενα εχουν συσπασεις,  τις νιωθουν σε ολη την κοιλιαα;  ειναι η 3η φορα σε διαστημα μιας εβδομάδας,  εχω πονο κ σκληρη κοιλια αλλα πανω πάνω, κατω απο το στομαχι δλδ

Νιώθεις ένα σφίξιμο, μπορεί να είναι σε όλη την κοιλιά ή σε ένα σημείο σκληρό, καταλαβαίνεις τη διαφορά από τις κινήσεις του μωρού. Γίνεται σκληρή και μπορεί να μαζέψει σε ένα σημείο σαν καρουμπαλακι. Αυτό είναι μεγάλη συσπαση. Τα μικρά πονακια περιόδου χαμηλά είναι μικρές συσπασεις. Στα λέω γιατί τα ξεχωρίσαμε με το γιατρό μου στον καρδιοτοκογραφο, είχα λίγο απ όλα βλέπεις.. :-P αν έχεις 3 την εβδομάδα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας απλά ξεκουρασου λίγο παραπάνω, μην περπατάς και μην κάνεις δουλειές.. 

Just now, Hope.2019 είπε:

Είμαι 31 κλείνω μεθαύριο..

Να πηγαίνεις κάθε βδομάδα στο γιατρό σου αφού έχεις συσπάσεις και θέμα με τον τράχηλο.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Είμαι 2 μέρες τώρα σπίτι ξάπλα από καναπέ σε κρεβάτι και είδα διαφορά. Μειώθηκαν οι συσπάσεις και σήμερα έχει μειωθεί και το αίμα... δε θέλω να λέω και μεγάλες κουβέντες. Έχω όμως αυτούς τους πόνους εσωτερικά από κάτω και ανησυχώ αλλα Θα με δει πάλι αύριο για τον τράχηλο .. ελπιζω να μην έχει αλλάξει κάτι. 

Το νέο μου άγχος είναι η πίεση ... έχω ανεβάσει και παίρνω και glopir και άλλο ένα ενδιάμεσα αλλά μετράω κάτι 15αρια παρά τα χάπια και ανησυχώ .. 

Πως σε καταλαβαινω ... προσπαθω να είμαι χαλαρή αλλά όλο κάτι σκέφτομαι να με ανησυχεί κι εγώ .. 

Ευτυχώς προς το παρόν τα ζουζουνακια μου είναι ζωηρά ! 

Υπομονή τι να κάνουμε; Και όσο μπορούμε ξεκούραση! Αυτό με την πίεση κι εγώ έχω προδιάθεση για προεκλαμψία και τη μετράμε συνεχώς αλλά ευτυχώς ακόμα είναι γύρω στο 11με6. Επίσης έχω και εγώ αυτό τον πόνο από κάτω και φοβάμαι! Μάλλον θα ξεκινήσω κι εγώ glopir από αύριο..Εύχομαι να πάρουν τα μωράκια μας τουλάχιστον όσο πιο πολύ μπορούν σε εβδομάδες!

Just now, Ρια new mum είπε:

Νιώθεις ένα σφίξιμο, μπορεί να είναι σε όλη την κοιλιά ή σε ένα σημείο σκληρό, καταλαβαίνεις τη διαφορά από τις κινήσεις του μωρού. Γίνεται σκληρή και μπορεί να μαζέψει σε ένα σημείο σαν καρουμπαλακι. Αυτό είναι μεγάλη συσπαση. Τα μικρά πονακια περιόδου χαμηλά είναι μικρές συσπασεις. Στα λέω γιατί τα ξεχωρίσαμε με το γιατρό μου στον καρδιοτοκογραφο, είχα λίγο απ όλα βλέπεις.. :-P αν έχεις 3 την εβδομάδα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας απλά ξεκουρασου λίγο παραπάνω, μην περπατάς και μην κάνεις δουλειές.. 

