Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Neverstop είπε:

      Κατάλαβα... κ κοιμάται μόνο του στο δωμάτιο του?😢Στο πάρκο κοιμούνται?

      Το πάρκο δεν είναι για πολλές ώρες-μερες  λόγο στρώματος κυρίως δεν είναι Κ ότι πιο κατάλληλο για συνεχή χρήση για πιο υγιηνο υποτίθετε . Μετά μόνο του αν δεν μπορείς συγκοιμιση. Αλλά μην σε ανχωνει πλέον στους 7 μήνες το παιδί στριφογυρναει μόνο του φωνάζει πιο δυνατά οπότε ξυπνάς Κ επίσης πλέον δεν χρειάζετε Κ να το ρευετε κτλ. 

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Hope.2019 είπε:

Εμένα είχε γυρίσει ξαφνικά μέσα σε μια βδομάδα. Την 31η. Είχα πάει 30η κ ακόμα δεν είχε γυρίσει. Από τότε νοιώθω και πιο έντονη την πίεση χαμηλά στον κόλπο δεν ξέρω αν έχει σχέση. Τώρα θα πάω 33η ελπίζω να μην έχει ξανά αλλάξει θέση!

Κ εγω 31η ειχα παει με το κεφαλι πανω η μικρη και  ηλπιζα τωρα αυτη η πίεση να οφείλεται σε κεφαλακι και οχι σε ποδαρακι:-P

Just now, Ladybag20 είπε:

Και εγώ το είχα σήμερα.  Το μεσημέρι το ένιωσα. Έκανα όμως και δουλίτσες το πρωί   

Η αλήθεια ειναι σημερα και βασικα ολες τις μερες κ εγω δεν εστρωσα πισινο κ ετοιμάζομαι κ για το βραδινο τωρα.. :roll: απλα αλλες φορες ενιωθα σαν μυικο πονο,  αυτο μ φανηκε παραξενο.. Εχω και την προϊστορία με τον τραχηλο..  Κ το ψαχνω πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Paris.33 είπε:

Κ εγω 31η ειχα παει με το κεφαλι πανω η μικρη και  ηλπιζα τωρα αυτη η πίεση να οφείλεται σε κεφαλακι και οχι σε ποδαρακι:-P

Η αλήθεια ειναι σημερα και βασικα ολες τις μερες κ εγω δεν εστρωσα πισινο κ ετοιμάζομαι κ για το βραδινο τωρα.. :roll: απλα αλλες φορες ενιωθα σαν μυικο πονο,  αυτο μ φανηκε παραξενο.. Εχω και την προϊστορία με τον τραχηλο..  Κ το ψαχνω πιο πολυ

Ακριβώς και εμένα μου φάνηκε διαφορετικό σήμερα.  Πιστεύω όμως ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Δεν είναι μόνιμο, ούτε συχνό και τώρα που ξάπλωσα πέρασαν όλα.  Γιατί με έπιασε και η μέση μου. Και εσένα κάτι τέτοιο θα είναι. Μην ανησυχείς.  Και κάθησε λιγάκι 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/23/2020 at 6:11 PM, Joka said:

Άκουγα χθες ένα γνωστό παιδίατρο ο οποίος έλεγε ότι καλύτερα τα παιδιά να μην μάθουν καθόλου την πιπίλα.

Κι αν τη μάθουν,στον 1 χρόνο οι γονείς να αρχίσουν να τους την κόβουν.

Μόνο εδώ στην Ελλάδα βλέπεις παιδιά μέχρι 4 ετών και,με πιπιλα.Στο εξωτερικό δεν υπάρχουν αυτές οι υπερβολές.

Αυτό θα ακολουθήσουμε εμείς.

Μπιμπερό δε διανοούμαι καν,θα θηλάζω αποκλειστικά όσο κι αν δυσκολευτω.Ειναι το μεγαλύτερο δώρο για το παιδί αλλά κι εμένα.

Θήλαστρο ούτε,το νοσοκομειακό για αρχή κι ίσως μετά να το νοικιάσω.

Στην ουσία,ελάχιστα είναι τα απαραίτητα.

