Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

17 minutes ago, Hope.2019 said:

Ναι και εμένα και τις τελευταίες μέρες βλέπω στα κάτω ούλα ότι έχουν λίγο πριστεί.

Λογικά εφόσον είναι λόγω της κύησης θα φτιάξουν..  εγώ θα πάω μετά κ Οδοντίατρο γιατί μέσα στην κύηση είχα γενικά θέματα και με έχει δει αρκετές φορές.  Στο δεύτερο τρίμηνο χρειάστηκε και απονεύρωση γιατί πέθανα στο πόνο με ένα δόντι αλλά τώρα μου είπε μέχρι να γεννήσω δεν πειράζουμε τίποτε.

Στα δοντια τωρα με την εγκυμοσυνη βλεπω διαφορα κ μεταξυ ηλεκτρικης και απλης οδοντοβουρτσας. Με ηλεκτρικη σχεδον δεν ματωνουν καθολου ενω με την απλη φτυνω αιμα

επισης σημαντικο και το νημα στην εγκυμοσυνη κοριτσια μη το αμελειτε! Βοηθα στο ξεπρηξιμο!!

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Σοφκα7 είπε:

@Hope.2019 εγώ το μόνο που έχω νοιώσει καμία φορά είναι ότι σκληραίνει η κοιλιά μόνο σε ένα σημείο!!!Πότε δεν έχω νοιώσει να σκληρύνει όλη η κοιλιά!!  Αύριο έχω dopler Κ θα ρωτήσω τον γιατρό!! Μαγνήσιο έπαιρνα στο δεύτερο τρίμηνο για κάνα μήνα γιατί είχα πόνους περιόδους μετά τα σταμάτησα για δεν είχα ποια!!!Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες:)

Ναι εννοείται να ρωτήσεις για να είσαι σίγουρη! Καλα αποτελέσματα στο ντοπλερ!

Just now, Ρια new mum είπε:

Ναι θα τον πάρω να κλείσω ραντεβού να μετρήσουμε τράχηλο και να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε.. Πάντως εσύ καλό είναι να τον πάρεις για να ξεκινήσεις τα glopir μην μένεις με συσπασεις και επιβαρύνεις τον τράχηλο σου.. Και εγώ όταν είδα ότι συνεχίζουν με τη μειωμένη δόση glopir αμέσως τον πήρα για να την αυξήσουμε. 

Ναι θα του το πω γιατί φοβάμαι πολύ και έχω στις 29 ραντεβού. Πάντως μου είπε άσχετα με το ραντεβού να τον καλέσω να τον ενημερώσω για να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα αν χρειαστεί..


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Και εμένα μου είπε να βουρτσιζω πολύ καλά και οδοντικο νήμα και ας ματωνουν είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη, δεν μας ανησυχεί.. 

Και εγώ έχω αγχωθεί πολύ, παίρνω τη μέγιστη δόση glopir και πάλι συνεχίζουν, δεν νομίζω να γλυτώσω τη νοσηλεία.. 

Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά!!!! Ακόμα και τώρα να έρθει το μωράκι σου μια χαρά θα είναι!!!! Αν και έχω την εντύπωση ότι θα συμπληρώσεις κανονικά τις βδομάδες που πρέπει!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Ναι εννοείται να ρωτήσεις για να είσαι σίγουρη! Καλα αποτελέσματα στο ντοπλερ!

Ναι θα του το πω γιατί φοβάμαι πολύ και έχω στις 29 ραντεβού. Πάντως μου είπε άσχετα με το ραντεβού να τον καλέσω να τον ενημερώσω για να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα αν χρειαστεί..

29?? Όχι βρε κορίτσι μου να πας νωρίτερα να σου μετρήσει τράχηλο! Δεν είναι να παίζεις με αυτά.. Σε ποια εβδομάδα είσαι? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Εγώ έχω και ένα μόνιμο πόνο χαμηλά σαν βάρος που φτάνει μέχρι τον κόλπο, μου είπε ότι είναι από τον τράχηλο που έχει κοντύνει και έχει χοάνη! Θα του πω αύριο ότι συνεχίζει ο πόνος να δούμε! Πάντως εμένα μέχρι αύριο μου έδωσε και παίρνω και zinadol και κολπική αλοιφή γιατί λέει η συσπάσεις μπορεί να είναι και από κάποιο μικρόβιο και φυσικά από δύο μαγνησια μου τα έκανε τρία. Αλλά ο πόνος καλά κρατεί και φοβάμαι μήπως κοντύνει κι άλλο ο τράχηλος! Ελπίζω να μας πάνε όλα καλά μέχρι τέλους! Θα τον πάρεις αύριο τηλέφωνο εσύ;

Κορίτσι μου εγώ gynotardyferon που είναι σίδηρος με φυλικό μαζί, Calcioral που είναι ασβέστιο , mag2 που είναι μαγνήσιο γιατί έχω συσπάσεις αυτά! Εγώ που κάνω συσπάσεις νοιωθεις σαν να μαζεύει στιγμιαία η κοιλιά σου από μέσα ,σαν να σκληραίνει και μετά από λίγα δευτερόλεπτα ηρεμεί είναι μια δυσάρεστη αίσθηση. Κάποιες φορές έρχεται και ένας στιγμιαίος πόνος αλλά σπάνια.. πάντως επειδή εγώ όταν πήγα στο ραντεβού μου κατά τύχη ο γιατρός έπιασε μια σύσπαση όταν κάναμε υπερηχογράφημα εγώ ενοιωσα σαν να κουνιέται το μωρό νόμιζα και με πόνεσε αλλά τελικά ήταν σύσπαση! Νομίζω θα το καταλαβεις γιατί είναι μια δυσάρεστη αίσθηση..