Να πηγαίνεις κάθε βδομάδα στο γιατρό σου αφού έχεις συσπάσεις και θέμα με τον τράχηλο.. 

Θα του τηλεφωνήσω σήμερα να τον ενημερώσω ότι δεν είδα διαφορά με το μαγνήσιο κλπ για να ξεκινήσω glopir  όπως είπε! Αλλά έχεις δίκιο πρέπει να το κοιτάμε συνεχώς!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Νιώθεις ένα σφίξιμο, μπορεί να είναι σε όλη την κοιλιά ή σε ένα σημείο σκληρό, καταλαβαίνεις τη διαφορά από τις κινήσεις του μωρού. Γίνεται σκληρή και μπορεί να μαζέψει σε ένα σημείο σαν καρουμπαλακι. Αυτό είναι μεγάλη συσπαση. Τα μικρά πονακια περιόδου χαμηλά είναι μικρές συσπασεις. Στα λέω γιατί τα ξεχωρίσαμε με το γιατρό μου στον καρδιοτοκογραφο, είχα λίγο απ όλα βλέπεις.. :-P αν έχεις 3 την εβδομάδα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας απλά ξεκουρασου λίγο παραπάνω, μην περπατάς και μην κάνεις δουλειές.. 

Να πηγαίνεις κάθε βδομάδα στο γιατρό σου αφού έχεις συσπάσεις και θέμα με τον τράχηλο.. 

Σαν κραμπα θα το ελεγα,  κ ναι σκληρυνε η κοιλια απλά ψηλα, ειχα την εντύπωση οτι θα ηταν προς τα κατω..  Κ ειχα κ πονακι εντονο θα ελεγα,  2 φορες το ενιωσα σε μιση ωρα..  Οταν ειναι το μωρακι το νιωθω να κινειται ομαλα,  τωρα ηταν μεγαλύτερη επιφάνεια.  Θα το παρακολουθώ, ευχαριστώ :wink:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerina 11 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

@Σοφκα7 εγώ παίρνω σίδηρο (tardyferon) , μαγνήσιο x2 (Lambert's), ασβέστιο σε χάπι γιατί τα μασωμενα με αηδιαζαν κ βιταμίνη D. Στις συσπάσεις κ εμένα άλλες φορές πετρώνει μόνο ένα κομμάτι σαν καρούμπαλο κ άλλες φορές ολόκληρη η μήτρα αλλά χωρίς πόνο..

Βρε κορίτσια έχει καμία αϋπνία; Εκτός από τον πόνο στη μέση που με δυσκολεύει να κοιμηθώ, μου συμβαίνει να ξυπνάω για τουαλέτα κατά τις 3-4 κ μετά να μη μπορώ να ξανακοιμηθω.

 

Αχ κορίτσια εγώ λιώνω στον ύπνο τώρα τελευταία!! Θα κοιμηθώ κατά της 12:00 θα ξυπνήσω 9:00 και θα ξανακοιμηθω 4:00 για ξυπνήσω 5:00 το απόγευμα ( περίπου οι ώρες!!!!) 

 

Just now, Ρια new mum είπε:

Νιώθεις ένα σφίξιμο, μπορεί να είναι σε όλη την κοιλιά ή σε ένα σημείο σκληρό, καταλαβαίνεις τη διαφορά από τις κινήσεις του μωρού. Γίνεται σκληρή και μπορεί να μαζέψει σε ένα σημείο σαν καρουμπαλακι. Αυτό είναι μεγάλη συσπαση. Τα μικρά πονακια περιόδου χαμηλά είναι μικρές συσπασεις. Στα λέω γιατί τα ξεχωρίσαμε με το γιατρό μου στον καρδιοτοκογραφο, είχα λίγο απ όλα βλέπεις.. :-P αν έχεις 3 την εβδομάδα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας απλά ξεκουρασου λίγο παραπάνω, μην περπατάς και μην κάνεις δουλειές.. 

