Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Αυτό που περιγράφετε είναι σπάνιο σενάριο.Ψυχραιμία καλέ!!!!

Το συνηθέστερο όταν σπάνε τα νερά από εκείνη τη στιγμή μέχρι να γεννήσεις στις πρωτοτοκες παίρνει περίπου 8-12 ώρες και λιγότερο στις δευτεροτοκες.

Άρα σου λένε με.την ησυχία σου,να κάνεις ένα μπανάκι σπίτι σου χαλαρά,άλλωστε.δεν πονάς συνήθως ακόμη κι όταν οι συσπάσεις γίνουν σύντομες τότε να πας μαιευτηριο.Μετα απο ώρες δηλαδή.Δεν τρέχουμε δλδ σαν τις τρελές.

Αυτά μου είπε εμένα και γνωρίζω από τις φίλες που γέννησαν αφού.εσπασαν τα νερά.

Προγραμματισμενος τοκετός συνεπάγεται μερικές.φορές τεχνητούς πόνους καθοτι το σώμα.δεν είναι ετοιμο να γεννήσει και οι οποίοι συνήθως είναι αφορητοι και καισαρική τομή στις περισσότερες των περιπτώσεων Αφού έχεις φάει και αυτούς τους πόνους.

Για μένα 1000 φορές να σπάσουν τα νερά και να λειτουργήσει η φύση.

Με ολική νάρκωση δε ζεις την στιγμή που γεννιέται το μωράκι.:-(

Σήμερα και επισήμως μπαίνω στο μήνα μου.Απο συμπτώματα τα ίδια.Τιποτα δλδ.:)

Ουτε πόνους,ούτε συσπάσεις και από ύπνους του καλού καιρού.

Χθες μάλιστα είχα πολλή ενέργεια κι έκανα μια γενική στο.σπιτι.Προσεκτικα βέβαια αλλά μια χαρά.

Η μικρή ζωηρή ζωηρή,όλη μέρα χορεύει!

Λογικά τώρα θα έχει πάει περίπου 2 κιλάκια!

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι συνήθως σε προχωρημένη εβδομάδα 40+ είναι πιθανό το μωράκι να έχει κάνει κακά (μηκωνιο) και να είναι το αμνιακό πρασινωπό.. Δεν είναι όμως ανησυχητικό μας είπε η μαία που μας έκανε μαθήματα από την άποψη πως για να το δεις σημαίνει πως είτε έχουν σπάσει τα νερά είτε έχει μια διαρροή , ε και αφού θα είναι κάποια 40+ κιόλας μπαίνει σε διαδικασία τοκετού και όλα καλά! Τώρα κορίτσια δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, η καθεμία το ξέρει για τον εαυτό της.. Κάποιες θέλουν να ξέρουν πότε θα γεννήσουν και τις καθησυχάζει να το γνωρίζουν και άλλες αγχώνονται με αυτή τη γνώση.. Είναι όπως έχουμε για όλες τις περιπτώσεις ότι όταν έχουμε 30 εγκυμονουσες έχουμε και 30 διαφορετικές περιπτώσεις!

  • Μου αρέσει 3

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Ναι συνήθως σε προχωρημένη εβδομάδα 40+ είναι πιθανό το μωράκι να έχει κάνει κακά (μηκωνιο) και να είναι το αμνιακό πρασινωπό.. Δεν είναι όμως ανησυχητικό μας είπε η μαία που μας έκανε μαθήματα από την άποψη πως για να το δεις σημαίνει πως είτε έχουν σπάσει τα νερά είτε έχει μια διαρροή , ε και αφού θα είναι κάποια 40+ κιόλας μπαίνει σε διαδικασία τοκετού και όλα καλά! Τώρα κορίτσια δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, η καθεμία το ξέρει για τον εαυτό της.. Κάποιες θέλουν να ξέρουν πότε θα γεννήσουν και τις καθησυχάζει να το γνωρίζουν και άλλες αγχώνονται με αυτή τη γνώση.. Είναι όπως έχουμε για όλες τις περιπτώσεις ότι όταν έχουμε 30 εγκυμονουσες έχουμε και 30 διαφορετικές περιπτώσεις!

