Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Hope.2019 said:

Κοριτσάκι μου προσπάθησε να ηρεμήσεις! Δεν έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα αλλά κι εγώ ίσως γεννήσω πρόωρα γιατί έχω κοντο τράχηλο με χοάνη λόγω συσπάσεων.. κάνουμε ότι μας λένε οι γιατροί μας για να το τραβήξουμε όσο πιο πολύ μπορούμε αλλά σκέψου  ότι στις 32 εβδομάδες είμαστε στο πρώτο μαξιλάρι αν γεννηθεί μωράκι ακόμα και τότε όλα θα πάνε καλά!

 

 

Just now, Ρια new mum said:

Κοριτσι μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Είμαι πολύ καλά, με έχει πιάσει το φάρμακο απλά πολύ αραιά νιώθω κάτι ενοχλησουλες (όχι συσπασεις) οπότε πιστεύω δεν είμαι ακόμα έτοιμη να μου το κόψουν γιατί πιστεύω θα επανέλθουν οι συσπασεις.. Λογικά τις 2 εβδομάδες θα τις γλυτώσω, πάμε για τη μία! Εσύ πως είσαι? Σταμάτησε το αίμα? Ηρέμησαν οι συσπασεις? 

Ωραία ! Ναι νομίζω είναι νωρίς. Και εμένα την πρώτη μέρα με το φάρμακο σταμάτησαν τελείως αλλά όταν πήγε να το κόψει την επόμενη άρχισαν πάλι ... ναι κι εγώ με μια σε βλέπω έτσι όπως τα λες. Μακαρι να είναι μια και να ηρεμήσεις. 

Το αίμα σταμάτησε ευτυχώς αλλά χθες που πηγα ο τράχηλος είχε πεσει κι άλλο (στο 2,2-2,4 από 2,8 που ήταν Παρασκευή). Μου είπε μίνιμουμ 2 εβδομάδες ακινησίας !! Την Παρασκευή έχω το ντοπλερ όποτε θα δει ο εμβρυομητρικος και τον τράχηλο πάλι και το βάρος των μωρών.. 

Απο συσπασουλες έχω απλά όχι πολύ συχνές. 
Θελει ο γιατρός να αλλάξει η χρόνια .. να περάσω την 34 και μετά ότι γίνει... και εγώ να σου πω αυτό θέλω. Ας αλλάξει η χρονιά και θα είμαι εντάξει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Paris.33 είπε:

Σου αποκλειει το γεγονός να ανεβει με ξαπλα και ξεκούραση;;  ειχα γνωστή που ηταν ετσι,  βέβαια απο τη β επιπέδου και μετα με ξαπλα κ τα ποδαρακια πανω,  ετσι της ειπε ο γιατρος ανεβηκε

Δεν μου είπε τίποτα τέτοιο!! Το μόνο που μου  είπε να προσέχω να μην κουβαλάω πολύ βάρος!!! Σκέφτομαι όμως να το κάνω μόνη μου!! Το μόνο που έκανε ο εμβρυολόγος ήταν να με τρομοκράτηση!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

 

Ωραία ! Ναι νομίζω είναι νωρίς. Και εμένα την πρώτη μέρα με το φάρμακο σταμάτησαν τελείως αλλά όταν πήγε να το κόψει την επόμενη άρχισαν πάλι ... ναι κι εγώ με μια σε βλέπω έτσι όπως τα λες. Μακαρι να είναι μια και να ηρεμήσεις. 

Το αίμα σταμάτησε ευτυχώς αλλά χθες που πηγα ο τράχηλος είχε πεσει κι άλλο (στο 2,2-2,4 από 2,8 που ήταν Παρασκευή). Μου είπε μίνιμουμ 2 εβδομάδες ακινησίας !! Την Παρασκευή έχω το ντοπλερ όποτε θα δει ο εμβρυομητρικος και τον τράχηλο πάλι και το βάρος των μωρών.. 

Απο συσπασουλες έχω απλά όχι πολύ συχνές. 
Θελει ο γιατρός να αλλάξει η χρόνια .. να περάσω την 34 και μετά ότι γίνει... και εγώ να σου πω αυτό θέλω. Ας αλλάξει η χρονιά και θα είμαι εντάξει. 