 

Συμφωνώ με την πιπίλα αλλά αν δεις πως το μωράκι σου δεν ηρεμεί καθόλου και δεν ησυχάζει μην του της στερήσεις.. Σύγχυση θηλων δεν γίνεται αν υπάρχει η κατάλληλη πιπίλα εγώ έχω προμηθευτεί ειδική πιπίλα για νεογνά σε περίπτωση που τη χρειαστεί. . Δε θα της δώσω πάρα μόνο αν δω ότι την έχει ανάγκη.. Πάντως έχω αρκετά παραδείγματα που είναι ξεκάθαρο ότι ένα παιδί που παίρνει πιπίλα μπορεί και συνεχίζει να θηλάζει κανονικά.. Μη σε αγχώνει αυτό.. Επίσης επειδή μένω στο εξωτερικό και είμαι και νηπιαγωγούς πίστεψε με καο εδώ δυσκολεύουνται να διώξουν την πιπίλα ακόμα κια παιδιά 3 η 4 ετών.. Οπότε μην αγχώνεσαι μην επηρεάζεσαι αν το παιδάκι σου το έχει ανάγκη δωστου πιπίλα.. Ειδικά σε μια περίπτωση κολικων θα είναι θεωρω απαραίτητη.. Και για το μπιμπερό επίσης συμφωνώ απλα εγώ έχω προμηθευτεί μπιμπερό κια θήλαστρο ώστε μετά τον 1ο μήνα να μπορεί και ο μπαμπάς μας να έχει τη δυνατότητα επαφής με το μωρό και το τάισμα.. 

Καλά Χριστούγεννα και με το καλό τα μπέμπακια μας :))) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Κ εγω 31η ειχα παει με το κεφαλι πανω η μικρη και  ηλπιζα τωρα αυτη η πίεση να οφείλεται σε κεφαλακι και οχι σε ποδαρακι:-P

Η αλήθεια ειναι σημερα και βασικα ολες τις μερες κ εγω δεν εστρωσα πισινο κ ετοιμάζομαι κ για το βραδινο τωρα.. :roll: απλα αλλες φορες ενιωθα σαν μυικο πονο,  αυτο μ φανηκε παραξενο.. Εχω και την προϊστορία με τον τραχηλο..  Κ το ψαχνω πιο πολυ

Μακάρι να έχει γυρίσει... Εγώ νοιώθω πίεση χαμηλά που είναι το κεφάλι και χτυπήματα ψηλά λόγω ποδιών..


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Κορίτσια μου,  οσες το δειτε τετοια μερα τέτοια ωρα,  εχετε καθολου πονακια χαμηλα κατω,  στον κολπο,  στιγμιαια σαν να περναει ρευμα;;;  ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε

Εγώ όχι δεν έχω νιώσει τίποτα ακόμη!!!!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Νινι2019 είπε:

Συμφωνώ με την πιπίλα αλλά αν δεις πως το μωράκι σου δεν ηρεμεί καθόλου και δεν ησυχάζει μην του της στερήσεις.. Σύγχυση θηλων δεν γίνεται αν υπάρχει η κατάλληλη πιπίλα εγώ έχω προμηθευτεί ειδική πιπίλα για νεογνά σε περίπτωση που τη χρειαστεί. . Δε θα της δώσω πάρα μόνο αν δω ότι την έχει ανάγκη.. Πάντως έχω αρκετά παραδείγματα που είναι ξεκάθαρο ότι ένα παιδί που παίρνει πιπίλα μπορεί και συνεχίζει να θηλάζει κανονικά.. Μη σε αγχώνει αυτό.. Επίσης επειδή μένω στο εξωτερικό και είμαι και νηπιαγωγούς πίστεψε με καο εδώ δυσκολεύουνται να διώξουν την πιπίλα ακόμα κια παιδιά 3 η 4 ετών.. Οπότε μην αγχώνεσαι μην επηρεάζεσαι αν το παιδάκι σου το έχει ανάγκη δωστου πιπίλα.. Ειδικά σε μια περίπτωση κολικων θα είναι θεωρω απαραίτητη.. Και για το μπιμπερό επίσης συμφωνώ απλα εγώ έχω προμηθευτεί μπιμπερό κια θήλαστρο ώστε μετά τον 1ο μήνα να μπορεί και ο μπαμπάς μας να έχει τη δυνατότητα επαφής με το μωρό και το τάισμα.. 

Καλά Χριστούγεννα και με το καλό τα μπέμπακια μας :))) 

Συμφωνώ με τα περισσότερα με.εξαιρεση το ότι τα μωρά δεν τη γνωρίζουν την πιπίλα για να την έχουν ανάγκη,πάρα μόνο αν τους τη δώσουμε εμείς!!!Προτιμώ να την ηρεμώ στο στήθος για παράδειγμα η με οποίο άλλο τρόπο τη βοηθάει.

Επίσης,το ποτέ την κόβουν από εμάς και πάλι εξαρτάται!Το ότι κάτι συμβαίνει δε σημαίνει ότι είναι και το σωστό.Οι γιατροί ξέρουν σίγουρα καλύτερα!