Οι τεχνικές τοκετού είναι λίγες και συγκεκριμένες και βοηθάει νομίζω να ξέρουμε τι να περιμένουμε σε κάθε περίπτωση.Καποια κοπέλα αγχώθηκε γιατί νόμιζε ότι με το που σπάσουν τα νερά τρέχεις για το μαιευτήριο πράγματα το οποίο συνήθως δε συμβαίνει.

Για το μηκωνιο όπως τα λες,άσε που μετά τη 40η βδομάδα πηγαίνεις κάθε μέρα και σε.παρακολουθουν όποτε δε νομίζω να κινδυνεύεις από κάτι.

Το θέμα ειναι να βρεις γιατρό να σε αφήσει μετά τις 40 βδομάδες.

Στη Γαλλία πχ η ξαδέρφη μου γέννησε 40+2 εβδομάδων,εκεί τις αφήνουν μέχρι τότε και γενικά ελάχιστες γυναίκες γεννάνε με.καισαρικη.

Κι εδώ υπάρχουν κάποιοι,λίγοι βεβαια,γιατροί που ίσως σε αφήσουν άλλη μία βδομάδα...


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Οι τεχνικές τοκετού είναι λίγες και συγκεκριμένες και βοηθάει νομίζω να ξέρουμε τι να περιμένουμε σε κάθε περίπτωση.Καποια κοπέλα αγχώθηκε γιατί νόμιζε ότι με το που σπάσουν τα νερά τρέχεις για το μαιευτήριο πράγματα το οποίο συνήθως δε συμβαίνει.

Για το μηκωνιο όπως τα λες,άσε που μετά τη 40η βδομάδα πηγαίνεις κάθε μέρα και σε.παρακολουθουν όποτε δε νομίζω να κινδυνεύεις από κάτι.

Το θέμα ειναι να βρεις γιατρό να σε αφήσει μετά τις 40 βδομάδες.

Στη Γαλλία πχ η ξαδέρφη μου γέννησε 40+2 εβδομάδων,εκεί τις αφήνουν μέχρι τότε και γενικά ελάχιστες γυναίκες γεννάνε με.καισαρικη.

Κι εδώ υπάρχουν κάποιοι,λίγοι βεβαια,γιατροί που ίσως σε αφήσουν άλλη μία βδομάδα...

υπάρχει πάντα η πιθανότητα επιπλοκών όσο κ αν σε παρακολουθούν.στην ολλανδία η κουμπάρα μου στην πρώτη εγκυμοσύνη της είχε συσπάσεις κ διαστολή κ η μαία την άφηνε, εκεί επιδιώκουν κ το να γεννήσεις σπίτι με την μαία οπότε δεν σε παροτρύνουν να πας σχετικά άμεσα στο νοσοκομείο κ το κάνουν για λόγους ξεκάθαρα οικονομικούς για να μην επιβαρύνεται το σύστημα υγείας με περιττά έξοδα. παρόλα αυτά δεν έβγαινε ο πλακούντας της. αν τους άκουγε κ δεν επέμενε να πάει στο νοσοκομείο θα είχε τεράστιο πρόβλημα. η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. είπαμε όλα φυσικά κ ωραία αλλά να μην το φτάνουμε κ στο απροχώρητο με τόσα μέσα που υπάρχουν. 

όσον αφορά τα πράσινα νερά πάλι έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις δεν είναι κακό να ξέρουμε το ενδεχόμενο για παν ενδεχόμενο.

ούτε κ η πρόκληση σημαίνει καισαρική. αναλόγως την περίπτωση κρίνουν οι γιατροί κ κάνουν. πάντως αν σε πιάσουν οι καλές οι συσπάσεις της γέννας δεν πιστεύω να κάτσεις να περιμένεις πότε θα σπάσουν τα νερά σου, ένα τηλ στην γυναικολόγο σου να το κάνεις λέω εγώ τώρα.

φυσικά κ η ολική αναισθησία δεν ενδείκνυται για το μπόντινγκ το είπα αστειευόμενη πάντως...