Να πηγαίνεις κάθε βδομάδα στο γιατρό σου αφού έχεις συσπάσεις και θέμα με τον τράχηλο.. 

Εγώ το νιώθω αυτό με το καρούμπαλο! Συνήθως στη δεξιά πλευρά! Είναι σαν π.χ να τρουρλωνει το μωρό το ποπουδακι του! Αλλά δεν πονάω...

 

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Paris.33 είπε:

Τα κορίτσια που επιβεβαιωμενα εχουν συσπασεις,  τις νιωθουν σε ολη την κοιλιαα;  ειναι η 3η φορα σε διαστημα μιας εβδομάδας,  εχω πονο κ σκληρη κοιλια αλλα πανω πάνω, κατω απο το στομαχι δλδ

Παρομοίως,ψηλα στο στομάχι.Δεν είναι συσπαση,ούτε εγώ είχα ως τώρα.Καταρχην δεν έχουν όλες οι γυναίκες συσπασεις μου είπε η γιατρός μου.Αυτος ο πόνος είναι επειδή όσο μεγαλώνει το μωρό και η κοιλιά πιέζεται το διάφραγμα.

1-2 μέρες το είχα πρόσφατα.

Just now, Ρια new mum είπε:

Νιώθεις ένα σφίξιμο, μπορεί να είναι σε όλη την κοιλιά ή σε ένα σημείο σκληρό, καταλαβαίνεις τη διαφορά από τις κινήσεις του μωρού. Γίνεται σκληρή και μπορεί να μαζέψει σε ένα σημείο σαν καρουμπαλακι. Αυτό είναι μεγάλη συσπαση. Τα μικρά πονακια περιόδου χαμηλά είναι μικρές συσπασεις. Στα λέω γιατί τα ξεχωρίσαμε με το γιατρό μου στον καρδιοτοκογραφο, είχα λίγο απ όλα βλέπεις.. :-P αν έχεις 3 την εβδομάδα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας απλά ξεκουρασου λίγο παραπάνω, μην περπατάς και μην κάνεις δουλειές.. 

Να πηγαίνεις κάθε βδομάδα στο γιατρό σου αφού έχεις συσπάσεις και θέμα με τον τράχηλο.. 

Δε νομίζω ότι τα πονακια περιόδου είναι συσπάσεις.Οι συσπάσεις δεν είναι σαν σφίξιμο??Πονακια περιόδου είχαμε από την αρχή της εγκυμοσύνης,άλλο ειναι αυτό.Ακομα έχω πονακια,κάποιες φορές είναι από τις κινήσεις του μωρού πιστεύω.

Αϋπνίες ακόμα καθολου επίσης,κοιμάμαι 7-8 ώρες συνεχόμενα.Βεβαια,κουράζομαι.Σημερα και χθες περπάτησα πάνω από 1,5 ώρα,με στάσεις εννοείται.

Μετά ξεράθηκα και το μεσημέρι 1,5 ωρίτσα.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Joka είπε:

Παρομοίως,ψηλα στο στομάχι.Δεν είναι συσπαση,ούτε εγώ είχα ως τώρα.Καταρχην δεν έχουν όλες οι γυναίκες συσπασεις μου είπε η γιατρός μου.Αυτος ο πόνος είναι επειδή όσο μεγαλώνει το μωρό και η κοιλιά πιέζεται το διάφραγμα.

1-2 μέρες το είχα πρόσφατα.

Που ξερω κ εμενα παραξενο μ φανηκε,  την προηγούμενη ηταν πιο ελαφρυ κ ο γιατρος οντως απο το μωρο μ ειπε,  αλλα σήμερα ηταν πολυ εντονη κραμπα σε εκταση μιας παλαμης πχ κατω απο το στομαχι.  Κ εσυ ετσι;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Παρομοίως,ψηλα στο στομάχι.Δεν είναι συσπαση,ούτε εγώ είχα ως τώρα.Καταρχην δεν έχουν όλες οι γυναίκες συσπασεις μου είπε η γιατρός μου.Αυτος ο πόνος είναι επειδή όσο μεγαλώνει το μωρό και η κοιλιά πιέζεται το διάφραγμα.