Κι εγώ εκπαιδευτικός είμαι,στη δημόσια εκπαίδευση.

Θα τη θηλάζω κάποιους μήνες και σ αυτή την φάση δε με απασχολεί να την ταΐζει ο μπαμπάς.της στον 1 μήνα!Ίσως αργότερα,όταν μεγαλώσει λίγο.

Καλά Χριστούγεννα!Καλή λευτεριά σε όλες μας.

 

1 ώρα πρίν, Hope.2019 είπε:

Ουυυυ ναι συνέχεια!

Επίσης,πολύ συχνά.Εμενα δε.με ανησυχεί κανένας από αυτούς τους πόνους.

Ολοι φυσιολογικοί είναι.

Παλι σήμερα 3 ώρες βόλτα έξω ήμουν.Ξεκουραση σπιτάκι μετά κι όλα καλά.

@Paris.33Ε όχι να ανησυχείς πάλι τώρα για τον τράχηλο που.ειναι τούρμπο!

πρίν από 23 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Μακάρι να έχει γυρίσει... Εγώ νοιώθω πίεση χαμηλά που είναι το κεφάλι και χτυπήματα ψηλά λόγω ποδιών..

E εννοείται κι αυτό.Λογικο είναι.

1 ώρα πρίν, Geo Jo είπε:

Και γω νιωθω κατι σαν πονο στον κολπο...και στους προσαγωγους. Ο γιατρος ειπε οτι απο δω και περα θα τα εχω αυτα...

Εγώ αυτά τα έχω εδώ και μήνες.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Συμφωνώ με τα περισσότερα με.εξαιρεση το ότι τα μωρά δεν τη γνωρίζουν την πιπίλα για να την έχουν ανάγκη,πάρα μόνο αν τους τη δώσουμε εμείς!!!Προτιμώ να την ηρεμώ στο στήθος για παράδειγμα η με οποίο άλλο τρόπο τη βοηθάει.

Επίσης,το ποτέ την κόβουν από εμάς και πάλι εξαρτάται!Το ότι κάτι συμβαίνει δε σημαίνει ότι είναι και το σωστό.Οι γιατροί ξέρουν σίγουρα καλύτερα!

Κι εγώ εκπαιδευτικός είμαι,στη δημόσια εκπαίδευση.

Θα τη θηλάζω κάποιους μήνες και σ αυτή την φάση δε με απασχολεί να την ταΐζει ο μπαμπάς.της στον 1 μήνα!Ίσως αργότερα,όταν μεγαλώσει λίγο.

Καλά Χριστούγεννα!Καλή λευτεριά σε όλες μας.

 

Επίσης,πολύ συχνά.Εμενα δε.με ανησυχεί κανένας από αυτούς τους πόνους.

Ολοι φυσιολογικοί είναι.

Παλι σήμερα 3 ώρες βόλτα έξω ήμουν.Ξεκουραση σπιτάκι μετά κι όλα καλά.

@Paris.33Ε όχι να ανησυχείς πάλι τώρα για τον τράχηλο που.ειναι τούρμπο!

E εννοείται κι αυτό.Λογικο είναι.

Εγώ αυτά τα έχω εδώ και μήνες.

Τουρμπο λόγω ραμματος,  αν αρχισει να χοροπηδαει το μωρο επανω ή ξεκινησουν συσπασεις δεν θα είναι για πολυ ακομη:ph34r: 

Εγω με 1,5 ωρα εξω κ ενιωθα την κοιλια μ τοσοο βαρια ετοιμη να μ πεσει..  Βέβαια εκανα κ φουλ δουλειες σπιτι,  νομιζω ενα διάλειμμα στο ενδιάμεσο το θελω.. 

Καλα  και ηρεμα Χριστούγεννα να έχουμε, με το καλο τα μωρακια μας!!! ❤️ μετραμε αναποδα λετε;;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Τουρμπο λόγω ραμματος,  αν αρχισει να χοροπηδαει το μωρο επανω ή ξεκινησουν συσπασεις δεν θα είναι για πολυ ακομη:ph34r: 

Εγω με 1,5 ωρα εξω κ ενιωθα την κοιλια μ τοσοο βαρια ετοιμη να μ πεσει..  Βέβαια εκανα κ φουλ δουλειες σπιτι,  νομιζω ενα διάλειμμα στο ενδιάμεσο το θελω.. 

Καλα  και ηρεμα Χριστούγεννα να έχουμε, με το καλο τα μωρακια μας!!! ❤️ μετραμε αναποδα λετε;;; 

Α όλα μαζί δε γίνονται!!!