Πωπω γρήγορα πέφτει ο τράχηλος, το καλό είναι ότι μειώθηκαν οι συσπασεις άρα θα ηρεμήσει και ο τράχηλος λίγο.. Εν τω μεταξύ εγώ τώρα που μπήκα στην κλινική κατάλαβα ακινησία γιατί και στο σπίτι ακινησία έλεγα ότι κάνω αλλά τελικά όλο και κάτι έβρισκα για να σηκωθώ, οπότε πρόσεχε μην παρασύρεσαι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κοριτσάκι μου προσπάθησε να ηρεμήσεις! Δεν έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με σένα αλλά κι εγώ ίσως γεννήσω πρόωρα γιατί έχω κοντο τράχηλο με χοάνη λόγω συσπάσεων.. κάνουμε ότι μας λένε οι γιατροί μας για να το τραβήξουμε όσο πιο πολύ μπορούμε αλλά σκέψου  ότι στις 32 εβδομάδες είμαστε στο πρώτο μαξιλάρι αν γεννηθεί μωράκι ακόμα και τότε όλα θα πάνε καλά!

 

Εμένα ο τράχηλος μου είναι πολύ καλός όπως Κ ο πλακούντας!!! Το μόνο θέμα είναι ότι είναι πολύ χαμηλός!!! Εύχομαι σε όλες που έχουμε θέμα να πάνε όλα καλά έστω να φτάσουμε στον 9ο βρε κορίτσια!!! Δεν έμειναν πολλές βδομάδες:cry:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

 

Ωραία ! Ναι νομίζω είναι νωρίς. Και εμένα την πρώτη μέρα με το φάρμακο σταμάτησαν τελείως αλλά όταν πήγε να το κόψει την επόμενη άρχισαν πάλι ... ναι κι εγώ με μια σε βλέπω έτσι όπως τα λες. Μακαρι να είναι μια και να ηρεμήσεις. 

Το αίμα σταμάτησε ευτυχώς αλλά χθες που πηγα ο τράχηλος είχε πεσει κι άλλο (στο 2,2-2,4 από 2,8 που ήταν Παρασκευή). Μου είπε μίνιμουμ 2 εβδομάδες ακινησίας !! Την Παρασκευή έχω το ντοπλερ όποτε θα δει ο εμβρυομητρικος και τον τράχηλο πάλι και το βάρος των μωρών.. 

Απο συσπασουλες έχω απλά όχι πολύ συχνές. 
Θελει ο γιατρός να αλλάξει η χρόνια .. να περάσω την 34 και μετά ότι γίνει... και εγώ να σου πω αυτό θέλω. Ας αλλάξει η χρονιά και θα είμαι εντάξει. 

Να προσέξεις πολύ κατά την μετακίνησή σου στον γιατρό! Εγώ όταν πήγα για το Doppler υποτροπίασα και υπέφερα από τις συσπάσεις και ξανά ξεκίνησα τα φάρμακα! Μεγάλη προσοχή! 


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ρια new mum said:

Πωπω γρήγορα πέφτει ο τράχηλος, το καλό είναι ότι μειώθηκαν οι συσπασεις άρα θα ηρεμήσει και ο τράχηλος λίγο.. Εν τω μεταξύ εγώ τώρα που μπήκα στην κλινική κατάλαβα ακινησία γιατί και στο σπίτι ακινησία έλεγα ότι κάνω αλλά τελικά όλο και κάτι έβρισκα για να σηκωθώ, οπότε πρόσεχε μην παρασύρεσαι! 