1-2 μέρες το είχα πρόσφατα.

Δε νομίζω ότι τα πονακια περιόδου είναι συσπάσεις.Οι συσπάσεις δεν είναι σαν σφίξιμο??Πονακια περιόδου είχαμε από την αρχή της εγκυμοσύνης,άλλο ειναι αυτό.Ακομα έχω πονακια,κάποιες φορές είναι από τις κινήσεις του μωρού πιστεύω.

Αϋπνίες ακόμα καθολου επίσης,κοιμάμαι 7-8 ώρες συνεχόμενα.Βεβαια,κουράζομαι.Σημερα και χθες περπάτησα πάνω από 1,5 ώρα,με στάσεις εννοείται.

Μετά ξεράθηκα και το μεσημέρι 1,5 ωρίτσα.

Πάντως κορίτσια στη φάση που είμαστε δεν τα θέλουμε τα πονακια περιόδου.. εμένα ο γιατρός μου είπε ότι αν νοιώθω πονακια περιόδου μαζί με τα σφιξιματα είναι συσπάσεις.

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Πάντως κορίτσια στη φάση που είμαστε δεν τα θέλουμε τα πονακια περιόδου.. εμένα ο γιατρός μου είπε ότι αν νοιώθω πονακια περιόδου μαζί με τα σφιξιματα είναι συσπάσεις.

A μαζί,ναι το φαντάζομαι.Οχι εμένα τα πονακια δεν είναι κάτι φοβερό,αμελητέα


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Πάντως κορίτσια στη φάση που είμαστε δεν τα θέλουμε τα πονακια περιόδου.. εμένα ο γιατρός μου είπε ότι αν νοιώθω πονακια περιόδου μαζί με τα σφιξιματα είναι συσπάσεις.

Και εγώ κορίτσια δεν τα λέω αυτά για να σας τρομοκρατησω απλά επειδή τα πέρασα και επειδή επί 2 μήνες και εγώ νόμιζα ότι ήταν το μωρό μέχρι να καταλάβω πως είναι οι συσπασεις και το έψαξα πάρα πολύ με τον γιατρό μου την ώρα που ήμουν σε καρδιοτοκογραφο μου εξηγούσε ακριβώς πότε κάνω συσπαση και κατάλαβα πως μπορεί να τη νιώσεις. Μοιράζομαι την εμπειρία μου για να μην βρεθεί καμία μας προ εκπλήξεως.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Και εγώ κορίτσια δεν τα λέω αυτά για να σας τρομοκρατησω απλά επειδή τα πέρασα και επειδή επί 2 μήνες και εγώ νόμιζα ότι ήταν το μωρό μέχρι να καταλάβω πως είναι οι συσπασεις και το έψαξα πάρα πολύ με τον γιατρό μου την ώρα που ήμουν σε καρδιοτοκογραφο μου εξηγούσε ακριβώς πότε κάνω συσπαση και κατάλαβα πως μπορεί να τη νιώσεις. Μοιράζομαι την εμπειρία μου για να μην βρεθεί καμία μας προ εκπλήξεως.. 

Κι εγώ το ίδιο νόμιζα ότι είναι το μωρό μέχρι που τις τελευταίες πέντε μέρες πριν το ραντεβού έγιναν πιο έντονες και κάθε φορά που σηκωνόμουν πχ να πλύνω 2-3 πιάτα, να κάνω ντουζ.. Πάντως μου κάνει εντύπωση γιατί ενώ έχω συσπάσεις και πιάσαμε και μια ενώ έκανα υπέρηχο , μετά όταν με έβαλε στον καρδιοτοκογράφο δεν έπιασε καμμία.  Μήπως πιάσαμε την ώρα που είχε ηρεμήσει δεν ξέρω!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...