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η καθε περίπτωση είναι διαφορετική..τα έχουμε πει αυτά..  κ ας μην σκεφτόμαστε τα χειρότερα δεν οφείλει κάπου.. 

Ερώτηση Να πάω στο ΙΚΑ να διακόψω την ασφάλεια μ που θέλω πρέπει να κλείσω ραντεβού; ή μπορεί ν αμήν περάσουν κ έτσι εμάς τις εγκυες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ani!! είπε:

Η καθε περίπτωση είναι διαφορετική..τα έχουμε πει αυτά..  κ ας μην σκεφτόμαστε τα χειρότερα δεν οφείλει κάπου.. 

Ερώτηση Να πάω στο ΙΚΑ να διακόψω την ασφάλεια μ που θέλω πρέπει να κλείσω ραντεβού; ή μπορεί ν αμήν περάσουν κ έτσι εμάς τις εγκυες;

Εγώ προτείνω να κλείσεις ραντεβού. Είναι αρκετά αυστηροί και δεν νομίζω να αφήσουν να μπεις χωρίς ραντεβού... Εδώ εμένα είχα ραντεβού για την άδεια και μου βγάλανε την πίστη γιατί δεν με είχαν ενημερώσει σωστά και παραλίγο να μην εξυπηρετηθώ.

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Εγώ προτείνω να κλείσεις ραντεβού. Είναι αρκετά αυστηροί και δεν νομίζω να αφήσουν να μπεις χωρίς ραντεβού... Εδώ εμένα είχα ραντεβού για την άδεια και μου βγάλανε την πίστη γιατί δεν με είχαν ενημερώσει σωστά και παραλίγο να μην εξυπηρετηθώ.

Οκ θυμασαι που κλείνουμε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Η καθε περίπτωση είναι διαφορετική..τα έχουμε πει αυτά..  κ ας μην σκεφτόμαστε τα χειρότερα δεν οφείλει κάπου.. 

Ερώτηση Να πάω στο ΙΚΑ να διακόψω την ασφάλεια μ που θέλω πρέπει να κλείσω ραντεβού; ή μπορεί ν αμήν περάσουν κ έτσι εμάς τις εγκυες;

καλέ πια χειρότερα! σιγά το θρίλερ το αν θα σπάσουν τα νερά ή όχι. σε λίγες σπάνε πάντως να ξέρεις. όσον αφορά επιπλοκές που λέγαμε δεν θα γεννήσει καμία με μαία οπότε απλά συζήτηση κάνουμε μην τσιτώνετε. 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Mighty86 είπε:

υπάρχει πάντα η πιθανότητα επιπλοκών όσο κ αν σε παρακολουθούν.στην ολλανδία η κουμπάρα μου στην πρώτη εγκυμοσύνη της είχε συσπάσεις κ διαστολή κ η μαία την άφηνε, εκεί επιδιώκουν κ το να γεννήσεις σπίτι με την μαία οπότε δεν σε παροτρύνουν να πας σχετικά άμεσα στο νοσοκομείο κ το κάνουν για λόγους ξεκάθαρα οικονομικούς για να μην επιβαρύνεται το σύστημα υγείας με περιττά έξοδα. παρόλα αυτά δεν έβγαινε ο πλακούντας της. αν τους άκουγε κ δεν επέμενε να πάει στο νοσοκομείο θα είχε τεράστιο πρόβλημα. η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. είπαμε όλα φυσικά κ ωραία αλλά να μην το φτάνουμε κ στο απροχώρητο με τόσα μέσα που υπάρχουν. 

όσον αφορά τα πράσινα νερά πάλι έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις δεν είναι κακό να ξέρουμε το ενδεχόμενο για παν ενδεχόμενο.

ούτε κ η πρόκληση σημαίνει καισαρική. αναλόγως την περίπτωση κρίνουν οι γιατροί κ κάνουν. πάντως αν σε πιάσουν οι καλές οι συσπάσεις της γέννας δεν πιστεύω να κάτσεις να περιμένεις πότε θα σπάσουν τα νερά σου, ένα τηλ στην γυναικολόγο σου να το κάνεις λέω εγώ τώρα.