Το ξέρω και με τον μικρό εδώ πραγματικά παλεύω να μην σηκώνομαι.. βοηθούν και οι γονείς μου όσο μπορούν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Σοφκα7 είπε:

Εμένα ο τράχηλος μου είναι πολύ καλός όπως Κ ο πλακούντας!!! Το μόνο θέμα είναι ότι είναι πολύ χαμηλός!!! Εύχομαι σε όλες που έχουμε θέμα να πάνε όλα καλά έστω να φτάσουμε στον 9ο βρε κορίτσια!!! Δεν έμειναν πολλές βδομάδες:cry:

Μην ανησυχείς κορίτσι μου, όλα καλά θα πάνε, μας είπε η μαία στο μάθημα για τον επιπωματικο πλακούντα όχι κάτι ανησυχητικό απλά ότι δε θέλει καθόλου κούραση, ούτε καν περπάτημα γιατί μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό η αιμορραγία αλλά ότι και πάλι μπορεί να γίνει φυσιολογικός τοκετός. Ρωτησε μια κοπέλα γι αυτό. Όπως και να έχει όλα θα πάνε καλά. Είσαι Αθήνα;

 

  • Μου αρέσει 1

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 said:

Να προσέξεις πολύ κατά την μετακίνησή σου στον γιατρό! Εγώ όταν πήγα για το Doppler υποτροπίασα και υπέφερα από τις συσπάσει και ξανά ξεκίνησα τα φάρμακα! Μεγάλη προσοχή! 

Βασικά μόνο για να πάω στο γιατρό βγαίνω .. τι να κάνω παραπάνω δηλαδή ; Στο αυτοκίνητο απλά καθομαι και όσο μπορώ γερνώ και το κάθισμα λίγο πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ani!! είπε:

Λοιπον 1.100γρ η μπεμπα 70 κιλα η μαμα της μπεμπας χαχα +10 δηλαδη.. 27+2 ειμαι

Μπράβο μια χαρά!! Ήμουν κ εγώ σήμερα στο Έλενα για ενδοκρινολόγο! 

  • Μου αρέσει 1

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Μην ανησυχείς κορίτσι μου, όλα καλά θα πάνε, μας είπε η μαία στο μάθημα για τον επιπωματικο πλακούντα όχι κάτι ανησυχητικό απλά ότι δε θέλει καθόλου κούραση, ούτε καν περπάτημα γιατί μπορεί να προκαλέσει πρόωρο τοκετό η αιμορραγία αλλά ότι και πάλι μπορεί να γίνει φυσιολογικός τοκετός. Ρωτησε μια κοπέλα γι αυτό. Όπως και να έχει όλα θα πάνε καλά. Είσαι Αθήνα;

 

Σε ευχαριστώ πολύ μου έδωσε κουράγιο κορίτσι μου!!! Όχι είμαι από βόρεια Ελλάδα σε μια περιοχή κοντά στη Βέροια Ημαθίας!! Αλλά ήταν να πάω να γεννήσω στο Διαβαλκανικό!! Τώρα μάλλον θα πάω στο Παπαγεωργίου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Σοφκα7 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ μου έδωσε κουράγιο κορίτσι μου!!! Όχι είμαι από βόρεια Ελλάδα σε μια περιοχή κοντά στη Βέροια Ημαθίας!! Αλλά ήταν να πάω να γεννήσω στο Διαβαλκανικό!! Τώρα μάλλον θα πάω στο Παπαγεωργίου!!!

Είναι εξαιρετικό το Παπαγεωργίου θα είστε σε πολύ καλά χέρια! 


Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

 

Ωραία ! Ναι νομίζω είναι νωρίς. Και εμένα την πρώτη μέρα με το φάρμακο σταμάτησαν τελείως αλλά όταν πήγε να το κόψει την επόμενη άρχισαν πάλι ... ναι κι εγώ με μια σε βλέπω έτσι όπως τα λες. Μακαρι να είναι μια και να ηρεμήσεις. 

Το αίμα σταμάτησε ευτυχώς αλλά χθες που πηγα ο τράχηλος είχε πεσει κι άλλο (στο 2,2-2,4 από 2,8 που ήταν Παρασκευή). Μου είπε μίνιμουμ 2 εβδομάδες ακινησίας !! Την Παρασκευή έχω το ντοπλερ όποτε θα δει ο εμβρυομητρικος και τον τράχηλο πάλι και το βάρος των μωρών.. 

Απο συσπασουλες έχω απλά όχι πολύ συχνές. 
Θελει ο γιατρός να αλλάξει η χρόνια .. να περάσω την 34 και μετά ότι γίνει... και εγώ να σου πω αυτό θέλω. Ας αλλάξει η χρονιά και θα είμαι εντάξει. 