 

 

Κορίτσια μου εγώ παίρνω 4 μαγνισια τη μέρα ( τροφοκαρτ) κάνω την κλεξαν ( αντιπηκτική) και την κρινον κολπικά! Όλα θα τα παίρνω ως το τέλος!!! Α! Τον σίδηρο τον σταμάτησα για είχα τρομερό θέμα με.την τουαλέτα και ακόμα έχω...και φυσικά όσο μπορώ περισσότερη ξεκούραση!!! 

Just now, pap88 είπε:

Στα δοντια τωρα με την εγκυμοσυνη βλεπω διαφορα κ μεταξυ ηλεκτρικης και απλης οδοντοβουρτσας. Με ηλεκτρικη σχεδον δεν ματωνουν καθολου ενω με την απλη φτυνω αιμα

επισης σημαντικο και το νημα στην εγκυμοσυνη κοριτσια μη το αμελειτε! Βοηθα στο ξεπρηξιμο!!

Εμένα μου σταμάτησε την ηλεκτρονική γιατί έχει πιο σκληρά βουρτσακια και μου είπε να πάρω μια απλή με πολύ μαλακο βουρτσακι!

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Hope.2019 said:

Κι εγώ χθες έβαλα πρώτη φορά στοματικό διάλυμα να δω αν σε τρεις τέσσερις μέρες θα είναι καλύτερα! Εσύ κορίτσι μου πως είσαι καλύτερα με τις συσπάσεις; Εγώ δεν βλέπω ιδιαίτερα διαφορά και έχω και ακόμα πόνο χαμηλά οπότε θα το πω στο γιατρό μου και μάλλον θα πάρω κ το glopir. Όλη μέρα σκέφτομαι τον τράχηλο και έχω πάρα πολύ αγχωθεί :???:

Αλάτονερο ε; Δεν το ήξερα!

Είμαι 2 μέρες τώρα σπίτι ξάπλα από καναπέ σε κρεβάτι και είδα διαφορά. Μειώθηκαν οι συσπάσεις και σήμερα έχει μειωθεί και το αίμα... δε θέλω να λέω και μεγάλες κουβέντες. Έχω όμως αυτούς τους πόνους εσωτερικά από κάτω και ανησυχώ αλλα Θα με δει πάλι αύριο για τον τράχηλο .. ελπιζω να μην έχει αλλάξει κάτι. 

Το νέο μου άγχος είναι η πίεση ... έχω ανεβάσει και παίρνω και glopir και άλλο ένα ενδιάμεσα αλλά μετράω κάτι 15αρια παρά τα χάπια και ανησυχώ .. 

Πως σε καταλαβαινω ... προσπαθω να είμαι χαλαρή αλλά όλο κάτι σκέφτομαι να με ανησυχεί κι εγώ .. 

Ευτυχώς προς το παρόν τα ζουζουνακια μου είναι ζωηρά ! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έχει καμμία σας πρόβλημα με τα ούλα της; Εγώ ως τώρα δεν είχα θέμα μάλιστα πριν δύο μήνες είχα κάνει και μια απονεύρωση επείγον αλλά τα ούλα ήταν μια χαρά.  Τελευταία όμως στο πλύσιμο ματώνουν πολύ και τα νοιώθω φουσκωμένα..  είναι της εγκυμοσύνης άραγε;

Καλημέρα! Πλύνε τα δόντια σου κανονικά, ξέπλυνε και μετά με στοματικό διάλυμα! Είχα το ίδιο πρόβλημα και με έσωσε το listerine 

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλη κυριακη! Υπομονή στα κορίτσια που δινουν τον αγωνα τους με συσπασεις και μηκος τραχήλου! Ειναι μεγαλο αγχος δυστυχώς, αλλα θα τα καταφερετε! :wink: Ξεκούραση, φαρμακα κ ελπίζουμε σε τελειομηνα μωρακια  ολες μας! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , chris79 είπε:

Είμαι 2 μέρες τώρα σπίτι ξάπλα από καναπέ σε κρεβάτι και είδα διαφορά. Μειώθηκαν οι συσπάσεις και σήμερα έχει μειωθεί και το αίμα... δε θέλω να λέω και μεγάλες κουβέντες. Έχω όμως αυτούς τους πόνους εσωτερικά από κάτω και ανησυχώ αλλα Θα με δει πάλι αύριο για τον τράχηλο .. ελπιζω να μην έχει αλλάξει κάτι. 