φυσικά κ η ολική αναισθησία δεν ενδείκνυται για το μπόντινγκ το είπα αστειευόμενη πάντως...

Φυσικά και κάνεις τηλεφώνημα και οι οδηγίες κατόπιν είναι αυτές που έγραψα συνήθως.Αυτο μου είπε η γιατρός μου και όσες φίλες γέννησαν έτσι.

Οι συσπάσεις δεν είναι όλες ίδιες.Πρεπει να είναι πολύ κοντινές για να γεννήσεις αλλιώς περιμένεις πολλές ωρες μέχρι να γινουν δυνατες.

Προς ενημέρωση γράφω κι εγώ.

Το απροχώρητο πιο είναι?Το να γεννήσεις μετά.τις.40 βδομάδες?Δεν είναι κάτι το επικινδυνο αυτο είναι απόλυτα φυσιολογικό και άλλωστε εγραψα ότι σε παρακολουθούν καθημερινά.Εδω βέβαια οι περισσότεροι γιατροί φοβίζουν τη γυναίκα για τα πάντα.

Στο εξωτερικό πλέον πάρα πολλές γυναίκες γεννούν και στο σπίτι κι αν δεν κάνω λάθος και στην ομαδα μια κοπέλα.

Η ιατρικοποίηση η συντριπτική στη χώρα μας του τοκετού,γεγονός για το οποίο έχει άλλωστε στιγματιστει,είναι το μη φυσιολογικό.

Just now, Mighty86 είπε:

καλέ πια χειρότερα! σιγά το θρίλερ το αν θα σπάσουν τα νερά ή όχι. σε λίγες σπάνε πάντως να ξέρεις. όσον αφορά επιπλοκές που λέγαμε δεν θα γεννήσει καμία με μαία οπότε απλά συζήτηση κάνουμε μην τσιτώνετε. 

Κι όμως έχουμε μια κοπέλα που θα γεννήσει στο σπίτι με.μαια.Πραγμα καθόλου επίφοβο ούτε καν αυτό υπό προϋποθέσεις.

Συμφωνω πάντως να μην τρομάζουμε.με τις πολύ σπάνιες,δύσκολες περιπτώσεις.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Οκ θυμασαι που κλείνουμε; 

Γράψε στο Google εφκα ηλεκτρονικό Ραντεβού. Και μπαίνεις , μετά έχει ένα σύνδεσμο ακολουθείς τα βήματα με τους κωδικούς taxinet και ΑΜΚΑ και μπαίνεις να κλείσεις!

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ani!! είπε:

Οκ θυμασαι που κλείνουμε; 

Καλησπέρα. Θα μπεις στο gov.gr, θα πατήσεις ραντεβού εφκα, σε ρωτάει τι θες π.χ. επίδομα μητρότητας. Αναφέρει για ποιες κατηγορίες κλείνουν ηλεκτρονικά ραντεβού.  Αν λοιπόν  το δικό σου θέμα θέλει ραντεβού θα επιλέξεις το εφκα της περιοχής σου και θα σου βγάλει τα διαθέσιμα ραντεβού.  Εγώ εχθές βράδυ έκλεισα για σήμερα το πρωί . Στην αρχή είχα κάνει εξουσιοδότηση να πήγαινε ο άντρας μου.  Ευτυχώς πήγαμε μαζί και σε μισή ώρα ξεμπερδεψαμε.  Λόγω εγκυμοσύνης με εξυπηρετησαν,  ούτε με άφησαν να περιμένω.  