Γι αυτό δε θέλουμε τις συσπάσεις κι από κει το καταλαβαίνουν κι οι γιατροί.Μειωνεται ο τραχηλος.

Εμένα έτσι μου είχε πει στις 28βδομαδες ότι ήταν σταθερός.Αρα όντως δεν έχω συσπάσεις.

Έχω ένα προαίσθημα ρε κορίτσια επειδή από την αρχή δεν το χω κάταλαβει καθόλου αυτό το μωρό ότι μόνο όταν έρθει η ώρα να βγει θα το καταλάβω!Ελπίζω δηλαδή!!!:x

Εγώ αύριο έχω ντοπλερ κ ανυπομονώ να κατέβω κέντρο να βολτάρω να το δω στολισμένο!!

Κορίτσι,υπομονή,λίγο έμεινε.Με τα δίδυμα πάντα θέλει πολλή προσοχή.Ιδίως ο τράχηλος.

Ξεκούραση όσο μπορείς.Δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Ζόρικα τα πράγματα όντως προς το τέλος όμως όλα αντιμετωπίζονται.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Είναι εξαιρετικό το Παπαγεωργίου θα είστε σε πολύ καλά χέρια! 

Ναι ναι το ξέρω!! Θα μου προτείνει Κ η γυναικολόγος μου έναν γιατρό να με αναλάβει προσωπικά!! Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά έστω να φτάσω τις 34 βδομάδες!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Γι αυτό δε θέλουμε τις συσπάσεις κι από κει το καταλαβαίνουν κι οι γιατροί.Μειωνεται ο τραχηλος.

Εμένα έτσι μου είχε πει στις 28βδομαδες ότι ήταν σταθερός.Αρα όντως δεν έχω συσπάσεις.

Έχω ένα προαίσθημα ρε κορίτσια επειδή από την αρχή δεν το χω κάταλαβει καθόλου αυτό το μωρό ότι μόνο όταν έρθει η ώρα να βγει θα το καταλάβω!Ελπίζω δηλαδή!!!:x

Εγώ αύριο έχω ντοπλερ κ ανυπομονώ να κατέβω κέντρο να βολτάρω να το δω στολισμένο!!

Κορίτσι,υπομονή,λίγο έμεινε.Με τα δίδυμα πάντα θέλει πολλή προσοχή.Ιδίως ο τράχηλος.

Ξεκούραση όσο μπορείς.Δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Ζόρικα τα πράγματα όντως προς το τέλος όμως όλα αντιμετωπίζονται.

Εγώ που έχω συσπάσεις αισθητές από τον 4ο , είναι σταθερός ο τράχηλος μου από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι τωρα και μάλιστα αρκετά μακρύς και εντελώς κλειστός. Θέλω να πω μπορεί και με συσπάσεις να μην επηρεαστεί ο τράχηλος και μπορεί από την άλλη ο τράχηλος ανατομικά να παρουσιάζει μικρότερο μήκος και ελαστικότητα.. Έχουν κ αυτοί προσωπικότητα!! Συνάδελφος μου ξεκίνησε με τράχηλο 4, στη β επιπέδου της είχε πάει 2 και γέννησε στις 41 εβδομάδες!! Κάθε περίπτωση ξεχωριστή!


Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Εγώ που έχω συσπάσεις αισθητές από τον 4ο , είναι σταθερός ο τράχηλος μου από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι τωρα και μάλιστα αρκετά μακρύς και εντελώς κλειστός. Θέλω να πω μπορεί και με συσπάσεις να μην επηρεαστεί ο τράχηλος και μπορεί από την άλλη ο τράχηλος ανατομικά να παρουσιάζει μικρότερο μήκος και ελαστικότητα.. Έχουν κ αυτοί προσωπικότητα!! Συνάδελφος μου ξεκίνησε με τράχηλο 4, στη β επιπέδου της είχε πάει 2 και γέννησε στις 41 εβδομάδες!! Κάθε περίπτωση ξεχωριστή!

Βέβαια,απλά αυτός είναι ο κανόνας.Φυσικα υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...