Το νέο μου άγχος είναι η πίεση ... έχω ανεβάσει και παίρνω και glopir και άλλο ένα ενδιάμεσα αλλά μετράω κάτι 15αρια παρά τα χάπια και ανησυχώ .. 

Πως σε καταλαβαινω ... προσπαθω να είμαι χαλαρή αλλά όλο κάτι σκέφτομαι να με ανησυχεί κι εγώ .. 

Ευτυχώς προς το παρόν τα ζουζουνακια μου είναι ζωηρά ! 

Η πίεση μπορεί να είναι και απ' την ανησυχία!! Καλό είναι όσο γίνεται βέβαια να ηρεμήσεις και θα δεις πως όλα θα περάσουν!!!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 51 λεπτά , Τουτουνι είπε:

Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά!!!! Ακόμα και τώρα να έρθει το μωράκι σου μια χαρά θα είναι!!!! Αν και έχω την εντύπωση ότι θα συμπληρώσεις κανονικά τις βδομάδες που πρέπει!

Μακάρι τουτουνακι μου! Μακάρι να έχουμε όλες μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

@Σοφκα7 εγώ παίρνω σίδηρο (tardyferon) , μαγνήσιο x2 (Lambert's), ασβέστιο σε χάπι γιατί τα μασωμενα με αηδιαζαν κ βιταμίνη D. Στις συσπάσεις κ εμένα άλλες φορές πετρώνει μόνο ένα κομμάτι σαν καρούμπαλο κ άλλες φορές ολόκληρη η μήτρα αλλά χωρίς πόνο..

Βρε κορίτσια έχει καμία αϋπνία; Εκτός από τον πόνο στη μέση που με δυσκολεύει να κοιμηθώ, μου συμβαίνει να ξυπνάω για τουαλέτα κατά τις 3-4 κ μετά να μη μπορώ να ξανακοιμηθω.

 

  • Μου αρέσει 1

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

@Σοφκα7 εγώ παίρνω σίδηρο (tardyferon) , μαγνήσιο x2 (Lambert's), ασβέστιο σε χάπι γιατί τα μασωμενα με αηδιαζαν κ βιταμίνη D. Στις συσπάσεις κ εμένα άλλες φορές πετρώνει μόνο ένα κομμάτι σαν καρούμπαλο κ άλλες φορές ολόκληρη η μήτρα αλλά χωρίς πόνο..

Βρε κορίτσια έχει καμία αϋπνία; Εκτός από τον πόνο στη μέση που με δυσκολεύει να κοιμηθώ, μου συμβαίνει να ξυπνάω για τουαλέτα κατά τις 3-4 κ μετά να μη μπορώ να ξανακοιμηθω.

 

Ναι οι αϋπνίες είναι κλασικό σύμπτωμα στη φάση που είμαστε, και εγώ τα ίδια παθαίνω.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

@Σοφκα7 εγώ παίρνω σίδηρο (tardyferon) , μαγνήσιο x2 (Lambert's), ασβέστιο σε χάπι γιατί τα μασωμενα με αηδιαζαν κ βιταμίνη D. Στις συσπάσεις κ εμένα άλλες φορές πετρώνει μόνο ένα κομμάτι σαν καρούμπαλο κ άλλες φορές ολόκληρη η μήτρα αλλά χωρίς πόνο..

Βρε κορίτσια έχει καμία αϋπνία; Εκτός από τον πόνο στη μέση που με δυσκολεύει να κοιμηθώ, μου συμβαίνει να ξυπνάω για τουαλέτα κατά τις 3-4 κ μετά να μη μπορώ να ξανακοιμηθω.

 

Καλησπερα! Και γω δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδια...ξυπναω συνεχεια για τουαλετα κ μετα δεν μπορω να ξανακοιμηθω. Ασε που ποναω πολυ στους γλουτους κ στην μεση

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

@Σοφκα7 εγώ παίρνω σίδηρο (tardyferon) , μαγνήσιο x2 (Lambert's), ασβέστιο σε χάπι γιατί τα μασωμενα με αηδιαζαν κ βιταμίνη D. Στις συσπάσεις κ εμένα άλλες φορές πετρώνει μόνο ένα κομμάτι σαν καρούμπαλο κ άλλες φορές ολόκληρη η μήτρα αλλά χωρίς πόνο..

Βρε κορίτσια έχει καμία αϋπνία; Εκτός από τον πόνο στη μέση που με δυσκολεύει να κοιμηθώ, μου συμβαίνει να ξυπνάω για τουαλέτα κατά τις 3-4 κ μετά να μη μπορώ να ξανακοιμηθω.

 

Καλησπέρα κορίτσι! Δηλαδή αυτό που  γίνεται σαν καρούμπαλο στην κοιλιά είναι συσπάσεις Κ Όχι ας πούμε κάποιο χεράκι η ποδαράκι του μωρού???:( Αυτο είναι επικίνδυνο για την εγκυμοσύνη??? Κ εγώ έχω αϋπνίες ξυπνάω κατά της 4 για τουαλέτα κ μετά δεν μπορώ να ξανά κοιμηθώ!! :mellow:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...