Ότι και ν αρχίσει τώρα,τέρμα.

Όπου να ναι μπαίνουμε στο μήνα μας.

Σε 2 βδομάδες περίπου!!!:x

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Α όλα μαζί δε γίνονται!!!

Ότι και ν αρχίσει τώρα,τέρμα.

Όπου να ναι μπαίνουμε στο μήνα μας.

Σε 2 βδομάδες περίπου!!!:x

Πωωωω ακομη δεν μπορω να το πιστεψω!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις φουσκοκοιλιτσες!!

Σας γράφω από το Λητω ... 5 το πρωί έσπασαν τα νερά ... περιμένω το γιατρό αλλά όπως δείχνουν τα πράγματα τα μωράκια μας θα είναι χριστουγεννιάτικα !! Μου το φυλάγανε δώρο για τη γιορτή μου ... ;) 

Θα σας ενημερώνω κορίτσια μου !

Κοριτσάκι είμαι από τις μαμάδες του Γενάρη αλλά επειδή είμαι τέλος μπήκα κ σε εσας να δω τι κάνετε...Τώρα μου ήρθε ειδοποίηση κ είπα να έχεις συμπαράσταση αμέσως :)

Με το καλό όλα!!!! Εύχομαι να πάνε τόσο όμορφα για σένα που να χαμογελάς συνέχεια. Κ να έχεις στο μυαλό σου ότι όλα τα συναίσθηματα επιτρέπονται! Χρόνια πολλά κ για τη γιορτή σου χιχι! 

  • Μου αρέσει 2

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki said:

Κοριτσάκι είμαι από τις μαμάδες του Γενάρη αλλά επειδή είμαι τέλος μπήκα κ σε εσας να δω τι κάνετε...Τώρα μου ήρθε ειδοποίηση κ είπα να έχεις συμπαράσταση αμέσως :)

Με το καλό όλα!!!! Εύχομαι να πάνε τόσο όμορφα για σένα που να χαμογελάς συνέχεια. Κ να έχεις στο μυαλό σου ότι όλα τα συναίσθηματα επιτρέπονται! Χρόνια πολλά κ για τη γιορτή σου χιχι! 

Να σαι καλά κοπέλα μου σε ευχαριστώ πολύ !! Και εγώ έμπαινα στην ομάδα σας και έβλεπα :) 

Κι εσυ με το καλό κορίτσι μου!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Να σαι καλά κοπέλα μου σε ευχαριστώ πολύ !! Και εγώ έμπαινα στην ομάδα σας και έβλεπα :) 

Κι εσυ με το καλό κορίτσι μου!! 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Θα βλέπω τι στέλνεις ,δεν είσαι μόνη ;) 


Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις φουσκοκοιλιτσες!!

Σας γράφω από το Λητω ... 5 το πρωί έσπασαν τα νερά ... περιμένω το γιατρό αλλά όπως δείχνουν τα πράγματα τα μωράκια μας θα είναι χριστουγεννιάτικα !! Μου το φυλάγανε δώρο για τη γιορτή μου ... ;) 

Θα σας ενημερώνω κορίτσια μου !

Αχ δεν το πιστεύω!!! Με το καλό τα μωράκια σου! Σου έκαναν το ωραιότερο δώρο! Όταν μπορέσεις γράψε μας νέα! <3

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις φουσκοκοιλιτσες!!

Σας γράφω από το Λητω ... 5 το πρωί έσπασαν τα νερά ... περιμένω το γιατρό αλλά όπως δείχνουν τα πράγματα τα μωράκια μας θα είναι χριστουγεννιάτικα !! Μου το φυλάγανε δώρο για τη γιορτή μου ... ;) 

Θα σας ενημερώνω κορίτσια μου !

Αχ κορίτσι μου εύχομαι να πάνε όλα καλά.. Το πιο όμορφο δώρο που μπορούσατε να έχετε για τα φετινά Χριστούγεννα!! Περιμένουμε τα νέα σου.. 

Χρόνια πολλά καλά Χριστούγεννα κορίτσια μου.. Να είμαστε γερες, εμείς, τα μωρά μας και οι οικογένειες μας.. Λίγο έμεινε να κρατήσουμε τα θαυματακια μας αγκαλιά... Εύχομαι να περάσετε όλες όμορφα ασχετως με την κατάσταση που επικρατεί... Υγεία και πάλι υγεία! Σας στέλνω την αγάπη μου λαό τα φιλιά μου!! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...