Αν είχε πάει μόνος του ο άντρας μου θα τον είχαν διώξει άπραγο. Ενώ τους είχα ρωτήσει από το τηλέφωνο τι χαρτιά ήθελαν,  μου ζήτησε να καταλάβεις βεβαίωση εργοδότη  ότι δεν είμαι σε αναστολή , σήμερα δεν της άρεσε το κείμενο της βεβαίωσης που της πήγα,  κόλλησε σε 2 λέξεις στην κυριολεξία. Επίσης το βιβλιάριο του ΙΚΑ είχε παλιά στοιχεία μου.  Ωστόσο μου τα έφτιαξαν όλα χωρίς γκρίνια,  ουτε τους πίεσα. Φύγαμε και δεν το πίστευα ότι μας τα έφτιαξαν τα χαρτιά.  Πάντως ρε παιδιά αναλογικά το επίδομα είναι ψίχουλα, δουλεύουμε τόσα χρόνια,  ούτε τον βασικό μισθό δεν δίνουν.  Τουλάχιστον εμένα έτσι μου φάνηκε.  Ο εργοδότης πλέον δεν πληρώνει από την στιγμή που βγαίνουμε σε άδεια;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Φυσικά και κάνεις τηλεφώνημα και οι οδηγίες κατόπιν είναι αυτές που έγραψα συνήθως.Αυτο μου είπε γιατρός μου και όσες φίλες γέννησαν έτσι.

Οι συσπάσεις δεν είναι όλες ίδιες.Πρεπει να είναι πολύ κοντινές για να γεννήσεις αλλιώς περιμένεις πολλές ωρες μέχρι να γινουν δυνατες.

Προς ενημέρωση γράφω κι εγώ.

Το απροχώρητο πιο είναι?Το να γεννήσεις μετά.τις.40 βδομάδες?Δεν είναι κάτι το επικινδυνο αυτο είναι απόλυτα φυσιολογικό και άλλωστε εγραψα ότι σε παρακολουθούν καθημερινά.Εδω βέβαια οι περισσότεροι γιατροί φοβίζουν τη γυναίκα για τα πάντα.

Στο εξωτερικό πλέον πάρα πολλές γυναίκες γεννούν και στο σπίτι κι αν δεν κάνω λάθος και στην ομαδα μια κοπέλα.

Η ιατρικοποίηση η συντριπτική στη χώρα μας του τοκετού,γεγονός για το οποίο έχει άλλωστε στιγματιστει,είναι το μη φυσιολογικό.

το απροχώρητο στην προκειμένη είναι οτι η μαία δεν ήθελε καν να την πάει να γεννήσει στο μαιευτήριο παρόλο που είχε καλή διαστολή με σκοπό να την ξεγεννήσει η ίδια γιατί αυτές τις οδηγίες έχουν από το κράτος. σύμφωνα με τα λεγόμενα της φίλης μου πάντα που εγώ πιστεύω, και δεν είναι ελληνίδα η φίλη μου. δεν είπα κάτι για τις 40 εβδομάδες πλας. αλλά για τα ενδεχόμενα επιπλοκών και μικροεπιπλοκών που είναι συνηθισμένα κ δεν χρειάζεται κ να τρομάζουμε με την παραμικρή αναφορά.

γενικώς δεν πειράζει να μοιραζόμαστε φοβίες μας κ διάφορους προβληματισμούς μας ε; κ η ερώτηση δεν είναι προς εσένα γενική είναι


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

το απροχώρητο στην προκειμένη είναι οτι η μαία δεν ήθελε καν να την πάει να γεννήσει στο μαιευτήριο παρόλο που είχε καλή διαστολή με σκοπό να την ξεγεννήσει η ίδια γιατί αυτές τις οδηγίες έχουν από το κράτος. σύμφωνα με τα λεγόμενα της φίλης μου πάντα που εγώ πιστεύω, και δεν είναι ελληνίδα η φίλη μου. δεν είπα κάτι για τις 40 εβδομάδες πλας. αλλά για τα ενδεχόμενα επιπλοκών και μικροεπιπλοκών που είναι συνηθισμένα κ δεν χρειάζεται κ να τρομάζουμε με την παραμικρή αναφορά.

γενικώς δεν πειράζει να μοιραζόμαστε φοβίες μας κ διάφορους προβληματισμούς μας ε; κ η ερώτηση δεν είναι προς εσένα γενική είναι

Δε.μπορω να φανταστώ ότι οι οδηγίες του κράτους είναι να αφήνουν τις έγκυες μέχρι να κοντεύουν να γεννήσουν στο δρόμο!Τί να πω!

Μα κι εγώ γι αυτό ρωτώ,για να καταλάβω.Φυσικα ανταλλάσουμε προβληματισμους...

Απλά στη φάση που είμαστε,καλύτερα ειναι νομίζω να μη σκεφτομαστε αρνητικά...

Όλα καλά θα μας πάνε!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Δε.μπορω να φανταστώ ότι οι οδηγίες του κράτους είναι να αφήνουν τις έγκυες μέχρι να κοντεύουν να γεννήσουν στο δρόμο!Τί να πω!

Μα κι εγώ γι αυτό ρωτώ,για να καταλάβω.Φυσικα ανταλλάσουμε προβληματισμους...

Απλά στη φάση που είμαστε,καλύτερα ειναι νομίζω να μη σκεφτομαστε αρνητικά...

Επειδή ανέφερα τα πράσινα υγρά; Δεν είναι αρνητική σκέψη αυτό.ουτε το να μην σπάσουν τα νερά.συμβαινει. 

Στην Ολλανδία ο σκοπός είναι να μειωθούν τα χειρουργεία στο 0 κ στο μαιευτήριο να πηγαίνουν όσο πιο λίγες γινεται κ να γεννάνε οι γυναίκες σπίτι, εξού κ οι μαίες οι οποίες παρέχονται δωρεάν δύο βδομάδες οπότε εξαλείφουν έτσι κ την ανεργία που δεν την θέλουν καθολου. Είναι όλα κρατικά εκεί. Οι μισθοί φυσικά έχουν ανάλογες κρατήσεις. Είναι ακριβώς στο άλλο άκρο. Κ κατά των εμβολίων στα μωρά είναι κτλ κτλ. Η φίλη μου, στην Ισπανία πάει κ κάνει όλα τα εμβόλια. Έχει συνδυάσει το ισπανικό τρόπο(ακριβώς σαν εμάς είναι αυτοί με καισαρικές κτλ) με τον ολλανδικό κ της βγαίνει μια χαρά. 

Καλά αυτό το γεννάμε με μαιες στο σπίτι είναι άλλη συζήτηση.δεν το έχω ψάξει κ δεν έχω άποψη μόνο αυτό το ενδεχόμενο ότι μπορεί να μην βγαίνει ο πλακούντας ξέρω.

 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Επειδή ανέφερα τα πράσινα υγρά; Δεν είναι αρνητική σκέψη αυτό.ουτε το να μην σπάσουν τα νερά.συμβαινει. 

Στην Ολλανδία ο σκοπός είναι να μειωθούν τα χειρουργεία στο 0 κ στο μαιευτήριο να πηγαίνουν όσο πιο λίγες γινεται κ να γεννάνε οι γυναίκες σπίτι, εξού κ οι μαίες οι οποίες παρέχονται δωρεάν δύο βδομάδες οπότε εξαλείφουν έτσι κ την ανεργία που δεν την θέλουν καθολου. Είναι όλα κρατικά εκεί. Οι μισθοί φυσικά έχουν ανάλογες κρατήσεις. Είναι ακριβώς στο άλλο άκρο. Κ κατά των εμβολίων στα μωρά είναι κτλ κτλ. Η φίλη μου, στην Ισπανία πάει κ κάνει όλα τα εμβόλια. Έχει συνδυάσει το ισπανικό τρόπο(ακριβώς σαν εμάς είναι αυτοί με καισαρικές κτλ) με τον ολλανδικό κ της βγαίνει μια χαρά. 

Καλά αυτό το γεννάμε με μαιες στο σπίτι είναι άλλη συζήτηση.δεν το έχω ψάξει κ δεν έχω άποψη μόνο αυτό το ενδεχόμενο ότι μπορεί να μην βγαίνει ο πλακούντας ξέρω.

 

Κι εγώ γενικότερα αναφέρθηκα στα αρνητικά,στις αρνητικές εξελιξεις σε κάποιες τελευταιες αναρτήσεις,όχι σε σένα αποκλειστικά.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...